Moskou bereidt afscheidspartij voor Japanse bezetting Een mooie Juni-maand Werk- en onderkleding Paniek bij New Delhi Wasooeder en soda Geen caté-sluiting op 3 Mei DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „Het geheim is van een handvol mensen Twee minuten stilstaande treinen Hors d'Oeuvre op vrij grote schaal De held van Woodward .lp*"?****®*if' '*'*"1 Trieste balans in Palestina. Nederlandse fruitkwekers naar Engeland. 30.000 Joden mogen naar Suriname Van nabij en verre ei^te 32.000 «'a^litoffers Nederlands elftal samen gesteld Mysterieuze ontploffing bij Troyes Cijfers uit de arbeidersbeweging. - ÉH 'i Loterij Prins Bernhardstichting. Amerika en Indonesië lüeecêeckM BUREAU: *onlng*tr»at n-m Den Helder Telefoon Olro «49041 Dtr.i J. Bölamt DONDERDAG 24 APRIL 1947. Voortsetting oan de 10e JAARGANG Na 9664. HELDERSCHE COURANT AdverteerOea: M ceoi per millimeter. TemUlebericbten 1? cent per mm Kleine ad- verten tiet (..Jat»ertje«'0 tol 11 «oorden Ts cent, alk woord meer eant Abonnementen: per kwnrlaa: t i per poet f 1 96 H» ofdredeetenri M. H. B. Cyldert, Rayonredaetonren C. A Dekken en W. Kok. w De plaatsvervangers der vier mi nisters van buitenlandse zaken zijn gisteren bijeengekomen onder voor zitterschap van den Amerikaansen gedelegeerde Murphy. Zij stelden een overzicht samen van punten waarover wel en niet overeenstem ming was bereikt ten aanzien van het verdrag met Duitsland, voor discussie door de ministers zelf. Naar de correspondent van N.B. C., Robert Magidorff, via Radio Moskou meldt, is het vliegtuig van Marshall onderweg naar Moskou om hem naar huis te brengen. Voor Be vin en Bidault worden treinen in gereedheid gehouden om hen naar huis te brengen. „De Russen bereiden zich voor op een grote afscheidspartij, aangezien Bidault vastbesloten is de Russische hoofdstad niet later dan morgen avond te verlaten", aldus Magidoff. Het is zelfs nu niet mogelijk de re sultaten van de conferentie te over zien, aldus Magidorff, daar ten aan- Bien van de werkelijke vitale kwes ties geen resultaten bekend gemaakt «Jjn, hetgeen op de laatste drie zit tingen van de conferentie verhandeld is. „Een geheim is van een handvol mensen, die niet zullen spreken". De ministers zijn thans bijeen om te decideren hoe lang zij nog zullen blijven, en wat zij nog zullen kunnen dooi ten aanzien van Duitsland. Incident te Berlijn. De Russische Berlijn, Generaal Commandant van Kotikof heeft de Britee Milit Politie ervan beschul digd dat twee sergeants van het Ro- De afdeling klimatologie van het K-N-M.L te De Bilt deelt als verwach ting voor de maand Mei mede, dat de gemiddelde neerslag ongeveer normaal gal zijn. Over de temperatuur valt niets {met voldoende waarschijnlijkheid te «eggen. Voor de maand Juni wordt verwacht, dat de gemiddelde temperatuur boven bormaal zal zijn. De gemiddelde neer slag beneden normaal. Er wordt op gewezen, dat deze verwachtingen be trekking hebben op het maandge- middelde. Dit betekent, dat er steeds een aantal dagen kan voorkomen, die •en afwijking naar de andere kant vertonen. Op de nationale herdenkingsavond Zaterdag 3 Mei, zal het gehele bedrijf der Ned. Spoorwegen en dus ook elke trein van 20.00 tot 20.02 uur stilstaan. VRIJ DJ MEI? Hu de zon de hardnekkige ty- rannen sneeuw en ha op de vlucht gedreven heeft, bomen en struiken zich hullen In een waas van groen, de vogels kwinkele rende hun nestjes bouwen en zich voorbereiden op de geduldige broed-arbeld wanneer men stil zitten tenminste met de naam arbeid bestempelen mag komt voor ons, werkers, die van stil zitten niet weten, de vacantle ln licht. Maar tevoren wacht ons nog een enkele vrije dag: het Pinksterfeest, ditmaal laat ln de Mel-maand, en Hemelvaartsdag. En dan noem lk ook nog de Na tionale Feestdag, een der eerste dagen van de maand. Voor velen ln den lande ls er dan ook nog de viering van 1 Mei. Sommige mensen nu maken zich ernstig boos op overheids instanties, die een halve dag ex tra vrij willen geven op 1 MeL En dat geschiedt, zeggen de ver toornden, terwijl diezelfde over heid voortdurend aandringt op intensievere arbeidsproductiviteit en de mijnwerkers een Zondag hebben geofferd om Nederland ln deze barre winter van brandstof te voorzien. Laat, wie de Meidag vieren wil aldus hun betoog de vrije dag, half of heel, ln mindering brengen van de va- cantie, gelijk voorheen gebrui kelijk is geweest. Extra vacantie- dagen! Het geeft geen pas. Het ls een standpunt. Maar schuilt daarin niet het addertje van de politiek, voor zo ver zich dan iets in een stand punt verschuilen kan? Natuurlijk moet er hard worden gewerki Maar voelt niet ieder, en Juist na deze ongekend harde en af mattende winter, de behoefte om onafhankelijk van de pol; tlek, de liefelijke Meimaand te verwelkomen en erop uit te trek ken, al is het maar voor een halve dag? Laat men niet ver geten dat een winter, die extra inspanning heeft gevergd, ook extra ontspanning wenselijk maakt. Het is lang geleden dat wij zorgeloos om de kleurig versierde Mei-boom hebben gedanst. de Leger geslagen zjjn door deze po litie, waardoor een van hen een oog heeft verloren. Op de vergaderingen der geallieerde kommandatura eiste generaal Kotikof een onmiddellijk on derzoek van deze incidenten, die naar hij verklaarde, voorgevallen zouden zijn te Spandau, in de Britse sector van Berlijn, waar de beide sergeants gestrand waren omdat hun vracht auto zonder benzine stond. Gistermiddag zijn in de Tweede Ka mer de debatten over Nederland's zwarte praktijken voortgezet Tijdens deze debatten deelde minister Huysmans mede, dat de regering zal trachten op vrfl grote schaal werk kleding en onderkleding te verschaf fen. Er zal 304.000 pond sterling ln het deviezenprogram ter beschikking worden gesteld voor werk- en on derkleding. Tijdens de ramp in Woodward, toen ruim een week geleden een cycloon dit stadje nagenoeg van de aardbodem wegblies, werd een zekere Aurell, chef bij de Southwestern Bell Telephone Co. de held van de dag in Woodward. Zijn huis werd boven zijn hoofd weggebla zen. toen hij met zijn gezin een schuil plaats in de kelder had gezocht. Toen de „trechter" van de tornado de stad gepasseerd was, klom Aurell in een telefoonpaal om het verzenden van een telegram over de ramp mogelijk te maken. Hij nam de beide losse einde van de draad in zijn handen en vormde met zijn lichaam aldus een levende geleiddraad. Aurell bracht de verbin ding tot stand, ondanks het feit, dat er wolkbreuken en electrische stormen woedden. Een bliksemstraal op de lijn zou Zijn dood betekend hebben. Kroonprins Frederik tot Kaning van Denemarken uitgeroepen. Koning Frederik IX en zjjn gemalin, koningin Ingrid op het balcon van het paleis Christiansborg nadat de Deense eerste minister, Knud Kristensen, de pro clamatie had afgekondigd. KREEFT. Viscount Hall heeft in het Britse parlement medegedeeld, dat sinds 1 Augustus 1945 68 militairen, 30 politie agenten en 15 burgers gedood en 191 militairen, 49 politie-agenten en 9 bur gers gewond of aangevallen zijn. Hier bij zijn niet inbegrepen de doden en gewonden bij het spoorwegongeluk dat kortgeleden door een mijnontploffing werd veroorzaakt. In dezelfde periode zijn 168 joden veroordeeld wegens terroristische activiteiten, van wie 28 ter dood werden veroordeeld. Vier joden werden terechtgesteld, en 22 personen tot levenslang veroor deeld. Bij botsingen met de politie wer den 33 verzetslieden gedood en onge veer 29 gewond. Op een feest van Hindoes in de buurt van New Delhi ls brand ontstaan, die, aangewakkerd door de wind, weldra zulke afmetingen ging aannemen, dat de gelovigen in paniekstemming in de river sprongen, waarin zij zich in de loop der godsdienstige plech tigheden hadden gereinigd. Een groot aantal hunner werd door de stroom gegrepen en verdronk. Tien anderen kwamen in de vlammen om. Meer dan duizend tijdelijke onderkomens zijn verbrand. Dertig Nederlandse fruitkwekers zullen deel uitmaken van een gezel schap van tweehonderd tuinbouwkun digen, die op uitnodiging van de Brit se nationale boerenbond tussen 9 en 13 Juni aanstaande een rondreis zullen maken langs de boomgaarden van Oost-Kent. Eind Juli zal een gezelschap van 30 Engelse fruitkwekers een tegenbezoek aan Nederland brengen. Een heet karwei. Werklieden, bezig met het lassen van een verbinding in de oliepijpleiding in de woestijn van Irak, beschermen zich met een paraplu tegen de brandende zonne stralen. Thans is de regeling bekend ge maakt, die op een verleden week ge houden conferentie is getroffen tus sen een gouvernementscommissie en een delegatie van de Freeland Lea gue, om „als begin" 30.000 Europese Joodse refugees Suriname binnen te laten. De commissie en de delegatie waren niet in staat tot overeenstemming te komen over het totale aantal refugees, dat zich eventueel in Suriname zou kunnen vestigen, ofschoon op alle an dere punten op de drie in de afgelo pen week gehouden vergaderingen overeenstemming werd bereikt. De volgende, laatste, vergadering van de gouvernementscommissie en de de legatie van de leaque zal Zaterdag morgen worden gehouden. Hierbij zul len ook leden van de Staten aanwezig zijn. Naar het officiële Perzische nieuws agentschap meldt, eist Perzië 955.000.000 dollar herstelbetalingen van Duitsland. Bij Oetzen in de Britse zóne van Duitsland is in de mist een personen trein op een goederentrein gelopen, waarbij 3 personen werden gedood en 42 gewond. De Franse mijnwer kers hebben er in toegestemd, dat hun vacantie dit jaar van 18 tot 12 dagen wordt verminderd om de verlaging der productie tijdens de vacantieperiode te voorkomen. Verschillende Neder landse officieren en onderofficieren zullen deelnemen aan de a.s. training van parachutisten van het Franse le ger in Indo-China. Volgens in lichtingen uit betrouwbare bron zijn in Spanje zes ter dood veroordeelden terechtgesteld, allen beschuldigd van communistische activiteit. Na elf jaar arbeid is de vertaling van de Ko ran in de Javaanse taal bijna voltooid. Zij omvat 1100 pagina's. In de bergstreken van N.O.-Burma wordt tegenwoordig weer druk koppen ge sneld. Werklieden, die werkzaam zijn geweest aan de oorspronkelijke atoombomplannen in Engeland zijn nog steeds de gevolgen niet te boven. Zij vallen in treinen en bussen in slaap en zijn na hun werk dodelijk ver- mofe-t Een pokkenepidemie, die in Parijs was uitgebroken en 33 slacht offers had geëist, is thans volgens Franse autoriteiten bedwongen. Dezer dagen is een Nederl. handels delegatie naar Denemarken vertrok ken, teneinde het handelsverkeer te regelen. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat met ingang van 25 April a.s. op de rantsoenbonnen voor waspoeder, per rantsoen ver krijgbaar is 250 gram waspoeder benevens 250 gram soda. „Het totale aantal overleden Euro peanen en niet-Europeanen-rhriste- nen over de jaren 1942 tot en met Augustus 1945, mag aan de hand van de thans ter beschikking staande ge- gvens op ongeveer 32.000 worden ge schat", aldus deelde de heer S. D. van der Harst, hoofd van de opspo ringsdienst van overledenen aan een vertegenwoordiger van Aneta mede. „Ter vergelijking van dit cijfer met de normale sterfte onder Europeanen diene dat tussen 1930 en 1940 het sterftecijfer onder de Europese be volking gemiddeld 2-400 per jaar Ter verkrijging van gegevens betref fende Nederlanders en Nederlandse onderdanen, die sedert de Japanse in val tot aan de capitulatie in Indië, in Japanse gevangenenkampen, op trans portschepen dan wel op andere wijze buiten de archipel zijn overleden heeft de opsporingsdienst in de allereerste plaats gebruik gemaakt van verkla ringen van gewezen kampcommandan ten, leiders of leidsters, kampartsen, ziekenverplegers, kampbewoners etc. De kampadministraties waren veelal behoorlijk bijgehouden, ook die der krijgsgevangenkampen in Birma en in Japan. Zeer moeilijk echter bleek het verzamelen van gegevens betreffende als krijgsgevangenen of als heiho's naar de Kei-eilanden, New Britain en andere plaatsen buiten de archipel af gevoerde Menadonezen en Ambonezen. „Intussen", aldus de heer Van der Harst, „mag op grond van de op verschillende wijzen verkregen ge gevens worden aangenomen, dat on geveer 20.000 krijgsgevangenen en burgers tijdens hun internering dan wel kort na de bevrijding in de zie kenhuizen zijn overleden. Daarbij zijn inbegrepen de ruim 2.200 krijgs gevangenen, die na het tot zinken brengen van transportschepen dan wel tengevolge van vliegongevallen als „vermist" moeten worden be schouwd. De namen van hen zijn voor een belangrijk deel wel be kend". Omtrent het aantal buiten de kam pen overleden Europeanen en Chris tenen niet-Europe?nen betrouw baar cijfermateriaal over de grote mas sa van de Indonesische bevolking ont breekt vooralsnog zeide de heer van der Harst, dat men met een schatting van 12.000 aan de veilige kant blijft. In dit cijfer rijn dan niet begrepen de talloze Chinezen, gevallen onder de Japanse terreur, met name iri het bij zonder in West-Borneo, waar het aan tal slachtoffers enorm groot is ge weest. „Is het in de loop van de achter ons liggende maanden", aldus vervolg de de heer van der Harst, gelukt van de meeste overleden geïnterneerden 't bewijs van overlijden te verzamelen, voor het resterende deel alsmede ten aanzien van de slachtoffers van de Kempetai of extremisten, levert dit de grootste moeilijkheden op. Ook omtrent het lot van vele mili tairen van het K.N.I.L. die na de capi tulatie voor Japan in 1942 niet meer voor de dag zjjn gekomen, is nog weinig bekend." Een karthotheek wordt opgesteld. De opsporingsdienst van overlede nen belast zich niet alleen met het verzamelen van bewijsmateriaal, doch bouwt tevens een kartotheek op aan de hand van de verzamelde gegevens, waarmee men over ongeveer ander half jaar geheel gereed hoopt te zjjn. Het ligt in de bedoeling alsdan stuk voor stuk de kaarten na te lopen en contact op te nemen met de burger lijke standen in Indië en in Nederland om eventuele dubbele inschrijvingen ongedaan te maken. De Keuzecommissie van de K.N.V.B. heeft het Nederl. elftal, dat Zondag 4 Mei te Antv, -pen tegen België speelt als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels); achter: Van Bun (MW) en Van der Linden (Ajax); midden: Stroker (Ajax), Moring (En schede) en De Vroet (F'oord); voor: Drëger (Ajax), Wilkes (Xerxes), Roo- zen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Bergman (Blauw Wit). Reserves zijn: Van de Vliet (ODS), de Vos (Quick, Nijmegen), Stoffelen (Ajax) en Van Onselen (VSV). Te Parijs zijn berichten binnengeko men over een vliegende bom, welke Dinsdagmiddag j.1. te Troyes, honderd kilometer ten zuidoosten van Parijs, omlaag gekomen, in de grond gedo ken en ontploft zou zijn. De schok van de ontploffing zou verscheidene kilo meters in de omtrek zijn waargeno men. Volgens de berichten zou het 'n bom van het type V 1 geweest zijn. Men veronderstelde, dat het een expe rimenteel projectiel, uit Engeland af komstig was. Een woordvoerder van de Britse ambassade verklaarde echter, dat dit onwaarschijnlijk was, daar de Brits? proefprojectielen uitsluitend boven de Noordzee gelanceerd worden. De politie te Troyes heeft de zaak in onderzoek. Vóór de oorlog (1 Jan. 1940) hadden de vier grootste vakcentrales in ons land de volgende ledentallen: N.V.V. 306.200, R.K.W.V. 177.200, C.N.V. 113.900 en N.V.C. (Neutraal vakverb.) 45.300. Laatstgenoemde vakcentrale fuseerde in 1940 met het N.V.V, De ledentallen van de thans bestaande drie grootste vakcentrales bedroegen: N.V.V. (1 Fe bruari '47) 304.300, Kath. Arb. Bew. (1 Jan. '47) 224.900 en C.N.V. (1 Jan. '47) 119.200. De vierde vakcentrale, de E.V. C., heeft in de laatste maanden geen ledentallen gepubliceerd. - v v Roozen belaagt de Engelse achter hoede in de gisteren gespeelde wedstrijd NederlandHuddersfield Town (14). De Bedrijfshoreca heeft besloten geen gevolg te geven aan het verzoek van de Commissie Nationale Herden kingsdag om de café's op Zaterdag 3 Mei, de nationale rouwdag, na achttien uur te sluiten. De Horeca meent, dat deze sluiting groot ongerief zou vei oorzaken, omdat velen hun vertier buitenshuis moeten zoeken. De café's en restaurants ne men, schrijft het vakblad, zulks een be langrijke plaats in het openbare leven in, dat juist bij gelegenheden al« deze hun uitschakeling als een ernstig ge mis zou worden gevoeld. Het staat het publiek vrij de café's die avond al dan niet te bezoeken en de ondernemers, die zulks wensen kunnen hun bedrijf sluiten. Wanneer evenwel de burgemeesters zouden verzoeken het geven van mu ziek die avond achterwege te laten, dan zal daar ongetwijfeld gevolg aan worden gegeven, meent het blad, of schoon dit een belangrijk offer voor de betrokkenen betekent, daar de gages van musici en artisten doorgaan. De minister van Justitie heeft zijn goedkeuring gehecht aan de grote lan delijke loterij, welke de Prins Bern- hard-Stichting organiseert. Vijf series, elk groot 60.000 loten f 1, zullen worden uitgegeven. In elke serie kan als eerste prijs f 5000 wor den gewonnen. Het totaalbedrag aan prijzen per serie bedraagt f 14.250. De prijzen zullen niet in geld worden uit gekeerd doch in overleg met de win naars worden besteed. De houding welke Amerika aan neemt ten opzichte van onze Indisch* politiek, of laat ik liever zeggen ten aanzien van onze betrekkingen tot da republiek Indonesië, kan ons niet on verschillig zijn. Ten eerste niet, omdat een rechtvaardige beoordeling van ons regeringsbeleid, van welke zijde ook, onzerzijds mag worden gevergd; ten tweede niet omdat Amerika uit deze oorlog te voorschijn gekomen is als de machtigste mogendheid ter wereld en als, bovendien, de meest welvarende. De enige mogendheid eigenlijk welke zich nog op macht en rijkdom beroe pen kan, al zien sommige economen ook in deze rijkdom' minder wezen dan s c h jj n. Wij, als verarmde natie, zullen voorlopig, en misschien nog ge ruime tijd, bij de kapitaalkracht der Verenigde Staten steun moeten xoe- ken voor ons economisch herstel, en wij zullen vermoedelijk op Amerika ook een beroep moeten doen voc+ de economische reorganisatie in de Azia tische Archipel. Geruime tijd is de openbare mening in Amerika ons, wat onze houding ten opzichte van onze overzeese gebieds delen betreft, niet bepaald welgezind geweest. Men toonde daar een zeer ge brekkig begrip voor onze moeilijk heden en zag in de militaire maatre gelen, noodgedwongen onzerzijds ge nomen, een poging om het verouderd* stelsel van koloniaal bewind, dat zeer gemakkelijk zou kunnen leiden tot on derdrukking en uitbuiting der Oosterse volken, te handhaven, desnoods met geweld. Tegenover deze stroming in de Amerikaanse gezindheid stond onze voorlichtingsdienst, welke zich naar t oordeel van velen niet krachtig genoeg gelden deed, vrijwel machteloos. Daar bij kwam, noodlottigerwijze, het inci dent met de „Martin Behrman", dat voedsel verleende aan het misverstand, als zou de Nederlandse regering de vrije handel met Indonesië en de uit voer van Indische grondstoffen welke voor de wereld-economie onontbeer lijk zijn, willen belemmeren. En het begrip „Vrijheid" zit de Amerikanen hoog, vooral wanneer het hun econo mische belangen bevorderen kan. Zij vergeten graag dat dit begrip, bijv. ten aanzien van het kleurlingen-probleem en het neger-vraagstuk, hunnerzijds niet steeds onbeperkt geëerbiedigd wordt. De laatste tijd echter is er in de openbare mening aan de overzijde van de Oceaan een opmerkelijke wijziging gekomen. Men is geneigd aan te ne men dat de ondertekening van het ac- coord van Linggadjati daartoe de stoot gegeven heeft. Doch vermoedelijk moet de oorzaak van deze zwenking in de gezindheid der Amerikanen dieper, of tenminste elders worden gezocht. Want wat te Linggadjati overeengekomen werd was, lang vóór de ondertekening van het definitieve acoord, bekend en daaruit kon de oprechtheid van ons streven ook de Amerikanen tenvolle duidelijk zijn. De oorspronkelijk na drukkelijk uitgesproken sympathie voor de Aziatische vrijheids- en onafhanke lijkheids-beweging ls aanmerkelijk ge taand sinds de vrees voor het veld winnende communisme de Amerikaan se gemoederen meer en meer in be roering brengt, tengevolge van de zeer positieve, om niet te zeggen agressie ve Anti-Russische politiek, door Tru- man en Marshall voorgestaan en inge leid. De geringe geneigdheid der Rus sen om aan Amerika concessies te doen; de tegenwerking welke de Ame rikaanse diplomatie van Russische zijde in de boezem der V.N., in de com missie voor beperking der bewapening en in die voor de atoom-energie; en ten laatste op de conferentie te Mos kou ondervonden heeft, is op de openbare mening in de Ver. Staten be grijpelijkerwijze niet zonder invloed gebleven en de vrees, dat 't Russische communisme zijn machtssfeer over Azië en dus allicht ook over Indo nesië verder zou kunnen uisterk- ken; de onderstelling dat de invloed der Nederlandse regering op de loop der zaken ln Indië dit communistisch streven eerder remmen dan bevorde ren zal, heeft klaarblijkelijk in de heersende gevoelens der Amerikanen een wijziging gebracht. Gelijk men weet heeft de regering der Ver. Staten besloten de Indonesi sche Republiek „de facto" te erkennen, doch daarbij nadrukkelijk bepaald dat de souvereinlteit der Nederlandse re gering, wat aangaat de buitenlandse en economische betrekkingen, door de ze erkenning niet worden aangetast U. HARDE WIND. Weerverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Krachtige vooral aanvankelijk tijdelijk stormachtige zuid-wes telijke wind. Wisselend bewolkt met enkele regenbuien.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1