GROTE VIER DE GULDEN STIJGT Voor 't eerst Nederlandse vrouw ter dood veroordeeld voor het eerst te Moskou bijeen Duitse Statenbond DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Amerika wensf een Molotof optimistisch. Engelse persstemmen. r Was om t huilen! Honderd Chinezen verdronken. Vliegtuig van de R.A.F. verongelukt Haarlem's burgemeester Commissaris der Koningin in Utrecht VJ Mijnexplosie eist twee doden. Het schriftelijk examen der H. B. S. Trambotsing bij Hillegom. Boete van f 500.000 Oude moordzaak in hoger beroep Wanneer zal de competitie aanvangen? ZONNEVLEK MET HET BLOTE OOG ZICHTBAAR. Oude liefde roest niet. Dollars, ponden en sigaretten worden goedkoper Vonnis tegen Jodenverraadster Ans van Dijk Van nabij en verre ZOMERVOGELS KEREN WEER! Er wordt nog gespaard! Hkec&ecickt BURXAU: Koningstraat 70-80 Den Helder Telefoon *345 Giro 449041 Dli.: J. 3'J'.sma DINSDAG 11 MAART 1947. Voortzetting van de 70e Jaargang No. 9919. HELDERSCHE COURANT TAEHVBf: Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertentie* (..Juttertjee") tot 11 voorden 7! cent, elk woord meer 1 cent Abonnementen: per kwartel. 1 I.—. per poet 3 91 H> ofdredaeteor: M. H, E. Uyldert, Rayonredaetenren C. A. Dekken eo W. Kok. Moskou, (Reuter). Naar radio Mos kou meldt, is de eerste vergadering van de ministers der Grote Vier gisteren om 3 uur (Ned. tijd) begonnen. Molotof verwelkomde de delegaties en opende de bijeenkomst met een kort woord. Bevir» verzocht Molotof daarop de eerste vergadering te willen presi deren. Deze voldeed aan het verzoek en sprak de hoop uit, dat de andere mi nisters zich om beurten met het voor- zitterschap zhllen willen belasten. Molotof zeide, dat de vergadering gich geenszins voor een lichte taak ge plaatst ziet, doch dat er een goede basis voor samenwetking bestaat. In de eerste plaats zijn er de historische be sluiten van Yalta en Potsdam. Verder hebben de plaatsvervangers te Londen en de geallieerde bestuursraad in Duitsland veel en nuttig werk verricht door het nodige materiaal te verzame len en aanbevelingen op te stellen. Marshall en het Vier-mogend- heden verdrag. George Marshall, de Am min. v. buiten landse zaken, heeft te Moskou aan Amerikaanse journalisten verklaard, dat hij het streven van James Byrnes, zijn voorganger naar een Vier-mogend- hedenverdrag voor 40 jaar, zal voort zetten in overeenstemming met de door Byrnes gedane aanbevelingen. Marshall verwees naar de door Byr nes op 9 September jl. te Stuttgart uitgesproken rede, waarin hij verklaar de voorstander te zijn van een econo mische eenwording van Duitsland en later een statenbond binnen het kader der V. N. De „Times" schrijft in een hoofd artikel over de conferentie te Mos kou, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat uiteindelijke en eenstemmige besluiten over Duitsland in het geheel niet genomen zullen worden, indien de toon der besprekingen, zoals deze blijk uit commentaar van alle kan ten, niet verandert. Volgens de „Manchester Guardian" biedt Moskou meer gelegenheid dan Londen of New York om de koe bij de horens te kunnen vatten, daar Molotof en Wysjinsky in tegenstel ling met Bevin en Marshall geen ab solute volmacht hebben en Iedere stap van te voren door Stalin en het politieke bureau is bepaald of eerst overwogen moet worden. „Het Krem- lin is nu vlak bi) de hand", aldus het blad, „en Molotof hoeft zijn gedrag niet via intercontinentale telefoonge sprekken te bepalen Nazi-beweging in Oostenrijk ontmaskerd Van een D. P~corre3pondent. Autoriteiten van het ministerie van binnenlandse zaken deelden mede, dat een uitgebreide ondergrondse nazi- beweging in Oostenrijk was ontmas kerd De Oostenrijkse politie en Amerikaanse troepen hebben 57 „nazi leiders" gearresteerd. Aanvoerder der groep was de S.S.- generaai Walter Raffelsberger die on der een valse naam leefde. De nazi's hebben omvangrijke zwartemarkt- operatie? uitgevoerd en hebben ge tracht met zoveel mogelijk nationaal- socialisten in contact te komen. Volgens een woordvoerder van het ministerie hebben de arrestaties van vandaag ,,de bende uitgeroeid, toen zij nog in een beginstadium verkeerde". Op de Yangtse, ongeveer vijfendertig kilometer ten Oosten van Kioekiang, ts Zaterdag een kleine Chinese stoomboot gezonken, nadat op het «chip een brand was uitgebroken. Van de drie honderd opvarenden zou een honderd tal verdronken zijn. Tengevolge van het slechte zicht Is een viermotorig toestel van de RAF Zondag op het eiland Ischia, in de Golf van Napels, tegen een berg gevlo gen Alle inzittenden kwamen om het leven Een functionaris van het Engelse minis terie van luchtvaart meldt nader, dat het vliegtuig met 13 inzittenden aan boord op weg was van het vliegveld Hassani In Egypte naar Ciampino bij Rome Tot nu toe zijn 10 lijken geborgen Onder de In zittenden bevonden zich 5 Britse burgers, een Italiaan en een baby van 2 jaar Naar het Vrije Volk verneemt, ls de be noeming te verwachten va: den heer M A Relnalda, burgemeester van Haarlem, tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht Sinds 23 November 1945 bekleedt de heer Reinalda het burge meesterschap van de Spaarnestad, na eerst sinds de bevrijding dit ambt te heb ben waargenomen voor den toen nieuw- benoemden Commissaris der Koningin ln de provincie Noord-Holland, dr J E baron de Vos van Steenwijk, Te Frankfort begonnen onlangs 400 mensen, plus de acteurs en to neelknechts te huilen tijdens een opvoering van het stuk Bedwel ming" van August Strinberg. De voorstelling moest worden onder broken. De Neue Zèitung deelde mede, dat het theater pas opgeschilderd was met een soort brand-werende verf, die dezelfde uitwerking bleek te hebben als traangas. In de Oranje Nassaukazerne te Ber gen op Zoom. waarin de mijnenschool is ondergebracht is Zaterdagmorgen omstreeks negen uur een mijn tot ont ploffing gekomen. De 20-jarige soldaat Vervoorne uit Do.drechf werd hierdoor op slag ge dood, terwijl een tweede soldaat, nl Noorddraver uit Leeuwarden. Inmiddels aan de bekomen verwondingen is over leden. Nog twee andere soldaten werden gewond. Het slachtoffer V; was gehuwd en vader van twee kinderen. N. was eveneers gehuwd en vader van drie kinderen. De mijn zou bij het vervoer op on verklaarbare '-'.z tot ontploffing zijn gekomen. 's-Gravenhage. - Het schriftelijk ge deelte van de eindexamens der openba re hogere burgerscholen met 5-jarige cursus en de, ingevolge art. 45 Trede- cies der middelbare onderwijswet aan gewezen bijzondere hoger burgerscho len met 5-jarige en 4-jarige cursus, de middelbare scholen voor meisjes en van de middelbare Handelsscholen met 4- jarige cursus zullen worden gehouden op 2, 3, 4, 5 en 6 Juni 1947. Zondagavond omstreeks 18,15 uur zijn twee trams van de N Z H op het baanvak tussen Hillegom en Lisse ter hoogte van de halte de Nagtegaal met elkaar in botsing gekomen, waardoor belangrijke materiële schade ls ont staan en veertien passagiers door rond vliegende glasscherven licht werden verwond. Het ongeluk gebeurde op het eenspo- rige baanvak, dat aan weerskanten door lichsignalen is „beveiligd". Naar de oorzaak wordt 6611 onderzoek inge steld, dat tot dusverre nog geen op heldering heeft verschaft. De gewonde passagiers konden allen, nadat hun eerste hulp was verleend, naar huis terugkeren. Een der wagen bestuurders werd aan de hand gewond. Vooral de belde motorwagens van de trams werden zwaar beschadigd. BONDSELFTAL TEGEN ENGELS AMATEURELFTAL. Naar A N P-sport verneemt, zal het Engelse amateurelftal, dat vla Frankrijk en Luxemburg naar Nederland komt, op ri Mei a.s. ln het Goffertatadlon te Nll- megen een wedstrijd spelen tegen net N ederlands Bondselftal. De meubelhandelaar Smarius te Nij megen, die tijdens de oorlog zeer veel goederen aan de Duitsers had ver kocht, is door het Tribunaal te Nijme gen veroordeeld tot een geldboete van f500,000,— en ontzetting uit de kies rechten. Wegens zijn hoge leeftijd werd geen interneringsstraf opgelegd. „Deze jonge man zal zijn geslotenheid moeten laten varen, wil er na zijn straf tijd, nog Iets van hem terecht komen Ik els tegen hem, met vernietiging van het rechtbankvonnis, 10 jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis" Deze woorden sprak de procureur-gene raal bij het hof te Leeuwarden, met be trekking tot de op het ogenblik van het misdrijf 10-jarlge P R K te Wolvega, die op II Januari 1943 ln blinde woede twee vrouwen h. I vermoord Om dezen jongen niet ln handen van de Duitsers te spelen, wist de justitie de zaak slepende te hou den Dr Verweij vergeleek deze daad met amokmakerlj en was van oordeel, dat verdachte op het rampzalige ogenblik tijdelijk minder toerekeningsvatbaar ts geweest Dr J P L Hulst was echter een geheel andere mening toegedaan Deze deskundige was van oordeel, dat de jon gen volkomen ln koelen bloede heeft ge handeld Nog nooit heeft hij ln een moordzaak zulke afschuwelijke verwon dingen aangetroffen V o e t b a L Op het Bondsbureau van de KNVB heeft A N P-sport geïnformeerd, wan neer men dacht de competitie te kun nen hervatten. Het antwoord luidde, dat ds velden zich over het algemeen in slechte toestand bevinden, soms zit de verst wel een meter de grond ln. A D O heeft Zondag getracht, met eigen leden, het veld van sneeuw vrij te maken. Met het gevolg, dat het terrein blank kwam te staan, aangezien het water nergens naar toe kan. Op het Bondsbureau neemt neemt men aar, dat pas op $0 Maart a.s. een normale volledige com petitie kan worden afgewerkt met de mogelijkheid, dat op goede velden, voor al op de zandgronden, een week eerder kan worden gespeeld. Maar alles hangt sf van de weersomstandigheden. Alleen droog voorjaarsweer met veel zon kan een drastischen omzwaai ten goede be tekenen. De Bilt. - Naar het K. N. M. I. me dedeelt, is momenteel op de zon een buitengewoon grote zonnevlek aanwe zig. Men kan deze vlek gemakkelijk met het blote oog zien, wanneer de zonnestraling door nevels of dunne wolkenflarden verzwakt is. Bö onbewolkten hemel moet men het oog beschermen met een zwart stuk glas of film. De vlek heeft een doorsnede van on geveer een tiende gedeelte van de zon neschijf. Dit komt overeen met meer dan 100.000 km Het zal nog een week duren voor de vlek door de wenteling van de zonnebol achter de westelijke zonsrand is verdwenen. JHR MR H A M VAN ASCH VAN WIJK OVERLEDEN Naar gemeld wordt ls ln zijn woning te Doorn plotseling overleden het an- tirevolutlonnaire Eerste Kamerlid Jhr mr H A M van Asch van Wijck. Hij ia 16 October 1879 geboren. Hij was o.m. wethouder van Doorn. Zijn lidmaat-) schap van de Eerste Kamer dateert van 2J Januari 1939. WALVISTRAAN VAN DE WILLEM BARENDSZ NAAR NEDERLAND Dt Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart deelt mede, de de tan ker „Nacella" op 28 Februari Jl van de vanggebieden In de Zuidelijke IJszee naai Nederla-d is vertrokken met 'n lading traan van rond 5700 ton. Boven dien bevond zich op dit tijdstip rond 1800 ton aan bO"--d van de „Willem Barendsz, die de vangst tot het eind van het seizoen op 8 April a.s. voortzet Een vrouw te Kiel, die diep be droefd was geweest, toen zij on langs de bevestiging had gekre gen, dat haar man tijdens een van de laatste gevechten van de oor log was gesneuveld, zag een dezer dagen op straat een vreemde, gaf een kreet van vreugde en vloog hem om de hals. Het was haar eerste echtgenoot, die sinds de wereldoorlog 1914—'18 was vermist en nu juist uit Si berië was teruggekeerd. (Van onzen specialen verslaggever.) Er is geen vaste prijs meer voor een pakje zwarte sigaretten. De prijsdaling gaat sneller dan de zwarte handel kan verwerken en daarom levert de ene straat goed koper dan de andere. Bovendien wordt de positie van de winkeliers, die ook wel eens „onder de toon bank" verkopen, sterker, omdat zij ln staat blijken de straathandel te beconcurreren. Een pakje sigaret ten zonder bon kan men menig maal al verwerven voor minder dan drie gulden. De leveranciers op de hoeken van straten laten al afdingen. En de slgarettenbon, die zich lange tijd wist te handhaven, zakte tot f 2.75 f 3. Dit Is niet alleen maar een gevolg van de volksherstel-sigaretten, die thans in de winkels verkrijgbaar zijn en een Iets ruimere distribuUe. Er is meer aan de hand. Het toenemende vertrouwen ln de Nederlandse gulden ls de voor naamste oorzaak. Want de „zwar te" ponden en dollars zakken voortdurend. Het pond doet op de zwarte markt nog f 18, de dollar, die in December nog stevig „in de schoenen stond" op f 7,50, is nu gezakt tot f 4 f 4.25, cheque dol lar zelfs tot 81/2 8 En voor een gouden tientje biedt men niet meer dan f 85. Deze koersdaling staat niet op zichzelf. De „vrije" koersen ln België vertonen een gelijke tendens. In de laatste twee. maanden zijn ook daar de prijzen gedaald. Het Engelse pond zelfs beneden de officiële koers! In België betaalt men alleen voor zwarte dollars en Zwitserse francs nog meer dan de officiële koers voor schrijft De zwarte Nederlandse gulden be reikte weer de tien franken, die men er ln Februari 1945 ook voor gaf. Dit is een verheugend verschijnsel. Gulden hoger prijzen dalen. Want naarmate de gulden hoger wordt gewaardeerd, zullen de prij zen dalen. En het ls hoog tijd, dai leder, die zich van tijd tot tijd aan een zwart handeltje bezondigt, hier mede rekening gaat houden. Want ae prijzen, die men nog betaalt, zijn te hoog. Het kan een stuk goedkoper. Om nog maar eens te wijzen op de sigaretten. Enkele maanden geleden vloog in Amsterdam de zwarte dol larkoers met sprongen omhoog, als er een boot aankwam met een flinke hoeveelheid Engelse of Amerikaanse sigaretten aan boord. Toen kreeg men voor een één-dollarbiljet nog acht gulden. Thans is dit de helft minder. Maar daarom is ook een prijs van f 3,50 voor een pakje Chester field veel te hoog, al ls dan ook de aanvoer op het ogenblik wellicht min der en in elk geval gevaarlijker dan een tijd geleden. Het stijgen van de gulden op de zwarte markt betekent natuurlijk ook, dat de smokkelhandel Nederland niet meer zoveel deviezen kost als voorheen. Maar het aanbod van gul dens in België is nog steeds zeer groot en dat stimuleert natuurlijk de smokkelhandel- De Belgen willen van hun clandestien verworven gul dens af, nu deze minder francs op brengen en niet meer zo'n goeae spaarpot vormen. Doch ook dit verschijnsel wijst er op, dat de positie van de Nederlana- se gulden beter wordt Het gevolg van dit alles ls, dat de prijzen voorzover die samenhangen met de zwarte koersen, ln ons land dalen. Voor den zwarten handelaar een strop. Voor den Nederlander, die gedwongen la Iets te kopen, een bui tenkansje, want als hij afdingt, maakt hfl een goede kans, minder te betalen dan gevraagd wordt Maar een Nederlander, die zijn plicht be grijpt, koopt niet op de zwarte markt. Tengevolge van de overstromingen en daarna weder terugkerende werden de wegen in de dorpen in ae omgeving van Maastricht met een dikke laag leem en mergel bedekt. In bet dorp Eansdal, gem. Schin op Geul heeft Iedere bewoner de taak zijn straatje schoon te houden. (NFB P.) Voor het eerst in de geschiedenis heeft een Nederlandse rechtbank een vrouw ter dood veroordeeld. Het is de 42-jarige Joodse vrouw Ans van Dijk uit Amsterdam, over wie gistermorgen door het Bijzonder Hof te Amsterdam conform de eis het doodvonnis is uitgesproken. Het recht van cassatie werd haar niet verleend. Bleek maar uiterlijk beheerst, werd deze beruchte S. D.-spionne, die in 1943 en 1944 als zg. V-vrouw van de S. D.-rechercheur Schaap minstens G8 Joodse Nederlanders heeft verraden, door een parketwacht de zaal van het gerechtshof binnengeleid. Nadat het Hof was binnengetreden richtte de president, mr. A. C. N. P. Ruys, allereerst een waarschuwing tot het publiek zich bij het uitspreken van het vonnis van iedere goed- of afkeuring te onthouden Door haar donkeie bril naar bene den starend en gekleed in een spor tieve bruine jas, hoorde de verdachte het vonnis zonder uiterlijke tekenen van bewogenheid aan. „Verdachte heeft betoogd", aldus mr. Lubbers, „dat het door haar gepleegde meervoudige verraad op haar land- en rasgenoten haar niet kan worden aan gerekend, omdat zij dit heeft begaan uit lijfsbehoud. Daarbij heeft zij aange voerd, dat de S. D -rechercheur Schaap haar met deportatie naar Polen had be dreigd indien zij hem bij het opsporen yan Joden niet behulpzaam wilde zijn. Een Frans militair vliegtuig is Zon dagmiddag tijdens een oefenvluchf {te Kouribga nabij Casablanca neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. De oberkellner van één der restaurants te Nijmegen, zekere H., kwam met zijn achterhoofd op de trot toirband te vallen. Toen hij werd op gemerkt, bleek hij reeds te zijn over leden. De Donau is in de omgeving van Bratislawa buiten haar oevers ge treden. Verscheidene plaatsen zijn on der water komen te staan en er is aan. zienlijke schade aangericht. Onbe kende personen, na r men aanneemt voormalige nazi's, hebben een gedenk teken vernield, dat in de buurt van Hannover opgericht was ter ere van Russische krijgsgevangenen en politieke gevangenen. Een onbekend persoon, met een geweer gewapend, heeft uit een juwelierswinkel in één der hoofd straten van Haifa een aantal juwelen ter waarde van 2500 pond sterling ge stolen. De politie van foulon heeft 17 Duitse krijgsgevangenen gearres teerd wegens het stelen van benzine, banden, voedsel en militaire uitrusting tot een waarde van enige millioenen francs uit een Brits doorgangskamp te Toulon. Een oude universiteitsstad, 350 km van Lakore (Br-I) is geheel ln vlammen opgegaan. Het ls nu reeds de achtste stad waarin relletjes zijn uit gebroken tussen Hindoes en Sikhs in de Pendsjaab. Frankrijk heeft in Engeland oorlogsmateriaal aangekocht voor de uitrusting van een parachutis ten-divisie van 16000 man. Barbara Hutton, de rijkste vrouw ter wereld, is te Chur (Zwitserland) voor de vierde maal in het huwelijk getreden, thans met prins Igor Troubetzkoi. Twee rooms-katholieke geestelijken, pater Brossard en broeder Vincentius zijn te Montreal op straat aangevallèn door een maniak en met een mta gestoken; de toestand van den pater is zorgwek kend. De Japanse luitenant-generaal Hisao Tanl. die verantwoordelijk ge steld is "oor het wangedrag van zijn troepen in Nanking in 1937. toen een veertigduizendtal Chinezen om het leven kwam, k ter dood veroordeeld. Schaap heeft ter terechtzitting echter verklaard, een dergelijke bedreiging nimmer te hebben geuit, maar boven dien kan het Hof niet aannemen, dat zelfs indien hij dat wel zou hebben ge daan dit op verdachte een zodanige psychische dwang zou hebben uitge oefend, dat zij zich aan deze laakbare practijken niet had kunnen onttrek ken. Het Hof verwerpt dus dit ver weer". Met koel overleg gehandeld- Voorts was ln het vonnis opgenomen, dat van een geestelijke afwijking bij verdachte niets is gebleken. Met koel overleg en welbewuste berekening heeft verdachte haar slachtoffers aan de S. D. uitgeleverd, hetgeen in felle tegen spraak is met haar bewering, dat zij uit angst voor de dreigementen van Schaap zou hebben gehandeld. Boven dien liet zij zich geregeld voor haar verraad betalen. ,,De gepleegde misdrijven werden door het Hof", aldus mr. Lubbers, „van hoogst ernstige aard geacht. Zij heeft zich volkomen in dienst gesteld van de S. D. bg de deportatie der weer loze Joden. Welbewust en met ver fijnd overleg heeft zij haar verfoei lijke handelingen begaan en daarmede onbeschrijfelijk leed en diepe rouw gebracht over talloze families. Zij heeft daarbij getoond elk begrip te missen voor haar medeburgers. „Het Hof acht dan ook de zwaarste straf, ook al betreft het een vrouw, niet slechts verantwoord, doch uit een oogpunt van verplichting tegenover de nenselijke beschaving, absoluut noodza kelijk", zo zeide mr. Lubbers tenslotte, ,en het veroordeelt A. van D (Ans van Dijk)^ dientengevolge tot de doodstraf net ontzetting uit alle openbare rech- en voor de tijd van het leven Het Hof acht geen termen aanwezig haar het recht van cassatie te verlenen". Onmiddellijk daarop werd de ver dachte door de parketwacht wegge voerd. Niettegenstaande het winterweer zijn op Walcheren de eerste kieviten weer gearriveerd en vlogen gisteren twee ooievaars boven Wijk aan Zee. Blijkens de cijfers, noor de Ned. Spaar- bankbond gepubliceerd, werd in de maand Januari bij de algemeene spaarbanken in gelegd voor een bedrag van f 9.146.441,— terwijl f 2.204.961,— werd terugbetaald. De lnleggingen overtroffen de terugbetalin gen dus met bijna T miltloen gulden. Bij de spaarbanken beliepen de inleg- g'ngen en terugbetaligen resp. f 874.245,— en f 763.748,—. STIJGING VAN TEMPERATUUR. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt tot Dinsdagavond. Voor het ncorden van het land: zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw of regen. Temperatuur oplopend tot om het vriespunt met later^plaatselijk lichte dooi. Ma tige, tijdelijk krachtige wind tussen oost en zuid. Voor het zuiden van het land: zwaar bewolkt met nu en dan re gen en hier en daar mist. Later flinke dooi. Matige, tijdelijk krachtige wind, voornamelijk tus sen oost en zuid.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1