Komedianten trokken voorbij.... A Verjaardagkalentler Ontmoeting met Duo Wijo Onze Puzzlehoek. VOOR DE VROUW Is hei Kersimis wordi Onze Sinierklaaswedstrijd. Wij spelen Bridge. WIJ, VROUWEN... Een nieuwe Kwelduivel. Abonneert U op dit blad Damrubriek. Hf ÉP Vergankelijkheid in. De voedselvoorraad van Noord-Holland Tussen Bergen aan Zee en Eg- mond strekken zich welgeteld 5 ki lometers grijs zand. Dit zand is be dekt met de vuurspattende kristal len van schelpgruis en die middag met plakkaten ijs, waarin de win terzon tekeer gaat als een bezetene en er laaiende branden van maakt. Het is fèl koud, maar juist daar door is het strand verlaten van de doorgaans ontsierende en disharmo- niserende aanwezigheid van dat gene, wat de Schepping op de zesde dag wrocht: de mens. En als men dan zo loopt langs de strand lijn en luistert naar het ada gio van de zee, en de wind op z'n wangen en het zout op z'n tong voelt, dan komt de huizenstapeling die Egmond aan Zee heet. Er is een boulevard die het derderijkse Kains- teken draagt, er is nauwelijks een taveerne waar iemand wat boeren- koffie kan slurpen en er zijn wat meeuwen die critisch zitten te tu ren op de fel-blauwe zee en tiaar de flarden rook van een voorbijgaand schip. Er is nog iets: de muziek van ko per op koper en dat „iets" is de dorpsomroeper, die den eenzamen wandelaar vertelt, dat er vanavond in de Vergulde Valk wordt opge treden door het beroemde Duo Wijo, dat men er om 8 uur kan lachen- gieren-brullen en dat men om 8 uur terecht kan. Aan de Vergulde Valk. Lachen, gieren, brullen. En dan kronkelt er Iets in het brein van den eenzamen wandelaar en hij gaat niet terug naar Bergen, maar hij blijft. Hij gaat zitten in de Vergulde Valk, niet omdat hij be vreesd is dat hij straks geen plaats zal krijgen, maar wel omdat het tintelend koud is en omdat hij zich na al die koude kilometers wel eens wil voorzien van nieuwe calorieën. De Vergulde Valk is niet de eer ste de beste taveerne. In dit huis zien enige eeuwen op den bezoeker neer en als hij zich dat realiseert, bekijkt hij met ganselijk andere ogen al die kleine dingen en ver sierselen die der Vergulde Valk zijn. Een paar eeuwen kwam hier de Egmondse gemeenschap samen. Hier spraken ontelbare generaties over hun nachtelijke jutterstochten, over de schepen die stranden gingen en gestrand waren, over de hazen, ko nijnen en vogels die gestroopt moes ten worden en over de litlde, die van alle tijden is. Ook in Egmond aan Zee. De kastelein en de kellner biljarten, drinken bier en kijken hoegenaamd niet om naar den man, die daar op een Zondagmiddag neer gestreken is en eigenlijk niets tg maken heeft binnen de poorten van Egmond. Hij wacht, de eenzame man en als het avond geworden Is en de lichtjes ontstoken zijn in F*mond, klinkt nog steeds het muzutale gongspel van den omroeper in zijn oren en hij wacht tot het gaat beginnen. Om 8 uur loopt de zaal vol en heel Egmond is gekomen. Ze zitten bij elkaar, in rieten stoeltjes, naast en achter elkaar en iedereen kent ledereen. De mannen zijn er, met walmende pijpen en de Zondagse sigaar, de vrouwen groot en breed en struis zo als ze daar op Egmond zijn. Jong Egmond is er ook. De jongens met lefdoekjes, natgekamde haren en een vulpotlood in het zak- i OPLOSSING PUZZLE 12 i Een bekend gezegde. De 11 bedoelde woorden waren: 1. avondstond; 2. ratelslang; 3. broodkaart; 4. eigendom; 5. Inspan ning; 6 dankbaarheid; 7. aarzeling; 8. droombeeld; 9. edel karper; 10. levenslust; 11. tegenspoed. Zoals m;n ziet vormen de eerste letters: Arbeid Adelt Wederom mochten wij een groot aantal goede oplossingen ontvan gen. Bij loting viel de prijs van 5.ditmaal ten deel aan Mej. Gies van Dijk, Karei de Grotelaan 64 te Bergen N.H. Deze prijs zal worden toegezonden. En nu volgt een nieuwe opgave, waarvan de oplossing voor Vrijdag 27 Dec. in het bezit moet zijn van de Redactie van uw Courant. PUZZLE 13. Een Kerstpnzzle Een wens van 68 letters kan wor- 'den samengesteld uit de volgende gegevins, waarin elk cijfer de let ter aangeeft op haar plaats in de zin. 5-13-8-15-1-55-67-47 is een belang rijke maand. De feestdagen stemmen tot 11- 46 26-16 21-34-44 14 27-68 19. 9-27-33-51-4-55-35-62 54-58 is een bekend pseudoniem uit onze let terkunde. 23-61-2-63-27-42 en 55-65 48-18-36- 10-16-13-42 zijn bekende componis ten. 3 6-26-38-25-16 49 27-58 20-54-55-43- 47-64 is een bekende plaats in ons land. 41-7-63-38-53 39 kan men alleen in de winter hebben. 24-22-12-17 is een bekende jon gensnaam. Een 37-40-22 56 52-22 heeft mooie bl lemen Een 32-31-30-27-28 43 kan soms grote schade aanrichten. •ok 30-41-14-55 41 58 29 45 47 59- S9 6-5-4. 50-34-14 49 60 61 is soms hinder lijk Welke woorden en welke wens tijn bedoeld? je van hun opknappertje. De meis jes met de hoogblonde haren var het Egmondse zeeras en in hun beste jurk. zijn meer Egmonders dan stoe len, maar dat is geen bezwaar, wan' ineens worden er banken getild op een soort kast, achter in de zaal en een ..schellinkje" is geboren. Dit i£ dan het forum der jeugd. De zaal is groot voor zo'n kleir dorp. Het doek heeft gothische or namenten en veel kleuren. Er hang in het midden van de zaal een bord met „Verboden to zwing" en in het buffet, heel achteraan, staat een batterij van (lege) Bolskruikjes. Het is koud in de zaal, maar de aanwezigheid der totale gemeen schap is verwarmender dan brand stof in een kachel. En de zaal is geladen met een soort electriciteit. die zich zal gaan ontladen als het gothische doek gehesen wordt. Buiten begint het zachtjes te sneeuwen, buiten weet men nu het diepe, sonore orgelen van de Noord zee, vlak bij Buiten staat de een zaamheid als een muur over zee, strand en dorp. Maar hier binnen is het koesterend genoeglijk, hier is het dorp compleet tezaam en wacht men op het ogenblik dat de belofte van den omroeper in vervulling zal gaan. De voetlichten flitsen aan en uit, stemmig rijst het scherm en daar staat het gezelschap van Wijo, de mannen en de vrouwen die gedu rende een avond en een stukje van de nacht de mortieren van hun lach-apparaat op het volk van Eg mond gaan richten. Wie dit nooit zag miste iets in zijn leven. Men kan sedert jaren naar de Amster damse Schouwburg lopen en zich verheugen over of ergeren aan de voortreffelijkste dramaturgie wn onze tijd. Men kan Noel Cownrd gezien hebben en O'Neill. Men kan getuige geweest zijn in Oberammer- gau van de Passiespelen en men kan Massi in Leipzig aanschouwd hebben, Shakespeare in Londen en het ABC-cabaret op het Leidseplein. Als men dat alles gezien heeft, heeft men nóg gemist het duo Wijo, zoal^ dat optrad in Egmond aan Zee, die avond. Men zegt en schrijft dat er contact moet zijn tussen spelers en publiek, wil toneel en cabaret s'agen. Wel, contact is slechts een zeer vaag be grip voor datgene, wat er bestond tussen het Wijo-ensemble en het au ditorium. Dat was een cohaesie die fabelachtig was. Dat was de vol maakte eenheid en dit eenheid bleef DE KUNST OM OUD TE WORDEN. De biologen hebben een zeer eenvoudige berekening ge maakt om te bewijzen, dat de mens lang niet oud genoeg wordt. Zij redeneren als volgt: wanneer een paard op vijf jarigen leeftijd volwassen is en bij goede verzorging 30 jaar oud wordt, dan leert de om gekeerde berekening voor de mens, die met 25 jaar volwas sen is, dat hij 120 k 150 jaar oud zou moeten worden. De conclusie is dus, dat de mens veel te jong sterft. Dit vroeg tijdig sterven al is het ook op zeventig- of tachtigjarige leeftijd is volgens de biolo gen hieraan toe te schrijven, dat de mens verkeerd leeft. De vrouwen winnen het van de mannen wat de gemiddelde leeftijd betreft Voor de vrouw is het van bijzonder belang te weten, dat de vatbaarheid van de mens voor ziekten stijgt naarmate de darmen minder regelmatig functioneren. Door onregelmatige stoel gang verzwakt het gehele li chaam. Zelfs zijn er doktoren, die nog verder gaan en' beweren dat de moderne mens zich niet voldoende tijd gunt voor deze zo gewichtige functie. 54 WATlg U44ÏT 0MOA/1XX HtH TCKH WJACun SlAfctc TOCH ZUH PVOO T4 OAKCtH 64KMC4H .est aan tot en met oei tig minuten na het middernachtelijk uur. De omroeper had niet te veel, doch wèl te weinig beloofd. Er is niet alleen gelachen, gegierd en gebruld, maar er is veel meer. Er waren or kanen van gelach en cyclonen van gebrul en typhoons van gegier. De fundamenten van de Vergulde Valk sidderden en trilden en het was den eenzamen wandelaar die avond niet mogelijk meer dan een kwart ge deelte van het gesprokene te vol gen. Nooit zag hij een gezelschap dat zo geraffineerd, zo ultra-ge wiekst, zo super-handig zijn pu bliek bespeelde, overspeelde en meesleepte dan Wijo en de hunnen. Zij kwamen, zagen en overwonnen, maar dan ook volkomen en univer seel. De beide leiders, culminerend in de naam Wijo, orkaanden hun aan stekelijke vreugde door, in en. over de zaal, daarin terzijde gestaan door een tweetal dames. Deze zongen het Nonnenkoor uit Cassanova en de onsterfelijke „Heilige Stad", (Je- ruuuusalèèèèm) tot heel vrouwelijk Egmond in tranen neerzeeg en ver licht ópzuchtte toen het uit was. Zo genoot Egmond. De vrouwen waren ontroerd, de mannen lachten, gier den, brulden, de jongens floten op hun vingers van uitbarstende pret en tenslotte lachten Wijo en de an deren, achter het Gothische doek, mee. Neen, de omroeper had niets te veel gezegd. Eer te weinig. Hij had alleen speciaal moeten noemen professor Remidol, den ma gister duivelskunstenaar en Meester- Illusionist, die een der eerste par tijen in dit orkest van vermaak blies. Remidol, met zijn verbijste rende flux de paroles en werkelijk geestig aandoende conférence was zeker niet de minste in dit ensemble van Noord*-ollandse kleinkunste naars, die ote Kunstenaars zijn in het bereiken van vreugde en jo lijt in de dorpen van deze provin cie. Ze komen uit het Westfriese land. Duo Wijo en de andere spelers, en men mag hun nog grootse dagen voorspellen. De wandelaar van die middag trok tegen het nachtelijk uur terug naar zijn eigen dorp en hij kon zich niet herinneren in jaren zoveel pure pret beleefd te hebben als in dat kleine dorp Egmond aan Zee in de zaal van de Vergulde Valk met Wi, Jo, Remidol, de meisjes en al dat an dere, de op een leghorn lijkende vredesduif en Jerusalèèèèm incluis. ANTHONY VAN KAMPEN. Ja, dén.... willen we ook de maaltijden extra-feestelijk maken. Wat denkt U van onderstaande recepten? Warme Kerstpudding. 214 dl. melk, 150 gr. oud brood met of zonder korst, 100 gr. appelstroop, 20 gr. suiker, 40 gr. rozijnen, 1 klei ne appel (pl.m. 85 gr.) 30 gr. boter of margarine, 1 thee lepel zout, 2 theelepels of meer kaneel, wat kruidnagel, nootmuskaat (surrogaat), 60 gr. 1 kopje) zelfrijzend bakmeel of bloem met 1 thee lepel bakpoeder, paneermeel. De melk met zout aan de kook brengen en het brood er in weken en fijnmaken. De appel schillen, in kleine stukjes snijden en met de overige ingrediënten door het be slag roeren tot alle bestanddelen gelijkmatig verdeeld zijn. De war me puddingvorm en het deksel met boter insmeren en met paneer meel bestrooien. De vorm voor 3/4 vullen met de pudding-massa. In een pan met zoveel kokend water dat de vorm 3/4 onder staat, de pudding gaar koken (pl.m. 1 uur). De pudding kan ook koud gege ven worden. Gevulde Kerstkransjes. 200 gr. (3 kopjes) bloem, 5 gr. (214 theelepel) bakpoeder, 100 gr. (iets minder dan 44 pakje) boter of margarine, 100 a 150 gr. (1 144 kopje) suiker, amandelessence, zout, 2 eet lepels melk of water, pot je rode jam, wat poedersui ker. Alle droge ingrediënten goed dooreen mengen. De essence, de bo ter en de melk toevoegen en de massa tot een soepel deeg kneden. Het deeg op een met bloem besto ven tafel uitrollen en er met twee MAALTIJD VOOR ELKE DAG. Zondag: Kop bouillon. Spruitjes, aardappelen, rollade. Stoofpeertjes. Maandag: Rode kool, aardappelen. Vlees van Zondag. Havermout. IHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllll glaasjes of deksteltjes van verschil lende grootte kransjes uit steken. Het overblijvende deeg samenvoe gen en weer uitrollen. De kransjes op een vetgemaakt bakblik leggen en in een matig warme oven goud bruin bakken (10 min.) of het deeg Stapels brieven kwamen er bin nen. En het was een toer om daar vijf prijswinnaars uit te vinden. De meesten van jullie hadden een goede oplossing, die als volgt luidt: Opa de pantoffels. Oma het kleedje. Vader het scheerapparaat. Moeder het abonnement. Oom Kees de gramofoonplaat. Tante Gré de kousen. Ans het poederdoosje. Nol het boek over vliegtuig modellen. Evert het postzegelalbum. Riet de schoudertas. Liesje het monopolyspel. Sjors de jeep. Ineke de pop. Lijkt dit jullie ook niet de beste verdeling? Onze prijswinnaars zijn: 1. Rietje Grijs. 2. Hetty Veldkamp. 3. Jacob Zwagerman. 4. Giel Bruin. 5. Rolf Gransbergen. Alle vijf gefeliciteerd. Je prijs krijg je vóór Kerstmis toegestuurd. De anderen een dikke pluim voor je keurige inzending en tot de vol gende wedstrijd! Deze week waren jarig: 15 Dec.: Annie Bloemzaad. 17 Dec.: Tiny Valentijn. Jaap Stavenuiter. 19 Dec.: Gerrit Groot. Hartelijk gefeliciteerd! IJSFEEST. Spring uit je warme bed, Je schaatsen uit het vet, Een wollen ijsmuts opgezet En dan begint de pret! De heerlijk warme haard, Is ons geen stuiver waard, We rijden met een reuze vaart, Een spel, dat nooit bedaart. Vanavond pas terug, De wind in onze rug, We „nemen" zelfs de laagste brug, Wat gaat dat heerlijk vlug! STEN. Laat men nu uit onze vorige be schouwingen niet denken, dat bridge en speciaal „wedstrijd- bridge" een gelukspel is. Verre van dat. Wij hebben er alleen op wil len wijzen, dat er wel eens factoren kunnen zijn, die de uitslag voor één of ander paar bij een wedstrijd ongunstig kunnen beïnvloeden. Maar een goed ingespeeld paar, dat het bridgespel voldoende kent, verschillende onderdelen van het spel heeft overdacht en bestudeerd, zal rteeds bij een wedstrijd één der hoogste plaatsen bezetten. t Is wel eigenaardig, dat de stu die van het bridge door velen niet in een vetgemaakte, met deksel ge- zo noodzakelijk wordt geacht. Een sloten, koekepan zachtjes bakken, goed boek of tijdschrift over bridge Na 7 minuten de koekjes omdraaien en zonder deksel nog 7 minuten bakken. De kransjes laten afkoelen. De jam even verwarmen en de helft van de kransjes met een laagje jam bedekken. Een tweede kransje er op leggen en dit bestrooien met poe dersuiker. Toastjes. 4 sneedjes oud wit brood, 75 gr, plokworst of garnalen of 1 gesnipperde ui, 1 kopje (144 dl.) water, 20 gr. (44 eetlepel) bloem, zout, peper, iets melk, peterselie, aroma. Van de sneedjes brood de korsten verwijderen ?n het brood zachtjes roosteren in een koekenpan. Het water aan de kook brengen en bin den met aangemengde bloem. De saus afmaken met zout, peper, aro ma, melk en fijngehakte peterselie. De fijngesneden plokworst of de ge wassen garnalen of de gesneden en even gefruite ui in de saus doen. De warme ragout op de warm gehouden toastjes doen en op een schotel opdienen. 1/ ENT u ze nog? De ling, die ons slapeloze waarmee ean of andere tientoon, de elfrib nacht in bezorgde, dik- explosieve moeder haar .(?t bietenbouw wijls héél ongezond met spruiten eens bedreigd Haantje-pik, den boe- ons hoofd onder de de- zal hebben man en Joost die ach- kensxt x Nee. beste moeders. Totdat we Kroot ge Niet zeggen dat het niet noeg werden om te be bestaat. Ik weet wel, grijpen, dat we alleen dat bijna elke moeder maar bang gemaakt bangmakerijen als deze als een paedagogische ter de spiegel z*f? Ze hielden zich schuil op gevaarlijke plaatsen jn meestal op de don- doodzonde beschouwt. Maar ik heb het zélf gehoord, toen kleine schoffies in optocht kere trap. wanneer je waren. En dén begon naar hoven moest. Ze nen we heel gezellig het waren erger dan Sin kleine broertje in te terklaas en Zwarte Piet )ichten omtrent de vre samen want niemand selijke gedrochten, die wist, hoe ze er uitza- over de zolder pleegden naar school trokken en gen. En niets is grjeze- rond te kruipen...". er één kennelijk geen liger dan het onbeken- Kjn j,a(j de. Wat waren we hang THANS hebben vele „Daar heb ie de toom .e"SP°- lTJ,?rs -er nie" bon" een mager hT» L 'Jehri,g we kwelduivel bil. Het meisje en met angstige be epM/r: 'S de „toombon". een snoetjes rende de hele we niet de sensatie, dat vreselitke kerel, die al- schare, het weerstre- hlus XTTr vIU!T V" k,ap kan "«"de broertje incluis 11 k iets hoorde stuk«isnn Hij is blijk- de brug over. zag bewegen t Was haar een verha«t»ring soms een ware marte- van de atoombom, „ZIJ". Oplossing probleem 12 Stand: Zwart 9 schijven op: 3, 7, 8, 9, 10, 13, 15. 16, 26 Wit 9 schijven op: 24, 27, 28, 30, 33. 35, 37. 38, 39. Oplossing: 1. 24-20 (15 x 24), 2. 30x19 (13x24), 3. 37 31 (26x37), 4. 27 21 (16x27). 5. 28 22 (27x18). 6 38- 32 (37x28), 7. 33x15 zw. 3-9 gedw. wit 15-10. zw. 9-14, wit 10x30. zw. "-12, wit 30-24. zw 12-18, wit 24-19, •-w. 18-22, wit 19-14, zw. 22-27, wit 14-10 (zw. 27-32), wit 10-5, zw. 32-38, wit 39 33, zw. 38x29, wit 5 28. Een zetje uit een wedstrijdpartii Zwart 11 schijven op. 6, 8, 10, 13. li. 16 18. 19. 22. 23. 24 Wit 11 schijven «p- 25, 26. 31, 32 •35. 36 38. 39, 42, 43. 48. Wit aan zet speelde: 32 28 (29x7), vindt niet zoveel aftrek. Waarom zal ik het spel uit een boek gaan bestuderan? Ik speel voor mijn ple zier, zegt men dan. Maar dacht u, dat de anderen niet voor hun plezier spelen? Al leen zij vatten het anders op. Zij willen het zo goed mogelijk doen, dat is juist hun plezier. En dan moet men studeren, dat kan nu eenmaal niet anders. Behalve dan hij hen, die van nature een grote aanleg voor het spel hebben. Maar dit aantal is dun gezaaid. Vergeten mag ook niet worden, dat bridge een „partner-spel" is, d.w.z dat men het met z'n tweeën speelt, als één geheel. Daarom kan het bestuderen van een bridsysteem ook alleen suc ces hebben als men een goed ge fundeerd en erkend systeem neemt en het „samen" bestudeert. Of één der spelers het al goed kent, geeft niets. Het paar moet een eenheid worden. Men moet waardering hebben voor elkanders goede pres taties en eventuele verschillen op vriendschappelijke wijze door over leg en bespreking tot klaarheid brengen. Harmonie tussen twee spelers, die samen een paar vor men is een vereischte. Opmerkln- 8-12 (7x18), 13x42 (38x47), 26-21 (16x 27). 20x49 met winst Ter oplossing ditmaal: Probleem 13 van J. Visser Jz. te Apeldoorn Wit: gen moeten op sympathieke wijze worden gemaakt en op dezelfde wijze worden opgenomen. (Wordt vervolgd) En nu weer naar de practljk. Op het volg inde spel werd door één der paren in de N.Z.-lijn, klein slam harten geboden en de Zuid speler ging 1 down. Zijn partner maakte na afloop, toen hij de kaar ten nog eens goed bekeek, de op merking, dat het klein-slam te ma ken was geweest en hij liet zien hoe er dan gespeeld moest worden. Doch één der toeschouwers zei toen, dat dit ook niet genoeg was, maar dat er opgelegd groot slam harten in zat. Dat verwekte ver wondering. Maar toch had de toe schouwer gelijk. Hier is de kaartverdeling: 8. a-7-4-3-2 H. b-10-9-8 R. v-7 KI. a-3 S. H. R. KL v-b-10-9-5 4 10-8-5-3-2 7-4 S. H. R. h-8 7-6-5-2 9-6 KL h-b-9-6-2 S. 6 H. a-h-v-3 R. a-h-b-4 KL v-10-8-5 Z. moet op dit spel groot-slam harten maken. West komt uit met sch.-vrouw. Tracht u het ook even. Volgende week komen wij er op terug. m ut HP wê ÜP \vm Hf w/a im. vm ÜP w wz y/m /m. it ■n Zwart: Zwart 10 schijven op: 4, 7. 14, 18, 20. 23, 24, 25, 27, 28. Wit 10 schijven op: 29, 34, 37, 38. 39. 40. 43, 44, 48. 50. Zwarts laatste zet 19 24 is niet mooi, maar de ontleding is interes «ant. Wit speelt en wint Groter dan vorig jaar. De Provinciale Commissie uit de Veilingen in Noord-Holland heeft per 1 December j.1. een inventari satie gehouden van de voorraden stapelproducten, die op die datum bij de leden van de bij deze orga nisatie aangesloten veilingen wa ren opgeslagen. De uitslag was als volgt: Rode kool 1101 wagons (v. j. 527); gele kool 1984 wagons (v. j. 506); witte kool 1369 wagons (v. j. 485); uien 587 wagons (v. j. 569); peen 669 wagons (v. j. 1320); bieten 1043 wagons (v. j. 806). Totaal 6753 wagons (v. j. 4213 wagons) van 10.000 kg. Wat verschijne, wat verdwijne, "t Hangt niet aan een los geval. In 't voorleden ligt het heden, In het nu wat worden zal. Opgaan, blinken en verzinken Is het lot van ied'ren dag, En wij allen moeten vallen, Wie zijn licht bestralen mag. Of de kronen luister tonen Volken, stoeten bloeiend staan, Langer stonde duurt hun ronde. Maar hun avond spoedt toch aan. BXLDERDIJK.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3