Ver. Staten en Sowjet-Unie zijn rivalen Telefoonstaking „Hef smeulend begin moet uitgetrapt!'' Weecêecicht Oud-minister Ringers naar Engeland Veelzeggende woorden van Truman Wim Slijkhuis DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Gaulle sprak: Frankrijk een element van evenwicht Frankrijk heeft angst voor de toekomst. in VS. uitgebroken Ook mijnwerkers staken. Wat de Nazi's stalen De bloei van de bloembollen. Vrouwen vragen om zeep! DE A.J.C. GROEIT. Groot internationaal kamo co komst. Voetgangers links! Ook een motor-elfstedentocht Toogdag der „Jonge Kerk". kampioen veldlopen Van nabij en verre BUREAU: Koningstraat 71-80 Den Helder Telefoon SMS Giro 440841 DIT.: J. BH lama DINSDAG 8 APRIL 1947. Voortzetting oan de Ï9e JAARGANG No. 9S40. HELDERSCHE COURANT TABIXVXMl Advertentie#: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mm. Kleine ad vertentie» („Juttert]ea") tot IS woorden 75 cent. elk woord meer i cent Abonnementen: per kwartel, f S.per poet f S IS H' ofdrednctenr: M. H. 1. Dyldert, Rayonredactenren C. A. Dekken es W. Kok. Generaal de Gaulle beeft gisteren te Straatsburg een krans gelegd op het oorlogsmonument voor de gesneu velde soldaten in de Elzas en hierbij ijjn met spanning afgewachte rede uitgesproken. Een geweldige menigte woonde de plechtigheid bij. De Tricolore hing uit de ramen en werd gedragen in de stoel, die zich naar het Hoofdplein, waar de plech tigheid werd gehouden, begaf. Vele hoge Franse functionarissen waren aanwezig. Overal op zijn weg werd generaal De Gaulle door de menigte toegejuicht. De Gaulle vroeg in zijn rede om her ziening van de onlangs aangenomen grondwet Deze grond wet, aldus de Gaulle, heeft een schaakmat voor alle partijen tot gevolg gehad, waar door de natie van de noodzakelijke sa menhang, doelmatig heid en gezag werd beroofd. Over de buitenland se politiek zeide de Gaulle, dat Frank rijk „westers" moet blijven en getrouw aan haar opvatting over de aard van verhoudingen tussen de volkeren der wereld. „Hoewel Frank rijk de drie jaar sedert de oorlog zon der verlies van zijn integriteit of zonder te lijden aan binnenlandse stuiptrek kingen, is doorgekomen, heeft het volk veel bittere twijfel en veel angst ten opzichte van de toekomst. Een groot volk als het onze moet niet aan deze twijfel en angst toegeven. Het zou le vensgevaarlijk zijn om met weifelende Stappen te lopen. Ofschoon wij hopen, dat de Ver. Staten en de Sovjet-Unie geen vijan den zullen worden, zijn zij toch auto matisch rivalen. Bij onze ligging wordt het bewaren van onze afhan kelijkheid de brandende kwestie voor Frankrijk. In de eerste plaats moeten wij de Duitse kwestie zo regelen, dat Duitslands eerzucht en macht nooit meer een bedreiging mag vormen. Ten tweede moeten wij Europa zo herscheppen, dat, behalve de grote we reldmachten de Sovjet-Unie en de Ver. Staten er een element van evenwicht kan zijn. Zonder zulk een element kan de wereld van morgen misschien bestaan, maar zij zou niet in vrede kunnen ademen of bloeien", al dus de Gaulle. Maandag om 6 uur plaats, tijd is in de Ver. Staten de dreigende tele foonstaking uitgeroepen, nadat de po gingen haar uit te stellen waren mis lukt. Het telefoonpersoneel in geheel Amerika eist een loonsverhoging van twaalf dollar per week. De dreigende staking heeft betrekking op 37.000 pr- beiders in het gebied van New-York en 340.000 door het gehele land. Dit is de eerste telefoonstaking in de geschiedenis der Ver. Staten, welke voor het gehele land geldt. Verder zijn nog ongeveer 55.000 arbeiders van niet aangesloten vakverenigingen in staking gegaan. Door de staking zullen de gesprek ken voor lange afstanden geen door gang kunnen vinden, maar vele steden, als New-York en Washington zullen voor plaatselijke diensten van telefoon gebruik kunnen maken, totdat de tech nische moeilijkheden te groot zijn ge worden. In alle steden, waar wordt ge staakt, hebben de wachtposten der sta kers zich opgesteld. De staat New-Yer- sey heeft alle 204 telefoonbedrijven twaalf minuten na het bekend worden der staking overgenomen. 400.000 Amerikaanse mijnwerkers, die hun werk hervat zouden hebben, na de week rust ter herdenking van de slacht offers van de ramp in Centralia, zijn niet op hun werk verschenen. Tenge volge van het verzoek van Lewis aan den minister van binnenlandse zaken, om de mijnen te sluiten, totdat de vei ligheid in de mijnen door een regerings inspecteur bevestigd zou zijn (welk Verzoek werd afgewezen) hebben de leiders der plaatselijke vakverenigingen besloten de mijnwerkers niet naar hun werk te laten terugkeren. In het nieuwe museum te Wiesbaden. dat als Collecting Point is ingericht, bevinden zich 480.000 kunstvoorwerpen, die door de militaire regering aan de rechtmatige eigenaars teruggegeven zul len worden. De gestolen voorwerpen zullen eerst voor het Duitse publiek te bezichtigen zijn. UITSPRAAK IN DE ZAAK MATTEOTTL Drie der acht van moord op den Ita- liaansen socialist Matteotti beschuldig den zijn tot 30 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Vier werden vrijgesproken. De achtste is vermoedelijk niet meer in leven en derhalve niet veroordeeld. De moord vond in 1924 plaats. Nederlandse hulp bij overstromingsramp De Engelse autoriteiten, belast met het nemen van maatregelen tegen de overstromingen, die de laatste dagen vooral grote omvang hebben aange nomen in het gebied van de rivier De Trent en in Norfolk, hebben een be roep gedaan op dr. ir. J. A. Ringers, ex-minister van we<jfropbouw, om als deskundige de inundaties in ogen schouw te komen nemen. Dr. ir. Ringers zal nu hedenmiddag om 2 uur per speciaal KLM-vliegtuig van Schiphol vertrekken om o.m. een bezoek aan het overstroomde gebied bij Gainsborough te brengen. Oud-minister Ringers deelde het A. N.P. op een desbetreffende vraag nog mede, dat op het ogenblik alles in Ne derland gedaan wordt om zo spoedig mogelijk materiele hulp te bieden bij de overstromingsrampen in Engeland. Zo zullen deze week nog een drietal grote kranen en voorts drijvende pon tonbruggen naar de overkant van de Noordzee worden gesleept, om gebruikt te worden bij het droogleggen van de ondergelopen landerijen. Het betreft hier materieel, dat reeds vroeger bij de droogleggingen van Zuiderzee en Wal cheren dienst heeft gedaan. Vanzelfsprekend zal er enige tijd gemoeid zijn met het verzamelen van personeel, dat tegelijkertijd de overtocht zal meemaken. Dr. ir. Ringers was dan ook van me ning, dat het convooi op z'n vroegst Donderdag pas zal varen De bekende K.L.M.-piloot Parmentier herdenkt dezer dagen het feit, dat het 20 jaar geleden is dat hjj zijn vliegbrevet verkreeg. Parmentier is thans chef van de vliegdienst der K.L.M. Naar de K.N.A.C. meedeelt, kan ver wacht worden, dat de hyacinthen, als eerste van de bollenbloeiperiode, om streeks 25 April zullen bloeien Dan volgen de vroege tulpen in de periode van 25 April tot 5 Mei, waarna van 5 tot half Mei de darwintulpen zich in al hun pracht zullen tonen BELANGRIJKE VERKLARING IN DE VEILIGHEIDSRAAD? Andrei Gromyko, de Russische afge vaardigde in de Veiligheidsraad, zal naar men verwacht, een belangrijke verklaring afleggen over de houding van de Sovjet-Unie inzake de ontwa pening en de Amerikaanse politiek in het nabije Oosten. Dat was eerst een Paasei! Op Goede Vrijdagmiddag werd de heer Van Asperen te 's-Herto- genbosch verrast door een van zijn kippen. Het dier wist n.1. een ei voort te brengen van 103 gram. Het gemiddelde gewicht van een kippenei bedraagt 75 gram. Deze kip blijkt haar tijd. althans de noden van haar tijd, te verstaan. De afd. Amsterdam der Nederlandse Vrouwenbeweging heeft bij den minis ter van economische zaken te Den Haag geprotesteerd over het uitblijven van een zeep-aanwijzing in de volgen de motie: De afd. Amsterdam der Nederland se Vrouwenbeweging, in ledenver gadering bijeen, protesteert met klem, in de overtuiging, dat zij de wensen vertolkt van alle Nederlandse huis vrouwen, tegen het feit, dat er bij de laatste bonnenaanwijzing weer geen zeep beschikbaar is gesteld. In verband met de onhygiënische, voor de gezondheid Schadelijke, om standigheden, die hierdoor ontstaan, verzoeken wij uw excellentie alles in het werk te willen stellen om alsnog zo spoedig mogelijk een zeepbon aan te wijzen, en de nodige maatregelen te nemen, opdat minstens eenmaal per maand een bon voor zeepproducten wordt aangewezen. Wij vestigen er uw aandacht op, dat blijkbaar de winkeliers nog zeepvoor- raden hebben, gezien het feit, dat er potjes groenezeep voor 3 door som mige winkeliers clandestien worden verkocht. Mede om deze redenen is het wen selijk, dat er direct een zeepbon wordt aangewezen. President Truman heeft tijdens het jaarlijkse diner van de democratische partij verklaard waarschuwend, dat het niet meer voldoende is alleen maar te zeggen: „Wij willen geen oorlog" „Wü moeten op tijd, zelfs voordien, handelen om het smeulen de begin, dat zich over de gehele we reld dreigt uit te breiden, uit te trappen". Gedurende het verblijf van het Prinselijk Gezin te Zermatte wordt de ski- sport natuurlijk door Prinses Beatrix en Prinses Irene druk beoefend. We zien hen hier met hun skileraar. Op de achtergrond de Matterhorn. Hij vervolgde: „Wü weten, hoe het vuur ontstaat. Wij hebben het tevoren gezien agressie door de sterke te gen de zwakke. Openlijk door het ge bruik van gewapende macht of in het geheim door infiltratie. Wij weten, hoe het vuur zich uitbreidt en wij weten, hoe het eindigt". President Truman sprak uitvoerig over zijn politiek van hulp aan Grie kenland en Turkije. Hij citeerde Thomas Jefferson, den stichter van de democra tische partij, en verklaarde: „Wij heb ben, zoals Jefferson, ruwe 'schendingen van de rechten der nazi's gezien.' Wij hebben ook ons protest laten horen. Wij moeten dat protest effectief maken door die volkeren te helpen, wier vrij heden door druk van buitenaf in gevaar worden gebracht". „Onze verantwoorde lijkheid is: op wacht te staan voor het gebouw van de blijvende vrede, dat ein delijk wordt gebouwd. Dat gebouw is de Ver. Naties". De functie van de V.N. Is vlammen, overal waar zij uitbreken, en elk vonkje, dat door verschillen tus sen regeringen ontstaat, te doven, aldus Truman. „Bij het steunen der V.N. moe ten wij, indien noodzakelijk, haar acti viteiten aanvullen. Door vrije naties haar vrijheid te helpen bewaren, ver sterken wij de V.N. bij de vervulling van haar functies De Ver. Staten kunnen niet afzijdig blijven. Verklarend, dat de wereld naar de Ver. Staten ziet om leiderschap van hen te verkrijgen, zeide de president: „Terwijl de strijd voor de rechten van de mens in andere delen van de wereld voortgaat, kan het vrije volk der Ver Staten niet met gemakkelijke afzijdig heid toezien, met onverschilligheid ten opzichte van de afloop". De president besloot met de eed van Jefferson: „Ik zweer op het altaar van God eeuwige vijandschap tegen elke vorm van tyTannie over de geest van de mens". 250 afgevaardigden _it 35 verschil lende plaatsen des Iands namen deel aan het twee-jaarlijks congres van de Arbeidersjeugdcentrale, dat met de Pasen te Amsterdam is gehouden. Op dit congres deed de secretaris, de heer A. v. Mook, enkele meedelingen over het ledental der A.J.C. Dit heeft zich in de laatste maanden sterk uitgebreid en in vele plaatsen zijn nieuwe afde lingen opgericht of in voorbereiding. Thans omvat de centrale bijna 12.000 leden. Als belangrijkste punt kwam aan de orde de mislukte fusie tussen de AJ.C. en de Jeugdbond voor Onthouding. Er werd een motie aangenomen, waarin de A.J.C. haar teleurstelling uitspreekt over de mislukking der fusiebesprekin gen. In de motie tekent de AJ.C. pro test aan tegen het feit, dat de J.V O. een nieuwe socialistische jeugdbeweging wil gaan stichten. Op de tweede dag ging het congres over tot de verkiezing van een nieuw hoofdbestuur, bestaande uit 10 bezoldig de en 15 onbezoldigde leden. De derde dag nam het congres op voorstel van het hoofdbestuur een mo tie aan, waarin het zijn instemming be tuigde met de werkzaamheden van de Partij van de Arbeid ten aanzien van de maatschappelijke en culturele belan gen van de Nederlandse jeugd. Ook be tuigde het congres in deze motie zijn instemming met het door de N.J.G. bij den minister van sociale zaken inge diende voorstel „regelingen bij Jeugd- wet". Voorts werd aangenomen een plan tot grote centrale kaderscholing der A.J.C. Gedurende 3 weken zal in de ko mende zomer een groot internationaal kamp worden gehouden te Vierhouten. Hier zullen ongeveer 8000 jongeren uit België, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, Zweden, penemarken en Finland bij eenkomen. Voorts zal het kamp bezocht worden door een aantal jeugdleiders uit Duitsland. Jn verband met verschillende onge vallen, welke de laatste tijd weer zijn gebeurd, wijst de A.N.W.B. er op, dat voetgangers, die bij duisternis een on verlichte weg buiten de bebouwde kom van steden of dorpen bewandelen, wel ke geen voetpad of trottoir bezit, er verstandig aan doen, links te houden. Alleen op deze wijze zijn zij bij avond of nacht beveiligd tegen het achterop komende verkeer. We hebben reeds melding gemaakt van een Elfstedentocht per rijwiel, te paard, per boot, te voet en thans is ook een motor-elfstedentocht uitgeschreven door de motorclub „The Flying Dutch- man" te Harlingen. Het ligt in het voor nemen deze tocht te houden op de na tionale feestdag. De start vindt plaats te Leeuwarden, de finish is in Heeren veen. De hoofdstad had gisteren wel heel wat gasten te verwerken: daar waren de tienduizenden bezoekers van de in terlandwedstrijd Holland-België, maar daar waren ook de ruim 10.000 deelne mers en deelneemsters aan de Toogdag der „Jonge Kerk", de jongeren-organi satie van de Ned. Herv. Kerk. Onder auspiciën van de vereniging „De Amsterdamse Haven" werd daarop de grootste rondvaart door de grachten gemaakt, die Amsterdam ooit heeft ge zien. Terwijl een groep de haven bezich tigde, werden de beide andere in een vijftal kerken verzameld, waar een plechtige inleiding werd gegeven tot deze tweede Toogdag. Om half elf verenigden allen zich voor het koninklijk paleis op de Dam, waar o.l.v. den heer A. K. Abcouwer een half uur massale samenzang ten ge hore werd gebracht. In de Amsterdam se Koopmansbeurs werd gemeenschap pelijk de maaltijd genuttigd, waarna men in een oneindig lijkende optocht door de door zon bestraalde straten der hoofdstad naar het RAI-gebouw en de Apollohal marcheerde. In het RAI-gebouw sprak ds. A. Donszelman en in de Apollohal ds. H. A Visser de talloze jongeren toe. K.L.M. KRIJGT VEILIGHEIDS- PRIJS. In verband met het feit, dat de KL. M. gedurende het jaar 1946 op het Wes telijk halfrond zonder ongelukken 22 millioen passagiersmijlen heeft afgelegd, heeft de voorzitter van de „JnterAme rican Safety Council" J. A Parett tij dens een lunch te Willemstad de vei ligheidsprijs voor 1946 aangeboden aan den K.L.M.-vertegenwoordiger L. F. Bouman. Het is de derde maal, dat de K.L.M. voor deze prijs in aanmerking is gekomen MINDER WIND. Weersverwachting geldig tot he denavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later van het Wes ten uit weer brekende bewolking. Iets kouder. Veranderlijke wind. Gistermiddag zijn in Delft de tradi tionele veldlopen van D.H.C. gehouden, waaraan dit jaar de nationale kam pioenschappen over vijf kilometer wa ren verbonden. Ongeveer 300 athleten hadden voor deze wedstrijden inge schreven, onder wie onze kampioen Wim Slijkhuis, de heer J. Lataster uit Heer len en- de heer Walstra uit Leeuwar den. Tijdens de wedstrijd bleek wel, dat het tussen deze lopers zou gaan. Slijk huis maakte zich na ongeveer 3500 me ter los van zijn rivalen en won onbe dreigd in de tijd van 17 min. 31.7 sec. De uitslagen luiden: senioren om het kampioenschap van Nederland: 1. Wim Slijkhuis (A.A.C., Amsterdam) 17 min. 31.7 sec.; 2. J. Lataster (Avon, Heerlen) 17 min. 44.4 sec.; 3. J. Walstra (Vitesse, Leeuwarden) 17 min. 48 sec.; 4. C. van de Ree (Holland, Leiden) 17 min. 49.5 sec.; 5. W. Bravenboer (A.V., Alblas- serdam) 18 min. 6.6 sec. Te Rotterdam arriveerde de nieuwe Amerikaanse ambassadeur Herman Baruch, alwaar h(j werd verwel komd door den Nederlandsen gezant in Amerika, Jhr. Loudon. Midden Herman Baruch. Van één Juni af zal Brussel met een luchtlijn rechtstreeks met New-York verbonden zijn. Er zal een keer per week worden gevlogen. xGeduren de een minuut heeft, nabij Solway Firth in het Noorden van Groot-Brittannië een tornado gewoed, die grote vernie lingen tot gevolg heeft gehad. x Zondagnacht is te Hilversum de grote tent van circus Strassburger door de storm zwaar beschadigd xDe Tsjechoslowaakse consul te Parijs, Rac- gejac, is vermoord op straat gevonden. De portefeuille van het slachtoffer, waarin zich 50.000 francs bevonden, trof men in de nabijheid aan. x— Naar „Le Soir" bericht zal waarschijn lijk in de loop van de volgende week in het Staatsblad een besluit verschij nen, krachtens hetwelk de handel in euto's in België wordt vrijgegeven. xHet Sabenavliegtuig DC 4-OOCBH dat Vrijdag te New-York opgestegen is, is zonder tussenlanding te Brussel ge land. Dit is de eerste keer dat het tra ject New-YorkBrussel ononderbroken werd afgelegd. xOp het ogenblik brengen een 250 Engelse jongelui in de leeftijd van 1520 jaar een 14-daags bezoek aan ons land. xDe 83-jarige mevr. Leroy, bijgenaamd „Kleine Muis", is voor de een-en-twintigste maal te Pa rijs gearresteerd wegens zakkenrollen. Zij oefent haar „beroep" reeds 65 jaar uit en beklaagde zich erover, dat zij r,u de Paasdagen niet zou kunnen door brengen in haar landhuis in W.-Frank- tijk. xDe nationale vergadering van Servië heeft, met algemene stemmen het dragen van een sluier voor Moham medaanse vrouwen voortaan facultatief gesteld. xTe Almelo zijn twee meisjes door een onverlaat aangerand. In één geval kon ,de dader, die een slaapkamer was binnengedrongen, wor den gevat. xDe Amerikaanse mi nister van binnenlandse zaken heeft het verzoek van Lewis om alle Amerikaan se kolenmijnen 12566) on twee na te stuiten, teneinde een onderzoek ln te doen stellen naar de veiligheidsmaatre gelen, afgewezen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1