Coöp. Boerenleenbank te Anna Paulowna De wederopbouw van Callantsoog Stad en Omqevwq. Oudermiddagen Vakschool voor Meisjes Slapen ho-maar Pijn des te meer! De grafische tentoonstelling Museum-nieuws Voetbalwedstrijd en Soiree Kinderen en lucifers Lijst G 26 De film ,,Mrs. Minever" in Tivoli Urk. Julianadorj: Wieringen De Schager markt. Nekkramp in Limburg Schoenenbonnen Inleiding door mej. J. E. F. van der Ban de ontwerpster der plannen In de Vakschool voor Meisjes werden twee oudermiddagen gehouden, waarop de moeders van de leerlingen in de ge legenheid werden gesteld om kennis te ir.aken met de leraressen en leraren, aan wier hoede hun dochters zoveel uren In -de week worden toevertrouwd. Eer. dergelijk contact is uiteraard van grote betekenis, omdat de ouders daardoor be ter op de hoogte raken van het reilen en zeilen op de onderwijsinrichting, ter- vijl anderzijds het personeel gemakke lijker bekend wordt met hetgeen onder de ouders leeft, of er bepaalde wensen klachten zijn en wat dies meer zij. Nadat de bijeenkomst ln één der zon nigste lokalen was geopend, sprak de directrice van de Vakschool, rrej. A, Xingma, de aanwezigen toe. Zij vond daarbij gelegenheid, om door een een voudige toelichting duidelijk te maken, waarom en hoe de verschillende vakken worden onderwezen. De meisjes moeten Indien mogelijk na het verlaten van de school ln staat zijn, een huishouding te besturen. Dat kunnen zi) misschien thuis van moeder leren, maar op school krijgen zij daarvoor een opleiding die met aUe mogelijke factoren rekening hcudt. Ze leren koken en naaien, maar wat voor de practljk van het huishouden van minstens even grote waarde is: zij leren hun werk behoorlijk Indelen. Het algemeen vormend onderwijs heeft daarvoor -n niet te onderschatten waar de; het geeft de leerlingen een theore tische en practische kijk op allerlei een voudige dingen, waarmee de huisvrouw dagelijks te maken krijgt. Dan zijn er voorts de lessen in wassen en babyver zorging, en het tekenonderricht, dat er op gericht is het schoonheidsgevoel en de smaak van de leerlingen te ontwikke len, Tenslotte ls er nog de gymnastiek, waarvan de betekenis ook niet gering mag worden geacht, omdat daarbij alle spieren lenig worden gehouden. Een vraag, die dikwijls door de moe ders wordt gesteld, is: „Waarom moeter zelfs lakens zo pietepeuterig precies worden versteld, dat kost toch allemaal fe veel tijd?" Mej. Klngma antwoordde hierop, dat het onderwijs daarop gericht ls, dat de meisjes later ln staat zijn, bijv een dure japon zo onzichtbaar mogelijk te verstellen. Door al het naaiwerk uitermate correct te laten maken wor den de leerlingen daarin terdege geoe fend. De practijk van het huishouden leert hun later wel, aan welke werk zaamheden ze iets minder zorg kunnen besteden. Zo waren er verschillende punten, die voor de aanwezige moeders ophelderend Als ge slaap voelt ge Uw rheumatlsche pijnen niet, maar juist die pijnen veroor zaken Uw slapeloosheid. En zó verzwakt Uw gestel en weerstandsvermogen nog meer. Begin daarom zo gauw mogelijk die weldadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijnverwekkende onzuiverheden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt. Pijnen vallen van U af, lusteloosheid verdwijnt, kortom ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij allo apothekers en drogisten. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). (Ingezonden mededeling). Zoals wij reeds berichten, wordt Za terdagmiddag a.s. in het bedrijf van de NV Drukkerij vh C de Boer Jr een ten toonstelling gehouden, georganiseerd door de Grafische Vakstudieclub afd Den Helder. De bedoeling van deze ten toonstelling ls, om een leder in de gele genheid te stellen kennis te maken met het drukkersbedrijf. dat vele interes sante kanten heeft Ouders, wier zoon graag zetter of drukker wil wordeu, hebben een mooie kans om zich eens op de hoogte te stellen van de omstandig heden waarin, en de materialen en ma chines waarmee ln een drukkerij wordt gewerkt. De tentoonstelling is zodanig ingericht dat de totstandkoming van het drukwerk stap voor stap kan worden gevolgd. Het verdient daarom aanbeveling, om na het binnenkomen van het gebouw de pijlen te volgen en allereerst stand 1 (de pa pierfabricage) te bezichtigen. Stand 2 ls gewijd aan het lettermateriaal, stand 3 aan de cllché's, stand 4 aan de inkt, stand 3 aan de grafische machinerieën, stand 6 aan de technische installatie. De ze laatste stand ls de belangrijkste en de grotste, want zij omvat het gehele be drijf van Drukkerij de Boer. Tot besluit ls er nog een stand ingericht, waarin aandacht wordt besteed aan het werk van de grafische vakstudieclubs en het illegale werk, door typografen verricht. De toegang ls vrij en 'n leder kan naar belleven zijn ogen en oren de kost ge ven. Wanneer men iets te vragen heeft, of op een bepaald punt een nadere toe lichting wenst, dan kan men zich wen den tot één van de heren, die een groen kaartje aan hun revers dragen. Naast een speciale tak van winter- •rbeld, de Volksuniversiteit, heeft het Museum Den Helder nu ook een bijzon dere werkzaamheid ln de zomermaanden De exploitatie van de school- en werktuin achter de Tuindorpschool is namelijk met ingang van dit seizoen overgedragen aan de Stichting Museum Den Helder, die voornemens ls dit werk met kracht ter band te nemen. Daartoe heeft de tuin een flinke gronu bewerking ondergaan, waardoor succes bi) de verbouw vrijwel verzekerd is. Boven dien zal de tuin tweemaal per week ge opend worden, waardoor het onkruid beter kan worden verdelgd en de jeug dige deelnemers(sters) hun tuintje goed kunnen onderhouden. Het Museum heeft zich daarenboven verzekerd van vol doende hulp. Dit alles doet de leiders met groot vertrouwen het seizoen tegemoet gaan. Er is echter één „maar": de beperkte plaatsruimte, waardoor slechts 30 4 4a k kinderen aan dit nuttige werk kunnen deelnemen. Tijdige aangifte is dus wel aan te bevelen. Iedere Helderse Jongen en ieder Helders meisje van tien jaar oud of ouder, is welkom. Als er stadgenoten zijn die dit mooie werk willen steunen, dan hebben ze daartoe de gelegenheid door begunstiger te worden tegen betaling van fl,— per Jaar. De bestuursleden van het Museum en de leider van de tuin zullen gaarne namen noteren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij ^aar de advertentie in dit nummer. hebben" gewerkt. Na de toespraak van mej. Kingma kregen de dames gelegen heid. de school te bezichtigen, en daar bij persoonlijk met de leraressen en le raren van gedachten te wisselen De mid- dég werd opgeluisterd door thee, bouil lon en koekjes, door de meisjes zelf klaargemaakt. Voorzover wij dat kunnen beoordelen van uitstekende «kwaliteit en smaak! Ten bate van het Monumentfonds Het in „Formosa" spelende dansor- kest van Hylke Dijkstra, en de heer G. Snelten, hebben het initiatief ge nomen om een voetbalwedstrijd en een soirée te organiseren ten bate van het fonds tot oprichting van een monument voor onze gevallen ver zetsmannen. De voetbalwedstrijd zal Maandag avond 21 April a.s. om half zeven worden gespeeld op één der terreinen aan de Sportlaan, tussen de elftallen „Middenstand" (bestaande uit café- en restauranthouders) en „Formosa" (bestaande uit musici en kïllners). Het belooft dus wel een wedstrijd te worden, waarvan men zal kunnen genieten. De entrée bedraagt vijftig cent, bestemd voor het monument fonds. Toegangskaarten zijn aan de ingang verkrijgbaar. De bezoekers kunnen deelnemen aan een verloting, waarbij zij de te verwachten uitslag moeten raden. Daarvoor 2ullen aan de ingang bus sen worden opgesteld. Tussen ben, die de uitslag juist geraden hebben, wordt een fles kostbaar vocht ver loot. Als speciale attractie krijgt iedere 25ste bezoeker een gratis toegangsbe wijs voor het Soirée-Amusant, dat 's avonds om half negen m .Formo sa" begint, en waaraan twee dansor- kesten medewerken, o.a. dat van Hylke Dijkstra. Ook zullen Tom Borgerding en Stoffel Krijnen het hunne bijdragen tot het welslagen van de avond. De toegangsprijs is f 1.50 ten bate van het fonds. Kaar ten kunnen nu reeds gekjeht wor den bij „Formosa", de .Helderse Lunchroom", cafetaria „Au Gastro- nome", cafetaria „De Instuif', café „Klein Kras", en bij de Bata. Een drietal jeugdige stadgenoten van ongeveer dertien jaar oud heb ben in de duinen, vlak achter één der voormalige Duitse gebouwen, een vuurtje gestookt. Zij waren er reeds in geslaagd om vijftien vierkante me ter helmgras in rook en as te doen opgaan, toen enkele marine-werklie den ingrepen. Zij blusten het vuur, en pakten de jongens in de kraag. Ze zijn later door de werfpolitie aan de gemeente-politie overgedragen, die hun een ernstige reprimande heeft toegediend. Dit voorval, dat nog geen ernstige gevolgen heeft gehad, mag voor alle ouders een aansporing te zijn om er 'voor te zorgen, dat hun kinderen niet al te vertrouwd raken met lucifers. Het begint al vroeg, en het is ook erg aardig, wanneer een krompraten de kleuter zo graag het vuurtje wil uitblazen, als vader zijn sigaar heeft opgestoken, maar laat het niet de start zijn op een hellend vlak, dat naar duinbranden en in de as geleg de huizen leidt. Slechts bij uitzondering hebben Wij tot nog toe de aandacht gevestigd op een bijzondere film, die in één onzer bioscopen werd gedraaid. Ook thans vinden wij gerede aanleiding, om onze lezers attent te maken op de film, die deze week in Tivoli wordt vertoond. Van heden af draait namelijk de Metro-Goldwyn-Mayer-film „Mrs. Mi- niver" met in de hoofdrollen Greer Garson, Walter Pidgeon en Teresa Wright, onder regie van William Wy- lcr. In deze superieure film worden oe beproevingen van een Engelse familie fijdens de „Slag om Londen" ontroe rend uitgebeeld. Deze rolprent werd bekroond met de trophee „Academy Award", die ieder jaar door de „Aca demy of Motion Picture Art and Sciences" wordt uitgeloofd voor de hoogste prestaties op filmgebied ln Amerika. We kunnen het bezoeken van deze film zonder enig voorbehoud aanbeve len. MOOIE PROMOTIE. De heer W. Kraak, commies-contro leur ter Inspectie Invoerrechten en Accijnzen alhier, is met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1947 bevorderd tot hoofdcommies, met de persoonlijke titel van hoofdcontroleur. Insiders zul len weten, dat dit als een zeer eervolle onderscheiding kan worden beschouwd. DE EERSTE PALING. Woensdag werd voor dit seizoen de eerste paling aangevoerd. Dit is aan merkelijk later dan het vorige jaar toen dit op 28 Maart was. De vangsten waren nog gering en varieerden van 920 pond per beugaalvisser. UITSLAG VERLOTING. Men verzoekt ons mede te delen, dat bij de gehouden verloting ten behoeve van de restauratie-commissie der Ned. herv. gemeente te Julianadorp de prij zen zijn gevallen op de volgende num mers. Tussen haakjes zijn achter de nummers der loten de prijsnummers vermeld: 64 (2), 69 (31, 146 (141, 163 (11, 177 (91, 271 (101, 312 (111, 335 (51, 352 (71, 359 (61, 398 121, 432 (41, 434 (81, 496 (131. ONJUISTHEDEN TELEFOONGIDS. In de zojuist verschenen telefoon gids komen op bl. 2 van de omslag „Aanvragen in Noodgevallen" enkele onjuistheden voor, wat betreft de ru brieken „Ongevallen" en „Politie" voor. Hippolytushoef en Den Oever. De telefoonnummers van de Rijks politie zijn: Hippolytushoef 13 (en niet 55, 581; Den Oever 34 (en niet 231. HOE KOM IK AAN EEN FIETS? Enige Inwoners werden de vorige week bezocht door een afgezant van een fietsenfabriek, met het verzoek een contract af te sluiten voor een nieuw rijwiel Op deze fietsen, welke l 120zullen kosten, moet reeds nu een bedrag van f 20,— worden betaald, terwijl het overige geld met de afle vering moet worden voldaan. Er is nog geen eind in de rijwielen distributie te zien en fietsen zonder bon zullen nog ln geruime tijd niet te kopen zijn. Laat ieder de nodige voorzichtigheid in acht nemen en zich niet direct door voorspiegelingen laten misleiden. De gehete walserij West van het hoogovenbedrijf te IJmuiden, welke tijdens de bezetting door de Duitsers werd gedemonteerd en naar Duits land werd vervoerd, is het vorig jaar teruggekeerd, waarna met spoed aan de wederopbouw werd begonnen. Dezer dagen is men met de montage gereed gekomen en kon men weer met de walserij beginnen. De gigan tische walsen „Quarto",en „Duplo". De h eer Geerlings afscheid nam De algemene vergadering van de Boerenleenbank, Dinsdag in Veer- burg gehouden, werd geopend door den voorzitter-directeur, mr. M. Th. Mijnlieff. Na zijn welkom tot de aanwezigen, zei spr.: Het jaar 1946 is niet onvoordelig geweest voor de bank. De bedrijfswinst is zelfs 11534.98. Uitzonderlijke omstan digheden hebben daartoe bijgedra gen, maar het ls niet te verwach ten, dat het zo zal blijven voort gaan. De rente van de Centrale b.v. wordt lager. Maar er behoeven ook geen grote winsten gemaakt te wor den. Het doel van de bank is immers geen winstbejag en als zonder ver lies gewerkt wordt en het reserve fonds op peil gehouden kan worden, kan men tevreden zijn. Dank zij kassier en personeel zijn de moeilijkheden, die een gevolg wa ren van de maatregelen van minister Lieftinck, overwonnen De administra tie staat op hoog peil en van de Ned. Bank mocht men daarvoor zelfs een pluim incasseren. Voorzitter richtte zich daarna tot den heer 3. C. Geerligs, die we gens het bereiken van de 70-jarige leeftijd als lid van de Baad van Toezicht aftrad en bedankte hem namens allen voor datgene wat hjj ln een lange reeks van jaren voor de bank heeft gedaan. Vanaf 1921 had de heer Geerligs zitting in de R. v. T., was een groot aantal ja ren voorzitter daarvan en heeft zijn taak alt\jd zeer serieus opge vat. De waardering voor zijn werk vond uiting in zijn benoeming tot ere-lid, waartoe de vergadering bij acclama tie besloot. De heer Geerligs dankte voor de tot hem gerichte woorden en zei de benoeming tot erelid op hoge prijs te stellen. Hij dankte R. v. T. en be stuur voor de prettige samenwerking en de leden voor het in hem gestelde vertrouwen. Sinds de oprichting van de bank ln 1908 hadden steeds leden van de families Geerligs en Rezelman in het bestuur gezeten en nu de heer G. H. Geerligs op de voordracht stond, beval hij die aan voor een be noeming ln zijn plaats. Bij de daarop volgende stemming werd deze als lid van de R. v. T. ge kozen en nam de benoeming aan met de wens, dat het hem gelukken mocht de voetsporen van „Oom Jan" te drukken. De heer J. C. Tiel, periodiek aftre dend lid van het bestuur, werd bij acclamatie herkozen, zo ook de heer D. Rezelman, als lid van de R. v. T. en de heer J. Smit Az. als plaatsverv. bestuurslid. De heer D. Rezelman werd in de plaats van den heer J. C. Geerligs als plaatsverv. bestuurslid gekozen. In de commissie voor het nazien der rekening 1947 koos men de heren J. J. Jongejan, Van Genderen en P. Keppel Rz. (plaatsverv. Nic. de Graaf, A. v. Zandwijk Rz. en P. Wis- sekerke. De heren P. J. Waiboer en Breur werden aangewezen als afgevaardig den ter algemene vergadering in Utrecht (plaatsverv. Van Balen Blan ken en Lindenbergh). Van de heren, die de rekening 1946 controleerden, was geen ter vergade ring aanwezig, wat voorzitter deed opmerken, dat zij hadden moeten zor gen, dat tenminste één van hen ver slag had kunnen uitbrengen. De heer Brugman, die de contróle niet bij woonde, deed nu verslag en deelde mede, dat bij steekproeven kas en boeken steeds in orde bleken. De re kening sloot met een eindcijfer van ƒ11.898.017.75. Het eindcijfer van de balans was ƒ3.120.536.35. Van de winst, groot 11.534.98 werd 4000. overgeboekt naar de rekening-reser ve-belastingen en de rest 7534.98 toegevoegd aan het reservefond,, nu ƒ68.671.55 is. «U Spaarbank 1.259.956.10, uitbetaald werd maar 2.616.5^ In het voorafgaande jaar-versla* den heer Breur had deze er al oL wezen, dat in 1946 va* sparen ei lflk geen sprake is geweest Rifen' de '«gelegd 16-5791» aald. Het tegoed aan de soa. daalde van 3.135.092.78 1.810.569.14. Aan voorschot ƒ2200.verstrekt en ƒ5095.— lost. De bank heeft nog 30.09/oj aan voorschotten te vorderen. aantal spaarboekjes steeg van 898 t/!» 958, het getal voorschotboekjes dald de van 29 op 27, het aantal boeki lopende rekening werd 132 in pijl,* van 131, het ledental steeg van 37» tot 380. 8 Op voorstel van den voorzitte, ging de vergadering er mee accoord dat bestuur en Raad van Toezicht onder het oog zullen zien, of het wenselijk is, dat de bank zich belast met een nieuwe dienst, n.1. het ver. zorgen van de administratie van fc! den. Bij de rondvraag informeerde heer C. Geerligs of de bank ook tf. fècten kon in- en verkopen en kree» ten antwoord, dat dit via de Centrale' kon geschieden. AANSTELLING WIJKVERPLEEGSTER. De commissie voor wijkverpleging heeft, naast zuster Siffels, met ingang van 1 Mei zuster R. Roossendaal aan gesteld als wijkverpleegster. SCHAGEN, 17 April 1947. Aange- voerd werden: 24 paarden f 400f 1500; 88 magere geldekoeien f 350f 500; 35 kalfkoeien f 550f 700; 12 pinken t 150 f 260; 455 nuchtere kalveren; 18 ma gere schapen f 85f 110; 39 overhou- ders f 50—f 65; 9 bokken en geiten f 1,50—f 40; 21 biggen f 30—f 80, 34 ko nijnen f 3—f 8; 34 kippen f 9—f 11. Voor centrale: 22 vette geldekoden en 1 pink. De laatste dagen deden zich te Rey- merstock-Gulpen bij schoolkinderen ziektegevallen voor, waarvan men de aard niet direct kon vaststellen. Een der kinderen, die ter verpleging in ziekenhuis Calvarienberg was opgeno men, bleek te lijden aan nekkramp. Daar alle andere kinderen soortgelijke ziekteverschijnselen vertoonden, i> het vrijwel zeker, dat ook de 9 andere kin deren nekkramp hadden. Onmiddellijk zijn maatregelen ge troffen om de verdere verspreiding dezer ziekte tegen te gaan. Naar Trouw verneemt, zal van II April af aan personen, wier stamkKrt- nummer eindigt met een cijfer 7, S ot 2 een schoenenbon worden uitgereikt Dit geldt alleen voor degenen, die ie- dert 1 April 1946 geen schoenenbon tegen inlevering van bon 614 van bet inlegvel hebben ontvangen. Met in gang van dezelfde datum zal aan kin deren, die in de maand April van de jaren 1932 tot 1945 zijn geboren, even eens een schoenenbon worden uitge reikt. Van het Informatiebureau van het Ne derlandse Rode Kruia ontvingen wij de lijst G 26, met de namen van geïnter neerden op Java, die op 24 Maart J.l. uit Malang, Madioen, Solo en Djocja ln het Minangkabaukamp te Batavia zijn aan gekomen. Deze lijst ligt aan ons loket. Koning straat 80, ter Inzage. KIPPEN GESTOLEN. Een landbouwer, wonende aan de Korte Vliet te Julianadorp, deed bij de politie aangifte dat bij hem 15 kippen waren gestolen. De recherche heeft direct een onderzoek ingesteld, met tot resultaat dat de dader kon worden aangehouden. hpanje's gróótste danseres, Mariemma, die na haar opzienbarend succes in Spanje weer in ons land zal terugke ren tot het geven van een tournee. Een der meest beroemde Spaanse pianisten, Enrique Luzuriaga. zal zjjn medewerking verlenen. De „dansen met guitaar" zullen worden begeleid door den bekenden guitarist Victor Viladrlch De raad der gemeente Callantsoog de enige gemeente, dat zijn zomerwo- ------ "ningen terug krijgt omdat ze bewaard zijn gebleven. Callantsoog gaat ook een toekomst te gemoet als badplaats. Met dit doel voor ogen is het wederopbouwplan opgezet. De situatie in zijn grondplan blijft ongewijzigd, maar de zomerwoningen zullen op andere plaatsen worden her bouwd, omdat herbouw op de oude plaatsen het aesthetisch geheel zullen schaden. (Vele oude nog aanwezige fundaties worden daardoor waarde loos. Red.) Het dorp krijgt volgens Ir. V. d. Ban daardoor een aardiger aan zien. Het gesloopte pension zal een andere plaats toegewezen krijgen en in geen geval meer aangebouwd mogen worden aan het te ontwerpen Hotel Duinzicht Het gehele plan zal volgens spreekster door één architect moeten geschieden. Gedacht wordt aan een viertal winkels en een garage, welks laatste in de straat naar de kerk zijn uitrit moet krijgen om geen overlast aan het ge wone wegverkeer te doen. De Rijkswaterstaat wil echter de smalle strook duinen bij de oprit niet meer voor bebouwing afstaan. De kan- tonnierswoningen zullen naar aanlei ding hiervan ook op een andere plaats worden herbouwd. In het plan is rekening gehouden, met het feit, dat om de begraafplaats niet meer gebouwd zal worden, een en ander met het oog op het minder pret tige gezicht en op de uitbreiding van de begraafplaats in de toekomst. Ir. v. d. Ban vond mede enige weg- tracé's te recht weshalve zij in het plan rekening heeft gehouden met het aan brengen van flauwe bochten, waarvan het verkeer dat zeer gering is, geen noemenswaardige hinder zal onder vinden. In verband hiermede werd ge ïnformeerd bij het P.E.N. en P.W.N. en is gebleken dat deze instanties geen hinder van omlegging der wegen onder vinden. Heeft men dit echter wel, dan ls het een totale gemeentezaak en heeft met was Dinsdagmiddag ln buitengewone vergadering bijeen ter bespreking van de gereedgekomen wederopbouw- plannen, onder voorzitterschap van burgemeester W. L. Correljé. Mede waren in deze vergadering aanwezig mej. Ir. E. F. d. Ban, secretaresse der commissie voor gemeentelijke plannen, zijnde een onderdeel van de Planologische dienst in Noord- Holland, Ir. C. A. de Vaasy, hoofd van het streekbureau Noord-Holland West van de dienst voor de weder opbouw, alsmede de heren Wesseling en Spijker, eveneens van het bureau wederopbouw, de heer D. de Leeuw, gemeente-architect en de volledige vertrouwens-commissie, bestaande uit de ingezetenen, de heren J. Vos, de Haan en van Eek. De voorzitter heette de aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder mej. Ir. v. d. Ban, de geestelijke leid ster van het ophouwplan, alsmede de heer de Vassy en de overige aanwezi gen, vervolgens het woord gevende aan Ir. v. d. Ban tot het geven van een overzicht aan de Raad en de vertrou wenscommissie, omtrent de staat van voorbereiding, waarin op dit ogenblik zich het plan bevindt De wederopbouw van Callantsoog. Mej. Ir. v. d. Ban begon met er op te wijzen, dat in Callantsoog maar zeer weinig geheel vernietigd is. Het was volgens spr. een aardig dorp, maar waar in menig opzicht veel op aan te merken was. Het dorp ziet er inderdaad heel wat kaler uit dan voor de oorlog. Het was dus voor de wederopbouw de zaak: „Hoe krijgen we het weer terug". Min der goede objecten moesten elders wor den geplaatst om het aesthetisch geheel niet te schaden. Zo zal één der zomer woningen („de golven" van Krimp) op een geheel andere plaats moeten worden herbouwd, omdat het een afschuwelijk ding is. Callantsoog boft, want het is de wederopbouwplannen niets te maken. De voorzitter, de heer Correljé, heeft het echter niet zo slecht bekeken als hij informeert naar de aan deze ver legging verbonden kosten. Maar mej. Ir. v. d. Ban had hierop haar antwoord klaar door mede te delen, dat de ge meente dan die grond in eigendom moest houden. Wethouder Mooij is vóór behoud van de oude boerderijen. Men kwam tenslotte aan het plan, waar mej. v. d. Ban een weg heeft ge projecteerd door de behoorlijk bescha digde boerderij. Wethouder Mooy vindt het zonde, dat die boerderij zal ver dwijnen. Deze past juist zeer goed in het dorpsbeeld. Dit was koren op de molen van den heer Ir. de Vassij, die direct infor meerde voor hoeveel procent die boer derij is beschadigd. Als blijkt van on geveer 45 deelde deze mede, dat aan slopen onder de huidige omstan digheden absoluut niet gedacht be hoeft te worden. De boerderij zal dan ook worden gerestaureerd. De voorzitter hoopte, dat deze restauratie dan geen jaren meer op zich zal laten wachten. De aanwezige heren van de wederopbouw zegden daarop toe, dat spoedig met deze zaak een aanvang zal worden gemaakt. Een wegentechnisch praatje volgt nu over de toe te passen verhar dingen. Men heeft het zelfs over schelp kalk (bedoeld wordt hier kennelijk hoogovenslakken. Red.) De voorzitter was sterk voor klinker verharding, maar Ir. de Vassy van de (Zie vervolg pag. 4) wederopbouw trekt een bedenkelijk gezicht als hij dit hoort. Deze voelt veel voor de toepassing van een afval product voor de wegen langs de zomer woningen. Willen bomen in Callantsoog groeien? Ook de beplantingen werden bespro ken. Mej. Ir. v. d. Ban vond de Box hoorn een ideale beplanting, want die groeit zeer zeker. Maar hier wil wethouder Mooij niet veel meer van weten, want bij diens vader groeide zo'n struik zelfs dóór het behang in de kamer. Neen, de Box hoorn komt zeer waarschijnlijk wel niet in Callantsoog's aanplantingen in ae toekomst. Als de voorzitter van mej. Ir. v. d. Ban hoort, dat het haar plan IS, een tuinarchitect in de arm te ne men, past deze daarvoor en ziet dan Ir. de Vassy hevig schudden van in stemming. Het is volgens deze laatste onder de huidige omstandigheden te kostbaar. Mag men zomerwoning# bouwen? vraagt de voorzitter aan het hoofd der wederopbouw. Het antwoord is kort maar krachtig: „Geen enkele mogelijk heid is daartoe aanwezig". Hierop gooit de voorzitter het roer om en ver zocht dan of arbeiderswoningen Be bouwd mogen worden, die dan als zo merwoning dienst kunnen doen. Schijn' volgens de aanwezige prominente figu' ren mogelijk te zijn. De voorzitter heeft nog meer pjjlen op z'n boog en ver zocht mededeling wanneer de zomer woningen nu verplaatst mogen worden- Ir. de Vassij heeft er geen notie van wanneer dat zal kunnen gebeuren. Het gehele plan moet nog begroot worden, maar toegezegd werd om dit te onder zoeken. Wanneer zullen de bunker5 verdwijnen? is de volgende vraag van den voorzit ter. Ook hierop geeft Ir. de Vassij m woord. Als de waarde van het terrein niet wordt overschreden, dan gaat 01 gauw. Wordt dit hoger, dan laat ms eenvoudig de bunkers staan. Het is ze volgens spr. voorgekomen, dat ee bunker voor een villa stond, wasrdo enig uitzicht onmogelijk was. Nu alleen gekeken naar de eventuele hu vermindering en de schade aa« grond. Het slopen der bunker kos> ongeveer 13000 en vergoed 2500. Als de eigenaar nu het on kende wil betalen, verdwijnt die D ker, in het andere geval blijft hij 1 tig staan. Men zal medewerken toch nog wat van die lelijke erfs\Ljien kwijt te raken, maar dat alle verdwijnen is toekomstmuziek. Principiële van de raad werd genomen om het als zodanig ta aanvaarden, nada't gebleken, dat eventuële wijzig11^, die later toegepast zouden wn(jeo den, door dit besluit uitgevoerd k worden. Hierna bracht de voorzitter d. Ban en de heer de Vassij en rige aanwezigen dank voor hun tingen, tevens de wens dat nu de wederopbouw van oog daadwerkelijk zal worden vangen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2