TOENEMENDE ONRUST in Indonesië Hors cl' Oeuvre John Lewis schuldig verklaard Spanje weer eens op de voorgrond WAARSCHUWING aan trouwlustigen Hei /of van Duiisland DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Aanslag op Generaal Maj oor Montgomery's bezoek aan Italië. ALKMAAR—ZAANDAM 20 DEC. ELECTRISCH. Engelse mijnwerkers ontvangen Hollandse tulpenbollen „Soldatenmoeder" gearresteerd. Humor rondom Franco Hij kreeg z'n ziti Schone beloften van huwelijksbureaux Dodelijk ongeluk op de mijn „Willem Sophie" Onderscheidingen aan personeel van Hr. Ms. „Java" Weerbericht BUREAU: Koningstraat 7»-i0 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Btjlsma DONDERDAG 5 DECEMBER 1946 Voortzetting uan de 70E JAARGANG No- 9446 ELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie*: 14 cent per millimeter. remlllebe richten 1T cent per mm. Kleine ad vertentie* („Juttertje*") tot 15 woorden 73 cent. elk woord meer I cent Abonnementen: per kw*rt*i. t per poot f 2.4S H- ofdredacteur: M. H. E. Uyldert, Rsyonredaeteuren C. A Dekken en W. Kok. Op den chef van de Generale Staf, (eneraal-majoor D C Buurman van Vreeden, I* van een afstand van 100 meter een aanslag gepleegd, toen hl) met een gezelschap ln de WestelUke sector van Medan de grenslijn Inspec teerde. Er werd niemand getroffen. Gevechten ln Medan. Gisternacht hebben de Nederlandse stel lingen ln de Zuidelijke en Zuld-Oosteltjk; sectoren van de stad Medan herhaalde lijk onder vuur van automatische wapens en sluipschutters gelegen. Hiertegen werd meestal geen tegenactie ondernomen. In eed langdurige bespreking met een verbindingsofficier van dt TRI werd er van Nederlandse zijde de nadruk op ge- legd, dat de Indonesische verklaring, vol gens welke de Nederlanders de vijande lijkheden geopend hadden, volkomen on gegrond was. Na deze bespreking werd het vuren voor enige tijd gestaakt. De militaire situatie te Medan is nog niet verbeterd. Het Nederlands-Indische legercommuniqué meldde gisteren acti viteit van scherpschutters ten Oosten van Padang. Op de weg naar Emmahaven en het vliegveld zijn door- Indonesiërs mijnen gelegd. Twee Nederlandse Brengun-car- riers zijn op een mijn gelopen, waarbij 14 personen werden gedood en 1» ge wond. Binnen het gebied van Batavia werden Nederlandse patrouilles door ter roristen beschoten. Ook ln het Oostelijke gedeelte van Bandoeng werden Neder landse patrouilles herhaaldelijk bescho ten. De Nederlandse stellingen ten Oos ten en Westen van Semarang werden door Indonesiërs onder vuur genomen. Neder landse patrouilles ten Westen van Soe- „Strikt geheim" ROME, (Reuter). Het Britse hoofd kwartier ln Italië heeft order gegeven, dat de aankomst en het verblijf van veld maarschalk lord Montgomery ln Italië on der volledige geheimhouding moeten plaats hebben. Het bezoek zal als „strikt geheim" wor den behandeld en er zullen gedurende zijn verblijf geen mededelingen worden gedaan. SINT NICOLAAS EN HET ZWARTJE Er is een tijd geweest, dat ik niet in St. Nicolaas heb geloofd. Dat was in de jaren, dat er te veel Sint Nicolaas verscheen, op straat, in de winkel en in de lunchrooms en zo. Toen mijn vader, of soms mijn oom, als een incarnatie van den Goed Heiligman met zijn besten tabbard an, de kinderkamer be trad, lof en blaam rondstrooide en daarbij de pepernoten niet ver gat, heb ik in hem geloofd. Ik plaatste mijn schoenen bij de schoorsteen en demonstreerde met die allerminst onbaatzuchtige daad mijn daadwerkelijk geloof. Doch toen gebeurde het, dat ik op een middag twee rijtuigen voorbij zag rijden en achter elk portierraam pje glunderde een Sinterklaas- gelaat boven een zilveren baard Dat vond ik vreemd. Nog vreem der vond ik het, toen ik in een melkinrichting, waar ik tussen schooltijd mijn twaalf-uurtje placht op te peuzelen, de hand moest drukken van een kleinen dikken Sinterklaas, en een paar dagen later in een speelgoedwin kel een lange magere zag staan. Nee, mijn twijfel werd tot zeker heid Sinterklaas bestaat niet écht," zei ik, omdat er meer dan één Sinterklaas bestaat. Het was geen logische redenering, maar zij had niettemin mijn geloof vernie tigd. Dat komt méér voor. Ik was een wetenschap rijker, maar een illusie armer geworden. Vele jaren later veranderde dit en toen geloofde ik weer in St Nicolaas. Want hij bestaat. Maar hij veröfchijnt ons niet met tabberd en mijter getooid, hij verschijnt ons in alledaagse plunje, en soms ook in vrouwelijke kledij. Want er zijn vele mensen en ik ben geluk kig sinds ik het weet met een Sinterklaas-complex. Het zijn de mensen, die ons het geschenk van hun liefde en van hun zorgen geven: die trouw waken over ons immer bedreigd maatschappelijK en moreel belang en aan wie wij het hebben te danken o, vrien den die ik nooit vergeet! dat ons levensbootje niet op een zand bank strandt Het zijn de mensen die ons verrassen met hun hulp vaardigheid in woord en daad. In hen is St. Nicolaas geïncarneerd. En er is ook een werkelijke Zwarte Piet. Hij loopt met drei gende, rollende ogen achter den Heiligman aan, met de roede in de ene hand en de open zak In de andere. Ik heb hem maar al te vaak ontmoet, de man die steeds met het somber noodlot dreigt, en die er alles op zet om ons te ónr moedigen. Maar als ik hem tegen woordig tegenkom herinner ik mij, dat hij, in mijn prille jeugd, zijn dreigementen nooit ten uit voer heeft gebracht en daarom laat ik mij ook nu door zijn som ber gebaar geen schrik aanjagen en ik lach om die incarnatie van den pessimist. Want ik geloof weer in Sint Nicolaas. KREEFT. rabaja zijn door Indonesisch granaatvuur beschoten, terwijl men infiltratie van vijandelijke elementen ln de stad heeft waargenomen. John L. Lëwi* en *Un vakvereniging itfn schuldig bevonden aan onge hoorzaamheid aan de rechtbank. Er ztjn thans vierhonderdduizend mijnwerker* in staking, daar Lewis als vakverenigingslelder het arbeids contract heeft, opgezegd. Nadat rechter Goldsborough de uit spraak tot 4 December had uitgesteld, verkreeg Lewis toestemming te spre ken. Dit was de eerste maal sinds de aanvang van het proces. Lewis legde een verklaring af, waarin hij protesteer de tegen de „moordende en onmense lijke 54-urenwerkweek in de Amerikaan- sche kolenmijnen". „Ik meen te moeten opmerken edel achtbare", zeide Lewis, dat uw rech terlijk bevel de mijnwerkers berooft van hun grondwettelijke rechten van vrijheid van het vrije woord, van de vrijheid van drukpers, vrijheid van ver gadering en bescherming tegen slavernij. De mijnwerkers en ik staan als Ameri kaanse burgers op deze grondwettelijke rechten. De mijnwerkers zijn ordelie vende, godvrezende burgers. Zij zijn al leen opgekomen voor hun rechten als Amerikaanse burgers". Lewis beëindigde zijn verdedigings rede zonder verder nog ln te gaan op de hierboven aangeduide tenlastelegging. Naar „Trouw" verneemt, ligt het in de bedoeling vaa de directie der Ned- Spoorwegen om met ingang van ZO De cember a.s. electrische treinen te laten rijden op het baanvak ZaandamAlk maar. De Vereniging voor Vreemdelin genverkeer te Alkmaar zal ln haar eerst volgende bijeenkomst bespreken op welke wijze men dit heuglijke feit zal vieren. Te Sandiway, bij Northwich in Cheshi- re, hebben een groep mijnwerkers uit Lancashire en Noord-Wales en vertegen woordigers van hun vakbond gisteren 45.000 Nederlandse tulpenbollen in ont vangst genomen, welke deel uitmaken van het half millioen bollen, welke door het Nederlandse bloembollencomité aan de Britse mijnwerkers zijn geschonken. Door de P R A te 's-Gravenhage is ge arresteerd mevr M A Hiddink—De Haan, meer bekend onder de naam „soldaten moeder". Zij wordt er van verdacht tij den» de bezetting een landgenoot te heb ben aangegeven bij de politie. Deze z^k is eerst nu aan de orde ge komen. omdat er bij de P R A tot dus verre geen klachten tegen haar waren binnen gekomen. Eerst na de publicatie, dat zij in haar functie „soldatenmoeder" naar Indië zou vertrekken, is er enig gerucht ontstaan Op verzoek van andere instanties is deze zaak thans in samenwerking met de Haagse politie onderzocht. Daarna heeft de arrestatie plaats gevonden. AMERIKAANSE TROEPEN NAAR GRIEKENLAND? Radio Moskou meldt, dat de VS volgens „welingelichte kringen te Athene" hebben besloten troepen naar Griekenland te zenden De beslissing was het gevolg van onderhandelingen met de Britten aldus radio Moskou JOHN L. LEWIS KON ZICH NAUWELIJKS EEN WEG BANEN DOOR HET LEGER FOTOGRAFEN, TOEN HIJ HET GERECHTSGEBOUW BETRAD, WAAR ENIGE UREN LATER HET „SCHULDIG OVER HEM WERD UITGESPROKEN. De Amerikaanse verklaring ln de politieke commissie, waarin een be roep werd gedaan op Franco om af te treden en een voorlopige Spaanse regering in de gelegenheid te stellen tot het houden van vrfle verkiezingen, heeft een officiële Spaanse nota tot gevolg gehad. Deze werd aan den Ame- rikaansen zaakgelastigde te Madrid overhandigd. Het Amerikaanse voorstel wordt daarin van de hand gewezen als „door zijn onrechtvaardigheid beledi gend voor het Spaanse volk". In de nota werd voorts verklaard, dat het Spaanse volk zijn tegenwoordige regiem niet als fascistisch wenst te zien. Welingelichte kringen te Madrid ach ten de Amerikaanse verklaring de krach tigste, die tot dusver door de VS was afgelegd. Toch menen sommigen, dat Washington juist daardoor een poging doet om elke positieve actie de pas af te snijden. Zo ontbreekt elke termijn. Deze zienswijze schijnt bevestigd te worden door het debat, gelijk dat ln de politieke vergadering werd voortgezet. Nieuwe dreiging? Volgens het Spaanse blad „Infor- maciones'' worden in Frankrijk „in ternationale brigaden" gevormd om een inval in Spanje te doen. Hierbij zouden zich ook Joegosla- ven bevinden. Het blad „ABC" levert commen taar op de debatten der VN over de betrekkingen met Spanje en ver klaart, dat het werkelijke gevaai voor de vrede aan de grens,der Py- raneën is te vinden. „Het kan niet worden ontkend, dat Detectives van Scotland Yard hebben aanwijzingen, dat een vrouw uit de upper ten betrokken is bij de diefstal van de juwelen der her togin van Windsor 200 guerrillastrijders hebben een dorp nabij Pripolis (Peloponnesus) bezet en 20 gendarmes gedood 20 andere gendarmes ontsnapten In de Chagi-gevangenis te Sin gapore zijn dezer dagen negen Ja panse oorlogsmisdadigers opgehan gen. Het doodvonnis van Von Talken- horst, voormalig Duits opperbevelhebber ln Noorwegen, ls ln ZO Jaar dwangarbeid gewijzigd. De communistische candldaat voor het Franse premierschap, Maurice Thorez. heetf onvoldoende stemmen op zich ver enigd, zodat een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. Het feit, dat de pottenbakker-kunstschilder Chris Lannooy 50 jaar zijn cera mische arbeid beoefent, werd herdacht met een tentoonstelling van zijn werk in „Arti" te Amsterdam. De jubilaris in de ceramiek bij zijn producten. f A.N.P. P, indien Maurice Thorez premier van Frankrijk wordt, er een onmidellij- ke herhaling zal zijn van het inci dent van Oetober 1944, toen 5000 roden die zowel door Frankrijk wa ren uitgerust als geïnspireerd, Span. je binnenvielen", aldus het blad. Vele en lange brieven schreef hij aan de Rijksverkeersinspectie, de mar> die zo heel erg om een auto verlegen was, Resultaat: nihil. Toen schreef hij nogmaals een brief, liet hem door een fotograaf enkele malen vergroten en bezorgde de brief persoonlijk bij de Ver- keersinspectie. Er kwam antwoord. De aanvra ger kreeg een pakketje thuis, waarin een miniatuur speelgoed auto'tje gepakt was. In een bege leidend schrijven kreeg de aan vrager de raad het auto'tje ook maar te laten vergroten. „Er zijn", zo deelde hoofdinspecteur H. Dijkstra van de Amsterdamse re- chercl.e op een persconferentie mede, „bonafide huwelijksbureaux, maar er zijn er ook wier practjjken uiterst laakbaar zijn. Na de bevrijding hebben zij welig getierd, thans verdwijnen er weer enkele, de een omdat het bedrijf te weinig lucratief is gebleken, uit ei gen beweging, de ander, omdat de bla den op mijn verzoek geen advertenties meer van het bureau opnemen. Een gedupeerd onderwijzeresje. Dat betrof nl. 'n huwelijksbureau, waar over een klacht was ontvangen. Een on derwijzeresje uit het Gooi was door dit tureau in contact gebracht met „een rijksambtenaar", die na 'n voorspoedige kennismaking echter door de politie we gens diefstal werd gearresteerd en een los werkman bleek te zijn. Met het in- leggeld (over het algemeen bedraagt dit 25.tot f 250 per jaar), dat de on derwijzeres aan het bureau voor de be middeling had betaald, was zij tevens haar hoop op een huwelijk met den man kwijt. Het onderzoek wees uit, dat het bu reau zich aan de wettelijke bepalingen had gehouden, zodat het niet vervolgd kon worden. De werkman had een lijst ingevuld, waarin hij zijn doopceel had moeten lichten. In plaats daarvan had hij niets dan valse gegevens verstrekt, die door het bureau niet worden gecon troleerd. Thans zijn er inderdaad* bu- reaux, die de door de mannelijke con tractanten verstrekte gegevens door een handels-informatiebureau - laten contro leren. De practijk heeft uitgewezen, dat de dames veelal volledig de waarheid spreken. Men ga eerst naar de politie- In het belang van het publiek raadt hoofdinspecteur Dijkstra een ieder, d'e zich tot een huwelijksbureau wendt, aan zich er eerst bij de politie van te over tuigen, of het bureau in kwestie bona fide is of niet. Er zijn andere klachten ontvangen, waarbij ontevreden contrac tanten weigerden het resterende inleg- geld te voldoen en dan niets meer of min der dan een dreigbrief ontvingen van de volgende inhoud: „Wanneer u uw verplichtingen niet binnen 48 uur na komt, dan zien -wij ons genoodzaakt u door de posterijen een postwissel toe te sturen waardoor iedere geheimhouding natuurlijk verloren gaat". Een eenvou dige weduwvrouw in Oegstgeest, die op een advertentie had geschreven, ontving een open briefkaart, waarop het huwe lijksbureau haar met den deurwaarder dreigde, indien zij niet onverwijld be taalde. In de ondergrondse werken van de ..Willem Sophlef' te Spekholzerheide heeft Dinsdag een bedrijfsongeluk met dodelijke afloop plaata gevonden. Op on verklaarbare wijze werd de 55-Jarige Moonen uit Bleijerheide, die belast was met het toezicht op de transportband, door deze band gegrepen, waardoor hem de rechterarm werd afgerukt. De man werd ln het St. Joseph Ziekenhuis te Heerlen opgenomen, waar hij dezelfde dag aan zijn verwondingen ls overleden BATAVIA (ANETA). De Marine Voorlichtingsdienst verneemt, dat thans verschillende onderscheidingen voor het merendeel posthuum, zijn toegekend aan leden van de bemanning van de kruiser „Java", dat op 27 Februari 1942 strijdend ten onder ls gegaan in de Java-zee. De „bronzen leeuw" werd posthuum toegekend san wijlen lult. ter zee Jhr A van Geen en wijlen den hoofd-offlcier van de Marine Stoomvaartdienst der 2e klasse C M van de Velde. „Het bronzen krtlis" werd posthuum toegekend san wijlen luit. ter zee I p s Altstede aan wijlen luit. ter zee IIP Rltsema van Eek, aan wijlen den officier van de Marine Stoomvaartdienst der 2e klasse Ch J G Werleman, aan wijlen op- perschipper P W Warmerdam en aan wij. len majoor-monteur R Brouwer. Tenslotte werd het „kruis van verdien ste" toegekend aan luit. ter zee I J A Bientjcs. Het Zwitserse circus Knie zal ver moedelijk niet naar Amsterdam komen, omdat de baten der onderneming niet ln buitenlandse valuta kunnen worden om gezet. SIMPLISTISCHE politieke tinnegieters hebben het zich tijdens den oorlog heel eenvoudig voorgesteld. Als Duits land verslagen is late men van het noorden niet veel anders over dan de Mark Brandenburg met een verwoest Berlijn. V-erder vorme men van Baden, Wurttemberg. Beieren, Thuringen en Oostenrijk een Zuid-Duitse staat, on afhankelijk van het noorden. Het ove rige Duitse gebied wordt voor immer bij de aangrenzende, door Duitsland overweldigde landen gevoegd en de tengevolge daarvan ingelijfde bevol king wordt streng ln de geest der overwinnaars opgevoed zodat zij zich na enkele generaties geheel bij de nieuwe toestand zal hebben aange past. Op deze wijze zal het Duitsland voor goed onmogelijk worden gemaakt Europa met zijn militaristisch imperia lisme te verontrusten. HET zou een doeltreffende oplossing zijn geweest. Jammer alleen dat de geschiedenis ons heeft geleerd hoé las tig zulk een ingelijfde volksgroep wor den kan en hoe gevaarlijk voor de vrede en dat ook andere Europese voiken wel eens neiging hebben ge toond en misschien wel eens weer zullen tonen om Europa te veront rusten en het staatkundig evenwicht aan het wankelen te brengen. Jammer dat de zegevierende bondgenoten van deze oorlog al heel spoedig na het beëindigen van de gemeenschappelij ke strijd opgehouden hebben bond genoten te zijn en rivalen met tegen strijdige belangen zijn geworden, zo, dat zij menen Duitsland als politieke en economische invloedssfeer, en zelfs een sterk Duitsland te moeten hand haven. Jammer ook, dat de politiek gerijpte Duitser dit zeer goed weet. Daarom wordt Duitsland dan ook niet versplinterd integendeel de mogend heden wedijveren met elkaar om het economisch op de been te houden en zij getroosten zich daartoe grote offers in geld en goed. Ongetwijfeld zal dit zich later wreken, want de Duitser wreekt zich altijd. Het begrip „ver gelding" ls hem in het hart gebrand. Sinds Bismarek de vele kleine Duit se staatjes tot één groot wereldrijk saamgesmeed heeft en de Duitsers met de droom der wereldheerschappij heeft begoocheld, zal geen Duitser ooit van die droom afstand kunnen doen. Aan die droom heeft de mens heid twee bloedige wereldoorlogen te wijten en het Duitse volk twee ont wrichtende nederlagen. Men heeft ge tracht de tweede volkenstrijd te voorkomen door stichting van een Volkenbond en het was een illusie. Men tracht nu de derde strijd te verhoeden door stichting van de Unis der Verenigde Naties. Maar er is nog geen zekerheid dat in deze plannen niet eveneens veel illusie schuilt. NATUURLIJK was het plan der simplistische politieke tinnegieters voornoemd onuitvoerbaar en dwaas. Het was dan ook maar een idee van politieke beunhazen. Maar zou het herstel van een krachtig Duitsland niet ook een beetje dwaas, om niet te zeggen onvoorzichtig zijn Men heeft indertijd met d« ook ietwat gevaarlij ke Donau-Monarchie korte metten ge maakt en het eens zo machtige rijk der Habsburgers uiteengereten. Sinds dien is Oostenrijk-Hongarije voor de wereldvrede niet meer gevaarlijk ge weest. Wij weten wel dat er verschil is en dat de staten van de Donau-Mo narchie door volken van zeer verschil lende geaardheid' werden bewoond, maar tussen Noord- en Zuid-Duitser, tussen Rijnlander en Pruis, bestaat ook groot verschil van aard. En aleer de afzonderlijke Duitse volken door Bismarek onder de leiding van het eerzuchtig en strijdlustig Pruisen wa ren verenigd, was Duitsland dók niet gevaarlijk. Tenminste niet voor heel de wereld. Men wil nu trachten ln de plaats van het voormalig Keizerrijk en de latere Republiek een federatie van Duitse staten te vormen en op deze wijze, en met toepassing van het beginsel „verdeel en heers" de vrede in Centraal-Europa te verzekeren. Het is echter zeer de vraag of uit zulk een federatie, eenmaal op krachten geko men, niet spoedig een eenheidsstaat herrijzen zal, die het verdelen onge daan en het heersen tot zijn oogmerk maken zal. Want als de Duitser droomt van herstel en van vergelding, ls hij volhardend ook i* zijn droom. U. de gestolen rembrandt weer terecht. Het enige dagen geleden ont vreemde schilderjj van Rembrandt, voorstellende Christus aan de gee- selkolom, hangt sinds Dinsdagavond weer in het museum Eigelstein te Keulen De diefstal werd door de Keulse recherche opgehelderd, aldus meldt het inlichtingenbureau van de stad. Nadere bijzonderheden zullen nog bekend gemaakt worden ONVAST WEER. Aanvankelijk tijdelijk opklarend, later weer toenemende bewolking met tijdelijke regen, plaatselijk wel licht vermengd met natte sneeuw, variërende wind, vrij koud.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1