De Jaarbeurs een textiel-paradijs Indonesiërs wensen algehele onafhankelijkheid Sjahrir sprak tot de massa Hors d'Oeuvre J Nieuwe Post" DE GROOTSTE ALLER VEESMOKKEL TIJDEN De conferentie van Moskou Nieuwe Bonnen Nederlands elftal tegen België lüeecêecicht DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „Onze strijd duurt voort Batavia tussen Koop en vrees. Hr. Ms. „Karei Doorman" naar Londen in beslag genomen Een millioen rantsoenen per week over de grens Vermiste Dakota nog niet terecht. Twaalf vliegers sprongen neer Nieuwe petroleumbonnen. Gratie verzoek afgewezen. Ruim honderd doden bij mijnramp. Stakingen in bet Rubrgebied Wederom nazi-organisatie onschadelijk gemaakt Trygve Lie naar Noorwegen Een marktplein in de Beatrix-hal BUREAU: Koningstraat Tl-80 Den Helder Telefoon 2J45 Giro «49041 Dtr.t J. BIJ lama VRIJDAG 28 MAART 1947. Voortzetting oan de 70e JAARGANG No. 9534. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten tf cent per mjn. Kleine ad vertenties ettertjes") tot U woorden Tj cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaai f I.per poet f 1.18 H< ofdredaeteur: M. H. K. Cyldert, Rayonredaeteeren C. A. Dekken en W. Kok. „Onze strijd duurt voort," zo heeft dr. Aboe Hanifa, hoofd van de Indo nesische delegatie op de Aziatische conferentie, in een commentaar op het accoord van Linggadjati tegenover de pers verklaard. Anderzijd* heeft de woordvoerder van de P.N.I., mr. Ali Sastroamidjojo, nader toegelicht, dat de Indonesiërs de onafhankelijkheid van de gehele Archipel wensen en de volledige verdwijning der Nederlandse souvereinltelt. beurde. Dan zouden ook de 77 mil- lioen inwoners van de Oost-Indische eilandenrijken hun behoeften aan textielgoederen, vervoersmiddelen en medicamenten op de duur kunnen be vredigen. Dan zou een normaal leven hersteld worden, dan zou de export weer op toeren kunnen komen, de ex port, die hier evenzeer dringend no dig is als elders ter wereld. Voor een dicht opeen gepakte mas sa op het erf van het voormalig ge meentehuis heeft Sjahrir de bevolking van Batavia toegesproken. Zijn rede hield een aanmoediging in voor zijn volk, dat zo leed onder de moeilijke levensomstandigheden en de geestelijke druk. Van de moeilijkheden hl de rijst- en kledingvoorzienlng, aldus Sjahrir, is de regering zich be wust en zolang de regering niet ln staat is daarin te voorzien, is de In donesische vrijheid niet volmaakt. Met de ondertekening van Linggad jati ondergaan wij de toets. Regering en volk moeten bewijzen deze te kun nen doorstaan. „Dit raakt niet alleen de regering, doch ook het Indonesische volk. Het is uw plicht als Indonesiërs uw dienstvaardigheid aan land en volk te tonen en de last tezamen te dragen om die te verlichten. Onze krachten moeten niet alleen worden gebruikt tegenover de dreiging naar buiten, doch behoren ook te worden aange wend om het eigen leven te regelen, opdat ons bestuur en onze vrijheid meer volkomen zullen zijn," zo be sloot de premier. Volgens United Press heerst er ln Batavia naast optimisme toch ook scepticisme ten aanzien van de resultaten van de zojuist geteken de overeenkomst. Van beide zijden Nederlandse en Indonesische hoopt men, dat vrede eindelijk mo ge wederkeren in de hele Archipel en dat er een einde moge komen aan de schermutselingen, die met tussenpozen volgden op iedere vroe gere afsluiting van een wapenstil stand of een „staakt het vuren"- bevel. Wat zal deze belangrijke overeenkomst uitwerken?, zo vraagt men zich tussen hoop en vrees af. Gaat alles goed, en zeker hoopt men dat van weerskanten op deze tropische avond, dan zouden de schat ten van de rijke Archipel, de rubber, de suiker, de kinine, de specerijen en de vele andere producten weer naar alle hoeken der wereld kunnen gaan, 3»als dat voor de Japanse overval ge- RUIMTE-VREES Wist u, waarde lezer, dat de Hollander wordt geboren met ruimte-vrees? Men zal allicht uitroepen: ,,Het is toch zeker niet wéér?" Of: „Dat bestéét niet!" Inderdaad, het is vreemd. Want, opgegroeid als wij zijn tussen de vlakke weilanden en akkers, of nabij de evenpens vrij vlakke hei, en als zeeman iedere Hollandse jongen is in aanslag zeeman, ook al heeft hij de zee nooit gezien moet hij wel met ruimte vertrouwd zijn. Geen land toont zoveel ruimte als Nederland. Toegegeven. Maar het vreemde doet zich voor, dat de Hollander, zodra hij stedeling wordt en bou- wen gaat, alle begrip voor ruimte verliest. Het bouwen van smalle enge woonhuizen kan nog worden verklaard uit de kostbaarheid van de bodem als deze groeizaam, en uit de n^oeilijkheden met de fundering als deze week en dras sig is. Maar ook wanneer hij openbare gebouwen ontwerpt blijkt de Hollander bang voor ruimte te zijn. Wie Amsterdam kent weet ervan mee te praten. De loketten-hal van het Centraal Station is belachelijk klein. Op drukke uren is deze met de rijen bij de loketten geheel gevuld. Bij het binnenkomen en vertrek- ken der treinen blijken de per rons veel te smal te zijn. Het hoofdpostkantoor bleek al spoedig niet in staat alle diensten te her bergen. Toen bouwde men er nog maar een geld-kantoor naast en een derde kantoor bij het Station. Gangen en trappen van Concertgebouw en Schouwburg zijn zo nauw en de foyers:z0 klein, dat men wringen en drin gen moet wanneer men zich in de pauze vertreden wil. Ziedaar enkele voorbeelden die symptomatisch zijn. En totfi kan men ons volk niet van enghartigheid of van gees telijke bekrompenheid betichten. Ja, nauw van geweten, en nauw gezet, dat zijn wij. Misschien dat daarin de oorzaak ligt. KREEFT. Hr Ms hulpvllegkampschip „Karei Doorman'1 zal op uitnodiging van de Britse admiraliteit van 14—19 April een bezoek brengen aan Londen. De betekenis van dit bezoek gaat uit boven die van een marine-aangelegen heid. Het draagt een nationaal respect, doordat in het programma van de plechtigheden mede is opgenomen de aanbieding van een chèpue, bestemd voor het fonds tot herplanting van bomen op Walcheren, door den com mandant van het Engelse korps ma riniers aan den bevelhebber der zee- strUdkrachten, ,luit.-admiraal CEL Helfrich. Het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag in de te Rotterdam ge speelde oefenwedstrijd tegen de Zweedse ploeg Malmö een 30 overwinning behaalde. Staande van links naar rechts: Spierenburg, van Bun, Möhring, Kraak, de Vroedt en v. d. Linden. Knielend van links naar rechts: Drager, Wilkes, Roozen Rövers en Bergman. In het nationale elftal, dat 7 April tegen België speelt, zjjn Spierenburg en Drager ver vangen door Stroker en Lakenberg. Gistermiddag omstreeks zes uur heeft de economische politie te Amsterdam, ge assisteerd door de recherche, bij de N V. Boekbinderij Kusters te Amsterdam, be slag gelegd op de eerste oplage van „De Nieuwe Post", welk weekblad thans door den heer L A Rodrigues Lopez zou wor den uitgegeven, nadat deze met zijn staf uit de redactie van „De Ochtendpost" trad. De reden waarom de oplage in beslag is genomen, is nog niet bekend. De Hilvarenbeekse veesmokkel- affaire, die ruim een maand geleden aan het licht kwam, heeft geleid tot de ontdekking van een smokkel bende, waarop een stroom van ar restaties is gevolgd. Zo werd in Diessen een complot ontdekt, ten gevolge waarvan verschillende personen konden worden gearres teerd. Voorts liepen sporen naar Goirle en Chaam, .welke laatste plaats vooral bekend staat als een oord van veesmokkelaars. Een der hoofdfiguren uit het com plot, benevens een tiental anderen werden daar gearresteerd. Onafhan kelijk van dit complot werden nog 4 personen aangehouden, die in op dracht werkten van Belgen. Talrijke arrestaties werden ook verricht in Gilze-Rijen, Alphen, Riel en Tilburg, in totaal werden er 100 arrestaties verricht, terwijl er vermoedelijk zo wel in het Zuiden als in andere delen van het land nog minstens 100 zul len volgen. Er leiden sporen naar Friesland, vanwaar het meeste vee afkomstig moet zijn. In Rijsbergen werd een afzonderlijk werkende groep van 7 personen aangehouden. Een goede vangst werd gedaan in Baarle- Hertog en Baarle-Nassau, waar twee hoofddaders, bij de veesmokkelaffaire betrokken T. W. van C. en Van der P. gepakt konden worden, alsmede 'n aantal medeplichtigen. Enige vee smokkelaars kondep evenwel naar België ontkomen. Hoe de smokkelaars werkten. Bij het smokkelen werd op de vol gende wijze te werk gegaan. Neder landers brengen het vee naar België, ofwel de Belgen komen naar de vee markten te Rotterdam en Den Bosch. Stroomannen sluiten aldaar de koop en vervoeren de verkochte beesten naar depóts, meestal kleine boerde rijen, gelegen langs een groot deel der Nederlands—Belgische grens. Doch Ondanks alle nasporingen is van het Dakota-toestel, dat in Australië wordt vermist, nog geen spoor g^onden. De namen der inzittenden zijn: Luitenant ter zee le klasse F Eyzendoorn, °«i- cier-vlieger der 2e klasse L. J Nifte rik; sergeant-vlieger J. M. R°n* serceant-vliegtuigmaker C. J. fsrara, sergeant-machinist J. W. Hoimieti viieg tuigtelegrafistenmaat E. E. van Rhoo en matroos le klasse zee-mihcien B. C. Barnaart. Behalve de Nederlandse Dakota, waarvan wordt aangenomen, dat zij in Nw Geensland is neergestort, wordt in Noord-Australië nog een vliegtuig ver mist Het betreft hier een Mosquito, die van de fabriek in Engeland naar Nieuw-Zeeland gevlogen werd. even buiten de grensstrook, waar voor de boeren, die buiten deze strook wonen, de veeboekjes zijn afgeschaft, kan men zonder in overtreding te zijn, het vee laten staan tot het tijd stip gunstig is het over de grens te smokkelen. De ambtenaren, die wel kunnen constateren dat dergelijke boeren een abnormale hoeveelheid beesten op stal hebben of in de wei, kunnen niet optreden tegen dit op slaan van vee. Iedere week verdwijnt voor onge veer een half millioen gulden aan vee op ongeoorloofde wijze uit ons land, hetgeen neerkomt op een mil lioen rantsoenen aan vlees. De aan gekondigde strenge berechting heeft tot gevolg gehad, dat voor-'t over de grens brengen van vee de premies van 10.tot 60.zijn opgelopen, voor het overvaren over de grote rivieren zelfs tot 100. Nog is het onderzoek in volle gang in de grootste veesmokkelaffaire, die ons land ooit gekend heeft. Met de berechting van de bij deze smokkel handel betrokkenen zal, indien moge lijk, medio April een aanvang worden gemaakt. DOOR PROPELLER GERAAKT Op het vliegveld „Ypenburg" werd de 18-jarige ,J A. uit Voorburg door een draaiende propeller van een vliegtuig ge raakt, tengevolge waarvan hij ernstig aan het hoofd werd gewond. In zorgwek kende toestand werd hij per zlekenautp naar het ziekenhuis St. Antoniushove te Voorburg overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. Gisteren hebben de vier ministers van Buitenlandse Zaken bijna 5 uur verga derd over de volgende punten van belang 1 de twee nota's van Joego-Slavië met het verzoek om te worden gehoord over het Oostenrijkse vredesverdrag en over het rapport van de financiële commis sie voor Triëst De beslissing hierover werd uitgesteld 2. De deelneming van China aan het bijeenroepen der vredesconferentie, waar over geen accoord werd bereikt 3 De ministers bespraken verder het procedure-rapport van de plaatsvervangers en verwezen het terug 4 Ten slotte bespraken de ministers de agenda voor heden, waarbij tot de vol gende punten werd besloten: a. Of en hoe Joego-Slavië zal worden gehoord b. De kwestie van de Duitse activa ln Oostenrijk c De rapporten van de speciale com missie, welke enige dagen geleden is benoemd voor het registreren van de punten der Duitse kwestie, waarover men het tens en die waarover men het on eens Is Bevin verklaarde deze rapporten slechts te willen horen Indien zij voltooid zijn De bemanning van een Amerikaanse bommenwerper, het grootste type ter we reld, namelijk een zes-motorige B-36 met een actie-radius van twaalfduizend ki lometer, heeft benauwde ogenblikken doorgemaakt, en het publiek op de grond niet minder, toen het landingsgestel van de machine tijdens een proefvlucht boven Fort Worth niet meer bedienbaar bleek Twaalf van de veertien leden der be manning verlieten per parachute het vliegtuig in de mening dat een noodlan ding gemaakt zou moeten worden. Het toestel bleef nog rondcirkelen om ben zine op te gebruiken alvorens pogingen tot een noodlanding te gaan doen. Op het laatste ogenblik slaagde men er echter ln het landingsgestel weer ln orde te krijgen, zodat de machine toch op normale wijze en behouden te land kon komen. Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 4): 671 Brood 800 gram brood 672 Brood 400 gram brood 671 Boter 125 gram boter 672 Boter 125 gram margarine of 100 gram Vet 673 feoter 250 gram margarine of 200 gram vet 671 Melk 4 liter melk 67-2, 67-3 Melk 7 liter melk 671 Vlees 100 gram vlees 672 Vlees 400 gram vlees* 671 Algemeen 200 gram kaas 672 Algemeen 2 eieren 673 Algemeen 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid). 674 Algemeen 125 gram koffie 675 Algemeen 50 gram thee 67D Reserve 1600 gram brood 67K Reserve 800 gram brood Bonkaarten KD, KE 703 (strook no. 4): 681 Brood 800 gram brood 681 Boter 250 gram boter 682 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 68-2, 68-3 Melk 12 liter melk 68-1, 68-2 Vlees 100 gram vlees 681 Algemeen 100 gram kaas 682 Algemeen 2 eieren 68R Reserve 800 gram brood 68S Reserve 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 68U Reserve 600 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) of kinderbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken (strook no. 4) 67—4 Brood 800 gram brood 674 Boter 250 gram boter 674 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 674 Melk 5 liter melk 674 Vlees 300 gram vlees 675 Vlees 100 gram vlees 674 Kaas 200 gram kaas 674 Eieren 5 eieren Op 2 April zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnaperin gen en tabak. Bovengenoemde bon nen kunnen reeds op Vrijdag 28 Maart a.s. worden gebruikt, met uitzonde ring van de bonnen voor melk, waar op eerst met ingang van Maandag 31 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook no. 3 kunnen worden vernietigd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de onderstaande bonnen van de kaarten voor petroleum voor kook- doeleinden en verlichting gedurende de maand April 1947 elk recht geven op het kopen van vier liter petroleum. Kaar ten UA 611: bon A tot en met A 24 Kaarten UB 611: bon B 11 en B 12. Kaar ten UC 611: bon C 06. Kaarten UD 611 Bon D 11. Naar A. N. P.-sport verneemt, Is het definitieve Nederlandse elf tal, dat tweede Paasdag in het Olympisch Stadion te Amsterdam een interlandwedstrijd speelt tegen België, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (M.V.V.) en Van der Linden (Ajax). Midden: Stroker (Ajax), Möh ring (Enschedé) en De Vroet (Feijenoord). Voor: Lakenberg (N.E.C.), Wil kes (Xerxes), Roozen (Haarlem), R(jvers (N.A.C.) en Bergman (Bauw Wit). Reserves: Van Raalte (Blauw Wit), Potharst (Ajax), Smit (V. U.C.) en Dröger (Ajax). De minister van justitie maakt be kend, dat door H. M. de Koningin af wijzend is beschikt op het gratiever zoek van F. H. Meyer, tot de doodstraf veroordeeld b(j sententie van het bij zonder gerechtshof te Amsterdam. Hij was door het bijzonder gerechts hof te Amsterdam op 18 Maart 1946 ter dood veroordeeld wegens het uitleve ren aan Duitse instanties van Joden tij dens de razzia's in 1943. Voor iedere Jood, welke hij aanbracht kreeg Meyer één gulden. De bijzondere raad van cassatie bevestigd het vonnis op 19 Juni 1946. In de kolenmijn te Centralla, waar Dinsdag een zware explosie heeft plaats gevonden, zijn nog 83 mijn werkers van de buitenwereld afge sloten. Het aantal geredden bedraagt tot dusver 30, terwijl 28 lijken zijn geborgen. Er is weinig hoop, dat men de nog ingesloten arbeiders levend zal aantreffen. Tengevolge van het feit, dat in het Ruhrgebied de voedselrantsoenen der arbeiders door vervoersmoeilijkheden en tegenhouden van de import van 1550 calorieën tot minder dan 1.000 ca lorieën per dag zijn teruggebracht, zijn in dit gebied stakingen uitgebroken en worden demonstraties gehouden. In ver uit elkaar gelegen steden als Keulen en Bielefeld komen ongeregeldheden voor en volgens een functionaris van de ge- alliëerde bestuurscommissie verwach ten de Britse autoriteiten, dat de on rust zal toenemen, indien de voedsel positie zo blijft. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse bezettingsleger te Frankfort heeft be kend gemaakt, dat een nieuwe poging tot oprichting van een ondergrondse Nazi-organisatie is verijdeld, vier lei ders, vroegere hoge officieren van de S A, zijn gearresteerd. De aanvoerder van het viertal, dat voor een militair tribunaal te Mün- chen zal verschijnen, was brigadier- generaal Albert Wiczonke. Hun pro gramma schijnt een bijna woordelijke copie te zijn van het programma der nazipartij. Hun doel was onder meer „terug werven van alle aan Duitsland ontnomen gebieden, genadeloze ver nietiging van verraders in de voor malige Wehrmacht en Luftwaffe, dia verantwoordelijk zijn voor de neder laag van Duitsland". Daden van sabotage. Hun organisatie „SS Deutse Frei- heits- und Friedensbewegung" geheten, werkte, naar verluidt, zowel in de Britse als in dé Amerikaanse zóne. Zij wilde het huidig bestuur der burger lijke autoriteiten in Duitsland omver werpen en tegen de bezettingsmacht sabotagedaden verrichten. Oproepen tot het Duitse volk door middel van geheime radiozenders, gebouwd uit ge stolen onderdelen, waren in het pro gramma opgenomen. Het benodigde geld werd uit een uitgebreide zwarte handel betrokken. Medeplichtigen inde Britse en Franse zóne zorgden voor valse persoonsbewijzen, andere valse papieren en rubberstempels. Volgens een woordvoerder van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger waren de bendeleiders reeds ver leden jaar Juli gearresteerd. Dit was echter niet bekend gemaakt om de op sporing van andere leden dezer orga nisatie te vergemakkelijken. New York, (Reuter). Trygvie Lie, se cretaris-generaal der V. N., is per vliegtuig uit New York naar Oslo, de hoofdstad van Noorwegen, vertrokken. Volgens een lid van het secretariaat der V. N. heeft men Lie, die tijdens de oorlog minister van buitenlandse za ken in Noorwegen was, verzocht zijn hulp te verlenen aan de Noorse parle mentaire commissie, die op het ogen blik werkt aan een overzicht van het gedrag van Noorwegen in oorlogstijd. In de dertig jaar, dat de Neder landse Koninklijke Jaarbeurs bestaat, is gebleken welk een representatieve plaats deze instelling ln het bedrijfs leven inneemt. Zjj stelt lederen za kenman in de gelegenheid elk half jaar de industriële ontwikkeling op elk gebied na te gaan, waardoor hij maatregelen kan nemen, om te voor komen, dat hij, in vergelijking mef zijn concurrenten achter raakt. De internationale betekenis van de Jaar beurs en zeker van de komende vqprjaarsbeurs, die van 15 tot 24 April a.s. gehouden wordt, acht men belangrijk. Het succes van de Nederlandse tex- tieljaarbeurs heeft er toe geleid, dat deze groep thans de gehele opper vlakte van de Beatrixhal circa 2500 M2 kan bezetten. De gehele expositie is gecentrali seerd midden in de hal, een soort „marktplein", waarvan het beeld ver levendigd wordt door een geweldige boom, behangen met linten e.d. Op dit plein, waaromheen de stands ge groepeerd zijn, komt een „straat" uit, waar speciaal de Helmondse fa brikanten hun stands hebben. Alle m Nederland vervaardigde textiel- en confectieproducten komen ln ruime mate op de textieljaarbeurs voor. Sedert 1933 nam Nederland op het gebied van de confectie lp be langrijkheid toe. Een aantal con- fectiehuizen ls op de Beurs verte genwoordigd. De textieljaarbeurs wordt als een bijzondere afdeling beschouwd en zal afzonderlijk wor den geopend. Exportdagen. De eerste twee dagen der Voor- jaarsbeurs zullen aan de export ge wijd zijn. Het buitenlandse bezoek zal, voor zover mogelijk, op deze eer ste twee dagen geconcentreerd wor den. Door een verhoogde toegangsprijs wil men trachten op deze dagen voor een rustige sfeer te zorgen. Dit houdt echter niet in, dat het in de be doeling ligt het bezoek der buiten landse inkopers op de andere dagen tegen te gaan. Een „Zweeds paviljoen" op het Vreeburg. Ondanks het feit,dat de expositie ruimte weer is uitgebreid, heeft men enige honderden aanvragen van deel nemers af moeten wijzen. Het plan, om het Vreeburgterrein onbebouwd te laten heeft men moeten laten va ren en er komt op het Vreeburgter rein een semi-permanent gebouw, dat, in verband met het uiterlijk, de naam van „Zweeds paviljoen" draagt. Buitenlandse belangstelling. Collectieve inzendingen komen van België, Tsjecho-Slowakije en Zwit serland. Er zal ook weer een speciale Belgische dag worden gehouden. Op Woensdag 23 April zullen 12 verte genwoordigers van de Zuid-Aitieri- kaanse pers een bezoek aan de Beurs brengen. Deze journalisten, waarvan zes uit Brazilië, vier uit Argentinië, één uit Chili en een uit Uruguay afkomstig zijn, zullen speciaal aan dacht besteden aan de inzendingen, welke in het bijzonder voor hun land van betekenis zijn. TOENEMENDE KANS OP WAT REGEN. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt, geldig van Donderdagochtend tot Donderdagavond. Meest matige wind tussen zuid en oost. Bewolkt weer met hier en daar enige regen. Weinig veran dering van temperatuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1