5)PORTSPETTERS Ruim 25000 ton kolen extra Franse Dakota in Portugal verongelukt Vijftien doden en een overlevende Broekman wint de 10.000 m. in Oslo Jiet zwarte goud DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Zondagdienst in de mijnen Extra treinen zorgden voor het vervoer Angstig ogenblik voor koorddansende olifant Militair vervoer tegen halve prijs blijft! Inspecteur Volksgezondheid overleden Prins Bernhard naar begrafenis van Prins Gustaaf Adolf Dr. de Groot weer het eerst! De Waal dichtgevroren IJsbruiloft op Marken Van nabij en verre Defecte radio-installatie de ooizaak? Proef met Dakota Bewaker van internerings kamp gearresteerd Fraai succes van onzen jongen landgenoot Weerbericht BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dir.: J. Bijlsma MAANDAG 3 FEBRUARI 1947. Voortzetting van de 7te JAARGANG No- 9498. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties Juttertjes") tot 13 woorden 7j cent, elk woord meer cent Abonnementen: per kwartaj f 3.—. per post f 3 .68 H< •fdrcdaetrur: M. H. E. Uyldert, Rayonredaetenren C. A Dekken en W. Kok. Blijkens de voorlopige berekeningen van gisteravond, toen bet statistisch bureau der mijnen sloot, heeft de Zondagsdienst op de mijnen ruim 25-000 ton steenkool extra opgeleverd. Dit Is meer dan op een normale zaterdagsdienst en waarschijn lijk 80 procent van een normale werkdag. Het Is n.1. een voorzichtige be rekening, waarschijnlijk komen er nog enkele duizenden tonnen bij. Ook zQ, die vroeger ondergronds hebben gewerkt, doch nu tot het opzichthoudend of ad ministratief personeel behoren, kregen In kommlge mijnen de kans mee te doen. Het resultaat steekt ver uit boven le verwachtingen, die niet hoger gingen Kan maximaal 20.000 ton. Ook Zondagavond werd op een enkele taljn nog doorgewerkt, zodat definitieve ét: meer gedetailleerde cijfers eerst in de loop van vandaag beschikbaar zullen zijn De productieslag ln de mijnen. De maatregel van den beheerder der mijnen, die alle voorbereiding en onder houdswerk voor 10 dagen heeft stopgezet, bm de kolenproductie op te voeren, heeft Vrijdag al het verheugende resultaat ge had, dat een na de bevrijding ongekend hoog productiecijfers van 38.190 ton werd verkregen, een hoeveelheid bijna gellj aan de vooroorlogse-dagproductie, die toen rond 40.000 ton bedroeg. De toeschouwers, die Zaterdag avond in het uitverkochte circus Knie te Amsterdam, de eerste voorstelling bijwoonden van den koorddansenden olifant „Baby" hielden de adem in, toen de dik huid reeds met de voorpoten op de twee dikke stalen kabels staand een hachelijk moment beleefde: de klem van de rechterkabel bezweek namelijk onder het gewicht van het logge beest, waardoor de kabel en kele decimeters uitschoot. Het dier bleef roerloos staan als besefte het het gevaar. Nerveus rolde Rolf Knie één der in de buurt staande platte tonnen onder de linkervoorpoot van den balan- cerenden dikhuid, die zich echter niet van de kabel afwaagde. De muziek speelde zachtjes door. Ook Freddie Knie kwam toe schieten, terwijl zijn broer „Baby" bij de slurf pakte en hem uiterst voorzichtig terugduwde naar het vaste voetstuk. De kabels werden daarna opnieuw gespannen en en kele minuten later volbracht de wonderolifant hef kunststuk, dat 6 jaren van oefening geëist had. Er doen geruchten de ronde, dat de faciliteit, welke de spoorwegen aan ge- uniformeerde militairen verleenden door ben te vervoeren tegen de halve vracht prijs, zou worden ingetrokken Dit ge lucht is van iedere grond ontbloot. Mili tairen in werkelijke dienst blijven voor half geld reizen. Dit geldt evenwel niet voor personen in burgerlijke dienst, die geunformeerd zijn, z.g. civel officers. Zaterdagochtend is te Aerdenhout over leden de heer C. Tenhaeff, Inspecteur Volksgezondheid, tevens inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst voor de provincie Noord-Holland. D overledene heeft zich vooral bekend heid verworven door zijn onderzoekingen en bestrijding van de blaaswormziekee, die Indertijd zoveel slachtoffers eiste ln Friesland. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal Z. K. H. Prins Bernhard de begra fenis van Prins Gustaaf Adolf Dinsdag a.r in Stockholm bijwonen. Waarschijn lijk zal Prins Bernhard met een speciaal vliegtuig van Schiphol naar Stockholm vliegen. Het tijdstip van zijn vertrek is nog niet bekend. Ook een Journalist kan schrikken en er waren slechts weinig journalisten, die niet geschrokken zijn, toen Vrijdag uit Baarn het bericht kwam: „Dr. J. de Groot, de behandelende geneesheer van R K.h. Prinses Juliana, is in Baam ge arriveerd en heeft zijn intrek genomen in het Astoria-Chalet". De spanning is echter gebroken. „De jtwestie is namelijk," aldus Dr. De Groot, ten wij Zondag in het Astoria-Chalet ontmoetten, ,lk heb een zeer ongelukkig auto tje en het kan bovendien hael slecnt ■egen de kou, zodat ik maar een beecle vroeg ben gekomen. Bovendien het is hier prettig rustig, tenminste.... wan neer uw collega's het mij niet te moeilijk maken." Auto's en artsen.... zelfs bij de komen de blijde gebeurtenis speelt dit probleem een rol? Extra kolentreinen. Nu de mijnen hebben doorgewerkt, heb ben ook de Nederlandse Spoorwegen extra kolentreinen ingeschakeld. Zo heb ben Zaterdag naast de gebruikelijke 17 kolentreinen, die dagelijks rijden. 11 ex tra kolentreinen van gemiddeld 42 wa gens gereden. Zondag tot 16.30 uur zijn behalve de S kolentreinen, die lederen Zaterdagnacht lopen, ls extra treinen ingeschakeld Hieraan zouden in de loop van de avond nog kolentreinen worden toegevoegd. De Waal voor Nijmegen, die Zaterdag middag ging zitten, maar in de loop van de namiddag nog even los kwam, heeft zich nu definitief gezet. Zondagmiddag waagden reeds de eersten de overtocht over de bevroren rivier naar Lent. Marken bood Zaterdagmiddag zijn be zoekers een zeldzaam kleurrijk en boeiend kijkspel: drie bruidsparen wer den „in de echt verbonden" en dit ge schiedde niet in een kerk of een huis. maar in de vrije natuur op het gladde ijs van de Marker haven. Om kwart over twee stelde de stoet zich op om traditiegetrouw een rond gang door alle wijken van het dorp te maken en bij de haven aangekomen, werd eerst een rondgang over het Us gemaakt, waarna het gezelschap van ongeveer 60 personen aan de lange ge dekte tafels plaats nam. Na het eten deden de lange Goudse pijpen bij de mannen de ronde en om de feestvreugde op peil te houden, liet een harmonicaspeler zijn vrolijke wijsjes horen. Ruim veertig auto's hadden de tocht over de Gouwzee aangedurfd, waaronder zich ook een jeep bevond met een specialen verslaggever en teke naar van onze krant, zodat wij U in ons nummer van morgen een uitgebreid ver slag. verlucht met aardige tekeningen kunnen bieden van dit zeldzame folklo ristische schouwspel. Was het vorige week Zondag een Nederlandse Dakota, thans komt het bericht over het verongelukken van een Dakotatoestel van de Air France. Het toestel was Zaterdagmiddag op weg van Parijs naar Lissabon en is bij slecht weer ln de heuvelachtige streek bij Lissabon neergestort. Het aantal doden bedraagt vijftien. De enige overlevende, een Fransman, die uit het toestel werd geslingerd, maakte het Zondag naar omstandigheden wel. Zondagmorgen ongeveer 4 uur (N=d tijd) had men reeds de stoffelijke over schotten van 14 inzittenden geborgen. Portugese en Franse beambten zoeken nog tussen de overblijfselen van het vliegtuig ten einde de inzittenden, die voor het merendeel onherkenbaar zijn, te ldentlficren. Naar thans offlciëel bekend is, heeft men reeds de stoffelijke overschotten van 9 vrouwen, 5 mannen en één kind gebor gen. De toestand van den enigen over levende, Leonard, die met zijn echtge note op huwelijksreis naar Portugal was en vóór het vliegtuig neerstortte, er uit geslingerd werd, is, naar verluidt, zeel' ernstig. Het stoffelijk overschot van Ma dame Crussard kon worden geïdentifi ceerd door haar dagboek, waarin een leesbare passage „18 Jan. concert BBC" luidde. De brandweer van het dorpje Sir.tra kon de stoffelijke overschotten van 3 passagiers uit het vliegtuigwrak ver wijderen vóór het vliegtuig geheel in brand stond. Ook de beide piloten wer den uit het vliegtuig geslingerd, doch zij waren reeds dood toen men de lichamen vond. Volgens uit Lissabon ontvangen berich ten gelooft men, dat het toestel, te oor delen naar zijn positie, zeer langzaam hoogte heef verloren, voordat het veron gelukte en dat de ramp voorkomen had kunnen worden, als het iets hoger had ge vlogen. Alle lichamen der slachtoffers, be halve dat van den piloot, werden ge deeltelijk verbrand tussen de as van het vliegtuig gevonden. De Air France deelt mede, dat de zesien inzittenden allen van Franse nationaliteit waren. De stoffelijke overschotten zijn naar het dorp Cintra overgebracht. De oorzaak? Volgens te Parjjs binnengekomen be richten heeft de Dakota vijf minuten voordat zij verongelukte ten gevolge van een foutief radiocontact met het vliegveld Portela (nabij Lissabon) een verkeerde koers genomen. Voorts zou zijn komen vast te staan, dat de vlammen, die een ooggetuige vóór het ongeluk aan het toestel heeft waar genomen, van de uitlaatpijpen afkomstig naren en dat de machine pas begon te draaien, toen ze te pletter vloog. Frans muziekgezelschap „Ars Re- diviva" omgekomen. Uit de door Reuter uit Lissabon ver slrekte lijst van personen, die tengevolge van het neerstorten van de Dakota zijn omgekomen, blijkt dat de volgende Franse kunstenaressen tot de 15 slachtoffers behoren: Claude Crussaru claveciniste; Donunique Blot en Edmee Grtmansbach (violisten); Jacqueline Al- llaumePariot, violoncelliste. Claude Crussard heeft zich in Frankrijk en daarbuiten vooral grote naam verworven door haar bewerkingen en nieuwe uitga ven van onbekende muziek uit de 16e en 17e eeuw. De drie omgekomenen hebben in de maand November 1946 te Amster dam en 's-Gravenhage met medewerking van den fluittist Fernand Caradge. die zich niet in het verongelukte toestel be vond, als gezelschap „Ars Rediviva kamermuziekavonden gegeven. Volgens een nog onbevestlgend bericht zouden tot de slachtoffers ook enkele danseressen van het „Ballet des Champs Elysees" behoren, onder anderen de pri ma ballerina mevrouw Lorris L'Hulssier (Sonja Lovis). De lichamen der vijftien verongelukten zullen naar Lissabon worden overgebracht in verband met een dienst in de Franse kerk, waarbij de Franse gezant en leden van de Franse kolonie tegenwoordig zou den zijn. Latere mening Men Is thans van mening, dat een de fecte radio-installatie de oorzaak is ge weest, waardoor de Franse Dakota ln een dichte mist slechts vtjf minuten, voordat het toestel zou landen, op de berghelling is neergestort, Kapitein Emildamm, een Deens piloot, startte op het vliegveld Kastrup met een Dakota. waarvan 't hoogteroer was vastgezet onder dezelfde omstandig heden als de Dakota, die een week ge leden op het vliegveld is verongelukt- Na de proeven legde de Deense des kundige Eskildsen er de nadruk op. dat de proef niet bewees, dat het hoogte roer van het verongelukte vliegtuig vastgezet was. In een perceel aan de Vogelstraat in 's-Hertogenbosch sprong 'n poes in een wiegje waarin een baby van 5 we ken te slapen lag. Hei dier heeft zich op het gezicht van de zuigeling neer gelegd, tengevolge waarvan de baby gestikt is. Maandag 3 Februari a.s. wordt de drieling van heft echtpaar Dorsten, Adrianastraat 11 te Rotterdam, een jaar oud. De drie kinderen zijn kern gezond. Naar de Deense minister van de fensie op een persconferentie heeft medegedeeld, hebben de politieke par tijen een deelneming van Denemarken aan de bezetting van Duitsland goed gekeurd. In April zal een contingent van 4000 soldaten naar Duitsland ver trekken. Naar het ANP verneemt is tot substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem benoemd mej. mr. M de Keyzer Met haar doet de vrouw haar intrede tn de Nederlandse rechterlijke macht. Het nieuwe Italiaanse kabinet is gevormd. De kabinetsformateur De Gasperi heeft zich naar den president begeven om de lijst van ministers te overhandigen. Het Rijkskolenbureau heeft het aanbod van de vakgroep goederenver voer langs de weg om vrachtauto's ln te schakelen bij het vervoer van kolen, aanvaard. Be P.R.A. te Amsterdam heeft een 37- jarigen bewaker van een internerings kamp te Amsterdam gearresteerd omd*:t cle man er van verdacht werd zich te hebben laten omkopen. Jr. de tweede helft van deze maand heeft de hoofdstedelijke P.R.A. in totaal 26 ar restaties uitgevoerd. Het betrof hier uit sluitend SS-ers en collaborateurs De bekende Chinese Daviscup- speler Kho Sin Kie is gisteren in een Londens ziekenhuis overleden aan een longoo'steking. Kho Sin Kie heeft vele jaren in Londen gewoond en behaalde in 1938 en 1939 het Briise hardebaan- kampioenschap heren enkelspel. Te Davos behaalde het Belgische paar Micheline Lannoy en Pierre Baugniet het Europees kampioenschap kunstrijden, op de tweede plaats ge volg door hei Engelse paar Winifred Silverthorne en haar broer Dennis. De titel voor heren kwam in het bezit van den Zwitser Hans Gerschwiler. Tweede werd hier Vladimir Cap (Tsjecho-Slowakije). De Fransman Robert Villemain won gisteravond het Europees kam pioenschap weltergewicht door den Britsen kampioen Ernie Roderick te kloppen. De Brit gaf op na de negende ronde. v. Vliet heeft zich gistermiddag op de winterbaan te Gent andermaal de sterkste getoond van het internationale sprintersgezelschap nadat hij in zijn serie van Gosselin had' verloren. Hij won de herkansinsrit voor Gerardin en Senftleben en zegevierde. Met brandspiritus bewapend be gaf een sterk cordon der Parijse poli tie zch Zondag naar het Pare der Espositions. teneinde de toeschouwers van de bokswedstrijd om de Europese titel middengewicht tussen de Frans man Cerdan en den Belg Fouquet, n bedwang te houden. Cerdan ver mocht in deze wedstrijd de titel te be houden. Kessel heeft te Rotterdam kans gezien beslag te leggen op de kam pioenstitel tweede klasse groot biljart. DE „KOTA INTEN" AANGEKOMEN. Met ongeveer 250 militairen uit Indië aan boord 107 van hen zijn ziek of her stellende is de „Kota Inten" Zaterdag te Rotterdam aangekomen. 15,000 toeschouwers, die Zaterdagmiddag en -avond het fraaie Blslet-Stadlon te Oslo vulden, juichten de baby van het inter nationale gezelschap, onzen 19-jarigen landgenoot Kees Broekman, enthousiast toe, toen de tijd van den Lierenaar op de 5000 meter werd bekend gemaakt, een tijd, welke slechts 0,1 sec boven die van den winnaar den Noor Liakiev, lag Met 8 min 41,5 sec heeft Broekman, die voor het eerst van zijn leven in een wedstrijd ln het buitenland startte, zich geklasseerd tussen de zes beste rijders die ons land op deze afstand ooit heeft gehad Een prachtig debuut van dezen krachtigen Jon gen, die over een goede stijl beschikt, maar nog veel zal moeten leren, wil hij eenmaal tot de allergrootsten ln de inter nationale schaatsenrijderswereld gaan be horen In deze wedstrijd heeft hij cracks als den wereldrecordhouder op de 5000 meter, den Zweed Seyffarth en den we reldrecordhouder op de 10,000 meter, den Noor Matthisen, vele seconden achter zich gelaten en ook Jan Langedijk, van wien hij op de 5000 meter te Rotterdam tijdens het Nederlands kampioenschap verloor, streefde hij royaal voorbij Trouwens onze Nederlandse kampioen is op het ogenblik niet meer in de zelfde vorm als te Rot terdam In de eerste plaats voelt hij zich lichamelijk niet geheel in conditie en wellicht is er bij hem ook een reactie gekomen na zijn prachtige verrichtingen in het kampioenschap De Nederlandse gezant te Oslo, de heer Luden, woonde, vergezeld van zijn echt genote, de wedstrijden bij De resultaten lulden; 500 meter: 1 Krog (Noorwegen) 44,7 sec; 2, 3 en 4 Lundberg (N), Hellgertsen (N) en Byberg (N) allen 44,9 sec; 21 Broekman (Ned) 46,f sec; B u y e n (Ned( 46,1 sec; Jan Lange dijk kwam te vallèn 5000 meter: 1 Liakiev (Noorwegen) 8 min 41,4 sec; 2 Broekman (Ned) 8 min 41,5 sec; 12 Langedijk (Ned) 8 min 50,8 sec; 18 B u y e n (Ned) 9 min 07,9 sec De internationale schaatswedstrijden te Oslo werden Zondag voortgezet met de 1500 en de 10,000 meter De uitslagen lui den: 1500 meter: 1 en 2 Seyffarth (Zwe iden) en Henry Wahl (Noorwegen) 2 min 22 sec; 2 Charles Mathhlsen (Noorwegen) 2 min 22,9 sec 10,000 meter: 1 Kees Broekman (Nederland) 17 min 43,8 sec; 2 Liakiev (Noorwegen) 18 min 2,2 sec; 3 Henry Hebbe (Noorwegen) 19 min 5,4 sec; 4 Seyffarth (Zweden) 18 min 11,1 sec Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1 Charles Mathnlsen (Noorwegen) 199,098 p; 2 Henry Wahl (Noorwegen) 199,173 p: 3 Seyffarth (Zweden) 199,738 p; 4 Lundberg (Noorwegen) 200,73f p; 5 L Martinsen (Noorwegen) 200,833 p; 6 Kees Broek man (Nederland) 201,137 p PLAATSELIJK SNEEUW. Verder toenemende bewolking met vooral in het Zuiden van het land tijdelijk sneeuwval, matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige Oostelijke tot Zuid- Oostelijke wind. Overdag in het Noorden van het land matige vorst, in het midden lichte vorst en in het Zuiden temperatuur om het vriespunt. Het is een gemeenplaats om te spre ken van „het zwarte goud" wanneer men steenkool bedoelt, maar geen beeldspraak is zoo teekenend als deze voor de waarde welke de steenkool voor de volksverbeelding heeft Ove rigens geeft zij slechts onvolkomen dit waardebesef weer, want goud is een wel zeldzaam maar vrij nutteloos materiaal terwjjl steenkool het hart is van de industrie en van de moderne techniek. Zonder steenkool staan over al de machines stil, leveren de electri- sche centrales geen licht meer en geen kracht, wondt het spoorwegverkeer e% daarmee de dtotribctie van levens middelen verlamd; zonder steenkool geen gas en in dezen tijd van gebrek aan hout ook geen huisbrand en geen n lddel om voedsel toe te bereiden. Op het gébruik van deze zoo om- 00 gelijke materie is de moderne sa-, rnenleving nu eenmaal ingesteld. Het zwarte goud is van oneindig grooter* waarde dan het roodgele gowd daT schittert en blinkt. Toen de winter naderde hf«ben <Ja Amerikaansche mijnwerkers het werlf neergelegd. Rede noch bede baatte, toen bSa leider John Lewis het sta* kingébevel afgekondigd had. Voof Amerika was het onmiddellijk gevol® dezer op dadelooéheid gerichte daad: beperking van het vervoer te land en het stopzetten van transporten over zee. En Europa zag angstig uit naar, deze transporten, want in de oude wèi' reld kwam men met de eigen steen kool- en levensmiddelen-productie niet uit. De Amerikaansdhe mijnwer kers echter Weven onverbiddelijk. Voor hun leiders telde het algemeen belang gering. Het groepsbelang ging voor. Gelukkig heeft John Lewis na een stakingvBduur Van slechts enkele weken gecapituleerd. WIJ brengen deze episode in herin nering om des te scherper te doen uitkomen hoeveel gTooter het gemeen schapsgevoel van den Nederlandschen mijnwerker is dan dat van den Ame rikaan, en om den eerste daarvoor hulde te brengen. Nu niet door een staking, maar door de ongemeen strenge vorst is de steenkool-distributie in gevaar geko men voor heel Nederland en de Neder» landsdhe mijnwerkers zfln als één man tegen den vijand „vorst" te velde ge trokken. Aan een oproep Hunner lei ders oim dezen Zondag door te werken hébhen zij zonder protest gevolg ge- geven. Gedurende tien dagen zal alle Wij-wei* in de mijnen worden gestaakt en zullen alle krachten op de directe steenlsool-dehving worden gerldht, waardoor men 'n extra-productie van 15000 ton hoopt te verkrijgen. Ook het spoorwegpersoneel is in (fit offetiafef tegen do koude ingeachakeM en een decfl ervan heeft ditmaal de Zondagsrust opgeofferd, doordat hot 1 oasen der wagons ongehinderd voort gang heeft. Het zal door deze een», gezinde arbelde-bereidheid natuurlijk Wet mogelijk zfln den achterstand weöse ton deeie veroorzaakt werd door het Invriezen van reeds vol-ge laden schepen, geheel ln te haten en de toestand is voor vetstAieldene ha- voHctagBoentm sorgeftfk, zoodat uiterste zuinigheid geboden blijft. Maar wy hebben dit bttjk van menecffi- 1 levenden gemeenscbape-ztn van den Wederlandschen arbeider, die atie l&nd- genooten, bi Noord en Zuid ten goede komt, toch in het licht willen stellen, te het licht en in de warmte van ome erkentelijkheid, ongetwijfeld alom wordt gedeeld. DE SCHADUW VAN DEN DOOD Het werd een zware nacht. Den zwaarsten waarschijnlijk sinds het be gin van den tocht, want ze hadden zich te veel vermoeid en de wanhoop over het uitblijven van het Kerstwonder was te veel voor hen. Maddox, die later op den dag „de Dienst" zooals ze het noemden, geleid had, zat er treurig en verslagen bij, zijn hoofd hangend op z tjnborsL Beasley mummelde voor zich uit, steeds sneller en steeds slechter verstaanbaar. Izzy dacht aan zijn moeder en zijn zusters en Maddox zag steeds zijn vrouw voor zich. Hij wilde zoo graag eens met haar araten, maar als hij begon verdween haar beeld weer. De hemel sloeg dicht an het ging regenen. Er kwam weer water en ze dronken. Ze proefden den smaak van het water, dat nog brak was door het zout in het zeil, en ze vulden de bus jes met het vocht dat hen weer éen paar dagen in leven zou kunnen hou den. Het werd slecht weer. De natte moes son zette door en de dagen tusschen Kerstmis en Nieuwjaar waren dagen die het hen extra moeilijk maakten. Het was kil op het vlot en telkens sloegen golven er overheen. Ze pro beerden zich iets te beschermen met het zeil, doch het hielp niet veel en ze waren ook eigenlijk te onverschillig geworden om zich nog te beschermen voor het overkomende water. En mis schien waren hun hardgeworden hui den er ook wel ongevoelig voor ge worden. Alleen Beasley beschermden zc nog zoo goed als mogelijk was. Mad dox zag er ook heel slecht uit. Na Kerstfeest was de laatste energie uit zijn gesloopt lichaam weggevloeid en ook hij lag dagen achtereen voor zich uit te staren. En des nachts hoorde Kees van der Slot hem mummelen. Kees van der Slot wat dat ctó. vqgr- hiukcnoH fraren va» dé groetete ver schrikking in het teven van den mensch: de Dood. Eenmaal hield hij zijn hand voor de oogen van Maddox en vroeg: „Nou. hoeveel vingers zie je?" Toen deed Maddox een poging die hand met de magere uitgespreide vin gers weg te daan, omdat hij begreep wat Van der Slot bedoelde. Het was het kunstje dat ze allen daarvoor al bij Beasley uitgehaald hadden om te kunnen nagaan of hij al dubbel begon te zien en niet meer kon tellen. Woest keek Maddox naar Kees van der Slot en had hij den kracht gehad, hij was opgesprongen en was hem Hjf gegaan. Kreunend en zuchtend bjeef hij liggen. Een hopeloos, uitge teerd vod van een lichaam. In die nachten sliepen zjj niet meer. Het was overdag en des nachts, een voortdurende toestand tusschen wa ken en bewusteloosheid. De lichamen verloren alle kracht en zelfs het uitste ken van een hand was hen te veel. Ze dronken iederen dag een mondje ge spaard water van den laatsten bui en een heel enkele maal was er nog een sardientje dat ze naar binnen werk ten. Hun kapotte monden weigerden achter steeds meer voedsel op te nemen. Voer niets interesseerden ze zich Als de duisternis over den Oceaan kwam gevaren riep soms een van hen plotseling, met jets huiveringwekkends ln zijn stem, om zijn vrouw of om zijn Mades «d^ Nico huilde vaak en wilde zich van kant maken. Van der Slot, die nog de krachtigste was, en de oudste tevene, verbood hem op ruwe manier zijn voornemen en beloofde hem dat er nog een kans was. Die kans bleef, zei de olieman, tot ze allemaal dood zouden zijn. Soms maakten ze plannen. Izzy zei dat ze hem later nooit meer naar zee zouden krijgen. Hij zou wel oppassen, hij had er voor zijn heele leven zijn bekomst van. Nee, hij wist het wel, hü wilde een baantje zien te krijgen bij de vliegerij, maar vooral niet de lucht in. Meer bij het grondpersoneel, zie Je, da's veiliger. Hü verdomde het nog meer te riskeeren in zijn leven als hij hier nog eens uit vandaan kwam. Kees van der Slot hoorde instemmend toe. Hij had ook zijn plannen: een vast gemeentebaantje, in Rotterdam. Als hij die kans nog eens kreeg. Van de zee had h$ dik zijn bekomst. Hem niet meer gezien.,het bon nou wel tpe, na dit allee. En hij was er nog niet. Maddox en Beasley waren te ver heen om nog plannen te hebben. Ze waren den grens gepasseerd die ligt tusschen bet maken van plannen voor de toekomet en de zekerheid dat het gedaan is. In hun onderbewustzijn, in hun door krankzinnigheid vertroebelde breinen wisten ze dat ze voor het einde ston den en dat er geen toekomst meer voor hen was. Nioo, de jongen uit Vlaardingen, dacht aar de meisjes van New York. Kaapstad en Rio, hij dacht aan soda fountains en de bioscoop, aan een swing-orchest en Duke EUington. HU dacht aan alle dingen die de heerlijk heid van zijn leven uitmaakten. Aan den dood dorst hij niet te denken. D'irvoor was hij ook veel te jong. Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1