Protocol Linggadjati ondertekend Spaak over de nieuwe regering Drie redevoeringen Wapenarsenaal ontdekt Extra vleesbon vervalt Hors d'Oeuvre 25 Maart 1947een nieuw tijdperk breekt aan DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Prof. Schermerhorn: „Een grote sprong" Sjahrir: „Van de duis ternis naar het licht" Feest te Batavia Een verklaring In het huis van „Tante Bertha" Protest-telegram aan minister Mansholt. Zondagverbod voor motorrijtuigen. 327 dagen gestaakt Wederom stoomschip bij Terschelling op een mijn fTT- Van 'n sollicitatiebrief. V.J Douane deed opnieuw goede vangst. Dezelfde doeleinden Koningskwestie nog niet opgelost Vijf kerken geen predikant! een andere methode Weec&ecicht r „Het werk van de vrede kan beginnen" WOENSDAG 26 MAART 1947. NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e JAARGANG Na. 95K. Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT H>ofdredaeteor: M. H. E. Cyldert. Rayooredacteuren C. A. Dekken en W. Kok. BUREAU: Koningetra»» 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dlf.: J. Bijlsma TARIEVEN: Advertentie»; 14 cent per millimeter. F»mllleberlchten 17 cent per m.m. Kleine ld vertenties („Juttertjes") tot 13 woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaa. t per poe» f 3.88 Na bijna een maand voortdurend te hebben gereisd in de Kon. trein, heett de Engelse Kon. familie enige dagen rust genomen in het Drakenberg Natio nale Park. De vorstelijke personen zien belangstellend toe, hoe generaal Smuts, alvorens een filmopname te maken, met een belichtingsmeter ma noeuvreert. Ass Press p. Na ondertekening van het protocol hebben prof. W. Schermerhorn, Soe- tan Sjahrir en dr. H. J. van Mook redevoeringen uitgesproken. De rede van dr. Van Mook druk ken wij elders in dit blad af. Hieronder laten wij citaten volgen uit de beide andere redevoeringen. De sprong, die thans door Indo nesië gemaakt wordt, is zo groot, dat enige voorzichtigheid aan de zijde van de nieuwe staatkundige organisatie, die haar intrede zal doen op de wijze als In de overeen komst bepaald, wel raadzaam mag worden geacht. Het bewustzijn van een grote sprong, op de juiste wjjze tot gelding gebracht In de samen werking met Nederland en in haar houding in de wereld, kan aan de ontwikkeling van Indonesië slechts ten goede komen. Daarnaast zijn wij Nederlanders er ons van bewust, dat in deze landen een versnelling van het proces van geestelijke en maatschappelijke ont voogding plaats vindt, die vandaag niet ophoudt, doch misschien eerst goed begint. Thans staan wij gezamenlijk voor de taak de weg te banen, waarlangs de kinderen van Nederland en ook 't Nederlandse volk iets in het gewone leven kunnen ervaren van datgene, waarnaar de besten onzer streven. Het zal er om gaan, of wij met in spanning van alle krachten zullen slagen en niet alleen de leidende laag tot gelding brengen, maar bo venal of wij tezamen aan de grote massa geleidelijk iets kunnen geven van een grotere welvaart en een klein beetje menselijk geluk. Groot nog is de onzekerheid, scherp nog zijn de twijfel en het wantrou wen ten opzichte van deze belangrijke gebeurtenis. Nog altijd staan onze strijders tegenover de zonen van Ne derland met geweren en ander moordtuig in de hand, elkaar be schouwend als bedreiging voor zich zelf, als levens, die verdwijnen moe ten, als vijanden, die vernietigd moe ten worden. Veel leed is er nog en vele zijn de wonden, die geslagen worden. Groot is de onzekerheid, de twij fel, diep in het wantrouwen, scherp nog is de haat, duister en bewolkt is de lucht in dit eens zo schone land, maar reeds is ook een ont spanning hoorbaar en voelbaar is de opluchting van de beklemming, die ons hart omspant. Er zijn ook tekenen, die wijzen op een innerlijke verheldering en zuivering van de atmosfeer. De overeenkomst, die w" nu tekenen, wil een eerste stap zijn om ons te bevrijden uit deze benauwenis, een eerste stap in ons streven om de duisternis te verdrij ven en licht en zuiverheid te doen terugkeren, om terug te brengen de sfeer van objectiviteit. In Batavia waren op verscheidene plaatsen vlaggen uitgestoken, soms de Indonesische rood-witte vlag van deur tot deur naast het Nederlandse rood-wit-blauw. Bij het vallen van de duisternis de plechtigheid begon tegen schemertrjd te Batavia kwam Batavia langzamerhand in feestelijke atmosfeer, welke begon met vuurwerk en „slamatans" (Indi sche feestelijke maaltijden), welke in de open lucht op verscheidene plei nen en in parken te Batavia voor 25.000 personen gehouden werden en die door de Nederlandse en Indonesi sche gemeenteraden gezamenlijk wa ren aangeboden. Groot vermaak veroorzaakten de Nederlandse wnd. burgemeester van Batavia, drs. A. Th. Bogaardt en de Indonesische burgemeester, Soewirjo, toen zij 1000 kg. Nederlandse centen met een totale waarde van 1500 Ne derlands-Indische guldens tussen de bevolking op het Koningsplein wier pen. Naar Aneta verneemt, zullen de besprekingen tussen de Nederlandse en Indonesische delegaties over de tenuitvoerlegging van de overeen komst van Linggadjati een aanvang nemen op Donderdag 27 Maart a-e. De ondertekening van de over eenkomst geschiedde door plaat sing van de handtekeningen on der de volgende korte verklaring: „Heden, de 25ste Maart 1947, is deze overeenkomst, met inacht neming door beide partijen van de daarop betrekking heb bende tussen de delegaties gewis selde en als bijlagen aan deze overeenkomst toegevoegde brie ven en nota's, laatstelijk van 15 en 24 Maart, door de daartoe ge machtigde delegaties namens de regeringen van het Koninkrijk der Nederlanden en de Republiek Indonesia ondertekend. Van deze overeenkomst zjjn vier exempla ren in de Nederlandse taai en vier exemplaren in de Indonesische taal ondertekend." De bedoelde brieven en be scheiden zijn o.m.: de aanbiedings brief van de Nederlandse rege ring, welke door de Indonesiërs niet is aanvaard, het antwoord hierop van de Indonesiërs, de brief van de Commissie-Generaal aan Sjahrir, waarin de laatste wordt uitgenodigd tot het opstel len van een eigen interpretatie, Sjahrir's brief van 15 Maart, waarvan de hoofdpunten reeds zjjn gepubliceerd en de twee brie ven van 2 en 10 Februari betref fende de buitenlandse dienst. Maandagnacht is door de fis cale recherche in samenwerking met de rechercheurs, die met het onderzoek inzake de affaire „Tante Bertha" belast zijn, een huiszoeking gedaan in de woning van mevr. B. M. van der H.K. aan de Mecklenburglaan te Rot terdam. Zjj ontdekten in een geheime bergplaats een compleet wapen arsenaal, bevattende explosieve stoffen, stenguns en zelfs kara bijnen, een loopgraafmortier en een instrument, om gebouwen op te blazen. f Zoals gemeld, is de in de ille gale wereld als „Tante Bertha" bekend staande mevr. B. M. van der h.k. medio Maart door de P.R.A. gearresteerd. Vele personen zouden haar medeplichtigen zjjn. Het hoofdbestuur van de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond in Ne derland heeft een telegram gezonden aan den minister v. landbouw, visserij ea voedselvoorziening, waarin het hoofdbestuur zich verplicht acht met de meeste ernst te protesteren tegen de nu door de regering gevolgde loon- en prijspolitiek inzake land- en tuinbouw, waarbij eenzijdig de prijzen van akker bouwproducten en eieren werden ver laagd, terwijl in het overig economisch leven schier geen spoor van verlaging is op te merken. Evenzo spreekt het hoofdbestuur zijn ernstige bezorgdheid uit over de te voeren veehouderij- en tuinbouw- politiek. Er wordt nogmaals op gewezen, dat het verbod en op Zondagen gebruik te maken van een motorrijtuig, voort aan uitsluitend wordt toegepast op ka lender-Zondagen en niet zal gelden voor erkende feestdagen als 2e Paas dag, 2e Pinksterdag en Hemelvaarts dag. Ten aanzien van het houden van motorwedstrijden wordt er op gewe zen, dat hiervoor, behoudens het bo venbedoelde verbod, geen bijzondere toestemming meer nodig is. Voor mo torwedstrijden op kalender-Zondagen dient een ontheffing van dit verbod te worden aangevraagd bij de R.V.L De langste staking in de V. S. welke 327 dagen geleden in de Allis Chal- mers machinefabriek te Milwaukee be gon, is geëindigd. De staking is een der stormachtigste in het land ge weest, er zijn 8 massale botsingen tus sen stakingsposten en politie geweest. De stakers, die een loonsverhoging van 25 dollarcent per uur eisten, besloten „hun strijd binnen de fabriek voort te zetten", Gisteren om 14.00 uur is binnen res dagen bet derde stoomschip is succes sie bU Terschelling op een mijn ge lopen. Ditmaal was het het ongeveer 2300 ton metende Noorse stoomschip „Garnes", dat hier ztyn ongeluk tege moet ging. Op het ogenblik tracht de sleepdienst „Stortemelk" van de Rederij Doeksen, Terschelling, het schip bin nen te slepen. Het maakt zwaar slagzij en veel water. Waarschijnlijk zal men pogen het schip op een ondiepe plaats aan de grond te zetten. Voor zover nu bekend is de helft van de bemanning door een Groningse kustvaarder overgenomen. De andere helft zou zich nog aan boord bevinden Later ontvingen wij bericht, dat het gedeelte der bemanning, dat nog aan boord was gebleven, op de sleepboot Stortemelk" is overgegaan. De gehele bemanning bevindt zich thans in veilig heid. Het schip maakt zwaar slagzij. Ra diografisch deelde men ons mede, dat men er zeer aan twijfelt, of men het schip kan behouden. In de haven van Terschelling worden enkele boten met pompen uitgerust Men wil namelijk trachten het schip door pompen drijvende te houden. Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats als dat met de Griek „Alexandra". Van bevoegde z(jde deelt men ons het volgende mede: „De vleesvoor ziening van Nederland op de tegen woordige voet steunt slechts ten dele op binnenlandse productie, daarnaast moet een belangrijke hoeveelheid vlees uit invoer verkregen worden. Uit een vermindering van de vlees aankopen In het buitenland vloeien dan ook gevolgen voort voor het vleesrantsoen. De extra verstrek king van 100 gram per veertien dagen aan verbruikers van vijf jaar en ouder zal na Pasen dus bü de bon- aanwijzing voor de periode van 14 tot 26 April a.s. -komen te vervallen, zodat het vleesrantsoen dan weer 200 gram per week zal zijn. Getracht zal worden uit een met be hulp van import van vee gevormde voorraad vlees en nog enige lopende import van vee uit Denemarken het basisrantsoen van 200 gram per week voorlopig te handhaven. Wanneer ech ter in de zomer het aanbod van slacht vee in het binnenland terugloopt een jaarlijks terugkerend normaal ver schijnsel zal in die tijd met verla ging van het rantsoen tot 150 gram per week rekening moeten worden gehou den". 'n Gereformeerd Rusthuis riep sollicitanten op voor de betrek king van vader en moeder. Een der gegadigden, aldus het Diaco naal Corr. blad, schreef het vol gende briefje: „Meneer of Mevrouw Daar wjj in de krant geleze heeft voor als vader en Moeder optree- den, zouwde wij dat wel wile doen. Maar ik ben Nog Niet ge trouwd met deze Man en Mijn Man is weggelopen dus ben een verlaten frouw zelf, ik leeft Met deze Man wij benen proe stant, zouwe wij onze beeste Mee kune Nemen, wij wile het wel aanne men Hoog-agtent Schrijft u terug of het gaat, Maar wij heben geen kleeding aan" De douanebeambten deden Zondag avond op het station te Roosendaal opnieuw een goede vangst, toen zij de D-trein welke omstreeks half zes uit Brussel in Nederland arriveerde, aan een nauwkeurig onderzoek onderwier pen. In een Franse personenwagen werd een grote party sigaretten ge vonden, welke in allerlei hoeken en gaten handig verborgen was. De wa gen werd „afgekoppeld" en van on der tot boven „uitgekamd". De D- trein had door het voorval enige ver traging. wat landbouwtentoon stellingen kosten Voor de deze zomer te houden Friese landbouwtentoonstelling acht de ingestelde commissie een waar borgfonds van ten minste f 300.000.- nodig. Gistermiddag heeft de Belgische Eerste Minister Spaak in de se naat de regeringsverklaring voor gelezen. Naar de heer Spaak mede deelde kon omtrent de konings kwestie tussen de Belgische Socia listische Party en de Katholieke Volksparty geen fundamentele overeenstemming worden bereikt. Elk der beide partyen biyft dus op haar standpunt staan. Geen van beide vraagt van de andere van haar overtuiging afstand te doen. De koningskwestie kan dus niet op gelost worden, doch de regering is er zich van bewust, dat zy als plicht heeft een overeenkomst tus sen de partyen te bevorderen om tot een oplossing te geraken, die slechts by eerbiediging der Belgi sche instellingen denkbaar is. De regering stelt er prijs op het werk der financiële sanering te vol tooien. Verschillende belastingen zui len worden herzien. De regering er kent, met de overgrote meerderheid der Belgen, dat de belastingen 't ini tiatief niet mogen doden. Indien de regering de economi sche politiek, die zy verlangt te volgen, vergeleken met die van haar voorgangers, in een volzin moest samenvatten, dan zou ze, al dus de heer Spaak, zeggen: dezelf de doeleinden, doch een andere me thode. De productie dient opgevoerd te worden en het uur ls aangebroken afstand te doen van het noodzake- Aan het einde der Zondag gehouden afscheidspredikatie van ds. G. C. C. Postma te Jaarsveld wees de burge meester de heer L Schuman er op, dat de vijf protestantse kerken in zijn uit gestrekte gemeente binnenkort alle herderloos zullen zijn. Het betreft hier de Nederl. herv ker ken van Jaarsveld, Lopikerkapel en Willige Langerak die vacant zijn, die van Lopik wier predikant het beroep naar Sliedrecht heeft aangenomen cn der geref kerk van Lopik, die reeds geruime tyd vacant is. De gemeente Lopik strekt zich uit over een afstand van 19 k.m. ïyke maar dikwijls verlammende interventionisme, dat door de oorlog werd opgedrongen. Er kan evenwe# nog geen sprake zyn van een te rugkeer tot de economische vrij heid, zoals België deze vroeger kende. De economie moet geleid worden. Wat het kolenvraagstuk betreft heeft de regering besloten de beslis sing, die door de vorige regering werd genomen, te handhaven. Beloften aan arbeiders en boer. Wat het sociaal program betreft: De regering zal alles doen om de materiële omstandigheden voor de arbeiders te verbeteren. De Belgische regering is besloten de organismen te scheppen, die het de arbeiders mogelijk zullen maken deel uit te maken van het economi sche leven in zijn wijdste betekenis. Met betrekking tot de landbouwpoli tiek zegt de regeringsverklaring, dat de hoofdgedachten, die hieraan ten grondslag liggen, zijn: een geleidelij ke terugkeer tot de vrijheid, afschaf fing van een aantal maatregelen, die thans nutteloos geworden zjjn, een regeling der productie en een grote rentabiliteit. De regeringsverklaring dringt er bij de middenstand op aan zich te organiseren. De middenstand zal eveneens voordeel vinden in de ge leidelijke terugkeer tot de vrijheid van handel waartoe zal worden over gegaan. De regering is van oordeel, dat het noodzakelijk is binnen zo kort moge lijke tijd de politieke zuivering en de veroordeling van politieke misdadi gers tot een goed einde te brengen. Met betrekking tot het leger zal de regering een krachtige politiek van bezuiniging blijven voortzetten. De nieuwe regering zal de prijs- en loonpolitiek, zoals deze door de vorige regering werd gevoerd, voortzetten. Naar de heer Spaak tenslotte nog mededeelde, is hij van oordeel,dat België thans over een stabiele rege ringsmeerderheid beschikt en dat er een tweevoudige oppositie bestaat, waarvan wordt aangenomen, dat zij opbouwende critiek zal uitoefenen. koude nacht. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Geleidelijk toenemende wind tussen west en zuid en toene mende bewolking met later plaatselijk enige lichte regen. Van nacht vrij koud met voorname lijk in het noorden en oosten van het land nachtvorst. Morgen overdag weer hogere tempera turen dan vandaag. DE „WITTE VOGEL" Maarschalk Rommel, die het als generaal de gealliëerden, tijdens de veldtocht in Noord-Afrika. lan ge tijd moeilijk heeft gemaakt en die later door Hitier werd belast met de contröle op de Atlantic- wall, bezat een jacht. „Weisser Vogel" heette het scheepje, ver moedelijk aldus gedoopt omdat Rommel duidelijk wilde laten uit komen dat hij het niet zwart ver kregen had. Met dat jacht stoomde hij langs de kust, van Den Helder tot Biarritz. De witte vogel spreidde zijn vleugels uit en men was in Duitsland gerust. Geen Engelsman zou het wagen om de muur van beton en staal, die tegen hem opgericht was, aan te tasten. De Atlantic-wall was zo mogelijk nog steviger dan „Die Wacht am Rhein". Maar volmaakt is mensenwerk nooit en geen vestinggordel on neembaar. Indien iemand dan kon de Duitser dit weten. Had hij niet zelf over de onoverwinnelijke Ma- ginot-llnie gezegevierd? De witte vogel van Rommel fladderde heen en weer; de Duitse adelaar keek gespannen naar het westen uit; maar de Britse leeuw had zijn klauwen gescherpt en het zwem men niet verleerd. Nu lees ik daar dat men Rom- mels jacht Heeft de Engelse natie het aan Mary Churchill gegeven, als hu welijksgeschenk? Het zou een aar dige attentie jegens haar vader, tevens de vader der overwinning, zijn geweest. Maakt Eisenhower er zijn vacantie-reisjes mee? Hij is een te eenvoudig man om smaak te vinden in het bezit van een jacht Dat was meer iets voor Duitse maarschalken. Neen, men heeft Rommels witte vogel 'van zijn slagpennen be roofd, gekortwiekt, gedegradeerd. Men heeft het fraaie jacht ver bouwd. Tot een woonschip voor woningnood-lijdenden? Neen. Tot een hospitaalschip? Neen. Neen De waarheid is bitter. Men heeft het schip verbouwd tot een boot voor het vangen van.... kreeft. Dit is iets wat ik de gealliëerden niet gemakkelijk vergeven kan Het getuigt van zeer slechte smaak. KREEFT. Herman B. Baruch (rechts), de nieuw benoemde ambassadeur der Ver. Staten in Nederland, wordt beëdigd in zün functie. V.Lm\: Stanley Wood- ward, hoofd van de afdeling van protocol; dr. A. Loudon, Nederland's ge zant in de Ver. Staten; Bernard Baruch, broer van Herman, voormalig ge delegeerde van de commissie van atoom-energie der U.N.O.; Dean Acheson •n Herman Baruch. Ass Press P. Het onttverpaccoord van Linggadjati is gisteren te elf uur vyftien Nederlandse tyd ondertekend. De plechtigheid vond plaats in de Troonzaal van het paleis Ryswyk te Batavia in tegenwoordigheid van talrijke Nederlandse, Indonesische en buitenlandse autoriteiten en genodigden. De byeenkomst stond onder het presidium van prof. Schermerhorn, die onmiddeüyk nadat de handtekenin gen waren gezet een rede hield. Daarna voerden Sjahrir en de luit.-gouver- neur-generaal, dr. Van Mook, het woord. Na afloop van de plechtigheid begaven de autoriteiten en genodigden zich door de tuin van het paleis Rijswijk naar het paleis aan het Konings plein, waar de luit.-gouverneur-generaal een receptie hield. Te Batavia waren de kantoren en scholen gesloten. In de kerken wer den wijdingsdiensten gehouden.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1