Hellevoetsluis krijgt nieuwe kansen Siad en Omgeving. LANGS DE VELDEN Spoct iljartkampioenschap Noord - Holland - Noord De sportdag van morgen Burgerlijke stand Meer mais in het brood De binnenkomst van Hr. Ms. „Van Kinsbergen" Urk Anna Paulowna. Breezand. Wieringen De spoorwegen op 5 Mei Vestiging van belangrijke industriën verzekerd Activiteit allerwegen Marktberichten De militaire sportdag van morgen béïooft een spannend verloop te krij gen. De wedloop rond de Werf, die om twee uur begint bij dè werf poort aan de Weststraat, waar ook de finish zal zijn, zal zeker veel belangstelling trekken. Op het Helder A-terrein speelt om drie uur een militair Helders elftal tegen een dito Haags. Spelers van Zee macht, Adelborsten, Helder en HRC vormen onze ploeg, terwijl in het Haagse elftal verschillende le klassers meespelen. Morgenavond om acht uur worden in Casino de bokswedstrijden gehouden. Hessels, die begin Mei in Dublin bokst om het Europese kampioenschap, zal in de ring komen tegen Boeyen, de inter-gealliëerde militaire wereldkam pioen. Voorts boksen de meest voor aanstaande boksers van Nederland. Het programma voor deze sportdag ziet er dus wel aantrekkelijk uit, en ook de tijden zijn zodanig vastgesteld dat men het één niet behoeft mis te lopen voor het ander. De opbrengst van een en ander is bestemd voor de NÏWIN. Bevallen: E. C. R. Schaper Wybenga, d. N. de JongKooy, z. J. S. v. TeeckelenburghRoels, 2 dochters. A. VriesJimmink, z. D Rienstravan Twuijver, z. H. M. J. KroeseMastenbroek, d. H. C. OostendorpHaak, d. C. E. Jelle- maGovers, d. W. van Ammers Hoornsman, z. H. M. Rezelmande Graaf, z. H. M. KiemersRood, z. A G. BarrielLont, z. G. Swart Schmidt, z. P. PluijmMeijers, z. R. A. van Loo—Jellema, z. F. C. DijkshoornSmit, d. G. Weke Stam, d. A. Muijresv. d. Mus- sele, z. Ondertrouwd: C. H. v. El en T. M. de Boer. D. van Lit en M. de Lange. J. Darphorn en W. M. Hen driks. J. Snel en C. B. Holema. A. Stempher en T. Holwerda. D. van El en G. Hoep. Getrouwd: C. v. d. Vliet en M. Ruiten. J. C. Stuffers en N. de Vries. Overleden: E. Heins, m, 2 mnd. P. J. de Munck, v, 63 jaar. T. Kleer, v, 78 jaar A. de Valk, m, 2 jaar. T. Hiemstra, v, 33 jaar. J. van Sluis, m, 2 dagen. R. Boon, m, 70 jaar. "V. van Oosten, m, 68 jaar. E. Griek, m, 90 jaar. Zondagavond. Is het meestal niet prettig, met een goede kennis de strijd aan te binden, cm een voor beiden zeer belangrijke uitslag, oneindig veel moeilijker wordt dit nog, wanneer het resultaat de een grote vreugde kan schenken en de ander gelijktijdig schier onoverkome lijke moeilijkheden. Hiermede is het karakter geschetst van de zeer belangrijke ontmoeting „Succes-Helder", die we vanmiddag te Hippolytushoef bijwoonden. Meer dan ooit wordt er dan van de spelers verlangd, het juiste begrip van sportiviteit, goede manieren en zelf beheersing. Hoewel beide ploegen nog niet defi nitief aan de top en op de onderste plaats beland zijn, beheerste het waar schijnlijk verloop van deze gang van zaken, reeds volkomen deze ontmoe ting en onderscheidde zij zich in niets van de onsympathieke en de sport schadende promotie-degradatie-ontmoe tingen. Opnieuw hebben wij kunnen er varen, hoe de grote verenigingen door het handhaven van deze wedstrijden, niet gediend hebben de idealen van de 6port, maar uitsluitend het eigenbelang. Het is niet voldoende dat een club heeft aangetoond, dat zij uit een milieu de sterkste is. De zwakste uit een hogere afdeling moet opnieuw de kans geschonken worden, zich te redden. Ook voor de Wieringers was het aan vaarden van de nederlaag een grote moeilijkheid. En dat is volkomen ver klaarbaar. Ongeveer een jaar geleden bracht de Wieringer bevolking een be drag bijeen, dat voldoende was, een oefenmeester uit Engeland te engage ren. Na een jaar van grote inspanning en toewijding, staat de zeer kundige roetbal-crack Reymond Lawrence, thans met zijn club op de laatste plaats. Vanmiddag tegen Helder deed men een laatste, wanhopige poging, dit fa tum te onUopen. Dat daarbij enkele spelers moeilijk heden kregen met de zelfbeheersing, is te betreuren, doch volkomen verklaar baar. Trouwens, het zou voor den on bekenden neutralen toeschouwer zeer lang een diep geheim blijven, uit te maken, wie van deze beide teams aan de top gaat. Het grote contingent sup porters, dat Helder vergezelde, was feliswaar dol van vreugde bij de eerste goal en speciaal de grijze majoor, voerde een aardige vreugdedans uit, maar op dat moment was nog alles mogelijk! Dat ble.ek heel spoedig, toen Succes nog voor de pauze gelijk maakte. Gelukkig belastte de K.N.V.B. den uitstekenden arbite r Spanjaard, met de leiding van deze moeilijke wedstrijd. Als een vader trachtte hij de gemoederen in toom te houden, hetgeen slechts gedeeltelijk gelukte. In het streven, na een wedstrijd, rus tige overwinnaars en waardige verlie zers te zijn, zijn zowel spelers van Helder als van Succes slechts matig geslaagd. Moge het in de komende, zeer moeilijke wedstrijden, voor beide clubs zo worden, dat het aanzien en de waar dering voor onze sport is toegenomen. Eerst dan zal, meer nog dan een uit drukking in cijfers, een ware over winning zijn behaald. Met ingang van vandaag wordt de hoeveelheid mais in de brood bloem verhoogd tot twintig procent. Deze ver hoging heeft tot gevolg, dat het brood iets kleiner van stuk wordt en dat de kwaliteit minder wordt. Ter vergelij king diene het volgende staatje met de broodsamenstelling in Maart jX en thans (kolommen resp.: Maart en April-Mei): Buitenlandse tarwe 52,5 47,5 Inlandse tarwe 26.25 22,75 Ro8ge 11,25 9,75 Mais 10 20 Totaal 100 100 Uit dit staatje ziet men, dat vooral het percentage buitenlandse en inlandse tarwe kleiner is geworden. De samen stelling van he' tarwebrood blijft on gewijzigd, n.1. 100 inlandse tarwe. PALING VRIJ. Van bevoegde zijde werd medege deeld dat wellicht volgende week de paling vrij over de afslag verkocht zal kunnen worden. Het oude verdeel systeem en al wat hiermede in ver band staat zal dan tot het verleden be horen. middenstandsbijeenkomst. De middenstanders van Anna Paulowna kwamen in zaal Kossen bijeen om te luisteren naar de heren Rol en Boot. waarvan de teerste iets zou vertellen over de vérplichte sociale verzekering van middenstanders en de tweede van zijn reizen in Amerika. De heer Harder heette hen in z'n openingswoord in het bijzonder welkom en daarnaast het bestuur en de leerlingen van de middenstandscursus. Allereerst somde de heer Rol enige vormen van verzekering op, die onder de verzamelnaam sociale verzekering vallen en die, volgens spreker, over het alge meen van geringe waarde zijn voor den middenstander. Bij ziekte of invaliditeit weet men in den regel zelf wel een op lossing te vinden, waardoor voorkomen wordt, dat de zaak gesloten moet wor den.. Begrafenisverzekering geschiedt vrij willig op zo uitgebreide schaal, dat een verplichting daartoe overbodig geacht mag worden en ook voor de oude dag wordt gezorgd. De verplichte verzekering zou, volgens tpreker, zware lasten op den mid denstander leggen en hij eindigde zijn in leiding met te betogen, dat men baas in eigen huis moet blijven. Naar aanleiding van een vraag van den heer Groenewoud merkte spreker nog op, dat men voorlopig nog slechts met plan nen heeft te doen en er dus met actie en protest nog veel te bereiken zal zijn. Aan de hand van lichtbeelden wist de heer Boot op boeiende wijze vele interes sante dingen te vertellen van het grote, machtige Amerika. Foto boven: Hr. Ms. „Van Kinsbergen'' loopt de haven binnen; op de achtergrond links het flottille mijnenvegers. Foto links onder: De commandant, kapitein-luitenant ter zee w. F. van Vreeswijk, over de verschansing gebogen, houdt een oogje in het seil bij het afmeren. Foto rechts onder: De Helderse jeugd kijkt critisch en belangstellend toe bij het aan boord hijsen van de loopplank. De matrozen hebben er een zware hijs aan! BOND VOOR ST AATSPEN SIONNERIN G. Namens het afdelingsbestuur van de B. v. Stp. heette Zaterdagavond de heer J. J. Jongejans in zaal Bossen de aan wezigen en in het bijzonder de ouden van dagen, den spreker en de toneel vereniging „Klein Begin" welkom. Hij dankte de oud-bestuursleden, de heren C. v. d. Linden en L. Borst, voor het geen zij in prettige samenwerking voor de afdeling hadden gedaan en De „Physical Society" heeft in Londen haar jaarlijkse tentoonstelling ge houden. Hierop werd de z.g. „waarheidsmachine" gedemonstreerd. Hier mede kan men afwijkingen in de hersenen controleren. Bovendien wordt ze gebruikt bij het verhoor van misdadigers. Een bezoeker wordt on derzocht. deelde mede dat als nieuwe bestuurs leden de heren C. Weljers en W. Ouds hoorn waren gekozen. De heer Van de Vall ving zijn rede aan met het gezegde: oud worden wil graag ieder, maar oud zijn niemand. Toch, vervolgde spr., komt voor allen eenmaal de tijd, dat het kwik in de levensthermometer gaat dalen. En dan mag het niet zo zijn dat men oud en arm is. Honderden redevoeringen zijn daarover gehouden, kilometers papier volgeschreven eer er een begin van ou derdomszorg kwam. Onder Talma, den A.R., kregen de 70-jarigen f 2; Aal- berse, R.K., maakte er f 3 van voor de 65-jar/gen en de gemeenschapsidee, gegroeid in concentratiekampen en ge vangenissen, maakte het mogelijk dat het wetsontwerp van Drees, P.v.d.A., „Noodvoorziening voor de ouden van dagen" zonder één stem tegen in de Tweede Kamer werd aangenomen. Men durfde niet tegen stemmen, zei spr, maar dat wil niet zeggen, dat men in de kringen waar men vroeger staats pensioen bedeling noemde er zo mee ingenomen is. Velen zijn nog tegen Staatspensioen en willen een oplossing door een vorm van verzekering. De noodvoorziening, waarvan spreker de uit te keren bedragen noemde, geldt voor drie jaren. Met deze voldoening schenkende verbetering is men er dus niet en wie vóór Staatspensioen zijn, zullen bij de volgende verkiezingen moeten zorgen dat er een volksverte genwoordiging komt, die de uitkerin gen volgens de noodvoorziening voor goed vastlegt en de onbillijkheden er van (er zijn b.v. weer 5 klassen!) weg neemt. Vooral de jongeren hebben hier een taak. Voorzitter Jongejans dankte den heer v. d. Vall voor zijn rede en wekte hen, die nog geen lid waren, op zich nu daarvoor op te geven. „Klein Begin" voerde hierna „De In breker" en „De Beukenhof" op, twee één-acters, die ook reeds bij een andere gelegenheid voor het voetlicht werden gebracht. Een belangeloze medewer king, die zeker is te waarderen. De We Po-band zorgde voor aardige mu ziek. STUIVERS VOLKS-CONCERT Bovengenoemd cabaret-gezelschap, dat reeds enige malen te Groningen met suc ces optrad, maar door Wieringers wordt verzorgd, speelde Woensdag en Donder dag op uitnodiging van de Supporters vereniging Blauw-Zwart in Cinema de Haan te Hippolytushoef. Na het introductielied traden op de twee clowns Hanlbal en Lodiwiekie, die steeds na schetjes, zang enz. present waren. Vaak water, welks werden toegediend, waren was het flauw, doch de steken onder zeer goed. De Hawaiïan-nummers vormden zeker het hoogtepunt van het programma, te meer door het mooie lichteffect. Ook de heer Barelds droeg met zijn harmonie-solo's, het zijne bij tot het welslagen van het bal. Over het algemeen genomen kunnen we zeggen, dat dit clubje aan de eisen van het dilettanten-cabaret heeft voldaan. UTRECHT. - Op Maandag 5 Mei, de Nationale feestdag, zullen de Neder landse Spoorwegen hun diensten uit voeren als op Zondagen. GEEN CARNETS VOOR REIZEN NAAR BELGIE. In een bijeenkomst van de Neder landse Reisvereniging op het gemeen schapsoord Drakenburg bij Baarn heeft de heer A. Haulot, commissaris-gene raal voor het toerisme in België, o.a. nedegedeeld, dat de invoering van z.g.n. carnets voor reizen naar België van Nederland uit niet doorgaat, daar de respectieve regeringen hierover niet tot overeenstemming zijn gekomen. Het toerisme blijft dus dit jaar beperkt tot het uitwisselen van een aantal groepen. Voor de particuliere vacantiegangers blijven de mogelijkheden zeer gering. Hellevoetsluis, in meer dan één opzicht zustergemeente van Den Helder, was een dode stad. Nadat de Marine de boorden van het Haring vliet verlaten had, viel de eertijds bloeiende gemeente ten prooi aan vergetelheid en reeds na enkele jaren kon men haar voegen bij de andere „dode" Nederlandse steden. De boze geesten van verval en vergetelheid hadden echter blijk baar te vroeg gejuicht, want wij lezen thans mededelingen over Hel levoetsluis In de Nieuwe Brielse Courant die een geheel ander ge luid doen horen. Een geluid dat de in Den Helder gevestigde Helle- voetse kolonie stellig een buiten gewoon groot genoegen zal doen. De Nieuwe Brielse Courant schrijft dan (wij geven het artikel enigszins >ekort weer): Een sprong vooruit. Geruimen tijd geleden schreven wij over de toekomstmogelijkheden van Hellevoetsluis. De reactie van onze lezers was zeer verschillend. Velen, we willen het niet verzwijgen, meen den het artikel wel wat al te optimis tisch gestemd. In de laatste raadsvergadering werd het voorstel ingediend, om tot de bouw van 84 woningen over te gaan. De burgemeester zeide in zijn toelichting, dat deze woningen nodig zijn voor de employé's van de te vestigen 'indus trieën.... De Indumij. Dezer dagen werd door de „Indumij", een fabriek van metaalwaren, het con tract getekend, waardoor is vastgesteld, dat deze firma zich te Hellevoetsluis zal vestigen. De Indumij is een zusteronder neming van een Nederlands bedrijf, dat reeds geruimen tijd in Engeland geves tigd is. Het bedrijf in Engeland heeft echter besloten in verschillende landen op het vasteland van Europa zusterorga nisaties te vestigen. Hellevoetsluis valt de eer te beurt de eerste plaats van vestiging te mogen zijn. De directie, momenteel in Den Haag gevestigd, zal naar Hellevoetsluis over geplaatst worden. Voorts zal Hellevoet sluis het centrum worden van alle In Europa te vestigen zustermaatschap pijen. In de toekomst zal n.L de gehele administratie door de onderneming te Hellevoetsluis gevoerd worden. Aller eerst zal er hoofdzakelijk kleiner mate riaal, zoals steeklorries, e.d., vervaar digd worden; later zal worden overge gaan tot de bouw van groter materiaal, zelfs van diesel-electro-treinen. Uit alles blijkt een voorzichtig maar toch ook welbewust zakenbeleid. De eerste twee jaren zal met ongeveer 50 arbeiders gewerkt worden, welk aan tal langzamerhand zal worden uitge breid. Momenteel heeft de Indumij drie loodsen gehuurd. In Mei zal een aan vang gemaakt worden met het inrichten daarvan. Er zal voor een zeer groot gedeelte voor export gewerkt worden, waardoor Hellevoetsluis onze deviezenpot zal kunnen helpen verstevigen. Het bedrijf heeft vanzelfsprekend reeds een. be langrijke voorsprong, daar het door de onderneming in Engeland al over een buitenlandse markt beschikt. Meubelfabriek. Door Van den Berg's Meubelfabriek uit Deventer is eveneens een contract getekend, waarbij dit bedrijf de zes andere sloepenloodsen heeft gehuurd, alsmede een open terrein. Het gehele bedrijf wordt van Deven ter naar Hellevoetsluis verplaatst. In Mei zal met de inrichting van de be drijfsruimten begonnen worden. Ook deze onderneming heeft grote toekomstplannen. De bedoeling is, het ruwe product, dus de stammen, te ontvangen en zelf geheel te verwerken. De directie heeft het plan om zelf een nijverheidsschool te stichten om haar personeel op te leiden. Dokbedrijf. Hoewel hiervoor nog geen contract is getekend, kan wel voor zeker wor den aangenomen, dat ook een dokbe drijf zich in Hellevoetsluis zal vestigen. Door dit bedrijf zullen zowel schepen gebouwd als gesloopt worden. De kleine commissie. Zoals wij reeds eerder meldden, is onder leiding van den Commissaris voor deze provincie, een commissie ge vormd, die de belangen van Hellevoet sluis zal behartigen. Deze z.g. „kleine commissie" heeft de zaak wel bijzonder energiek aangepakt. Voor Hellevoetsluis worden thans nieuwe mogelijkheden geopend. Er is werk, veel werk te verzetten. Naast het besluit van de raad om de 84 wo ningen te bouwen zijn verdere maat regelen in voorbereiding. Een nieuw straat- en wegenplan komt aan de orde, in de toekomst zullen ongeveer 200 huizen in de omgeving van de Glacis gebouwd worden. Op het ogenblik hebben vier archi- tectenbureaux opdrachten ontvangen tot het maken van plannen. Wij vernemen verder nog, dat naar alle waarschijnlijkheid in Hellevoetsluis een school voor buitengewoon lager on derwijs gevestigd zal worden voor de eilanden Voorne en Putten, Goeree en Overflakkee. Noordermarktbond. NOORD-SCHAR. WOUDE, 28 April. 86.900 kg wltta fcooj (Deense) 12,90; 2.500 kg uien 19, Idem gxove 19 en Idem drieling 790 kg peen ft 7,40, m 9,10 en IV 5,70; 3.000 kg bleten i 8 en H 5,70; 400 kg witlof I 40 en K 29,94. LangedUker Groenteneentrale. 21 April 4.000 kg rode kool 17,50; 89.000 kg witte kool (Deense) 12.90; 800 kg uien 18; 1,744 kg bleten I 8 en II 5,70; 250 kg witlof I 32,70—12,80 en H 10,50—11,10. J.V.C. WON VAN OUDESLUIg. Een slechte w edstrijd. Door een 21 zege op Ondeslnlg heeft JVC haar kansje behouden om alsnog de laatste plaats vaarwel te seggen. En het zou voor het behoud van beide ploegen goed zijn, als ze niet de rode lantaarn uiteindelijk in de hand kregen, want 't vertoonde spel van gistermiddag was zo slecht, dat ze tegen de afd.kampioenen niet veel kans zouden hebben. Reeds na 3 minuten spelen nam JVC de leiding, toen hun middenvoor een niet-begrijpen in de Dosko-achterhoede afstrafte. Oudesluis heeft daarna ge probeerd de stand weer te nivelleren, maar het zou eerst nog de JVC-rechts- buiten zijn, die met een goed schot de stand op 20 bracht, voor dat Dosko de eer kon redden. De Graaf nam dit enige doelpunt der zwarthemden voor zijn rekening (21). In de tweede helft was het nog slechter en toen Dosko de fout beging JVC in te sluiten, werd het alras dui delijk, dat Julianadorp met de over winning zou gaan strijken, hetgeen dan ook prompt geschiedde. Voor Oude sluis begint 't nu geducht te spannen. Verschillende uitstekende prestaties Moejes speelt een party met 37.50 gem. Zaterdag en Zondag z(jn deze kam pioenswedstrijden ln café A. de Wit onder grote belangstelling voortgezet. En de vele liefhebbers hebben van mooie, spannende en zelfs sensatio nele partijen kunnen genieten, wy noemen b.v. de partijen: Moejes Wessels en MoejesFeeke. De eerste partjj scheen een vlotte overwining voor Moejes te worden, want hij be gon uitstekend, zo zelfs, dat spoedig de stand was 169 voor Moejes tegen 16 voor Wessels. Maar de laatste gaf zich toch niejt gewonnen. Fel vast houdend liep hij wat in, maar toen hij in de 10e beurt een serie van 106 maakte, voelde hij, dat de kans weer gekomen was. Moejds kreeg enige lastige aanvangsstoten en Wessels liep meer en meer in om ten slotte, toen Moejes reeds op 278 stond, met een vlotte serie van 53 de party te beëindigen. Een bijzondere prestatie, die luid applaus kreeg en Wessels te vens zyn vijfde winstparty opleverde. In zijn partij tegen J. Feeke haalde Moejes het stoute stuk uit de party van 300 car. in 8 beurten te beëin digen en alzo te spelen met een gem. van 37.50, het hoogste gem. van het tournooi en een gem., dat hij nog nimmer in een serieuze wedstrijdparty heeft gemaakt. Een hoofdklassegem. Daarvoor stond Wessels op het hoogste gem., n.1. 33.33. J. Feeke, die enige lastige beginstoten kreeg, bracht het tot 21 car. J. Feeke maakte een serie van 132. En zie diezelfde Veeke, die tegen Moejes slechts 21 pt. behaalde in 8 beurten, speelde direct daarna een uistekende party tegen G. Hop, die ook best op dreef was en maakte een serie van 132! (zyn eigen hoogst» serie in dit tournooi van 119 verbe terend en ook die van 126 van Boe kei). Hy won de party ln 18 beurten (gem. 16.66) en Hop kwam op 262 (gem. 14.55), A. de Wit heeft zyn programma afgespeeld. Hy won 2 partyen en ver loor er 5, maar met een aantal car., dat gezien mocht worden, n.1. 165 179 220 200 239. Ook in de verliespartyen dus zeer goede resul taten. Zyn algem. gem. was 10.68. Een zeer behooriyk resultaat. Diverse uitslagen van Zaterdag en Zondag volgen verder hieronder: J. PeetoomDe Wit 300200, 19 b., 74 en 35, 15.78 en 10.52. MoejesHop 300124, 15 b., 60 en 36, 20.— en 8.26. WesselsDe Wit 300239, 18 b., 83 en 43, 16.66 en 13.27. FeekePeetoom 300145, 15 b., 119 en 46, 20.en 9.66. Wessels—Hop 300287, 31 b., 42 en 47, 9.67 en 9.25. De Wit—Hop 300—249, 34 b., 48 en 47, 8.82 en 7.32. De stand is nu: G. Wessels (5) 1500 104 14.42 106 10 D. Boekei (4) 1170 65 18.— 126 6 J. Moejes (4) 1178 66 17.85 75 6 J. Feeke (5) 1216 86 14.14 132 6 J. Peetoom (4) 1003 80 12.54 81 4 A. de Wit (7) 1603 158 10.15 74 4 Venneker (4) 1026 71 14.45 92 2 G. Hop (5) 1206 130 9.21 74 0 A.s. Vrydag en Zondag worden de wedstrgden beëindigd. Er moeten nog 9 partyen worden gespeeld.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2