r r r Minister Jonkman over Linggadjati Zeepbonnen Het M.G. reed met 5000 auto's HONGARIJE Weec&ecicht J Berger Vliegveld wordt opgeheven Nederl. vliegtuig vermist Per 1 Mei a.s Bonds-elftal-Rest van Europa DE NOORDHOLLANDSCHE COURAN? DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Zeventigtal gestolen en 'n driehonderd „zoek" Opheffing Australische boycot Nu Linggadjati getekend is Mijn-explosie in U.S.A. Hors d'Oeuvre Elke eeuw een nieuw pak V. Gezinnen op ijsschotsen Van nabij en verre Zeven man aan boord Verdwijnt zinken geld nog dit jaar? Twee eieren voor Pasen 61.000 pond voor een stuiver J Wil Frankrijk half millioen Duitsers opnemen? Treedt Bevin af Zware aardbeving nieuwe bonnen voor serviesgoed enz. Het eerste kievitsei Grote militaire actie voorkomen ïn April en Mei weer BUREAU: Koningstraat 7S-S0 Den Helder Telefoon JJ4S Giro 449041 Dl*.: J. Btjisma DONDERDAG 27 MAART 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No. 9533. HELDE RSCHE COURANT TARIEVEN: Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mjn. Klein* ad vertentie* (,,/uttertj**") tot 13 voorden T| cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwart* t l-t per post 1 1.6# H'.ofdredactewr: M. H. I. Uyldert, Rayonredaetenren C. A. Dekker* en W. Kok. Bovendien nog 10.000 klachten inzake gevorderde anto'e De minister van Oorlog heeft een nader antwoord gegeven op de vragen van het Tweede Kamerlid Ruys de Beerenbronck betreffende de beweerde ontvreemding van auto's ten nadele van het voor malig Militair Gezag. Van de totaal 5360 auto's, die onder een MG-nummer ten be hoeve van MG-diensten en instel lingen hebben gereden, zijn er thans nog 294 administratief niet verantwoord en 72 auto's werden ais gestolen b(j de politie aangege ven. Er werden echter door het M.G. ook auto's gevorderd, welke dadelijk wer den overgedragen aan niet-militaire in stellingen als bij de wederopbouw be trokken instanties, de Ned. Spoorwe gen, PTT, burgemeesters, politie, POD, doktoren, taxi-ondernemers, expedi teurs enz. Deze auto's reden niet on der een nummer. De verantwoording van laatstbe doelde auto's zal nog geruime tijd vra gen, aangezien bij het afwikkelings bureau onder meer te dezer zake ruim 10.000 klachten in behandeling zijn. Een zeer groot aantal dezer klachten blijkt namelijk betrekking te hebben op auto's, welke niet door het M.G. zijn gevorderd, maar door de bezet tende overheid of door Nederlandse overheidsinstanties, welke niet tot het M.G. behoorden. Bovendien hebben tal van dossiers vaak betrekking op het zelfde voertuig (ca. 10 pet.) Door deze omstandigheden is de onderhavige ma terie nog steeds zeer onoverzichtelijk. De minister stelt zich voor tegen einde 1947 ook de gegevens over de In verband met de Nederlands- Indonesische overeenkomst heeft de secretaris van de Australische vak bond voor havenarbeiders, James Healy, verklaard, dat de boycot op Nederlandse schepen, welke reeds achttien maanden van kracht is, zou worden opgeheven, onmidde'Hjk na dat de overeenkomst uiteinuelijk zou zijn geratificeerd. „Ik heb met vreugde vernomen, dat de overeenkomst tussen de Nederlan ders en de Indonesiërs, waarbij de In donesische republiek erkend wordt, is ondertekend", aldus de heer Heal.y Zoals bekend, behoeft de overeen komst van Linggadjati echter niet ge ratificeerd te worden, waarvan Healy blijkens zijn uitlating niet op de hoogte was. In een steenkoolmijn te Centralia (Illinois) zijn honderd personen ten gevolge van een explosie ingesloten. Vastgesteld werd, dat minstens 22 mijnwerkers reeds om het leven zijn gekomen. Slechts 9 mijnwerkers konden worden gered. OVER GEBIT EN BIJTERIGHEID Daar lees 11c tot mijn genoegen, dat men te Berlijn driehonderd duizend valse gebitten, afkom stig uit de handel in zwart, in beslag genomen heeft. Mijn genoegen vindt geenszins zijn oorsprong in dit getal drie honderdduizend, want als er van driehonderd sprake was geweest had ik mij eveneens voldaan ge voeld. Ik heb n.1. iets tegen een gebit als het zwart ls. Bovendien, hoe minder gebit echt of vals, des te minder bij- terigheid en bijterig. soms ook Wel vals-bij terig, is de Berlijrer lange tijd geweest Het voordeel dat het ontbreken van overdadig gebit oplevert ls, dat men zijn medeschepselen minder hindert met het storend geluid van klap pertanden, waartoe deze winter zeker aanleiding gegeven heeft. Het nadeel ls, dat de Berlijner, de Duitser In het algemeen, meer dan ooit, teneinde de tegen woordige moeilijkheden te boven te komen, de tanden op elkaar dient te zetten, iets dat gemak kelijker gezegd ls dan gedaan, wanneer men geen tanden meer heeft. Als de Grote Vier straks met hun onderling gekibbel ge reed zijn en de Duitse politieke leiders aan de tand gaan voelen zal het zaak zijn te weten, of die tand echt is dan wel vals, en daar iedere Duitser haar op de tanden heeft ls dit niet zo ge makkelijk te ontdekken. Ook daarom is bovengenoemd beslag een verheugend feit. Men kan nu tenminste in driehonderddui zend gevallen nagaan waar ieder vals gebit blijft en als de Duitser straks, weer tot de tan den gewapend, agressief optre den wil, hem de tanden ontne men. Dat dit dan ook met de wapens gebeuren zal, daarop ben Ik niet gerust. KREEFT. niet onder een nummer gereden heb bende auto's beschikbaar te hebben, waarna hij gaarne verdere inlichtin gen, zowel ten aanzien van deze auto'3, alsmede van de verdere afwikkeling van de onder een M.G.-nummer gere den hebbende auto's zal verstrekken. Een Duitse krant heeft uitgere kend dat het aantal textielpunten, in Februari uitgereikt aan de 430.000 zielen tellende bevolking van Dusseldorf, precies genoeg is geweest voor het kopen van in totaal twee zakdoeken, 26 heren- costuums, 16 jongenscostuums, 33 overalls en drie damesmantels. Het hoofd van de distributie van Dusseldorf zei, dat het bij jjeze snelheid 98 jaar zou duren vóór men een nieuw pak zou kunnen kopen. Een overhemd moet 18 jaar meekunnen en ondergoed 29 jaar. Maar het slechtst zijn de vrouwen er wel aan toe, die 350 jaar met hun mantel moeten doen. Piloten, die boven het door overstro mingen geteisterde gebied van de bene den-Welchsel hebben gevlogen, komen met ontstellende berichten terug Het wa ter rijst nog steeds Hele gezinnen drijven doelloos rond, in benarde positie samen gedrongen op grote IJsschotsen De rege ring heeft een speciale commissie inge steld voor de leiding van het hulpverle- ningswerk en een bedrag ter waarde van twee en een half millloen gulden ter be schikking gesteld voor de slachtoffers van de watersnood De toch reeds critieke behuizingstoestand te Warschau wordt nog verergerd door het binnenkomen van de vluchtelingen uit de getroffen gebie den Verscheidene honderden New Yorkse vrouwen hebben te Washington een optocht gehouden om te protesteren tegen het door president Truman voor gestelde plan tot steunverlening aan Griekenland en Turkije. Veer tien personen zijn omgekomen bij een storm, die zich van het midden-westen der V. S. in oostelijke richting voort beweegt. De bekende brouwerij te Pilsen in Tsjecho-Slowakije, die tij dens de oorlog door de gealliëerde luchtaanvallen zwaar beschadigd werd, zal spoedig de export van flesjesbier hervatten. Jacques Guerard, mi nister van buitenlandse zaken in de regering te Vichy, is door het Franse Hoge Gerechtshof te Versailles bij ver stek ter dood veroordeeld. Door de dienst identificatie en berging zijn in de Waalsdorperduinen bij 's Gra- venhage opnieuw enkele massagraven ontdekt. Reeds zijn verschillende doden geborgen. In de komende maan-l den zullen verschillende vliegtuigen op transatlantische lijnen worden voor zien van een installatie, waardoor men van het vliegtuig uit zal kunnen tele foneren of telegraferen. Winni- fred Wagner, weduwe van Richard Wagner's zoon Siegfried, zal binnen kort voor een zuiveringsrechtbank ver schijnen. Zij was bevriend met Hitier. Volgens het Chinese blad Hsin Min Pao zou Tsjang Kai Sjek voorne mens zijn in de komende maand een reis naar Washington en Londen te maken. Uit de strafgevangenis te Heerenveen zijn Maandag vijf N. S. B.-ers ontsnapt; drie van hen zijn ach terhaald, doch twee zware jongens zijn nog spoorloos. De senaat der Uni versiteit van Amsterdam heeft beslo ten het eredoctoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte te verlenen aan prof. mr. P. N. van Eyck, Herman Teirlinck, Henriëtte Roland Holst, Ka- miel Huysmans en Frits Lugt. Vóór de oorlog was Bergen (N.-H.) in het bezit van een klein militair vliegveld, dat echter door de Duit sers volkomen werd verwoest. Ge zien de hoge kosten, die aan een eventueel herstel verhonden zijn, heeft men thans besloten het vlieg veld op te heffen. Het Tweede Kamerlid Schouten (a.r, uitoefende op tijdens zijn rede waarin hij critiek de regering. Naar wordt gemeld, wordt een Dakota van de Nederlandse ma rine, met zeven man Nederlands marinepersoneel aan boord, op een vlucht van Longreach fmidden- Queensland) naar Darwin vermist. Het vliegtuig is Dinsdag uit Lon greach naar Darwin vertrokken en men vreest, dat het veronge lukt is. Uit het gebied van Lon greach worden in de laatste dagen hevige stormen gemeld. Vliegtuigen van de Koninklijke Australische luchtmacht zoeken thans vanuit Darwin naar het ver miste vliegtuig. Het Duitse zinken geld, aldus meldt Het Vrije Volk, zal waarschijnlijk nog dit jaar verdwijnen. Het voornemen bestaat het NSB-zink te vervangen door nikkelen geldstukken en de zilveren gulden te handhaven. Eeh daartoe strekkend wetsontwerp is in voorbereiding. Voor Pasen zullen twee eieren per persoon beschikbaar worden gesteld. De bon zal reeds in de eerstvolgende bonnenlijst bekend gemaakt worden. Het hoogste dividend, dat ooit door een voetbal-pool is uitge keerd, namelijk 61.456 pond, is deze week ten deel gevallen aan een zekeren Edward Cross, auto bus-bestuurder in Aberdeen. Hij had meegedaan aan de Little- wood's Penny Pointspooi, en alle uitslagen goed geraden. De Franse delegatie voor de minister raad te Moskou heeft officieel voorgesteld een conferentie over Duitse emigratie, v/elke vóór 1 Juli a.s. te Parijs plaats zou vinden, bijeen te roepen De conferentie zou door de Grote Vier bijeen worden geroepen, die andere landent m het bij zonder die, welke naar alle waarschijn lijkheid Duitse emigranten zullen opne men, zullen uitnodigen Van betrouwbare officieuze zijde wordt de mening geuit, dat Frankrijk zal aan bieden 400000 k 500000 Duitsers op te ne men De Industriële correspondent van de „News Chronlcle" deelt van daag in zijn blad mede, dat er in regeringskringen het gerucht de ronde doet, dat minister Bevin na afloop van de conferentie te Moskou zal aftreden als minister van bui tenlandse zaken. Aangenomen wordt, dat min.-president Attlee hem zal verzoeken persoonlijk de leiding te nemen van de uitvoering der regeringsplaanen ter bestrijding van de economische crisis. Door het Californisch Technologisch Instituut is een hevige aardbeving op een afstand van ongeveer 8000 k.m. geregistreerd. De richting is nog niet vastgesteld, maar volgens mededeling van functionarissen van het Instituut was het de hevigste aardbeving tijdens de laatste maanden. Het centraal distributiekantoor deelt ons mede, dat met ingang van 1 Mei a.s. de volgende bonnen voor serviesgoed en metalen keu kengerei niet meer geldig zijn. 1. Groene bonnen met zwarte opdruk „serviesgoed één punt"; 2. Rose bonnen met zwarte op druk „serviesgoed vijf punten; 3. blauwe bonnen met zwarte op druk „serviesgoed vijf punten; 4. Oranje bonnen met groene op druk „keukengerei tien punten"; Na 1 Mei a.s. zijn uitsluitend geldig voor serviesgoed: 1. bruine bonnen met zwarte op druk „serviesgoed één punt"; 2. bruine bonnen met rode op druk „serviesgoed vijf punten"; 3. rose bonnen met zwarte op druk „serviesgoed één punt"; 4. rose bonnen met rode op druk „serviesgoed vijf punten"; 5. bonnen B, C, D, en E 33 reserve van de bonkaarten 604 (waarde 1 punt per bon). 6. bonnen B, C, D en E 57 reserve van de bonkaarten 606 (waarde 2 punten per bon). Voor metalen keukengerei: 1. lila bonnen met zwarte op druk „keukengerei één punt"; 2. lila bonnen met rode opdruk „keukengerei tien punten"; 3. bonnen 506 en 006 algemeen van de bonkaarten 608 (waarde 2 punten per bon). V._ Gistermorgen omstreeks negen uur is op de Haart onder de gemeente Aalten (Geldhet (voorzover bekendeerste kievitsei gevonden De gelukkige vinders, twee jongens van omstreeks 17 jaar. tw A H Dammers en G J Hilbelink, deden van deze vondst angifte bij het gemeen tebestuur van Aalten Dit heeft het ei in middels aan H M de Koningin aangeboden De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag een aanvang gemaakt met de beraad slaging over de verklaring van den minister van Overzeese Gebiedsdelen, omtrent de verdere ontwikkeling van de politieke onderhandelingen met de vertegenwoordigers der republiek Indonesië. Alle tribunes en loges waren gevuld. Tien ministers waren aanwezig. Voor het kamergebouw heerste een levendige drukte. Na breedvoerige en vaak scherpe debatten kwam in de avondzitting minister Jonkman aan het woord; hij deelde o.m. mede, dat de nood zaak van de ondertekening van Een der reddingsploegen in de Staatsmijn 13 slachtoffers Henurik", waar een brand Linggadjati zo dringend was, om dat de situatie in Indonesië als ge volg van het lange wachten steeds verder afgleed en dat de verwar ring toenam. De Commissie-Gene raal had medegedeeld, dat wanneer men er niet spoedig in zou slagen tot overeenstemming te komen, er geen andere mogelijkheid over zou blijven dan die van een grote mili taire actie. Toen bleek, dat er een voor beide partijen bevredigende en definitieve overeenkomst moge lijk was, heeft de regering tot on middellijke ondertekening besloten. Van internationale pressie is geen sprake geweest, zei de minister; wel van internationale belangstel ling. 9 De minister gaf toe, dat er in de Commissie-Generaal onenigheid is ont staan. Deze onenigheid weerspiegelt ongeveer d§ tegenstellingen, die ook bestaan in het Nederlandse volk. Dit heeft niets bijzonders of verontrus tends. Juist de verschillende opvattin gen, welke ter kennis van de regering zijn gebracht, maakten het de regering gemakkelijk een beslissing te nemen. Voorts deelde de minister mede. dat na de gebleken onenigheid in de Com missie-Generaal en na de onderteke ning de regering taak en samenstel ling der commissie nader gaat bezien. Motie verworpen. Door den heer Schouten (a.r.) was een motie ingediend, welke met 55 tegen 26 stemmen werd verworpen. Vóór stemden de leden van de drie protestantse fracties en die van de Partij van de Vrijheid. In de motie werd betreurd, dat de regering niet tijdig mededeling heeft gedaan van de wijziging in het beleid in zake Neder lands-In die. De aanwijzing van bonnen voor zachte zeep, waspoeder, en harde zeep is door een stagnatie in de aanvoer van grondstoffen niet eerder dan April of Mei te ver wachten, verneemt „Het Parool". De fabrieken werken op volle kracht zodat naar alle waar schijnlijkheid op 10 April een bon voor 250 gram zachte zeep zal worden aangewezen. Op 25 April een gecombineerde bon voor 250 gram waspoeder en 250 gram soda en begin Mei een bon voor harde zeep. De produc tie van soda is bevredigend en neemt nog geleidelijk toe, zodat een rantsoen van 250 graih voor lopig verzekerd blijft. In een onderhoud met een redacteur van ANP-Sport heeft de heer K. J. J. Lotsy, bestuurslid van de FIFA en lid van de keuze-commissie voor het elftal van de „rest van Europa" dat Zaterdag 10 Mei te Glasgow tegen Groot-Brit- tannië speelt, medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt alle 15 spelers in het Feyenoord-stadion te laten optreden. .De dag vóór de wedstrijd zal het voorlopige continentale elftal wor den samengesteld en de drie over blijvende spelers Wilkes speelt in ieder geval in de bondsploeg mee zullen ook een plaats in het Nederlandse team krijgen, met an dere woorden, niet alleen kan de keuzecommissie alle spelers onder de ioupe nemen, maar ook wordt het bondselftal op deze wijze ver strekt en zal thans een waardige tegenpartij vormen. BONDSELFTAL KLOPT MALMÖ MET 30. In het Feyenoord-stadion heeft het bondselftal gistermiddag een 30-zege behaald op Malmö. Met de rust was de stand 20. Men kan de politiek van een rege ring niet rechtvaardig beoordelen wanneer men geen rekening houdt met de geschiedenis van het land dat door die regering vertegenwoordigd wordt. Het is voor de kleine west- Europese staten, zoals België en Ne derland, gemakkelijk genoeg geweest hun houding tegenover het Duitse nationaal-socialisme te bepalen. Hun historisch verleden en hun culturele positie in het heden wezen de weg. Voor Polen en Tsjechoslowakije, Oos tenrijk en Hongarije die gordel van betrekkelijk kleine staten welke Duits land in het oosten begrensde, staten die zowel aan militaire gevaren uit het westen als uit het oosten waren bloot gesteld was het minder eenvoudig. En vooral gold dit voor Hongarije dat het Slavische gevaar ook nog in het zuiden te duchten had en nu eenmaal van Russische zijde het ergste had te vrezen. Die vrees was, sedert 1919, sinds de korte maar noodlottige perio de waarin Béla Kun en zijn aanhan gers over het door de eerste wereld oorlog verarmde en zwaar verminkte land een waar rchrikbewind hadden uitgeoefend, een soort obsessie gewor den. Natuurlijk is het communisme van Béla Kun en zijn trawanten niet geweest wat het sindsdien geworden is en nog minder wat het, naar de ide alen van een Lenin, wilde zijn; het had met het streven der Russische re- volutionnairen slechts de naam gemetn. Maar het heeft die naam voor het Hongaarse volk, door het systematisch moorden en martelen en het uitoefe nen van een volstrekt willekeurige terreur, tot een verschrikking ge maakt. Ik vertoefde in die tijd te Boe dapest en ik herinner mij hoe men na de vlucht van Kun in alle kringen der bevolking de verzuchting horen kon: dit nooit meer; daartegen neemt ieder een de "wapens op! De vrees voor het communisme had wortel geschoten en zat diep en men kan het daarom van de Hongaren begrijpen dat zij, gezien hun aardrijkskundige ligging en hun historisch verleden, in de tweede oor log tenslotte de zijde hebben gekozen van de macht die hen misschien tegen dit communisme beveiligen kon. Het sterk nationalistisch voelende Hongaarse volk, dat, onder het bewind der Habsburgers, de hegemonie van Oostenrijk slechts moeilijk heeft kun nen verkroppen, is na de eerste we reldoorlog, bij het vredesverdrag van Trianon, aan alle zijden van gebied beroofd en in de tweede is het boven dien nog ernstig door de strijdende le gers verwoest. De trots van het volk, de hoofdstad met haar prachtige Do- nau-bruggen, is voor een groot ge deelte in puin gelegd. Daarna heeft de bezetting der Russen het land nog pijnlijke lasten opgelegd en de vrede van Parijs heeft het tot zware her stelbetalingen verplicht. Het laat zich denken dat er, in deze omstandighe den, aan het nationalisme volop voed sel gegeven werd en wordt en dat de meer democratische groepen het zeer moeilijk hebben om hun sociale plan nen door te zetten. Van de drie grote partijen, de communisten, de socialis ten en de meer behoudende midden standspartij der z.g. kleine boeren, heeft laatstgenoemde thans 't bewind in handen, hetgeen natuurlijk veel verzet verwekt bij de meer links geo riënteerde groepen. Maar de meerder heid der bevolking, die sinds lange tijd gebukt gaat onder de lasten der Russische bezetting, is, begrijpelijker wijs, behoudend, om niet te zeggen reactionnair en allermin-t Russisch» gezind. Een bezettende militaire macht is nu eenmaal nergens geliefd. Enige tijd geleden zijn de Russische bezet tingsautoriteiten tot ingrijpende maat regelen overgegaan en zij hebben en kele leiders der z.g. Kleine-boeren partij gearresteerd. Hetgeen Amerika er. Engeland aanleiding gegeven heeft tot een diplomatiek protest tegen deze schending van de Hongaarse volkssou- vereiniteit en tot het voorstel om te zamen met Rusland een onderzoek in te stellen naar de politieke verhoudin gen in het Donau-land. De Russen hebben geweigerd op dit voorstel in te gaan. Waarmede weder om een der politieke twistpunten tus sen Oost en West in een acuut stadium gekomen is. Ook deze zaak zal te Mos kou moeten worden geregeld. Het is na de uitdagende rede van Truman duidelijk dat Amerika ook op dit punt niet gemakkelijk tot toegeven beslui ten zal. U. MEER BEWOLKING. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Meer bewolking, vooral in het westen van het land. Hier en daar wat lichte regen of motregen, weinig verandering van temperatuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1