Nederlands antwoord op Amerikaans protest CHURCHILLsfaaf achter Truman Wederzijdse critiek over de zuivering lüeec&eciclït Steekspel der diplomatie J DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Tegen sluikhandel in gestolen goederen r~ 17.000 auto's op komst! De borrel blijft „op peil' Hors d'Oeuvre Tegenmaatregelen inzake de „Martin Behrman Doodstraf tegen Tiso geëist Britse consul in Mexico vermoord Trein in Palestina verongelukt Rijvers in Bondselftal? Van nabij en verre „Deze politiek had wereldoorlogen kunnen voorkomen*' Ans van Dijk toch voor Bijz. Raad van Cassatie Op Goede Vrijdag vrij Vreugdebetoon te Athene Hoe Moskou reageert Dir.-generaal v.d. Landbouw benoemd De conferentie van Moskou Russische en Britse voorstellen BUREAU: Koningstraat 79-M Den Helder Telefoon 2345 Oiro 448041 Dtr.: J. Btjlsma ZATERDAG IS MAART 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 95*3. HELDERSCHE COURANT TABIXVKNt Advertenties: H cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mjn. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 13 voorden 7» cent. «Ut woord meer I cent Abonnementen: per kwarts i. t I—per poet t IM B> efdredaetenr: M. H. K. Uyldert, Rayeoredactearea C. A. Dekkers en W. Kek. Van bevoegde zUde wordt gemeld, dat het antwoord van de Nederlandse rege ring op het Amerikaanse protest inzake het Amerikaanse koopvaardijschip „Martin Behrman", aan den Amerlkaan- sen zaakgelastigde hier ter stede over handigd werd. Het antwoord van de Nederlandse regering beperkt zich in afwachting van volle gegevens over de „Martin Behrman'' tot een uiteenzet ting over de uitgevaardigde ln- en uit- voerbepalingen. Naar wij vernemen Is het antwoord o-m. op het volgende ge baseerd: 1 De verwarde situatie ln Nederlands- Indië na de Japanse capitulatie heeft op de economische toestand aldaar een zeer ernstige terugslag gehad. Dientengevolge was het onmogelijk contróle uit te oefe ren over de buitenlandse handel, zoals die door de crisis uitvoer-ordonnantie van 1939, de deviezen-regelingen van 1940 enz. was geregeld. 2. Door de bestaande moeilijkheden waren de rechtmatige eigenaren niet in staat hun rechten over het grootste deel van de ondernemingsproducten van Java en Sumatra uit te oefenen, terwijl on bevoegden bezit namen van deze produc ten en deze op onwettige wijze trachtten uit te voeren. De in- en uitvoerregelin gen van de Nederlands-Indische regering van 28 Januari 1947 zijn gericht tegen deze sluikhandel in gestolen goederen. Bescherming van het particuliere eigen dom, onverschillig van welke nationali teit is steeds een fundamenteel beginsel geweest van de Nederlands-Indische wet geving 2 De Nederlandse regering is er zich van bewust, dat de Verenigde Staten be reid zijn een groot deel van de lasten te dragen ter leniging van het wereldvoed- sel tekort De Nederlandse regering meent ander zijds echter de aandacht te moeten vestigen op de ernstige verarming van de Nederlands-Indische gemeenschap tengevolge van oorlog, Japanse bezet ting en de plunderingen na de Japanse overgave Deze verarming zou nog ver ergeren Indien het voortduren van de ze sluikhandel wordt toegestaan 4 Anderzijds worden onbruikbare voor werpen van slechte kwaliteit, waaraan bovendien geen werkelijke behoefte be staat, Ingevoerd 5 De onwettige uitvoerhandel verergert de voedselschaarste in Nederl-Indlë daar bepaalde producten, waarvan ln het ge heel van Indonesië tekort bestaat zoals suiker en palmolie, worden uitgevoerd 6 De Nederlands-Indische regering is verantwoordelijk dat internationaal gecon troleerde goederen worden geëxporteerd ln overeenstemming met de internationaal overeengekomen toewijzingen 7 Uitgezonderd militaire goederen en semi-milltalre goederen, waarvan de in voer aan beperkingen onderhevig ls, ls alle Invoer toegestaan Naar ,,De Auto", het officiéél orgaan der K. N. A. C„ mede deelt, stelj de overheid voldoen de deviezen beschikbaar voor de aankoop van 17.000 personen auto's in dit jaar. Het blad voegt aan dit bericht toe, dat dit op wekkend geluid ons niet blind mag maken voor het onloochen bare feit, dat bij een geschatte uitval var* 10.000 oude en al te zeer versleten auto's per jaar gedurende de eerste na-oorlogse jaren, de kwantitatieve verbete ring in 1947 dan nog slechts 7000 stuks zal bedragen, terwijl er thans een tekort van 'globaal ge rekend 60.000 auto's ten opzichte van de toestand in 19391940 be staat. I Enige tijd geleden bestond de moge lijkheid, dat de toewijzing van melasse, welke grondstof voor de distilleerbe- örijven onmisbaar is, niet op het hui dige peil gehandhaafd zou kunnen blij ven. In verband daarmede deed het gerucht de ronde, dat de toewijzing aan de handelaren in gedistilleerd met 40 pet. verminderd zou worden. Thans vernemen wij van de zijde van de vak organisatie in gedistilleerde dranken dat de productie van melasse achteraf ia meegevallen en derhalve het huidige peil gehandhaafd zal kunnen blijven. PECH! Sinds ik mij vanuit mijn wa terwereld onder de mensen heb begeven, ben ik er niet op voor uit gegaan. Ik ben namelijk wo ningzoekend geworden en een ruilt je is me ook onmogelijk, want niemand gaat nu eenmaal tussen zee-anemonen en kwallen huizen. En zo liep ik gisteren weer eens naar een huis te zoe ken, een bezigheid, die ik prac- tisch elk vrij ogenblik uitoefen, toen mijn aandacht werd getrok ken door hulpgeschrei. Een man worstelde in een wak tussen de ijsschotsen om zijn leven. „Help, help", schreeuwde hij, „haal me eruit, of ik ver drink." „Wacht even, mijn goede man'* zei ik, „waar woont je huisbaas?" „Help me toch", krijste hij, .,ik kan me nog maar nét drijvende houden." „Eerst het adres van je huis baas", riep ik flink terug. „In de Langestraat, nummer 851", hijgde hii „help, help „En waar woon je zelf?" „Op de Laanweg tienhelpI" Maar ik was al weg, naar de Langestraat, en belde aan op nummer 851. Een persoon, ken nelijk een huisbaas, deed open. „Meneer", zei ik, ,ik wil het huis op de Laanweg nummer 10 Van U huren." ,Dat kan niet", zei de huis eigenaar, „dat huis is al ver huurd" en hij wilde de deur sluiten, maar mijn hak zat er al tussen. „Luister nu even, meneer, de bewoner komt niet meer terug, die is vijf minuten geleden ver dronken", zei ik. „Dat weet ik wel", antwoordde hij met een medelijdend lachle. „maar U bent te laat." „Te laat?" vroeg ik verwon derd. „En ik kom net van zijn graf." „Toch is dat zo, meneer", zei hij weer, want ik heb het huis net twee minuten geleden ver huurd aan den man, die hem erin had gegooid Sommige mensen moeten ook altijd pech hebben KREEFT. Twee Amerikaanse vakverenigingen voor zeelieden hebben er bij het minis terie van Buitenlandse Zaken op aan gedrongen de Amerikaanse bemanning van de Martin Behrman te bescher men. De voorzitter van de zeeliedenorga nisatie der CIO, Joseph Curran, deel de den onderminister William L Clay- ton, mede: „onze leden vragen om te genmaatregelen tegen schepen, die van hier naar Nederland vertrekken". Volgens zijn zeggen is de bemanning van de Martin Behrman met geweren en bajonetten bedreigd, omdat zij niet wilden meehelpen aan het lossen Kapitein William Cash, secretaris van de vakvereniging voor zeelieden van de A F L, uitte zich in gelijke geest. De Tsjecho-Slowaakse epenbare aankla ger heeft de doodstraf geëist voor dr Joseph Tito, tijdens de Duitse bezetting president van Tsjecho-Slowakije, die zien voor een rechtbank te Praag moest ver antwoorden voor ten laste gelegde oorlogs misdaden. Tijdens het proces bekende Tiso, dat zijn regering den Duitsers militaire steun verleend had. Hij ontkende echter een oorlogsverkla ring aan Groot-Brittannlë en de Ver Staten getekend te hebben. De Britse consul te Tepachula, Orguhard, ls door onbekenden op zijn koffieplan tage vanuit een hinderlaag overval len en vermoord. Zijn lijk werd ver minkt Dit is reeds de zesde van een reeks moorden, die ln het grensgebied van Guatemala ln twee weken tijds werden gepleegd. Andere slachtoffers waren twee doktoren, twee planters en één spoor wegman. Volgens onbevestigde berichten ls Don derdagavond ln Palestina op de hoofd lijn tussen Petah Tlqvah en Ranana een trein opgeblazen Er zou zich daar op een bevlg vuurgevecht hebben ont wikkeld, doch er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers Reuter meldt op grond van officiële be richten nader, dat de trein op een mijn ls gelopen De helft van de trein, een goederentrein naar verluidt, die olie ver voerde. ls ontspoord, de andere helft ls van de' berm af een waterloop ln gereden De stoker kwam om het leven Een per soon werd gewond Zondag a.s. vindt te Ede, het minst on bespeelbare veld ln Nederland, een wed strijd plaats tussen twee bonds-elftallen, aldus meldt „De Volkskrant". Het blad ziet de opstelling van de A- ploeg als volgt: Kraak (Stormvogels), Van Bun (MW), Van der Linde (AJax). Ver rceer (Excelsior), De Vroedt (Feyenoord). Drager (AJax). WUkes (Hermes-DVS). Koozen (Haarlem), Rijvers (NAC), De Har der (VUC). De rechtshalf ls nog niet be kend. De zaak van de „Martin Behrman". Kapitein Rudy Grey van het Amerikaanse schip „Martin Behrman" verlaat de „Kortenaer" na een bespreking met de Nederlandse marine-officieren Ass Press P. In Bastings aan de Zuidkust van Engeland, zijn bij de eerste dooi hon derd vogels uit de bomen gevallen, waar zij vastgevroren hadden gezeten. Donderdag is het voor het eerst na drie weken de postboten „Noord-Ne derland" en „Vlieland" van Terschel ling en Vlieland gelukt de haven van Harlingen te bereiken. Indien Joego. Slavië niet binnen 3 weken minimaal 100.000 ton graan zal ontvangen, zal de hongersnood aan duizenden mensen het leven kosten. Aan 116 manschappen van het Canadase leger zijn Nederland- j se onderscheidingen uitgereikt. Naar wij vernemen heeft de proc- flscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam van den minister van Justitie de opdracht gekregen cassatie aan te tekenen tegen het vonnis, dat dit Bijzonder Gerechtshof uitgespro ken heeft tegen de Jodenverraadster Ans van Dijk De regering heeft besloten, dat op Goede VrUdag a.s. alle RUkslnstantles de gehele dag gesloten zullen zijn. In een toespraak tot de jaariyk- se conferentie van de Nationale Unie van conservatieve verenigin gen te Londen heeft Churchill com mentaar geleverd op de verklaring van president Truman. Naar zijn mening had geen der in de laatste tijd gedane stappen de kansen voor de handhaving van vrede en vrij heid in de wereld ln zo'n grote mate verhoogd. Als Amerika eer der met een dergelijke politiek was begonnen, aldus Churchill, zou de laatste oorlog niet zijn uitgebroken en de eerste wereldoorlog waar schijnlijk ook niet. Dan zouden wjj nu in een gelukkiger wereld leven. „Ik ben er zeker van, dat de grote meerderheid van 't Engelse volk de Amerikaanse beslissing zal toe juichen. Ik moet hierbij opmerken, dat de Amerikaanse politiek, even als de onze, gericht is op vriend schap met Rusland, een vriend schap, die uit kracht voortkomt en niet uit zwakheid". Een menigte van duizenden Athe- ners paradeerde gistermorgen langs de Amerikaanse ambassade onder ge roep van „Leve Truman" en „Leve Mac Veagh" (de Amerikaanse am bassadeur). In de ambassade werd 'n boodschap voor president Truman en het Amerikaanse volk overhandigd. De winkels waren twee uren gesloten geweest om iedereen gelegenheid te geven, mede te doen aan het opstel len van de boodschap. Later werd door het publiek een krans gelegd op het graf van den onbekenden soldaat. In Moskou is de reactie op de ver klaring van Truman over het alge meen vrjj fel. wat vooral in de pers commentaren tot uiting komt. „Uit Truman's rede," aldus de Iz- vestia, „kan men opmaken, dat ae V.S. van plan zijn de Britse poli tien in Griekenland voort te zetten. In dal geval kunnen wij geen betere resul taten verwachten. Truman vond het zelfs niet nodig, eerst de bevindingen van de commissie van onderzoek der V.N. te vernemen. Het argument, dat de V.S. geroepen zijn om Griekenlanu en Turkije te behoeden voor het ex pansionisme van de z.g. totalitaire staten, is niet nieuw. Ook Hitier wees op de „bolsjewieken" toen hij de weg voor zijn veroveringen wilde effenen. Het rumoer over de „totalitaire mo gendheden" is verwekt om eigen ex pansionistische plannen te verbergen" BU Kon besluit ls met Ingang van 1 Mei 1947 benoemd tot dir-generaal van de landbouw lr C Staf, president directeur van de Nederlandse Heide- Maatschapplj LATER TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Weersverwachting medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Za terdagavond: In de nacht: zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien, tijdelijk krachtige wind uit noordelijke richtingen, temperatuur ook in het zuiden van het land verder dalend, in het noorden van het land lichte vorst- Heden overdag: afne mende wind, enkele tijdelijke op klaringen. Overwegend droog weer, temperatuur bijna overal weer oplopend tot boven nul. De uitbarsting van de Vesuvius. De lavastroom vernietigde alles op haar neg. Men ziet hier hoe de lava de vruchtbare omgeving b(j Passo Pisciaro bereikt en de bewoners met vertwijfeling toezien, boe wijngaarden en fruitbomen in enkele minuten ten gronde gaan. Op de conferentie van Moskou is Donderdagmiddag onder voorzitterschap van den Britsen minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, de zuivering en democrati sering van Duitsland besproken, aldus Radio-Moskou. Als eerste spreker, gaf de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. Marshall, een overzicht van de zuivering in de Amerikaanse zóne en verklaarde, dat er reeds ongeveer 2.000.000 personen, wier zaak ingevolge de zuiveringswetten in behandeling is, zijn geregistreerd. Ten slotte stelde Marshall in een resolutie voor, dat voor geheel Duitsland een uniforme zuiveringswet zal worden opgesteld. In antwoord op Molotof's beschuldi ging, dat er in de Britse zóne vele pro minente nazi's op verantwoordelijke of ficiële en semi-offlciële posten worden gehandhaafd, verklaarde Bevin, dat hij uit een lijst van 40 namen willekeurig vijf kon noemen van prominente nazi's, die in de Sowjet-zóne in hoge functies gehandhaafd worden. Molotof critiseerde het zuiverings systeem in de Amerikaanse zóne en verklaarde, dat in Beieren van de 575 gevallen 400 nazi's slechts als „sym- pathiserenden" werden gekenschetst en er met een boete van 2000 Mark van af kwamen. Molotof verwierp de Amerikaanse beschuldiging, dat Nazi's in de Sowjet- zóne, die lid zijn van de socialistische eenheidspartij, worden vrijgesproken. Russische voorstellen. Vervolgens stelde Molotof drie maat regelen inzake de zuivering voor: L Onmiddellijke verwijdering van alle actieve Nazi's nit alle offi ciële en semi-officiële functies; bespoediging van het werk der Duitse zuiveringsrechtbanken; spoedige berechting van Nazi's en prominente oorlogsmisdadigers, doch geen vervolging op grote schaal van de kleine partijmensen. 'fake de democratisering stelde Mo- ot voor: 1. Toekenning van hei recht om zich over het gehele land te organiseren aan democratische partijen en vak verenigingen; 2. uniforme kieswetten voor geheel Duitsland, welke voorzien in ge heime stemming en evenredige vertegenwoordiging; 3. agrarische hervormingen in de Westelijke zónes in 1947. Molotof verklaarde de voorstellen van Marshall, welke hij in principe aan vaardbaar achtte, te zullen bestuderen. De Britse opvatting. Ten slotte deed Bevin de volgende .oorstellen: 1. De bestuursraad moet nota nemen van de goede voortgang, die het vernietigen van de partij der nazi's heeft; 2. de raad van ministers van Buiten landse Zaken moet de bestuurs raad opdracht geven met kracht zijn werk voort te zetten tegen een toekomstige herleving van het nazidom; 3 de raad van ministers moet opnienw een bevestiging geven van de ln de overeenkomst van Potsdam ver vatte politieke grondbeginselen be treffende herstel van het politieke leven in Duitsland op een demo cratische basis Bevin betwijfelde, of het mogelijk zou zijn de door Marshall voorgestelde wet ten op korte termijn in Duitsland ten uitvoer te brengen. Hij beloofde echter, zowel de Amerikaanse als de Sowjet- Russische voorstellen te zullen bestu deren. Het is natuurlijk nog te vroeg om beschouwingen te wijden aan C be sprekingen te Moskou. De co a- tie zal, als dit artikel onder dt .^.n onzer lezers komt, juist de eerste week harer werkzaamheden hebben beëindigd en van duurzame resulta ten omtrent enig punt kan nog geen sprake zijn. Dat de Grote Vier het er al onmiddellijk over eens geworden zijn de militaristische staat Pruisen te liquideren, kan men moeilijk een verrassend besluit noemen. Eensge zindheid hieromtrent stond reeds lang vast. De vraag is alleen, hoe moet Pruisen worden geliquideerd, en zal men ddérover eensgezindheid verkrij gen? Het probleem is netelig genoeg. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft, op weg naar Moskou, tijdens een kort oponthoud te Berlijn, nog eens na drukkelijk vastgesteld, dat Amerika zich bij voortduring verbonden voelt aan de belangenstrijd in Europa en de verantwoordelijkheid voor hetgeen er buiten de Ver. Staten geschiedt niet van zich afschuiven zal. Het Amerikaanse isolationisme is, als men hem geloven mag, voor goed dood. Ook deze verklaring behelst niets nieuws. Amerika kan niet meer, meent het, zonder Europa bestaan en wenst de zaken in de oude wereld eens en voor immer geregeld te zien op een wijze, die doeltreffend is. De moeilijkheid blijft, dat Amerika een ander doel treffen wil dan Rusland voor ogen zweeft Truman heeft in zijn grote rede, welke hij Woensdag tot het Congres heeft gericht, het standpunt van Amerika opnieuw omlijnd, Marshall's Berlijnse rede als het ware onder streept, de handschoen opgenomen tegen „de overheersing van totali taire staten", die de volken van ver scheidene Europese landen hebben moeten dulden, en hulp aan Grieken land en Turkije beloofd. Rusland weet nu, duidelijker dan ooit, dat Amerika voet bij stuk houden wil. Het Moskouse Congres zal ons het schouwspel bieden van een duel op leven of dood? tus3en Marshall en Molotov. Ook wanneer de wens, die Marshall te Berlijn uitgesproken heeft, in vervulling gaat en een vier- mogendhedenverdrag tot stand ko men zal en misschien is dit reeds geschied dan nóg zal de strijd daarmee geenszins zijn beslecht. Er is geen overeenkomst denkbaar, ho$ ruim deze ook wordt opgevat en hoe subtiel zij ook uitgewerkt mag zijn, welke aan alle politieke geschillen tussen de Sovjet-regering en Wash ington een einde maakt op een wij ze, die beide partijen duurzaam be vredigen kan. Daarvoor lopen de be langen van de twee mogendheden, die in de internationale politiek de toon aangeven, te zeer uiteen; daar voor zijn deze belangen te tegen strijdig, zowel op Europees als op Aziatisch gebied. In deze belangenstrijd heeft Ame rika zowel Engeland als Frankrijk achter zich, Frankrijk en Engeland, die, sinds het verdrag van Duinker ken ondertekend werd, weer iets sterker staan. De ondertekening van dit verdrag aan de vooravond van het Congres is een politieke zet geweest, die onge twijfeld van grote draagwijdte is en haalt de banden tussen de westelijke mogendheden nauwer aan dan ooit. Het is op zichzelf geenszins tegen Rusland gericht, maar een nauwere aaneensluiting der westelijke mogend heden is het wèl en het stelt in ieder geval de verhoudingen duidelijker vast. Ook al is de duurzame waarde van zulk een verdrag van twijfelach tige aard wij hebben daarop, in verband met Locarno, in een vorig artikel gewezen voor het ogen blik heeft het ongetwijfeld als poli tieke beginselverklaring en als pou- tiek programma zijn betekenis. De tweede wereldoorlog heeft, niet minder dan de eerste, tussen Enge land en Frankrijk kwaad bloed gezet. Door het sluiten van het verdrag zijn de veeten voorlopig op de achtergrond gedrongen. En Engeland en Frank rijk, verenigd in bondgenootschap, kunnen in West-Europa een macht vormen, die in vele opzichten de macht van Amerika toch altijd slechts een buitenstaander en aan de geest van het oude Europa vreemd overtreffen zal. Zeker zal Rus land wat zijn plannen ten aanzien van Duitsland betreft, rekening moeten houden met deze macht U. IJSLANDSE VLIEGBOOT VERONGELUKT Een Grumman-vliegboot van de IJs landse Luchtvaartmaatschappij is Don derdag kort na de start ln de buurt van Budardalur aan de Noordwest-kust van IJsland ln zee gestort. Vier van de acht inzittenden werden gedood. De vier over levenden werden door een vaartuig ge red. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vaat.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1