Export van aardappelen stopgezet GROTE VIER gaan over Duitsland spreken Haar Nippon-zon ging onder Hors cl' Oeuvre Radiorede van prof. Gerbrandy De a.s. wereldconferentie van de Christelijke Jeugd i„CHANTAGE"H DE N00RDH0LLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINCEN EN ANNA PAULOWNA Minister neemt geen risico De vordering van woonruimte in boerderijen Staatsloterij De besprekingen met de Commissie-Gneraal Twaalf doden te Medan Kinderbijslagwet Worden Engelse en Amerik. zone samengevoegd? Het einde van beroemde spoorwagon De omvang van het vrachtautopark Eindelijk! Van nabij en verre Kampei-spionne „no. 30. Daarna favoriet in Britse kringen Consumentencrediet voor varenden Een klein ei voor de jeugd De verstrekking van kindermeel Citroenen voor volwassenen FEUILLETON Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Btjlsma WOENSDAG 4 DECEMBER 1946 Voortzetting oan de 70E JAARGANG No. MS9 HELDERSCHE COURANT TARIEVEN Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertentlee („Juttertje*") tot 1* woorden 7s cent. elk woord meer cent Abonnementen: per kwartati J.—pet post 3.65 H- ofdredaetenr: M. H. E. Uylder», Rayonredactenren C. A. Dekker* eo W. Kok. Ondanks het feit, dat de aardappel productie voldoende aardappelen heeft opgeleverd voor de consumptie in eigen land, heeft de minister van landbouw en visserij en voedselvoor ziening opdracht gegeven de verkopen van voor export bestemde consump tie-aardappelen stop te zetten. Bij de verdere bestemming van de con sumptieaardappelen dient namelijk enige voorzichtigheid in acht te worden geno men. Gelet op de betekenis van de aard appel als volksvoedsel, meent de minister geen enkel risico bij de aardappelvoor ziening te mogen lopen, vooral ook om dat de uiterst moeilijke graanpositie, die door de gebeurtenissen in Amerika weer ongunstig wordt beïnvloed, de regering noodzaakt op alle eventualiteiten bedacht te zijn. De algemene stand van de voed selvoorziening, zoals die door internatio nale factoren, die buiten Nederlandse Invloed staan, wordt bepaald, maakt een voorzichtig beleid ook met betrekking tot aardappelen van eigen' oogst noodzakelijk. Aardappelen als veevoeder.... Daarbij komt, dat het den minister is gebleken, dat de verwerking van aard appelen tot veevoeder, ook van goede consumptie-aardappelèn, «en dergelijke omvang heeft aangenomen, dat aan deze verwerking paal en perk moet worden gesteld. Het bestaande verbod, dat ln verband met het aanvankelijk vrijgeven van de handel in aardappelen in de prak tijk buiten werking was gesteld, zal dan ook weer worden gehanteerd en op da naleving zal worden toegezien. Het ls btt herhaling voorgekomen, dat de gehele woongelegenheid van een boer derij werd gevorderd ten behoeve van niet-landbouwers. Het gevolg hiervan is, dat door de toewijzing aan een niet- Jandbouwer de boerderij als zodanig niet- of in ieder geval minder Intensief kan worden geëxploiteerd. Door. deze handelwijze kunnen de be langen van de landbouw ernstige schade ondervinden, indien voor den landbouwer zelf de gelegenheid ontbreekt in de on middellijke nabijheid van het bedrijf huis vesting te vinden. In verband hiermede heeft de minister' van binnenlandse zaken aan de burgemeesters medegedeeld, dat het hem minder gewenst voorkomt, dat woongedeelten van boerderijen aan niet- landbouwers ter bewoning worden toege wezen. Voor vordering van een gedeelte -an de woongelegenheid of tegen inkwartie ring geldt dit bezwaar niet. De heer J J G S Falkena, oud burgemeester van Heerenveen, is be noemd tot regeringscommissaris In de gemeente Opsterland. Te Amsterdam is een 15-jerige jongen bekneld geraakt tussen twee vrachtauto's Zijn onoplettendheid kostte hem het leven. DB ENERGIEBRON DER KUNST Een criticus schreef dezer dagen in een onzer overvloedige week bladen, dat het boek „Ciske de Rat" met kunst weinig te maken heeft, „omdat het zijn ontstaan te danken heeft aan andere energie bronnen dan die waaruit kunst voortkomt." Het is prettig te we ten dat het voor de critiek dus op de energie brpn aankomt, en dat men kunstwerken niet naar hun uitwerking op de verbeelding van lezer, toehoorder of toe schouwer, maar naar het gehalte van die bron beoordelen moet. Het is een denkbeeld waar. zo als men dat pleegt te zeggen, iets in zit. Maar menig criticus zit er zeker mep in. Want hoe benadert hij zo'n bron? Nemen wij bijv. een van Rembrandts Bijbelse tafre- len. Rembrandt heeft er vele ge tekend, geschilderd, geëtst en zij zijn ongetwijfeld voortgekomen uit energie, die weer op haar beurt uit een bron van energie voortgevloeid moet zijn. Maar heeft dit Bijbelse tafreel nu zijn ontstaan te danken gehad aan de juiste bron? Men zegt nu wel dat bedoeld Bijbels tafreel een kunst werk is, maar men zegt zo veei. Was Rembrandts energie-bron wel dezelfde bron waaruit kunst pleegt voort te komen? Dat is n.1. een heel speciale bron. Het wordt een moeilijk geval. Men kan niet meer volstaan met het analyseren, ontleden van het kunstwerk, men moet de energiebron ontleden, on derzoeken, en nagaan of die troe bel dan wel zuiver is, en boven dien of die bron wel de bron 4s van de ware kunst. Was, in het geval van bedoeld Bijbels tafreel. de energie-bron misschien de bron van het religieus gevoel en niet de bron van de kunst? En ver houdt dit werk zich daarom tot de kunst als margarine tot boter* Het is maar een vraag. Maar het wordt nu duidelijk hoe het mogelijk kon zijn. dat zovele kunstkenners de schilderijen van Van Meegeren voor werken van Vermeer hebben aangezien Zij hebben zich n.1. geen ogenblik af gevraagd uit welke energie-bron Van Meegerens werken zijn ont staan. Deze zijn n 1. voortgevloeid men neemt dit tenminste aan uit de bron waaruit de eerzucht, de ij delheid en de geprikkeldheid van het miskend genie nun oor sprong nemen, en niet uit de bron van de kunst. Dat is het,hele eieren-eten. En als de experts daaraan nu maar hadden gedach* niet waar, zij zouden zich geen ogenblik hebben vergist en de margarine van Van Meegeren niet als de natuurboter van Vermeer op de boterham van den kunst verzamelaar hebben gesmeerd. Of kan het soms zijn. dat de bron er niets toe doet, en even min de energie en dat een kunst werk eenvoudigweg een kunst werk wordt als het door een kun stenaar wordt voortgebracht, uit welke energiebron eerzucht geldzucht, vroomheid, schoon heidsdorst ook. en uitsluitend bij de gratie van zijn gezegend genie? KREEFT. Dr. A. Speekenbrink, hoofd van de Nederlandse delegatie voor de UNESCO, tijdens de bijeenkomst van het voor lopig comité voor de internationale conferentie voor handel en nijverheid te Lpniden. AP P. 2000: 21337 1500: 5868 6251 1000: 8367 18388 400: 2347 10499 200: 4547 12835 100: 2490 3781 6890 9153 12957 14683 19565 20730 21955. TWEEDE KAMER-PRESIDENT TIJDENS VERGADERING ZIEK GEWORDEN In de gister gehouden vergadering van de Tweede Kamer is de voorzitter, mr. J R H van Schalk, plotseling onwel ge worden. Hij moest de zaal uitgedragen worden. Het presidium werd overgenomen door den heer Joekes. Eergister heeft prof. Gerbrandy een radiotoespraak gehouden waarin hi] een ernstige waarschuwing uitte omdat z-i Nederland op bet punt staat de oorlog alsnog te verliezen, wanneer de overeenkomst van Llng- gadjatl aanvaard wordt. Het had z.1 zeker anders gekund Indien niet enige der huidige bewindsmannen Nederlands-Indië lnnerliik niet reeds hadden losgelaten. Een losse verhouding tussen Nederland en Indlë zou een sterke daling van de Nederlandse levensstan daard met zich brengen. Dat dit offer een inlossen der belofte var. 7 Dec 1942 Inhoudt, kan -volgens spr. niemand vol houden. Het transigeren over de hoogste belangen des Rijks moet ophouden De enige weg Tenslotte beval spreker als enige weg tpt redding aan een politiek gedragen door de boodschap van 7 December 1942, die aanstuurt op een Rijksconferentie, waarop slechts gesproken zal worden met loyale vertegenwoordigers der verschil lende volken en groepen. Prof Gerbrandy besloot als volgt: „En als u mij vraagt: kunnen wij dat nog? Dan vraag lk u: Hebt u niet 8 ja ren lang het onmogelijke gedaan, omdat het moest? Houdt vast, ga van dit stand punt nooit af, ge zult bondgenoten over- tulgen, want het woord van recht en waarheid vermag oneindig veel (dat weet ik uit ervaring) en ge zult het welzijn van alle volken van het Koninkrijk herstel len. De crisis van heden zal dan blijken hef tig maar voorbijgaand te zijn. De weg van Llnggadjatl voert voor verre toe komst de grote massa van Nederlands-. Indlë naar een nacht van onvrijheid en onzekerheid". Naar het A.N.P. verneemt zullen de gemeenschappelijke beraadslagingen van de ministers en de leden der Commissie-Generaal, naar aanleiding van de omvangrijke werkzaamheden, welke in verband met deze bespre kingen verricht moeten worden, nie 'heden, maar waarschijnlijk Donder dagmiddag a.s. worden voortgezet. De Nederl-Indische legervoorlichtings- cfienst bericht, dat er Dinsdagochtend bij de gevechten te Medan 12 doden, w.o eni ge burgers, te betreuren zijn Negen van hen waren het slachtoffer van dum-dum kogels. (Van onzen correspondent) Het hoofdbestuur vdn de Kath. Arbei ders Beweging heeft, naar haar orgaan „Herstel" mededeelt, den minister van sociale zaken verzocht in de Kinderbij slagwet een zodanige bepaling op te ne men, dat ook inwonende kinderen, die bij blijvende invaliditeit of overlijden van den vader als kostwinnaars optreden voor gezinsleden, voor kinderbijslag In aanmerking kunnen komen Tot dusver is zulks niet mogelijk, een ieemte, welke vooral grote gezinnen treft. De Engelse en Amerikaanse minis ters van Buitenlandse Zaken, Bevin en Byrnes, zullen waarschijnlijk heden avond de overeenkomst voor samen smelting van de Britse en Amerikaan se zones van Duitsland ondertekenen, indien de goedkeuring, die de Engelse regering aan de uiteindelijke tekst ge ven moet, op tijd in New-York wordt ontvangen, Morgen zullen in geheel België door arbeiders betogingen worden gehouden ter ondersteuning van de actie tot herziening der prijzen- en loonpolitiek. Hierdoor zal het werk tijdelijk geheel stilliggen Het gebeurt soms, dat een lege goe derenwagon op 't een of andere zij spoor uit hgt oog wordt verloien, doch nooit te voren ls de meest be roemde spoorwagon ter wereld op zo onverklaarbare wijze verdwenen. Twee dagen lang hebben de Franse ministers van Oorlog, Vervoer en Openbare Werken getracht de plaats te vinden, waar zich de we reldberoemde Franse spoorwegcoupé bevindt, waarin vertegenwoordigers van, Kaiser Wilhelm II ln 1918 ln Compiègne de wapenstilstand met Frankrijk ondertekend hebben en waarin in 1940 Hitier vertegenwoor digers van Frankrijk dwong om de wapenstilstand met Duitsland te te kenen. Hitier liet de wagen naar Berlijn brengen en stelde deze daar ten toon, met de daarop aangebrachte gedenkplaat. Twee dagen geleden vroeg Iemand aan de Fransen, waar de wagon gebleven was. Nadat lang gespeurd was, kwam het commissa riaat voor het toerisme te hulp. Dit deelde mede, dat de wagon in Berlijn door de gealliëerden was gebombar deerd en vervolgens was uitgebrand. Men had slechts één ding kunnen redden uit de ruïne en wel de ge denkplaat, die naar Compiègne ls te ruggebracht. Hoewel het vrachtautopark in aanta nog niet het vooroorlogse peil heeft be reikt voor de oorlog telde ons land 55.000 vrachtauto's, thans ruim 40.000, ls het totale laadvermogen van het vracht autopark thans evengroot als voor de oorlog. Naar schatting ls het gemiddelde laadvermogen van de vrachtauto's geste gen van 3,2 ton ln 1939 tot 4,2 ton n 1948. De tendens, dat het laadvermogen van de vrachtauto's steeds groter wordt, doe zich ln alle landen ter wereld voor. WASHINGTON (Reuter). - De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, heeft gisteren tijdens een persconferentie verklaard, dat het werk van de Raad der minister^ van Buitenlandse Zaken ten aanzien van de belangrijke kwesties in het Itali aanse en de andere vredesverdragen naar hij verwachtte een der volgende dagen beëindigd zal worden en men deze week zal beginnen met do be spreking van het vredesverdrag met Duitsland. Hij verklaarde, dat hij zou vragen om te New York een agenda op te stellen, welke een bespreking der Duitse kwestie in Europa zou rechtvaardigen, en dat hij er niet over dacht den Oceaan over te ste ken, tenzij er enige hoop was, dat er iets goeds tot stand komt. Onbelangrijke Volgens Radio Teheran zijn troepen van de centrale Perzische regering thans Zend jan binnengetrokken, welke stad on geveer driehonderd kilometer ten NW van Teheran is gelegen. De Franse ministeries van buiten landse zaken en arbeid hebben bijzon derheden bekend gemaakt over een over eenkomst tussen Frankrijk en Italië, in gevolge welke 200000 Italiaanse arbeiders het volgend jaar naar Frankrijk zullen worden gezonden. Radio Tebris meldt, dat de acties van de Centrale Perzische regering, nabij de grens van de autonome provincie Azerbeidsjan, de regering van Azerbeids- jan gedwongen hebben, over te gaan tot uitdeling van ^wapenen onder alle arbei ders, leden van de nationale militie- troepen en jeugdorganisaties. De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben op enige kleine punten overeenstemming bereikt. De kwestie van de Donau en de belangrijke kwestie in^ke schadevergoedingen wer den echter terzijde gelegd. De eerste zending ven 167.000 paar schoenen uit Engeland is te Hamburg aangekomen en zal onder de bevolking van de Britse zóne verdeeld worden RACEPAARDEN WORDEN PER VLIEGTUIG VERVOERD. Zes racepaar den ter waarde van 50,000 werden per viiegtuig van Ierland naar Amerika overgebracht. Dit is waarschijnlijk voer de eerste maal, dat een dergelijk aantal kostbare paarden over een zo'n grote afstand per vliegtuig wordt vervogrd. De waardevolle lading op het vliegveld, kort voor het vertrek. Walco N. kwesties zouden evenzeer te New York als in Europa kunnen worden besproken, aldus Byrnes. Byrnes zeide tenslotte, dat hij niet te New York met Molotof heeft gesproken over de mogelijkheid, dat de Sowjet-zóne van Duitsland zich zou aansluiten bij de samensmelting ln economisch opzicht van de Engelse en Amerikaanse zónes, maar dit onderwerp ontelbare malen te Parijs was besproken. DE SLEEPBOTEN „MARGRIET" EN „BEATRIX", DIE ONLANGS MET EEN 200-TONS BOK VAN ROTTERDAM NAAR WEST-INDIë VERTROKKEN. BIJ AANKOMST TE CURAcAO. De bok ls bestemd, om geplaatst te worden in het Julianadok. De sleepboten zetten hun reis voort naar Indonesië. Stevens P. Onlangs is te Batavia op last var het noodparket ln preventieve heeb- tenis gesteld Wilhelmina van H., geb Kooten, gescheiden echtgenote van een officier. Met deze arrestati^ 1 voorkomen, dat Kampei-Spionne „no 30", wier activiteit velen noodlottig werd, zich door een huwelijk met eeu buitenlander aan de strafvervolging onttrekt. „No. 30" heeft Japan gediend zoals weinig andere vrouwen van Nederlandse bloede. Overwegend, dat er zeer geringe kans bestond, dat Japan tenslotte me België in oorlog zou komen, schafte zij zich, kort na 8 Maart 1942, Belgische pa pieren aan. Zij trad ln dienst van de politieke Inlichtingendienst, welke diens te Bandoeng onder leiding stond van dei Japanner Matsui en den Indonesiër Dja nakoem. Al spoedig bleek, dat „no 30' een zeer goede spionne was en de aan dacht van de Kampeital viel op de blón dine, die deswege officiëel bij de Kampei tal ln dienst trad. Zij kreeg haar num mer. Hoe actief de spionne was, blijkt uit het feit, dat zij heeft bijgedragen to de dood van minstens 15 personen onder wie de heer Gerritsen den ouden heer Van Polanen Petel, den Jongen Hoetjer en kapitein De Lange, terwijl honderden loyale Bandoengers door haar toedoen ln de handen van da Kampeitai of P.I.D. op onmenselijke wijze zijn mishandeld. Zij heeft tot ongeveer 4 maanden vóó de Japanse capitulatie haar spionnage uit gevoerd in samenwerking vaak met an dere Kampei-spionnen, meer of minder beruchte collaborateurs, die nu ook ge grepen zijn, o.a. Flinzner, Hellemond, Quix, Bruning, Cohen e.a. Toen werd haar Nippon-zon verduisterd door den Kampei man Tomisu, die belast was met aangelegenheden betreffende Europea nen. Deze Tomlau was verloofd met eea dochter van de zich thans eveneens ia arrest bevindende mevr. Grave, geborea Miwa. Laatstgenoemde was aangeklaagd door „ivo. 30" en uit wraak wist zij haar a.s. schoonzoon te bewegen vrouw vaa H. op Bantjeuj gevangen te zetten. Na de capitulatie van Japan kon zij door middel van de Rapwi met een KDP- pas naar Australië uitwijken, tot zij dacht, dat men ln Indlë haar geheel en al vergeten had Toen keerde zij terug en liep ln de val. Doch niet dan nadat de Kampei favoriete zich in Britse krin gen wederom favoriete had gemaakt. Zij bewoog zich ln de „box-club" en geraak te verloofd met een hoofdofficier van de „Austral. Investigation of War Crimes". De termijn, binnen welke een aan vrage moet zijn ingediend, wordt voor opvarenden van binnenschepen en ter (koopvaardij verlengd.tot de een en der tigste December 1946 bij het sluiten van de kantoren der districtsraden. KOLEN IN PAPIEREN ZAKKEN Het Directoraat-generaal van de prij zen vestigt er de aandacht op, dat de prijzen van vaste brandstoffen wanneer zij in papieren zakken worden afgele verd. mogen worden verhoogd met ten hoogste 70 cent per tien zakken Wanneer méér wordt gevraagd of betaald len zowel leverancier als koper zich aan strafvervolging bloot Het tijdstip, waarop de wereldconfe rentie der Chr. «ugd te Oslo wordt ge houden, ls met een week vervroegd. De conferentie zal thans plaats vnden van 22 tot 31 Juli 1947, schrijft „Trouw". Het voorbereidende internationale comité heeft te Genève vergaderd en was samen gesteld uit afgevaardigden van de Y W C A, de Y M C A, de Wereldfederatie van Christen-studenten, de Wereldraad van Kerken, de Wereldfederatie van Zoo- cagsschoolverenigingen en de Intern Zendingsraad. Er zullen negen gróte bijeenkomsten worden gehouden. De sprekers zullen de volgende landen vertegenwoordigen: Ceylon. China, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brlttannlë, Nederland, Noorwegen en de Ver. Staten. Voorts hebben bis schop Berggrav uit Oslo, dr. Reinhold Niebuhr (U S A), D T Niles (Ceylon) en dr W A Visser 't Hooft toegezegd te zul len spreken. De Lutherse Kerk in Noorwegen ls conferentie een avondmaalsdienst te or ganiseren op Zondag 27 Juli. De Oosterss Orthodoxe Kerk en de Anglicaanse Kerk zullen eveneens diensten houden. Voorts zullen dagelijks diensten gehouden wor den, die geleid worden door de ver tegenwoordigers uit 7 verschillende lan den, waarbij gelet zal worden op de ge bruiken, die ln de landen heersen. De organisaties uit de diverse landen zullen haar eigen delegaties moeten fi nancieren, doch er zal tevens een cen traal reisfonds worden gevormd van 400.000 Zw. francs, waaruit reiskosten kunnen worden bestreden. De conferentie zal worden bijgewoonl door ongeveer 1200 afgevaardigden uit 70 landen. Derk Egbert Buter, die tijdens de oorlog bekend stond sis de Si hrik van Zwolle en omgeving, hoo.de voor het B'j zonder Gerechtshof al- verzocht voor alle deelnemers aan de daar de doodstraf tegen zich eisen. DIS rRIBUTIE-NIEUWS Op 5 December zal een bon worden bekend gemaakt, waarop voor perso nen, geboren in 1926 of later, een klein ei (5e klas) verkrijgbaar zal zijn. Van 7 December af zal kinótrmeel niet uit rijst bereid, verkrijgbaar zijn op de bloembonnen en niet meer op de rijst bon. De rijstbon geldt ln het vervolg voor rijst, rijstkindermeel en kinderbiscuits. Voor allen, die geboren zijn ln 1925 of vroeger worden circa 200 gram citroenen per persoon beschikbaar gesteld. Het CDK deelt mede. dat men, om deze citroenen te verkrijgen, bon 49IA reserve bij een handelaar in groenten en/of fruit, uiter lijk op Zaterdag 7 December, dient ln te leveren. De, aflevering zal geschieden, naarmate de citroenen aangevoerd wor den Dit zal vermoedelijk geruime tijd in beslag nemen. Uiterlijk op 7 December a s dient men ook de reeds bekend ge maakte bonnen voor sinaasappelen, bon 49-8 of 50-8 Algemeen, waarop te zijner tijd voor alle leeftijdsgroepen 500 gram sinaasappelen verstrekt zullen worden, bij een Kleinhandelaar ln te leveren. door J. S FLETCHFR 39) „Er zijn er genoeg, die niet zouden aarzelen dat te zeggen", antwoordde de waard. „Praatjes komen zo gemakke lijk in omloop. Ziet u, mijnheer, nie mand is er bij geweest. En als gewone buitenmensen niet met hun eigen ogen zien, wat er gebeurt, dan...." „....Maken zij er geheimen en mis daden van", onderbrak Collingwood een beetje ongeduldig. „Ik geloof heus niet, beste vriend, dat hier een geheim of een misdaad in het spel is. Ik heb be grepen, dat de brug in bouwvallige staat was en geloof daarom, dat de uitleg heel eenvoudig is." Toch was hij er zich van bewust, ter wijl hij dit zei, dat het niet precies zijn diepste gedachte was. Zelf voelde hij ook iets geheimzinnigs. Nog zat hij er over te piekeren, waarom Pratt zo per tinent den ouden man uitgevraagd had over het juiste tijdstip waarop deze me vrouw Mallathorpe gewaarschuwd had, dat de brug slap was. Nog zag hij voor zich de zonderlinge blik, waarmee Pratt hun zegsman nad aangestaard. Was er werkelijk een of ander geheim, iets wat verzwegen werd, door iemand? Op weg naar het grote huis 's avonds overwoog hij dit allemaal nog eens ern stig, hoewel hij zich vast had voorge nomen er met geen woord aet Nesta over te sprelcen. Hij zag haar ook slechts een paar minuten. Haar moeder was nogal erg ziek, de dokter was juist bij haar en zij moest onmiddellijk terug naar de ziekenkamer. Mevrouw Mal- tathorpe had nauwelijks een woord ge sproken sinds de dood van haar zoon en de dokter was bang voor een ernstige inzinking omdat hij wist, dat haar hart niet sterk was. „Als er iets is, dat ik voor u kan doen, of als u me nodig mocht hebben vannacht", zei Collingwood, „beloof me, dat u onmiddellijk een boodschap naar het hotel zult sturen". „Ja", antwoordde Nesta. „Dat beloof ik, hoewel ik geloof, dat het niet nodig zal zijn. Er zijn hier twee verpleegsters en de dokter blijft ook. Wel zou ik graag hebben, dat u morgenochtend iets voor me deed" en ze.keek hem vragend aan. „U weet wel, over de lijkschou wing". „Ja", zei Collingwood. „Ze zeggen, ik behoef er niet bij te zijn, omdat moeder zo ziek is, tenmin ste dat zegt Robson, onze notaris. Hij zegt ook, dat het een,heel korte forma liteit zal' zijn. Hij is er natuurlijk wel, maar zoudt u er ook heen willen gaan? Dan is u op de hoogte en horen wij het later van u. Zoudt u dat willen doen?" „Wilt u me eerlijk iets zeggen?" vroeg Collingwood, terwijl hij haar strak aan zag. „Heeft u enige twijfel omtrent de juiste omstandigheden van uw broer» dood. Zeg het maar gerust". Een korte poos aarzelde Nesta vóór zij antwoordde: „Ik twijfel ln niets omtrent de om- siandigiaedem, neen, helemaal niet Ook niet wat betreft het in omloop zijnde verhaal. Ikja, ik kan het niet pre cies zeggen, ik druk me niet gemakke lijk uit. Ik heb wel een gevoelen.... een indruk, dat er is.... of was.... een soort van geheimzinnigheid. Er is Zater dag iets gebeurd, dat kon of niet kon, o, ik kan het zelfs mij zelve niet duide lijk maken Als u morgen bij de gerech telijke schouwing aanwezig zult jijn en mij daarna alles haarfijn wilt vertellen, wordt het mij misschien iets duidelijker. Ziet ur (Wordt vervolgd) ONVAST WEER. Aanvankelijk tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolking met tijdelijke regen, plaatselijk wel licht vermengd met natte sneeuw, variërende wind, vrij koud.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1