Massagraf bij Arnhem ontdekt Nederlandse volk bracht 17 a 18 millioen bijeen Nieuwe Bonnen Landstormer gaf piloot een hand en stak hem daarna dood DE NOORDHOUANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Stichting 1940-1945 Pensioen voor verzets slachtoffers Groeiende padvindster- beweging Hors d'Ouevre V.J Eén dag staking in het Ruhrgebied Van nabij en verre Lieftinck zet het mes er in Twee duizend auto's opgeruimd Een nieuwe waaghalzerij 'lUeedteckht Opsporingen duren voori Amerikaan springt uit trein 70 millioen Indonesiërs vragen hulp Militair vervoer tijdens de Pasen De noodzaak van sparen BUREAU: Koningstraat T*-M Den Helder Telefoon 2345 Giro 449041 Dtr.: J. Bttlama DONDERDAG 3 APRIL 194?. Voortzetting oan de 7«e JAARGANG No. 9538. HELDERSCHE COURANT TARIEVEN! Advertentie»: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertentie» (Juttertje»") tot 14 woorden 75 cent. eUt woord meer I cent Abonnementen: per kwartaa t 1per poet t t 56 H.eMredaeteer: M. H. E. Cyldert, Rayooredaeieoren O. A. Dekken en W. Kok. De Stichting 19401945 kwam te Assen onder leiding van den heer 3. Smallenbroek bijeen. Het jaarverslag gaf een uitvoerig overzicht van het ontstaan der Stichting, haar organisatie en haar werk. In het gehele land is 17 18 millioen gulden opgebracht. De uitke ringen aan nagelaten betrekkingen van de verzetsslachtoffers, aan inva liden en anderen die onder artikel 2 der statuten vallen, hebben van Augustus 1945 tot einde 1946 485.440.18 bedragen, d.w.z. bjjna 90.000 per maand. Daarnaast is zeer veel ander werk verricht, zoals onderzoek naar en het geven van inlichtingen over de vermisten, samenwerking met de Stichting herstellingsoorden, arbeidsbemiddeling, bemiddeling bjj het verkrijgen van textiel, schoeisel, Inventaris en vele andere zaken voor de gedupeerden en eveneens het werk voor rechtsherstel. omdat de bezettende mogendheden daarvoor nog geen toestemming kun nen geven. Men hoopt evenwel deze toestemming spoedig te verkrijgen. Belanghebbenden kunnen reeds een verzoek indienen bij het Provinciaal Bureau onder opgave van alle bekende gegevens. De heer J. Smallenbroek, voorzitter van het hoofdbestuur, hield een cau serie over het werk der Stichting, waarbij hij memoreerde, dat het werk voor de verzetsslachtoffers reeds in de bezettingstijd onder grote moeilijk heden is begonnen. De organisatie der Stichting is thans voltooid en demo cratisch opgebouwd. Naast de stichting, maar nauw daaraan verbonden, werkt de Stichting Herstellingsoorden voor oud-illegale werkers. Er is helaas, al dus de heer Smallenbroek, een aantal van onze mensen ontspoord door te leurstelling en verbittering, doch deze moeten wij op alle mogelijke manieren helpen en bijstaan. Zeer dankbaar zijn wij voor de medewerking van het Nederlandse volk en van de regering. Via het N.S.F. en het ministerie van financiën wordt het grootste deel der uitkeringen aan de Stichting terug betaald. Gewacht wordt op de wet, rege ling buitengewone pgnsioenen voor verzetsslachtoffers. Per jaar wordt door de Stichting pl.m. 9.000.000 uitgekeerd. Geen enkel bestuurslid ontvangt enige vergoeding voor het vele werk, dat hij verricht. Uit de nabesprekingen bleek, dat de stichting met „ereschuld en dankbaar heid" samenwerkt, doch geen fusie wenst. Helaas kan aan de vele verzoe ken om het stoffelijk overschot van fa milieleden uit Duitsland naar Nederland te vervoeren, nog niet worden voldaan, Te Amsterdam werd voor het eerst na de bevrijding een algemene verga dering van het Nederlandse padvind- stersgilde gehouden. Uit het verslag van de secretaresse bleek de groei van het ledenaantal nl. van ruim 7000 in 1941 tot ruim 33000 op 1 Januari 1947. De voorbereiding van een federatieve aansluiting der r.k. Gidsen verkeert in een vergevorderd stadium. GRIEVENDE BEJEGENING Mt)n overbuurman Zandkoek heeft verleden week zijn 65-sten verjaardag gevierd. Ik heb hem toen, met zijn nog jeugdige vrouw tussen de bloemetjes staande d.w.z. h ij stond tussen de bloe metje» gelukgewenst. De knaap zag er glunder en levenslustig uit. Vanmorgen stond hij, toen ik voorbij kwam, op zijn tuinhek geleund en keek somber 't leven in. „Wat scheelt eraan, Zand koek", vroeg ik. „Waarom zo triest?" Hij staarde mij zwijgend aan, haalde 'n papier uit zijn portef. en schoof het onder mijn bril. Het was een mededeling, naar aan leiding van zijn verzoek tot ver lenging van zijn rijbewijs, waar in, „met het oog op zijn hoge leeftijd", overlegging van een doktersattest werd verzocht. Men wilde zekerheid, dat hij, als automobilist, niet mank ging aan enig ziels- of lichaamsgebrek. „Och", zei ik, geruststellend, een formalitéit, hè." „Jawel", bromde hij. „Dat weet ik. Maar wat heeft mijn hoge leeftijd daarmee uit te staan? Hebben jongelui nooit een ziels- of lichaamsgebrek? Ik rijd nu al een kleine twintig jaar; heb nog nooit brokken gemaakt; toen ik met chaufferen begon was ik te oud om onbesuisd te zijn. Als je de middelbare leeftijd hebt be reikt ben je van nature bedacht zaam en bedaard." „En die heb je bereikt, dubbel en dwars", zei ik. „Ja, zeker, die hèb ik bereikt. Maar wie veroorzaken verkeers ongelukken? Zijn dat de bestuur ders boven de vijftig of de bra nieschoppers, die nog geen der tig zijn? Als mèn eens naar. de statistieken keek zou mèn zijn hersens beter gebruiken. „Iedereen moet tegenwoordig zo n medische verklaring overleg gen, Jong of oud", meende ik. „Goed, maar niet iedereen wordt daarbij uitgescholden voor „oud", riep Zandkoek, dViftig als een achttienjarige blaag. „Trek het je niet aan, „kalmeerde ik hem. „Wat zegt je dokter?" „Ik hèb geen dokter", zei Zand koek. „Het gekke is, dat ik nu, voor 't eerst van mijn leven, op doktersbezoek moet gaan", liet hij er angstig op volgen, „je weet nooit wat zo'n vent bij je ont- dekt." KREEFT. Vertegenwoordiger» van alle mijnwerkers in het Ruhrgebied hebben vandaag besloten een alge mene staking van een dag uit te roepen als protest tegen het voed seltekort- Men verwacht, dat 250.000 mijnwerkers hieraan ge hoor zullen geven, hetwelk 'n ver lies van meer dan 200.000 ton steenkool zou betekenen. Het be sluit tot staking werd met 'n over weldigende meerderheid genomen ondanks het tegenovergestelde ad vies van Dr. August Schmidt, voorz. van de bond van mijnwerkers in het Ruhrgebied. Op de Oostenrijkse olievelden bij Zistersdorf is door te hoge druk 600.000 kubieke meter aardgas door de veiligheidskleppen ontsnapt. De waarde van 't verloren gas wordt op 40.000.000 gulden geraamd. Te Tunis werd de verkoop van een haai op de markt verboden, nadat men in de maag van het dier mensenvlees had gevonden. Bijna geheel Griekenland en vooral het Noorden wordt thans be dreigd met grote zwermen sprinkha nen. Gisteren is reeds een gebied van 375.000 acres in Oost-Syrië door een sprinkhanenplaag geteisterd. In een werkkamp te Toussaint in Zuid- West Frankrijk Tienamese arbeiders en Frans-gezinde Indo-Chinese arbei ders slaagt geraakt, waarbij 2 doden vielen en enkelen gewond raakten. Ongeveer 300 400 meisjes en jongens hebben een demonstratie ge houden voor de Spanase ambassade te Londen uit protest tegen doodvonnis sen, die in Spanje zouden zijn uitge sproken over personen onder de leef tijd van 18 jaar Technici van de Shell hebben vastgesteld dat 7.000 ton olie bij de brand te Haiïfa verloren is gegaan. Te Naharia, ten Noorden van Haiïfa, is een Brits soldaat, toen hij op wacht stond, door twee mannen doodgeschoten. De mannen verdwenen met een voorraad wapenen. Op een terrein van de gemeentelijke drinkwaterleiding te Rotterdam is een vat met kokend teerproduct uit elkaar gesprongen, waarbij twee arbeiders zeer ernstig werden gewond. H. K. H. Prinses Juliana wordt bi) teauneuf door Prins Bernhard begroet haar aankomst op het vliegveld Cha- Rechts prinses Margriet. Minister Lieftinck heeft, naar „De Tijd" ter ore komt, voor de komende begroting drastische bezuiniging ge ëist. Nu het voorbereidend werk voor de samenstelling der begroting gaat beginnen, heeft hij van alie de partementen verlangd, dat zij bezui nigingen zullen doorvoeren tot een enorm totaal bedrag; men mag er op rekenen, dat de minister een bezuini ging zal eisen, welke een kwart tot een derde der Rijksbegroting omvat. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat deelt ons het volgende mede; In de pers verschijnen regelmatig artikelen over het onevenredig grote aantal auto's, dat bij de civiele Rijks diensten in gebruik zou zijn, terwijl hier en daar de neiging zou bestaan dit aantal nog uit te breiden. In verband hiermede vestigt ge noemd ministerie er de aandacht op, dat door de Rijkshoofdinspectie van het Verkeer voor Overheidsdiensten het aantal personenauto's, in gebruik bij de civiele rijksoverheid, dat op 1 Januari 1946 ongeveer 7700 bedroeg, is teruggebracht tot ongeveer 4600 per 1 Januari 1947. Door concentratie van materiëel en door het doen gebruik maken van de openbare middelen van vervoer zal worden getracht dit aan tal nog verder te verminderen. Jean Lussier, Fransman van ge boorte, heeft te Ottawa medegedeeld, dat hji bezig is met een plan om de watervallen der Niagara over te ste ken. Dit zou in een rubbemai ge schieden en hij zou zich eventueel uit een vliegtuig in de rivier laten gooien, daar functionarissen hebben medegedeeld, dat zjj hem niet van de oever willen laten afsteken. VRIJ KOUD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen, in de nacht en vroege ochtend hier en daar nevel of mist. Nog enkele verspreide buitjes, voornamelijk in de namiddag in het Zuidoosten van het land. Vrij koud, zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. voor het tijdvak van 6 tot en met 19 April 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van de navermtlde arti kelen: Bonkaarten KA, KB, KC 703 (strook no. 4). 67—6 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz., of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram cho colade of suikerwerk. 677 algemeen 1 ei. 678 algemeen 2 liter petroleum. 67-E, 67-L res. 100 gram gedroogde zuidvruchten. Bonkaarten KD, 68—3, 68—4 en 685 algemeen 686 algemeen 687 algemeen 68T reserve KE 703 (strook no. 4) 250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerw. 1 ei. 2 liter petroleum. 100 gram gedroogde zuidvruchten. Bonkaarten MA, MD 704 (bjjz. arbeid, a.s. moeders), (strook no. 4): 674 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram chocolade of sui kerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 704: 671 tabak: 3 rantsoenen tabaksart. 67—2, 67—3 tabak 2 rantsoenen tabaks artikelen. 671 versnaperingen 200 gram choco lade en/of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 400 gram jam, stroop enz. 6ri3 versnaperingen 100 gram choco lade en/of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel, enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 3 April worden gebruikt De eieren op de bonnen 677 en 686 zullen in de loop van het tijdvak van 3 tot en met 19 April worden af geleverd. Men kan niet rekenen op af levering gedurende de eerste dagen van de geldigheidsduur. De bonnen 678 en 687 algemeen voor 2 liter petroleum zijn geldig tot en met 17 Mei a.s. In Velp bij Arnhem is in October, November en December 1944 een aan tal gevangenen van de S. D. gefusil leerd; tenminste dertien. Tot voor en kele dagen heeft men de graven niet kunnen vinden. De S. D.-er Huhn heeft nu bijna twee jaren lang volgehouden, dat hij niets wist van deze gruweldaden. Thans heeft hij echter, naar Het Vrije Volk meldt, medegedeeld, dat hij geweigerd had deze mensen te fusilleren en dat de Wehrmacht de opdracht toen heeft volvoerd. Meegenomen naar de plaats waar de slachtoffers vermoedelijk zijn afge maakt, heeft Huhn na een geweldige innerlijke strijd toegegeven, dat hij de plaats der graven kende. Toen men op de aangeduide plek begon te graven, stootte men inderdaad op de overblijf selen der slachtoffers. Dinsdagmiddag is de Bergings- en laentificatiedienst uit Amersfoort be gonnen met het blootleggen van het eerste massagraf in de bossen om Velp. Zes lijken zijn gevonden en twee daar van zijn geborgen. De identificatie is nog niet begonnen. De dienst gaat zeer langzaam en zorgvuldig te werk. Men vermoedt dat dit het graf is van acht jonge mensen, die op last van Rauter, als représaille voor het schieten op posten der Fallschirmjager in December 1944 te Velp zijn gefusil leerd. Allen mannen, door de Duitsers gevangen genomen, bij hun pogingen om naar de Engelsen over te steken. Drie S. D.-lieden die bij de executies in Velp betrokken zijn geweest, zijn bij de opgravingen aanwezig om aanwij zingen te geven, die moeten leiden tot de opsporing van nieuwe graven, waarvan de aanwezigheid in dezelfde bossen vaststaat De 35-jarige importeur Joseph Stern uit New York, die voor een zakenreis in Nederland vertoeft, was op het station D. P. te Rotterdam op een rijdende trein gespron gen, welke in de richting Dord recht ging. Tijdens de sprong verloor hij echter zijn valies, dat op het per ron terecht kwam. Dit voorval noopte hem ter hoogte van de Molenwaterweg uit de trein te springen. Deze had op dat moment reeds een - aanzienlijke vaart. De man waagde het er echter op, doch kwam met zo'n kracht met 't hoofd tegen een seinpaal, dat b'i bewus teloos neerviel. Per auto van de GGD werd S. naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd, waar hij gisteravond nog Biet bij bewustzijn was gekomen. De vraag of de ter dood veroor deelde Landstormer G. J. Trechsel uit Emmer-Erfscheidenveen geheel toerekeningsvatbaar geacht kon worden, werd door mr. S. P. Haver- i kamp uit Groningen voor de Bij zondere Raad van Cassatie opge worpen. Verdachte T., die in Duit se krijgsdienst bij de Landstorm- Nederland diende, zag op 7 Juli '44 een geallieerden parachutist. Deze wilde zich overgeven. Hjj stak zijn handen in de lucht. T. gaf hem eerst een hand en stak hem daarna zjjn bajonet in de borst. Uit getui genverklaringen kwam vast te staan, dat de krijgsgevangene geen verdachte beweging maakte. De president van de Bijzondere Raad van Cassatie vroeg den verd., waarom deze in beroep was gegaan. „Vindt U de doodstraf niet recht vaardig voor een dergelijke straf?" vroeg hij. „Dit is wel ongeveer het gemeenste, dat ik hier ooit gezien heb." Verdachte had hiertegen niet veel in te brengen. Hij beweerde, dat de parachutist wel een verdachte bewe ging had gemaakt. De president bracht hem onder 't oog, dat er een Duitse legerorder over 't doden van geallieerde parachutisten bestond, dat verdachte zijn daad bij zijn superieu ren als een heldendaad heeft voorge steld en daarom bevorderd werd. Bo vendien schreef hij aan zijn vrouw en zijn broer brieven, waarin hij zich op de daad beroemde. De verdediger bracht naar voren, dat deze afschuwelijke daad gevolg zou kunnen zijn van verminderde toe rekeningsvatbaarheid. Hij verzocht om een psychiatrisch rapport. „Dat kan ik mij niet herin neren". De procureur-fiscaal, prof. Lange- meijer, sprak zjjn afschuw over het De Indonesische afdeling van het Nederlandse Rode Kruis heeft zich uit naam van 70 mill. Indonesiërs om hulp tot de Verenigde Naties en de UNRRA (in liquidatie) gewend, zo werd Don derdag bericht. De voorzitter van de afdeling zeide, dat de voorraad van 2031 ton schoeisel er. kleding, die tot nu toe van de UNRRA ontvangen is, nu bijna is uit geput. gebeurde uit. Hg stelde den verdach te verschillende vragen waarop deze onder het motto „dat weet ik mij niet te herinneren" meestal het antwoord schuldig bleef. Wel wist hij zich te herinneren, dat hy zijn broer, zonder aanleiding, eens met een mes gesto ken had. Wanneer wist hij niet meer. Hoewel prof. Langemeijer de in druk had, dat verdachte simuleerde, nadat deze het betoog van zjjn ver dediger had opgevangen („als u zo gek was, als u nu doet, dan zou u zelfs niet b(j de Landwacht terecht zjjn gekomen," aldus de procureur fiscaal), achtte hjj het toch raadzaam een psychiatrisch rapport over dezen ter dood veroordeelde in te winnen. Uitspraak 30 April. Militairen, die niet voor Rijksreke ning worden vervoerd, kunnen zoals bekend, tegen de halve enkele reisprjjs over de ljjnen der Nederl. Spoorwegen reizen. Inplaats van een retourbiljet wordt hun een enkele reis plaatsbewijs verstrekt, dat gel dig is voor de heen- en de terugreis. Deze plaatsbewijzen zjjn geldig van Zaterdag tot en met Dinsdag, doch in verband met het Paasverlof is be paald, dat deze retours voor militai ren geldig zullen zjjn van Donderdag 3 April tot en met Woensdag 9 April. Wat doet een man, die door nood lottige omstandigheden diep in de schuld is geraakt? Hij werpt zich op zjjn werk, met meer jjver dan ooit en hjj gaat uiterst spaarzaam met zjjn inkomen om. Hjj voert dus zjjn ar beidsproductiviteit op en reserveert van zjjn loon, salaris of winst ze veel als enigszins mogeljjk is, ten einde zjjn schuld af te doen. Wat voor den enkeling geldt moet ook gelden voor een volk als geheel. Voor het Nederlandse volk, dat door de economische gevolgen van ver woestende oorlog en bezetting diep in de schuld is geraakt, zijn verhoging der arbeidsproductiviteit en spaar zaamheid dringende eisen, waaraan het zich niet onttrekken kan, wil het niet, als natie, te gronde gaan. De Nederlander is, in het algemeen gesproken, van nature arbeidzaam en spaarzin is hem verre van vreemd. Hjj leeft niet lichtzinnig bjj het ogenblik; hij denkt, voor zich en zjjn gezin, aan de dag van morgen en treft, indien het hem maar enigszins mogeljjk is, voorzorgen opdat dit ge zin niet tot armoede vervallen zal. Er zijn natuurlijk uitzonderingen, maar daardoor mogen wij ons niet laten verblinden. Spaarzin zit ons volk als het ware in het bloed. Het heeft daarvan bljjk gegeven, eeuwen lang. De vraag dringt zich evenwel op: is sparen thans mogeljjk? Is sparen uitvoerbaar, gezien de duurte op ieder gebied en \ie noodzaak om het loon-plafond te handhaven ten einde het gevaar voor inflatie af te wen den? Is sparen mogeljjk bjj de ach terstand waarin men allengs is ge raakt dit vooral is iets, dat men in overweging dient te nemen op 't gebied der dagelijkse gebruiksartike len en der werktuigen? Gedurende vele jaren heeft de Hol lander moeten teren op zjjn bezit; is het hem niet mogelijk geweest iets van zjjn voorraad te vernieuwen of aan te vullen; de stand van zijn huis raad, zjjn kleding, zijn werktuigen te handhaven op behoorlijk, ja, dragelijk peil. Iedere huisvrouw weet hiervan mee te praten, iedere arbeider ook. Of het nu de pannen in de keuken zjjn, of de schrijfmachine op het kan toor, of de ploeg in het veld, de in strumenten en boeken van den weten- schaps-man of de klompen en de spa de van den dagloner om van de achterstand op textielgebied maar niet eens te spreken de werktui gen, welke nodig blijven wil het werk doeltreffend zjjn, wil de arbeid in derdaad productief zijn, zodat men terecht van arbeidsproductiviteit spreken mag, moeten worden ver nieuwd en aangevuld. Men kan van niemand verwachten, dat hij een deel van zjjn inkomen voor later terzijde legt als het heden die vernieuwing van hem vergt, als hjj en wij spre ken nu niet eens van geleden schade door bominslag of plundering geen bord meer heeft om van te eten, geen jas om zich te beschutten tegen de winterkou, geen laken of deken op zijn bed. Niet alleen slijtage is op velerlei gebied vernietigend geweest, velen hebben ook het hoognodige uit hun huishoudelijk bezit in de honger winter tegen tarwe en peulvruchten geruild. De regering heeft thans het initia tief genomen tot een spaar-campagne Van de noodzaak tot sparen is ieder ernstig landgenoot ongetwijfeld over tuigd; van de wenselijkheid even eens, niet slechts ten behoeve van de gemeenschap, doch ook reeds ten be hoeve van 't eigen gezin of het eigen ik. Maar naast de factor van de noodzaak is er nog die van mogelijk heid. En voor zeer velen is sparen op dit ogenblik inderdaad volstrekt on mogelijk. De regering zal, bjj het op leggen van een regeling, rekening die nen te houden met die feitelijke, die zeer wezenlijke onmogelijkheid. U. In de vruchtenkassen te Beesd in de Betuwe staan de pruimen- en perziken- bomen in volle bloei.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1