A.R.-fractieleider klaagt aan Gratis Adverteren!!! ONTHULLINGEN UIT EEN NAZI-HEL r w ONZE GROTE WINTER-CAMPAGNE j HOOFDPRIJS f 50.- Nieuw Herenrijwiel en nieuw Radiotoestel Wie is de dader?? r rm 83 dagen Weer stroomloze uren op komst? De Heldersche Courant De gruwelen van Auschwitz DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA New-York en Moscou. ER is sinds en tengevolge van de tweede wereldoorlog onnoemelijk veel veranderd ln de Europese politie ke verhoudingen en het is zelfs niet meer gemakkelijk zich van de tijd vóór die oorlog een juiste voorstelling te maken. Het politieke toneel werd toen door Duisland en Engeltnd beheerst, door Duitsland en Engeland beheerst. Italië als satelliet en door Engeland dat min of meer aarzelend door Frankrijk werd gesecundeerd. Amerika hield zich op ae achtergrond en wat Rusland be treft, Ja, wie kon zich destijds een juist denkbeeld vormen van Ruslands mili taire en diplomatieke kracht? De Rus sische diplomatie maakte de indruk wenig betrouwbaar en vrij onhandel- b r te zijn. Nog bij het uitbreken van de oorlog reikte Stalin aan Von Ribbentrop de hand; de Russische le gers werkten broederlijk samen met de Duitsers om Polen, terwille van welks belangen de oorlog eigenlijk ontketend was, onder de voet te lopen. En de oorlog tegen Finland, die aan Se wereldoorlog vooraf ging. werd door de Russen niet gevoerd op een zo door tastende wijze, dat men een groot denkbeeld krijgen kon van Ruslands aanvalskracht. Felle critiek van den heer Schouten op Linggadjati Op pag. 3 leest U het derde vervolg van het grootste avontuur door vijf zeelieden in oor logstijd be.eefd, die op een klein vlot over geleverd waren aan hon ger, dorst en ellende Ook volgend jaar: iedere maand 'n schoenenbon Voorschot personeel lager onderwijs Tien-nul voor ons! De „Karei Doorman" keert terug Hoofdprijzen Staatsloterij Ontsporing in Zeeland. Volgende prijzen f 25 -, f 10,- en 2 van f 5.- 5 prijzen in de vorm van prachtige hoeken INTEKENBILJET Ondergetekende abonneert zich met ingang van heden op NAAMADRES Stassen wil Truman opvolgen. Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon »45 Giro 449041 Dir.: J. Btjlsma DONDERDAG 19 DECEMBER 1948 Voortzetting van de 79e JAARGANG No. 9432 HELDERSCHE COURANT TABIXVXNJ Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mjn. Kleine td vertentle* (..Juttertjee") tot 11 «oorden 71 cent, elk woord meer i cent Abonnementen: per kwerte* t 1—per poet f 198 H- ofdred acteur: M. H. K. Cyldert. Rayon redacteuren C. A. Dekken en W. Kok, JJAARIN is spoedig verandering ge komen. Toen Hitier zijn oostelijken buurman, na een kortstondig bondge nootschap, de handschoen toewierp, werd deze opgevangen in een, met Amerikaanse hulp zó stevig gepant serde vuist, dat aan de nederlaag der Duitse wapenen aan het oostelijk front weldra geen twijfel meer mogelijk was. Al strijdende en steeds sterker bewapend met de hulp van de Ame rikaanse oorlogsindustrie, heeft Rusland zich ontwikkeld tot een militaire mo gendheid van de eerste rang. En Ame rika? Het heeft als leverancier van oorlogsmateriaal gelegenheid gehad zijn industrie te perfectionneren en toen het door Japan in het wereldconflict werd gesleurd ontplooide het een kracht, welke ook voor Duitsland noodlottig geworden is. Thans, nu de oorlog ach ter ons ligt, wordt de Europese poli tiek niet meer door Europese landen Duitsland en Engeland beheerst, maar door de Ver. Staten van Ame rika en door de half-Aziatische Sovjet republiek. Het zijn deze twee wereld machten, die straks, bij de vredeson derhandelingen met Duitsland, welke 10 Maart te Moskou een aanvang zul len nemen en te New-Dork werden voorbereid, de toon zullen aangeven en die de uiteindelijke beslissing in han den hebben. New-York en Moskou, met deze namen Is alles gezegd. Enge land en Frankrijk blijven op het twee de plan. 0°K bt) de besprekingen over de be perking der bewapening werd dg diplomatieke strijd' voornamelijk tus sen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten gevoerd. Deze onderhandelingen, de vorige week met een uiterste krachts inspanning tot een voorlopig einde ge bracht, hebben, ondanks de vriend schappelijke gezindheid der diplomaten en de talrijke resoluties, nog nog geen definitief resultaat opgeleverd Wel een voorlopig resultaat. De gedelegeerden zijn er geenszins blind voor, dat nog vele moeilijkheden overwonnen moeten worden eer men erin zal kunnen sla gen tot 'n practische verwezenlijking der ontwapening te komen en de Vei ligheidsraad zal het ontwapeningspro bleem thans moeten uitwerken. Er zijn zoveel haken en ogen dat enig pessi misme zeker gewettigd is. Rusland blijft wantrouwend ten opzichte van 't geheim der atoom-energie en Washing ton is uiteraard huiverig om dit tot dusverre onweerstaanbare wapen, waarmede Amerika als het ware heel de wereld in zijn macht heeft, prijs te geven. Troepentelling, inventarisatie der bewapening, inspectie en controle, ook met betrekking tot de atoom-ener gie, ziedaar enkele zaken die geregeld moeten worden vóór het ontwape ningsprobleem in zijn geheel kan wor den behandeld en natuurlijk is het atoom-geheim het grote struikelblok. U. (Van onzen parlementairen red.) De heer J. Schouten (A.R.) die gis» teren de eerste spreker in de Tweede Kamer was bij de voortzetting van het debat over Linggadjati, heeft ruim twee uren nodig gehad om zijn inzich» ten te ontvouwen en meer nog dan de vorige avond de heer W. H. Tilanus (C.H.) had gedaan, die ook in orato» risch opzicht niet zo klemmend be» toogt, rafelde de heer Schouten stuk voor stuk de bepalingen v. Linggadjati en haar toelichtingen uiteen. Maar dat was tenslotte niet de zaak, welke hem bracht tot een beklemmend „J'accuse" die ging om het feit, dat de Commissie» Generaal is afgeweken van haar wette» lijke taak, mede met goedvinden, ja, op aanraden der Regering, welke aan de C. G. opdracht gaf, „te bereiken wat maximaal bereikbaar is" door prof. mr, C.P.M. Romme „verfoeilijk" ge» noemd. Volgens geruchten zou de lt. G.G. het buiten de wet gaan hebben afge» dwongen door met ontslag te dreigen. De heer Schouten riep uit, dat de Re» gering niet had mogen wijken, maar desnoods wetswijziging had moeten voorstellen. „Nu heeft zij de wet ge» schonden", zo verklaarde de A.R. frac» tie«leider nadrukkelijk en dat achtte hij niet te vergoelijken. En ging hij on» der grote stilte in de zaal en bewegen» loze aandacht aan de Regeringstafel voort beroept de Regering zich op de nood, dan betekent dat, aat zij de rechtsorde terzijde stelt, met als ge» volg de ondermijning van het Staats» gezag. We moeten optreden tegen hen, die illegale middelen toepassen, maar evenzeer tegen een Regering en een lt. Gouverneur«Generaal, die óók illegaal te werk zijn gegaan en aldus illegale wederactie oproepen. „Wij verzetten ons tegen iedere illegale actie, maar even sterk tegen illegale actie van de Regering." ZJfh inderdaad Engeland en Amerika de „boemannen" zoals de heer Schou» ten het zei? „Zeker zei hij, daar moeten wij rekening mee houden, maar voorop sta het landsbelang („Volkomen juist riep dr. Logemann). Krachtige standvastigheid zou groter invloed op de wereld hebben en als Engeland en Amerika ons inderdaad zouden willen dwingen om te doen wat zij willen, dan dragen zij riep de A. R.»fractieleider uitde verantwoorde» Iijkheid. (Geroep van de P.v.d.A.»banken: „Dan bleven wij met de stukken zitten") Dat is volkomen défaitisme, vond de heer Schouten, die voortging met te verzekeren, dat de regering der repu» bliek minimale zekerheid geeft, dat zij het accoord kan en wil nakomen. En toch bukt onze Regering voor haar, daarmede de rechtsorde in naam der democratie terzijde schuivend. Gesteld, riep de heer Schouten uit, dat Neder» land in 1940 óók maar kalm had ge» bukt en was blijven bukken voor ge» weid (De heer Vorrink: „Colijn") Colijn en ik antwoordde de heer Schouten on» middellijk hebben dadelijk na Mei 1940 steeds geconfereerd en Colijn stond voorop in het bieden van verzet, hetgeen niet betekende, dat de heer Schouten geen bezwaren had tegen de bekende brochure, maar riep hij den heer Vorrink toe als gij bezwaren had tegen den heer Colijn had ge niet met hem moeten gaan samenwerken. De heer Schouten verzette zich fel tegen de beschuldiging, een oorlogs drijver te zijn. De geschiedenis met het „Bestand" noemde hij leerrijk. Hij ver» zekerde, dat de positie van het republi keinse bewind uiterst wankel is, elk ogenblik vervangen kan worden of weg» gevaagd. En dat eist „souvereiniteit Hoe kan vroeg de heer Schouten de Regering de militaire toestand van nu laten bestaan, terwijl onze mannen tot weerloosheid worden gedwongen tegen het moordzuchtig extremisme? Laat men nu een veelzijdige Rijkscon» ferentie bijeenroepen, welke zonder bedreiging in de rug werken kan, opdat verkregen worde een waarachtige na» tionale oplossing der zaak, met steun van het gehele Nederlandse volk en respecterend de werkelijke nationale gevoelens van het Indonesische volk, Zó wordt het Koninkrijk gediend en wordt voldaan aan het „Je Maintien» drai" Het ligt in de bedoeling ook het volgend jaar schoenenbonnen uit te reiken volgens het tot dusver geldende loterij-systeem. Hierbij zal dezelfde volgorde als in 1946 bij het aanwijzen van de stam- kaartcijters worden aangehouden, zodat men in 1947 in dezelfde maand een paar nieuwe schoenen kan kopen als dit jaar het geval was. In Januari is het laatste cij fer, nl. nr. 5, van de huidige uit reiking aan de beurt. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van de gemeente- en schoolbesturen, dat als voorschot op de komende salaris-verbete ringen aan de onderwijzers, die sedert 1 Juli 1946 ln functie zijn geweest bij het Lager Onderwijs, een bedrag kan worden uitbetaald, gelijk aan het netto uit te betalen salaris over December 1946, ver mlnderd met de kindertoeslag en de loon belasting, uit te betalen voor het eind van dit jaar Voor iedere maand, die een onderwijzer nè 1 Juli 1946 bij het onder wijs ln functie ls getreden, wordt boven genoemd voorschot met één-zesde ver minderd. In Weenen weet men niet meer waar men over enkele dagen het beno digde broodmeel vandaan moet halen Tengevolge van de vorst ls de dlstribu tle van aardappelen gestaakt. De directeuren van de Ned. Electriciteitsbedryven hebben, naar „Trouw" meldt, beraadslaagd over de moeilijkheden in de electriciteitsvoorziening, welke zUn gerezen ten gevolge van de stakingen in Amerika en door de plotseling ingetreden vorstperiode, welke zowel bet kolenvervoer per spoor als dat te water belemmert. Het ziet er naar uit, dat men nog deze week zal moeten overgaan tot het invoeren van stroomloze uren. Hoewel de vergadering dienaangaande nog geen definitief besluit heeft genomen, staat deze invoering vrijwel vast. Nog gister zou een deputatie van de directeuren der llchtbedrijven op bet Rijkskolenbureau ln Den Haag een bespreking voeren om een beslissing in deze kwestie te bespoedigen. Aan de hand van bet feit, dat Dinsdagavond een paar keistenen door een ruit van ons gebouw te Alkmaar zijn gekeild, constateren wij: lo- dat de stelling van bet schuim der natie, dat boven drijft, weer eens is onderstreept; Zo. dat er altijd stenen werden gebruikt, als de argumenten waren uit geput; 3o. dat uit deze „aanslag- tot op zekere hoogte een mentaliteit spreekt als die b(j de Haagse bomaanslag, weike het gehele Nederlandse volk met af schuw heeft vervuld; 4o- dat de werkelijk schuldigen aan deze stenengooier^ de heren van de zgn. illegale pers zijn, die door hnn ophitsend, haat zaaiend en de waarheid verdraaiend geschrijf bepaalde, niet de gave des onderacheids bezittende, ele menten, tot dergelijke daden van van dalisme opzwepen; So. dat het publiek deze scheldkanonnades so langzamerhand aardig ben wordt; 6o. dat zich dit ten dnldeljjkste demonstreert in de stijging van ons abon nementental binnen twee maanden tijds van 17 000 tot 22000; 7o. dat zelfs tien stenen door de ruiten deze aanwas, welke sich ook al lengs demonstreert in de advertentierubriek, niet knnnen tegengaan; 8o. dat elke steen door de ruiten voor ons minstens honderd nieuwe abonné's betekent; 9o. dat de vriendjes van de zgn. Illegale bladen dus ln feite druk bezig zijn, hnn eigen ramen in te gooien; lOo. dat dit ons sterkt om rustig en vol vertrouwen voort te gaan op de ingeslagen weg. Naar Trouw verneemt, zal het escorte vJlegdekschlp „Karei Doorman", dat mo menteei ln de Indische wateren kruist naar Nederland terugkeren Men ver wacht dat het schip ongeveer half Fe bruari de haven van Roterdam zal bin nenlopen Derde klasse, le lijst, IS Dec 1946. f 26,000 7324; f 9.000 8236; f 1.900 21270. f 1.000: 11911f400. 2738, 3543. 8386, 14613. 16014; f 200: 17101, 17979, t 100 2385 3373 3374, 4157, 8438, 15335, 15449, 15567 Dinsdagavond om ongeveer zeven uur ls nabij bet station Kruinlngen ln Zee land een losse locomotief ontspoord, bet geen een ernstige stagnatie van het trein verkeer tengevolge had Verschillende per sonentreinen uit de richting Vllssingen naar Brabant en Holland hadden lang durige vertraging Naar wij vernemen had den bij de ontsporing geen persoonlijke ongelukken plaats k. Onze courant staat gedurende de komende weken in het brandpunt der belang stelling, omdat 1. zij iederen abonné en iederen NIEUWEN ABONNé de gelegenheid biedt door oplos sing van de hieronder opgenomen eenvoudige puzzle een prima nieuw heerenrijwiel of een perfect spelend en gloednieuw radiotoestel te winnen; 2. zij iederen Noordhollander, van 8 tot 80 jaar, die over wat speurzin beschikt, zonder zoo knap te zijn als Cherlock Holmes, Raffles of Charley Chan, de kans geeft uit te puz zelen wie de geheimzinnige bedrijver is van de misdaden op het Alkmaarder Meer, 3. zij dezer dagen begint met een sportprijsvraag, die iedere sportsman (èn sports- vrouw-) zal volgen en waarvan de winnaars beloond worden met een K.L.M.-vlucht of een touringcar-excursie; 4. iedere Noordhollander, die zich vóór 1 Januari a.s. als abonné opgeeft in deze maand de krant gratis krijgt thuisbezorgt; 5. zij iederen oud-abonné en iederen NIEUWEN abonné hierbij aanbiedt gedurende de maand Januari 1 maal GRATIS een z.g. „kleine advertentie" in de rubriek „te koop", „te huur", aangeboden" enz. te plaatsen; 6. de kinderen en ouderen van dag tot dag naar de krant zullen grijpen om de avon turen te volgen die zich op het Alkmaarder Meer afspelen. Dit verhaal is een der span nendste geschiedenissen die ooit in de Noordhollandsche pers verschenen. Behalve de jeugd volgt ieder, van 8 tot en met 80 jaar, de sensationeele gebeurtenissen; 7. Bijzondere aandacht vragen wij voor het zoojuist aangevangen relaas „83 Dagen", een der meest tragische episoden, die zich gedurende wereldoorlog II op zee afspeelden. Exclu sief voor de Noordhollaudsche Courant geschreven door den schrijver-journalist Anthony v. Kampen. Wij geven hieronder twee rijen lettergrepen; vóór elke lettergreep van de tweede rij moet een lettergreep geplaatst worden uit de eerste rij, zó, dat een goed nieuw woord gevormd wordt. De volgorde van de tweede rij moet gehandhaafd blijven. Heeft men de juiste woorden gevonden, dan vormen de eerste letters de naam van iets, dat in de belang stelling staat van geheel Noord-Holland. 1. Aanturn 7. Maanhond 2. Davoud 8. Neerknop 3. Deurter 9. Ofmer 4. Emkomst 10. 11. Raslicht 5. Eerbel Tafer 6. Eenbied 12. Winslag Welke woorden zijn bedoeld en wat vormen de eerste letters? De oplossers dingen mee naar een De dader van de misdaden op het Alkmaarder meer is (Dit in te vullen zodra U den dader weet). De juiste oplosser dingt mee naar de hoofdprijs van 50.tweede prijs van 25.en andere prijzen (zie hier boven). Naam: Adresssss sss* Deze bon geeft recht op een gratis Waagje in de maand Januari voor iedere abonné van ons blad. Met de aanbieding van Uw adver tentie deze bon inleveren. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft gistermorgen een getuigenis van dr Robert Levy, hoogleraar aan de medische faculteit te Straatsburg, aangehoord. Dr Levy werd naar Auschwitz en Birkenau gedepor teerd, alwaar hij tot chef-medicus werd gepromoveerd. Door zg „selec ties" werd hij van tijd tot tijd van 80 a 90 pet van zijn patiënten, die hij nooit meer terugzag, beroofd. Sinds 1943 brachten de Duitsers een honderdtal jongelieden, bijna allen Polen, van 20 tot 24 jaar binnen. Zij waren toen gezond en krachtig. Enkele dagen later trof hij ze in zijn kliniek aan met verbrande onderlijven en dijen, als gevolg van behandeling met „x-stralen" voor sterilisatie. Enkele weken la ter werden de overlevenden ge castreerd. Allen stierven zij. Dr. Levy zeide, dat 4V« millioen menselijke wezens op deze wijze te Auschwitz alleen al vermoord werden. In Juli 1944 werden 22.000 mensen per dag vernietigd. Nadat dr. Levy zijn verklaring af gelegd had, durfde geen der Duitse advocaten een woord te zeggen. Vervolgens was de beschuldigde Rudolf Brandt, kolonel der SS, aan de beurt. Hij was de eerste, die op de gedachte kwam om Joodse vrou wen te steriliseren. Na hem verscheen getuige Hein- rich Stöhr in de beklaagdenbank. Hij was in Dachau geïnterneerd en fungeerde aldaar als ziekenoppas ser van een blok Hij verklaarde dat nog geen 50 7 <euners de expe rimenten, waarbij slachtoffers metj zeewater werden „gevoed", over leefden. „Wanneer de zieken in te groten getale stierven", aldus getuige, „lie ten de „doktoren"", belast met de experimenten, de lijken verdwij nen en vervangen door andere pa tiënten, die in tamelijk goede con ditie verkeerden. Op deze wijze konden zij bevredigende rapporten indienen." De voormalige gouverneur van Minne sota, Harold Stassen, de voornaamste vertegenwoordiger van de progressieve vleugel van de republikeinse party, ver klaarde gister te Washington, 1at h zich candidaat stelt voor de presidentsverkie zingen, die in 1948 zullen worden ge houden VERANDERING OP KOMST? Overdag nog lichte tot matige vorst. Langs de Waddenzee zelfs lichte dooi. Tussen Noord en Oost nelder weer, later toenemende be wolking. Geen sneeuwval.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1