Een-en-twintig minuten hield Holland stand Toen gaf Engeland voetbal-les Tommy Lawton scoorde vier maal Hors d'Oeuvre Twee mensen neergeschoten in Amsterdam-Zuid Er komen chocoladeletters en -harten Oproep aan het Nederlandse Volk DE SOORDHOLLASDSCHE COURAST DAGBLAD VOOR DES HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERISGES ES ASSA PAULOWSA De koude douche van Huddersfield Moord uit minnenijd Troepenzendingen naar Indië gaan door Verrassingen voor het komende jaar Petroleumbonnen Van nabij en verre Aanvragen voor werkschoenen Amerikaanse kolenuitvoer naar Europa gestaakt Weerbericht Tonny Kessler voor het tribunaal Twee militairen doodgekneld Hef Spook der Inflafie J^EEDS geruimen tijd vóór de bevrij ding heeft men hier te lande met de gevaren ener inflatie, die na de oorlog zou kunnen ontstaan, rekening gehouden en de middelen om deze te voorkomen ernstig in overweging ge nomen. Minister Lieftinck heeft ons bij herhaling de verzekering gegeven, dat hij er alles op zetten zou om deze ramp voor Nederland te voorkomen en zijn krachtig aangepakte geldsanering is daarop van den beginne af gericht geweest. Velen hebben dan ook met zijn ingrijpende maatregelen vrede kunnen hebben uit overweging, dat in derdaad al het mogelijke dient te ge schieden om ons volk de ramp ener inflatie, waardoor allereerst de kleine man getroffen zou worden, te bespa ren. Het zoveelste verhaal BUREAU: Koningstraat 7S-*0 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma DONDERDAG 28 NOVEMBER 19» T*e JAARGANG No 9434 Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TARIEVXN Advertenties: M cent per millimeter. F»rallleberlctiUn 11 cent per m m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 13 woorden Tl cent, elk woord meer cent Abonnementen: per kwart» a t per poet t ofdredactenr: M. H. E. üyldert, Rayonredaetenren C. A. Dekken en W. Kok, Een en twintig minuten heeft het Ne derlands elftal stand kunnen houden tegen het Engelse Hogeschool-voetbal loen schoorde Lawton het eerste Britse doelpunt en luidde hiermede de periode van dertien minuten in, waarin Enge land zfln voetbalhegemonie over Neder land onbetwistbaar bewees en de illu sies van die duizenden aan de radio in diggelen werd geknald door de Britse voorhoede. In dertien minuten hier te lande zouden w(j zeggen het „krank zinnige" kwartiertje werd Kraak vijfmaal gepasserd, verrichte Tommy Lawton de hattrick en scoorden Carter en Mannion ieder eenmaal. Het was de 32jarige Blauwwitter Berg man, die de 1500 Nederlanders in het stadion te Huddersfield en het ontelbare leger in de huiskamers, fabrieken en werkplaatsen deed juichen, toen hjj in de 37e minuut van deze wedstrjjd de Hollandse eer redde. Het laatste sohot in de eerste helft van de voet van Finney passeerde Kraak ten zesde male- Het was te begrepen, dat Engeland na de rust ons elftal voor een monster-neder laag zou besparen. Carter verhoogde de stand tot 71 en Lawton bewees na een uur, andermaal de beste schutter van het Britse eiland te z{jn. Het Nederlands elf tal hield moedig vol, ondanks de 81-achterstand en ondanks het feit, dat wö tegen het meesterschap der Engelsen geen wapens in het strijdperk konden brengen. Deze moed en volharding is beloond en het Engelse publiek juichte hartelijk, toen de Haarlemmer Kick Smit met zijn 35 jaren de oudste van het team, twee minu ten voor het einde het eindresultaat op 82 bracht. Nederland heeft een grote nederlaag geleden. Niemand zal ontkennen, dat, hoewel wij allen van een nederlaag overtuigd waren, de uitslag teleurstellend was. Enge land heeft zijn prestige willen herstellen en hiervan is ons elftal de dupe geworden. Toch is er nit slechts reden voor pessimisme. Het Oranje-team heeft moeten vech ten tegen het sterkste elftal, dat Engeland op de been kon brengen, het heeft het onderspit gedolven tegen het meesterlijke spel der Engelse profs. Indien uit de les van Huddersfield geleerd wordt, is ook deze grote nederlaag niet tevergeefs geweest. V Het had de gehele nacht en de morgen geregend zodat het terrein er gistermorgen zeer slecht uitslag. Voor al voör de doelen stond veel water. De regen hield gelukkig tegen de middag op, doch de grijze wolken voorspelden weinig goeds. Nederlandse militairen vormden het merendeel der Nederlandse supporters, die het veraf gelegen terrein van de strijd hadden weten te bereiken. Onze supporters die zich met oranje en rood wit blauw hadden getooid, weerden zich geducht, zodat het bij voorbaat vaststond, dat het Nederland se elftal deze middag niet van deze onmisbare steuo verstoken zou blij ven. De tribunes hadden zich intussen goed gevuld en zo was reeds een grote menigte getuige van het voorspel van deze voor Nederland zo zware strijd Toen de Nederlandse ploeg het veld betrad kwamen de Nederlandse suppor ters met recht los, Nederlandse vlaggen, die voordien verborgen gebleven waren. Werden hoog boven de menigte gezwaaid, terwijl het gejuich aangroeide tot een grootse ovatie. Nadat beide ploegen zich tegenover Bij het inslaan van een zijstraat werd ik plotseling geconfronteerd met een draaiorgel Nu behoor ik tot die lieden, die zich geluk kig maar héél langzaam ouder voelen worden en zodoende woe len er tn mijn binnenste nog al lerlei infantiele complexen, die zich soms een uitweg banen in overwachte handelingen. Dus.... ik bleef staan en stelde mij on opvallend doch aandachtig op en sloeg een en ander gade. Een man, met een wapperend colbert en géén boord om, beheerste het hele samenstel van tromme's, houterig bewegende poppen en verguldsels. In een regelmatig bewegen van zijn arm aan een Wiel met sierlijk gebogen spa ken, veroorzaakte hij een geluid, dat in elk stadsbeeld past. Een driekwartsmaat, een melodie doorspekt met onverwachte tril lers en loopjes en met plotselin ge accenten van rammelende bekkens en daverende pauken slagen. Die ene gewone man re geerde in een handomdraai het geheel, liet het ophouden, weer opnieuw losbarsten, volkomen naar willekeur.... Plichtsgevoel begon te knagen, dus bracht ik het kind in mij tot zwijgen en rukte mij los van deze plek. Mijn werk bracht mij die mid dag in aanraking met een ge drukt overzicht van het politie ke leven, sinds de dag, dat de vrede uitbrak En al lezende kroop mijn kinderlijke helft ang stig weg bij de vreeswekkende cacophonie van het monste.- draaiorgel, dat over onze planeet reist. Te New-York draait men aan het wiel; op zon-doorstoofde atollen in de Pacific dreunen de atoomslagen van de pauken ln China, in Perzië, in Griekenland klinken de loopjes en trillers van opstandelingen-wapens. Soms verstomt even het geluid blijf: alleen over het starre verguldsel en de levenloze poppen, die zaal. wachters zijn in de paleizen van Versailles, tot er een nieuw „boek" onder de balg wordf ge legd en de onbekende, onver stoorbare man zijn wiel weer aanvat. Bij al dit lawaai van dit reuzen-draaiorgel verschuilt zich mijn kinderlijke „ik" en wacht bevend af, tot het weer zal dur ven luisteren.... KREEFT. elkaar hadden opgesteld, klonken de volksliederen, waarvan het Wilhelmus door alle aanwezige Nederlanders uit volle borst werd medegezongen. Het publiek toont zich bizonder in nopjes over feit, dat ook Nederlanders zijn het de in PAAUWB „won de toss" genummerde shorts spelen Aanvoerder Paau- we won de toss en om precies 2,15 uur werd afge trapt. Nederland werd al dadelijk op eigen helft teruggedrongen en de Engelse aan vallen ontwikkelden zich voornamelijk van de rechter vleugel uit, waar Finney goed werk deed door twee fraaie voor zetten te geven. De eerste werd door Johnston overgeschoten. Uit de tweede kopte Lawton de bal in het doel, doch Kraak wist in laatste instantie te red den. Het spel bleef vrijwel voortdurend op de Nederlandse helft. Bij een der sporadische Nederlandse aanvallen kreeg Wilkes de bal te pakken. Hij dribbelde naar rechts, speelde zelfs Harwick voor bij, doch zijn schot op doel was te zacht om Swift in moeilijkheden te brengen. De Engelsen blevta rustig aanvallen en Langton kopte uit 'n voorzet van rechts de bal laag in, waar bij Kraak redde door het leer weg te trap pen. Weer was het Wilkes, die bij een Nederlandse aanval een fout van Hard- wick benutte om een schot te kunnen los sen, maar tot schie ten kwam hij dit maal niet doordat de Engelse verdediging zich intussen had weten te herstellen. Nadat een goede voorzet van Wilkes door Swift was opgevangen en wegge werkt, nam Engeland opnieuw het ini tiatief maar een van te grote afstand gelost schot van Carter bood Kraak geen moeilijkheden. Een volgend schot van Carter werd door een been van een onzer verdedigers van richting veran derd. Lawton scoort. Na 22 minuten kreeg Tommy Lawton de bal van links toegespeeld. De Ned. - verdediging bleef te lang toe kijken en met een hard schot werd Kraak gepasseerd (1 Uit een volgende Engelse aanval schoot Finney te gen de lat. De su perioriteit van t Engelse voetbal verleidde de En gelsen dikwijls tot een te ver short passing. Het tweede En gelse doelpunt ontstond, nadat Finney had voortgezet en Lawton de bal langs Kraak Itopte (2—0). Dat waren twee Lawton-doelpunten in acht minuten. Drager mistt de kans van de dag toen de Engelse achterhoede bleef staan bü een vermeend buitenspel geval van Wilkes, die fraai voorzette, waarna Dra ger glijdend van nog geen 3 meter af stand naast schoot. Na een half uur spe len was de stand reeds 40 voor Enge land door Carter en Mannion die met LAWTON „Het Engelse kanon" rustig gerichte schoten scoorden, waarna Lawton, alle Nederlanders, Kraak in cluis, achter zich liet, om de bal in bet lege doel te deponeren (5—0). Op dit moment de 35ste minuut bleek het of de strijd in een débacle voor Nederland zou eindigen. Gelukkig bleef Nederland doorzetten en het ge lukte Bergman met een rustig schot Swift te verschalken. Deze maakte de grote fout de bal door zijn handen te laten glippen (5—1 Engeland werd kort daarop een straf schop toegewezen, toen Potharst uit wanhoop de bal uit het doel geslagen had, maar Hardwick echoot recht in Kraak's handen. Ruststand 61 Vlak voor de rust scoorde Finney met een schitterend schot van de zijlijn af, een schot dat Kraak verkeerd beoor deelde. Om 11 minuten over 3 trapte Roozen voor de tweede speelhelft af. Een ver hoog sc" ot van Wilkes plukte Swift ge makkelijk uit de lucht. De Engelsen deden het nu gemakkelijk aan. Het tempo was aannzienlijk minder snel dan voor de rust- Aan beide zijden strandden de meeste aanvallen op buitenspel. Eenmaal was Drager er doorheen, maar Scott belette hem op het laatste moment te scoren. Hij zelf raakte geblesseerd. Wilkes was de motor van de aanval. In vergelijking met de eerste helft werd het een eentonige tweede helft, waarin de Engelse profs niet meer moeite deden dan zij nodig vonden. Na 25 minuten spelen schoot Carter kei hard in, welk schot Kraak beslist achter de doellijn stopte, maar scheidsrechter Martin i. i doorspelen. 2 minuten later kopte Carter na een algemene aanval het zevende doelpunt langs Kraak (71). Na 34 min, werd Carter door de Vroet foutief aangevallen. Lawton nam de vrtje schop en via Kraak belandde de bal ach ter de doellijn (81). In de Invallende duisternis van de laatste tien minuten trachtte de Oranje hemden wanhopig nog een tegenpunt te maken maar de wei nige kansen die, hun werden gelaten wer den door slecht schie ten niet benut. In de voorlaatste minuut scoorde Smit, na prachtig doorzetten van Wilkes, met een hoog schot in de hoek (82). Zo kwam het einde met een zeer grote zege van het Engelse elftal. SMIT „Een der besten" Woensdagavond om elf uur knalden in Amsterdam-Zuid enkele schoten uit een revolver van een Pools mi litair. Op de hoek van de Mesdagstr. en de helft Stocadestraat vielen een 30»jarige vrouw, G J van P en de 28-jarige bloemenventer C J L bloe dend neer. De vrouw werd dodelijk getroffen en overleed bijna onmiddellijk, de man had schotwonden in linkerschouder en lirkerhand en moest naar het Ju- liana-ziekenhuis worden overge bracht. De 35-jarige militair, die behocrde tot het Engelse bezettingsleger in Duitsland, had omgang gehad met de vrouw, wier echtgenoot (van C.) als politiek delin quent in een interneringskamp verblijf houdt. Zij had thans een verhouding aangeknoopt met haar medeslachtoffer. In een opwelling van jaloezie heeft de Pool het paar opgewacht en neerge schoten, zonder verzet heeft hij zich door een paar burgers laten grijpen en naar het bureau aan de Pieter Aertsz- straat laten overbrengen. In antwoord op een vraag van den heer Vorrink heeft de Minister van Oorlog, de heer Fievez, hedenmid dag in de Tweede Kamer medege deeld, dat het schema der troepen- zendingen naar Indonesië zich zal moetien aanpassen aan de ontwikke ling der omstandigheden. Tot zjjn leedwezen had de Minister gecon stateerd, dat ondanks het bestand de toestand nog vrijwel hetzelfde is als voordien. Van een vermindering kan in deze omstandigheden voor lopig geen sprake zjjn, hoewel hjj het overleg met de Commissie-Ge neraal moet afwachten. Dr E L Kramer van het ministerie van Economische Zaken gaf ln een radio praatje enige belangrijke mededelingen betreffende de verwachtingen der goede renproductie en -distributie ln 1947. Elke vrouw zal twee paar dameskou sen ontvangen. Per hoofd komen er min stens 80 textielpunten. De positie van wollen onderkledlng blijft zorgelijk. Per hoofd één paar schoenen. Er komen méér kinderschoenen. De dames kunnen blij ven roken, terwijl er naar vergroting der rantsoenen wordt gestreefd! De politie zoekt thans uit wat er met den dader moet gebeuren, omdat hij als buitenlands militair, die in Nederland een misdrijf heeft gepleegd, niet door een Nederlandse rechtbank kan worden berecht. Het Centraal Distributiekantoor deelt ons mede, dat zij, die in het bezit zijn van kaarten voor petroleum voor kook- doeleinden of verlichting gedurende de maand December op de bonnen a05, a06, *07 eti a03 van de kaart ua 611 vier L., op de bonnen b03 en b04 van de kaart ub 611: vier liter, op de bon c 02 van de kaart uc 611: vier liter en op de bonnen d 04 en 05 van de kaart ud 611: vijf liter petroleum kunnen kopen. Te Amsterdam raakte aan de Oos- terdokskade een vrachtauto een lan- taarnpaal, die afknapte en op het hoofd van een passerenden 18-jarigen jongeman terecht kwam, waardoor deze dodelijk werd getroffen. Onbekende daders hebben in het afgelopen weekeinde op een Joods kerkhof te Hamburg een groot aantal grafstenen gewelddadig omvergewor pen. Schacht is van Stuttgatr naar een ziekenbarak bij de gevangenis te Lud- wigsburg over„ racht, daar hij lijden de is aan verschillende ziekten. In Zuid-Holland zal men binnen kort met de autonummering toe zijn tot H.Z, 99999, waarna men zal over gaan tot de lettercombinatie H.X. Bij het oversteken van de weg werd de 23-jarige mej. A. Kuenen te Lottem (Limb.) door een aankomende luxe-auto overreden en vrijwel op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld. Volgens betrouwbare berichten heeft John Lewis, leider van 400.000 stakende Amerikaanse mijnwerkers, geheime onderhandelingen geopend met de mijneigenaren. Honderden Carabinieri hebben te Napels 200 zwarthandelaars gear resteerd. Zij vonden automatische wa pen -n en een grote hoeveelheid muni tie, 33 gestolen auto's en grote hoeveel heden voedsel en sigaretten. De Arabische Liga heeft in haar zitting besloten de onafhankelijkheid van Indonesië te erkennen. Een Amerikaans vliegtuig met 2 man bemanning, onderweg van Kassei raar Kissingen (120 km) wordt vermist. In Spanje vloog een militair toestel tijdens mist tegen een heuvel. 6 doden en 5 gewonden. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de distributiediensten op plaatselijk nader te bepalen dagen ge durende het tijdvak van 25 November t m. 14 December as. gelegenheid zullen geven voor het indienen van aanvragen voor werkschoenen. Voor werkschoenen komen in aanmer king personen van 16 jaar en ouder, die sedert 30 November 1945 geen bon voor gewone of Engelse werkschoenen heb ben ontvangen en die een beroep uit oefenen, hetwelk recht geeft op het aanvragen van werkschoenen. Z(j draaien weer op volle toeren, de cacao- en chocoladefabrieken van Amsterdam, de Zaan, Alkmaar, Haar lem, Weesp en waar xjj verder mogen staan, zij produceren massieve letters en holle figuren, romantische harten en onwezenlijke beesten, zoals die nu eenmaal passen bij een naderende St Nicolaasfeest. dan onzen specialen verslaggever) Het heet ernaar uitgezien, dat er van het chocoladefestijn dit jaar niets terecht zou komen, dat de Stichting Cacaobureou en de regering het niet eens konden worden over de prijzen voor dit snoepgoed. Hangende het con flict is er niets aan de kleinhandel af geleverd, zodat de voorraden opraak ten en niet werden aangevuld. Men begon zich ongerust te maken, te meer daar de bevoorrading niet overal ter stond werd hervat na beëindiging van het conflict. De onderbreking had enige stagnatie doen ontstaan, die voor al op het platteland nawerkte. Ver ontrustend is dat evenwel niet. daar de voorziening der fabrieken met grond stoffen niet onderbroken is. Allerwege zijn dus aanzienlijke voorraden aan wezig. Ondertussen is de extrasnoepbon, die ter gelegenheid van de 6de December is aangewzen, uitsluitend geldig voor suikerwerken. Deze beperking moet gezien worden als een voorzichtigheids- maatregel van regeringswege, genomen met het oog op het hangende conflict, waarvan men indertijd niet kon zien, wanneer het ten einde zou lopen. Ge zien de productie is het wellicht moge- Tegen Cheribon Door de heren dr W K Feuilleteau de Bruyn, lt adm J Th Fürstner, prof mr A C Josephus Jitta, hoogleraar te Delft prof dr. V J Koningsberger, hoogleraar te Utrecht, mr W A Pannenborg, gen I H Reynders, oud-opperbevelhebber land- en zeemacht A Th C Schiebergen, algemeen voorzitter N J V gen H C Winkelman oud-opperbevelhebber landL en zeemacht en E J van Rees Vellinga, secretaris, van Kijfhoeklaan 5, is een oproep aan het Nederlandse volk gericht. In deze oproep wijzen zij op het feit, dat het oppergezag van de Kroon maar zeer formeel is en het gezag in Indië reeds thans wordt uitgeoefend door een „president", die in woord en daad zijn steun aan de Japanners gaf. Dit is geen wijziging, maar een ontbinding van het Ned gezag. De overeenkomst van Cheribon heeft zo de weg geëffend naar het uiteenvallen van het Koninkrijk. Krachtens de wet tot instelling der Commissie-Generaal was deze slechts be voegd tot het voeren van beprekingen ter voorbereiding van nieuwe staatkundige verhoudingen binnen het Koninkrijk. De ondergetekenden roepen daarom het Nederlandse volk op tots 1 Ondubbelzinnige afkeuring van het gevoerde beleid; 2. het zich uitspreken tegen de voor stellen der Commissie-Generaal; 3 Bezinning op de zelfstandigheid der overzeese rijksdelen binnen het Konink rijk, zoals aangegeven in de Koninklijke rede van 7 December 1942. De Amerikaanse kolenuitvoer naar Europa is als gevolg van de mijnwer kersstaking stopgezet. Tot dusverre werden gemiddeld 350.000 ton per week verzonden. Op de uitvoer van tarwe heeft de staking nog geen invloed ge had. Op het ogenblik mogen slechts levensmiddelen, kleding en medicijnen naar de havens getransporteerd wor den De Cunard Line heeft medege deeld, dat haar schepen nog steeds met volle ladingen voedsel vertrekken, doch het is natuurlijk niet te zeggen hoe lang dit kan voortgaan, als de mijnwerkersstaking aanhoudt. lijit tegen de Kerstdagen een extra chocoladeban aan te wijzen. De afle vering van de cacaopoeder zal ook spoedig worden hervat. ONBESTENDIG WEER Zwaar bewolkt met nu en dan eni ge regeri en enkele tijdelijke opkla ringen. Aan de kust tijdelijk harde, overigens krachtige tot matige zui delijke wind. aanvankelijk iets zach ter. Later weer iets kouder. Het Utrechtse tribunaal, uitspraak doende tegen den 57-jarigen H A J Kess ler uit Amersfoort, bekend als interna- tionaal voetballer en cricketer, veroor deelde beschuldigde tot 4 jaar interne ring, eindigende Juni 1949, ontzetting uit alle rechten voor het leven en ver beurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 50.000,—. Bij het eer ste onderzoek in Juni jl. was Kessler veroordeeld tot een internering van drie jaren. Kessler, die van 1934 af lid van de NSB is geweest, had in de Mei dagen van 1940 Mussert aan een schuil plaats geholpen. Van najaar 1940 tot 1943 was hij adjudant en organisator van diens lijfwacht. Samen met Mussert, Himmler en Seyss Inquart had hij be gin 1941 een reis naar Miinchen gemaakt en oa, een bezoek aan het kamp van Dachau gebracht. Ernstig ongeval in Groningen. Dinsdagmiddag vond aan het Winscho- terdiep een ernstig auto-ongeval plaats, dat twee personen het leven kostte. Toen een militaire colonne legerwagens terug keerde van een militaire oefening uit de richting Winschoten moest het voorste gedeelte van de colonne, in verband met de drukte, op marktdag, plotseling stop pen. Een motorordonnans met duo-pas sagier, die naast de colonne reeds moest uitwijken voor een tegenligger, ging achter een militaire wagen rijden. Op 40 m afstand reed een andere militaire wa gen, bestuurd door een hulpchauffeur, die hiertoe niet bevoegd was. Toen deze hulpchauffeur zijn wagen liet optrekken, kreeg deze te veel vaart met het nood lottige gevolg, dat de motor tussen beide wagens beklemd geraakte Zowel de be stuurder van de motor, korporaal TJ Ha zenberg, als de duo-passagier soldaat H van der Meer, werden hierbij zo ernstig gewond, dat zij kort hierop aan de ge volgen zijn overleden. £)E verhoging van prijzen, tengevolge van vermindering der vredes-pro ductie, welke uit een langdurige oor log, zoals die, welke achter ons ligt, voortvloeien moet, om kort te gaan „de duurte", doet begrijpelijkerwijze allerwegen het verlangen ontstaan naar loonsverhoging. Wordt aan dit verlan gen, vrijwillig of onder dwang, onbe perkt tegemoet gekomen dan moet daaruit natuurlijkerwijs een verhoging der productiekosten en een verdere prijsstijging voortvloeien, welke weer, als ondragelijke duurte gevoeld, verde re loonsverhogingen vergt, enz. enz. Men kan dit proces, deze wedloop tus sen loon en prijs, die een heel volk naar de economische afgrond slepen kan wij hebben na de vorige oorlog gezien, welke rampen dit voor het ver slagen Centraal Europa en vooral voor de kleine loontrekkenden, de kleine middenstanders, ambtenaren en pen sioentrekkers enz. veroorzaakt heeft slechts tegengaan door, enerzijds prijs- beheersing van overheidswege en door aan de andere kant, ook weer van overheidswege, aan de loonsverhoging een grens te stellen. De verhoudingen tussen lonen en prijzen kunnen op deze wijze tot op zekere hoogte worden geregeld, zodat het spook der inflatie verdreven wordt. Duurte, verminde ring dus van de koopkracht, die het geld had, zal blijven tot de productie van goederen weer aan de vraag naar goederen ten volle en overvloedig be antwoorden kan, maar daarop blijft dan tenminste uitzicht. Inflatie echter is uitzichtloos, opent geen enkel pers pectief, want de duurte blijft de loonsverhoging altijd een paar strepen vóór. Gelukkig is er tussen het loon der producenten en de prijs der pro ducten veelal voldoende speling om in de meeste gevallen redelijke loonsver hogingen toe te laten en Inderdaad 's dit ook geschied en wordt op deze wij ze enigszins bijgedragen tot het wel vaartsherstel. Is het gevaar voor infla tie eenmaal voor goed verdwenen, dan zullen de verhoudingen zich ook ge leidelijk automatisch verbeteren. JJERSTEL van onze welvaart is echter in hoge mate afhankelijk van toe neming van de uitvoer, waardoor de mogelijkheid geschapen wordt om grondstoffen onontbeerlijk voor de pro ductie en welke binnen onze grenzen niet voorhanden zijn, uit het buiten land in te voeren. Toeneming van de uitvoer is evenwel slechts mogelijk door intensieve en ongestoorde produc tie. Helaas heeft de overheidsbemoeiing zoals die in de gegeven omstandigheden regelend werkzaam wordt, ook haar keerzijde. Zij remt niet slechts het par ticulier initiatief, de ondernemings- drang, door de winstprikkel te ver zwakken, zij remt, door haar bureau cratisch apparaat, in vele gevallen ook de productieve energie. J)E strijd tegen de inflatie is een strijd, waarbij werkgever en werknemer, waarbij rijk en vooral arm, waar bij het gehele volk een vitaal belang heeft en die door het gehele volk een drachtig gestreden moet worden. Als wapen in die strijd heeft de regering thans een Centrale Advies-commissie voor de prijspolitiek ingesteld. Bij de installatie dezer commissie heeft de minister van Economische Zaken, dr. Huysmans, nog eens in het licht ge steld, dat het streven er o.a. op ge richt zal zijn een redelijke verhouding tussen lonen en prijzen tot stand te brengen en eendrachtige samenwerking te bevorderen tussen arbeider, midden stander. landbouwer en fabrikant, ten einde gezamenlijk excessen, die voor de welvaart fnuikend zijn, tegen te gaan. Tegen een dergelijke samenwer king van bevolkingsgroepen, die van goeden wille zijn, zal het spook der In flatie geen stand kunnen houden. U. Aan een Golf ten Zuiden van Kopen hagen is een fles met een brief ge vonden, waarin woedt verklaard, dat Hitier niet in de bunker van de Rijkskanselarij te Berlijn is overle- ien, maar met een onderzeeboot op veg van Finland naar Spanje is om- 'ekomen Men gelooft, dat de onder tekenaar van de brief een lid is van ie bemanning van de onderzeeboot, waarvan de wrakstukken in Novem ber 1945 buiten de Deense kust wer den ontdekt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1