Als een atoombom op Londen valt De uitslag van onze winter-prijsvraag DE NOORDHOLLANDSCHE COUR AST jaargang »«T. DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een siad aan diggelen De slag om Stalingrad. Hors d'Oeuvre Brandstoffenkaart „T 606" zorgvuldig bewaren. Voetbad op gewalste sneeuw. Een hakenkruisvlag in Rotterdam Dreigende stakingen in Het Ruhrgebied. Weerbericht Conflict op de„Boissevain" opgelost. *De OCaUidoscotego der wereldpolitiek Aankomst „Kota Inten". BUREAU: Koningstraat 73-80 Den Helder Telefoon »*5 Olro 449041 Du.: J. BlJUma ZATERDAG 1 FEBRUARI 1947. Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TARirvES: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 1T cent per m.m. ICleine ad Tertentie» (..Jottertjea") tot U woorden Ti cent, el* woord meer 1 cent Abonnementen per kwartaa. f 1.per port t I.» H- ofdredaeteer: .TC. H. B. Cyldert, Bayonredaeteeren C. A. Dekken eo W. Kok. Te Londen wordt op het ogenblik een tentoonstelling gehouden, waar- hl gedemonstreerd worden alle ver schrikkingen reeds door atoomenergie veroorzaakt en waarin men tevens ge waarschuwd wordt tegen hetgeen nog boven het hoofd tal hangen. Verzoe ning met de ontwikkeling brengen ons echter de voorstellingen, die ons een inzicht geven in de grote voor delen welke wij deelachtig kunnen worden bij een wijs en nuttig gebruik ervan, schrijft een medewerker van de Times. De eerste voorstelling toont schets matige beelden van de hoofdtrekken der kennis omrent het atoom. Daarna komt men tot meer dramatische voor stellingen. waarbij een overzicht gege ven wordt van het uitgestrekte fa briekscomplex te Oak Ridge in Tennes- see, waar de winning van uranium 235 plaats heeft; een fabrieksoppervlakte van meer dan 70 vierkante mijlen (120 vierk. km), waarin ook de gehele woon stad gelegen is met een bevolking van 75.000 zielen. Voorts volgen fotografische opnamen van de explosies der proefbommen in de woestijnen van Mexico, proefnemin gen zo volkomen in het geheim verricht, dat ondanks alle inlichtingendiensten, poolt iets wereldkundig werd. Een schok ging dan ook door de beschaafde wereld, toen de berichten verluidden over de totale vernietiging van de gro- ts stad Hlroshima op 6 Augustus 1945, op 11 Augustus gevolgd door de enor me verwoestingen door d° atoombom te Nagasaki aangericht. Ook hiervan geven vele opnamen een afschrikwek kend beeld, zowel wat de uitwerking Maandag wordt alom ter wereld de slag om Stalingrad herdacht. De strijd bij en la deze Jonge stad aan de Wolga en de nederlaag van Von Pau- lus bracht in de veldtocht der tot zolang zegevierende Duitse legers het keerpunt, dat zo lang werd verbeid. De 10-de Juni '42 was het grote zomeroffensief begonnen, dat de Duit, sers tot de Wolga brengen zou. Als altijd moesten de Russen wijken on der de verpletterende druk der Duit se legers aan wie het inderdaad ge lukte om, zij het met grote verliezen, tot in het hart van de verwoeste stad Stalingrad door te dringen. Maar 19 November zette generaal Zjoekof het tegenoffensief in en reeds drie dagen later was het lot van het Duitse le ger, een 300.000 man sterk, bezegeld. Pogingen om Von Paulus te ontzetten liepen op niets uit. De Duitsers hebben nog langdurig stand gehouden, maar op 1 Februari heeft de Duitse hoofdmacht gecapi tuleerd. En hei hoofdkwartier van den Ftihrer meldde 3 Februari '43: ,.De strijd om Stalingrad is ten ein de. Zijn eed aan het vaandel tot de laatste ademtocht getrouw, is het zesde leger, onder de voorbeeldige leiding van generaal-veldmaarschalk Paul us voor de overmacht van den vijand en de ongunstige omstandighe den bezweken." De wereld herademde. De aanvale- kracht van Hitiers legers was ge broken, de lang verbeide keer ln de krijgskans was gekomen. De bevrij ding was ln zicht. op dode voorwerpen alsook op het men selijk liclgaam betreft. Een sombere, sterk op de geest in werkende waarschuwing wordt uitge beeld door een reusachtige platte grond van Londen, waarop alle ver nielingszones worden aangegeven. In dien een bom op Piccadilly Circus zou worden afgeworpen, of indien een kwaadgezind reiziger zijn koffertje met bom zou afgeven aan de bagage afdeling op een of ander station in de City. Een stad aan diggelen ruïnes zover het oog reikt, branden overal, geen levend wezen te bespeuren. Maar ook de hoopvolle en uitkomst gevende zijde wordt er getoond, als atoomenergie gebruikt wordt voor vre deswerken en indien de mens zich zou kunnen afwenden van de kruispaden van zijn geschiedenis. Atoomenergie, gebruikt voor verwar mingsdoeleinden in het particuliere le ven, Industriële doeleinden en welke mogelijkheden al niet meer. Het vliegtuig, dat de verbinding tussen Ameland, Schiermonnikoog en de vaste wal onderhoudt, heeft reeds 180 passagiers vervoerd. Iets over kou ,,Ocft, bloed, wat doe je ook in de kou 1" zegl men tot iemand die in moeilijkheden is geraakt. Behalve voor de schooljeugd die zich met sneeuvrpoppen en sneeuwballen ver maken kan, en voor de liefhebbers van de ijssport, is koude inderdaad bijzonder onaangenaam en men kan er zich dan ook alleen maar over verwonderen, dat zekere groote mogendheden elkaar het bezit betwisten van een land als Spits bergen, dat zich nog noordelijker uitstrekt dan Nova Zembla, en dat er altijd ufeer liefhebbers gevonden worden voor het ondernemen van pool-cxpedilies. Wij zijn nu eenmaal warmbloedige schepselen, en alles wat de warmte van dit bloed tracht te verkillen wekt automatisch onze vijandschap op. Dat de Eskimo's gehecht blijven aan hun onguur, of liever guur klimaat, heeft rmj dan ook alt.jd verbaasd. Zij zouden het, bijv. op Sicilië, heel wat aangenamer hminen hebben. Maar de liefde lot zijn lartd is ieder aangeboren en ooh de Noord- Hdttander zoekt geen zuidelijke streken op, maar blijft tot zijn dood trouw aan den grond waarop zijn wieg heeft gestaan. (Dit is natuurlijk niet waar, wat mij betreft, maar ik zeg het omdat het zoo moot klinkt. Als ik htm ging ik naar Capri. Jltaar ik ham niet. Men Wil weten dat de Eskimo weinig oorlogszuchtig is. Inderdaad schijnt de koude vredelievendheid in de handl te werken en daarom hebben de Groote Vier, nn zij moeten trachten het over Dultseh- land een* te worden, ais conferentie-zetel Moskou gekozen. Een stad m Alaska of N oor A-S toer ië zou misschien voor een snel beraad nog meer bevorderlijk zijn .geegmst. Muur \n ieder geval is Moskou nooit zonder kou. Men zc&koude is gezond. Ongetwijfeld is cfü waar, voor wie er niet ziek van wordt. En, hflaas, gebeurt dit laatste nog al eens. De Eskimo wapent zich tegen de kon door zich van top tot teen met traan in te smeren. Alt onu waMsehjagers nee moor terug Waren konden wij dit voor- beeld volgen. Want, helaas, de noordoosten- wned verwekt wel tranen in overvloed, maczr geen druppel traan. KREEFT. De aandacht wordt er op gevestigd, dat t.z.t. bQ de uitreiking van de Brandstoffenkaart voor het seizoen 1847 1948 de voorafgaande inlevering van een nader bekend te maken bon van de Kaart „T 608" zal worde,1 verlangd. Men beware laatstgenoemde kaart dus zorgvuldig. Brandstoffen voor gebouwen, kantoren, e.d. In het tijdvak van 1 Februari t/m. II April 1847 geven de bonnen van de W A- kaarten, gemerkt „10e Per»ode" en „II® Periode" elk fecht op het kopen van ècn eenheid brandstoffen, terwijl de bon nen, gemerkt „10e Periode", „11e Periode" en „12e Periode" van de W B kaartan elk recht geven op het kopen van vijf eenheden vaste brandstoffen in genoemd tijdvak. De „Grootverbruikers Huisbrand" dit zijn zij, die van de toewijzingskantoren van het Rijkskolenbureau een identi teitskaart voor het stookseizoen 1946Ï134 hebben ontvangen zijn of zullen een dezer dagen door de plaatselijke distri- butiedienst worden opgeroepen voor het ln ontvangst nemen van de bijzondere toewijzingen voor de 10e t/m. de 12e Pe ricde. Met nadruk wordt er door het Ministe rie van Economische Zaken op gewezen, dat de kolenpositie niet toelaat tot ver hoging van de aan niet-particimere huis brandverbrulkers toegekende rantsoenen over te gaan. De SS-er J H J von Freytag Drab- be. die deel uitmaakte van het executie- peieton, dat te Halfweg 5 Nederlanders doodschoot, is door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam ter dood ver oordeeld. Verschillende clubs, die niet over genoeg werkkrachten beschikken om de sneeuw te ruimen, gebruiken ln deze periode met succes een grote wals, waarmede de sneeuw wordt vastgedrukt, waarna met rode verf de lijnen getrokken worden. Dit blijkt dikwijls beter dan gneeuwruimen, aangezien het oppervlak na het wal sen minder verraderlijk is. U KM WEDSTRIJDTOCHT NAAR MARKEN Op Dinsdag 4 Februari a.s. houdt de IJsvereniging „Olympla" uit Monniken dam voor wedstrijdrijders en toeristen een tocht over ongeveer 20 km van Monnikendam naar Marken, Volendam en via Marken weer terug. De wed strijdrijders starten om 13 uur, de toe risten om 14 uur. Er Is gisteren enige deining veroorzaakt tn het Blljdorpkwartier te Rotterdam door de verschijning van een vrachtauto met oplegger. Op de radiateur was een grote hakenkruisvlag vastgehecht met daarop een adelaar geborduurd. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat het nummer van de auto onleesbaar was gemaakt Een passerende agent van politie heeft nog getracht de auto aan te houden, maar de chauffeur reed verder en werd later nog in de nabijheid van Overschie ge signaleerd. Men vermoedt, dat de vracht auto de richting van Den Haag is uit gegaan. Onder de mijnwerkers en de arbei ders in de ijzer- en staalindustrie in het Ruhrgebied dreigt het tot een crisis te komen. Zij zijn niet tevreden met de broodrantsoenen. In een mijn bij Essen ligt het werk reeds stil. terwijl in een mijn te Sioppenberg een sit- downstaking is uitgebroken. De burgemeester van Essen, tezamen met vertegenwoordigers uit de Krupp- fabrieken en van de mijnwerkers, heeft een bespeking gehad met den regionalen commissaris voor Noordrijn- land-Westphalen, William Asbury. In de vooruitzichten van deze bespre king ls een dreigende staking bij Krupp afgelast. De belangstelling voor onze winterpt ijsvraag is bijzonder groot geweest; niei minder dan 1687 goede oplossingen mochten wij uit de provincie en uit andere delen des lands ontvangen, waarbij er vele waren, welke verge zeld gingen van een dichterlijke ontboezeming, waaruit de interesse van de lezers voor ons blad op ondubbe'zinnige wijze bleek. DE UITSLAG. Wij vonden een drietai abonné's, n.1. de heren mr. Maens, Kaal en Helderman, bereid j.1. Donderdagmorgen te half twaalf ten kantore der directie uit al deze goede oplossingen de namen van de prijswinnaars te trekken en daarbij was Vrouwe Fortuna weer even grillig als altijd. Of vindt u het misschien nipt grillig, dat het juist een dame was. die de herenfiets won en om de tegenstelling nog scherper te maken dat deze hoofdprijs van onze winterprijsvraag uitgesproken aan een mej. Zomer ten deel vallen moest? En nu komen wij tot den heer S. VETHMAN TE SCHAGEN, STATIONSWEG C 74. Hij toch was de gelukkige, die als eerste prijswinnaar getrokken werd en dus in het bezit zal komen van het mooie radiotoestel. Wij feliciteren den winnaar van harte en hopen, dat hij nog lange tijd naar muziek, nieuws berichten enz. door middel van dit toestel zal mogen luisteren. MEJ. B. ZOMER, SOEMBASTRAAT 11, DEN HELDER, was de tweede gelukkige. Het mooie nieuwe herenrijwiel viel haar ten deel. En al ls het dan toevallig geen damesrijwiel, toch zal deze prijs mej. Zomer zeker zeer welkom zijn en wij wensen haar dan ook van harte geluk. De directie besloot het niet bij deze twee prijzen te laten en stelde een tiental TROOSTPRIJZEN beschikbaar in de vorm van boeken. Ook deze prijswinnaars zijn door de commissie uit de goede oplossingen geloot en wel met het resultaat, dat aan de volgende tien abonné's een boek zal worden toegezonden: L Jac. Groot, B. Bottemannestraat 31, Alkmaar 2. Mevr. C. de Witvan Peperzeel, Binnenhaven 88, Den Helder 3. M. P. Sijm, Grote Oost 45, Hoorn 4. J H. Meulenbelt, Leliestraat 4, Alkmaar 5- L. Spruit, Scheijbeecklaan 8, Beverwijk 6. J. Biersteker, Brakkeveldweg 91, Den Helder T. H. Schoorl, Grootsloot, T 217, Schagerbrug 8- H. F. Verschuur, Dahliastraat 76, Den Helder 9. P. A. Klik. Holkerstraat 17. Njfkerk 10. P. Swager kx„ Spoorstraat Noord-Soharwoude De hoofdprijswinnaars ontvangen van ons nog nader bericht. TOENEMENDE BEWOLKING Geleidelik toenemende bewolking met later plaatselijk enige sneeuw, vooral in het zuiden van het land. Aanvankelijk matige, later echter toe nemende oostelijke tot zuidoostelijke wind. In de nacht strenge tot matige overdag matige tot lichte vorst. Gisteren ls de luitenant-kolonel der Ma riniers J J A de Bruljn, vergezeld van zes adsplrant-officleren van het corps Mariniers, per KLM-vltegtutg naar Caïro vertrokken, ln verband met ontstane moeilijkheden onder het 200 man sterke détachement mariniers miliciens, dat zich aan boord van het m s „Boissevaln" on weg bevindt naar Indië. Luitenant-kolo nel De Bruljn heeft opdracht de reis aan boord van het schip, dat te Port Said ligt. als détachementscommandant verder mee te maken. In aanvulling op de berichten, wel ke melding hebben gemaakt van de muiterij op de „Bolssevain", heeft de Nederlandse legatie te Caro heden me degedeeld, dat de moeilijkheden, wel ke neerkwamen op wrijving tussen de troepen en e 300 passagiers, spoedig opgelost waren De troepen waren afgunstig op grond van de betere accomodatie, welke de betalende passagiers aan boord geno ten. Spoedig na oplossing van het con flict heeft de „Biosevain' de haven van Cairo verlaten. HUISZOEKING IN HET BUCKINGHAM PALACE Donderdagavond heeft de politie het Buckingham Palace, het verblijf van de Engelse Koninklijke familie, door zocht naar aanleiding van een telefo nische mededeling, dat er bommen zou den zijn geplaatst, die Zaterdag tot ontploffing zouden komen. Scotland Yard heeft voorzorgsmaatregelen ge nomen. hoewel de huiszoeking niets verdachts heeft opgeleverd. De 23-jarige mej. M H B uit Heer len ls met haar fiets onder een auto bus terecht gekomen en op slag gedood. De zware vorst heeft aanzienlijke schade aangericht op met wintertarwe bezaaide akkers in het land Noordrijn— Westfalen. Vele akkers zullen opnieuw moeten worden ingezaaid. De Duitse krijgsgevangenen ln België hebben toestemming gekregen om eens per maand een levensmiddelen pakket naar huis te zenden. In de provincie Utrecht dreigt een staking in de gntenhandel als pro test tegen de vastgestelde minimum prijzen. Volgens het Nationaal Bureau voor de statistiek zijn bijna 7000 Belgische grensarbeiders in Nederland werkzaam. „AMEN", MAAR GEBN WONDER Izzy zat met gesloten oogen, Kees van dar Slot keek schuin naar de an deren en Nico zat zenuwachtig met zijn langgegroeide nagels aan het hout van een plank te plukken. Beasley keek steeds dwaas voor zich uit en mompelde van alles en nog wat, allerhande onverstaanbare en onsa menhangende dingen, waarvan nie mand Iets begreep. „Darling.dar- lingao" was het eenige woord dat af en toe even hoorbaar was, maar de rest was onbegrijpelijk. Maddox tuurde over het water en hij zei: „Het is een mooi ding, The Lord's Prayer, zullen we het nog eens doen?" Maar Izzy zei dat T zeer mooi was en dat ze aan het einde van den dag wel verder, aouden zien. „Wat gebeurt er nou?" vroeg Nico. En hij zei dat hij gedacht had dat er du een wonder zou gebeuren. Izzy zei hem dat het heelamaal niet gezegd was dat er nu een twee drie 'n wonder zou komen, maar ze moesten toch maar goed opletten. Nico was eohter teleur gesteld. Ze keken gespannen naar de horizon. Nu moest het eens gebeurennu moest het schip komen dat hen haalde. Nu.op Kerstdag. Dat zou het beste bewijs zijn dat God hun gebed ver hoord had. En Izzy had gezegd dat er een mooie kans was dat Hij hen zou verhooren. Maar de horizon bleef zonder op houden den blauw-stalen ring. Toch was die dag anders dan alle andere dagen. Ze dachten aan hun huizen, aan hen die thuisgebleven wa ren, in Holland en in Amerika. Ieder dacht er aan en hoe langer ze dachten des te treuriger ze werden. Wat had den ze niet gegeven om voor een oogenblik een mondvol water te hebben ot een stukje brood. Nico hing met zijn hoofd voorover over het vlot. Hij zeg lijn eigen gezicht dat hem ieder en dag vreemder leek. Op het laatst geloofde hij nog maar nau welijks dat het zijn eigen hoofd wit Dat vreemde, wilde, baardige ge zicht.... was dat van hem? Met die onnatuurlijk vreemd-starende oogen? Waren dat ZIJN oogen? En die baard en die strengen haar die haast over zijn schouders vielen? Was hij datf Ochhij kon het nauwelijks geloo- ven. En als hij dat soo zag was hij er wel haast van overtuigd dat hij nooit meer aan land zou komen. Ze waren wilden, barbaren geworden en ze zou den nooit meer onder de menschen verschijnen. Toen draaide Nico Hoogendam uit Vlaardingen zich om en hij riep: „Nou jongens, laten we een liedje zingen, 't Is toch Kerstmis!" Maar de anderen keken al even treurig en somber voor zich uit en toen begon Nico alleen maar, en het was een raar en profaan-klin- kend liedje, dat de jongen uit Vlaar dingen zong. De and a-en keken op en ze gingen mee-neurieën. Het liedje was zoo: The prairy-sky is bright and high Deep in the heart of Texas. Remind my heart, the one I love deep ln the heart of Texas. Het was maar een doodgewoon, or dinair liedje, maar de wijs was toch wel aardig en ze hadden a] ln zoo*n ongelooflijk langen tijd niet iets ge neuried. En het was toch Kerstmis. Izzy kende ook een liedje. Dat was zoo: To-night I must not think of her Music, maestro, please. To-night, to-night I must forget How much I need her, so mister leader, play our Uiting melodies. Ragtime, jazztjme, swing any old thing to help me ease the pain that solitude can bring. .Prachtig", zei Kees van der Slot en Izzy moest het daarna nog driemaal over zingen. Prachtig vonden ze het allemaal en ze vonden ook dat het precies sloeg op hun toestand. Alleen hadden ze wel gewild dat er ook voor hen een oplos sing geweest was uit hun ellende en de eenzaamheid. Ze zongen dien dag nog ta] van an dere liedjes. Het bleek ineens dat Nico, de Vlaardinger en Izzy, de Yankee, er samen wel honderden kenden. Maar ze zongen met groote tusschenpoozen want het putte hen deerlijk uit. Maai het was Kerstfeest. Toen de avond kwam, een schaduw van alle zijden, en toen de kleur der breede deininggolven van den South Atlantic zich verdonkerde, zei Izzy nog eenmaal het Onze Vader op. Ze sloten hun oogen, en vermoeid, met een martelende pijn in hun lichamen luisterden ze toe en hoorden de woor den, die in hun hart en hoofden ha merden: „en leidt ons niet in verzoeking" Samen zeiden ze het „Amen", Dien dag vond er geen wonder plaats. De ring rondom hen, blauw en hard als gesmeed staal, bleef gesloten. (Wordt vervolgd.) Eén voor één verschijnen de kleine mogendheden voor de vierschaar der Groote Vier te Lenden, om hun wen- schen, eisehen en denkbeelden ten aan zien van den vrede met Duitschland te ontvouwen en zij dienen hun vaak zeer tegenstrijdige verlanglijsten in. Deze Stroom van voorstellen en plannen om van de eisehen nog niet .eens te spreken zal gekanaliseerd, zal ge ordend moeten worden, willerj de Groo te Vier er straks te Moskou den wag in kunnen vinden; aangenomen altijd dat zij zich de moeite getroosten om de denkbeelden der kleinen aan eigen inzicht te toetsen. Zij zouden tot dit laatste ongetwijfeld gemakkelijk ever gaan indien zij het onderling eens wa ren. maar dit is helaas allerminst het geval. Dat de Oo6t-Europeesche, aan Duitschland grenzende staten, zooals Polen en Tsjecho-Slowakije, en ook die Balkan-landen welke onder Russischen invloed staan, de Russische denkbeel den steunen en dat de Westelijke sta ten van Europa eerder geneigd blijken te zijn zich bij de politiek der Anglo- Amerikanen aan te sluiten ligt voor da hand. Want het Westen heeft van het Oosten niet veel steun te verwaehten en het Oosten evenmin van het Wes ten. Zoo is, om een enkel voorbeeld te noemen. Rusland zeer principieel ge kant tegen annexatie van Dultsch grondgebied door Westelijke buren terwijl het de gebiedsuitbreiding van Polen tot Oder en Neisse zeer aanne melijk acht, terwijl de Anglo-Amerika- nen hunnerzijds deze Poojsche expan- sie-drang allerminst wenschen aan te moedigen. Molotof en Marsjiall zullen te Moskou met hun geduld en hun beproefd beleid wonderen moeten doen willen xU het over een aanr.eme- lijken grondslag voor den vrede met Duitschland eens worden en daarbij de medewerking der kleine staten ver krijgen. Want ook deze tellen mee. Men moet niet vergeten dat jufct de ontevredenheid der klejne staten her haaldelijk een bedreiging voor den wereldvrede gevormd heeft en zeer gemakkelijk weer worden kan. Kleine staten zijn tot tweemaal toe aanleiding geweest tot het uitbreken van een we reldoorlog. In 1914 wierp Servië ce lont ln het kruit; ta 1939 is het om de belangen van Polen geweest dat En geland ten strijde trok, al moet na tuurlijk ta beide gevallen de oorzaak van het conflict veel dieper worden ge zocht. Hoe vreemd de kronkelingen en wen dingen in de wereldpolitiek kunnen zijn blijkt wel hieruit, dat Polen thans steun zoekt en vindt niet bij zijn West- Euro peescha beschermers, maar bij hetzelfde Rusland dat in 1939 het Pool- sche land, in eendrachtige samenwer king met Hitier, overweldigd heeft. De figuren welke ontstaan bij de wente lingen van de kalejdoscoop der we reldpolitiek nemen soms zeer zonder linge en grillige kleuren en vormen aan. Het gevaar blijft groot dat Duitsch land van de oneenigheid welke thans onder de overwinnaars heerscht, pro fijt trekken zal. Men weet daar zeer goed dat deze ovewinnaars snakken naar een bevredigende regeling die den Duitscher ln staat stellen zal zich staande te houden uit eigen kracht. Men weet daar zeer goed dat de be langen der Groote Vier tegenstrijdig zijn en dat zij allen, ieder op eigen wijze Duitschland willen behouden ais invloedssfeer. Mannen als dr. Schuma- cher verbeiden met spanning het oogenblik waarop zij recht van mee spreken krijgen en kunnen gaan vis- schen in het troebele water der we reldpolitiek. Zij hopen daarbij op een niet onbevredigende vangst En zij zijn nog ter goeder trouw opk want de Duit- schers hebben niet het minste besef van eigen schuld. BH twee der Groote Vier, twee staten met een historisch verleden van eeuwen her, mag men voldoende ge schoold Inzicht verwachten ojn te Moekou den weg aan te wijzen naar een vrede die bevredigend kan zijn, en wel bij Engeland en Frankrijk. Maar zij zijn helaas niet de marhtigstén: hun gezag is aanmerkelijk verzwakt. Bovendien laat de Engelschman zich, als een door de zee betrekkelijk be veiligd eilandbewoner, gemakkelijk verleiden tot zorgeloosheid en wordt het oordeel van den Frarschman, die dan erfvijand onmiddellijk nabij 'weet allicht vertroebeld door vrees. Amerika en Sowjet-Rusland echter zijn wereld rijken van betrekkelijk jongen datum. Zij ontberen de geestelijke scholing, die een langdurige historische greei verschaft Daarom is de stem van Ne 'and, welke opklinkt uit het memo: um dat 14 Januari te Londen in ge' d werd, van zoo groote beteekehis. Want het is ingegeven door een in de loop der eeuwen gerijpt staatkundig inzicht, dat noch doör zorgeloosheid of vrees, noch door belangzucht beïnvloed wordt. U. Het m s „Kota Inten", dat met zieken en gewondë militairen uit Nederlands Indië naar ons land terugkeert, zal 1 Februari om 6 uur vm te Hoek van Holland aankomen. De debarkatie eindt plaats te Roterdam om 10 uur v.m.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1