Regering pleii voor onze havens Regerings-crisis in België China het eerste twistpunt „Twenthe" startte voor wereldreis Weec&ecUfit Verdrags verplichtingen Nota aan Washington en Londen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRASTEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Men wil „FIFTY-FIFTY" met België Bevroren Nederlandse bloemen naar de tropen Hors d'Oeuvre Een warme April? Wordt Spaak Kabinets-lormateur Streven naar nationale coalitie ..I-a sc'icct zijn vrouw dood. Overstromingen in België Prinselijk gezin met vacantie Prins Bernhard voor de radio Weer expresse-bestelling mogelijk. 3E Schoenenbonnen op 1, 8, 4 of 0 Moderne zakentocht van vliegenden millionnair Van nabij en verre n. Dakota in Ned.-Indië vermist BTJRXAÜ: Koningstraat 78-10 Den Helder Telefoon Giro 449041 Dlr.: J. Btjlsma DONDERDAG 13 MAART 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9911. HELDERSCHE COURANT TAREgVKN: Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 11 cent per m.m. Kleine ad vertent: es („Jurtertje*") tot U voorden Tl cent. elk voord meer I cent Abonnementen: per kwarts»: t per poet 1 183 H> ofdredttteor: M. H. E. Uyldert, Rajonredecteoren C. A Dekken es W. Kek. Na de oorlog is een overgrote deel van het voor het natuurlijk achterland van de Nederlandse en Belgische Rijnhavens bestemde ver keer door de bezettingsautoriteiten over Hamburg en Bremen en Em- den geleid, hetgeen voor de Neder landse en Belgische regeringen aanleiding is geweest in gezamenlijk overleg een nota tot het State Department en het Foreign Office te richten, waaraan wij het volgen de ontlenen: De Nederlandse regering, ln over leg met de Belgische regering, heeft de eer de uitnodiging te aanvaar den om met de bevoegde Engelse en Amerikaanse autoriteiten besprekin gen te voeren op een door deze auto riteiten nader aan te geven tijd en plaats over het probleem betreffende het herleiden naar de Nederlandse en Belgische havens van het transito- Verkeer met bestemming voor het na tuurlijk achterland van deze havens, dat nu over de Noord-Duitse havens wordt geleid. De Nederlandse regering beseft, dat deze vervoerpolitiek, die zoveel echade berokkent aan de Nederlandse en Belgische havens, door de Engelse en Amerikaanse autoriteiten wordt gevolgd, teneinde een bezuiniging te verkrijgen in „hard currency" in hun bezettingskosten van Duitsland. De leidende gedachte is hier, dat bij in voer door de Nederlandse en Belgi sche havens, alle kosten na aankomst van de schepen verschuldigd zijn ln Nederlandse guldens of Belgische francs, terwijl in de Noord-Duitse zeehavens in marken betaald wordt. concessies bereid. In het belang van een terugleiding van het bedoelde verkeer naar oe uit Aalsmeer zijn onlangs snijbloemen per „Oranjefontein" naar ZuidAfrika verstuurd De seringen, rozen en tulpen waren ln „droog ijs" (koolzuur) verpakt en toen men één der kisten ter hoogte van de evenaar opende, waren de kinderen Van flora even fris als toen ze in hun koele bewaarplaatsen werden gedaan Ook in Kaapstad bleken de daar ontdooide bloemen die twintig dagen bevroren waren geweest de reis zonder enige schade te hebben doorstaan Hiermee is een experiment geslaagd, dat van vér strekkende betekenis kan zijn voor de Nederlandse bloemenexport naar veraf gelegen gebieden WEER DE WAAGHAAN „Ziezo", zei de haan, „je kunt mij er weer op zetten." „Waarop?" vroeg ik. „Op de toren van de Waag. Ik waag het erop Het ergste is voorbij. Het dooit. Duurzame dooi." En hij lachte schril. „Ja, Ja", liet hij erop volgen, en hij krabde met zijn verroeste linkerpoot zijn verroeste kam, „ik stond daar hoog tn de lucht, en daar zag ik opeens de Ooste wind in de verte recht op mij aankomen. Rechtstreeks uit Prui sen. Ik wist op slag wat voor wintertje dit worden zou. Daar om, en alleen daarom, ben ik on dergedoken. Nu ben ik illegaal „Dat zit hem niet in het on derduiken", merkte ik voorzien tig op. „Dat weet ik wel", zei de haan „maar het telt toch mee. Hiel beneden is het wel donker, maar goed beschut. Toch, nu de kou voorbij is, wil ik er wel weer bovenop. En draaien en kraaien en vrolijk zijn. Ik voel me kip lekker." Hij probeerde te kraaien, maai er zat klaarblijkelijk ook roest in zijn keel. Het klonk schor „Wil Je niet eerst een beetjt worden verguld?" vroeg ik. „Och wat", riep hij minach tend, ,,dat bladdert er toch maar af. Geef mij nu maar mijn plaatsje in de zon terug. De wind zit in de goede hoek, ik wil daarvan profiteren zolang ik kan." „Je hebt wel eens anders ge praat", zei ik, mismoedig en met een tikje van verwijt. „Daarvoor ben ik ook niet al leen een Waag haan, maar ook een weer-haan", zei de haan. KREEFT. Nederlandse en Belgische havens, u de Nederlandse regering bereid haar begrip voor dit inzicht van de Brit se en Amerikaanse autoriteiten te tonen en mede te werken tot een op lossing van het probleem op de vol gende basis: 1. het gehele bovengenoemde ver keer zal door de Britse en Ameri kaanse autoriteiten weer over Ne derland en België worden geleld. 2. De Nederlandse regering ver klaart zich bereid de daadwerke lijke grotere kosten in vreemde va luta, die voor de Amerikaanse en Britse regeringen zouden kunnen voortvloeien uit de herleiding van het verkeer bedoeld onder 1, te be talen. 3. Ten minste 50.000 ton per maand van het bovenbedoelde ver keer zal door de Britse en Ameri kaanse autoriteiten geleld worden De afdeling klimatologie van het K. N. M. I. deelt mede, dat waar schijnlijk de gemiddelde tempera tuur in April boven normaal zal zijn, zodat een betrekkelijk warme Aprilmaand verwacht mag wor den. Voor de neerslag ls het niet mogelijk een vewachting op te stellen. over Nederlandse havens en ten minste 50.000 ton per maand over de Belgische havens. Ten aanzien van het verkeer boven de 100.00» ton per maand Is de keus tussen Nederlandse en Belgische havens vrij. De Nederlandse regering drukt haar hoop uit, dat een gelegenheid worde geschapen over deze belang rijke punten van gedachten te wisse len. Naar aanleiding hiervan bestaat de mogelijkheid dat binnen afzien bare tijd tussen de bevoegde autori teiten van de betrokken landen be sprekingen zullen plaatsvinden over de herleiding van het verkeer over de West-Europese havens, terwijl hei niet onmogelijk is, dat daarbij an dere kwesties, als daar zijn b.v. het verkeer binnen Duitsland, zullen worden behandeld. De Belgische minister-president, Camille Huysmans, heeft gistermor gen het ontslag van zijn regering aan prins-regent Karei aangeboden. De zitting van de Belgische Kamer is voor onbepaalde tijd verdaagd. Van Cauwelaert heeft in de Kamer voorlezing gedaan van een korte mede deling van Huysmans over de indie ning van het ontslag der regering. Huysmans verklaarde, dat de com munistische ministers hem hadden verzocht van hun functie te worden ontheven, als gevolg van een verschil van mening ten aanzien van de kwestie van steenkool en mijnen. Onder die omstandigheden kan de regering niet meer op een meerder heid in het parlement rekenen, aldus Huysmans, en daarom heb ik den prins-regent verzocht het ontslag van de regering te aanvaarden. Crisis van korte dour? Huysmans heeft tegenover de pers verklaard, dat de regeringscrisis van korte duur zou zijn, daar reeds van te voren maatregelen zijn genomen en be sprekingen zijn gearrangeerd. Op een vraag op welke partij of welke per soonlijkheid hij een beroep zou doen, antwoordde Huysmans, dat het op het cgenblik minder ging om een partij dan wel om een program. Betreffende de vraag op welken persoon de prins-re gent allereerst een beroep zou gaan doen, wilde Huysmans slechts ten ant woord geven: „Zoek niet naar een naam van verscheidene lettergrepen". Een nationale coalitie. In gewoonlijk welingelichte kringen te Brussel deden geruchten de ronde over een opvolging van de aftredende linkse coalitie-regering door een rege ring van „nationale coalitie". Dit zou betekenen, dat in de regering ook ver tegenwoordigers zouden komen van de christelijke volkspartij, de grootste tn het land, welke in Juli 1945 uit de re gering trad tengevolge van verschil van mening met socialisten, liberalen en communisten over de Koningskwes tie. De CVP was voor onmiddellijke terugkeer van Koning Leopold 3, die thans in Zwitserland vertoeft. Toetre ding van de CVP tot de regering zou Maandagavond heeft de dienstleider J Hobbel te Ohe en Laak (Limburg) door een noodlottig toeval zijn vrouw gedood De heer Hobbel maakte zijn revolver schoon en verkeerde ln de mening, dat het wapen ontladen was. Er heeft echter nog een patroon in de loop gezeten. Tijdens het poetsen van het wapen klonk plotseling een schot en de kogel trof de vrouw in de borst. Een mede- aanwezige kennis haalde onmiddellijk geestelijke en medische hulp, die echter niet meer konden baten. Het slachtoffer was 40 Jaar oud. H. ls door de marechaus- sée gehoord. Tengevolge van de dooi en overvloe dige regens zijn het kanaal van Char leroi alsmede de rivieren Pieton en Sambre op verschillende plaatsen in de streek van Charleroi buiten hun oevers getreden. Te Marchienne en te Aiseau worden de huizen door het binnen stromende water bedreigd. In het laatste plaatsje geschiedt het verkeer geheel per vaartuig. mogelijk kunnen zijn wanneer een compromis kon worden gevonden inza ke de Koningskwestie. Na het ontslag van het kabinet-Huys- mans te hebben aanvaard, had de prins-regent een onderhoud met de voorzitters van Kamer en Senaat, van Cauwelaert en Gillon en vervolgens met de Schrijver, voorzitter der CVP. In politieke kringen spreekt men van Paul Henri Spaak, den aftredenden minister van buitenlandse zaken en voorzitter van de algemene vergade ring der V. N-, als mogelijk opvolger van Huysmans in de functie van mi nister-president. De gemeente Zermatt heeft hei ge hele Prinselijk gezin uitgenodigd voor een vacantleverblijf van enkele weken Hunne Koninklijke Hoogheden hebben deze bijzonder vriendelijke uitnodi ging, welke de Prinselijke familie In staat stelt tezamen een vacantie in de Zwitserse bergen door te brengen, gaarne aanvaard Z K H Prins Bernhard zal Donderdag avond S uur over belde zenders een dankwoord spreken naar aanleiding van de geboorte van Prinses Maria Christlna De tweede „kolen-Zondag" is een groot succes geworden. Ruim 35000 ton steenkool werd door de mijnwerkers in de Limburgse mijnen naar boven gebracht. Onmiddellijk na aankomst van de kolentreinen zijn de kolenhan. delaren met man en macht begonnen met het lossen van de kostbare brandstof, ANP P. NIEUWE AANVAL OP DE VORST WORDT INGEZET. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig tot Donderdagavond: Toenemende bewolking met tijde lijk sneeuw, later voornamelijk in {'et zuiden van het land overgaand n regen. Aanwakkerende wind tussen oost en zuid. Aanvankelijk lichte vorst, later opnieuw stijging van temperatuur in het zuiden van het land tot boven nul, in het noorden van het land tot om het vriespunt. Met ingang van 1 April zal vooi het gehele land de mogelijkheid woe den opengesteld om briefpostzendin gen per expresse te doen behandelen. 4 Voor aangetekende stukken en postwissels zal voorlopig nog geen jresse-behandeling mogelijk zijn. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat de distributlediens- ten van 17 Maart a.s. af op nader bekend te maken dagen aan hen wier stamkaartnummer eindigt op 1, 8, 4 of 0. voorzover zij sedert 1 April van het vorig jaar geen schoenenbon tegen Inlevering van bon 614 van hef inlegvel hebben ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aan - ager zullen verstrekken. De tweede distributiestamkaart met bijbehorend inlegvel moet overlegd worden. De bonnen 612 en 614 zullen van het inlegvel verwijderd worden. Voorts zal na bovenvermelde datum aan kinderen, geboren in de maand Maart van een der jaren 1932 t/m 1946 een schoenenbon worden verstrekt van de soort en maat welke overeenkomt met leeftijd en geslacht van het kind. Van het inlegvel, hetwelk met de TD moet worden overgelegd zal bon 604 worden verwijderd. De conferentie te Moskou Onder voorzitterschap van minister Marshall hebben de ministers van buiten landse zaken Dinsdag te Moskou het Sow- Jet-voorstel besproken om de details be treffende China van de in December 1945 gehouden conferentie der ministers van buitenlandse zaken aan de agenda toe te voegen De Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, verklaarde, dat de bij een- komst van 1945 geen zitting was geweest van de raad der ministers en hij gaf er ds voorkeur aan de kwestie op een on officiële zitting te behandelen, waarbij hij werd gesteund door zijn Amerlkaansen ambtsgenoot Marshall Beiden verklaarden het niet Juist te achten de Chinese kwes tie op de conferentie van de ministers te Gistermiddag om dertien nur ver trok. nagewuifd door een groot aan tal familieleden en bekenden, het echtpaar B van LeerRubens met 't KLM-vlIegtuig. de PH-TAT „Twen- the" voor een reis naar Voor-Indië, China en Zuid-Afrika. De heer B van Leer. president-di recteur van de „NV Van Leer's Ver enigde Fabrieken", zal op deze reis om de wereld, waarvoor hij het vlieg tuig heeft gecharterd, de verschil lende fabrieken van zijn onderneming bezoeken en nieuwe relaties in het buitenland opdoen. Een schare van journalisten en pers- fotogr ->-i omringde den „vliegenden millionnair" voordat- hij in 't vliegtuig stapte. Op de vraag of de heer van Leer altijd een voorstander is ge weest van de vliegsport, antwoordde hij: „Vroeger was dit niet het geval. Tijdens mijn verblijf in Amerika, ge durende de oorlog, heb ik, mede op aandringen van mijn zoon. die zelf sportvlieger is, veel gevlogen. Nu ben ik er een warm voorstander van. Het personeel van mijn zaak heeft reeds 700000 km gevlogen." Behalve het echtpaar Van Leer vliegt een bemanning mede van 9 man. De gezagvoerder is P Both. De heer Van Leer neemt een eigen fotograaf mede, die voor de fotografische documentatie van deze unieke reis zal zorgen. Route nog onbepaald. Het eerste doel van de tocht is Lon den. De heer V van Lejrr, een zoon van den mjliionnair, zal met zijn echt genote de tocht tot Londen meemaken. Vandaar gaat de reis naar Lydda in Palestina, maar verder is de reis slechts in grote lijnen uitgestippeld. Van dag tot dag zal worden bepaald welke routes men zal vliegen en waar men zal landen. De heer Van Leer heeft aan de NIWIN het aanbod gedaan enige ba gage mee te nemen voor de soldaten in Indonesië. Aan boord bevinden zich o.m. 109000 sigaretten, een ge schenk van de Curacaose militairen aan hun wapenbroeders in Indonesië. Bovendien gaan er ongeveer 250 kilo kranten en weekbladen met het vlieg tuig mee voor de jongens over zee. „Goe^e reis!" De heer Van Leer en zijn echtgenote onderhielden zich vóór hun vertrek nog geruime tijd met enkele leden van de directie der Van Leer fabrieken nl de heren J Bouw, dr J de Meijer en T Gransbergen. Onder de talrijken die hen goede reis toewensten waren de heer Van Gelder, directeur der BPM, de heer Veenendaal. directeur KLM. mr van der Wiel, alg. secretaris der KLM, mr van Leuven en mr van Son, resp. secretaris en persoonlijk vertegenwoordiger van den heer Ples- man, en de bekende revueartiste Hen- riëtte Davids. een oude kennis van de familie Van Leer. Tenslotte hield de heer H Martin, directeur der KLM, een korte toespraak, waarin hij zijn bewondering uitsprak voor het jeug dig Initiatief van den heer Van Leer. die voor zijn grote zakenreis van het moderne vervoermiddel het vliegtuig gebruik maakt, bespreken of inlichtingen te ontvangen zonder dat China vertegenwoordigd ls De Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, zelde, dat ook Frankrijk van gevoelen is, dat China vertegenwoor digd moet zijn. Indien een op China be trekking hebbende kwestie op de confe rentie ter tafel wordt gebracht Minister Molotof verklaarde hierop, dat hij niet Inziet, waarom de Chinese kwes tie niet op de agenda geplaatst kan wor den en hij stelde een informele bijeen komst voor op dezelfde basis als de be sprekingen van 1945, welke bijeenkomst dan gevolgd dient te worden door de uit gifte van een communiqué waarin de ge zichtspunten van de drie betrokken mo gendheden zullen worden uiteengezet (Frankrijk heeft geen deel genomen aan de Moskouse conferentie van 1945) Berin verklaarde dat de omstandigheden in 19451 uitzonderlijk waren en hij het thans niet eens kan zijn met Molotof over de uitgifte van een communiqué, tenzij China op de hoogte wordt gebracht en bij de besprekingen aanwezig ls Bevin vroeg Molotof een dergelijk voorstel in te trek ken, doch verklaarde zich accoord met het voorstel om te Moskou Informele be sprekingen te houden De veehandelaar B. uit Markelo werd dezer dagen op de maikt te Olderxzaal beroofd van zijn portefeuille, inhou dende plm. 2500 gulden. x Ten noorden van Gaza is de Susannah, een schip, met naar men vermoedt 400 ille gale immigranten aan boord, aangeko men. x De gemeente Bloemendaal heeft dezer dagen haar 20.000ste inwo ner gekregen. x Sinds 3 Maart hebben de uitzendingen in de Ned. taal van de Radiodiffusion Frangaise plaats op golflengte 1293 m. (radio Luxem burg) iedere avond van 22 uur 45 tot 23 uur. x Vijftig procent van de Deense aardappelvoorraad is bevroren. x In de laatste maand zijn 4.792 personen in de Britse zóne van Duits land uit de openbare dienst ontslagen wegens voormalig lidmaatschap van de nazi-partij. x De Amerikaanse bezettingsautoriteiten in Oostenrijk nebben een bankbiljettenvervalsing op grote schaal aan het licht gebracht. Alle dollarbiljetten zijn Ingetrokken. x Volgens de laatste officieuze schat tingen bedraagt het aantal doden bij de bot-ingen in het gebied van Rawalpindi (Pendsjaab) 200 en het aantal gewonden 400. VERONGELUKTE BRITSE DAKOTA GEVONDEN Te Rome is officieel bekend gemaakt, da» de lijken van 12 der 13 inzittenden van het Britse Dakota-toestel. dat ver. leden week op het eiland Ischla is neergestort, gevonden zijn. Onlangs hebben wij uitgeweid over Engelands machtsverlies en in 't voor gaand artikel als een der dicpsle oor zaken van Engelands verzwakking ge noemd: gebrek aan begrip voor het Duitse gevaar, waardoor de regering te Londen heeft gemeend zich niet te hoeven te houden aan het ook met Frankrijk gesloten verdrag van Lo- camo. Dit verdrag, in 1925 aangegaan, was tot op zekere hoogte een aanvulling van het verdrag van Versailles, waar door Frankrijk zich niet voldoende be veiligd achtte tegen toekomstige Duit se agressie en legde aan Engeland de verplichting op aan Frankrijk militaire bijstand te verlenen wanneer dat door Duitsland mocht worden aangevallen, of wanneer Duitsland het Rijnland weer mocht bewapenen. Men ls des- tijds in Engeland over deze overeen komst zeer geestdriftig geweest en de Fransen voelden zich enigermate ge rustgesteld. Engeland meende in 1925 deze militaire hulp gemakkelijk in uit zicht te kunnen stellen, want het zou naar menselijke berekening toch nooit nodig zijn de wapenen tegen het ver zwakte en innerlijk verdeelde, econo misch uitgeputte Duitse rijk op te ne men. Te Parijs echter zag men het be ter in. Men kende de mentaliteit en de energie van den verslagen vijand maar al te goed. En Frankrijks zorgen zijn niet ongegrond geweest. Maar in ieder geval, in 1925 had men het Locar- no-verdrag. Evenwel, in tien of elf jaar kan veel veranderen. En toen Hitier, in 1936, de stoute worp waagde, het verdrag van Versailles verscheurde als een „vodje papier" voor Duitse staatslieden zijn verdragen zelden iets anders geweest behalve wanneer zij er voor hun land belang bij hadden dat zij werden na geleefd en zijn zwaar bewapende legers het Rijnland binnenrukken liet, hielden de Britse staatslieden zich doof voor de waarschuwende woorden uit Parijs en stoorden zij zich aan de ver plichtingen van Locarno allerminst. Te Londen had men andere zorgen. De Engelse premier brak -zich het hoofd over de kwestie der troonopvolging. George V was gestorven en de Prins van Wales trok zich fe elfder ure van de kroningsplechtigheid terug. Terwil- ie van een vrouw. Het was voor Enge land een pijnlijke historie, en wie kon zich dan nog bekommeren over een volksmenner als Hitier en over een aan Frankrijk gegeven belofte van meer dan tien jaar her? Engeland hield zich niet aan het ver drag. Men was er te Londen van over tuigd, dat het daar aan de Rijn zo'n vaart niet lopen zou. Het was echter een trouwbreuk, die zich binnen enkele jaren op Engeland wreken zou en het is een wraak geworden die door- en na-werkt en het Britse wereldrijk thans berooft van een overzees gebied waarop het sinds twee eeuwen trots is geweest. Hitier plaatste 7 Maart 1936 de we reld voor een voldongen feit, door het Rijnland weder te militariseren, als bestond het verdrag van Versailles niet. „Die Wacht am Rhein" werd weer een realiteit. De Volkenbondsraad die te Londen vergaderde, veroordeelde de Duitse remilitarisering als een schen ding van Versailles en Locarno, maar Engeland kwam niet in verzet. Het duldde dat Victor Emanuel tot Keizer van Ethiopië werd geproclameerd en het verleende gastvrijheid aan den uit zijn gebied verdreven Negus. De bur geroorlog in Spanje bracht Franco aan het bewind, die door Hitier en Musso- lini werd erkend, Engeland liet de din gen op hun beloop. Maar vier jaar la ter wierpen de Duitse stoottroepen het Engelse leger, groot vierhonderddui zend man, bij Duinkerken in zee, en slechts iets meer dan de helft ont kwam aan gevangenschap of dood. In datzelfde Duinkerken heeft Enge land thans wéér een overeenkomst met Frankrijk aangegaan, wederom een die tegen Duitsland is gericht. Juist als vóór 22 jaar te Locarno. Zal Lon den de verplichtingen welke daarin zijn vastgelegd, misschien wéér verwaarlo zen wanneer Duitsland binnen, laat ons zeggen tien of twintig jaar, aan leiding tat gemeenschappelijk optreden geeft? Versailles en Locarno hebben bewezen hoe weinig waarde gehecht moet worden aan een internationaal verdrag. Het wordt aangegaan als de nood er alle partijen toe dringt; het wordt gemakkelijk verwaarloosd als één der partijen de nood niet meer als zo klemmend ervaart en door andere belangen begoocheld wordt. Mag men daarom van Moskou wel veel verwach ten dat duurzame waarde heeft? U Een Dakota-vliegtuig, dat gister morgen voor de dagelijkse vlucht naar Bandoeng van het vliegveld Kemajo- ran opsteeg, is ter plaatse niet aange komen. Het toestel wordt voorlopig als vermist beschouwd. Buiten de twee leden van de bemanning vervoert de Dakota 24 passagiers.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1