Ontzettende explosie in Texas City Nieuwe regeling van de onderwijzerssalarissen Rumoer rond Mengelberg Nieuwe Bonnen DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA H< ofdredeetenr: M. H. K, Cyldert, Reyonrrdectenreo c. A Dekken en W. Kok. Honderden doden en meer dan duizend gewonden Giftig e gassen de stad over Hors d'Oeuvre Als op Bikini Jaarbeurs in cijfers Voorlopig nog samenwonen Van nabij en verre STAKINGSWEE IN ENGELAND Von Papen had beroerte. Zondag bloeien de narcissen. lüeet&ecU/U 250 Gram zachte zeep V andaag gaat Helgoland de lucht in Oproep van De Bilt Goering was millionnair De weg vooruit BURZAU: Koningstraat lt-90 Den Helder Telefoon 2345 OtTO 449041 Dtr.: J. Btjlsma VRIJDAG 18 APRIL 1947. Voortzetting oan de 70e JAARGANG No. 9519. HELDERSCHE COURANT TABZXVBVl Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mja. Kleine ad vertenties (..Juttert)#*") tot U voorden 7| cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwertai. 1 1.per poet l.N Een ramp, die tot de ernstigste uit de geschiedenis van Amerika wordt gerekend, heett de havenstad Texas City in de Verenigde Staten getroffen Door een reeks van ontploffingen en branden zijn vele huizen en gebouwen verwoest. Er is geen huis onbeschadigd gebleven. Volgens de laatste berich ten zijn reeds 500 doden geborgen. Van officiële zijde wordt het aantal doden op 1200, het aantal gewonden op 1000 geschat. Niet-officiële berichten spreken echter van een veel hoger getal gewonden. Oorsprong van de ramp was een brand op het Franse schip Grand- camp, dat met een lading ammonium nitraat in de haven lag. Toen maat regelen om het vuur te blussen faalden, wilde men het schip uit de haven slepen. Vóór het echter geheel buiten gebracht kon worden, vloog het schip door een verschrikkelijke ontploffing in de lucht. Deze explo sie zette zich voort in een reeks ont ploffingen, en toen deze een aan de haven staande chemische fabriek be reikte, vloog ook dese in de lucht. Stukken staal van de Grandcamp en de fabriek werden tot 23 kilometer weggeslingerd. Een schip, geladen met 8000 tot 10.000 vaten olie, werd opgenomen en 100 meter landinwaarts geslingerd. In de stad werden vele gebouwen door het geweld der ont ploffingen verwoest. Vijftig aan de haven staande olietanks geraakten in brand. Over de stad verspreidde zich een giftige damp. Een vliegtuig, dat zich juist boven de stad bevond, geraakte door de ge weldige luchtverplaatsing onklaar en stortte neer. Overal braken branden uit. Doordat de telefoonlijnen met Texas City alle verbroken waren, was het aan vankelijk zeer moeilijk een juiste in druk van de gebeurtenissen te krijgen. Later werd gemeld, dat de havenwer ken volkomen verwoest waren en dat de stad een beeld van verwoesting bood. Op het moment der ontploffing waren honderden mensen in de haven aan het werk. Hulpploegen van het Rode Kruis vertrokken per vliegtuig van Washing ton, met voorraden morfine en bloed- plasma. Bijna de gehele politiemacht van de stad Houston werd naar de ge- LES IN WELLEVENDHEID „Hert staat niet dat u zit ter wijl een dame staat", zei ik enigs zins geprikkeld tot een stevigen knaap van om en nabij dertig lente's, terwijl die dame naast mij, en lk, bungelden aan de lus „Dit zit!" klonk het van onder mijn elleboog, uit de mond van een vinnige juffrouw, maar de dertigjarige gezetene keek mij met brutale ogen aan en zei scham per: „Je zuster!" Waarop dit sloeg weet ik niet, want de bedoelde dame aan de lus was niet aan mij verwant; ook droeg zij geen verpleegsters- gewaad en ik ben pog niet zo invalide, dat lk mij slechts on der de hoede ener verpleegster voortbewegen kan. Ik antwoordde dus beleefd en vroeg: „U zei?" De repliek volgde onmiddellijk en was nog raadselachtiger dan de eerste. „Mot je nog boontjes?' vroeg mijn gemakzuchtige mede passagier. Dit aanbod zou mij twee Jaar geleden ongetwijfeld bijzonder hebben verheugd. Op dit moment had lk er echter geen behoefte aan. Boontjes? peinsde ik, boon tjes? Doch op dit ogenblik maak te de wagen een onverwachte zwaai en een timmerman met een gereedschapskist op zijn schou der, die aan de andere kant naast mij' stond en die op de zwenking - niet was bedacht, tuimelde met zijn volle gewicht op den geze ten burger, die mij boontjes aan geboden had. „Boontje komt om zijn loontje", merkte de vinnige juffrouw snedig op. Tussen dezen Boontje en den timmerman op zijn knie had zich intussen een gesprek ontwikkeld, dat ik maar liever niet woorde lijk weergeven wil. maar waarin een huisdier, befaamd om zijn trouw en een onaangename huid ziekte te pas werden gebracht. „U zoudt voor dit onaangename incident gespaard zijn gebleven", merkte ik op tegen den veront waardigden passagier, „wanneer u deze dame uw plaats had afge staan." Waarop de dame, wier belangen ik had bepleit, zich naar mij omwendend vroeg, of ik soms.... was, en waarom ik haar een timmerman mitsgaders ge reedschapskist op haar s£, S; wilde smijten; kortom het blees mij spoedig dat de dame g^en dame was. Mijn welgemeende les in wellevendheid bleek een fiasco te zijn. Het werd voor mij een les in zwijgzaamheid. KREEFT. teisterde stad gedirigeerd. Zes uur na de ramp begon een ononderbroken stroom auto's met gewonden Houston binnen te komen. Gisterochtend is het 6000 ton meten de Amerikaanse schip High Flyer, eveneens geladen met nitraat, in de" lucht gevlogen, terwijl men trachtte het schip uit de haven te slepen. Een stroom van inwoners verlaat de stad om buiten veiligheid te zoeken. De reddingsploegen staan voor een ontzaglijke taak. Men is drnk bezig met het zoeken naar personen, die onder de totaal vernielde gebouwen begraven liggen. De eerste foto's geven een beeld, dat welhaast alleen door de uitwerking van de atoom- het de te Om aan de Jaarbeursdrukte hoofd te kunnen bieden hebben N. S. in het Centraal station Utrecht negen man extra personeel aangesteld en een extra loket ge opend. Woensdag werden 21.500 plaatsbewijzen ingenomen. 22.000 auto's stonden rond de Jaarbeurs ge parkeerd. Zoals te verwachten was is de drukte vandaag aanzienlijk groter dan de twee voorgaande, uitsluitend voor export bestemde dagen. bom op Bikini geëvenaard wordt. De inwoners van Texas hebben een vreselijke nacht doorgebracht. Ter wijl zjj naar verwanten en vrienden zochten, laaiden voortdurend bran den op en klonken kleinere explosies. Daar kwam nog bij, dat het gevaar van gasverstikking tengevolge der chloordampen uit de chemische fabriek dreigde. Ieder, die niet van een gas masker voorzien was, werd terugge dreven door de politie, die in razende vaart in auto's, op motoren en fietsen door de stad reed. Te New-York is telefonisch bericht ontvangen van den directeur der Bili- ton Tinsmelterij te Texas, waar ook enkele Nederlanders werken, dat de smelterjj practisch geen schade heeft opgelopen en de arbeiders hoogstwaar schijnlijk allen ongedeerd zijn. Officieel werd gistermiddag medege deeld dat tot nog toe 650 doden zijn geteld. "s-Gravenhage. - In de vergadering der Eerste Kamer van gisterenmiddag werd de begroting van openbare wer ken en wederopbouw z.h.st. aange- romen. Bij de beantwoording der sprekers zeide de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting o.m. dat voorlopig Dog geen eind zal kunnen worden ge maakt aan het euvel der „samenwo ningen" Eerder valt te verwachten, dat de eerste jaren nog in groter mate gezinnen zullen moeten samenwonen. Ook met betrekking tot de aanbouw van boerderijen kon spreker nog geen gunstige perspectieven openen. Morgen zal de minister van econo mische zaken, dr. Huijsmans de spre kers beantwoorden, die het woord voerden bij de beraadslaging over het wetsontwerp „Voorbereiding van de vaststelling van een Centraal Econo misch Plan". De vergadering werd verdaagd tot hedenmorgen. Donderdag is verschenen Staatsblad H 116, besluit van 12 April 1947 tot herziening van de salarissen van de onderwijzers bij het Lager Onderwijs. Deze herziening geldt met terug werkende kracht van 1 Juli 1946 af. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt f 1710 na 1, 2, 3 en 4 dienst jaren telkens te verhogen met f 90. Na 6 en 8 dienstjaren telkens te verhogen met f 180. Na 10, 12, 14, 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhogen met f 90. De jaarwedde van den onderwijzer, die de akte als hoofdonderwijzer bezit, bedraagt f 1980, na 1, 2, 3 en 4 dienst- De mijnenveger en reparatieschip „Beachy Head" werd op de werf te Chathar door de Engelse marine aan de Nederlandse marine overgedragen Luitenant-admiraal Helfrich, die persoonlijk het schip, dat de naam „Vulkaan" ontving, in ontvangst nam, inspecteert de erewacht. De „Vul kaan" werd in Canada gebouwd en deed tijdens de oorlog dienst in de Stille Oceaan. Veldmaarschalk Erhard Milch, voor malig nazi-onderminister van lucht vaart, is te Neurenberg tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. In België krijgen alle huisgezinnen, die door de jongste overstromingen zijn getroffen een extra-rantsoen van 150 kg steenkool. Te Ismairlia aan het Suezkanaal zijn op 3 Britse gebou wen ontplofbare stoffen geworpen. Geen schade en geen slachtoffers. Zondag zal een 12-jarig boerenkind, Maria Goretti, onder aanwezigheid van den man, die haar in 1902 gedood heeft, te Vaticaanstad zalig worden verklaard. Woensdagavond is de Queen Elizabeth", die enkele dagen geleden in de haven van Southampton aan de grond was gelopen, met 50 uur vertraging te Southampton aangeko men. Gisteren is het Engelse straalvliegtuig „Meteor" van het vlieg veld Valkenburg bij Den Haag naar Brussel gestart; het deed over deze afstand 12 minuten. Woensdag heeft nabij Brouwershaven een sport- vliegtuig een noodlanding moeten -ma ken wegens een defect aan de pro peller. De piloot kwam er met lichte verwondingen af, het vliegtuig is ver brand. Dr. Ostrowsky, de soc.- dem. burgemeester van Berlijn, heeft aan de gemeenteraad zijn besluit om af te treden bekend gemaakt. De militair bevelhebber der V.S. in Duits land, generaal Clay, heeft verklaard dat Amerika niet van plan is de voed- selleveranties op peil te houden, wan neer de Duitse boeren niet meewerken en het voedsel achterhouden. Er is vol gens hem voldoende graan in Duitsland en onderweg. Tweehonderd vijftig Franse oud-strijders zullen op 17 Mei een bezoek aan Zeeland brengen, waar zij in 1940 hebben gevochten. Naar men ons mededeelt werd het schrijven, gericht tot de centrale ere raad voor muziek dd. 10 Februari jL inzake Willem Mengelberg, behalve door Willem Andriessen, Eduard van Beinum, Ferdinand Helmann en Haakon Stotijn mede ondertekend door Herman Schey, .Louis van Tul der, Theo van der Pas, Henk van Wezel, Herman van den Eerenbeemt, H. Stips, mr. H. P. Marchant, J. Mol- linger,. E. B. Heemskerk, J. Honig, L. Boissevain van Tienhoven, C. Delprat Rijnvaan. Door den heer Haakon Stotijn is een schrijven dd 16 April gericht tot de centrale ereraad. Het luidt als volgt: „Door de reactie op de omstreden brief aan de centrale ereraad betref fende de zaak Willem Mengelberg, is mij duidelijk geworden, dat ik door een uit puur menselijk gevoel gege ven handtekening ongewild aan een politieke zijde ben geplaatst, waar ik in verband met mijn innerlijke over tuiging niet staan kan. Daar ik niet tot de initatiefnemers of opstellers van bedoeld schrijven behoor en mij dit terloops in Januari jL werd voor gelegd, heb ik mij helaas eerst nu ge realiseerd, dat het in deze tijd van onuitgestreden strijd nog onmogelijk is zuiver menselijke overwegingen alleen te laten gelden en hun politie ke achtergrond over het hoofd te zien. Hierom zie ik mij nu ge dwongen mijn handtekening van bo venbedoeld schrijven terug te trek ken. W.g. Haakon Stotijn. jarens telkens te verhogen met f 90. Na 6, 8, 10, 12 en 14 dienstjaren telkens te verhogen met f 180. Na 16, 18 en 20 dienstjaren telkens te verhogen met f 90. Nieuw is de bepaling dat de tijd, dien de onderwijzer na 10 April 1939 en vóór 15 Juni 1940 in militaire dienst heeft doorgebracht voor zover hij in het bezit was van een akte van be kwaamheid als onderwijzer, mede als diensttijd wordt aangemerkt. De jaarwedde van het hoofd en den onderwijzer ener school voor voortge zet gewoon onderwijs wordt verhoogd met f 180 indien hij, behalve de akte van hoofdonderwijzer, de bevoegdheid bezit tot het geven van lager onder wijs in tenminste een der volgende vakken: Frans, Duits, Engels, handen arbeid, lichamelijke oefening (akte S), handelskennis, landbouwkunde, tuin bouwkunde, vrouwelijke handwerken of eenvoudige huishoudkunde, mits dat vak als verplicht in het leerplan is opgenomen. De marges voor de hoofden en on derwijzers aan ulo-scholén zijn afhan kelijk van de akten, welke zij bezitten. Voor de scholen voor buitengewoon onderwijs gelden dezelfde salarissen als voor die voor gewoon lager onder wijs, met dien verstande, dat de extra marge verhoogd is van f 270 tot f 360. In het algemeen moeten deze grond- salarissen verhoogd worden met de ex tra toelagen, welke het Staatsblad G 13 toekent. Stakingen van kleine omvang in verscheidene delen van Engeland be lemmeren de voedseldistributie en ken 3.500 havenarbeiders reeds bijna een maand wegens het ontslag van overbodige arbeiders. Te Londen zijn bijna 1.000 spoor wegarbeiders in staking gegaan r\ve gens de aanstelling van een nieuwe? ambtenaar, die met de loonberektT ning belast is en volgens de arbei ders geen ervaring van dit werk heeft. Tengevolge van een staking van 1.600 mijnwerkers van de Penallta- mijn in Zuid-Wales gaan 2.000 ton steenkool per dag verloren. Franz von Papen, Hitler's vroegere eerste diplomaat, is gisteravond door een beroerte getroffen, aldus de Brit se nieuwsdienst in Duitsland. De Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Zuid-Holland meldt ons dat a.s. Zondag de narcissen in volle bloei zullen staan. De hyacinthen be ginnen al te kleuren. Hier en daar verschijnen reeds enkele velden vroe ge tulpen. Over ongeveer een week zullen hyacinthen en narcissen volop bloeien. KOUDE NACHT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Wind door Noord-Oost geleidelijk ruimend naar Zuidelijke richtin gen. Koude nacht, morgen over dag weer flinke stijging van tem peratuur. Aanvankelijk voorname lijk in het Zuid-Oosten van het land vrij veel bewolking, later op klaringen. Overwegend droog Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 705 (serie A) A02 Algemeen 500 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 1000 gram jam, stroop enz., of 500 gram cho colade of suikerwerk. A03 Algemeen 250 gram zachte zeep. Bonkaarten KD, KE 705 (serie A) A12, A13 Algemeen 250 gram sui ker, boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk. A—14 Algemeen 250 gram zachte zeep. A17 Reserve 250 gram zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 705 (bijzondere arbeid, a.s. moeders) (serie A): A—21 Suiker 250 gram Suiker, Boter hamstrooisel, enz. of 500 gram Jam, Stroop, enz. of 250 gram Chocolade of Suikerwerken. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 69—1 Tabak 3 rantsoenen tabaksar tikelen. 69—2, 69—3 Tabak 2 rantsoenen ta baksartikelen. 691 Versnaperingen 200 gram Choco lade en/of Suikerwerk, of 200 gr. Suiker, Boterhamstrooisel, enz., of 400 gram Jam, Stroop, enz. 693 Versnaperingen 100 gram Choco lade en/of Suikerwerk, of 100 gr. Suiker, Boterhamstrooisel, enz., of 200 gram Jam, Stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 18 April worden gebruikt In aansluiting aan over dit onder werp reeds gepubliceerde berichten over de grote hoeveelheden muni tie, die op Helgoland zullen wor den opgeblazen, verzoekt het K. N M. I in de Bilt de medewerking van een ieder, die iets van deze enorme explosie waarneemt. Des middags om 11 uur 59 min. en 57 sec. precies zal de munitie de lucht in gaan. Hiermede zullen waarne mingen op grote schaal gepaard gaan van de hoorbaarheid der ex plosies. De verspreiding van het geluid is bij dergelijke zware ontploffingen zeer merkwaardig. Tot op 50100 ki lometer kan men het geluid horen, maar buiten dit' gebied ontstaat op groture afstand, 150200 kilometer, opnieuw een geluidszone. Deze geluidsgolven hebben een lange omweg door de bovenlucht, op 40 tot 60 kilometer hoogte, afgelegd. Zjj stellen ons in staat de eigen schappen van deze zeer hoge lagen van de dampkring te leren kennen. De waarnemers, die medewerken aan de bepaling van de stiltegordel en de snelheid van het geluid, dienen hiermede een groot wetenschappelijk belang en hun - berichten zullen dank baar worden aanvaard. De Engelse omroep zal een ex plosie-program uitzenden op de golf lengte van 1796 meter. De looptijd van de directe golf loopf uiteen van 5^ minuut (Delf zijl) tot 20 minuten (Maastricht). In de tweede geluidszone is de duur we gens de grote omweg nog enkele mi nuten langer. Teneinde de stiltegor del te kunnen bepalen is het ook van belang bericht in te zenden, wanneer men beslist niets gehoord heeft. Me dewerkers worden verzocht op de adreszijde van hun berichten het woord „explosie" te vermelden. John Hynd heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat in de Britse zóne be slag is gelegd op eigendommen van vooraanstaande nazi's. In beslag geno men werden eigendommen van Von Ribbentrop, Von Papen, Rosenberg, Keitel, Dönitz en Göring ter waarde var, resp. 600.000, 721.000, 657.000, 1.045.000, 153.000 en 4.000.000 mark. Dit bezit werd met goedvinden van de andere bezettende mogendheden in be waring gehouden, totdat een regeling inzake de bestemming zou zijn getrof fen. Tenslotte verklaarde Hynd, dat nog geen bericht was ontvangen over de bestemming van de kunstschatten, die in Göring's buitengoed, Karinhall, in de Russische zóne aangetroffen wer den. Göring had enkele kunstschatten uit Karinhall naar Zuid-Duitsland overgebracht, waar zij in beslag geno men en teruggegeven werden aan de landen van herkomst. (Vervolg van kolom 6). En al schijnen, neen blijken ze ge doemd te strijden op een verloren post, Zij vormen een factor waarmede reke ning moet worden gehouden. Over de tegenpool van de mannen van de vrijheid, de mannen van de geestelijke en economische ordening spreken wij een volgende keer. H. VAN HULST. De vorige week hebben wij gepoogd aan te tonen hoe Europa tussen de grote machten van deze tijd, Amerika en Rusland, zijn eigen weg moet gaan. Dit behoeft niet in te houden, dat Ne derland en de andere Europese landen een vijandige houding tegenover deze landen moeten aannemen. Voor staten geldt evenals voor personen het ge vleugelde woord van Frederik de Grote, dat ieder op zijn eigen ma nier zalig mag worden. Tenzij die per sonen en staten hun zaligheid zoeken in het onderdrukken, rspectievelijk uit plunderen en vermoorden van hun bu ren. In dat geval trekt de politie er op los, of de R.A.F., de U.S. Navy en het Rode Leger. jZo staan wij uiterst wan trouwend ten opzichte van Franco, die Spanje beheerst bij de gratie van zijn inmiddels overleden beschermheren, Hitier en Mussolini. Dezelfde spanningen en tegenstellin gen, die zich internationaal voordoen, zien we ook in ons eigen land. Ook hier zijn de meningen verdeeld over de vraag hoe men zalig kan worden, politiek en economisch gesproken. Maar ook hier heeft ieder het recht zijn me ning te verkondigen met de bovenge noemde uitzondering, in welk geval men als politiek delinquent wordt be schouwd. Enerzijds treft men de lieden, die het beginsel van de vrijheid hul digen ook in het bedrijfsleven. „Vrij heid" is een woord, dat in Nederland eer, goede klank heeft. Wij zijn een vrijheidslievend volk en soms zelfs een tikje losbandig. Maar niettemin zijn zij. die de vrijheid, ook in het econo mische leven willen handhaven slechts gering in getal. Dat heeft zijn redenen. Er is een tijd geweest nu een hon derd jaar geleden dat het econo misch leven aan geen banden gebon den was. Het bleek, dat dit tot gevolg had, dat grote massa's lang en hard moesten werken, maar-dat ze zelf maar een schrompelig en wormstekig vruchtje van die arbeid kregen. Het bleek dat niet alleen mannen vrij waren onmenselijk lange werkda gen te maken, maar dat ook vrouwen en zelfs kinderen van die vrijheid ge noten. En het bleek ook, dat een groot deel van de bevolking niet alleen ma terieel, maar ook geestelijk verkommer de Toen is men de vrijheid gaan in perken. Er kwam een wet op de kin derarbeid. De arbeidsduur werd be perkt en op 10 uur, later op 8 uur ge steld. Aan den werkgever, die profi teerde van de kracht van de gezonde arbeiders werd een plicht opgelegd ten aanzien van de zieke arbeiders. Er kwamen sociale wetten van allerlei aard. Er kwam een wet waarbij de oude en afgewerkte arbeider niet ge heel in de steek werd gelaten. En elke wet was een kleine beknotting van de vrijheid. En elke keer zeiden zij, die de vrijheid als politieke leuze aanhieven, dat het nu genoeg was en dat er nu niet meer afkon. Maar de ontwikkeling schreed verder en in brede kringen brak het inzicht door, dat hej| belang van de gemeenschap verder ingrijpen eiste. Het gebeurde niet zelden, dat de tegenstanders van overheidsbemoeiing zich om steun tot de overheid wendde, als ze in de knel zaten. Belangrijke bedrijven, die het alge meen belang onmiddellijk raakten wa ren geheel of gedeeltelijk in beheer bij de overheid. Wij denken aan de PTT, het grootste bedrijf van ons land, aan de spoorwegep, aan electriciteits- en waterleidingsbedrijven, aan de gasbe drijven. Men heeft wel eens gezegd, dat Nederland het meest socialistische land van Europa is. Dat is niet hele maal juist, want nationalisatie is nog geen socialisatie. Maar wèl is het waar, dat de volksgemeenschap hierdoor te kennen gaf, dat ze zich als geheel ver antwoordelijk voelde tegenover haar leden en dat ze die verantwoordelijk heid wenste te dragen. En met de ont wikkeling van het economische leven drong zich de vraag op, of de gemeen schap behalve de electriciteits- en de gasbedrijven ook niet contröle moest uitoefenen op de steenkolenmijnbouw. De vier grootste mijnen werden door de staat geëxploiteerd en niet zonder succes. Nu is de vraag gerezen of ook de particuliere mijnen (die bovendien grotendeels aan het buitenlandse kapi taal behoren) niet gesocialiseerd of ten minste genationaliseerd moeten wor den. En het particuliere bedrijfsleven, dat hiervoor niet in aanmerking komt li zelf naar ordening toegegroeid. De tijd schijnt rijp om in het bedrijfsleven organen te sfcheppen waarbij de des kundige bedrijf sgenoten, werkgevers en werknemers tezamen met de ver tegenwoordigers van het algemeen be lang dat zijn u en ik in de be trokken bedrijfstak verordenende be voegdheid krijgen. Hoe dat gebeuren zal is nog onzeker, dat het gebeuren zal staat vrijwel vast. Uit het bovenstaande moge blijken dat de vrijheid in het economisch le ven een ideaal is uit de verleden tijd. De eens zo machtige politieke partij is dan ook tot een klein groepje ineen geschrompeld en binnen dat groepje heerst over de mate, waarin vrijheid nu nog mogelijk is, allerminst een stemmigheid. Maar de macht van de voorstanders dezer vrijheid gaat hun getalsterkte ver te boven en de invloed van hun denkbeelden is groot, ook bij velen die in politiek en economisch opzicht ver van hun af zeggen te staan. (Zie vervolg kolom 5).

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1