Rond de blijde gebeurtenis Radio-rede van minister-president dr. L. J. M. Beel DAADWERKELIJKE HELP voor den mijnwerker Vangen in de sneeuw Vorstperiode houdt nog aan.... DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT Voortzetting van de 77JTV: j. Voortzetting van de DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Woorden van gelukwens - ook aan het Nederlandse volk Piek tot acht jaar veroordeeld 51 Saluutschoten Hoe Marine en Landmacht de bHjde gebeurtenis vieren Baarn in feeststemming. Wat de Prins nog mededeelde ,,Zij willen het zo nodig tveer doen!'' Eerste Julianapakket" uitgereikt Toch een Prins geboren De aangifte Ongeluk bij een IJ-pont te Amsterdam Weeroverzicht Weerbericht Van nabij en verre Wat Urk ontving Oplichterspractijken Karei Doorman thuis BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlr.: J. Bljlsma WOENSDAG 19 FEBRUARI 1947. 79e JAARGANG No. 9597. heldersche courant TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten IT cent per m.m. Kleine ad vertenties .Jutter tjes") tot IS woorden 7s cent, elk woord meer cent Abonnementen: per kwartaa f S.per post f 146 H' °<dred*cttnr: M. H. K. Cyldert. Rayonrediotenren C. A Dekken ea W. Kok. De minister-president dr. L. J. M. Geel heeft gistermorgen een radio rede uitgesproken, waaraan wij het volgende ontlenen: „Luisteraars, Zoeven is uit het Paleis Soestdijk de blijde tijding tot U gekomen, dat Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana wederom het leven heeft ge schonken aan een dochter. j Ongetwijfeld wordt deze tijding alom m j het Koninkrijk met grote vreugde be groet. Eenzelfde vreugde, als heerste toen het eerste on zer Prinsesjes was geboren, eenzelfde vreugde als achter onze gesloten deu ren en ramen ont bloeide toen de be zetter ons ieder be- DR. BEEL. toon van meeleven jnet ons Vorstenhuis verbood, doch toen desondanks de komst van de Jdeine Margriet van mond tot mond werd medegedeeld. Dezelfde vreugde heerst er, nu voor het eerst weer in het vaderland een Prinselijk kind het levenslicht heeft aanschouwd. Het oude Huis van Oranje, volledig ver vlochten met onze historie en dier baar aan ons hele volk, heeft een nieuw bewijs van zijn levenskracht gegeven, zich daarmee wederom tot symbool makend van het vaderland, dat immers in de grote strijd om de wederopbouw van zijn geestelijke en materiële welvaart iedere dag op nieuw bewijzen geeft van zijn onge broken levenswil en toenemende le venskracht. Alvorens uiting te geven aan de vreugde, die ons allen bezielt, moge ik mij, als uw tolk, wenden tot Haar, die ongetwijfeld de meest gelukkige is van ons allen: Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, aan wie thans voor de vierde maal de zegen van het moederschap ten deel valt. Tot Haar gaan onze eerste oprechte en hartelijke gelukwensen uit. Moge het kind, dat aan Hare hand het moeilijke levenspad opgaat, groot en sterk worden in dat geloof en in die deugden, die zijzelf van Hare Ko ninklijke Moeder heeft verworven. Verder richtte spr. zijn gelukwen sen tot de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet. Ten slotte, aldus spr., richt ik mijn Lauri Pakkinen, de Finse student, die bij de internationale schaatswed strijden te Oslo in het totaalklasse- tten als eerste eindigde en wereld kampioen werd. Anefo P. Het bijzonder gerechtshof deed gister Uitspraak in de zaak tegen Carel Piek, gedurende het eerste deel der bezetting directeur-generaal van de stichting «Winterhulp Nederland". He procureur-fiscaal, mr. Zaayer, had 'egen Piek, wien ook het lidmaatschap van de „Germaanse S.S. in Nederland" eri het aanvaarden van de functie van *nd. secretaris-generaal van het Ne derlandse Rode Kruis in 1944 ten laste gelegd werd, 12 jaar gevangenisstraf geëist. Uitspraak doende veroordeelde het Hof hem gister tot acht jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief en ontzetting uit de kiesrechten voor het leven met het recht van cassatie. De zaken, welke gister in behan deling zouden worden genomen, werden uitgesteld tot 4 Maart a.s. gelukwensen tot 't gehele Nederland se volk. Tot de grote zegeningen, die ons land in deze moeilijke tijd met zijn dreigende verwording ten deel zijn gevallen, behoort ongetwijfeld die van een krachtig gezinslevend in ons Vorstenhuis. De aard van ons volk brengt mee, dat het graag opziet naar een Prinselijk gezin, dat het meeleeft met al diens kleine en gro te vreugden. Ons vqlk stelt zich dit gezin, waarvan het de groei en de dagelijkse beslommeringen zo gaar ne volgt, waar en wanneer het daar toe maar gelegenheid krijgt, graag tep voorbeeld. Deze dag heeft het aanzien van en de liefde voor ons Prinselijk gezin opnieuw versterkt. Ons nieuwe Prinsesje groeie op als een voorbeeld voor ons volk, tot eer van Haar huis en onder schutse van Hem, die heel onze historie door der Oranje's Schilt ende Betrouwen was en die dit moge blijven, wanneer on der Oranje Nederland met de over zeese gebieden in nieuwe vormen in vrede hecht verbonden zal zijn." Urk uit het isolement bevrijd. Vijftig vrachtwagens van de Hulp verleningsdienst van het Ministerie van Binnenlandse Zaken, geladen met levensmiddelen en kolen, bereikten Zaterdag na een xware tocht over de dijk van de Noord-Oostpolder het geïsoleerde Urk. Begrijpe lijkerwijze heerste er bi) de bevolking grote vreugde en waren weldra talrijke handen ijverig in de weer, om de wagens af te laden. Anefo. Om precies zeven uur vanmorgen loste het linker kanon van de saluut- batterij te Baarn zijn eerste schot en met de regelmaat van een klok volg den de andere vijftig. Ondanks het vroege uur waren reeds heel wat bewoners van de Prinselijke Residen tie uit de veren om niet alleen met de oren, doch ook met de ogen ge tuige te kunnen zijn van deze krach tig sprekende hulde van het Neder landse leger aan het Huis van Oran je. De Laan van Meerdervoort, een van de voornaamste verkeersaders van de Resi dentie, bood hedenochtend een geheel ander beeld dan op gewone dagen Trekken anders duizenden wielrijders naar hun werk, vandaag lag hij verlaten Slechts enkele auto's en schaarse fietsers trot seerden de snerpende oostenwind De bus sen en trams, waaraan omstreeks deze tijd grote „trossen" plegen te hangen, re den half leeg voorbij Zo zette de Natio nale feestdag in de Hofstad in Ondanks het gemis van het levendige verkeer zagen de straten er toch fleuriger uit dan anders Talloze vlaggen wapperden vrolijk van de gevels, terwijl een mach tig dundoek van de St Jacobstoren het symbool was van de feestende residentie Enigszins vreemd deed het monotone „extra-editie" aan van de krantenverko pers, die zich op verscheidene hoeken geposteerd hadden, een geluid, dat de Hagenaars in deze tijd van papier schaarste bijna vergeten hadden Ook de verkopers van „rood-wit-blauw-oranje- nationaal" ontbraken niet op het appel en deden, ondanks de betrekkelijke rust in de straten, reeds goede zaken Een eind verder trokken vier mannen met een draaiorgel naar de binnenstad, waar be ambten van het GEB bezig waren de laatste hand te leggen aan de verschil lende versieringen De HTM had haar wagens van de tra negen uur, beginnen de Hagenaars on danks de koude al naar de binnenstad te trekken, terwijl bij de thuisblijvers de radio niet wordt afgezet Den Haag wacht met spanning op ce namen, die het Jonggeboren prinsesje zal ontvangen ditionele vlaggetjes voorzien en de con ducteurs verkochten de passagiers deon langs aangekondigde oranje-vijfritten- kaarten, waarvan 20 cent ten goede za komen aan de tuberculosebestrijding Den Haag heeft zich in feesttooi gesto ken om. de geboorte van de oranjetelg te vieren en thans, omstreeks 's-Gravenhage, 18 Febr. Alle schepen van de Koninklijke Marine, voor zover zij in de vaart zijn. hebben deer ka nonvuur saluut gebracht aan de Ko ninklijke jonggeborene. Tot zonsonder gang wordt van alle oorlogsbodems van top gevlagd. Voor zover de dienst dit toelaat, krijgt het personeel van de marine vrijaf. Aan „alle hens voor de boeg wordt tot officiële bekend king van de ge boorte door de commandanten een dagorder van den minister van marine voorgelezen De commandanten oer marine spreken daarna de manschap pen toe Behalve door het afvuren van saluut schoten door drie sectiën negen veu van vier vuurmonden elk te Baar" Amsterdam en 's Gravenhage geeft de landmacht ook nog op andere manieren van haar feestvreugde blijk. De mu ziekeorpsen die in de garnizoenen aanwezig zijn. maken muzikale wan lingen De soldaten krijgen zoveel mo- geliikvrijaf, maar eerst moeten van alle kazernes de vlaggen wapperen Ook morgen zullen deze gebouwen zoals trouwens alle openbare gebou wen vlaggen. Zoals vanzelf spree heeft de minister van oorlog in een dagorder de geboorte officieel aan de manschappen bekend gemaakt De feestviering iu Baarn begon reeds betrekkelijk vroeg vanmorgen. Om acht uur arriveerde een equippe motorijders van de Meppeise motor- In het gistermiddag om half vier over beide zenders uitgezonden vraaggesprek heeft Z K.H. prins Bernhard nog mede gedeeld, dat prinses Juliana het uitste kend maakt. Hij kon nog niet zeggen, of het jongste prinsesje lijkt op één van haar zusjes. De beide grootmoeders waren aanwezig bij de blijde gebeurte- club „De Knalpiepe" die een album inis- °m kwart v00r zeven werden Bea trix, Irene en Margriet uit hun bedjes gehaald en werd haar het blijde nieuws n.edegedeeld. Kort daarop hebben zij fcet prinsesje mogen zien en ,,Trixie" mocht het zelfs even in haar armen nemen. Prins Bernhard vertelde verder nog, dat hij enkele opnamen van de jong geborene heeft gemaakt, waarvan er verscheidene goed geslaagd mogen heten. Gisterochtend hebben de dames van fcet U.V.V. het eerste Julianapakket uit gereikt, en wel aan mevr. C. A. I. Kok- Dupiez. die gisternacht in het Anna- paviljoen te Amsterdam het leven schonk aan een zoontje, 9 minuten voordat het prinsesje geboren werd. Dit is voorlopig het enige pakketje dat lr. de hoofdstad wordt overhandigd. De andere pakketjes worden in alphabeti- fche volgorde aan de nieuwgeborenen uitgereikt. met felicitaties van de diverse oranje comite's in Meppel en omgeving aan het Paleis kwamen aanbieden Zij waren vanmorgen om 5 uur uit Mep pel vertrokken en hadden een zware tocht gehad Kort daarna verzamel den de Eaarnse en Soester herauten zich en werden op de beide gemeen tehuizen plechtig do oorkonden voor gelezen Daarna startten voor een tocht deor dj gemeent-n. welke om 10 uur beëindigd werd bij het paleis Soestdiik De herauten werden hier door ZKH Prins Bernhard ontvangen Eveneens arriveerde een tweetal autobussen met mijnwerkers uit de mijnstreek, die ook hun opwaching ten pa'eize kwamen maken Baarn is inmiddels overal met vlaggen versierd en men ziet tallozen in tle straten met grote oranje strikken Een Amsterdamse medewerker schrijft ons: Vanmorgen reisde ik naar Alkmaar. Om 7 uur had ik het kanongebulder gehoord Een-en-vijftig schoten! En ln de radio weerklonken zij. Amsterdam was nauwe ltjks ontwaakt, maar toch wapperden de vlaggen reeds aan menige gevel, ons prachtige rood wit-blauw met de wimpel van Oranje. De stad maakte nog een verlaten in druk. Men wist, bij het ontwaken, dat het een feestdag zou zijn en slechts wei nigen behoefden zich naar het werk te spoeden. Ook het perron van het Cen traal Station was niet vol en ln de tre n had ik een coupé alleen. Geen handels reizigers, geen scholleren. En zo, alleen ln mij» compartiment, keek ik uit over het mooie, vlakke, Hollandse land, de dichtbebouwde Zaanstreek, de dorpen, iets noordelijker, die weggedoken liggen in de sneeuw, de sneeuw die in de och tendzon flonkerde en schitterde, de sneeuw die ons al veel te lang met een kil kleed bedekt houdt en ons het leven zwaar en angstig maakt. Maar toen zag ik de vlaggen, vlaggen overal, vlaggen ln de sneeuw, vlaggen die, door de straffe oostelijke wind ge strékt, hun prachtige kleuren, het zo ge liefde rood wlt-blauw, uitspreidden het zonnige, blanke land. En mijn werd warm en dankbaar gestemd. Vlaggen wapperden met. als grond, onze nijvere dorpen, waar het vredeswerk weer wordt verricht als voor. heen; vlaggen wapperden en strekten zich triomfantelijk uit over de puinhopen d,e de Duitse bezetter achterliet: vlaggen blonken en glansden boven de weiden waar straks ons kostelijk vee weer gra zen zal. Vlaggen vierden het feest van Oranje, om uiting te geven aan de vreug de die gevoeld wordt ln ieder Noord- hollands hart. Onze vierde prinses werd gehormy zij werd geboren op vrije, grond. Schagen wil niet onderdoen voor Soestdijk: Heeft Soestdijk aan Neder land een prinses geschonken, Schagen heeft zijn prins, 58 minuten vóór prin ses Juliana hef leven schonk aan de nieuwe oranjetelg, was moeder Rensje Frins—van Eeten verblijd met de ge- [boorte van een welgeschapen zoon, die de naam Pieter Prins zal voeren. Moe der en kind maken het uitstekend en fcet 5-jarige zusje Ali is waarschijnlijk even blij met het „kroon"-prinsje als de prinsesjes op het paleis Soestdijk met hun zusje. Ook in Hoep B 147 te Schagen zal de 18de Februari een onver getelijke dag blijven. (Van onzen Haagsen redacteur) Bijna ongelooflijk ia de stroom van brieven en briefkMrten. ja van aan getekende stukken, welke het „Initia tief-Comité Opvoering Arbeidsproduc tiviteit" in Den Haag ontvangt als re sultaat der Zaterdag 8 dezer begonnen actie, om den Limburgsen mijnwerker, als dank voor zijn sponanen Zondags- arbeid een „extra rokertje" te bezor gen De heer M R Haagoort, de secre taris van genoemd comité, heeft ons den paparassenstapel getoond met soms de wonderlijkste vragen en medede lingen, uit alle oorden van ons land Er zijn aldus reeds om en bij de drie duizend adressen binnengekomen van mensen die persoonlijk contact met een mijnwerker (en zijn gezin) bege ren. om hem niet alleen een tabaks bonnetje te sturen, maar ook lekkers of goed voor de kinderen.. Gister ochtend bracht de post een „record stapel": ruim zes honderd stuks! De mensen sturen ook wel de bon nen al op: zelfs was er een complete gecombineerde" bij! Ook zagen wij een pracht van een rode das „voor den oudsten mijnwerker", of: „voor een van "t spoor", want dat was de Inzendster ..hetzelfde, hoor!" Enthousiast toonde de heer Haagoort ons zelfs een brief uit Engeland! Juist kwam er een ser geant binnen met pakketten onder de arm: 850 ingezamelde sigaretten en bijna 100 sigaren. We zagen dozen met jekkers onder het motto. „Ouderwets hatlerie in de mond verzoet de arbeid" 5om3 bijna ontroerend is die dankbaar heid. welke uit de brieven en brief kaarten blijkt: men doet aanbiedingen om mijnwerkers met hun vrouwen van de zomer te logeren te krijgen, of kin deren. Een sigarenfabriek gaf 750 siga ren en een brkkerij 50 botercakes.. over hart achter en Hollandse De aangifte van de jongeborene zal geschieden heden. Woensdagochtend, om elf uur ten paleize Soestdijk. Gistermiddag ongeveer twee uur wilde een onbekende man trachten bij het Tolhuis aan het IJ alsnog de pont te bereiken, di| zich reeds var» de wal verwijderd had. De man sprong mis, raakte te water en kwam bij zijn po gingen weer op het droge te komen, onder het ijs terecht. De G. G. D. stelde direct reddingspogingen in het werk, maar het was gistermiddag om zeven uur nog niet gelukt het slachtoffer te bergen. Voordat de republikeinse delegatie zich dezer dagen naar Djokja- karta begaf om de zitting van den republikeinsen ministerraad bjj te wonen, werden o.m. ten paleize RijswUk te Batavia besprekingen ge voerd, Op de voorgrond van "links naar rechts: Soetan Sjahrir; de re publikeinse minister-president, Feike de Boer, lid van de Commissie Generaal en dr. P, Sanders secretaris van de Commissie Generaal. ANP P. De luchtdrukverdeling vertoont nog steeds dezelfde gedaante. Een geweldig hogedrukgebied strekt zich uit van de Oeral over Rusland, Polen en Scandi navië, het zeegebied ten Westen van Noorwegen, het Noordelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan en Groenland naar Canada. Binnen dit enorme maxi mum bevinden zich enkele kleine pressiekernen van ondergeschikte be tekenis, die er geen wezenlijke afbreuk aan doen. Langs de Zuidkant van dit uitgestrekte hogedrukgebied bewegen zich enkele depressies in Oostelijke richting. Eén ervan trekt nu door de Middellandse Zee, een andere nadert de Azoren en doet de luchtdruk daar weer snel dalen, terwijl een zeer diep storm- centrum ten Zuiden van New-Found- Jand ligt. De algemene Oostelijke lucht stroming strekt zich nu zelfs uit van Midden-Rusland over Duitsland, onze omgeving, de Britse eilanden en het midden van de Atlantische Oceaan tot over New-Foundland en Canada. Er is dan ook nog steeds geen enkel uitzicht cp beëindiging van de vorstperiode. In Polen en West-Rusland kwam de temperatuur weer op vele plaatsen be neden 20, in Noord-Rusland en Fin land hier en daar zelfs beneden 30. Ook in Engeland daalden de tempera turen weer, doch het is bijna nergens kouder dan 4, in Midden-Frankrijk de-vroor het ongeveer 7 graden, in West- Euitsland ongeveer 13 graden. In Nederland zelf werd de laagste temperatuur gemeten op Schiphol, n.1. 12 graden beneden nul. AANHOUDENDE VORST. In de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen strenge vorst. In de namiddag matige tot lichte vorst. Over het algemeen weinig bewol king. Matige, tijdelijk krachtige, Oostelijke wind. Zelfs de bewoners van een tehuis voor ouden van dagen hadden royaal ge offerd en er was er een, die een brood bonnetje stuurde., ofschoon ik zelf geen brandstof heb". Tenslotte is aardig te vermelden een brief van een mijnwerkersvrouw, die schrijft, dat zij zich vroeger wel eens schaamde als zij moest zeggen, dat haar man mijnwerker was, maar nu kon zij daar trots op zijn en schreef zii „zij willen het zo nodig weer doen!" De heer Haagoort deelde ons nog mee. dat zodra de lijsten van de mijn- directies met namen der mijnwerkers, die 's Zondags gewerkt hebben het comité hebben bereikt, de adressen aan de aanvragers zullen worden doorgegeven Men is voornemens de actie over een week te sluiten. Maar de resultaten zijn thans reeds schitte rend en zullen niet nalaten de goede geest onder ons volk te versterken! De minister zonder portefeuille, minister E. N. van Kleffens, zal 19 de zer naar New-York vertrekken, om caar de vertegenwoordiging van Neder land ln de sociaal-economische raad van t'e V. N. weer op te nemen. Het Britse ministerie van arbeid heeft "be kend gemaakt dat er thans meer dan twee millioen mensen ten gevolge van oe steenkolencrisis werkloos zijn. De postboot voor Terschelling is giste ren uit IJmuiden vertrokken. Vandaag zal de rederij Doeksen trachten Har- Ij ingen te bereiken. 24 Nederlandse fisbrekers hebben thans de stcijc aan gebonden tegen ijsmassa's in Je Rijn bij Wezel, waar resterende Rijnbiuggen bij dooiweer ernstig gevaar lopen Te Raamsdonkveer is een organisatie met vertakkingen over geheel Brabant ontdekt, die op grote schaal distributie- maatregelen ontdook. Tegen 30 personen werd procesverbaal opgemaakt. Een groep militairen heeft Zaterdag en Maandag, geassisteerd door personeel van de Tramweg Mij. de tramlijn Am sterdamMonnikendam vrij gemaakt van sneeuw. De klompenfabrikan ten zijn voortaan verplicht de gebrui- kersprijzen met onuitwisbare merkinkt cp de loopzolen der klompen aan te brengen. De dirigent Eduard Flipse is van zijn zware ziekte hersteld en zal zich voor herstel voor vier weken naar Zwitserland begeven. Binnenkort zal een Nederlandse missie naar Amerika vertrekken voor de be studering van de toepassing van natuur wetenschappelijk onderzoek in de oor logvoering. In verband met de ko- lenschaarste zijn de Landbouwhoge school te Wageningen en de Gem. Uni versiteit te Amsterdam gesloten. Om een kleine indruk te geven van hetgeen er Zaterdagmiddag op Urk werd gelost, vermelden we hier de navolgende cijfers. De co lonne vervoerde o.ra. 20 ton eier kolen, 10 ton meel, 5J^ ton suiker, 1 ton zout, 5 ton margarine, 2 ton roomboter, 3K ton kaas, een wa genlading gedroogde groenten, een wagenlading tabaksartikelen, enige kisten eieren, alsmede kleinere hoeveelheden van andere nood zakelijke artikelen. Maandag zou nog een rit worden ondernomen, teneinde o.m. nog 40 ton kolen, 7*5.000 blikjes geconden seerde melk en een hoeveelheid eieren over te brengen. Het aantal gevallen van oplichting, dat bij de Amsterdamse politie bekend wordt, groeit de laatste tijd onrust barend. Zaterdagmiddag vervoegde een man zich bij een radiotechnicus in de Potgieterstraat. Hij bestelde een radio toestel ter waarde van 400, dat be zorgd moest worden aan een adres aan de Hoofdweg. Het toestel werd inder daad afgeleverd, maar niet betaald, de ontvanger zeide het bedrag bij de zaak te komen verrekenen. Hij is echter niet komen opdagen. De „koper" bleek later aan de Hoofdweg een slaapkamertje te hebben gehuurd voor enkele dagen en is thans spoorloos. Iemand, die voorgeeft als functionna- ris van Volksherstel textielinspectie te moeten uitoefenen bij mensen, die aan vragen bij die instelling hebben inge diend, heeft zich onder dit valse voor wendsel bij bewoners van de Baanbrug- straat te Amsterdam 85 textie'pur.ten laten overhandigen. Na ruim twee uur worstelen met de ijsmassa's voor het stenen hoofd van de Holland-Amerika Lijn te Amster- oam slaagden twee sleepboten er in om net escorte-vliegdekschip „Karei Door man" voor de wal te brengen. Om half twee werd de eerste tros naar wal ge haald. Om kwart voor vier gingen de eerste opvarenden aan wal. De „Karei Doorman" is na een voorspoedige reis van ruim een half jaar weer thuis.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1