HET IS EEN LANGE WEG NAAR LINGGADJATI Roofmoordenaars uit Hilversum berecht Wzec&mxM Nieuwe mijlpaal: Regering machtigt C.-G. tot tekening Vrachtauto ramt stilstaande tram J. van den Hoorn Elfstedenwedstrijd DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Zal Sjahrir tekenen? Hors d'Oeuvre Thans begint eerst het werk De interpretatie BATAVIA 18 Maart. Naar aanleiding van de brief van de Indon. de legatie van 15 Maart, heeft de Nederl. Rege ring de commissie-gene raal gemachtigd om on verwijld tot onderteke ning van de ontwerp overeenkomst van Ling gadjati over te gaan. Blijkens deze brief is 'n mate van overeenstem ming bereikt, die de re gering doet vertrouwen, dat thans de onderlinge samenwerking en drin gende problemen van herstel en opbouw aan stonds zullen kunnen worden aangevat. De regering rekent er op, dat door deze onderte kening tevens een einde zal komen aan de door haar betreurde inciden ten als dat te Soerabaja. Datum en plaats van ondertekening zullen na der gezamenlijk door de commissie-generaal en de Indonesische de legatie worden vastge steld. Een levende spaarpot Gort en havermout weer op de bon? Twee doden Van nabij en verre Drie doden bij ontploffing winnaar Mikkenie-Strassburger op tournee Kapitein ter dood veroordeeld BURXAUi Konlngztraat TS-K Den Helder Telefoon 3345 Olm 440041 Dlr.! i, Btjlsma WOENSDAG 19 MAART 194?. Voortzetting van de 10e JAARGANG No. 9526. HELDERSCHE COURANT TABIXVENl Advertentie»: V4 cent per millimeter. Familieberichten 11 cent per mjn. Kleine ad verten tlee (..JuttertJaa") tot is woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaa 1 I.—, per poet f I.SS H. ofdrednetenr: M. H. E. ryldert, Rayooredoctenran C. A. Dekken en W. Kok. SFEER DOOR MILITARE ACTIES VERTROEBELD? Sjahrir is reeds in kennis gesteld met 't besluit van de Nederlandse regering om de commissie-generaal te machtigen tot ondertekening van de overeenkomst van Linggadjatl. Gisteren zou h(] deze aangelegen heid te Djogja bespreken met lr. Soekarno en andere leden van de Indonesische delegatie bij de onder handelingen. Binnen enige dagen wordt Sjahrir met het definitieve Indonesische antwoord te Batavia terug verwacht. Of Sjahrir nog steeds bereid la de overeenkomst te ondertekenen op de voorwaarden, welke h(j de vo rige week aan de commissie-gene raal heeft bekend gemaakt, hangt af van de Indonesische reactie op de actie van de Nederlandse troe pen bfl Modjokerto, aldus Graham Jenklns, de bijzondere correspon dent van Beuter. De mening heerst, dat door deze actie de goede verstandhouding tus sen de onderhandelaren, welke se dert de komst van Lord Killearn met zoveel geduld was opgebouwd, thans verstoord Is. Ondertekening van de overeenkomst zal niet het einde van de onderhan delingen betekenen. Zij zou deze slechts op een nieuw en begrensder niveau plaatsen en een einde maken aan de economische oorlog, welke m de laatste maanden in grote mate in de plaats is getreden van de militaire operaties. Een van de eerste aangelegenheden waaraan de gemengde Indonesisch Nederlandse commissie haar aandacht zal besteden, zal naar men verwacht, het herstel van de economische toe stand van het land betreffen. In het communiqué, dat de be slissing van de Nederlandse rege ring bekend maakt, heeft de com missie-generaal verklaard, dat de Nederlandse regering ingevolge de mate van overeenstemming, welke uit de brief van Sjahrir is duidelijk geworden thans meent, dat het mogelijk zal zijn de druk kende problemen van herstel en wederopbouw ter hand te nemen. In het communiqué wordt ver- NOG EENS: LAWAAI Ha het lawaai! Het lawaai ls heerlijk! Wat is" het leven zonder geluid, zonder schreeuwen, knet. terende knalpotten, dreunende treinen, knarsende claxons, rin kelende bellen, zonder carillonspel en pierement? Er is eens een actie geweest om te komen tot de oprichting van een vereniging voor de stilte. Die oprichtingsactie was tot misluk king gedoemd. Niemand sprak er over; iedereen bleef stil. Boven dien, zij paste niet in de tijd Want deze tijd wil het lawaai. Men wil in deze tijd de stimu lans van het lawaai. Let maar eens in de lunchroom op de dienstertjes. Als het een drukxe dag is en ieder tafeltje vol bezet en ze rennen heen en weer en reppen zich, let dan eens op hoe zij, bij het buffet, met borden, vorken en messen smijten, dat het klettert en rinkelt. Doen zij dit alleen uit gehaastheid? Nee, zij doen het ook omdat dit lawaai hun voortvarendheid prikkeit, omdat het hen aanmoedigt tot sneller tempo. Voort moeten zij -'oort! En het lawaai drijft hen aan. Er is ook eens een actie ge weest om een einde te maken aan het onwelluidend applaus in schouwburg x concertzaal. Uit een enquête onder publiek en artisten bleek evenwel, dat de meerderheid het niet wilde mis sen. Het publiek wil een uitlaat voor zijn geestdrift; de artist de aanmoediging die de geestdrift verwekt. Lawaai, hoe onwellui dend ook, is in geluid omgezet temperament en het moderne leven blaakt van temperament. Hoor, bij een sport-wedstrijd, hoe het publiek reageert. Luister in de vloed van het stadsver keer naar de bazuinstoten van de levensdrift. Het leven van heden- ten-dage heeft tempo, heeft vaart en het lawaai hoort erbij Het is niet mooi, het is soms hinderlijic. maar het is noodzakelijk voor wie de daad lief heeft en in actie ls. KREEFT. der de overtuiging uitgesproken, dat de ondertekening van het ac- coord „betreurenswaardige inciden ten", zoals die bij Soerabaja in de toekomst vermijdbaar zal maken. Omtrent tijd en plaats van onder tekening zou de beslissing worden genomen door de commissie-generaal en de Indonesische delegatie geza menlijk. De republikeinse minister van voorlichting, Mohamed Natsir, ver klaarde aan Aneta, dat de machti ging door de Nederlandse regering thans gegeven, de oplossing van tal van problemen ten zeerste zal vergemakkelijken. Aan Sjahrir, die vertrokken is naar Djokjakarta en mogelijk ls doorgereisd naar Mod jokerto, om zich op de hoogte te stellen van de toestand In het inun- datiegebied, ls de brief van de commissie-generaal telegrafisch ter kennis gebracht. Minister Natsir legde er de nadruk op dat het werk thans met recht be gint. In Linggadjati hebben wij een basis, waarop wg kunnen terugval len in de komende besprekingen over punten, waaromtrent nog geen over eenstemming bestaat, maar waarover h» discussies, tussen gelijkwaardige partners gevoerd in de geest van Linggadjati, zeker overeenstemming kan worden bereikt. Bij de aanvang der gistermiddag gehouden openbare vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzit ter medegedeeld, dat ter vertrouwe lijke kennisneming ter griffie is neer gelegd een afschrift van de corres pondentie tussen de commissie-gene raal en de Indonesische delegatie be treffende de ondertekening van de ontwerp-overeenkomst van Linggad jati en de aanwijzing van Indonesiërs voor de buitenlandse dienst van het koninkrijk. Eveneens is ter vertrouwelijke ken nisneming neergelegd de tekst van 't door de C.-G. van de Indonesische delegatie ontvangen antwoord betrei- fende de ondertekening van de ont werp-overeenkomst van Linggadjati. In aansluiting hierop wordt beves tigd, dat de Nederlandse regering ae commissie-generaal tot ondertekening van de overeenkomst van Linggadjati heeft gemachtigd, daar is komen vast te staan, dat zij door deze onder tekening tot niets meer of anders ge bonden zal zgn dan tot wat zij vol gens de regeringsverklaring van 10 December 1946 bereid was zich te verbinden. De Indonesische delegatie heeft geen behoefte aan een eigen inter pretatie en zal zichzelve dus ook niet aan de Nederlandse interpretatie bin den, wel aan het feit, dat de Neder landse regering zich harerzijds al leen hierdoor gebonden acht. De 17-jarige Elaine Schmidt uit Chicago kwam met haar hondje naar een dierenkliniek en vertelde, dat het dier zo lusteloos was. De dierenarts onderzocht het beest, verdoofde het plaatselijk en bracht vervolgens met een tanS drie mun ten van een halven dollar, twee (Amerikaanse) kwartjes en een dollareent uit zijn maag te voor schijn. De Nederlandse cameraman heeft over gebrek aan belangstelling van de zijde der Indonesische jeugd niet te klagen. Stevens P. Volgens een bekendmaking van het Bedrijfschap voor Granen Zaden en Peulvruchten dienen de fabrikanten van gort en havermout in verband met een wijziging in de regeling van de afzet dezer producten gedurende korte tijd, ingaande Maandag 17 Maart 1947, de aflevering van gort en havemout aan hun afnemers stop te zetten. Het afleveringsverbod, dat slechts korten tgd zal gelden, heeft geen betrekking op de aflevering door grossiers en detaillisten. Dit staat in verband met de slechte aardappelpositie. In vakkringen word verwacht, dat gort en haver mout binnenkort weer op de bon zul len komen. Tijdens een receptie ten huize van den heer Curiel (midden) werd aan den gouverneur van Cnracao. dr. P. A. Kasteel, (rechts) door den ambassadeur van Peru, den heer Lnls Cuneo Harrison (links), de oudste Amer. onderschei ding, nl. de Orde van Grootofficier van de Zon van Peru uitgereikt. De gouver- oeo* leest de bö de onderscheiding behorend# oorkonde, Anefo P, De invloed van Wild-West en detective-verhalen Twintig jaar eiste gistermiddag de officier van justitie mr. H. A. Was- senbergh van de Amsterdamse arron dissementsrechtbank, tegen den 23- jarigen zwarthandelaar C. K. Mol uit Hilversum, die op 12 Sept. 1946 's mor gens om half elf zijn 33 jaar ouden stadgenoot C. van Wegen, na zorg vuldige voorbereiding en koel overleg met «en Canadese cylinderrevolver, welke in de garage van zijn woning aan de Snelliuslaan 41 te Hilversum met een nekschot doodde. Voor deze zaak bestond grote publieke belangstelling. Aan de hand van een groot aantal ge tuigenverklaringen, o.m. van 'n vrouwe lijke dokter, die de lijkschouwing had verricht, kon de rechtbank de moord reconstrueren. Verdachte, die sinds zijn jeugd een groot fantast is en. avontuur lijke neigingen vertoont, medé gestimu leerd door het verslinden van wild-west eD detective verhalen, was toen de oor log uitbrak 17 jaar. Van dit ogenblik af ging hij de verkeerde kant op, wist zich door zwarte handel en oplichting tijdens de oorlog een goed bestaan te verzeke ren en verscheen na de bevrijding als Een 55-jarige vrouw en een 22-jarife jongeman verloren gistermiddag te Amsterdam het leven b)J een ongeval waarvan de oorzaak nog niet nauw keurig kon worden vastgesteld. Om ongeveer 5 uur in de middag stopte een tramwagen van Lijn 1, ko mende uit de richting Stadhouders kade, b(| de halte Overtoom-Derde Kostverlorenkade. Uit dezelfde rich tlng kwam met grote snelheid eeu vrachtauto gereden. Op onverklaarbare wijze zwenkte deze wagen plotseling naar links, reed pardoes op de vlucht heuvel in en ramde de motorwagen van Lijn 1 bi] bet voorbalcon. De stil staande tram werd door de gewei dlge kracbt van de botsing uit de rails gedrukt en kwam over belde sporen te staan De vrachtauto volgde de tram bi) haar draal en kwam midden op de weg tot stilstand. De gevolgen waren ontzettend. De 22- jarlge P. Meuiebelt uit Amsterdam, die juist van het voorbalcon wilde afstappen, werd tussen tram en auto bekneld en ">p slag gedood. Toegeschoten voorbijgangers troffen hem aan met de benen naar bover. tussen de beide wagens. Zijn moeder, de 55-jarige B. C. Meuiebelt—Tapperwijn en de 25-jarige mej C. L Vermeer, die ver pleegster ls tn het Klimpohuls te Am sterdam en met een van de zoons van mevr. Meuiebelt verloofd ls, waren Juist vóór de vrachtwagen zijn zwenking maak te. uitgestapt, en stonden vóór het voor balcon van de tramwegen. Beiden wei den door de auto gegrepen en zwaar ge wend. De onmiddellijk gealarmeerde GGD kon hen onder de vrachtauto vandaan balen en naar het Wllhelmina -Gasthuis overbrengen. waar mevr. Meuiebelt— Tapperwijn spoedig aan haar verwondin gen overleed. De toestand van de ver pleegster ls ernstig. Voor haar leven wordt gevreesd. Het voorbalcon van de tram werd rwaar beschadigd. De vrachtauto kwam er beter af en werd slechts enigszins Ingedeukt. De chauffeur, de 31-jarige V. uit Amsterdam, die door bet ge beurde zeer overstuur was, vertelde aan de politie, dat bij onwel geworden was en de macht over het stuur had ver loren. Geconstateerd werd, dat de man niet onder de invloed van sterken drank verkeerd «r BS-motorordonnans ten tonele. Volgens de verklaringen van zijn vroegeren com mandant heeft hij echter geen illegaal werk verricht, daar men hem niet ver trouwde. In de zomer van 1946 liep het hem tegen en raakte hij in geldnood. Hij kwam op 3 Sept. in connectie met van Wegen, die hij onder allerlei fan tastische voorspiegelingen vertrouwen wist in te boezemen. Hij deelde dezen mede, dat hij een goede handel voor hem wist. Van Wegen ilet zicE overhalen en begaf zich met Mol naar de garage, waar laatstgenoem de zijn revolver trok en zijn slachtoffer zonder meer neerschoot, kennelijk met het Plan hem te beroven. Omwonenden, die het schot gehoord en de vechtpartij op het terras hadden gezien, waarschuw den direct de politie. Toen verdachte zijn huis uitkwam zag hij eet. agent na deren en vluchtte in zijn schuilplaats, waar hij werd gearresteerd. Uit het re- ciasseringsrapport bleek, dat zijn leven een aaneenschakeling was van overtre dingen. Uit he: rapport van de POD bleek dat de vermoorde, weliswaar ge detineerd was geweest maar geen col laborateur was zoals verdachte tot zijn verdediging aanvoerde In zijn requisitoir eiste de officier van justitie voor deze moord, gepleegd na weldoordachte voorbereiding en koel overleg, twintig jaar, ,Er is geen enikel lichtpunt in het re- ciasseringsrapport en lk kan geen ter men aanwezig vinden voor clementie", besloot mr. Wassenbergh. Uitspr. 1 April Ongeveer 100.000 werklieden van „United States Rubber Company" en de „Good Year", „Goodrich" en „Firestone" maatschappijen zullen volgende Maandag in staking gaan, indien hun eisen om hoger loon niet worden ingewilligd. Tijdens het derde kwartaal van 1946 zgn in Bel gië 6276 verkeersongevallen voorge komen. 5387 ongevallen waren het gevolg van aanrijdingen. Hierbij wer den 1573 personen gedood. Naar het Romeinse blad „Messagero" meldt, is het liberale parlementslid Lucifero na een politieke redevoe ring te Livorno door zijn toehoorders overvallen en geschopt On danks de pogingen van de politie om de menigte te weerhouden hebben duizenden Hamburgers 21 kolentrei- nen uit het Ruhrgebied bg aankomst in Hamburg overvallen en geplun derd. Aan boord van het Fran se schip „Saint Tropex", dat in de haven van New-York ligt, is door Amerikaanse regeringsagenten een lading heroïne ter waarde van 1.147.500 dollar in beslag genomen. „Het kleine witte huis" te Warm Springs, waar president Roo- sevelt gestorven is, zal als nationaal museum worden ingericht. Er is een buitengewoon hevige aardbe ving geregistreerd, waarvan het epi- ceptrum zich op de Antillen of in 't Himalaya-gebergte zou bevinden. Weer extra rantsoen tabak op komst Naar het Vrije Volk meldt, ligt Re' in de bedoeling ook voor de komende periode (van 23 Maart tot en met 5 April) weer een extra-rantsoen tabaks- artikelen beschikbaar te stellen. TUNNEL ONDER HET KANAAL. Het Agence France Presse meldt, dat te Londen een parlementaire com missie is ingesteld voor het doen van onderzoekingen met het oog op even- tuelen aanleg van een tunnel tussen Groot-Brittannië en Frankrijk onder het KanaaL Bg opruimingswerkzaamheden te Hoek van Holland is gisterochtend een ontzettend ongeluk gebeurd, waarbij drie doden te betreuren vallen. Omstreeks half acht waren enkele mannen bezig op het strand, ter hoogte van de z.g. Oude Slag, met het trekken van palen, waarbij zfl een tractor gebruikten. Zij merkten ook een stuk Ijzer op, dat boven de grond uitstak. Op de gebruikelijke wijze, n-'- door een staaldraad er aan te bevestigen, wilden zij het stuk Ijzer met behulp van de tractor uit de grond halen, maar op het ogenblik, dat de trac tor zich in beweging zette, volgde er een hevige ontploffing. Drie mannen werden in de lucht geslin gerd en onherkenbaar verminkt. Een vierde kwam er met enkele gekneusde ribben af. Onder het aanwezige werkvolk ontstond een geweldige paniek. De namen van de slachtoffers zijn M. Oosten, 62 jaar, en diens 34-jarige zoon W. van Oosten, beiden wonende te Hoek van Holland en een tweea» zoon uit Heinenoord, de 34-jarige M. van Oosten. Vermoedelijk ls aan het gevonden stuk ijzer een granaat be vestigd geweest. Het bestuur der vereniging „De Friese Elfsteden" heeft een onderzoek ingesteld naar de gegrondheid der klachten, dia naar aanleiding van de Elfstedentocht van 8 Februari jl.. tegen verscheidene deelnemers aan de wedstrijd waren in gekomen. Bij dit onderzoek zijn getuigen gehoord en aan de deelnemers zelf is gelegenheid gegeven om zich schriftelijk en monde ling te verantwoorden. Het bestuur van de vereniging „De Friese Elfsteden" heeft aan de band hiervan besloten aan de volgende vier rijders een prijs toe te kennen: 1. J van den Hoorn (Ter Aar) grote gouden medaille; 2. A Verhoeven (Dussenf kleine gouden medaille; 3. A S da Vries (Gletboorn) grote verguld zilve ren medaille; 4. D van der Duim (Ol- deboorn) kleine verguld zilveren me daille. Alle overige wedstrijdrijders, die vóór 18,21 uur zijn aangekomen, zullen het Flfstedenkrulsje met inscriptie „wedstrijd 1947'; ontvangen, uitgezonderd J Wljnia (Ydens) en W Wijnia (Yens), die beiden zodanig ln overtreding zijn geweest, dat zij volledig zijn gedlsqualificeerd. Naar ANP-sport nader verneemt zijr. tegen de nummers 1 en 2 van de wed strijd, J Bosman (Breukelen) en K Schip pers (Steenwijkerwold), die niet erkend hebben een overtreding te hebben be gaan, bewijzen van verschillende aard binnengekomen, met het gevolg, dat het bestuur van de organiserende ven entging deze rijders onmogelijk voor dl prijzen ln aanmerking kon laten komen. Naar we vernemen zal het Neder landse circus Mikkenie Strassburger dit seizoen wederom een tournee door Nederland maken en deze beginnen op Zaterdag 5 April te Hilversum. Er zal een groot aantal plaatsen in ons land bezocht worden en gedu rende het badseizoen zal naar voor oorlogse traditie het circusgebouw te Scheveningen weer worden bespeeld. Karei Strassburger komt dit jaar met een stal van 80 paarden en ge heel nieuwe dressuren. Voorts is de menagerie opnieuw op voorloorlogs niveau gebracht en beschikt men over een keur van artisten. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof heeft den 49 ja rigen C D van der P, ln 1940 kapitein der Infanterie bij het Nederlandse leger, die na de capitulatie dienst nam in het leger van den vijand aan het Oostfront vocht en zelfs een onderscheiding kreeg „voor betoonde dapperheid", voor dit tegen over land en volk gepleegd verraad ter dood veroordeeld, conform de eis van den advocaat-fiscaal ZELFDE TEMPERATUUR. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk een buitje. Matige wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Weinig ver andering van temperatuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1