Evert van Dijk: pilooi af Het begin van het nieuwe voetbaljaar Een film over ADOLF en EVA 781 babies per dag Indië en wij DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het privé-leven van Hitier Huurbijslag geëvacueerden „Adolf Htler is niet dood. Hij leeft!" Chef van de Marinestaf afgetreden Saste 11 lÊlliS De eerste staking in 1947 Een van Neêrlands grootste luchtmillionnairs Metgezel van Kingsford Smith Vliegend fort neergestort Eerste Competitie-Zondag in 1947 Van nabij en verre j Kleertj es-inzameling een succes '-.Anthony van Kpmper\- Mijnheer Maddox K.N.I.P. komt 27 Januari bijeen Weerbericht Opnieuw ingaande vorst BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon *346 Giro 449041 Dtr.: J. Btjlsma ZATERDAG 4 JANUARI 1947, Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9408, HELDERSCHÉ COURANT TARIEVEN: Advertentie*: M cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad veHknties („Juffertjes") tot 11 woorden tb cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaai f I per poet f 1.69 Enkele maanden geleden hebben de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland een opzienbarende ontdek king gedaan welke eerst thans aan de openbaarheid werd prijsgegeven. In een geheime bergplaats ergens in het Bavaria-gebergte hebben de Yank's namelijk een en dertig film rollen ontdekt, die een licht werpen op het privé-leven van Adolf Hitier en Eva Braun. Een paar dagen geleden werd voor 't eerst een voorstelling gegeven voor den Amerikaansen bevelhebber in Europa, generaal Joseph T. McNarney.' Deze eerste voorstelling, welke enkel en al leen betrekking had op gebeurtenissen tussen 1939 en 1941, duurde tien en een half uur. De films, waarvan er vele in kleuren zijn opgenomen, toonden intieme bijzon derheden uit het leven van Hitier en zijn Eva. Officieren van de Amerikaanse Ge heime Dienst hebben deze films dagen lang, met zeer veel belangstelling en toewijding bestudeerd en gaven als een eerste commentaar: „Er zijn heel veel mensen hier in Duitsland, die zeggen dat zij nooit iets met de Nazi's te ma ken hebben gehad en toch komen zij op deze films voor!" Er zijn opnamen geprojecteerd van 't zo beroemde en thans verwoeste Berg hof te Berchtesgaden, waarin men Hit- Ier ziet staren over de door de zon ver lichte toppen van het Bavaria-gebergte Een andere toont den Führer, terwijl hij een horlepijp danst of misnoegd een vergrootglas van buitensporig formaat van zich afschuift, gebogen over een kaart van het front. De officieren van de Amerikaanse Geheime Dienst zeiden, dat op sommi ge opnamen duidelijk een nerveuse trek is waar te nemen op Hitiers mond. Voorts vallen op de moeilijkheden, die hij met een zijner benen heeft: men ziet hem zelfs eenmaal strompelen met een stok. Op een andere opname bevindt hij zich Temidden van een schare kinde ren van leden van de Partij Veelvuldig zijn de scènes, waarin Hit- Ier en Eva Braun samen te zien zijn, nu Door de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën is besloten aan ge- evacueerden, wiep tengevolge van de heersende woningnood een woning werd toegewezen, welke 'n huur doet, die uitgaat boven de huur van de woning, welke door hen voorheen werd bewoond, binnen zekere grenzen een uitkering toe te kennen. De Districts Bureaux Verzorging Oor. logsslachtoffers zijn gemachtigd de moei- Wkheden, ontstaan door het betalen van meerdere huur, uit de weg te ruimen. Het is de bedoeling om een huurtoeslag te geven of een toegekende bijslag te verhogen aan die geëvacueerden, die niet meer naar hun oude woning kunnen terug keren en thans een huur moeten betalen, die meer bedraagt dan 15 pet. (20 pel voor gezinnen met 4 of meer kinderen! van het gezinsinkomen, na aftrek van hetgeen dit inkomen door algemene loons verhoging is gestegen. Indien als gevolg van deze meerdere huur huurachterstanden zijn ontstaan, is het mogelijk een zodanige toeslag toe te kennen, dat de schulden kunnen worden aangezuiverd. Personen, die door oor logsomstandigheden hun oude woning niet of nog niet hebben kunnen betrekken en menen voor huurbijslag in aanmerking te kunnen komen, wordt aangeraden zich met de meeste spoed te wenden tot het DBVO, „Huize Voorhout", Kennemet straatweg 2 te Alkmaar. Op de leuning van de beklaagden bank, waarin de drie-en-twintig nationalistische doktoren, die be recht worden onder beschuldiging van het uitvoeren van sadistische experimenten, tijdens de zittingen van het tribunaal te Neurenberg moeten plaats nemen, zag men gistermorgen geschreven staan: „Heil Hitier. Er lebt noch". Daar onder waren een galg getekend en een trap en kon men lezen: „Ook ich komme". Een Amerikaanse bewaker heeft geconstateerd, dat de hoofdbeschul- digde, Karl Brandt, Hitiers voor malige lijfarts, met een potlood op de leuning schreef. Tijdens een pauze inspecteerde hij de leuning en vond hetgeen hierboven is be schreven. eens kalm met elkaar pratend, dan weer lachend en plezier makend. De scènes, waarin Eva voorkomt, to nen, dat zij een zeer knappe vrouw ge weest moet zijn", aldus een Ameri kaans officier. Men ziet haar in ten minste zes verschillend gekleurde bad- costuums, duikend, worstelend met de branding, klimmend in bomen en der gelijke. Van onzen parlementairen redacteur.) Naar wij vernemen zal de vice- admiraal J. W, Fermijtelen op 15 dezer aftreden als chef van de ma rinestaf en opgevolgd worden door den schout bij nacht jhr. E. J van Hol the. iw-aw» £L-'«">yi X3m vta ^fe^VARNING' tow s - Pi*tx ÓMiW ÉËÜKiilfe Vw<*fr Twee documenten, welke door een Londens Nieuwsbureau per aangetekende post uit Tel Aviv ln Palestina werden ontvangen. He>t ene is een circulaire van de organisatie Irgun, welke Engelse soldaten met geseling bedreigt en het andere een pamflet Fighting Judea", waarin het doel en de gezichtspunten der organisatie zijn uiteengezet. Ass Press P. 12.009 taxi-chauffeurs te San Frandsco hebben 't nieuwe jaar Ingeluid met de eerste staking der natie ln 1947, waar door vele duizenden Nleuwjaarvierders moesten trachten zonder taxi hun huls te vinden. De staking gaat om hogere lonen en 1s goedgekeurd door de AFOL Ten gevolge van deze staking rijden er nu maar 500 taxi's ln de gehele stad. CVERT VAN DIJK, de bekende K. L. M.-piloot, is afgekeurd voor de vlleg- dienst. Hij zal ln K-L.M—dienst blijven. Evert van Dijk, die op 23 Mei 1893 te Delft werd geboren, werd 22 December 1921 gebrevetteerd. Hij trad op 1 Mei 1925 in dienst bij de K. L. M. Lang vóór de tweede wereldoorlog was hij reeds een der luchtmillionnairs der K, L. M. en gezagvoerder op de Indië-route. succes ondernamen. Evert van Dijk kreeg vele onderscheidingen vo.or bij zondere vluchten. De nestor van de K.L.M-piloten, G. J. Geysendorfer, geboren 1 April 1892 te Sliedrecht, is herkeurd, even als de piloot Smitslaar. Beide wer den goedgekeurd. De uitslag de- keu ring van Geysendorffer was zelfs beter dan die van de laatste keer. Geysendorffer Is eveneens een wereld vermaard K.L.M.-piloot, die o a. In 1927 met den heer Van Lear Black in een Fokker F VII A, de H N A u P, de eerste retourvlucht AmsterdamBatavia uitvoerde, ln 1933 met de „Panderjager" een bijzondere postvlucht naar Neder- lands-Indië maakte en in October 1934 met Asjes deelnam aan de Melbourne- race. Over Van Dijk zijn vele „sterke" ver halen in omloop, waarvan sommige in enkele boeken over de luchtvaart zijn vastgelegd. Wereldvermaardheid kreeg hij, toen hij, door Charles E. Kingsford Smith als tweede piloot uitgekozen, met de VHUSU, „Southern Cross", een 3-motorige Fokker F VII, op 24 Juni 1930 van Port Marnock in Ierland naar het vliegveld Harbor Grace op New Foundland vloog. Dit was toen de tweede vlucht van een vliegtuig van Europa uit naar Amerika. De eerste maal, dat het van Europa uit gelukte, op 12 April 1928, waren het Hühnefeld, Köhi en Fitzmaurice, die de tocht met Volgens een SOS-berlcht van de lucht haven Prestwick ln Schotland is het vlie gende fort B17, dat IJsland gisteren om 17,30 uur heeft verlaten en om 23 uur te Prestwick had moeten aankomen, nog niet gearriveerd. Het vliegtuig heeft een 5 leden tellende bemanning aan boord. Nader is door het Ministerie van Lucht vaart medegedeeld, dat alle vijf man schappen uit het vliegend fort zijn ge sprongen. Twee kwamen terecht in zee, doch werden veilig aan land gebracht De andere drie kwamen neer ln de buurt van Lerwick en één van hen schijnt licht gewond te zijn NOG EEN VLIEGTUIG VERMIST Ook is een Amerikaans Marine-vliegtuig dat Pine Island op 3 Januari heeft ver laten, niet op zijn basis teruggekeerd Het had 9 personen aan boord en vol doende brandstof voor elf extra vlieg uren. Verleden week werden, zelfs van het magere Inhaalprogramma, door de toe stand van de terreinen, nog meerdere wedstrijden afgelast. Morgen staat er, nu de winter voorlopig van de baan schijnt, weer een volledig schouwspel te wach ten, waaraan de voetballiefhebbers alom ln den lande hun hart kunnen ophalen. HET EERSTE DISTRICT Ajax, dat verleden week een verster king van de leidende positie bewerkte, krijgt bezoek uit Rotterdam van RFC. En hoewel de mannen van de Essen- burgsingel Feijenoord een nederlaag wisten te bezorgen, ligt het toch voor de hand, dat Ajax met deze bezoekers wel raad zal weten. Het Velsense VSV speelt opnieuw een uitwedstrijd, deze keer tegen Feijenoord. VSV zal zeker trachten de nederlaag van vorige week ongedaan te maken. DWS en Hermes hebben rust, evenals ADO en ln de onderste lijsthelft staan nog twee ontmoetingen te wachten, n.1 Het Gooi—EDO en Sparta—Emma. Bij belde wedstrijden zullen de bezoekers wel pro beren, een beetje hoger op de lijst te be landen. DE TWEEDE AFDELING NePtunus trekt naar Haarlem, waarbij de gastheren wel alles op alles zullen zetten, de leiders te onttronen. Ook nummer twee, de VoIewUckers spelen op vreemd terrein, n.1. tegen Excelsior- De kans voor de Rotterdammers, om hierbij van de onderste plaats weg te komen, lijkt ons wel uitermate klein. Ook Blauw Wit zal wel kans zien, ln do hogere regionen te blijven, nu het een uitwedstrijd tegen DOS' op het programma neeft, waarbij de bezoekers de beste kan sen hebben. Stormvogels krijgt deze week Xerxes op eigen terrein te bevechten, en ook zij hebben iets goed te maken van verleden week, dus kan hier een span- rende ontmoeting verwacht worden. HET OOSTEN Twee rivalen tegenover elkaar. Het leidende Go Ahead brengt een bezoek aan nummer twee van de lijst, NEC. maar zelfs als de leiders mochten ver liezen, blijven zi) met drie punten voor sprong toch nummer één. AGOW zoekt het niet zo hoog De Apeldoorners reizen naar de Veluwe- zoom, om te trachten ln Arnhem Vltesse te verschalken, een opgave, die voor da bezoekers zekgr niet te zwaar zal zijn Wageningen ontvangt Heracles, waarbij de gastheren hun positie wel zullen conso lideren. De overige wedstrijden liggen ln de onderste lijsthelft. De Enschedesa Boys reizen naar Zutphen, voor een ont moeting met Be Qulck, en de hekken sluiter Tubantia vindt in een uitwedstrijd Enschede tegenover zich. DISTRICT IV De aanvoerder ln dit éistriet, BW, krijgt bezoek uit de lagere regionen, Hel. mondla komt laten zien wat het waard is en zal waarschijnlijk wel een nederlaog ln ontvangst nemen NO ADLonga is een match tussen twee sterke rivalen, maar de 6 punten-voorsprong van NOAD zijn niet zo gemakkelijk te overbruggen Vlls. slngen blijft thuis en speelt tegen FKTVV, waar de gasten een moeilijke opgave aan hebben. Willem n gaat op br-: oek bij WV en in de middenmoot staat een ont moeting De Baron.e—NAC te wichten ALLE WEDSTRIJDEN IN DISTRICT V AFGELAST De K N V B maakt bekend, dat alle vooi Zondag a.s. ln District V vastgestelde wedstrijden zijn afgelast. Het programma Is in zi)n geheel verschoven naar 12 Jan. HET MIJNDISTRICT Kop en staart tegen elkaar, Slttardse BoysBrabantia, uitslag duidelijk PSV krijgt tegen Bleijerheide een kans zilh te herstellen. Voor de Spechten staan de papleren niet zo gunstig. Zij komen tegen Eindhoven op eigen terrein, waar wel eens een nieuwe nederlaag in kon schui len Sportclub Emma—Maurits geeft de gastheren de beste kansen. TWEEDE KLASSE A In deze afdeling staan slechts twee wed strijden op het programma. West-Frisia ontvangt Spartaan, dat nog steeds onder aan staat Maar toch moet West-Frlsia oppassen, want staartclubs hebben meer ongewone prestaties geleverd. WFC zal tnuis wel te sterk blijken voor RCH, maar toch zal het niet gemakkelijk gaan TWEEDE KLASSE B KFC moet op bezoek bij SDW en zal zeker trachten haar ongeslagen positie te handhaven. OSV—TOG lijkt ons voor do bezoekers. HBC ontvangt Volendam, doch zal het u%l niet tegen de Vlosers kunnen bolwerken. ZHV—Velsen en DWV-Wa, tergraafsmeer konden wel eens een paar gelijke spelen opleveren. DERDE KLASSE D Alcmarla gaat een zware wedstrijd te gemoet in Zaandijk. Maar zij weet, wat een overwinning betekent. Schagen zal het Riet gemakkelijk hebben tegen de politiemannen, terwijl WMS en OVVO elkaar niet veel zullen toegeven. Het Rijksmuseum te Amsterdam beeft in het afgelopen jaar een record aantal bezoekers gehad, n.1. 304.766 Dit is het hoogste bezoekcijfer sinds 35 Jaar. De burgemeester van Frankfort heeft per radio een oproep gericht tot alle joden, die eertijds inwoners van de stad geweest zijn, om een terugkeer naai Frankfort in overweging te nemen. Gisteren is weder een groep van 450 geïnterneerden uit het Klampok kamp (midden Java) te Batavia aangekomen. De burgemeester van Utrecht heeft in zijn Nieuwjaarsrede o.a medegedeeld, dat de bevolking dezer stad thans tot 18S.000 zielen is toegenomen. Dit jaar voor het eerst zal een Sow- Jet Russische fllttille walvisvaarders naar de Zuidpoolzeeën vertrekken. Deze be staat uit een basisschip, dat 14493 ton vet en balein kan bergen en 8 Jagers van 350 ton. De KNAC heeft verzocht ter voor koming van ongelukken bij duisternis en mist bermplankjes langs de wegen te doen aanbrengen. Volgens een verklaring van het Franse departement van Buitenlandse Za ken zal het Groothertogdom Luxemburg van Duitsland een deel van het Moesel- gebled met de steden Winden en Bitsburg opeisen. De lijken van twee Amerikaanse soldaten, die blijkbaar vermoord zijn, beeft men respectievelijk te Heidelberg en Frankfort gevonden. Het staat vast, dat alle babys, die gelijktijdig geboren zullen worden met het prinsje of prinsesje, dat half Fe bruari in het Paleis Soestdijk wordt verwacht, een pakje met kleertjes zul len ontvangen. Of ook jonge moedets wier babys de dag vóór of n& de heugelUke gebeurtenis ln het Prin selijke gezin werden geboren, Iets zul len ontvangen, hangt af van de mate waarin de babykleertjes in de komends veertien dagen op Soestdi)k zullen binnen komen. i Uit Nederland, doch ook uit België, Ca nada, Australië, Italië, kwamen pakjes binnen. En vlak vóór Kerstmis zond de „American Relief for Holland" 200 knot ten prachtige wol, die nu reeds verwerkt zijn tot jasjes, broekjes e.d. Het Secretariaat van H K H Prinses Ju- hana verzoekt, indien mogelijk de kleer tjes uiterlijk 15 Januari op te sturen. Het gemiddelde geboortecijfer voor ons gehele land bedroeg in September JJ, 781 per dag t/W W* ■- Allo recbUw ocoftxAou^eo *-'r 14) Die nacht brandde opnieuw de lamp op het vlot. Wie zag dat licht? Een en kele nachtvogel, een vis, die toevallig zijn kop boven water stak, gelokt door de maan, de sterren en dat vreemde, deinende licht, vastgebonden aan een drijvend stuk hout. Maar er was geen schip dat het zag en zij was om een schip begonnen, die brandende lan taarn. De uren slaap van die nacht verkwik ten de mannen. Hun lichamen bleven echter hevig-gevoelig en het had -lang geduurd eer ze ieder een plaats gevon den hadden om te slapen. Vier lagen er nu naast elkaar, de vijfde gekron keld over de vier anderen. Met opge trokken benen lagen de mannen, want er was geen ruimte genoeg om languit te liggen. Het was moeilijk en pijnlijk, maar ze hadden slaap en ze waren heel moe. En de slaap sloot hun ogen en ze vertrokken weer naar dat schimmen rijk, waar geen bewuste pijn is en dat gevoel van eenzaamheid, dat een mens zo treurig maakt. De volgende dag bleek, dat de jong ste Amerikaan een der anderen aan sprak met Sir, Meneer. Hij noemde hem mijnheer Maddox. Deze Maddox was luitenant geweest aan boord van oor logsschepen. Daarvóór was hij onder wijzer in Virginia. Het was de eerste grote reis, die hij met de „Zaandam" gemaakt had. De Amerikaanse jongen heette Bazil Dominic Izzy. Hij was 18 jaar. Hij zag er net zo jong uit als Nico Hoogendam. De derde Yankee zat steeds somber en terneergeslagen voor zich u*t te sta ren. Hij had moeite zich aan de omstan digheden aan te passen. Hij sprak bijna geen woord. Mijnheer Maddox was van oordeel dat er wacht gehouden moest worden. Tenslotte moest iedere minuut benut worden om uit te kijken naar schepen «o vliegtuigen. Elk stipje aan de kim kon redding betekenen en ze wensten allen om zo spoedig mogelijk van dit hopeloos kleine vlotje verlost te wor den. Besloten werd dat ieder steeds twee uur zou uitkijken en dat ook 's-nachts wacht gedaan zou worden. Bij deze gesprekken bleek dat mijn heer Maddox de leiding van het vlot op zich wilde nemen. Van der Slot, als oudste, meende dat dit niet juist was, doch hij wilde er ook geen herrie over maken. Hij zei zijn mening, maar hij sprak zo slecht Engels, dat de anderen er waarschijnlijk niets van begrepen. Zo kreeg mijnheer Maddox de leiding op dat vlot. Rustig bekeken ze hun toestand en ze veronderstelden dat ze er op moesten rekenen dat minstens een week voor bij zou gaan aleer ze ontdekt werden. Dót ze ontdekt zouden worden stond bij hen vast. In een der sloepen die weg gevaren was van de „Zaandam" zou stellig radio est zijn en hiermee waren vanzeltsp: ekend andere schepen opgeroepen, die de zee zouden afzoe ken naar drenkelingen. Bij een berekening van de rantsoenen werd vastgesteld dat er, als ze heel zui nig deden, voor 20 dagen water en 14 dagen voedsel op het vlot was. Ze zou den met deze rantsoenen voortdurend honger lijden maai dat was het ergste niet. Het voornaamste was dat ze in le ven bleven, 'at ze iedere kans benut ten om gen te worden. Geen var en twijfelde er aan dat ze niet gered ^en worden. Ze zetten het zeiltje op it ze op het vlot gevon den hadden. Het was maar een klein ding en het hing armzalig aan de op gezette paddel. Veel te betekenen had het niet en het bleek ook niet mogelijk het vlot hiermee in een bepaalde rich ting te sturen. Maar dat was ook niet belangrijk. Ze hadden niet het minste vermoeden in welke richting ze dreven, ze bezaten geen kennis van de nauti sche wetenschap en ze begrepen wel dat ze ronddreven, overgeleverd aan de wil van stroom, wind en getij. De eerste dagen gingen voorbij. Het bleek dat die derde Amerikaan Beasley heette. Frank Beasley. Een kanonnier, die al eens getorpedeerd was en met de „Zaandamop weg naar huis was. Hij was een somber en eenzelvig man, die urenlang voor zich uit zat te sta ren en niet geloofde dat hij nog ooit van het vlot gered zou worden. Hiermee waren de vier anderen het niet eens, ze waren er integendeel ten volle van overtuigd, dat de volgende dag wel een schip of vliegtuig zou opdagen. Hierop wachtten ze. Overdag en 's-nachts. Maar de dagen waren lang en die eer ste dagen gingen voorbij zonder dat de mannen op het vlot iets zagen dat op de mast van een schip of de vleugel van een vliegtuig leek. Het duurde wel lang, vonden ze. En het vlot deinde voort, op de rus tig golvende South Atlantic, uur na uur, nu eens in die, dan weer in een andere richting. De mannen tuurden uit, tot hun ogen brandden in hun hoofd en ze verblind werden door het felle zonlicht, dat zich uit de hemel naar beneden stortte. (wordt vervolgd) •pOEN Sjahrir en prof. Schermerhorn de 14de October van het vorig jaar de handen ineensloegen en, in een ver gadering onder voorzitterschap vani Lord Killearn een wapenstilstand sloten, riep de hoofdredactie van „Het Parool" zijn lezers toe: „De vlaggen uit!" Want, 6chreef dit blad, „de wapens rusten in Iudië" Indien ooit, dan is hier de wens de vader der gedachté geweest. Al werd de wens zeker door ieder weldenkend Nederlander hartstochtelijk gekoesterd, #de optimistische verwach ting werd klaarblijkelijk door de massa niet gedeeld want van vlaggenvertoon is geen sprake geweest. Het kon ieder, die zich omtrent de toestand in Indië deugdelijk had ge oriënteerd, duidelijk zijn, dat een wa penstilstand, ondanks de goede en op rechte bedoelingen van zekere leiders, moeilijk te verwezenlijken zou zijn zo lang het bestuur over de inlandse be volking niet hechter gevestigd was; zo lang de inlandse leiders niet eendrach- tiger waren. Sinds die 14de October is de strijd dan ook niet gestaakt en herhaaldelijk bereikten en bereiken ons berichten omtrent schermutselingen^ overvallen, vuurgevechten. En dat deze vuurgevechten niet van tijdelijke aard en van voorbijgaande betekenis waren, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat zij in omvang niet zijn verminderd en voortwoeden tot op deze dag. Neder land en Indië zijn het nieuwe Jaar niet ingegaan ln een toestand van vrede, hoezeer Nederland dit ook heeft ge wenst, hoezeer onze regering ook door concessies te doen, zelfs tegen wil en wens van een groot deel onzer be volking de vrede heeft willen be vorderen. Terwijl onze regering het ac- coord van Linggadjati heeft aanvaard en dr. Van Mook, zoals wij ln een vorig artikel hebben uiteengezet, zijn organi- satorisbh werk om tot de o chting van de Verenigde Staten van Indonesië te komen heeft voortgezet en de Staat van de Groote Oost heeft tot stand ge bracht, bulderen de kanonnen bij Medan om van andere plaatselijke gevechten bij Bandoeng, Soerabaja, Semarang en op Zuid-Celebes maar niet eens te spreken. Neen, voor het uitsteken van de vreugde-vlag is het zeker vooreerst [t ïog niet de tijd. JJET behoeft dan ook niet te verwon deren, dat de Luitenant-Gouverneur- Generaal in zijn nieuwjaarsrede een waarschuwend woord heeft laten ho ren, dat nog eens nadruk legt op het vaste besluit onzer regering om in Indië orde en rust te herstellen, zo mogelijk langs de weg van redelijk overleg, doch, zo het niet anders moge lijk is, met kracht van wapenen. Orde en rust, niet ten einde den inlander te knechten en zijn vrijheid te beknotten, maar ten einde zijn veiligheid in zijn eigen -land, en ook de veiligheid van de Europeanen ir» dat land, te verze keren, Want zowel tegenover den Euro peaan als tegenover den vreedzamen in lander, die vertrouwen stelt in ons be leid en ln onze bescherming, is dit een dure plicht. Na hetgeen de inlandse be volking heeft moeten verduren tijdens de jaren der Japanse bezetting wij hebben aan de lijve ondervonden wat een vijandelijke bezetting te betekenen heeft kan hij aanspraak maken op vrede en veiligheid. gJAHRIR heeft de militaire toestand onbehagelijk genoemd. Een onbeha gelijkheid, die, naar hij zeide, in het ge hele binnenland werd gevoeld. Maar hij is klaarblijkelijk niet bij machte, on danks al zijn goede en oprechte wil, aan de willekeur der extremisten paal en perk te stellen. Niettemin, het zal moeten geschieden en wanneer Sjahrir en de zijnen moeten erkennen, dat zij machteloos zijn zal de pacificatie langs andere weg tot stand moeten worden gebracht. Dr. van Mook heeft daarop in zijn Nieuwjaarsrede gewezen en duidelijk uitgesproken, dat Nederland te gen onverantwoordelijke elementen, die het tot'stand brengen van een vreed zame politieke overeenkomst door het voortzetten van een guerilla trachten te saboteren, zo nodig krachtig optre den zal. U. Naar het republikeinse persbureau Antara meldt, zal het KNIP (Voor lopig Republikeins Departement) waarschijnlijk op 27 dezer te Soera- karta in plenaire zitting bijeenkomen EISENHOWER GEEN CANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP Generaal Dwight Eisenhower, chef van de staf van het Amerikaanse leger, heeft geruchten, volgens welke hij zich candi- daat zou stellen voor het presidentschap der V S, tegengesproken. Invallende en daarna langzaam toenemende vorst. Matige, later tijdelijk krachtige, wind tussen Zuid en Oost. Overdrijvende wol kenvelden. Geen sneeuw van be tekenis. ZON EN MAAN. 5 Januari: Zon op 8.08 en onder 16.02 uur. Maan op 14,08 en onder 6.18 dur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1