's Werelds grootste deskundigen in de strijd tegen het water Roofmoord te Haarlem lüeec&eticht LANGS DE VELDEN Truman dreigt Jhr. D. J. de Geer Van nabij en verre De man, die het voertuig zonder paard construeerde HOLLAN D-BELGIE Oei! Oei! DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nederland bevrijdt Engeland Oud-minister RINGERS vertrokken Britse pers vol lof V Hors d'Ouevre Materiaal wordt klaar gestoomd. Bejaard echtpaar overvallen Doodstraf geëist tegen. SS-er. voor het Bijzonder Hol Minister Drees-vader der ouden van dagen. Plaatsing minder valide arbeidskrachten. De melk moet vrij! Overstromingen in België. HENRY FORD f Vermogen 200 millioen dollars Grootscheepse bollensmokkel op Engeland BUREAU: Koningstraat TS-80 Den Helder Telefoon 23*5 Oiro 449041 Dlr.: J. Btjlsma WOENSDAG 9 APRIL 1947. TOe JAARGANG *0. «541. Voortzetting van de HELDERSCHE COURANT TABIZVEIC Advertenties: M cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjes") tot 13 voorden TS cent, elk voord meer I cent Abonnementen: per kvertsai f 1.per post f S M H'efdredmetenr: M. H. E. Cyldert, Rayon red actesren C. A. Dekkers en W. Kok. Gistermiddag om tien minuten over twee is vanaf het vliegveld Schiphol met een speciale KLM- Dakota vertrokken oud-minister ir. J. A. Ringers, die op uitnodiging van het Britse ministerie van Landbouw de overstromingen by Treat en Northfolk in ogenschouw zal nemen. Ir. Ringers, die voorvliegt naar het vliegveld Hemswell bij Huil, is ver gezeld door ir. C. H. Kraayenveld, vice-voorzitter van de N.V. A. Vol kers Bagger Mij. te Amsterdam. Vóór zijn vertrek zeide ir. Ringers, dat Engeland vooral behoefte heeft aan zwaar materiaal en pompen. „We zullen zien op welke wijze we Engeland volgens de in Nederland beproefde methoden de helpende hand kunnen reiken." De Daily Herald, het orgaan der Britse Labourpartij, wijdt een hoofd artikel aan de Nederlandse hulp bij 't droogmaken van overstroomde gebie den in Engeland, waarin o.m. het vol gende gezegd wordt: „Er is hulp onderweg uit Neder land. 's Werelds grootste deskundigen op het gebied van de strijd tegen het water hebben arbeidskrachten en ma chines naar de overstroomde lande rijen van Groot-Brittannië gestuurd. Wij konden geen betere of meer be kwame bondgenoten hebben gekozen Nog geen twee jaar geleden, toen de Britse en Canadese troepen Neder land bevrijdden, zagen de Nederlan ders hoe een tiende van hun vrucht baar bouwland door binnenstromend water van zeeën en rivieren werd overstroomd, om de nazi's te verdrij ven, waardoor het dodelijk zeewater Iedere boom en plant vernietigde. De Duitsers veroorzaakten overstromin gen om zich te verdedigen en bliezen tenslotte uit wraak de dijken van een pas drooggemaakt gebied ten Noorden van Amsterdam op. Een ieder, die de reusachtige kra nen en pompen in die gebieden in de jaren 1945 en 1946 heeft zien wer ken, is er van verzekerd, dat de Ne derlanders een machtige bijdrage zullen leveren bjj de droogmaking van overstroomde gebieden in het Oosten van Engeland. Wij hadden niet verwacht, dat Nederland zo spoedig reeds in de gelegenheid zou worden gesteld om de Britse steun te belonen. Het weder heeft ons DE AUTOMOBIEL Onze regering gaat bezuinigen Na welhaast twee jaar gaat zij bezuinigen. Het is niet te vroeg. Neen, zeker niet. Terwijl Nederland onder een ondragelijke schuldenlast zucht, terwijl er overal met koortsige ijver wordt gezocht naar het gou den sleuteltje waarmede de be groting sluitend kan worden ge maakt, begint men in Den Haag tot het besef te geraken, dat men ook in eigen huis wel eens een beetje zou kunnen bezuinigen. O, het is maar een heel zuinige bezuiniging, welke thans wordt aangekondigd, en menigeen zal zuinig hebben gekeken toen hij het vernam, maar alle begin is moeilijk. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft verleden week meegedeeld, dat het aantal per sonen-auto's, bij de civiele rijks diensten in gebruik, dat op 1 Januari van het vorig jaar 7.700 bedroeg, teruggebracht is tot on geveer 4.600 op 1 Januari 1947. Hetgeen een bezuiniging bete kent van 3.100 auto's, èn van de kosten voor olie, benzine, ban den, stalling en reparaties, die voor ruim drieduizend wagens worden gevergd en die niet ge ring moeten worden geacht. Men heeft dus in Den Haag eventjes drieduizend auto's méér gebruikt dan strikt noodzakelijk was; ja, men gebruikt nog altijd méér wagens dan strikt nood zakelijk is. Want ik las verder nog, dat, o.a. „door het doen ge bruik maken van de openbare middelen van vervoer" getracht zal worden het aantal auto's nog verder te verminderen. Het is prettig dat de regering eindelijk heeft ontdekt, dat er „openbare middelen van vervoer' bestaan. Maar aan de andere kantheren van de civiele rijksdiensten in de.... tram? Men zal even aan die gedachte moeten wennen; het klinkt absurd. Wat een tijd, wat een tijd! En wie zal nog willen dienen bij die dienst als er geen auto meer op over schiet! KREEFT. evenzeer getroffen als de oorlog de Nederlandse boeren. Wy moeten het voedsel hebben, dat onze over stroomde landerijen kunnen opbren gen. Wij verwelkomen dankbaar on ze trouwe vrienden aan de overzijde van de Noordzee." De Nederlandse drijvende kranen, die gebruikt zullen worden bij het dichten van een gat in de dijk van de rivier de Trent in Engeland worden op het ogenblik gereed gemaakt voor de overtocht. Hoewel het aanvanke lijk in de bedoeling heeft gelegen drie van deze enorme grijpers naar Enge land te zenden, worden alle krachten op het ogenblik gericht op het be drijfsklaar maken van twee drijven de kranen. Eén ligt er in Amsterdam en één bij Den Oever (Wieringermeer). Zij zul len door sleepboten naar de mond van de Humber gesleept worden. Ver volgens gaan ze naar de Trent, om 't gat dat zich één mijl ten Noorden van Gainsborough in de dijk bevindt en reeds een lengte van meer dan 100 yards heeft aangenomen, te dichten. Het water dat door dit gat vrij spel over de landerijen heeft gekregen, overstroomde nu reeds meer dan 20.000 acres bouwland. Het ligt voorts in de bedoeling, tientallen pompen naar Engeland over te -brengen, die ons destijds kort na de bevrijding door de gealliëerden wa ren geleverd. Gisternacht is in een winkel in glas- en aardewerk aan de Amsterdamstraat 26 te Haarlem een roofmoord gepleegd, waarvan de 77-Jarige winkelier C. Kos ter het slachtoffer is geworden, terwül zUn vrouw ernstig is gewond. Omstreeks 3 uur in de nacht stond de vrouw van Koster even op. Toen zij de deur naar de keuken opende werd zij aangevallen door een Inbreker, di» blijk baar door het W C-raampJe was binnen gekomen. De inbreker bracht de vrouw een aantal steken toe met een koubeitel en dwong haar daarna om te zeggen waar het geld verborgen was. De zwaargewonde vrouw bracht hem naar de huiskamer, doch Inmiddels was haar man op het la- waal afgekomen. Hij werd in de huls kamer door den inbreker met een beitel zodanig gestoken, dat hij even later over. leed. De dader maakte zich daarop meester van het geld, onderzocht de kleren van zijn slachtoffer en nam daarna ijlings de vlucht. Op het hulpgeroep van de vrouw wer den de buren wakker, die daarop de po litie waarschuwden. De vrouw is naar de Maria-Stichting overgebracht, waar zij tegenover de poli tie verklaarde, dat de dader een Jonge man van omstreeks 25 jaar is. De politie stelt alle pogingen in het werk om den onverlaat op te sporen. De dader moet van top tot teen onder het bloed hebben gezeten, want de weg die hij genomen heeft op zijn vlucht was met bloed getekend. Nader kan worden gemeld, dat de dader zich meester heeft kunnen ma ken van een bedrag van ca. twee dui zend gulden, dat zich bevond in een kastje in de huiskamer. Tegen den SS'er J. Peening uit Pur- merend heeft de advocaat-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Amster dam, mr. J. Besier, gistermorgen de doodstraf geëist. De verdachte had o.m. in België en in de Betuwe tegen de oprukkende gealliëerden gevochten. Op 9 en 10 Mei aanstaande zal de Eerste Kamer van het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, onder pre sidium van prof. dr. J. A. van Hamel, de zaak van jhr. D. J. de Geer, oud- mlnister-president, behandelen. De samenstelling van het Hof zal zijn: president: prof J A van Hamel, rechts geleerde raadsheren mr. F. R. Mijnlieff en mr F P T H Rolingh, militaire raadsheren gen.-maJoor A R v d Bent en schout-bij nacht H Jolles. De procureur fiscaal is mr W P Bakhoven. Op 9 Mei zal het Hof de getuigenver horen afnemen en op 10 Mei zullen requi sitoir en verdediging worden gehouden. In de dagvaarding wordt Jhr De Geer ln hoofdzaak ten laste gelegd: dat hij tijdens het verblijf van de Nederlandse regering ln Engeland zich naar het door den vijand bezet gebied heeft begeven en aldaar zijn brochure „De Synthese van de Oorlog" heeft doen verschijnen en ver spreiden. Op de lange lijst der getuigen in deze zaak bevinden zich ook de namen van verscheidene oud-ministers en andere vooraanstaande personen van de Londense regering. Een deputatie van de Algemene Bond van Ouden van Dagen heeft, namens ge noemde bond, op het Ministerie van So ciale Zaken aan minister W. Drees, als blijk van waardering voor zijn beleid in zake de Noodvoorzleningswet voor Ouden van Dagen, een vulpen aangeboden 2n daarbij de wens uitgesproken, dat het hem gegeven mocht zijn, met deze pen nog vele sociale wetten te ondertekenen. Mevrouw Drees werd een vaas met bloemen geschonken. Namens alle ouden van dagen aan vaardde de minister de benaming van „Vader der Ouden van Dagen", Nederland zal binnenkort een lucht vaartovereenkomst met Z.-Afrika slui ten. Voorlopig zal de K. L. M. éénmaal 's weeks naar Amsterdam en Ned.-Indië naar Johannesburg vlieger. Later hoopt' men tot de instelling van een 4 maal wekelijkse returnvlucht te komen De Tsjechoslowaakse consul in Pa rijs, Raegejac, werd niet, zoals wij gis teren meldden vermoord, maar heeft zelfmoord gepleegd. De violist Jehudi Menuhin heeft 't honorarium, dat hij voor zijn optreden op het Volks concert te Amsterdam ontving, afge staan aan het pensioenfonds van het Concertgebouw. Gistermorgen werd'een 69-jarige vrouw uit Eemnes door een vrachtauto gegrepen en op slag gedood. De auto reed door. Bij de gevechten in Griekenland wer den 147 guerilla-strijders gedood en 91 gewond of gevangen genomen. Volgens een mededeling van het statis tisch bureau der V. S. is de bevolking der Verenigde Staten sinds 1940 met 10 millioen toegenomen. De 40-ja- rige metselaar S. P. uit Bussum werd door de rechtbank te Amsterdam wé- gens doodslag op zijn vrouw tot 7 jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Amsterdam is een tweejarig jongetje uit de eerste étage op een betonnen vloer gevallen en aan de bekomen ver wondingen overleden. De Chi nese regering zal, teneinde het staats- inkomen te vergroten een aantal staats bedrijven in openbare verkoop brengen Naar het ANP verneemt zal bin nenkort de Tweede Kamer een wetsontwerp bereiken, dat een re geling inhoudt, waarbij de werk gevers overheid zowel als parti culieren worden verplicht bij aanstelling van nieuw personeel een zeker aantal minder-valide arbeidskrachten in dienst te nemen. FRANKRIJK OPENT REGERINGSWINKELS. Ongeveer 40 levensmiddelenwinkels der regering zijn gisteren te Parijs ge opend. Zij vormen een onderdeel van de regeringscampagne tegen de zwar te handel. Er worden zowel gerantsoe neerde als vrije artikelen verkocht te gen wat de regering .redelijke prijzen" acht LATER TIJDELIJK OPKLAREND. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig vaq Dinsdagavond tot Woensdagavond. Aanvankelijk vooral in het noor den van het land nog harde wind tussen zuid-west en west met en kele regenbuien. Later afnemende zuidwestelijke wind en tijdelijke opklaringen. Weinig verandering van temperatuur. Het bestuur van de Friese bond van zelfstandige melkhandelaren heeft het volgende telegram aan den minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening gezonden: „Het bestuur van de Friese bond van zelfstandige melkhandelaren in vergadering bijeen verzoekt u beleefd doch dringend de melk in de produc tiegebieden ten spoedigste van distri butie vrij te maken, daar in dit gebied de clandestiene melkaflevering een dergelijke omvang heeft aangenomen, dat er grote hoeveelheden volle melk, dus boter verloren gaan." Tengevolge van de hevige regenbui en op de Paasdagen hebben op talrijke plaatsen overstromingen plaats gehad. Het verkeer tussen Luik en Verviers is onderbroken en ook in de omgeving van Luik hebben verschillende trol leybussen de dienst moeten stopzetten. Bij Bergen is een dijk op verschil lende plaatsen bezweken, waardoor aanzienlijke schade aangericht werd en veel vee verloren is gegaan. In de streek van Charleroi zijn gehele dorpen geïsoleerd. Het laaggelegen gedeelte van Eupen staat geheel onder water, tussen Verviers en Herbestal is een gedeelte van de spoorbaan ingestort. Ook de provincie Brabant bleef niet gespaard. Tussen Halle en Buizingen is de Zenne buiten haar oevers getre den. DETROIT, S April (Reuter), De Amerikaanse automobielmagnaat Hen- ry Ford lg te Detrolt overleden. Henry Ford heeft de leeftUd van 83 jaar bereikt. HU werd 30 Juli 1863 op een boerderU te Greenfleld (Michigan) geboren als zoon van een Iers Immi grant en een moeder van Nederlandse afkomst. Tot zijn 16e jaar volgde hij de lessen op een school bU Greenfleld, waar hU zich een ijverig leerling betoonde. Daarna trad hU ln dienst bU een reparatie-inrich ting van klokken en horloges. In zijn vrije tijd ontwierp hU een nieuwe dors machine. Plotseling kwam hij op het idéé een door olie aangedreven „voer tuig zonder paard" te construeren. In 1890 vervaardigde WJ een twee-cyltnder model en, na 18 jaar van onderzoekingen en practlsch werk ln een rijwlelfabriek, kwam in 1903 de Ford Motor Co. tot stand met een kapitaal van 100,000 dol lar. Zestien jaar later kocht Henry Ford de aandeelhouders uit, waarbij hU hun 12.500 dollar betaalde voor elk aandeel van 100 dollar. De zaken verliepen zo voorspoedig, dat Henry Ford tenslotte bekend stond als de rijkste man ter wereld. Uitvinder van de lopende band Het is zo goed als zeker, dat men Ford later hoofdzakelijk zal beschouwen als ,.de vader van massa-productie". Hij vond zelf de lopende band uit, waarbij een aantal arbeiders werden geplaatst op be paalde plaatsen naast een bewegende band, elk met een nauwkeurig omlijnde Zoals we ons in het leven meerma len van te voren verheugen op het vooruitzicht van een of ander prettig evenement en dikwijls meer vreugde vinden in het vooruitzicht dan in het beleven, zo ging het mij en wellicht vele anderen ten aanzien van het jaar lijks voetbalgevecht, HollandBelgië. Er zat vandaag een vreemd smaakje aan, of liever, er zaten een paar kaartjes in de soep. 't Begon al toen ik een groepje Belgen, dat achter mij zat, vroeg, of ze gemakkelijk kaarten had den kunnen krijgen. „Da was gans nie correct gegaon, we nebben dr' maor drie duizend gehad en 't wederkerig contract is zes duzend! Me souen eerst hiel nie gekommen sljn oit protest. On ze jongens zitten nie an 't banket, maor gaon direct na hois!" Dat was 't eerste kaartje. De Hollanders beginnen uitstekenden Bergman maakt een prima goal. Gelukkig waart over het stormach tige Stadionveld de rechtvaardigheid en krijgen de rappe Belzén de verdien de gelijkmaker. Onze Zuidelijke buren schakelen over van de tweede naar de derde ver snelling. We missen nu een Bas Paau- we, een Kick Smit en vd Bun kan zich niet snel genoeg herstellen. De Belgen, die sterker zijn, maken 21, maar de arbiter kent de goal niet toe. M'n Vlaamse buren beginnen te loei en; „Oei! Oe!" Gelukkig brengt de rust een beetje kalmte en de Belzen laten de cherrie fles met het glaasje zonder voet, rondgaan. „Menierke mot er ook ene vatten!" Hoewel we absoluut niet sterker zijn, gaan onze jongens na rust stevig ge armd met Vrouwe Fortuna en wij staan met 21 vóór. Nu ontvlamt 't Zuidelijke vuur, zo wel op het veld als achter ons. „Allez, Lamberechts!, Nom de Dieu!" Lamberechts weet juist voor de out- lijn de bal uitstekend voor te zetten en Decleyn scoort. Blijkbaar was enkele seconden daarvoor fric-kick gemaakt, waarvoor de scheidsrechter veel te laat fluit. Het gebrul van onze buren over treft thans verre de bulderende storm wind. Zij staait met opgewonden ge zichten met de Belgische vlaggetjes te zwaaien en loeien onafgebroken: „Oei! De lafferts! Oei!" De scheidsrechter blijft echter bij zijn beslissing. Gelukkig komt spoedig daarna het einde. Het scoringbord wijst aan: Holland België 21. Voor ons gevoel hebben we vanmiddag helemaal niet gewon nen. We lopen de trappen af en over al die diepe verontwaardiging van on ze Zuidelijke vrienden. Binnenkort moeten onze jongens naar België voor de returnmatch Let s op lezers, hoe de Vlaamse Leeuw za, brullen. Oei! Toean Tik-Tik. werkzaamheid. Hierdoor konden zijn au tomobielen sneller worden gebouwd dan ooit te voren. Sindsdien ls dit systeem nagevolgd ln fabrieken over de gehele wereld en de basis geworden van de mo derne productie-methoden in de industrie Het eerste product was het beroemde T- model, dat tot 1927 het standaard-model bleef en ln alle delen van de wereld werd gezien. Daarna werd het vervangen door het model A. Henry Ford ls niet alleen „vader van de massa-productie" en automobiel-fabri kant. HU was ook een zakenman, wiens belangen zich uitstrekten tot de State Bank of Detrolt, de scheepvaartwerëld^ de rubber- en vliegtuigindustrie, alsmede de confectie- en levensmiddelen-industrie Op het terrein der glasindustrie was hU de tweede producent ln de Ver. Staten Socioloog en philosoof Ford was ook socioloog en, op zUn eigen wUze, philosoof. HU was over tuigd pacifist. Zijn economische Inzich ten brachten hem er toe, Roosevelts New Deal te bestrijden. HU was tegen stander van staatsbemoeiing met de ondernemingen en van erkenning der vakorganisaties. HU voerde een 32-urlge werkweek ln en een minimum-dagloon van 5 dollar, doch weigerde de vak verenigingen te erkennen. Daarop wer den zijn artikelen geboycot en werd hU van alle regeringscontracten uitgeslo ten. HU hield echter vol, tot hU ln 1934 plotseling capituleerde. Zijn zoon Edsel werd ln 1919 president van de Ford Motor Company, doch stierf ln 1943, waarna Henry Ford zUn taak overnam. Na de capitulatie van Japan trad hij voor de tweede maal af, waarna rijn kleinzoon „Henry Ford II" zUn plaats innam. Ford's persoonhjk vermogen wordt ge schat op ruim 200 millioen dollar. ZUn Industrieel bezit zal overgaan op zijn weduwe, zijn schoondochter mrs Edsel Eleanor Ford en haar vier kinderen, o.w. .Henry Ford n". De activa van de Ford Motor Company bedroegen ultimo 1946 ongeveer 750 ipil Hoen dollar. Later is medegedeeld, dat Ford's overlijden toegeschreven wordt aan in wendige -bloeding. Rouw over de gehele wereld. Henry Ford n maakte bekend dat de werkzaamheden van de Fordmaat schappij over de gehele wereld ge staakt zullen worden, en de vlaggen der maatschappij zullen halfstok gehe sen worden tot na de teraardebestelling van Henry Ford op Woensdag. Terwijl de U.N.O., nazaat van de Volkenbond, zich nog ln de periode der groeistuipen bevindt, de commissie, welke de beperking der bewapening voorbereidt, vastgelopen is op het probleem der atoom-energie en de conferentie te Moskou nog altijd niet de overeenstemming heeft bereikt, welke nodig is om een grondslag te vinden voor het vredestractaat, dat aan Duitsland zal worden opgelegd; terwijl dus de eensgezindheid en de overeenstemming tussen de grote mogendheden vèr te zoeken is, geeft het thans oppermachtige Amerika duidelijk blijk van de wil om de wereldpolitiek te beheersen, om een wereldorde te scheppen naar eigen inzicht en begrip en het doet het voorkomen, alsof het dit wil door zetten, desnoods met kracht van wa nen, desnoods met geweld. Sinds generaal Marshall, terugge keerd uit China, waar hij de expansie politiek der Sovjet-Unie van een ge vaarlijke zijde heeft leren kennen, de leiding van buitenlandse zaken uit handen van Byrnes heeft overgeno men, is de politiek van de Ver. Staten steeds agressiever geworden. Byrnes had die politiek trouwens reeds in zijn sensationele rede, te Stuttgart ge houden, uitgestippeld, maar Marshall heeft het niet bij woorden gelaten, hij is tot daden overgegaan. De bezetting van de Japanse mandaat-eilanden in de Stille Zuidzee was zulk een daad. Het besluit der regering om Grieken land en Turkije steun te verlenen tegen de gevaren, welke deze landen van de zijde der Sovjet-Unie bedrei gen, is daarop gevolgd en de toon van Trumans redevoeringen is steeds agressiever geworden, steeds dreigen der, al richt deze dreiging zich op 't behoud van de vrede, desnoods door middel van strijd. Het is een onaantrekkelijke en vrij gevaarlijke vorm om het handhaven van de vrede te bevorderen, maar klaarblijkelijk ziet men te Washing ton geen andere weg om de obstruc tie te breken, welke door Rusland, zo wel bij de ontwapeningsbesprekingen als bij de onderhandelingen te Mos kou, wordt gevoerd. Want in het Witte Huis ziet men de Russische po litiek als een vorm van obstructie, van lijdelijk verzet; in het Kremlin heeft men hieromtrent allicht een hier van afwijkend begrip. De rede van president Truman, uitgesproken op het jaarlijkse diner van de democratische party, kondigt wederom daden aan. Washington wenst eens en vooral paal en perk te stellen aan de pogingen van de Sovjet-Staat om zyn invloedssferen uit te breiden in westelijke richting. Die pogingen zijn onmiskenbaar en ook begrijpelijk. Wanneer Rusland waarborgen verlangt voor de vrye vaart door de Dardanellen en party trekt van de onrust ln Griekenland om zich op de duur te verzekeren van een basis aan de Middellandse Zee en wanneer het tot op zekere hoogte zy'n politieke invloed in Oost-Duitsland dat door zijn legers, en met grote offers, veroverd is, steviger wenst te vestigen, volgt het een politieke Ujn, welke iedere grote mogendheid in ge- ïyke omstandigheden volgen zou. En het kan, redelijkerwijs, van dit stre ven geen afstand doen, alleen omdat een andere mogendheid, in dit geval Amerika, afkerig is van de Russische ideologie. Amerika echter is zeer beducht voor deze communistische ideo logie en kan de regeringsvorm der Sovjet-Unie niet anders zien dan als een dictatuur, welke zich met de Amerikaanse opvatting van het be grip democratie moeilijk verenigen laat. Hier staan dus niet slechts twee grote gewapende machten, maar ook twee levensbeschouwingen tegenover elkaar. Men zal echter goed doen zich niet te zeer te laten verontrusten door de heftige woorden van den president, zy zyn ook voor „binnen lands gebruik" bestemd. Truman moet zyn politieke tegenstanders winnen voor zyn Balkan-politiek. En een politicus vindt dan by rhetorische heftigheid wel eens baat. U. Met betrekking tot de uitgebreide smok kelhandel van Nederlandse bloembollen naar Engeland deelt de „Daily Express' mede, dat de Engelse douane-autoriteiten verschillende Jachten langs de Oostkust lp beslag genomen hebben. De smokkelaars vervoerden de bloem bollen met deze Jachten, in ruil voor En gelse sigaretten en andere ln Nederland schaarse artikelen. Een wagen, geladen met zakken bloembollen, werd in beslag genomen. Opslagplaatsen heeft men tot aan de westkust van Engeland gevonden Men verwacht, dat het onderzoek in deze smokkelhandel, welke grote afmetingen aangenomen had, weldra zal beëindigd worden. Teneinde op het spoor van de smokkel handel te komen, ontcijferden de doua ne-autoriteiten een geheime code, welke door de zwarte handelaren in Londen en Amsterdam gebruikt werd voor het doen van mededelingen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1