KONING CHRISTIAAN van Denemarken overleden Dr. van Mook Fortificaties op Helgoland vernietigd 23 April: St. Jorisdag voor de padvinders HkecéecUht „De Grootste Koning van het Kleinste Koninkrijk" Wagon vloog de lucht in treedt niet at Dodelijk ongeval te Koedijk DE NOORDHOLLANDSCHE COURAST DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Russisch generaal kneep Goering in de wang Malversaties bij de KNILM Einde van Moskou-conferentie in zicht Een gedenkteken voor Mr. P. J. Troelstra Zeven militairen ernstig gewond bij auto-ongeluk te Haarlem Maar het eiland is er nog Munitie oorzaak van ramp Dodelijke schietpartij aan de grens Lord Baden Powell. Radiorede van H.M. de Koningin op 3 Mei Wijzigingen in tabaksdistributie Tweede helft van België Holland wordt uitgezonden Nederlandse kloosterzusters in China vermoord Frans militair vliegtuig verongelukt. BVB&AOi Kootagstraat Den Helder Telefoon Olro «#04i Dtr.i I. BtjUma MAANDAG 21 APRIL 1047. VoorUettmg otm de 70e JAARGANG No. 9451. T HELDERSCHE COURANT Ad» er ten Wee: M eecrt per millimeter. Pamllleberlebtati 1T ecnt pV m.m. Kleine ad- vertenttee (,.Ju«*ert4«0 «X i» voorden 7» cent, elk vooed meer I eent Abonnecnenter.per t 1.—, per poet f J.SS H< ofdredaetemr: M. H. I. üyldert, Rayon C. A Dekken eo W. Kok. Koning Christiaan ia gisteravond omstreek^ 23.04 nnr te Kopenhagen overleden. Koning Christiaan X van Denemar ken stamde uit het sedert het einde van de 15e eeuw in Denemarken re gerende huis Sleeswijk-Holstein.Son- derburg.Glflcksburg. Zijn vader was de in 1912 te Hamburg gestorven koning Frederik Vin. Zijn moeder, prinses Louise van Zweden, overleed in 1928 De overleden koning werd 26 Sep tember 1870 op het kasteel Charlotten- lund bij Kopenhagen géboren. Op 14 Mei 1912 volgde hij zijn vader op. Op <6 April 1898 was hij in het huwelijk getreden met prinses Alexandrine van MecklenburgSchwerin (geb. 24-12- 1879). Hij had twee zoons: kroonprins Frederik, geb. 11-3-1899 en in 1935 ge huwd met prinses Ingrid van Zweden, en prins Knud, geb. 27-7-1900. De ko ning was een broeder van koning Haa- kon van Noorwegen en een neef van koning Gustaaf van Zweden. Christiaan X werd' door het in 1918 gesloten bondsverdrag ook koning van IJsland. Het verdrag is in 1914 door IJsland opgezegd, toen het zich tot zelfstandige republiek verklaarde. Ge durende de regeringsperioóle van ko ning Christiaan heeft Denemarken zich door de invoering van het vrou wenkiesrecht en de verovering van de meerderheid in het parlement door de sociaal-democraten in sterke mate tot een parfementair-ó'emocrattsche mo narchie ontwikkeld'. De wijze, waarop de koning zijn taak heeft vervuld, heeft hem niet alleen de sympathie, doch ook een hoge persoonlijke auto riteit bij zijn volk doen verwerven. Zijn waardige houding tijdens de Duit se bezetting heeft hiertoe nog bijge dragen. Hij was toen practisch een ge vangene van de Duitsers in zijn eigen hoofdstad, doch weigerde enige per soonlijke concessie te doen. In October 1942, toen de koning, de gewoonte getrouw, "s morgens vroeg een rtt door Kopenhagen maakte, viel hij van zijn paard. Er deden zich com- Zoals wfl enige tijd geleden ln ons blad meldden, zijn de lijken van G«- rlng en de tien nazi-leiders, die in October van het vorig jaar zijn opge hangen, gecremeerd, en hun as door vier geallieerde generaals in de nabij heid van Mtlnchen in de rivier de Isar geworpen. Hierover wordt thans nog gemeld dat op verzoek van de Russische en Britse generaals de kisten met de lij ken van Göring en Keitel geopend werden. De Russische generaal keek ln beide kisten en kneep in de wang van Göring, om zich ervan te overtuigen dat deze werkelijk dood was. De dek sels werden vervolgens weer op de kisten geschroefd, en daarna vond de crematie plaats. Na afloop verzamelde men de as van de elf nazi's in een vuilnisvat van het Amerikaanse leger. De vier generaals reden tenslotte in een gewone zwarte Sedan met 't vat naar de Isar, en leeg den het in de snelstromende rivier. Naar radio-Batavia mededeelde, zijn momenteel 13 personen in staat van be schuldiging gesteld wegens knoeierijen, die zij bij de KNILM hebben gepleegd. Zij hebben zich bezig gehouden met clandestiene handel in tickets, o.a. voor het personenvervoer Batavia Bendoeng, waarbij deze tickets, waar aan prioriteit verbonden was, voor veel te hoge prijzen werden verhandeld. Het Is voorgekomen, dat employe's de tic kets in Chinese toko's te koop aanbo den tegen de prijs van 200 gulden of schoon het officiële tarief slechts 36 gulden bedraagt. Verschillende der thans aan de justitie overgedragenen wisten op deze wijze hun maandinko men met enige duizenden guldens te verhogen. De conferentie te Moskou zal waar schijnlijk 22 of 23 April a.s. eindigen. Een volgende zitting zal, naar men aan neemt, in Juli a.s. plaats vinden, waar schijnlijk zal Woensdagavond 23 April een speciale trein met de Franse dele gatie uit Moskou vertrekken. plicaties voor en men was over zijn herstel ten zeerste bezorgd. In Fe bruari van het vorige jaar kreeg hij longontsteking, doch herstelde na be handeling met penicilline. Dezelfde behandeling kreeg hij tijdens zijn laat ste ziekte: een longaandoening tenge volge van gevatte koude. Koning Christiaan werd soms .,de grootste koning van het kleinste ko ninkrijk" genoemd. Hij was n l. meer dan 1.92 m lang. Waarschijnlijk was hij de enige koning, die voor zijn eigen paleis op schildwacht heeft gestaan, toen hij als kroonprins alle militaire rangen wenste te doorlopen. 40 doden - 200 gewonden In het station te Fiume (Italië) is Zaterdagavond een spoorwagon^ die met 18 tot 20 ton explosieven geladen was, in de lucht gevlogen, waarbij 40 personen gedood en meer dan 200 ge wond werden. Reizigers, die uit Triest te Rome aan kwamen, verklaarden, dat de ontplof fing buitengewoon hevig was en dat ieder binnen 150 meter door de weg geslingerde stukken weid getroffen. Zelfs in het midden van de stad, op honderden meters afstand van het sta tion, werden brokstukken van de wa gon gevonden. De stationsgebouwen en installaties werden beschadigd. Dr. Van Mook heeft naar aanlei ding van berichten in de Neder landse pers tegenover journalisten verklaard, dat, voor zover hij wist, van benoeming van een nieuwen gouverneur-generaal geen sprake was. „Van mijn kant is er geen sprake van, dat ik ontslag neem en het verhaal, dat ik Nederlands ambas sadeur te Washington wordt is nieuw voor my," aldus dr. Van Mook. Het bestuur van de Party van de Arbeid heeft een comité gevormd, waarin vooraanstaande figuren uit de party zitting hebben genomen. Dit comité bereidt de opriehUng voor van een gedenkteken voor mr. P. J. Troelstra. Aan een oproep tot het byeen- brengen van de daarvoor benodigde gelden ontlenen wy, dat men zich voorstelt het gedenkteken te doen verryzen in de stad, die als zetel van de volksvertegenwoordiging het cen trum is geweest van mr. Troelstra's staatkundige werkzaamheid. Zeven militairen werden ernstig gewond, toen Zaterdagmiddag te Bloe- mendaal een militaire vrachtauto bij het nemen van een bocht omsloeg. De auto was op weg van de Storm- school in Bloemendaal naar de Kouden- hornkazerne in Haarlem. De chauffeur wilde met vrij grote snelheid de bocht BloemendaalsewegDr. Bakkerstraat nemen, waarbij de wagen overhelde en tegen de straat sloeg. De tien militairen die in de laadbak zaten, werden op het wegdek geslingerd. Zeven hunner wer den ernstig gewond naar een Haarlems ziekenhuis overgebracht De overige drie liepen slechts lichte verwondingen op. Naar ooggetuigen verklaarden, heeft de chauffeur de bocht te scherp geno men. Een gelukkige omstandigheid is,> dat hoewel de benzineleiding werd stuk geslagen en de brandbare vloeistof over de straat gulpte, de wagen niet in brand vloog. Voor geen der zeven militairen be staat op het ogenblik direct levensge vaar. WEG VERBETERING IN DE W'IERIN GERMEER. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal 't gedeelte SluisgatwegFrieseweg van de Ryksweg AmsterdamAfsluitdijk, gelegen in de Wleringermeer, binnen kort aanbesteed worden. Op dit weggedeelte zal een klinker bestrating aangebracht worden. Luitenant Bernard Cabill Is Zater dag als eerste officiële waarnemer op Helgoland aan land gegaan. HU deel de mede, dat alle grote kanonnen, op een enkele uitzondering na, verdwe nen waren. Ondanks de hevige ontploffing zyn echter vele door bommen beschadigde huizen in het vissersdorp bij de onder zeeboot-onderkomens overeind blijven staan. Over het gehele eiland vindt men grote kraters en beton-resten van de opgeblazen onderzeeboot-onderko mens. Er was op het eiland geen ge vaar van gassen of branden. Er wer den geen dode vogels gevonden; de lichte ontploffingen, waardoor men vóór de grote explosie de vogels be oogde te verdrijven, schijnen dus suc ces gehad te hebben. Duizenden vo gels keren thans op he{ eiland terug. Vice-admiraal Sir Harold Walker, de commandant van de Britse vlootstrijd- krachten in Duitsland, heeft alle bij de operatie betrokken personen geluk wenst met het volkomen succes. Een groep journalisten heeft een be zoek gebracht aan het opgeblazen eiland Helgoland. Naar hun bevinding is de enige merkwaardige structurele wijziging van het eiland te vinden aan de Zuid-Westzijde van het eiland, waar een tachtig meter hoge klip ln de buurt van de havens opgevallen is. De havens zyn betrekkeiyk ongeschonden gebleven. Doch ook de Duitse journa listen moesten toegeven, dat de maat regelen van de Britse marine om slechts de fortificaties en het geschut te vernielen, succesvol waren geweest. De vogels schynen het eiland geheel te hebben verlaten, hoewel duizenden vogels tydens het bezoek der Journa listen boven het eiland vlogen. Duit sers overwegen de mogelijkheid van het eiland een vacantieoord te maken. GEEN BLOEMEN, GAARNE ZEEP. „Geen bloemen, gaarne zeep" zette een origineel Venloos vader in de geboorteannonce van zyn zoon. Teken des tijds of een nieu we stijl in de traditionele feest- gebruiken? Voor de commissie van onderzoek der Amerikaanse kustwacht heeft een hoge douane-ambtenaar verklaard, dat het Franse schip Grand Champ, dat te Texas City in de lucht vloog, 16 kisten munitie aan boord had. De „General Transatlantic Company", die eigenares is van het Franse schip „Grand Camp", heeft ontkend, dat het schip wapenen vervoerde. Hoewel het schip een lading wapenen van Antwer pen naar een Zuid-Amerikaanse haven had moeten brengen, bevond zich in feite slechts kunstmest (ammonium ni traat) aan boord. Zaterdagavond omstreeks 5 uur had een ernstig ongeval plaats aan het kanaal Noordeinde. Een auto, be stuurd door den heer Oudejans te St. Pancras, moest uitwyken voor 'n tegenligger en reed dus uiterst rechts van de weg. Hy raakte daardoor den heer Jan Hart, die Juist op dat ogen blik de weg opkwam. Ogenschyniyk was by het slachtoffer weinig van letsel te bemerken, doch by nader on derzoek bleek de heer Hart ernstige inwendige kwetsuren te hebben beko men. De ziekenauto was snel aanwe zig en op advies van dr. Den Hartogh, die spoedig ter plaatse was, werd de patiënt naar het ziekenhuis te Alk maar overgebracht. Helaas is hy daar 's avonds om 10 uur overleden. De politie stelde een nauwkeurig onderzoek in, doch voor zover kan worden nagegaan, treft den bestuur der geen schuld. Zaterdagnacht trof één der man schappen van de Koninklijke mare- chaussée te Glanerbrug op de grens enige mannen aan, die 't bij 't zien der agenten op een lopen zetten. Nadat de agenten eerst enige waarschuwings schoten in de lucht hadden gelost, vuurde één van hen een schot af ln de richting van de vluchtelingen. Eén van hen, een zekere J. U. uit Delden, werd daardior ernstig getroffen en naar het ziekenhuis te Enschedé over gebracht. Hij is daar intussen aan de verwonding bezweken. Hoewel het ernstige vermoeden be staat, dat de beide mannen zich met smokkelen ophielden, trof men op den overleden Deldenaar geen smokkel waar aan. Zijn kameraad wist te ont komen. De 23ste April nadert weer snel. Ogenschyniyk een dag als alle ande re, gewone werkdagen; in werkelijk heid voor millioenen jongens, over de hele wereld verspreid, een zéér bizon- dere; de dag waarop zy eens te meer beseffen een taak te vervullen te heb ben en een ideaal van trouw, naasten liefde en reinheid te moeten nastre ven. 28 April is nJ. voor de padvinders, de herdenkingsdag van onzen schutpatroon den heiligen Joris, van wien de vol gende legende verteld wordt. „Joris was een jonge ridder, die lang geleden leefde in een stadje in Klein- Azië. Gelegen tussen de mooiste rozen tuinen die men zich denken kon, bood deze stad haar bewoners toch geen on bezorgd bestaan, want ieder jaar op nieuw werd zij bedreigd door een draak. Jaren geleden hadden de stads bewoners na hopeloze strijd een verdrag met dit monster gesloten om hun alge hele vernietiging te voorkomen. Telken jare moesten nu zeven jongens en ze ven meisjes, aangewezen door het lot, als losprijs geofferd worden, en jaar in jaar uit was dit zo geschied. Maar de jeugdige Joris kon deze lijdzaamheid niet langer dulden. Hij besteeg zijn paard, verliet de stad en bevocht, heel alleen, de draak zeven lange dagen. Ten laatste, z'n bezinning verliezend, kreeg) zyn arm bovenmenselijke kracht en doorboorde zijn dolk het hart van het monster. Met Gods hulp bevocht hy de overwinning over het kwade. De uitgezonden zeven jongens en zeven meisjes vonden hem zo en meen- ie, dat hy gedood was. Maar later zag men hem weerkeren in de stad; men wilde hem als een held vereren, maar hij ging heen en verrichtte nog vele andere grote en goede daden, stil en zonder ophef, levend in zelfopoffering'! Deze later heilig verklaarde jonge ridder is voor de padvinders het voor beeld geworden om na te volgen. Door heel de wereld wordt de St. Jorisdag gevierd; de jongens dragen hun uni form met daarop een rode bloem en 's avonds lichten overal waar padvinders bijeen zijn de kampvuren hoog op. Opnieuw wordt dan de belofte afge legd: „Op mijn erewoord beloof ik ern stig te zullen trachten: mijn plicht te doen tegenover God en mijn land ieder een te helpen waar ik kan en de pad- vinderswet te gehoorzamen". Juist in die padvinderswet staat het duidelijk wat een padvinder wil zijn: 1. Op de eer van een Padvinder kan men vertrouwen. 2 Een Padvinder is trouw 3 Het is de plicht van een Padvinder zich nuttig te maken en anderen te helpen. 4. Een Padvinder is een vriend voor allen en een broeder voor alle andere Padvinders. 5. Een Padvinder is ridderlijk. 6. Een Padvinder is een dierenvriend 7. Een Padvinder weet orders te ge hoorzamen zonder tegenspreken. 8. Een Padvinder glimlacht en fluit onder alle moeilijkheden. 9. Een Padvinder is spaarzaam. 10. Een Padvinder is rein in gedach ten, woord en daad. Overal ter wereld bereiden de pad vinders zich voor op hun taak: dit ideaal na te streven. Straks zal er op de Jamboree ln Frankryk weer Internationaal contact worden gelegd tussen de jeugd van alle landen ter wereld, behalve die welke nog bezet zyn en waar de padvinderij verboden werd. Op deze Jamboree zullen wij voor t eerst missen ons aller vereerde Chief, Lord Bobert Baden Powell of Gilwell, de oprichter van de beweging, die in 1942 gestorven is. In het jaar 1906 hield deze jongenskenner by uitnemendheid z'n eerste padvinderskamp op het eiland Wight met dertig jongens. Sindsdien breidde de beweging zich snel uit over de hele wereld, haar hoogtepunten vindend in de achtereen volgende wereldjamboree's, in 1925 in Kopenhagen (30.000 deelnemers), in'29 in Birkenhead (60.000 deelnemers), in 1933 in Gödölo (35.000 deelnemers) in 1937 in Vogelenzang (30.000 deelnemers) Nog horen wy op de laatste Jambo ree B. P. zyn laatste afscheid toeroe pen met de woorden: „Denk er altyd aan, dat wy niet ge boren zyn voor ons zelf, maar voor anderen. Ik zend jullie terug naar je land, met een boodschap van vrede. Leef daarnaar!" Zo groeide de beweging uit tot een millioenenorganisatie, welke zijn hoofd zetel heeft in Londen. Hoewel tegengewerkt en verboden in de tyd van oorlog en bezetting, bUjkt zij slechts aan kracht gewonnen te hebben; meer dan ooit zal haar taak zijn de gevoelens van broederschap tus sen de volkeren weer te versterken. Een bescheiden begin hiervan zal zyn de aanstaande Jamboree te Soissons- sur-Seine in Frankryk, die in Augus tus van dit jaar gehouden zal worden. MINDER ZACHT. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. I. te de Bilt, geldig van Maandagmorgen tot Maandagavond. Wisselende bewolking met enkele verspreide buien. Tydelijk krach tige zuid-westelijke wind. Minder hoge temperaturen dan vandaag. In het kader van de nationale herdenkingsavond op 3 Mei a.s. aal H.M. de Koningin sich te 18.45 nor over beide radiozenders met een toespraak tot het Nederlandse volk richten. Er circuleren berichten, Volgens wel ke binnenkort de gehele of gedeeltelij ke opheffing van de sigarendistributie zou mogen worden verwacht. Naar aan leiding hiervan deelt het ministerie van economische zaken mede, dat weliswaar bepaalde wijzigingen in cffe tabaksdiatri- butie worden overwogen, doch dat een beslissing nog niet is genomen. Het is zeer goed mogelijk, dat de te nemen be slissing zodanig uitvalt, dat de distribu tie van sigaren gehandhaafd bUjft. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft toestemming gegeven voor het uitzen den van de tweede helft van de op 4 Mei a.s. te Antwerpen te spelen inter landwedstrijd BelgiëNederland. Verenigingen, die een voor haar op die datum vastgestelde competitie wedstrijd op een vroeger tijdstip wen sen te doen aanvangen, kunnen daar voor toestemming krijgen, mits haar verzoek, vergezeld gaat van de ac- coordverklaring van de tegenpartij, uiterlijk 26 April in het bezit is van den secretaris-penningmeester van de K.N.V.B. Vier Belgische priesters en zes Neder landse kloosterzusters zyn by de plun dering van de stad Soengtsjioetsjieoe (prov. Jehol) door Chinese „communis ten" gedood; door plaatselijke missie- kringen wordt het bericht bevestigd. Een onderzoek is aan de gang en men tracht de namen der slachtoffers te we ten te komen. ■■M Voor het eerst sinds jaren ls de St. Jacobstoren te Den Haag uit de steigers. Niet voor lang echter, want binnenkort begint men met de bouw van een yzeren omhulsel. De Hagenaars, die de toren nog eens willen bekijken, moeten dit snel doen. Gisteravond is een Frans militair vliegtuig op een oefenvlucht bU Alx- en-province in Zuid-Frankryk neerge stort. De piloot en twee andere leden der bemanning kwam om het leven. TREINONGELUK IN ILLINOIS. Naar gemeld wordt ls er een ongeluk gebeurd met de „City of Miami", een passagierstrein van de Illinois Central Railroads. De hulp van ambulances iu ingeroepen. Naar verluidt zyn er vermoedeiyk twee personen gedood. Eén dode zou er in elk geval te betreuren zyn. Het aan tal gewonden moet meer dan vyftien bedragen. Nader wordt gemeld, dat vijf van de zeven wagons van de luxe-trein ontspoord zijn. BRITSE KONINKLIJKE FAMILIE DEZE WEEK NAAR ENGELAND TERUG. De tournee in Zuid-Afrika van de Britse koninklijke familie eindigde gis teren toen de witte trein, na een reis van ruim 11.000 km, te Kaapstad aan kwam. Donderdag zal men met de „Van- guard" de terugreis naar Engeland aanvangen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1