Een nieuw SCHIPHOL verrijst Wederom doodstraf tegen een vrouw Weer extra tabak Financiëringsregeling nieuwbouw 1947 ook voor gelrottenen NEDERLAND en JAPAN DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Stationsgebouw van enorme afmetingen Hors d'Oeuvre Prof. Romme geen Gou ve rneu rrGene raai Hoofdprijzen Staatsloterij Volgende Jaarbeurs 1727 September Amsterdam passeerde de 800.000 Moskou succes of mislukking? Een millioen maal vergroot 27 April bóllen-Zondag Opheffing kamp Spijkerboor J Vriendin van Ans van Dijk Van nabij en verre Strassburger weer op tournee De nieuwe salarisregeling onderwijzers De gulden devalueer! niet Weetéecicht BUREAU: Kon In ga tri»t 7t-M Den Helder Telefoon O lro 449041 DlrJ. Btjlsma DINSDAG 15 APRIL 1947. Voortzetting van de 70e JAARGANG No S34«. HELDERSCHE COURANT Achrartentl**: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mm. Kleine ed- vertentlee („Juttertje»") tot li woorden 7t cent, eUc woord meer cent Abonnementen: per kerarui l I.—. per poet t t.N H- ofdred acteur: M H. 1. Cyldert, Rayooredaetenren O. A Dekken en W. Kok. Vóór dat het gTote stationsgebouw op Schiphol, dat men tegen de zomer van het volgend jaar gereed hoopt te krijgen, klaar zal zijn, zullen op de Amsterdamse luchthaven enige voorlopige gebouwtjes worden opge trokken, die aan het grote gebrek kan ruimte op Schiphol gedurende de overbruggingstjjd tegemoet zullen komen. Zo zal het passagiersrestau rant, dat douanegebied is, vergroot worden ten koste van de huidige be zoekersrestauratie. Voor de bezoekers Is een nieuwe koffiekamer in aan bouw, die aan de rand van het eigen lijke vliegveld zal worden opgetrok ken. Hierbij is geprojecteerd een be scheiden terras, zodat men deze zomer wederom op enigszins com fortabele wijze de bedrijvigheid op Schiphol zal kunnen gadeslaan. Dit passagiersrestaurant zal binnen twee maanden gereed zijn. Drie maan den van staking en vier maanden vorst hebben de werkzaamheden op Schip hol zeer vertraagd, doch ook de steeds gewijzigde plannen voor het stations gebouw zijn aan deze vertraging schul dig. Het gebouw, dat thans wordt op getrokken, heeft een oppervlakte van 1(J 000 m2, een lengte van 220 m bij een diepte van 45 m. Desondanks zal ook dit stationsgebouw nog te klein blij ken, doch men heeft de bouw thans niet verder willen vertragen. In deze geweldige ruimte zullen practisch alle diensten van het bedrijf worden onder gebracht. Ook de buitenlandse maat schappijen zullen hier een plaats vin den. Niettegenstaande de grote kosten die aan de bouw van dit nieuwe sta tionsgebouw besteed zullen worden (de laatste raming beloopt 1.800.000 gulden), zal het een semi-permanent gebouw zijn. Verwacht wordt, dat het ongeveer zes tot tien jaar dienst zal doen. Een motor-proefstation. «ik Op het technisch emplacement zal een motorproefstation worden opge trokken voor de contróle der vlieg tuigmotoren. Met het oog op het ge weldige lawaai, dat hier ononderbro ken zal heersen, wordt aan de bouw van dit proefstation de grootst moge lijke zorg besteed. Het zal worden uit gerust met geluiddempende installaties en geluidsgangen, die het geraas zul len versmoren. Bouw en installatie van dit proefstation worden geraamd op LEVEND BEGRAVEN Onlangs las ik in deze krant een verhaal Over den Yogi Rema- nand Swami, die zich levend be graven liet en gedurende een etmaal doorbracht in een met ce ment dichtgepleisterd graf. De heer Swami kwam er weer spring levend uit. Het is alleen maai een kwestie van wil, zeide hij. Daaraan twijfel ik niet. Waar een wil is, is een weg. Het is maar de vraag hoeveel wil nïfen heeft. In vind alleen dat deze man niet erg practisch is. Waarom richt hij zijn wil, als die dan zo sterk is, niet op iets vrolijkere? Een graf, dichtgepleisterd of niet, zal hij mettertijd vanzelf wel vinden, ook al wil hij het, als het zover gekomen is, niet. Wat ik zou willen weten is, of zijn wil sterk genoeg zal zijn om, wan neer zijn uur, zoals men dat zegt, geslagen heeft, er buiten te blij ven. Dót zou pas een merk waardige demonstratie zijn en den man zowel in figuurlijken als in letterlijken zin onsterfelijk ma ken. Natuurlijk kan de heer Swami altijd zeggen, dat hij het vermogen daartoe inderdaad be zit en eeuwig in leven zou kun nen blijven indien hij zou wil len, maar dat hij die onsterfelijk heid niet begeert, 't leven moede is en dus niet wil. Niemand zal kunnen bewijzen dat hij eigenlijk wèl wil, maar niet kón. Zijn bewering zou bovendien zeer aannemelijk zijn. Zo aan genaam is het leven van een Yogi nu eenmaal niet. Het moet geen pretje zijn het leven door te brengen met allerlei benau wende en pijnlijke demonstraties, alleen maar om het publiek te imponeren met bovennatuurlijk wilskracht-vertoon. Wanneer men zijn leven lang vuur gegeten heeft en in bomen heeft moeten klim men, die er eigenlijk niet zijn en op een matras van puntige spijkers geslapen heeft in plaats van op eiderdons, verlangt men allicht naar het zachte en pijn loze bed, dat de genadige dood voor ons spreidt. Overigens is een Yogi. als de heer Swami, geen zeldzaamheid Talloze mensen brengen, spring levend, hun dagen door in een gepleisterd graf, soms hun leven lang, en zij weten het niet eens. Hun hart klopt normaal, hun bloedsomloop en hun spijsverte ring laten niets te wensen, maar zij zitten onder het cement van hun domheid, bekrompenheid en vooroordeel en ontwaken daaruit geen ogenblik. En niemand die dit als een wonder beschouwt! KREEFT. anderhalf tot twee millioen gulden. De centrale reparatiewerkplaats van de K L.M., die eveneens op het technisch emplacement in aanbouw is, zal bin nen enkele maanden in gebruik kun nen wi len genomen. Verder worden thans plannen uitgewerkt voor een ze vende hangar met afmetingen 96 bij 40 meter. Waarschijnlijk zal met de bouw van deze hangar over enkele maanden een aanvang worden gemaakt. Van bevoegde zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat de berichten, welke in de pers circuleren als zou vaststaan dat prof. Romme %zeer bin nenkort tot gouverneur-generaal zal worden benoemd, onjuist zijn. Aanstaande Donderdag zal weer een bon bekend gemaakt worden voor twee rantsoenen tabak en een bon van drie rantsoenen. Er wordj dus een extra rantsoen verstrekt. Dit is nu reeds enige keren geschied. In het vervolg zullen, naar hej zich laat aanzien, elke veertien dagen bonnen aangewezen worden voor vijf rantsoenen. Dit dient echter niet te worden beschouwd als een normale rantsoenverhoging, doch als een extra verstrekking op grond van onze tabakspositie, die dit ex traatje voor de rokers toelaat. Er worot naar gestreefd, de volgen de maand over te gaan tot de verstrek king van zes rantsoenen per veertien dagen, doch het staa^ n°2 lang niet vast, dat dit gelukken zal. (Het Vrije Volk) 's-GRAVENHAGE. - f 25.000: 14314. f 1500: 9963. f 1000: 4303. 4643, 15615. f 400: 111)62, 13152, 17316, 20750. f 200: 5045, 5726, 9352, 20485. f 100: 2483, 8256, 10803, 11979, 13481, 14703, 14779, 15303. 's-Gravenhage. - De afdeling voor lichting van het ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting deelt ons het volgende mede: De onlangs verschenen financierings regeling Nieuwbouw 1947 bedoelt par ticulieren in staat te stellen ook onder de tegenwoordige abnormale omstandig heden nieuwe woningen te bouwen. De inhoud dezer woningen mag ten hoog ste 500 kubieke meter bedragen en de daarbij eventueel behorende noodzake lijke bedrijfsruimten eveneens ten hoogste 500 kubieke meter. Betrokke nen dienen zelf ten minste 15 van de bouwkosten te fourneren. Het rijk ver leent onder bepaalde voorwaarden eveneens 15 als tweede hypotheek, de rest moet als le hypotheek op de kapitaalmarkt worden gevonden. Het rijk verleent gedurende 10 jaren (in dien noodzakelijk daarna nog geduren de ten hoogste vijf jaren) een jaarlijkse bijdrage, waardoor het bezit van het nieuwe pand rendabel kan worden ge acht. Wanneer de verstrekking van deze jaarlijkse bijdragen ophoudt zal worden bepaald, welk deel van de bouwkosten dan nog onrendabel is. Het gevonden bedrag wordt aan den betrokkene uitgekeerd, die het dient te gebruiken ter aflossing van de tweede De raad van beheer van de Konink lijke Nederlandse jaarbeurs heeft thans de data van de 49ste beurs definitief vastgesteld. De najaarsbeurs zal dien overeenkomstig worden gehouden van Woensdag 17 tot en met Vrijdag 26 September 1947. Doordat de verwerking van de zeer vele gegevens zoveel tijd vergt, ont dekte het Amsterdams Statistisch Bu reau eerst Maandag dat op 7 Februari J.L het inwonertal van de hoofdstad de 800.000 bereikte met de inschrijving van de die dag geboren Maria Cornelia Geerking, Mercatorstraat 117 II. Terstond na het bekend worden van dit feit begaf wethouder B. S. Polak zich naar de ouders van de 800.000ste en bood hun namens het gemeentebe stuur van de hoofdstad een spaarbank boekje aan, waarin het stadsbestuur een bedrag had doen tegoedschrijven, dat op de 18e verjaardag van Maria Cornelia te harer beschikking komt. (rijks) hypotheek en een deel van de eerste hypotheek. Hij houdt dus daar na een onroerend goed in eigendom, waarvan het bezit volkomen rendabel kan worden geacht. Ook de herbouw van verwoeste woningen kan op grond van deze rege ling worden gefinancierd, waarbij de betrokkenen dan hun grootboekin schrijving dienen aan te wenden als het ingevolge bedoelde regeling vereiste eigen kapitaal. De gemeentebesturen zijn omtrent de toepassing der rege ling volkomen ingelicht. Howard Smith, CBS-commentator, heeft in een uitzending van Radio Moskou medegedeeld, dat volgens kringen aldaar de mogelijkheid be staat, dat de volgende 48 uren er over zullen beslissen of de conferentie een mislukking of succes zal worden. „De Grote Vier zijn van plan tijdens hun volgende bijeenkomst een be sluit te nemen, ten aanzien van het Vredesverdrag met Oostenrijk. In dien zij dit doen, zal men in het laatste en beslissende stadium zijn". De algemene impasse, waarin de con ferentie is geraakt, kan misschien worden doorbroken indien Marshall en Molotof een oplossing kunnen vinden voor de eisen der Sowjet-Unie ten aanzien van de herstelbetalingen door de westelijke zönes van Duitsland, al dus de commentator. De Finse natuurkundige en specia list op het gebied der electronen- microscoop, Magnan, heeft in het Instituut de France een micros coop vervaardigd, welke 'n mil lioen maal vergroot. Met dit in strument hoopt men voor de eerste keer de moleculaire struc turen te kunnen waarnemen. De tinbaggermolen Kalmoa, die op 27 Februari naar Biliton vertrok, doch onderweg door de slechte weersomstandigheden zodanig werd opgehouden, dat het niet meer mogelijk was de oversteek naar Indonesië voor de Zuid West Moesson te volbrengen, passeert Rotterdam bil de terugtocht naar Bolnes Wanneer de zon en 't weer niet voor onaangename verrassingen zorgen, zal de traditionele Bollen-Zondag dit jaar waarschijnlijk op 27 April vallen Op die datum zullen de meeste bollen- gewassen in bloei staan, zodat deze Zondag wellicht het gros van de bol- lentoeristen van 1947 zal moeten ver werken Met Ingang van 1 Mei a.s. wordt Fort Spijkerboor als interneringskamp opge heven De gedetineerden zullen nog deze week worden overgebracht naar Den Helder en elders. Wel zijn geruchten omtrent de ver dere bestemming van dit fort in om loop, doch officieel staat nog weinig vast. Voor zakenlieden uit onze gemeente betekent deze opheffing een achteruit gang. ERNSTIGE BOTSING Een ernstige botsing van een motor rijtuig tegen een personenwagen op de Rijksweg Amsterdam—Amersfoort heeft Zondag het leven gekost aan een 12-jarigen jongen, J. Roest uit Am sterdam, die op de duo van 'de motor zat. De auto werd bestuurd door den heer J. P. G. uit Zaandam, die uit de richting Amsterdam kwam en, ter hoog te van het theehuis „Het Kamp" links af een laan wilde inslaan Tezelfder tijd kwam uit de richting Amersfoort de heer H J V, uit Haarlem op zijn motor aanrijden Op de duo zat het 12- jarige knaapje Roest Met volle vaart botste het motorrijtuig tegen de auto aan, waardoor het knaapje op de weg werd geslingerd en bijna onmiddellijk overleed De motorrijder bekwam naast enige schaafwonden een hersenschud ding Auto en motor werden zwaar beschadigd ELK KWARTAAL INENTING TEGEN DIPHTERIE. De regering heeft aan de burgemees ters verzocht maatregelen te treffen welke er toe zullen leiden, dat ten min ste ieder kwartaal in elke gemeente gelegenheid wordt gegeven tot koste loze inenting tegen diphterie, zulks niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen. DE TWEEDE SLAG OM ENGELAND. Deed Engeland gedurende de oorlog aUes om de overwinning te be halen, nu spant men alle krachten in teneinde de vrede te winnen. De mechanisatie van de landbouw vormt een belangrijke steun bij het opvoeren van de levensmiddelenproductie. Hier bewonderen akliedeif tfn iinüiinHn^iiniafhin», waarbij de aggregaten voor de tractor zitten. Opnieuw is voor het bijzonder ge rechtshof te Amsterdam de doodstraf geëist tegen een vrouw ditmaal de 28-jarige Branca Simons uit Am sterdam. die als V-vrouw van de S.D. en als vriendin van de reeds ter dood veroordeelde Anna van Dijk bijna 1 jaar lang en wel van Mei 1943 af op geraffineerde wijze het vertrouwen van in nood verkerende Joodse Nederlanders wist te winnen en daarvan zoals de advocaat-fis- caa: in zijn requisitoir zeide een schandelijk misbruik heeft gemaakt. Met haar vriendin Ans van Dijk ver zamelde zij gegevens over onderduik adressen van Joden, liet zich bij arres tanten insluiten om van hen inlichtin gen te verkrijgen en verschafte alle ge gevens, die haar op deze wijze ter ore kwamen, aan den S.D.-rechercheur Pie- ter Schaap. Hoeveel Joodse Nederlan- ^ers door haar toedoen gedeporteerd zijn naar Duitsland en Polen is niet meer na te gaan, maar dat zij de dood van talrijke Nederlanders op haar ge weten heeft, staat vast. Een geit van den heer S. Timmers te Waspik schonk het leven aan twee gei ten en twee bokken. De ge meenteraad van Smallingerland heeft besloten de brugtol aldaar op te hef fen, waardoor het aantal tollen in Friesland tot drie wordt teruggebracht. Op de Jaarbeurs te Utrecht zal Zweden niet vertegenwoordigd zijn, omdat door de strenge vorst de ver zending van materiaal onmogelijk was. De lijken der zes inzittenden van het Belgische militaire vliegtuig dat bij Dalbry in Schotland is neergestort, zijn gisteren per vliegtuig naar België overgebracht. De tentoonstel ling „De Hofstadbloem" te 's-Graven hage is Zondagavond gesloten; men boekte ruim 170.000 bezoekers. Zware regenval heeft in een gebied in het Noorden van Brazilië grote over stromingen veroorzaakt. Duizenden ge zinnen zijn dakloos. De Deense hofmaarschalk heeft meegedeeld, dat de toestand van koning Christiaan, waarover men ten zeerste bezorgd was, iets beter is. Op een bijeen komst van Noorse bisschoppen werd besloten geen filmvoorstellingen in kerken toe te laten. Gedurende de maand Maart is 196.390 ton brood graan. bestemd voor de Britse zóne in Duitsland uit de Ver. Staten in Duitse havens aangevoerd. Gistermor gen, precies op tijd, te half één steeg de „Friesland" van Schiphol op voor de - eerste officiële tocht in de regel matige dienst van Amsterdam op de Zuid-Amerikaanse staten. ,Zij heeft zoveel levens ten verderve gevoerd, dat zij zelf geen recht meer heeft om te blijven leven" zo besloot mr. M. H. Gelinck zijn requisitoir, waarna hij de doodstraf requireerde. Het Nederlandse circus Mikkenie Strassburger, dat vorige week twee maal door de storm een tent verloor, is thans weer reisklaar en zal op Za terdag a.s. volgens het vastgestelde plan zijn première te Almelo geven. Alleen de voorstellingen te Arnhem zijn afgelast moeten worden, deze zul len echter later worden ingehaald. Karei Strassburger heeft zich dank zij de welwillendheid van een zijner collega's in Frankrijk van een nieu we grote tweemaster kunnen voorzien. Deze is reeds te Hilversum aangeko men. Dank zij de medewerking van leveranciers zijn ook het houtwerk en andere vernielde onderdelen volkomen vernieuwd kunnen worden. Bijzonder getroffen was de directie van het cir cus Mikkenie Strassburger voor de vele tekenen van medeleven uit alle delen van het land, die zij na de stormramp heeft mogen ondervinden. DOODSTRAF VOOR MOORDENAAR VAN DOMELA NIEUWENHUIS. De 43-jarige chauffeur G. W. Nie- zwaag werd door de Groninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden, conform de eis, veroor deeld tot de doodstraf met levenslange ontzetting uit de kiesrechten. N. had deelgenomen aan razzia's. Tevens was N schuldig bevonden aan moord op mr. Domela Nieuwenhuis en mede plichtig aan moord op den gemeente opzichter Ramaker te Groningen. 's-Gravenhage. - Donderdag 17 April a.s. zal dr. J. H. Wesseling, raads adviseur bij het ministerie van O., K. en W. van 20 tot 20,15 uur over beide zenders enige mededelingen doen over de nieuwe salarisregeling voor onder wijzers. Naar aanleiding van de in een deel der Nederlandse pers en ook in de buitenlandse pers gepubli ceerde berichten, waarin melding wordt gemaakt van de mogelijk heid, dat de Nederlandse regering een waardevermindering van de gulden in overweging zou hebben genomen, is het A.N.P. van offi ciële zijde gemachtigd al deze geruchten ten stelligste tegen te spreken. Er zal In het kader van de maatregelen, welke de rege ring in de spoedig te verwachten nota van minister Lieftlnck, zich voorstelt te nemen geen sprake sjjB van devaluatie van de gql^n. Terwijl heel het Nabije en Verre Oosten in gisting verkeert en zich be vrijdt, of tracht te bevrijden, van de hegemonie der Westerse volken, ge rijpt, als het zich acht tot het voeren van een zelfstandige nationale en in ternationale politiek, buigt het Japan se volk, dat voor kort in Oost-Azië de toon aangaf, eerbiedig het hoofd voor het Amerikaanse gezag en voegt het zich gedwee naar de maatregelen wel ke door Mac Arthur aan het eilanden rijk worden opgelegd. Engeland heeft aangekondigd dat het zich, na twee eeuwen heerschappij, uit Brits-Indië terugtrekken zal. Het heeft Egypte prijs gegeven en zijn belangen in de Levant overgedragen aan den Ameri- kaansen bondgenoot De Nederlandse regering heeft, door het ondertekenen van het accoord van Linggadjatl, aan haar overzees gebied grote zelfstandig heid van handelen verleend. Maar te gelijkertijd haalt Mac Arthur de ban den tussen Amerika en Japan nauwer aan, en hoewel hij er natuurlijk niet naar streven zal het rijk van den Mi kado te degraderen tot koloniaal bezit men kan de klok van de wereld ontwikkeling niet achteruit zetten beschouwt hij het, allicht, als zijn plicht de politieke en economische be langen van zijn land te behartigen en dit zo voordelig mogelijk te doen. Het geen hem des te gemakkelijker vallen zal, daar hij zich, door zijn bezadigd beleid, bij het Japanse volk zeer be mind heeft gemaakt. Japan moet, vol gens Mac Arthur zo spoedig mogelijk, weer in het raderwerk van de wereld economie worden ingeschakeld. Het land is niet bij machte in zijn behoef ten aan levensmiddelen te voorzien en het is dus dringend nodig dat de in dustriële productie der Japanners op behoorlijk peil wordt gebracht, zodat dit land, tegenover de broodnodige in voer een gelijkwaardige uitvoer stellen kan. De Amerikaanse generaal heeft daarom met klem aangedrongen op een spoedige regeling welke kan leiden tot een vredesverdrag, waarbij herstelbe talingen begrijpelijkerwijs aan den overwonnen vijand moeten worden opgelegd. Dit echter is een netelige zaak. Te Washington zetelt een commissie, welke de aangelegenheden van het Verre Oosten behandelt enwaarin elf mo gendheden vertegenwoordigd zijn. Maar in de boezem dezer commissie is men het over de verdeling der betalingen allerminst eens. Rusland heeft zich reeds van een deel van de buit verze kerd, door beslag te leggen op Japans bezit in China, en wenst dit buiten de regeling der herstelbetalingen te laten. En Amerika heeft zich, zoals men weet, de eilanden in de Pacific toege ëigend. Een andere vraag is, op welke industriële ondernemingen men beslag leggen kan zonder dat de economische levenskracht van het volk te zeer wordt ondermijnd. Amerika is niet van zins een toestand te scheppen als die waarin Duitsland is geraakt en die het, in pléats van voordeel op, te leveren, 'n onderhoudsplicht opleggen zou. Her stelbetalingen zijn wenselijk, maar het is niet gemakkelijk desbetreffende wensen te verwezenlijken zonder de armlastigheid te veroorzaken van het overwonnen land. Intussen mag men verwachten, dat ook onze regering in een vredesver drag met Japan zal worden gekend. Nederland heeft in de oorlog tegen den Aziatischen vijand zware offers ge bracht en in verhouding tot zijn draag kracht wellicht zwaarder dan welke bondgenoot ook. De verwoestingen, door Japan ln ons overzees gebied aan gericht, zijn welhaast onberekenbaar, zowel in materiëel als in moreel op zicht. Het is billijk dat Nederland op een of andere wijze compensatie ver krijgt Bij de besprekingen in de Veilig heidsraad over de kwestie der voor malige Japanse mandaat-eilanden, welke door Amerika in bezit genomen zijn, heeft onze vertegenwoordiger, mr. Van Kleffens, er zijn vreugde over uit gesproken, dat het recht van Neder land om aan dit beraad deel te nemen zo volmondig was erkend, op grond van het feit, dat wij in Indië, van deze mandaat-eilanden uit, aangevallen zijn. Hij heeft het niet openlijk gezegd, maar hij heeft toch duidelijk te ver staan gegeven, dat hiermede vooruit gelopen wordt op het recht onzer rege ring om ook aan het definitieve vre desoverleg ten aanzien van Japan deel te nemen en dat op de erkenning van dit recht met reden gerekend wordt U. BEWOLKT WEER. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Bewolkt weer met voornamelijk in het Noordelijke gedeelte van "t land hier en daar enige lichte re gen of motregen. Plaatselijk nevel of mist. Overigens vrij zacht weer met meest matige wind tussen West en Zuid.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1