over de regerings-verklaring Oost-Indonesisch Kabinet samengesteld Prof. GERBRANDY Hors cl' Oeuvre Ernstige botsing op de Afsluitdijk DE CIGARET DE NOORDHOLLA NDSCHECOURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „Woorden van H.M. de Koningin worden als dekmantel gebruikt..." Voetbal afgelast! Kind te Alkmaar doodgevallen Financiering Particuliere Woningbouw Van nabij en verre Dorpentocht afgelast. Alles moet nog worden opgebouwd" De installatie Wolven in Griekenland Een toevallige geschiedenis Bespreking handelsverkeer met Duitsland Zijwand van autobus opengereten Drie zwaar en drie ichtgewonden De gewonden Noodlottig wantrouwen HET aftreden van Byrnes, enkele maanden vóór met de vredes besprekingen betreffende Duitsland te Moskou een aanvang gemaakt moet worden, mag dan al een wereldschok kend feit zijn of op zijn minst een ge beurtenis, die de gehele wereld onaan genaam heeft verrast, de radio-rede voeringen, die de republikeinse minister va» defensie Sjarifoedin en de opper bevelhebber der republikeinse troepen te Djokjakarta hebben uitgesproken, ra ken de belangen van Nederland meer onmiddellijk. In deze redevoeringen toch wordt Nederland beschuldigd van de stelselmatige schending van de wapen stilstands-overeenkomst en heeft laatst, genoemde spreker gewaagd van Neder landse agressiviteit en van geduld aan Indonesische zijde, dat uitgeput raakt. Hij heeft zelfs tot voortzetting van de strijd aangezet. En dit geschiedde terwijl de Commissie-Generaal op weg was naar Indië zij is Donderdagochtend te Batavia aangekomen om het door de Nederlandse regering aanvaarde accoord te tekenen. Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 3345 Olro 449041 Dlz.: J. BI]lama ZATERDAG tl JANUARI W47. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9469. HELDE RSCHE COURANT TARIBVEWi Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 1T cent per m.m. Kleine ad vertenties Juttertjea") tot II woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwarten t 3—per poet f 155 H' ofdred acteur: M. H. E. Cyldert, Rayon redacteuren C. A Dekkers en W. Kok. Donderdagavond om 9,45 uur heeft prof Gerbrandy de volgende rede uitgesproken voor de zenders Hllver ..aura I en n Op Vrijdag 3 Januari werd van „of ficiële" zijde een verklaring per radio openbaar gemaakt naar aanleiding van mijn rado-rede, de dag tevoren uitgezonden over belde zijders Ik wens thans in verband met deze re geringsverklaring iets te zeggen De regeringsverklaring treft niet de zakelijke inhoud van het door mij gesprokene, zij treft niet het machti ge probleem, dat ons allen beroert. Zij is, wat men noenit, er naast Bet is daarom niet aangenaam over haar te handelen vooral niet waar er een persoonlijke kant aan zit. Toch wil ik niet zwijgen, nu van officiële zijde is gereageerd. Ik had eerder moeten komen met mijn toelichting op de koninklijke verklaring Iran 7 December 1942, zoo luidt het ver Wijt. De koninklijke radiorede van 7 Decem ber 1942 is helder als kristal Zij had heus aan toelichting geen behoefte Dr Van Mook Nu kom ik tot de eigenlijke kwestie Ik Zou wel de laatste mogen zijn om Dr Van Mook op het punt van overschrijding der grenzen van de Grondwet te kritiseren, want ik zou zelf hebben bevorderd dat hij met ongekende macht werd bekleed Het lijkt mij gewenst de feiten te laten «preken. In October 1941 was er in mijn kabine een vacature voor koloniën Na beraad in mijn kabinet wenste ik de oorlog met Japan kwam dreigend aanzetten overleg te plegen met den gouverneur generaal van Ned.-Indië, de heer TJarda van Starkenborgh Stachouwer. Dit over leg leidde tot de beslissing om den heer Van Mook te polsen voor koloniën Ik kon hem met goed gevolg ter benoeming voor dragen aan H M de koningin Kort daar- zi& brak de oorlog met Japan los In overleg met den gouverneur-generaal verzocht de heer Van Mook mij toen hem van zijn belofte te ontslaan. Nadat prof Gerbrandy erop gewezen had, dat dr van Mook op verzoek van G-G TJarda van Starkenborgh luitenant gouverneur-generaal geworden was, me moreerde hij dat ook de G-G Dr v Mook tiaar Londen stuurde Alle hens aan dek Hoewel daarover toen niet dadelijk is beslist, was het natuurlijke vooruitzicht dit, dat te zijner tijd Dr Van Mook als luitenant-gouverneur-generaal zou terug keren naar Nederlands-Indië Ik veroorloof mij over het opnemen In ons midden van Dr Van Mook, die door den gouverneur-generaal naar ons was toegezonden, het volgende: In deze voor het koninkrijk benarde jaren gold slechts één devies: Alle hens aan dek, allen sa menwerken, van welke politieke opvat ting, van welke ligging tegenover allerlei problemen ook, samenwerken in de meest doelmatige vorm tot het ene doel: de oorlog winnen Ik kende dr van Mook tevoren niet, omgekeerd hij mij niet Wij leerden el kaar kennen Ik heb een ernstig voorval dat bijna tot een crisis leidde, in mijn radio-rede van 2 Januari vermeld Maar in dien tijd prevaleerde boven alles: wat eist 't belang van het Koninkrijk, en wat eist de oorlogvoering Zo was het ook bij onze Brltsche bondgenoten, daar zwegen richtingen, daar sprak alleen het vader land, het imperium Machts-opeenhoping? Is er toen in werkelijkheid een machts opeenhoping geschapen, die allerbedenke- lljkst is? Daar is geen sprake van Wat is nl geschiedt In het najaar 1944, ln September-October van dat Jaar, hoopten wij op een snelle bevrijding van Neder land De tijd is aangebroken dat dr Van Mook als lultenant-gouverneur-generaal terug keert naar het Verre Oosten, laat hij voor die korte tijd lid van ons kabinet blij ven, gebonden aan samenwerking met ons Aldus Is geschied Dit is juridisch In derdaad een monstrum, maar een prak tische noodmaatregel ln oorlogstijd in tussen Nederlands bevrijding kwam niet Toen dit duidelijk werd, Is den heer Van Mook medegedeeld, dat de samenkoppellngg van functies beëin digd moest worden En ze ts beëindigd Dat vertelt de regeringsverklaring er niet bij Is dan misschien de macht, ge geven aan den lultenant-gouverneur-ge neraal, te groot geweest T Natuurlijk moest de luitenant-gouverneur-generaal bijzondere bevoegdheden hebben Die ver langde hij ook Hij kreeg wat het kabinet na langdurige beraadslaging voor korte overgangstijd beslist onvermijdelijk en nuttig vond Ik heb ln mijn memorandum de besluiten, waarop de bevoegdheden rusten, vermeld Ik moet hieraan nog een hoogst be langrijk punt toevoegen De herbenoeming van dr Van Mook In 1944 geschiedde met een alles beslissende beperking, welke beperking ik aan hem persoonlijk namens Kroon en kabinet heb overgebracht (Zie vervolg pagina 2). Naar wij van de zijde van de KNVB vernemen, ztjn alle KNVB-wedstrijden voor Zondag a.s. afgelast, 6ók die van de afdeling Noord-Holland en de Zater dagmiddag-competitie, Het (reeds tot 13 Januari uitgestelde) programma van 5 Januari wordt in zQr. geheel opnieuw verschoven naar Zondag 19 Januari a.s. Het twee-Jarig zoontje van den heer J Imming, aan de Langestraat te Alkmaar, viel van de tweede verdieping van de ouderlijke woning, doordat een dubbele deur, waartegen het kind aanleunde, plotseling open ging Het kind was op slag dood Binnen enkele dagen zal van Rege ringswege de regeling voor de finan ciering der particuliere woningbouw wor den bekendgemaakt. De particuliere bouwer zal door deze ♦egeling een deel van de hoge bouw kosten kunnen bestrijden uit de huur opbrengst. Voor het financieren van het niet-rendabele deel der bouwkosten Zal op de particuliere kapitaalmarkt een be drag moeten vinden. Voor dit bedrag zal de Staat gedurende tien jaren de rente betalen voor dit bedrag Na deze periode zal het bouwen waarschijnlijk weer rendabel zijn, zodat dus dan weer stabiliteit zal zijn bereikt TELLEN De regering heeft voor dit Jaar een volkstelling aangekondigd Daar dit mij wel een leuk werkje lijkt, zal ik mij dezer dagen eens als teller aanmelden bij den directeur van het Cen traal Bureau voor Statistiek. Ik heb hem n.1. een mooi systeem voor te stellen Het is heel een voudig. Als hij mij benoemt, er, dat dóet hij natuurlijk, is de gang van zaken aldus: Ik bel ergens aan en zeg tegen het meisje-voor-dag-en-nacht, of het dag-hitje, of de werkvrouw, of mevrouw zelf, wie er dan ook opendoet: „Dag dame. mag ik er even in? Ik kom u tellen." En dan laat ik mij voorstellen aan de leden van het gezin, accepteer een kopje koffie in de ochtend, een kop thee in de middag en 's avonds tegen tien uur een kop chocola een warme cognac grog is óók goed ik vertel het een en ander en tel: Pa, Moe. Zus, Boy, enz. en dan de keu kenprinses, éls zij er is „Ziezo zeg tk dan, „dat is dat. Bedankt" en ik bel bij de buren aan Na tuurlijk houd men mij, als lk tegen etenstijd kom, te eten. Zo behoort het Ik ben een net per soon, dat ziet men dadelijk. In begin op 1 Mei van dit Jaar Ons land heeft ongeveer 9'/t miV lioen inwoners; tk hoop er een 50 per dag af te werken en op te tellen, d.wz, 300 per week Ik heb dus werk voor 31.666 we ken of 633 jaar Nee, dat kan niet Maar als de directeur mij nu 632 assistenten geeft zijn wij Juist binnen één Jaar (2 weken vacantie meegerekend) klaar. De moeilijkheid is, dat wij dan weer van voren af aan moeten beginnen, om hier en daar de wiegenklndjes te tellen Mis schien is er aan mijn systeem toch nog wel wat te verbeteren Het zou jammer zijn als het niet werd toegepast, want het kost ln deze tijd van papierschaarste haast geen papier Nu, We zul len wel eens zien. Maar het baantje trekt mij aan KREEFT. B en W van 's-Gravenhage hebben de ontwerp-gemeentebegroting 1947 aange boden met een tekort van niet minder dan 24 millloen Ter opening van de wekelijkse Ame rikaanse luchtvaartdienst van Washington naar Bombay heeft de skymaster „Taj Mahal" de afstand van 10,468 km ln 45 uur en 48 minuten afgelegd Een personentrein is op de lijn van Toulouse naar Marsellle op een goederen trein ingereden, die was ontspoord Vijf tig personen werden gewond De stroomlevering van Duitsland naar Holland zal waarschijnlijk tijdelijk wor den stopgezet ten gevolge van de crltieke situatie waarin de electriciteisvoorziening van West-Duitsland door de vorst is ko men te verkeren In een perceel aan de Uiterwaarden straat te Amsterdam is de 47-jarige be woonster door gasverstlkking om het le ven gekomen Te Rotterdam is een goederentrein In botsing gekomen met een gemeentelijke pekel- en zandauto Locomotief en auto werden zwaar beschadigd, doch persoon lijke ongelukken deden zich niet voor Gisteren heeft tengevolge van de zware mist het luchtvaartverkeer op Schiphol de gehele dag stilgelegen Wegens onbetrouwbaarheid van het tjs heeft de Dorpentochtcommlssle voor Noord-Holland de Dorpentocht van a s Zondag definitief afgelast 77 Naar een bijzonderen correspondent van het ANJ. verneemt, is Nad Jamoeddin Daeng Malewa geslaagd ln het formeren van een Oostindone- sisch kabinet De samenstelling van dit kabinet is als volgt: Minister-president en minister van economische zaken, Nadjomoeddin Daeng Malewa. Binnenlandse Zaken, Anak Agoeng Gde Agoeng, zelfbestuurder van Gian- jar (Bali). Financiën, Mr. M. Hameling, direc teur Java-Bank, Makassar, Onderwijs, E. Katoppo, inspecteur van het L. O, Minahassa- Gezondheid, Dr. S. J. Larrouw. Sociale Zaken, kapitein J. Tahjja. Justitie, mr, Tjia Kok Tjiang, hoofd juridische zaken residentiekantoor Makassar- Verkeer en Waterstaat, E. D. Den- gah, lid adviesraad alg. regeringscom missariaat voor Borneo en Grote Oost. Voorlichting, Dr. G. R, Pantouw, lid college dagelijks bestuur Zuid- Ceiebesraad, De installatie van het nieuwe Oost- Indonesische kabinet zal Maandag 13 Februari in het gebouw van de voor malige Raad van Ned-Indië te Batavia plaats vinden. Hier zullen de nieuw benoemde ministers de eed afleggen in handen van het tijdelijk staatshoofd, Tjokorde Gde Rake Soekawati, zulks in tegenwoordigheid van den lt.-gouver- neur-generaal Dr, H. I. van Mook, de overige leden van de commissie-gene raal; den legercommandant lt.-generaal S. H. Spoor, vice-admiraal A. S. Pinke, den directeur-generaal Dr. P. J. A. Idenburg en vele andere hoge autori teiten. De ministerpresident Nadjamoeddin heeft in een korte verklaring gezegd, dat dit kabinet een „constructiekabi- net"kan worden genoemd Men pleegt een dergelijk kabinet in West-Europa een zakenkabinet te noe men, doch hier, aldus Nadjamoeddin, Is deze term minder toepasselijk we gens het ontbreken van een volgroeid partijenstelsel Tevens duidt de naam van dit kabinet een bijzondere taak aan en wel deze, dat het alles nog moet opbouwen, van een grondwet af tot een departementale organisatie toe, waarbij zakelijke motieven de doorslag zuilen geven De aangekongidde reis vvan den gene raal Spoor naar Nederland is in ver- tand met de installatie enkele dagen uitgesteld. Nadat er vier dagen lang een sneeuw storm ii» Griekenland heeft gewoed, zijn er wolven, door honger gedreven, uit de bergen naar de vlakten afge daald en zijn gesignaleerd buiten de militaire barakken ten Oosten van Sa- loniki. De soldaten hebben ze ver dreven. In Koedijk wandelde «en man, die I plotseling op straat neerstortte en alle verschijnselen vertoonde van een lijder aan vallende ziekte. De patiënt met het toeval werd een woning binnengedragen, zijn ho:fd werd liefdèrijk ondersteund door één van de bewoonsters en een dokter werd erbij gehaald. Na weer voldoende hersteld te zijn was de patiënt in de gelegenheid, zijn tocht te vervolgen, waarbij bleek, dat hij naar Alkmaar moest. Allerlei omstandigheden leidden ertoe, dat er geld werd ingezameld tot een vrij aanzienlijk bedrag, om de man uit de ergste nood te hel pen. Men spreekt van een bedrag van 15 gulden. Opgetogen dankte hij zijn weldoeners en vertrok. Échter, enige dagen later kreeg aan de Langedijk ook iemand een toeval, waarbij dezelfde procedure gevolgd werd. Hier kwam een be drag van negen guldx bij elkaar. En weer een paar dagen nadien gebeurde precies hetzelfde in Oudorp. In drie verschillende plaatsen drie toevallen is natuur lijk erg toevallig, maar als dan blijkt dat het hr drie gevallen de zelfde man is, en dat er drie maal geld wordt ingezameld, na incasso waarvan hij zijn weg kan vervol gen, spreekt men niet meer van toeval, dan heet dat opzet. Ziet men dus toevallig dit toeval, dan zij men op zijn hoede. Op 23 Januari a s zal een gemengde Engels—Amerikaanse delegatie naar den Haag komen voor £et voeren van besprekingen met het directoraat voor de buitenlandse economische betrek kingen Het doel van deze besprekin gen is een regeling te treffen voor het handelsverkeer tussen Nederland en de EngelsAmerikaanse zóne ln Duits land Gisterochtend omstreeks kwart voor tien heeft op de Afsluitdijk, op pl.m. 4 KM. afstand van de Noordhollandse kust, tengevolge van gladheid en mist, een ernstig verkeersongeval plaats gehad, waarbij drie personen zwaar en drie licht werden gewond Op het genoemde tijdstip wilde de Alk- maarse chauffeur S B., die de autobus dienst Alkmaar—Leeuwarden reed, een vóór hem rijdende auto passeren, welks manoeuvre echter noodlottig zou worden Op het moment namelijk, dat de bus op de linker weghelft reed, naderde van de richting Friesland een grote trailer van de firma Halbertsma uit Grouw Daar het zicht door de zware mist uiter mate was beperkt, merkte de buschauf feur zijn tegenligger te laat op. Wel deed hij nog alle moeite, naar rechts uit te. wijken, doch hierdoor slipte de bus en bleef het achtergedeelte op de linker helft van het wegdek. De trailer greep de autobus, waarin vijftien passagiers waren gezeten, on geveer in het midden en scheurde het achtergedeelte van de zijwand er ge heel uit. Na de botsing heerste er een ogenblik een paniekstemming, doch toen men even later ln de ravage de balans van deze ernstige hotsing kon opmaken, bleek dat er althans op dit moment gelukkig geen doden vielen te betreuren. Wel was een zes tal personen gewond, van wie drie ernstig. Zodra mogelijk werd medische hulp vanuit Wieringen gerequireerd en al spoedig waren ziekenauto's ter plaatse, waarmede de gewonden naar Den Hel der werden vervoerd. De beide chauf feurs kwamen de' schrik vrij. Nader vernemen wij nog, dat de vol gende personen naar het r.k. zieken huis te Den Helder zijn overgebracht M. C, Hommer van Beverwijk, mevr. C de Jong—Dekker van Callantsoog, mevr Heydanus van Sint Maartens brug, mevr. A, de WildeTamboer van Bergen, D. Visser van Alkmaar en W Paap van Zandvoort De beide eerst genoemden zijn bereids weer naar hun woonplaats teruggekeerd en mevrouw Heydanus werd naar een ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. De toestand van de ,drie laatstgenoemden is nog steeds ernstig. 20) Door het dagenlang liggen op de har de planken van het vlot ontstonden putten en kerven in de gevoelige li chamen van de vijf mannen. De zengen de zon deed de rest. Die brandde de tere plekken open, zodat het vel weg- krulde en het bloed naar buiten drong. Het beetje zonnebrandpoeder werd angstvallig voor de ergste wonden ge bruikt doch het was op eer ze het wis ten. De eerste weken masseerden ze el kaar om de toenemende stijfheid tegen te gaan en fit te blijven. Het duurde echter niet lang of hun ontbrak de kracht om te wrijven. Ze lagen maar het liefst naast elkaar, te turen in de verte of zo maar zonder doel ln het groene water van de oceaan, die tergend een tonig onder hen doortrok. Soms kreeg van der Slot een hevige behoefte aan een cigaret. Het leek hem jaren geleden dat hij de laatste gerookt had en hij vroeg zich af hoe het moge lijk was dat hij in al die jaren zoveel duizenden cigaretten gedachteloos in rook had doen opgaan. Cigaretten wa ren goedkoop. Voor een paar centen en nog minder had je er al een. Wat zou het hem nu niet waard zijn één cigaret te hebben Hij zou hem in zijn mond steken, hij zou vuur maken met de luci fers en hij zou de rook inhalenlang zaam, diep in zijn longen. Heel diep zó diep, dat hij de rook zou kunnen voelen in heel zijn lijf, in zijn hart en in zijn longen. Hij zou zich wel eens een keer helemaal vol met rook willen zui gen aan een cigaret, totdat hij er dron ken en duizelig van was. Maar er zijn geen cigaretten op de South Atlantic. Daar zijn eigenlijk maar drie dingen, die je daar in overdaad toegediend krijgt, zoveel als je wilt. Dat zijn water, lucht en zon. Maar het water, de lucht en de zon waren tegelijk hun vijanden en het waren bittere vijanden. Kees van der Slot dacht, soesde en droomde maar over die cigaretten. Hij zag de doosjes op zich af komen... Player Lucky Strike Philip Mor ris Capstan Mooie felgekleurde pakjes, met glanzend cellofaan, dat knisterend onder je nagel weggleed dan de flavour van de cigaretten en de smaak van de rook. Kees van der Slot had weinig fantasie maar toch nog wel zóveel, dat hij een onbeschrijflijk heim wee naar de éne cigaret kreeg. En er kwam een ogenblik, dat hij die heimwee niet meer kon verstouwen en hij die ci garet maakte. Hij had geen tabak, geen rijstpapier. Hij had niets. Hij had al leen maar wat stukjes papier, die om de rolletjes verbandgaas gewikkeld wa ren. Die papiertjes wikkelde hij er af, rolde ze op, stijf in elkaar, en zie, het kreeg de vorm van een cigaret. Hij be keek die cigaret en z'n vingers beefden. Wel.,, als er nu eens tabak in zatl Hij wierp een blik om zich heen. De vier anderen lagen met gesloten ogen naast hem, twee van hen onder het zeil Hij greep een doosje lucifers. Hij pakte er een lucifer uit, haalde hem langs het ruwe strijkvlak. Toen stak hij de ciga ret op. Hij zoog de rook naar. binnen en het werd duizelig voor z'n ogen. Maar he was een vuile, smerige smaak, het was een stinkend stuk namaak-cigaret en ineens wist Kees van der Slot, de olie man van de „Zaandamdat hij met ro ken moest wachten tot hij weer op een schip zat. Met een spijtig en wanhopig gebaar wierp hij de cigaret buiten het vlot. Het ding deinde even mee op de rug van de brede golf om daarna te verdwijnen Kees van der Slot sloot zijn ogen. Hij zag uit een zwart niets met lichte spik kels kleurige doosjes te voorschijn ko men. Hij kon de letters erop lezen: Philip Morris CapstanGold Flake Hij gromde van wanhoop. Soms vroeg een van hen den anderen of hij enig idee had waar ze zich be vonden. Ieder had er zo zijn eigen ge dachten over maar niemand wist in welke richting ze gegaan waren, nie mand van hen wist bij benadering hoe ze gedreven waren en in welke richting ze nu gingen. Dat stuurloos ding, dat rondtollend vlot, dreef soms op een en dezelfde dag in verschillende richtin gen en er was voor hen geen touw aan vast te knopen. Daarbij bezat niet een van hen ook maar enige practische nau tische kennis, een tekort dat ieder van hen danig dwars zat. Het waren ook maar eenvoudige jon gens en ze misten de handigheid en de vindingrijkheid die gewoonlijk de schip breukelingen in romantische boeken be zitten. Ze wisten niet dat het mogelijk was een water-zandloper te maken, die geijkt kan worden door twee opvolgen de zonsondergangen. Maar ze bezaten 0E Nederlands-Indische regering heeft de beschuldigingen over schending van de wapenstilstand cate gorisch van de hand gewezen en het spreekt vanzelf, dat er, na de jongste kamerdebatten en de rede van minister Jonkman van opzettelijke en stelselma tige agressiviteit van Nederlandse zijde geen sprake kan zijn. Maar de sfeer van wantrouwen waarin een gedeelte van het Indonesische volk ademt is door de besluiten we'ke in Den Haag geval len zijn geenszins weggenomen, wan trouwen, dat ongetwijfeld wordt gevoed door de perscampagne van Nederlandse groepen, die zich met de overeenkomst van Linggadjati niet kunnen verenigen ook de republikeinen houden zich na tuurlijk op de hoogte van hetgeen hier te lande over Indië geschreven wordt Een zeker wantrouwen heerst wellicht ook bij sommige Nederlandse, niet- verantwoordelijke, elementen ten op zichte van de oprechte vredelievend heid der Indonesiërs; en wantrouwen is in de politiek en in aangelegenheden van militair belang altijd een bedenkelijke en noodlottige factor geweest. Daarbij komt, dat ook grote groepen republi keinen, evenals grote groepen van het Nederlandse volk, zich met het accoord yan Linggadjati allerminst kunnen ver enigen en geen vrede hebben met de Unie zoals hun regeringsvertegenwoor digers en de Commissie-Generaal die hebben ontworpen. Zij eisen Indonesië cp voor den Indonesiër, geheel los van elk Europees gezag. yoOR deze extremistische groepen is reeds de aanwezigheid van fewapende teenstanders een element, dat gevoelens van vijandschap prikke len moet en er behoeft dan niet veel te gebeuren of deze gevoelens zetten zich in daden om. Vandaar de voortdurende schermutselingen hier en daar en een voortzetten van de strijd ondanks het op 14 October afgekondigde bestand. JQE voorlichtingsdienst van het Ne derlandse leger heeft medege deeld, dat dit bestand in de maanden November en December 350 maal van Indonesische zijde geschonden is; Sjari foedin zijnerzijds beschuldigt de weer partij van onophoudelijke provocatie en Soedirman spreekt van een agressie, die het geduld der Indonesiërs heeft uitge put, zodat de strijd, wanneer deze een maal is ontbrand, moet worden voort gezet. Uit de redevoeringen, te Djok- jakara uitgesproken, valt op te maken, oat het waarschuwend woord, door dr. van Mook in zijn Nieuwjaarsrede geuit, niet de indruk heeft gemaakt welke hij er ongetwijfeld van heeft verwacht. De luitenant-gouverneur-generaal heeft toen een krachtig optreden in uitzicht gesteld tegen de onverantwoordelijke elementen, die het tot stand brengen van een vreedzame overeenkomst poogden te saboteren. Maar het is, gezien de ver warde toestand waarin de voorlopige republikeinse regering nog verkeert, niet gemakkelijk vast te stellen wat onver antwoordelijke elementen zijn. Sjarifoe din, die deel uitmaakt van deze rege ring, kan daartoe moeilijk worden gere kend en generaal Soedirman de op perbevelhebber, evenmin. En ook aan Nederlandse zijde is de toestand ge zien de actie welke hier te lande nog steeds tegen de overeenkomst van Ling gadjati wordt gevoerd en die op de men taliteit der Nederlandse troepen in In dië van invloed kan zijn nog zeer verward. Dit alles geeft voedsel aan we derzijds wantrouwen, dat ijlings weg genomen zal moeten worden om gevol. gen te kunnen voorkomen, die noodlot tig kunnen zijn. U. leen horloge. 's-Nachts was het, bij hel ler weer, eenvoudig geweest door mid del van de zuidelijke hemelpool. Soms hadden ze het gevoel dat ze de ene dag in de tegenovergestelde rich ting dreven als de dag ervóór. Ze zei den het elkaar, maar niemand kon een antwoord geven. Ze wisten het niet. En ook de zee, de enige die het wist, antwoordde niet. Zo schoven de dagen achter elkaar aan. (wordt vervolgd) NEVEL OF MIST. Weersverwachting, geldig tot he denavond: In het overgrote deel van het land mist, plaatselijk enige neerslag. In het Noordoosten van het land tem peratuur om het vriespunt tot :ichte vorst. Overigens temperatuur om het vriespunt. Aanvankelijk nog weinig wind, later wat toe nemend uit Zuid of Oost. ZON EN MAAN. 12 Jan.: Zon op: 8,05. Onder: 16,12. Maan op: 23,08. Onder: 11,08.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1