TWEESPALT VRIEND en VIJAND LENTE hoogspanning KARS0TE RUB om een koning Damrubriek STROOP.... Waarom keerde Leopold na de bevrijding niet naar Brussel terug onder één dak Veertig zweefvliegers in een klooster HET REGENDE....- rantsoenbonnen 18 ¥M m om hp m JB M Wfc W"' m m 'Wt Aflossing troepen in Indonesië in Burgers dierenpark Franse bevelhebbers verongelukt De aankomst van de „Oranje" Wij luisteren morgen naar Feuilleton 5 maanden (Van den U.P.-correspondent Henry Tosti Ruasell). D* vraag of Koning Leopold ooit zal terugkeren naar zijn geboorte land en x(fn plaats op de troon zal hernemen, houdt de Belgen van allerlei politieke richting einde de bevrijding bezig en heeft het volk, ondanks alle tegenspraak, volgens onpartijdige waarnemers, in twee kampen verdeeld. Op het ogenblk kan men gerust zeggen, dat een deel van het Belgische volk heftig gekant is tegen een terugkeer van den Koning, terwijl het andere deel er even heftig vóór is. Een van ds voornaamste obstakels op de weg naar een oplossing is, dat langzamerhand de Koningskwestie een politiek vraagstuk is geworden, hoewel het, volgens Leopold's aan hanger», een zuivere constitutionele kwestie en niet méér ia. De Christe- lijk-Sociale Partij (de politieke orga nisatie der Katholieken) heeft van meet af aan volgehouden, dat de Koning regeert bfl gratie van de grondwet en dat ledeiy poging om ztfn terugkeer naar België tegen te houden ongrondwettig is. De opposi tie tegen het herstel van Leopold komt in hoofdzaak uit het linkse kamp en is gebaseerd op de redene ring, dat hij een foutieve keuze heeft gedaan, toen h(j als opperbevelhebber van z?jn legers zich aan de Duitsers overgaf in plaats van ztin regering naar Engeland te volgen. Ofschoon ook vele tegenstanders van zijn terug keer iedere beschuldiging van ver raad onjuist achten, beweren zij toch, dat Leopold tenminste een verkeerde beslissing heeft genomen. Van katholieke zjjde wordt daar op geantwoord, dat dit alles slechts een voorwendsel is om den Koning te beletten zijn constitutionele rech ten te hernemen en dat deze actie een poging moet camoufleren om de monarchie geheel af te schaffen, hetgeen echter weer door de linker ende wordt ontkend. Enige tyd geleden vroeg uw cor respondent den socialistischen ex-pre mier Kamiel Huysmans op den man af, wat hiervan waar was. Zijn ant woord ging in de richting van de ka tholieke beweringen, daar hij in voor zichtige bewoordingen liet blijken, dat Prins Boudewjjn, opgevoed in het buitenland, evenmin als zijn vader aanvaard zou kunnen worden als België's koning. Aan de andere kant echter wees zijn verklaring, dat de In de Drunense duinen (N.B.) kwam ia de herfst van 1944 een geallieerd zweefvliegtuig terecht en terwijl de Duitsers overal de grootste activiteit aan de dag legden, moesten veertig geallieerde soldaten, die uit het vlieg tuig stapten, voor de Duitsers worden verborgen gehouden. Na enige moeite gelukte dit De Duitsers vonden wel spoedig het zweefvliegtuig, maar nooit hebben zij de inzittenden kunnen op sporen.. terwijl ze onder één en het zelfde dak met hen huisden. Het St. Norbertusklooster te Elshout verleende ogenblikkelijk huisvesting aan ds vesrtig zweefvliegers, die zorg vuldig en heimelijk verstopt moesten worden, want in hetzelfde klooster waren ds Duitsers heer en meester. Broeder-overste heeft voor beide par tijen d# grootste zorg gekoesterd, in zoverre dat hij z'n best deed beide grospen van elkaar verwijderd te hou den, waarin hij wonderwel geslaagd is. Broeder-kok heeft steeds de maaltijden verzorgd. Ruim vier weken verbleven de geallieerden in het St. Norbertus- gesticht. Hoe gevaarlijk die toestand eigenlijk wel was, begrijpt men enigs zins ais men weet, dat in de eetzaal der broeders de Duitsers woonden,, ter wijl vlak boven hun hoofd op de eerste verdieping 40 Amerikanen moesten eten, slapen en werken. Broeder-kok is zelfs zo brutaal geweest Duits proviand voor de Amerikanen te ge bruiken en de Duitsers zij het on wetend werkzaamheden te laten verrichten voor de geallieerden. Dezer dagen hebben broeder-overste en broeder-kok te Elshout van gene raal Eisenhower een prachtig uitge werkte oorkonde ontvangen namens president Truman en het Amerikaanse volk, als grote dank voor bewezen diensten. socialisten 's Konings broer, den Re gent Karei, zouden preferen als Bel gisch staatshoofd, er op, dar. de socia listen niet geheel en al de monarchie wilden afschaffen. a Hoe de gewone man de zaak ziet. De gewone man in België ziet de zaken van deze Koningskwestie ge woonlijk door de bril, die «jn politie ke partijleiders hem voorhouden. Ge oefende waarnemers echter zjjn van oordeel, dat de sterke persoonlijke gehechtheid aan Koning Leopold door de tijd zwakker geworden is. Zelfs veel van zjjn verknochts te aanhan gers geloven, dat het beter ware ge weest, als hun Koning onmiddellijk na de bevrijding zou zijn terugge keerd, ongeacht enig tegengesteld advies. En vele koningsgezinde Bel gen begrijpen nog altijd niet waarom hij dat niet gedaan heeft. Thans waarschijnlijk te Iaat. Natuurlijk, er was na de bevrijding veel wantrouwen tegen den Koning, vooral onder de voormalige verzets beweging, maar toch geloven velen, dat, als de Koning toen was terug gekeerd, de meerderheid van het volk hem zou hebben toegejuicht en geac cepteerd. Thans echter heerst er aan zienlijke twijfel of Leopold bij een eventuële terugkeer niet inderdaad de oorzaak zou worden van ernstige moeilijkheden, vooral indien - zoals in socialistische kringen nog altijd wordt voorspeld een algemene staking zou worden geproclameerd uit protest tegen zulk een terugkeer. Het ziet er naar uit, alsof het brandende Koningsvraagstuk voor België nog lang niet opgelost is. Het heeft ergens In Nederland al eens as van de Vesuvius geregend en nog kortelings zand alt de Sahara, maar de jongste primeur op dit ge bied is voor Rotterdam bewaard ge bleven en het was niet eens een Aprilmop, al is het geval op zich zelf wel grappig. Dinsdagmorgen om acht nur kwam als een lichte dwar reling van confetti over de hoofden van haastige passanten, die op de hoek van de Spoorsingel en de Wa- lenburgerweg liepen, een regen neer van rantsoenbonnen, voornamelijk in coupures van tien, splinternieuw. Neem het de mensen kwalijk, dat ze er hun trein voor lieten lopen of hun patroon lieten wachten, ieder ging aan het grabbelen en een vijftigtal jongens van een ambachtsschool in de buurt kroop en rolde over de straatstenen. Nog uren later liepen nakomers uren rond, om te zien of ze tussen de klin- kervoegen en tegen de trottoirband nog een enkel exemplaar konden ont dekken. De politie was intussen van het vreemdsoortige voorval op de hoogte gebracht en ze stuurde er enige man netjes op uit om te redden wat te red den viel. Bij scholieren en burgers werden 44 rantsoenbonnen melk, 45 rantsoenen margarine en 107 rantsoe nen vlees in beslag genomen. De bon nen waren inmiddels reeds van de ene in de andere hand overgegaan, want in velen was opeens de koopmansgeest der vaderen ontwaakt en er was een levendig handeltje ontstaan. Waar de bonnenregen vandaan is ge komen? De Bilt zal in dit geval geen opheldering kunnen geven. De politie tast in het duister en de chef van de afdeling recherche van het bureau Bergsingel te Rotterdam verzoekt hun, die menen hem te kunnen inlichten, dit niet achterwege te laten. DE ZIGEUNERS IN DUITSLAND. In het Duitsland van Hitier heerste geen vrijheid. Lieden, die langs velden en wegen zwierven waren er dan ook ongewenst. Thans ziet men de Zigeu ners, met hun wagens, hun violen en kinderen zonder tal, weer langs de Duitse wegen trekken, arm, hongerig, maarvrij! Oplossing probleem 16. Stand Zw. 10 sch. op: T, 8, 9, 10, 14, 22. 26, 28, 32, 30. Wit 11 sch. op: 19, 23. 24, 31. 34, 35, 37, 39, 41, 43, 44. Oplossing 1. 44—40 (38x49), 3. 39—33 (28x30), 3. 37x17 (26x46), 4. 17—12 X7x 20), 5. 35x2 (49x13), 6. 2x5!! En nu even het volgende eindstsndje: Zwart twee schijven op 16 en 38. Wit twee dammen op 3 en 45 en een schijf op 35. Wit wint hier door 45—29 iwart dwingend tot 38—43 en dan 1933. Wat moet zw. nu doen? Op 43—49 volgt 3344. Op 16—21 volgt 3x26 en zw. kan noch op 46 noch op 49 dam halen. En op 43—48 volgt 15—30 en 33—20. De legervoorliehtingsdienst méldt, dat behoudens onvoorziene omstandighe den medio 1947 een begin zal worden gemaakt met de aflossing van het K.N.I.L. en san het einde van dit jaar met de aflossing van de oorlogsvrij willigers bij de Koninklijke landmacht en de mariniersbrigade. Ter oplossing voor deze week: (zie diagram) PROBLEEM 27 ▼an D. Donwes te Zetten (O.) Zw. 10 ach. op: 8, t, 18, 18. 16 19, 20. 22, 24. 25. Wit 10 sch. op: 14. 15, 31. 31. 32. 34. 35. 38, 41, 45. Wit speelt en wint Alle deviezen-belemmeringen ten spijt, waardoor de import van nieuwe dieren practisch tot de onmogelijk heden behoort, nemen de dierencoliec- ties in Burgers' Dierenpark van dag tot dag toe. Werd het park reeds kortge leden met een drietal zeeleeuwen uit Californië en diverse zeldzame een den, ganzen en zwanen verrijkt, ook de geboorte-aanwas draagt er toe bij om het park weer meer en meer te bevol ken. Werden er in Februari reeds jonge bruine beertjes geboren en zag ook een jonge hyena-hond (uiterst zeldzaam) het levenslicht, bij de leeuwen wier aantal tengevolge van hst oorlogsge weld tot een twintig stuks (nog altijd eeA respectabel getal!) werd geredu- ceerd zijn reeds twee nesten jonge leeuwtjes te vermelden. De leeuwen welpen en de jonge Bengaalse konings tijger van het vorige jaar zijn intussen tot hele „kerels" opgegroeid. Maar ook bij de buffels, grauwe yaks, thars en Abessinische moeflons worden babies verwacht, terwijl de gieren zich even min onbetuigd laten en druk aan het broeden zijn om het éne ei, dat jaar lijks slechts door mama-gier wordt ge legd, tot leven te brengen. Alleen de ruim vijf meter hoge giraffe (het enige exemplaar hier te lande) zou zich een zaam kunnen voelen en hunkert reeds naar het warme lente-zonnetje. Zo ma nifesteert zich de intrede der lente op velerlei gebied, maar vooral in Burgers' Dierenpark aan de Schelmse weg te Arnhem. Kolonel Debes, waarnemend bevel hebber der Franse strijdkrachten 1n Noord-Indo-China, en kolonel Gufflet, stafchef der Franse strijdkrachten in het Verre Oosten, zijn tengevolge van het neerstorten van hun vliegtuig in Kebao in Noordoost-Indo-China ge dood. Het stoffelijk overschot van de beide officieren en van den piloot werd Dins dag gevonden. De officieren waren op een inspectietocht boven de gevechts- zöne, toen het toestel In slecht weer neerstortte. |lttstrij<H haicnekkige kou j van iWM Iwntart Uqelijk VerMfgfca*- bij Xpolt., cr Dr.tl.tii Alleoir-rkod» Voor N«derlsüt>ü f9 Het m.s. „Oranje" van de Mij. „Ne derland" wordt Zaterdagochtend a.s. circa 6 uur voor de sluizen vsn IJmui- den verwacht en zal te 9 k 10 uur aan de steiger van de maatachappi) tn de Amsterdamse haven aanleggen. WERKLOOSHEID IN BELGIë DAALT SNEL. Voor de week van 18 tot 23 Maart 1947 was het daggemiddelde van de gecontroleerde werklozen 77.154 tegen 117.864 voor de vorige week, wat een vermindering van 40.710 werklozen of 34,5 betekent. Deze werkloosheidivermindering is toe, te schrijven aan de aanzienlijke verbetering in de weersgesteldheid. DEMONSTRATIE MET SNELSTE VLIEGTUIG TER WERELD. Op 15 April a.s. om 10.30 uur des morgens aal op hst vliegveld Valken burg een demonstratie worden gege ven met het nieuwe Gloster Meteor- vüegtuig. Dit nieuwe type geldt op het ogenblik sis het snelste ter wereld. RECTIFICATIE BRIDGE-KUBRIEK. In het kaartdiagram zijn de spellen in Noord, West en Zuid goed. Bij Oost leze men voor R 10-9-3 en voor KI. b- 10-8. In het grote R-K. weekblad „De Linie" kan men lezen van een Augustijnerpater (L. Verhagen te Eindhoven), die zijn 10-minuten- preekjes houdt. Hij vertelde in één er van, dat de groot-indus triëlen weigeren politieke delin quenten in hun bedrijf aan te stellen, zodat die mensen arm worden, zo arm dat ze 's morgens, middags en avonds niet anders dan brood met stroop kunnen eten. In een geval als door dezen pater bedoeld eigen ervaring leerde het hem was de man ge pakt omdat hij aan de Duitsers verdiend had. Welaan, zei hij, indien alle Eindhovenaar*. die aan den Duit ser verdiend hebben, brood met stroop zouden moeten eten, dan zou Eindhoven vele vaten stroop te kort komen. De stampvolle kerk reageerde door een instemmende hilariteit Hilversum I (301 m) geeft nieuws om 1u.8u.lu.0u, en Hu. VARA: 8.18 u Operaprogramma 8.50 u Voor de hulsvrouw VPRO: 10 u Morgen wijding VARA: 10.20 De Regen boog 11.13 Voor de vrouw 11.45 Fam.ber. AVRO: 12.30 Sportagenda 12.36 Pierre PaUa 2.30 Passie fragmenten 3.15 Het Avondmaal VARA: 4 u Werken van Richard Wag- ner 4.30 Tussen 12 en 16 5.30 Mu zikaal babbeltje 6.20 Russische ar- tlsten VPRO: 7.30 Avondmaalsdienst VARA: 9 u Men vraagt.9.30 u Buitenl. Weekoverzicht 10.16 Franz Schubertprogr. VPRO: 10.40 Avond wijding —VARA: 11.15 Symph. Vrij dagavondconcert. Hilversum II (415 m) geeft nieuws om 7 u, 8 u, 1 u, 7 u, 8 u en 11 u KRO: 8.25 Plechtigheden v. d. Goede Vrijdag 9.50 u. Cello suite 10.10 u Uit het boek der boeken 11 u De Zonnebloem 1LJ5 Als de ziele luis tert 1.15 uur Kareol-septet 1.30 Van man tot man 2 u „Stabat Mater" 3 u Kruisweg 4.30 Na School tijd 5.45 Wat het buitenland leest 6.25 Passie-poezie 7.50 Kadi. thuis front 8.30 u Donkere metten 9.30 u Werken v. Josquin de Prés 10 u. Christus Patiens 11.15 u Katholiek nieuws 11.20 Concert. ZATERDAG APRIL. HILVERSUM L 801 m. VARA: Nieuws berichten: 7, 8, 18, 20 en 23 uur. 7,15 Gymnastiek. 7,30 en 8,15 Gr.pl. 10, VPRO-morgenwijding. 11 uur Voor de continubedrijven. 11,20 Jan Corduwe- ner. 11,45 Familieberichten. 12,35 Joh. Jong, orgel. 13,15 Voor de strijdkrach ten. 13,45 Millersextet. 14,30 Radio- Philharm. orkest 15,30 Van boek tot boek. 15,45 De Ramblers. 17 Stafmu- ziek van de Amst. politie. 17,30 Om en nabij de twintig. 18,30 Voor de strijd krachten. 19,30 Voor de rijpere jeugd (VPRO). 20,15 Metropole-orkest. 9. Socialistisch commentaar. 21,15 „Brie ven aan iedereen". 21.40 Dodenhuis, hoorspel. 23.10 Gevar. programma met Attentia en Johan Jong. 23,30 „Nacht- voorstelling", filmmuziek. HILVERSUM IL 415 m. KRO: Nieuws berichten 7, 8, 13, 19 en 23 uur. 7,15 Gymnastiek. 7,30 LJturgische kalender. 8,25 Plechtige hoogmis in het Av^. klooster. 0,50 Kamermuziek van Cesar Franck. 11,— De Zonnebloem- 11,45 Haydn-progr. 12,15 Heinrich Schluss- nuss zingt. 12,30 en 13,13 Dansmuziek. 14.Ambrose en zijn band. 14,15 En gelse les voor gevorderden. 15,10 Jonge kunstenaars. 18,— Gr.pL 17 Jeugd programma. 18 Piano-duo. 18,30 Buf- falo BUI. 19,15 VaudeviUe-orkest. 20,05 De gewone man.... 20.12 Reportage voetbalwedstrijd. 20,30 Orkest zonder naam. 21,De klok heit negen. 22. Muzikale tombola. 22,45 Liturgische kalender. 23,20 Avondconcert. door Tjeerd Adema 31. In de uren dat hij, zonder de slaap te kunnen vatten, rusteloos in zijn bed had gelegen, was hij tot de conclusie gekomen, dat hij een betrekking moest zoeken bij een grote onderneming, waar het bedrijf vele facetten toonde en hij desnoods van de ene bezigheid naar de andere zou kunnen overgaan zonder dat de band tussen directie en employé daarbij zou worden ver broken. Hij had zich voorgenomen, de volgende ochtend een uurtje vrijaf te vragen en, zo mogelijk, te trachten op de kantoorafdeling van een waren huis te worden geplaatst, maar hij had wel begrepen, dat hij in zijn schun nige kleding geen schijntje van een kans had. Er bleef hem niets anders over dan de woede van baas Govers te trotse ren door hem nogmaals zijn costuum te vragen en het onverwachte aanbod van den baas had hem een ogenblik in grote verlegenheid gebracht Zijn gedachten waren te veel met zijn toekomstplannen bezig, dan dat hij tijd en gelegenheid had, zich in de onbegrijpelijke toespelingen te verdie pen, maar toen hij de volgende mor gen in het pak van de baas in de ge lagkamer verscheen en deze hem een vuurrode roos in het knoopsgat stak, terwijl juffrouw Marie hem overvloe dig met Eau de Cologne bespoot, moest hij wel begrijpen, dat ze hem volkomen in het teken van de roman tiek zagen, terwijl hij tegelijkertijd zijn kans om als kantoorbediende te worden aangenomen hopeloos verke ken achtte. Hij stonk zoals de baas het noem de een uur in de wind en toen hij zich in de spiegel bekeek, kreeg hij de indruk, dat hij was voortgekomen uit de kruising van een kappersbe diende en een bloemenmeisje. Hi.i was woedend bij de gedachte, dat zijn lucht kastelen in één minuut volkomen In elkaar waren gestort, maar er bleef geen andere keuze dan de deur uit te gaan en het maar te proberen. „Je haast je maar niks", zei de baas, die een sentimentele bui had en juf frouw Marie had, onder het wegpin ken van een traan, iets van ,,'n arm schaap" gestameld, waarmee ze blijk baar niet zozeer Hans als wel het door de familietrots harer ouders in het nauw gedreven baronesje bedoelde. Hans van Linscboten stapte door de straten met t gevoel of hij een clown uit een circustent was, die in alle ernst voor boekhouder bij een begra fenisonderneming ging solliciteren en naarmate hij dichter bij het doorhem uitgekozen warenhuis kwam, begon hij langzamer te lopen totdat hij bij de ingang besluiteloos stilstond en zich een houding gaf door quasi be langstellend een étalage van zomer jurken te bekijken. Een dichte menigte, hoofdzakelijk uit vrouwen en meisjes bestaande, drong hem zo nu en dan terzijde en het massale gebouw deed hem den ken aan 'n reusachtige Oceaanstomer, in welks binnenste honderden men sen leefden en werkten of doelloos rondliepen, terwijl een onafgebroken stroom bezoekers, die er in en uit kwamen, elkaar passeerde. De gedachte, dat hij "t pak van den baas niet geleend bad om étalages te bekijken en diepzinnige bespiegelin gen te houden, bracht hem er einde lijk toe, zich met de stroom naar binnen te laten drijven en daar aan den goudgegalonneerden portier naar de administratieve afdeling te vragen. „Tweede trap rechts, eerste verdie ping" zei de portier, „directie en ad ministratie. Wie moet u hebben?" „Ik.... hm.... dat weet ik niet pre cies." zei Hans. „De kwestie is," zei hij, in de behoefte om iemand deel genoot van zijn zorgen te maken, „dat ik.... eh.... wilde solliciteren." „Bent u opgeroepen?" vroeg de por tier. zakelijk. „Dat nu juist niet," zei Hans. De portier trok een gezicht alsof hij iets zeer onbemoedigends wilde "eg gen, maar toen hij het teleurgestelde gelaat van den sollicitant zag. haalde hij de schouder» op. „U kunt het in elk geval proberen." zei hij. „Vraagt u maar naar meneer Protsinger. det is de procuratiehou der, die de sollicitanten ontvangt." 1 Hans van Linschoten dankte beleefd voor de waardevolle informatie en beklom twee trappen aan de rechter zijde van het gebouw, waarna hij in een afdeling kwam waar een bordje „Verboden toegang" stond, waarach ter hij een glazen deur ontdekte met het woord: „Binnen zonder kloppen". Achter dio deur klonk gerikketik van schrijfmachines en hij zag een groot vertrek waarin verscheidene heren zaten en waarin enige jonge dames. In fleurige voorjaarstoilletjes, het tienvingerssysteem typewritten in practijk braehton. Een klerkje aan een tafeltje apart hief bij zijn binnenkomst vragend het hoofd op en terwijl Hans beleefd ver zocht den heer Protsinger een ogen blik te mogen spreken, keek de be diende belangstellend naar de roos van baas Govers. snoof de lucht van de Eau de Cologne van juffrouw Marie op en kreeg blijkbaar de indruk, dat hij met eer bruidegom van het plat teland te doen had, die op de morgen van de grote dag zijn levensgezellin in de steek gelaten had om met den procuratiehouder over de afbetaling van het meubilair te spreken. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3