Koning van Griekenland overleden Vier inzittenden der Dakota gevonden Sportliefhebbers, opgelet! Het Griekse Koningspaar J DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Prins Paul op de Griekse iroon Prinses Frederika Luise koningin ATHENE. Koning George van Griekenland is gister middag om 14.30 plaatselijke tijd aan een beroerte over leden. Naar Reuter uit Athene meldt, is kroonprins Paul, broeder van den overleden koning, gistermiddag tot ko ning van Griekenland uitge roepen. Prins Paul werd in 1901 geboren en huwde in 1938 prinses Frederika Luise, dochter van den hertog van Brunswijk. Stakingsdreiging in het Ruhrgebied Hors d'Ouevre Koningin Frederika J Van nabij en verre Koning Paul Dure winter voor Engeland Goede Vrijdag geen krant!! Haile Selassi koopt schoolbanken Belgisch elftal op 7 April. Automobieltentoonstelling in R. A. I.-gebouw. Zij aten hondenvlees Wekelijkse prijsvraag EEN GRATIS K.LM.-VLUCHT of EEN EXCURSIE PER AUTO-CAR Hollandse nieuwe. Wijziging marktdagen Wzec&eticht De beroering in West- Duitsland Opnieuw demonstraties in Duitsland Engeland erkent „Repoeblik" de facto. BUREAU: Koningstraat 7S-90 Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 DifJ. BtJlsma WOENSDAG 2 APRIL 1947. Voortzetting oan de 70e JAARGANG No. 9537. HELDERSCHE COURANT TARTEVXÏ»! Advertenties: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot U woorden 75 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartaai t t.per post f 1.45 H. ofdredactenr: M. H. K. Cyldert, Rayooredaeteeren C. A. Dekken en W. Kok. bewegingen, die elkaar tot dan toe met alle mogelijke middelen bevochten had den, om samen te werken bij de be strijding van den gemeenschappelijken vijand. Na de bevrijding in 1944 bleek ech ter een samenwerking tussen links en rechts onmogelijk. Een op 1 September van het vorige jaar gehouden plebeciet viel uit ten gunste van de monarchie, waarna de thans overleden koning wederom naar Athene terugkeerde. Koning George werd 20 Juli 1890 ge boren. In 1921 huwde hij Elizabeth, de oudste dochter van koning Ferdinand en koningin Marie van Roemenië, welk huwelijk in 1935 werd ontbonden. Het huwelijk bleef kinderloos. Koning Paul. De nieuwe Koning Paul van Grieken land heeft uit zijn huwelijk met Prin ses Frederika Louise 3 kinderen: Prins Konstantijn, geboren Juni 1940, die thans kroonprins wordt, Prinses Sophia, geboren in 1938, en Prinses Irene, in 1942 in Kaapstad geboren. Eerst l'/i uur na het overlijden werd de doodstijding door middel van bulle tins aan de bureaux'der dagbladen aan de bevolking bekend gemaakt. Onmid dellijk verzamelde een grote menigte zich bij het paleis, dat voortdurend door officiële personen werd bezocht. Koning George was óp 27 September van het vorige jaar voor de derde maal Uit ballingschap in Griekenland terug gekeerd. Toen zijn'vader, Constantijn, in 1917 wegens zijn pro-Duitse sympathieën gedwongen werd, af te treden, moest George ten gunste van zijn jongeren broer Alexander afstand doen van zijn rechten en zijn vader in ballingschap volgen. Alexander stierf in 1920 en Constan tijn en George werden na een plebeciet teruggeroepen. Op 27 September 1922 volgde George zijn vader op. De regering was republikeins en toen hij trachtte, een hem welgezinde regering te vormen, brak er een op stand uit en moest George op 18 De cember 1923 het land weer verlaten. In 1925 werd de republiek uitgeroe pen. Aanvankelijk regeerde George con stitutioneel, maar toen de Republikei nen bij de verkiezingen de meerder heid behaalden, werd in 1936 met zijn hulp de dictatuur van Metaxas inge steld. Metaxas schafte de grondwet af en ontbond het Parlement. Toen de Italianen in October 1940 Griekenland binnenvielen, bood het Griekse leger niet alleen moedig weer stand, maar dreef den vijand zelfs tot diep in Albanië terug. De Duitse aanval in April 1941 be zegelde echter voorlopig het lot van Griekenland. De koning, die met de rest van zijn troepen op Kreta tot het laatste toe tegenstand bood, moest in Mei 1941 uitwijken naar Egypte, vanwaar hij met zijn regering naar Londen ging. De tegenstelling monarchistisch-repu- blikeins bleef ook tijdens de bezetting in Griekenland doorwerken. In Februari 1941 kwam er in over leg met de regering in Londen en de Gealliëerden eén overeenkomst tot stand tussen de verschillende verzets- Vandaag zullen te Bochum afgevaar digden van vakverenigingen van mijn werkers bijeeen komen, die de moge lijkheid van een mijnwerkersstaking in het gehele Ruhrgebied, als protest tegen de voedselschaarste, zullen be spreken. Naar verluidt, zijn Britse functionnarissen van mening, dat er 50 procent kans bestaat, dat een der gelijke staking zal worden uitgeroepen. Het zou de eerste staking op grote schaal zijn, sinds Hitier aan de macht kwam. 300.000 mijnwerkers zouden er bij betrokken zijn en bijna 250.000 ton steenkool zou dagelijks verloren gaan EEN BEELD VAN DE TIJD „Gunst, meneer, hoe kom lk •rin!?" De spreekster was een vrij ge zette juffrouw met een lcarbies. Wij waren in Amsterdam en ston den op de vluchtheuvel tegenover de Bijenkorf en op het spitsuur, dat die dag Inderdaad spitser was dan ooit. „Och, dat gaat vanzelf", zei ik. U blijft maar staan tegenover het trambalcon, en als de tram stopt zult U wel zien". Wij zagen het niet, maar wij voelden het. Als een bende rug- by-spelers klonterde de massa tegen ons aan, drukte en drong en perste ons voort. Wij voelden ons opgetild, lichter dan de lucht wij zweefden, zalig, als in een 'droom, zonder enig eigen initiatief. „Past u op dat u niet onder de voet raakt!", schreeuwde ik. „O ik kan niet vallen, al zou ik het' willen", kreunde de juf frouw, terwijl zij omhoog getild werd en met mij, als de boontjes in een koffiemolen, ergens op het achterbalcon weggewerveld werd Wij reden tot het Muntplein. Toen kwam er weer beweging 'n de karbies, en in de Juffrouw ook. Zij begon te wurmen en te urmen. „Sta toch stil, schepsel", mop perden de mensen voor en ach ter mij. „Gunst, meneer, hoe kon ik eruit!" kreet het dikke mens. „Pas op de beentjes!" brulde de conducteur, en belde af. „Tja, nu moet U niet opeens èlles verlangen", antwoordde ik. KREEFT. as De Franse autoriteiten hopen dat de 50.000 ton metende „Europa", thans „Liberte" geheten, welke in Dec. j.1. half is gezonken in de haven van Le Havre, met Pasen weer vlot zal zijn. Het Canadese Rode Kruis heeft bij stemming besloten 1.500.000 dollar voor aanvullende hulp aan Engeland ter beschikking te stellen. Dit is De- stemd voor de slachtoffers der over stromingen. Ghazi Mohammed, „hoofd der autonome regering van Koerdistan", die door een militair ge rechtshof na de onderdrukking van de democratische Koerdische beweging in Azerbeidsjan ter dood was veroor deeld, is met zijn ministers terechtge steld. Uitgevers van negentien landen, onder wie „De internationale pers" te Amsterdam, hebben een over eenkomst getekend voor distributie in dertig landen van een internationaal magazine in vele 'talen. In de landen der ondertekenaars verschijnt het in de taal dier landen zelf. Oost- Syrië wordt door zwermen sprinkha nen geteisterd. Ook enkele gebieden van Irak hebben ervan te lijden. De paus moet op advies van zijn ge neesheer wegens het ongunstige weder van zijn verblijf te Castel Gandolfo tijdens de Paasweek afzien. Een Frans militair kamp op Madagascar. 50 km ten Oosten van Tanarive, is door een bende van verscheidene honder den mannen, met grote junglemessen en speren gewapend, aangevallen. Er zijn reeds 20 doden, van wie 8 Euro peanen, gevallen. Te Upsete bij Bergen (Noorwegen) zijn 8 skiërs door een lawine bedolven. Vier van hen heeft men kunnen redden. Vol gens een voorlopige raming hebben de overstromingen in Polen aan 55 perso nen het leven gekost en voor 5 mil- liard zloty's schade aangericht. Doordat een pont te Duisburg door de sterke stroom van de Rijn tegen de landingssteiger werd geslagen, is een tiental mensen om het leven gekomen. Tot de eigendommen, die ten ge volge van de liquidatie van de Prui sische staat door de gealliëerden zijn ge- confisquerd, behoort het vroegere kei zerlijke paleis, dat thans aan de stad 1 Berlijn in beheer is gegeven. In het verslag van de nationale boe renbond in Engeland' worden de sneeuwstormen van de winter en de overstromingen „de grootste productie tragedie, welke 't land ooit gekend heeft" genoemd. Meer dan 100.000 acres wintertarwe, 30 000 stuks vee en 3.370.000 schapen en lammeren zijn verloren gegaan De afgelopen winter kostte den boer min stens 20 millioen In verband met de Goede Vrij dag zal onze krant die dag niet verschijnen. Wij verzoeken onze adverteer ders de advertenties, bestemd voor het nummer van Zaterdag, uiterlijk Donderdagmiddag op ons kantoor te bezorgen. DIRECTIE. Een meubelfabriek bij Wijchen ontving een ongewone opdracht: Keizer Haile Selassi van Abessy- nië bestelde er een groot aantal schoolbanken ten behoeve van de verbetering der huisvesting van 't onderwijs in zijn land. Een oud aalmoezenier van het Canadese leger, die geruime tijd in Nijme gen gelegerd is geweest en thans een missie in Abessynië vervult, fungeert als tussenpersoon tussen den Negus en de Wijchense meu belfabriek. Dezer dagen worden de eerste banken naar Abessynië vervoerd. Het Belgisch elftal, dat 7 April as te Amsterdam tegen Nederland speelt, is als volgt samengesteld' Doel Daenen (Tilleur) achter Aernaudts (Berchem Sport) en Pan- saye (Tilleur)midden Puttaert (Uni on St Gillise), Vermeulen (Mechelen) en Debuck (Eendracht Aalst) voor Lemberechts (Mechelen), Coppens (Me chelen), Decleyn (Mechelen) Chaves (Gent) en Thirifayt (Charleroy) Reserves zijn Meert (Anderlecht), Van der Driesche (Mechelen), Vercam- men (Lyra) en Anoul (Luik) GEORGE READER LEIDT DE MATCH TE GLASGOW. George Reader uit Southampton, die tal van internationale wedstrij den op het continont geleid heeft, is al? scheidsrechter aangewezen voor de match Groot Brittannië—Rest van Europa op 10 Mei. Nu de haven van Volendam geheel ijsvrij is gemaakt zijn de vissers druk in de weer met het in gereedheid brengen van hun botters en vis tuig, want de volgende week gaat de vloot weer uitvaren. Anefo-P. Naar wij vernemen is gistermiddag in de bestuurs- en ledenvergadering van de Nederlandse Vereniging Rij wiel- en Auto-industrie te Amsterdam besloten, in Februari of Maart 1948 weer een automobieltentoonstelling in het RAI-gebouw te organiseren Dit zal de eerste automobieltentoonstelling na de oorlog in Nedeuland zijn LEVENSLANG VOOR HILVERSUMSEN ROOFMOORDENAAR. De 23-jarige Hilversumse zwart handelaar C. K. Mol, die op 12 Sep tember van het vorig jaar zijn 33- jarigen stadgenoot C. van Wegen na zorgvuldige voorbereiding in de ga rage van zijn woning met een schot in de nek had gedood, werd gisteren door de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. De offi cier van Justitie had op 18 Maart j.1, een gevangenisstraf van 20 jaar ge- eist. Volgens een bericht uit Darwin zijn de vier inzittenden van het veronge lukte Nederlandse Dakotatoestel, die langs de rivier Katherine van de plaats van de noodlanding vertrok ken waren, gisteren op ongeveer 12 km van de plaats Katherine door een sergeant van politie gevonden. Het betreft hier den piloot-navigator van .Tifterik, den telegrafist van Roon en de twee passagiers Houniet en Bar- naart. Zij hadden met een vlot een vrij grote afstand op de rivier afge legd met als enig voedsel enkele sinaasappelen en wat blikjes melk. ZU hadden twee honden op hun tocht meegenomen, waarvan er één moest worden geslacht en opgegeten. On derweg zagen zij vele krokodillen. Toen zij de tocht te voet voortzetten, hoorden de mannen het geluid van een auto, gingen daar op af en kwamen uit op een door struikgewas omzoom de weg met autosporen. Zij bleven daar wachten, totdat de wagen van den politie-sergeant terugkeerde van de proviandering van een ploeg inheem sen, die bij de nasporingen assisteer den. De mannen werden vervolgens in de auto meegenomen. Zij verkeren in goede gezondheid. Het bericht, dat het Nederlandse hoofdkwartier te Brisbane van den piloot Aernout ontving en waarin ge zegd werd, dat zeven personen op de plek van de noodlanding gezien waren, moet een vergissing zijn geweest. De correspondent van Aneta te Ka therine seint, dat vliegtuigen de moei zaam vorderende reddingsploegen, die zich een weg banen naar de Dakota, da richting wijzen. De tocht wordt be lemmerd door zware regens. Nu de winter achter de rug is en de competitie weer normaal voort gaat, vervolgen wij onze Ter oriëntatie van onze talloze nieuwe abonnè's laten wij hieronder nog eens de bepalingen volgen: Iedere week loven wij als prijzen uit Bovendien stellen wij wekelijks vijf boeken als troostprijzen beschik baar. Oplossingen moeten op een briefkaart geschreven, uiterlijk Zaterdag a.s., des middags om twaalf uur op ons bureau aanwezig zijn. Oplossingen, welke na dat tijdstip binnen komen, of niet per briefkaart zijn ingezonden, worden onherroepelijk, terzijde gelegd. Over deze serie prijsvragen kan niet worden gecorrespondeerd. In de linkerbovenhoek schrijven: Sportprjjsvraag. Opnieuw aan de slag, om mede te dingen naar de vliegtocht, de reis per auto-car of de boeken, die wij elke week uitloven! Hier vofgt de tweede opgave: Op Maandag 7 April a.s. wordt in het Olympisch Stadion te Amster dam een interlandwedstrijd Nederland—België gespeeld. Hoe luidt de juiste uitslag van deze wedstrijd? Onder de goede oplossers worden de prijzen verloot. De uitslag van deze wedstrijd maken wij bekend in ons nummer van a.s. Woensdag 9 April, tegelijk met de derde opgave. Van bevoegde zijde vernemende is als datum, dat de vissersvloot ter ha ringvisserij eal uitvaren, bepaald op 13 Mei as De vloot zal dan zee mogen kiezen met een onbeperkt aantal net ten aan boord, zulks in tegenstelling met de bepalingen der laatste jaren ook zelfs nog van voor de oorlog Men zal bovendien niet aan vastgestelde prijzen gebonden zijn, doch deze zullen voorlopig vrij blijven tot 29 Juni as Voor de tweede helft van Mei is dus de Hollandse nieuwe niet te verwach ten In verband met Goede Vrijdag wordt de slachtveemarkt te Uithoorn gehouden op Dinsdag 3 April a.3. In verband met tweede Paasdag worden de slachtveemarkten te Amsterdam en Alkmaar gehouden op Dinsdag 8 April a.s. De overname van nuchtere kalveren te Haarlem door de firma E. J. Booy en te Uithoorn door de N.V. Uithoornse Baconfabrieken zal plaats vinden op Dinsdag 8 April a.s. DR SPELBERG DIRECTEUR VPRO Dr E D Spelberg is aangesteld als directeur van de VPRO en hoofdre dacteur van het programmablad van deze omroep, „Vrije Geluiden" Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag avond tot Woensdagavond. OPKLARINGEN. Zwaar bewolkt met opklaringen, vooral aanvankelijk nog enige re gen en plaatselijk nevel of mist Vrij koude nacht, overdag iets zachter. Weinig wind. Het Dagbl. von het Oosten schrijft: Twee jaar geleden werd in het Wes ten en het midden des lands door meer dan drie miliocn Nederlanders afschu welijke ellende geleden. Velen waren de hongerdood naby of zyn inderdaad van honger gestorven. Het aantal ver strekte calorieën voedsel bedroeg in naam nog geen 500 per week, doch in werkelykheid vaak nog veei minder. Men denkt hieraan terug, nu in het Westen van Duitsland een soort voed- seloproeren zijn uitgebroken bij een rantsoen van 1200 tot 1500 calorieën en soms meer. Onwillekeurig is men ge neigd vergelijkingen te maken. Er zijn daarbij gewelddaden gepleegd door Duitsers tegen de bezetters. Als dat twee jaar geleden in West-Neder land gebeurd was, zouden de Duitse bezetters korte metten hebben gemaakt, hetgeen zij in sommige gevallen ook gedaan hebben. Plunderingen van broodkarren werden met de dood ge straft. De Engelsen zijn echter geen nazi's, hetgeen hun eer en hun trots is en dus handelen zij anders tegenover de op roerige Duitsers, die eenvoudig In de ellende die zij inderdaad meemaken, de straf en het loon erven voor de wandaden van hun vroegere meesters, waarvoor zij zelf mede de schuld dra gen. Het schijnt bij de Duitsers nog steeds niet doorgedrongen te zijn, dat de nood, waarin zij verkeren, een gevolg is van eigen daden en zij daarvoor al lerminst de bezetters, met name de En gelsen, die zichzelf grote offers moeten opleggen om de bezette zóne te kun nen helpen, verantwoordelijk kunnen stellen. Het is echter wel opvallend, dat dergelijke dingen kunnen gebeu ren en de Engelsen tegenover deze gewelddaden zo.rustig- blijven. Maar zoals gezegd: Engelsen zijn nu eenmaal geen nazi's. Tussen 10.000 en 12.000 Duitsers hebben gistermorgen voor het Opera gebouw te Duisburg in de motregen gedemonstreerd tegen de voedsel schaarste. In de stad is tevens een algemene staJcing uitgebroken. Trams reden niet meer en winkels en fabrieken bleven gesloten, doch essentiële dien sten en bedrijven, als waterleiding en gas- en electripiteitsbedrijven bleven functionneren. De demonstratie werd toegespro ken door een communist en een so ciaal-democraat. Er deden zich geen incidenten voor. Ook in Brunswijk waren gister alle fabrieken gesloten als protest tegen de onvoldoende voedseltoewyzingen. In Hamburg demonstreerden 200 tot 300 havenarbeiders. In het Lagerhuis heeft de Britse eerste Minister, Attlee, verklaard, dat de Britse regering de regering van de Indonesische Republiek de facto heeft erkenl, aldus hej Agence France Pres- se Attlee voegde hieraan toe, dat deze erkenning analoog is met de erkenning door Ned<- 1 id

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1