Schagenaar klapte uit de scheersalon Stad en Omgeving. Vijftig jaar met kwast en verfpot 18 JULI 1943.... Subsidie voor het Centraal Ziekenhuis Bij het jubileum van den heer Rijkers De wereld in Schoorsteenbrandjes. Openbare aanbesteding. RAAD ANNA-PAULOWNA Den Oever Wïering' jer Uw pijnen verdwijnen Hondenplaag. Twaalf jaar gevangenisstraf geëisi Pinkster Drie motorraces te Alkmaar „Vandaag voor vjjft g Jaar" was ▼oor de oorlog de titel van één der rubrieken van de Helderse Courant en bet was telkens weer interessant te lezen, wat een halve eeuw geleden de gemoederen van de Helders* be volking nlt dl* dagen ln beroering bracht. Welnu, in die dagen, toen Den Helder veel kleiner was dan tegen woordig, toen op de werf nauwelijks een derde deel van het hu dige perso neel werkte, kwamen zeventien Jonge schildersleerlingen op de werf Ze kwamen daar om het vak te leren. Welnu, ze konden terecht! Vier uren van elke lange! arbeidsdag kon den worden besteed om onder bekwa me leiding te studeren en te oefenen. Kén van die Jongens was de heer A. H Kijkers, wiens vijftigjarig Jubileum van daag in de schilderswerkplaats wordt ge vierd. In de afgelopen halve eeuw heeft de heer Rijkers zich opgewerkt van leer ling tot schilder, tot fijnschilder, voor- manschilder, commandeur (1 Juli 1923), commandeur le klas (1 Febr. 1931), baas (1 Jan. 1932) baas le klas (1 Juni 1939). In laatstgenoemde functie heeft hij tijden gekend waarin hij de scepter moest swaalen over 300 ondergeschikten, bijvoor beeld toen de „Java" en „Sumara" hier hun grote beurt kregen. Thans werken er 90 man onder den heer Rijkers, maar •f en toe is het nodig, weer eens „een blik open te maken", oftewel de pen- soneelstaf wat uit te breiden. De oude en de nieuwe werf. In een genoeglijk praatje, dat we met den heer Rijkers maakten, heeft hij ons heel wat van zijn werfervaringen ver teld. „Ik heb de ontwikkeling van de werf van oud naar nieuw meegemaakt. In mijn tijd is de electrlcitelt gekomen, werd bijna alles gemechaniseerd. Het is niet altijd direct tot je doorgedrongen, omdat het allemaal heel geleidelijk ging. maar wanneer Je eens achterom kijkt, dan valt het Je wel op." Met genoegen denkt de heer Rijkers terug aan zijn leerlingentijd, „We wed ijverden gewoon met elkaar, en we wil den alles weten en kunnen. En dat is ln de schilderswerkplaats, waar je zo'n beetje manusje van alles moet zijn, heel wat. Alle mogelijke schilderwerk, behan gen, glas-ln-lood, glazenmaken, stuca- doorswerk. We hebben zelfs een com plete glasslij perlj." Om dat allemaal goed te laten lopen, la heel wat organisatietalent nodig, maar ook een flinke dosis mensen kennis. „De meeste moeilijkheden heb je altijd met de onverstandige men sen. Die denken dat ze hele spekkopers zijn, en heel eigenwijs uit de hoek kunnen komen, maar eigenlijk altijd bij het handje genomen moeten wor den. Het meeste heb Je aan de zelf standige werkers, aan wie Je iets kunt overlaten. Gelukkig heb ik in de werkplaats veel van dergelijke krach ten, met een goede kern van werke lijk le klas vakmensen Om dat allemaal goed te laten lopen, is heel wat organisatieta lent nodig, maar ook een flinke dosis mensenkennis. „De meeste moeilijkheden heb je altijd met de overstandige mensen. Die denken dat ze hele spekkopers zijn en heel eigenwijs uit de hoek kunnen ko- m, maar eigenlijk altijd bij het handje genomen moeten worden. Het meeste heb je aan de zelf standige werkers, aan wie je iets kunt overlaten. Gelukkig heb ik in de werkplaats veel van derge lijke krachten, met een goede kern van werkelijk le klas vak mensen." Hand, hoofd en hart. Onder het praten krijgen we de in druk, dat de heer Rijkers geen gemak kelijk chef is, maar wel een man, die hart voor zijn werk en zijn mensen heeft. Die niet alleen werkt met zijn hand, maar ook met zijn hoofd en hart. En bovendien: die zelf nooit te vreden is met de eigen prestaties. De jubilaris heeft een werkzaam leven achter de rug. Naast zijn arbeid op de werf heeft hij ook ander werk voor de gemeenschap verricht. Na Zelf de nodige theoretische scholing te hebben doorgemaakt, door het volgen van de lessen aan de Industrieschool en de Avondvaktekenschool, waarna hij het tekendiploma behaalde, werd hij leraar aan laatstgenoemde school. In de besteding van zijn vrije tijd kon hij ook de liefde voor zijn vak en het handwerk in het algemeen niet ver loochenen. Tal van fraaie werkstukjes uit glas en hout en verschillende goe de olieverfschilderijen en aquarellen getuigen hiervan. Daarnaast is de heer Rijkers muziekliefhebber, die als ama teur-organist verdienstelijke prestaties weet te leveren. De heer Rykers, die ln zijn leven weinig ziekte heeft gekend, voelt zich nog niet „oud". „Ik heb soms net het gevoel of lk nog pas beginnen moet. Ik heb het nog best naar mijn zin, en ik kan wel eens tegen mijn pensionnering opzien. Je moet echter éénmaal plaats maken voor anderen; de jongeren moeten ook een kans hebben". Wfl twijfelen er niet aan of een man, die zoveel vitaliteit heeft als de heer Rijkers, die zich altijd wel raad geweten heeft met zijn vrije tijd, zal zich ook na het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd wel in de omstandigheden weten te %chikken. Hij zal zelfs die omstandigheden we ten te waarderen! Een jeugdig Inwoner van Eindho ven, de veertienjarige H. van R., vond het ln zijn woonplaats te be nauwd worden naar zijn zin. H(J wil de wel eens wat meer zien van de wereld dan alleen het stadsschoen, dat de „lichtstad" te bieden had. En ook de sensatie, door een plaatselt)* dagblad op 1 April ontketend ln ver band met een „dreigend onheil" met atoomenergie, was hem blijkbaar nog niet schokkend genoeg. Hg toog daarom op pad, met een ledige portemonnaie, maar een hart vol lust naar avontuur. Het pleit voor Den Helder, dat ht) op zijn kruistocht in onze stad terecht kwam. Alleen zal het hem geducht gespeten heb ben, toen de Helderse politie een on tijdig einde aan zijn wereldreis maak te. De „weg terug" mocht hij gaan onder politiegeleide. De Helderse ster ke arm heeft hem afgeleverd ln Utrecht, vanwaar men hem naar de stad zijner inwoning heeft terugge bracht. Moge hy haar ln de toekomst trouw blijven. Zwerven valt heus niet mee. Vechtpartij In de Koningstraat ontstond een vechtpartij tussen een aantal burgers en enige militairen. Belde groepen bleken wel over zoveel strategisch in zicht te beschikken, dat de strijd niet in een ommezien was beëindigd. De politie greep in, doch zelfs toen kwam aan het gewoel nog geen einde. Toen ten slotte de rust was weergekeerd, bleek èèn der agenten zjjn pet ln het strijdgewoel te hebben verspeeld. Blootshoofds moest hjj naar het bu reau terugkeren, waar nog ateeds met belangstelling wordt gewacht op het terugbrengen van de pet. Een schoorsteenbrandje ln een per ceel aan de 2e Vroonstraat kon met eenvoudige middelen worden geblust. Alsook een schoorsteenbrandje aan de Ruyghweg, dat door buren met een paar emmer» in de kiem werd gesmoord; de brandweer heeft met behulp van een ramoneur het roet uit de schoorsteen verwijderd. Er zijn de laatste tijd zoveel schoorsteenbrandjes voorgevallen, dat we de tel zijn kwijtgeraakt. Het feit op zichzelf echter bewijst wel, dat het geen overbodige luxe is, wanneer met de schoonmaak ook de schoor stenen eens een goede beurt krijgen. Niet alleen dat ze geveegd moeten worden, maar ook moet eens worden nagezien of er geen lekkage is. Hopelijk zal dan ln het volgend stookselzoen het aantal schoorsteen brandjes tot een minimum beperkt kunnen worden. Door B. en W. van Den Helder zal op Woensdag 16 April a.s. des morgens half twaalf in het openbaar worden' aanbesteed het leveren en leggen van een electrische installatie in het sto kerij-gebouw der gasfabriek, met en kele bijkomende werkzaamheden. Bestek en voorwaarden met teke ning zijn tegen betaling van f 1.50 per stuk verkrijgbaar ten kantore der wa ter- en lichtbedrijven. Daar zijn ook op Zaterdag 12 April, des morgens 9 uur, nadere inlichtingen verkrijgbaar. „HET WITTE KRUIS" ZORGT VOOR VERLOSKUNDIGE HULP. Wij vestigen er de aandacht van on ze lezers op, dat de vereniging „Het Witte Kruis", die reeds zoveel werk verzet in het belang van de volksge zondheid, met ingang van 1 Mei a.s. voor toekomstige moeders de gelegen heid opent om zich van deskundige hulp te verzekeren. Daartoe heeft „Het Witte Kruis" een gediplomeerd kraamverzorgster aangesteld. Wan neer men van haar diensten gebruik wil maken, moet men echter lid zijn van de vereniging, waarvan het leden tal thans weer ruim 5000 bedraagt. Wij verwijzen ook naar de adverten tie ln dit nummer. Achttien Juli negentienhonderd drie en veertig. Een dag, midden in de tweede wereldoorlog. Op de avond van die dag trokken als zo dikwijls grote groepen gealliëerde bommenwerpers door het lucht ruim, naar Duitsland. Om tien minuten voor negen stortte één dier vogels verlamd neer. De vlucht vond een ontijdig einde ln de binnenstad van Den Helder. Zo ook vonden de levens van de beide jonge inzittenden daar een ontijdig einde Zij werden gevonden. Zij bleven onbekenden. Twee van de velen, die hun leven hadden gegeven, ook voor onze vrijheid. Hun li chamen werden begraven op het Huisduiner kerkhof, en hun gra ven werden gemerkt met de num mers die de mannen hadden ge dragen. Twee nummers, de enige herinneringen aan twee levens. Op de plaats waar het vliegtuig neerkwam, in de 2e Vroonstraat, werd een eenvoudig monument opgericht, met het opschrift: „Hier vielen voor onze vrijheid twee onbekende Engelse vliegers. 18-7- 1943". En op gezette tijden werd aan de nagedachtenis van die beide onbekende helden een be scheiden hulde gebracht. Ook onze beide ereburgers, de heren Webster en Giblin van het Amerikaanse Rode Kruis, bezoch ten het gedenkteken. Zij noteer den de nummers van de gevallen vliegeniers, die in de boeken van de buurtvereniging trouw waren bewaard, en zij beloofden het hunne te doen aan de identificatie. Enige maanden daarna kwam een brief, van de familie van den pi loot. officier-vlieger E. F. V. Kidd, waarin in het bijzonder aan de buurtvereniging dank gebracht werd voor de eer, aan de nage dachtenis van Kidd bewezen. Zo dra de mogelijkheid daartoe be stond, zou de familie graf en ge denkteken komen bezoeken. Van de familie van den waar nemer uit het vliegveld, navigator H. C. Stevenson, werd niets ver nomen, totdat Zaterdagmorgen de vader van Stevenson, met een vriend, plotseling Den Helder be zocht. Diep ontroerd aanschouwde hij het graf, temidden van de vele andere op het kerkhof, en het mo nument op die open plek in de 2e Vroonstraat. Dat was dus de plaats, waar zijn zoon de soldaten dood stierf. Haast onbegrijpelijk op deze zonnige morgen, waarop het leven ln de buurt rustig voort gang vindt.... Het offer van zijn zoon, pas veer tien dagen getrouwd, was niet de enige tol, die de familie Stevenson aan de oorlog betaalde. Kort na het vliegongeluk moest ook de moeder naar haar laatste rust plaats worden gebracht, op een vredige churchyard ergens ln het Engelse land. De heer Stevenson en zijn vriend zijn weer weggereisd. Zij hadden woorden tekort om hun dank baarheid uit te spreken tegenover onzen burgemeester en het be stuur van de buurtvereniging. Zij hadden gezien, dat het Nederland se volk ook onbekende strijders voor zijn vrijheid had weten te eren, en dat had hun, ondanks hun verdriet, goed gedaan. Als tastbare herinnering namen zij met zich foto's van het graf en het gedenkteken, en ln hun geest het beeld van het opbouwende Ne derland, waar weer geleefd wordt en gewerkt, en voor welks herrij zenis ook Stevenson en zijn vriend Kidd hun jonge levens gaven. BERICHT VOOR ONZE ABONNé'S. Betaling abonnementsgeld. Dezer dagen zal Uw bezorger U de kwitantie voor het tweede kwartaal 1947 aanbieden. Mogen wij U vriendelijk verzoeken deze ter voorkoming van extra incasso kosten bij eerste aanbieding te vol doen? U maakt het er ons en Uzelf gemak kelijk door. ADMINISTRATIE DE HELDERSCHE COURANT. BLOEMENTENTOON STELLING. Op een op Woensdag 2 April ge houden tentoonstelling van bloemen, gekweekt door de leerlingen van de volgende prijzen behaald: Hyacinthen: le pr. Ria Bakker, 2e pr. Jan Wigman, 3e pr. Annie Bak ker, 4e pr. Trientje van Sabben, 5e pr. Jannie Klein. Bakjes: le pr. Bert Hermans, 2e pr. Trees Bakker. Crocussen: le pr. Corrie Kooy, 2e pr. Chris Lont. Tulpen: le pr. Annie Bakker, 2e pr. Annie JofrieL Narcissen: le pr. Annie Jofrlet, 2e pr. Annie Bakker. O.L.-school te Den Oever, werden de hoef. OPBOUW. Naar we vernemen, zijn de opbouw plannen voor de restauratie van het onlangs afgebrande N.H. Koffiehuis van den heer J. Schenk te Schagen in handen bij onzen plaatsgenoot, den heer B. G. Zandstra te Hippolytus- Woensdagmlddag vergaderde de Raad dezer gemeente o.Lv. burge meester Mjjnlief. Medegedeeld werd o.m., dat een wisselbeker beschikbaar wordt ge steld voor de komende wedstijd in 't trekken van bloembollen door school kinderen en dat de tractatie ter ge legenheid van de geboorte der prin ses voor rekening der gemeente is genomen. De Raad wenst baas te blijven. B(j de behandeling van de instructie van den gemeente-architect wilden B. en W. de benoeming, ontslag en schorsing aan zich trekken, doch de fractie van de P. v. d. A. kwam hier tegen bi) monde van mr. H. Jonker, die de Raad volkomen capabel achtte, ln het geweer. De K.V.P.-fractie stel de zich hier achter en zo moesten B. en W. ln deze wel bakzeil halen. In de instructie, welke werd goedge keurd, werd o.m. nog bepaald, dat de architect voor projecten beneden een bedrag van ƒ6000.geen apart ho norarium in rekening mag brengen. De R.K. wijkverpleging toch erkend. In de vorige raadsvergadering was het punt subsidie R.K. Wijkverple ging aangehouden ter nader onder zoek. Blijkens 't overleg, dat de voor zitter met de betrokkenen hnd, is 'n verhoging van ƒ150.— tot ƒ400. voldoende, onder het beding, dat wanneer twee zusters de verpleging ter hand gaan nemen, dit bedrag ver hoogd dient te worden tot 600. De heer Meijer begroette deze op lossing met alle instemming, maar vroeg den voorzitter op den man af, of nu ook diens bezwaar tegen deze vorm van verpleging weerlegd was. Voorzitter bleef het een bezwaar vinden, dat de R.K. zusters geen Ned. diploma hebben. Gezien het feit, dat er een groot tekort aan verple gend personeel is, wilde spr. hen ech ter aan het werk houden. Verordening aardappelcultuur. Bij de vaststelling van de verorde ning op de aardappelcultuur, waarvan de wenselijkheid vooral door den heer Geerligs werd bepleit, werd de clau sule opgenomen, dat zo iemand door overmacht geen goedgekeurde aard appelen kon verbouwen B. en W. ont heffing kunnen verlenen. Voor de Red Star-aardappelen komt binnen kort een aparte regeling op de groe ne tafel. Subsidie voor Ziekenhuis. het Centraal De gemeente Anna Paulowna was tot nu toe afzijdig gebleven om het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar te subsidiëren. Naar aanleiding van het feit, dat het Marinehospitaal te Den Helder verdwenen is, achtte men het thans gewenst om tot subsidieverle ning over te gaan. B. en W. achten zich moreel verplicht de Raad thans voor te stellen een subsidie te ver lenen van ƒ1100.— maximum. Het R.K. raadslid Kloosterman was het hier niet mee eens, omdat vol gens dezen spreker Anna Paulowna meer op Den Helder aangewezen is. waar bovendien prachtige ziekenhui zen staan. De fracties van de C.P.N. en de P. v. d. A. waren er echter voor, het voorstel van B. en W. aan te nemen. Hierop werd zonder veel commen taar overgegaan tot het verlenen van een aanvullend voorschot aan de woningbouwvereniging te Anna Pau lowna voor het herstellen van de dak- kappellen van 20 woningen aan de Lagedijk. Mr. H. Jonker zeet de punt jes op de L. Het voorstel van B. en W. om de verordening op de openbare verma kelijkheidsbelasting te wijzigen ln verband met het feit, dat de kermis sen weer kunnen worden gehouden, vond over het algemeen instemming. Mr. Jonker had verschillende aan merkingen over de redactie, waaraan werd tegemoetgekomen. De tentoonstellingen zullen ln den vervolge vrij van belasting zijn. Na het nodige debat werden vast gesteld een wijziging ln het Ambt- reglement oorlogsvrijwilligers en een reglement voor het Burgerlijk Col lege van Wtjkvoogden ter vervanging van dat van het Burgerlijk Armbe stuur. Aan mej. A. C. Haringhulzen werd op haar versoek eervol ontslag ver leend per 14 Mei a.s. als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, onder dankzegging voor de langdurige en belangrijke diensten de gemeente be- W6Z6H. In haar plaats werd benoemd uit Berkhout, thans de heer M. Stolp ambtenaar ter secretarie. Vastgesteld werd het salaris van den secretaris-penningmeester van t college van Burgerlijke Wijkvoogden hetgeen voortaan 650.— zal bedra gen. Benoeming lid Armbestuur. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer D. J. Dekker, werd benoemd de heer T. Schraa, ter wijl de heer J. G. Geerligs werd her- benoemd. In verband met art 101 L.O.-wet 1922 werden de voorschotten aldus vastgesteld voor de bijzondere scho len: R.K. school Anna Paulowna 3191.96, R.K. school te Breezand ƒ4619.52 en Chr. school te Breezand 2707.07. De turfverstrekklng. Op schriftelijke vragen van den heer Glim werd door den voorzitter geantwoord, dat de brandstoffenhan- delaren ter plaatse zo weinig animo voor de turfverstrekking hadden, dat hiervan in de practijk niets is geko men. Ten slotte had voorzitter een accoord gemaakt met den expediteur met de schadelijke zuren, als g6 m de beroemde dagelijkse (kleine) 8^ Kruschen de zuren verwijdert, dié'"ij! pijnen verwekken. Dan smoort ge TT rheumatiek als het ware in de itierr^ Niet zonder reden zweren tiendulZen. den oud-rheumatieklijders over de heele wereld bij Kruschen Salts. zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen óeed. Volg hun goede voor beeld, begin ook een bloedzuiverend» kuur met Kruschen, Verkrijgbaar bij alle opth. en drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd. Manchester (Engeland) (Ingezonden Mededeling) Wilms. Eerst had h(j de turf gedistri bueerd tegen een prijs waar htj niet mee uit kon. Later heeft hij er in overleg met den voorzitter een gulden mogen opleggen. Spr. wees er op, dat in ieder geval alles wat in de „Waar- heid" stond franpante leugen was. Bij de rondvraag Informeerde ds heer Geerligs waarom de Lagedijk zo enorm lang afgesloten blijft. Het blijkt, dat 't polderbestuur deze zaak gaat behartigen. De heer Kloosterman wilde paal en perk stellen aan het ontstellend aan. tal loslopende honden, die ln de bol. lenstreek grote ravages aanrichten. B. en W. bleken er niet voor te por- ren te zijn om de hondjes lastig te vallen, maar de heer Kloosterman maakte er een voorstel van. Dit werd gesteund en een losloopverbod voor gesteld. Toen bleek plotseling reeds iets dergelijks in de politieverorde ning te staan. Hierna sluiting. De 34-jarige tuinbouwer B. Delver uit Schagen had twee zwarte bladzijden in de geschiedenis van zijn leven tijdens de bezetting. Eerstens had hij te Schagen in No vember 1943 aan T. H. Buitenluis des tijds burgemeester van Schagen, die naar hij wist, lid van de N.S.B. was en aan leden van de Feldgendarmerie meegedeeld dat P. Posker in de scheer salon van kapper Bremen te Schagen de Duitse overheid en de leden van de N.S.B. had beledigd, door te zeggen: „Die Duitse generaal en die N.S.B.ers moesten ze allemaal ophangen". Hier door had hij Posker blootgesteld aan strafmaatregelen van de zijde van den vijand. Verdachte was in Mei 1940 pluim veehouder in Schoorl, later werd hij lid van de N.S.B., omdat hij dacht, dat de Beweging de toestand van de pluim veehouderij zou verbeteren. Hij was toen actief gaan meedoen, colporteer de en gaf het hem ten laste gelegde in de scheersalon, toe. Hij zou het echter niet opzettelijk hebben gedaan, het was toevallig in het gesprek voorge komen. Toen hij eens voor een colpor- tagetocht op het stadhuis was, had Buitenhuis tegen hem gezegd: „Je moet ook eens aangaan bij kapper Bremen, die is zeer sympathiserend. „Met Uw welnemen", had verdachte toen ge zegd, „daar bedank ik voor, want Iede re Zaterdagavond zit daar Posker, die ons altijd beledigt". Toen zei Buitenhuis: „Dat kan ik niet toelaten, dan moet ik de Feldgen darmerie opbellen" en de daad bij het woord voegend, had hij tijdens dit te- lefoongesjrek nog aan verdachte ge vraagd: „Is dat nu werkelijk waar?" Bij de Feldgendarmerie heeft ver dachte nog eens dit verhaal gedaan en later als getuige voor het Deutsche Lan- desgericht en daarna ln hoger beroep voor het Obergericht. Bovendien had verdachte en dat was het tweede punt van de ten laste legging zich ln Januari 1944 bij de Waffen-S.S. gemeld. Dat had hij gedaan volgens zijn zeggen doordat hij zich in 1941 te Schagen had gevestigd als landbouwer. Een kleine misoogst in 1943 werd een financiële strop en de S S was toen door hem gekozen als broodwinning. Te Vught kreeg hij een opleiding, maar bleek na twee maan den niet geschikt te zijn. Hij is toen naar Schagen teruggegaan en meldde zich voor tewerkstelling ln Duitsland, waar hij eerst en later ln Limburg als melkknecht werd ondergebracht. Op 4 Mei 1945 werd hij aangehouden. Maak het niet te zwaar voor me. Posker, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij zich op een Zaterdag avond in Nov. '43 na de nieuwtjes in de scheersalon te hebben besproken en ge- beten op den nieuwen Duitsen gene raal, uitgelaten heeft, zoals in de dag vaarding vermeld. Hij had niet het minste vermoeden, dat verdachte, die een paar huizen van hem afwoonde, hem zou aanbrengen. Hij verklaart, dat hij meteen als proefkonijn was ge nomen, zoals Buitenhuis zelf had ge zegd, wat hem bleek uit een voorge lezen verklaring voor het Deutsche Landesgericht. Hij kreeg een jaar en drie maanden, maar ging ln appèl bij het Obergericht. Daar zag hij verdachte Delver en had hem gezegd: „Maak het nou niet te zwaar voor me". „Maar", voegde hij er ter zitting aan toe, „hij heeft me er op gedraaid tot en met". Na 2^ jaar in een hospitaal vertoefd te hebben aan het eind van deze straftijd, moest getuige nog een jaar lang onder dokters toezicht blijven. De verdediger mr. Leesberg Jr. uit Alkmaar: „Delver kende U wel. Hoe beschouwden ze hem eigenlijk in Scha gen? Ze hebben wel eens gezegd, dat hij niet 100 normaal was. Voerden ze hem wel eens?" Getuige: Ja, wé hebben diverse keren met elkaar hem zitten te „jutten". Verdachte: „Ik en Posker" zijn eigen lijk slachtoffer geworden van Posker's vrienden. Bremen had ook schuld!" De procureur-fiscaal beschouwde Ver dachte als een actief N.S.B.'er, die ac tief meedeed, daarvan is de zaak-Posker een uiting, ook op de zitting van het Duitse gerecht heeft hij geen moeite gedaan, iets van Posker te verbloemen. Hij eiste twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger, mr. Leesberg Jr,, achtte de opzettelijkheid niet bewezen. Hij beschouwde dezen verd. meer als ,.het zachte eitje" oftewel de Frederik Fluweel van Schagen. Hij is een zeer beleefd en volgzaam iemand, die echter niet aansprakelijk te stellen is voor de gevolgen van zijn daad. Hij gaf zichzelf na de bevrijding bij de P.R.A. aan. Verdediger zou gaarne een psychia trisch rapport zien ingewonnen. Over 14 dagen doet het Hof uit spraak. Hij bracht arrestanten naar S.D. De 45-jarige veehouder, J. Rotgans, uit Wieringen, was in 1934 tot de N.S.B. toegetreden en lid gebleven tot Juli 1944. Einde 1941 was deze verdachte op het vliegveld Texel voor de Duitse Weermacht gaan werken, terwijl hij zich in Maart 1944 vrijwillig meldde bij de Nederlandse Landwacht. Nadat hij zijn opleiding in Schalkhaar en Hoofd dorp had voltooid, in uniform was ge stoken en een jachtgeweer met 10 pa tronen had ontvangen, nam hij deel aan patrouilles en huiszoekingen in Alk maar, Landsmeer en Hilversum. Ook bracht hij eens op last van den com mandant een paar arrestanten naar de S.D., waarom hij nu voor het Bijzonder Gerechtshof terecht stond. In zijn requisitoir achtte de procu reur-fiscaal de ten laste gelegde feiten bewezen. Verdachte was een actief N.S.B.er en deed alles wat men van zo iemand kon verwachten. Hij behoorde tot de gehate en gevreesde groep der ^andwachters. De procureur-fiscaal eiste t?en jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. Het Hof doet over veer tien dagen uitspraak. Hoewel de grond nog te nat is kan de boer niet langer wachten. Hy te lang sonder werk geweest. Het eerste koolzaad wordt uitgezaaid. Aanvankelijk zouden reeds Tweede Paasdag in Alkmaar motorraces op het 1 gemeentelijk sportpark worden gehou den, maar daar de baan niet tijdig 1° goede conditie kon worden gebracht, werden deze. races op de Tweede Paas- dag op Duindigt bij Wassenaar verre den. Op Dinsdag 27 Mei a.s. zullen echter door de V.V.V. Alcmaria georganiseerde motorraces in Alkmaar worden gehou den.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2