Licht in roofoverval te Rotterdam v j Jongen steekt met een dolk Weer pakket post in Nederland DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINCEN EN ANNA PAULOWNA Eer> der daders gearresteerd Complot in Voor-Indië? r Hors d'Oe Zandstormen in N.-Limburg Ooggetuigeverslag ballonwedstrijd Onze jarige Prinses DE vlaggen wapperen over vrij Nederland en de oranje-wimpel zwiert uit. Want onze Prinses viert haar verjaardag en heel ons volk viert die feestdag mee. Dr. Douwes Dekker Indonesisch minister zonder portefeuille 78.500 rantsoenen brood gestolen Een smokkelvliegtuig Van nabij en verre Kind verbrand te Obdam Herdenking bevrijding op de scholen Nieuw wereldrecord 3 x 10 0 meter wisselslag voor dames lüeec&ericfU Petroleum voor kookdoeleinden en verlichting Rita Hayworth doopt nieuwe tulp YODUÜRCPPING 29AWW? n Gratie verleend Ons vrachtautopark Engels schip gezonken Prijzen Staatsloterij BUREAU: Koningstraat T*-W Den Helder Telefoon Ö4J O lro 449041 Dtl.: J. BtJlsma WOENSDAG 30 APRIL 1947. Voortsetting oan de 70e JAARGANG No. 9359. HELDERSCHE COURA TARTEVEN: Advertentie* 14 c«nt p«r millimeter. Familieberichten 11 een» per m m. Kleine «S- vertentlee (..Juttertjee") lol 11 eroortJeo 7* eent, elk woord meer I eent Abonnementen: per kwmrtea: f 1.per poet I I.M H' ofdredaetesr: M. H, I. Eyldert, Rayon redacts* ren 0. A Dekker* en W. Kok. De politie te Rotterdam is er in geslaagd den 31-jarigen vertegen woordiger, J. 't H., een der daders van de laffe roofoverval, gepleegd op de alleenwonende 64-jarige we duwe H. E. H. PiennauSteen- brugge in haar juwelierswinkel aan het Burgem. Meineszpleln op 26 Februari j.1., te arresteren. De bel de daders waren er toen met een bedrag van 1000 en 3400 aan sieraden van door gegaan, na de vrouw op een stoel te hebben vast gebonden en haar een prop In de mond te hebben geduwd. Haar ze nuwgestel heeft daardoor een ern stige schok gekregen. De verdenking viel al spoedig op den vertegenwoordiger J. 't H., die niet voor de eerste keer in een der gelijke zaak de hand had gehad en die uit hoofde van zijn beroep met 't juweliersvak bekend was. Het bleek, dat deze door middel van den 48- jarlgen particulieren rechercheur H. B. uit Rotterdam in contact was ge komen met een zekeren Marcus Broekman, geboren te Apeldoorn op 26-9-'07, wonende in de Bloemenlaan te Rotterdam. Tezamen hadden zy 't edele plan uitgedacht en na een voor bereidingstijd van vijf dagen de over val gepleegd. Ook de particuliere rechercheur is tn het Huis van Bewaring opgesloten, doch Broekman is nog steeds voort vluchtig. Tegen kennissen, bij wie hij In de oorlog als Joods onderduiker had gewoond, had hij gezegd, dat de politie hem zocht voor het verhan delen van textiel zonder punten. Zijn vriendin, de 34-jarige Jansje Wester- Abdoel Ghaffar Chan, leider der Congrespartjj in Pesjawar, de noord westelijke grensprovincie in Voor- Indië, verklaart, dat er een georgani seerd complot bestaat om in Voor- Indië een toestand te scheppen, waarin de Voor-Indiërs zelf den Brit ten wellicht zullen verzoeken in het land te blijven. „Ondanks de eerlijke bedoeling der Labourregering en onderkoning om per Juni van het volgend jaar de macht aan Voor-Indië over te dragen, trachten Churchill en zijn agenten in Voor-Indië een atmosfeer te schep pen, op grond waarvan Churchill wel licht geholpen wordt aan de macht te komen en den Britten door de Voor-Indiërs zelf verzocht zal worden in Voor-Indië te blijven," aldus Ghaf far Chan. „De huidige ongeregeld heden in het land leiden mij tot het vermoeden, dat er een groot complot en samenzwering achter dit alles is." DE VERBUIGINGS-N Er is niet onze spelling veel gehaspel geweest, maar zo niet alle leed dan Is geleden als de Mei-maand aangebroken la, dan toch het grootste deel ervan. Dan schrijven we eenvoudig alom de vereenvoudigde en behoeven we het woordenboek niet meer te raadplegen om na te gaan of sle pen met één e moet worden ge schreven of met twee. Er blij ven moeilijkheden, als men bijv. schrijven wil dat men een geha- ten buurman wenst te negeren door hem te negeren. Maar dat Is te verhelpen door het plaatsen van een accent, of door aan beide ondeugden niet meer te doen; want dan behoeft men 't niet te schrijven ook. Maar er ls nog altijd de moei lijkheid met de verbulgings-n of naamvals-n. Daar zit men maar mee. En hoe. De Tweede Kamer geeft het ennetje de bons, zon der pardon; de Eerste Kamer wd er niet af. En de kamer-verslag gevers zullen rekening moeten houden met d e spreker uit de Tweede, en met den spreker uit de Eerste Kamer. Gelukkig is Kamer" vrouwelijk (wat eigen lijk heel gek is, want er zitten bijkans uitsluitend mannen lnl. Overigens, zal men vrouwelijk en mannelijk nog uit elkaar kunnen houden, nu de naamvals-n er niet meer is? Lezen wij in het ver volg bijvoorbeeld van de Tweede Kamer, dat h ij een motie ver worpen heeft, en van de Eerste, dat z lj het deed? Zal men dus tóch het woordenboek nog dienen te raadplegen? Dt ben er hard bang voor. Zo eenvoudig is ver eenvoudigen niet. Het ware het beste het voorbeeld van den En gelsman te volgen die alle vrou wen vrouwelijk, alle mannen mannelijk en alle dingen onzij dig maakt Wij zouden dan heel eenvoudig spreken van het ta fel, het stoel, het kamer enz., zo als wij reeds spreken van het bed. Wie neemt tot deze ver eenvoudiging nu eens het initia- beek, is eveneens met hem verdwe nen. In Amsterdam kreeg de politie de draad weer even in handen, toen op 18 April de vrouw in een pand aan de Rooseveldtlaan werd gevon den. Broekman, die naar de bioscoop was, kon men toen niet arresteren, wel belde hy 's avonds op, zeggende, dat hy na orde op zijn zaken te heb ben gesteld, zich zou melden, wat echter niet gebeurde. Een plagery onder jongens heeft tot een vechtpartij geleid, die ernsti ge gevolgen had. Een 17-jarige jon geman liep daarbij een steekwonde op en moest in ernstige toestand in een ziekenhuis worden opgenomen. Maandagavond moest de 10-jarige perser C. E. in de Oleanderstraat te Rotterdam een costuum halen. Hij liet in die straat zijn fiets onder de hoe de van een vriend achter, maar een groep spelende jeugd maakte zich van het rijwiel meester en één hun ner ging er op rondtoeren. Toen hij met het costuum terugkeerde werd de fiets niet teruggegeven en er bleef hem niets anders over dan het pak naar huis te brengen en, zittend achterop de fiets van zijn vriend, te rug te keren, gewapend met een dolk. In de Oleanderstraat teruggekeerd kwam het tot een vechtpartij, waarbij hij aanvankelijk enige klappen opliep. In woede ontstoken trok hij zijn dolk en bracht zijn tegenstander, den 17- jarigen H. Oltson uit de Pimpernel straat, daarmee een steek in de heup streek toe. Het slachtoffer deed nog enkele passen en zeeg toen ineen. Hij werd in ernstige, hoewel niet levens gevaarlijke toestand naar het Zuider ziekenhuis vervoerd. De hevig ge schrokken dader rende naar huis, waar hij later door de politie gear resteerd werd. Tengevolge van de weinig neerslag gedurende de laatste weken is de lichte zandgrond van Noord-Limburg zeer rul geworden. De sterke wind heeft de laatste dagen wolken van stof en zand opgejaagd, waarbij vooral pas omgeploegde velden het zwaar te verduren hadden. De men sen op het veld waren dikwijls ge noodzaakt hun arbeid in de steek te laten, terwijl het vee zoveel mogelijk met de kop uit de wind ging staan. Vanuit de trein tussen Eindhoven Venlo kon men aan weerszijden de stofwolken hoog zien opvliegen. Be halve veel ongerief veroorzaken deze zandstormen ook grote schade aan de tere blaadjes van de nu juist opko mende bonen en andere veldgewassen. Verschillende tuinders en boeren zul len genoodzaakt zijn pas bewerkte stukken land opnieuw een beurt te geven. Het verloop van de Internationale ballonwedstrijd om de coupe Andries Blitz, welke op Maandag 5 Mei van het Houtrustterrein in Den Haag af gehouden wordt, zal in het gehele land van uur tot uur gevolgd kunnen worden. Een speciale verslaggever van de Nederlandse Radio Unie (welke op de Nationale Feestdag het gezamenlijke programma verzorgt) zal met een lichte kortegolfzender deze wedstrijd met een van de Nederlandse ballons meemaken. Hij zal onderweg regel matig verslag uitbrengen van zijn er varingen. De reportages worden 's middags en 's avonds uitgezonden. Want de jarige Prinses heeft door haar eenvoud, haar ernst, haar be langstelling in vraagstukken van maatschappelijke aard, door de wijze ook waarop zij met ons volk weet mee te leven, aller harten veroverd. Hoezeer dit het geval is heeft nog onlangs kunnen blijken, in de weken waarin zij de geboorte van haar vierde kind tegemoet mocht zien. De span ning, in alle lagen der bevolking gevoeld, is toen zeer groot ge weest, en de vreugde bij de ge boorte van het jongste prinsesje onverdeeld. Toen de geboorte van dit jongste Prinsenkind werd verwacht, heeft Prins Bernhard, in een interview voor de radio, een treffend woord gesproken. Hij stelde aan den ver slaggever de vraag of het verlan gen naar de geboorte van een prins, dat door velen in den lande gekoesterd werd, niet eigenlijk hoogst onrechtvaardig tegenover de vrouwen was. „Wij allen heb ben gezien", zeide hij, „wat zij in de oorlog hebben verricht. En ge looft u, dat het levenswerk van mijn schoonmoeder meer zou zijn gewaardeerd als zij een man was geweest? Daarom is de hoop op een prins een beetje unfair". Inderdaad, Prins Bernhard heeft het raak gezegd. Toen Koningin Wilhelmina de geboorte van haar kind verbeidde, ook toen heeft menigeen de wens gekoesterd dat het een jongen zou zijn en bij menigeen is een zweem van te leurstelling gevoeld toen bleek, dat onze Vorstin het leven aan een dochter geschonken had. Wij zijn er zeker van dat dit ge voel van teleurstelling zich bij niemand lang gehandhaafd heeft. Het heeft niet veel tijd gevergd, of Nederland droeg „Juliaantje" op de handen, en deze genegenheid is, toen het prinsesje was opge groeid tot een prinses, toen zij haar verloving vierde, in het hu welijk trad, een gelukkige moe der werd, niet verzwakt. Inte gendeel. Wij kunnen slechts dank baar zyn dat deze prinses ons ge schonken werd. Nederland heeft het voorrecht door een vrouw te worden gere geerd, een Koningin die welhaast een halve eeuw lang haar geest kracht en toewijding aan de zor gen voor ons land gegeven heeft. En naast haar staat sinds vele jaren een andere vrouw, haar dochter Juliana, die reeds de ge negenheid en het vertrouwen van heel ons volk te veroveren wist. De vrouweheerschappy van het Oranje-geslacht is ons tot zegen geweest, wy wensen Prinses Juliana daarom op deze dag toe al wat men een jarige wensen kan. Naar AFP verneemt, heeft het repu- blikeinse kabinet te DJokjakarta be sloten als hoofd van de Indonesische delegatie, welke de onderhandelingen voert met de commissie-generaal, te handhaven en de samenstelling van deze delegatie te verbreden. Enige adviseurs zullen aan de delegatie worden toegevoegd. Voorts is dr. E. F. E. Douwes Dekker door het re publikeinse kabinet benoemd tot mi nister zonder portefeuille. In Nederland wordt Douwes Dekker als agitator beschouwd. Hy heeft ver scheidene scholen in Nederlands-Indië gesticht en is op journalistiek terrein werkzaam geweest. Verdacht van nat.- soc. sympathieën, werd hy door de Ned.-Indische regering in Mei 1940 ge arresteerd en te Ngawi geinterneerd. Kort voor de Japanse invasie werd hy met een aantal NSB-ers naar Surina me overgebracht. Na de bevryding keerde hy naar Nederland terug en ar riveerde in Januari 1947 in Indië. Door de politie te Tilburg zyn aan gehouden drie broodbezorgers van een coöperatieve verbruiksvereniging, die ervan verdacht worden ten nadele van de coöperatie 78.500 broodrantsoenen te hebben gestolen. Deze rantsoenbon nen zouden verkocht zyn aan bakkers, die een bonnentekort hadden. De Rotterdamse familie van der Dussen, bestaande uit man, vrouw en elf kinderen, die per vliegtuig naar Amerika is vertrokken, by aan komst op het La Guardla-vliegveld te New York. Volgeós een verslaggever van de Daily Mail wordt in Oost-Engeland herhaaldelijk rond middernacht een vliegtuig waargenomen, dat op grote hoogte het land in vliegt. Nachtvlie gers in de nieuwste Mosquito's zyn er op afgestuurd, doch zy slaagden er niet in het geheimzinnige vliegtuig te ach terhalen. De onbekende machine komt steeds op ongeveer hetzelfde punt over de kust binnen en laveert zo behendig, dat men is gaan veronderstellen, dat het is uitgerust met radar, om de na dering van andere vliegtuigen te kun nen waarnemen. Men kon er ook niet in slagen de machine op de terugweg te onderscheppen. Er zijn vermoedens, dat het vliegtuig behoort tot een inter nationale smokkelbende, die zich be dient van een of meer landingsplaat sen in afgelegen delen van het land. De Italiaanse chirurg prof. Potosch- nig opereerde een dezer dagen een 20-jarigen jongen man, die door een schot in het hart was getroffen, in een recordtyd van acht minuten. Bij Urupan in de staat Michoacam (Mexico) is een autobus in een ravijn gestort. Zes-en-dertig personen zyn om het leven gekomen, twaalf personen zyn gewond. Volgens de Sowjet-Rus- sische wetenschappelyke expeditie is de meteoor, welke 12 Februari tussen Wladiwostok en Chabarofsk is geval len, de grootste die ooit op het aard oppervlak is terechtgekomen. Er zyn totnogtoe meer dan dertig kraters ge vonden. De grootste krater is meer dan 25 meter breei en tien meter diep. Het Amerikaanse schip „Pontus H Ross" (7.247 ton) staat in de haven van Stavanger (Noorwegen) in brand. Het schip is geladen met tarwe. De campagne voor Nymegen te Albany (Michigan) bereikt reeds tastbare re sultaten. Honderden cheques van vyf tot 300 dollar kon,en van alle delen van het land binnen. Tevens is veel kle ding ingezameld. Het zal ongeveer nog een week duren, alvorens het gehele resultaat bekend zal zyn. Een aantal Nederl. vrouwenorgani saties heeft zich met een adres tot den minister van overzeese gebiedsdelen gewend om aan te dringen op een zo spoedig mogelyke bevryding van de nog ruim 20.000 in Indonesië geïnter neerden. Radio Warschau maakt bekend, dat by Danzig een geheime Duitse zender ontdekt is. 't Ame rikaanse departement van Landbouw heeft verklaard, dat de graanvoorraden op 1 April j.1. voor deze tyd van het jaar de laagste waren sinds 1937. Zaterdag brak, doordat kinderen met vuur speelden, brand uit in een schuur van den heer P O te Obdam, waarbtj één kind ernstige brandwonden opliep, zedat het vervoerd moest worden naar een ziekenhuis. Korte tijd later is het kind aan de be komen verwondingen overleden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de di recteuren van Rijksscholen, de ge meentebesturen en de besturen van scholen voor bijzonder onderwijs In Nederland een circulaire doen toeko men waarin hg meedeelt, dat de re gering er prijs op stelt, dat ook dit jaar de plechtige herdenking van onze bevryding uit de Duitse over heersing in de scholen zal plaats vin den, waaraan gepaard zou dienen te gaan een herdenking van de doden en een herdenking van het verzet Het verdient aanbeveling hiervoor te bestemmen een lesuur op de laat ste schooldag, voorafgaand aan de Nationale Feestdag (i.c. Zaterdag 3 Mei). De minister verzoekt te willen spreken over: „De diepere betekenis welke aan de herdenking ten grond slag ligt, waarbij vooral naar voren ware te brengen het grote idealisme en liefde voor vorstenhuis en vader land, die onze helden van 19401945 moeten hebben bezield". Tydens de internationle zwemwed stryden in het Sportfondsenbad te Arnhem ls de Nederlandse dames estafette ploeg, bestaande nit Irene Kostervan Feggelen, Nel van Vliet en Hannle Termeulen, erin geslaagd het wereldrecord op de 3 x 100 m. wisselslag estafette te verbeteren door deze afstand af te leggen in 3 min. 42,4 sec. Het oude record stond eveneens op naam van Nederland met dezelfde da- mesploeg met een tyd van 3 min 46,3 sec., gevestigd op 14 December 1946 te Amsterdam. Als tussentyd op de 100 meter school slag werd voor Nel van Vliet geno teerd een tijd van 1 min. 18,2 sec., een tyd, welke beneden het officiële we reldrecord ligt. Nog een verbetering? Deze tyd zal aan de Fina worden op gezonden voor erkenning als we reldrecord, aangezien drie officiële tydwaarnemers deze afstand afzon- deriyk hebben opgenomen. Deze drie tydopnemers, onder wie zich ook Truus Klapwyk bevond, no teerden allen eenzelfde tijd. Het oude wereldrecord van Nel van Vliet stond op 1 minuut 19 seconden, gemaakt te Den Haag op 1 Augustus 1946. NOG STEEDS VRIJ KOUD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanvankelyk Zuidelijke tot Zuid- Oostelyke, later weer naar Noor- delijke richtingen omlopende, ty- dehjk krachtige wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of regenbuien. Vry koud. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat op de onderstaande bonnen der petroleumkaarten voor kookdoel einden en verlichting gedurende de maand Mei 1947 de daarachter ver melde hoeveelheden petroleum ver- krygbaar zullen zyn. Kaarten UA 611: Bon A 25 t/m A 28: vier liter per bon. Kaarten UB 611: Bon B 13 en B 14: vier liter per bon. Kaarten UC 611: Bon C 07: vier liter per bon. Kaarten UD 611: Bon D 12: twee liter per bon. In een kas van een boUenkweker te Hillegom heeft dezer dagen de Ame rikaanse filmster Rita Hayworth haar naam gegeven aan een nieuwgekweek- te grote rode tulp. De filmster, die Zon dag met de Veendam in Rotterdam arriveerde, werd in de kas te Hille gom door een legertje persmensen en fotograven verwelkomd. Bij een grote rode tulp (1000 gulden per stuk) plaatste zy een stokje in de grond, dat met haar naam versierd was. De „Rita Hayworth tulp" was gedoopt. Vervolgens is de bekende Ameri kaanse naar het tehuis voor ex-illega len „Kareol" te Aerdenhout gegaan, waar zy een bezoek bracht aan de pa tiënten. „This is no publicity" voegde zy de verslaggevers toe by het binnentreden van het tehuis. Met ingang van 6 Mei els. zal P.T.T. de lEmtste barrière slechten, die haar scheidt veui de mogeiyk- heden, welke de P.T.T.-dlensten vóór de oorlog boden. Kon op 1 April j.1. de expressebestelHng voor brieven enz. weer worden in gevoerd, nu wordt dan met ingang van 6 Mei a.s. de binnenlandse pak- ketpost hervat De oorlogsomstandigheden en de daarmede samenhangende langdurige stilstand van de dienst, leggen echter nog tydelijke beperkingen op, waar van we de voornaamste hier laten volgen: Uitsluitend volledig gefrankeerde gewone pakketten of pakketten met aangegeven waarden en pakketten met verrekening tot een maximgtm gewicht van 5 kg. kunnen worden verzonden. De grootste afmeUng wordt ge bracht op 100 cm., terwjjl de som van lengte en grootste omtrek, niet ln de lengterichting gemeten, niet meer dan 200 cm. mag bedragen. Expressebestelling veui pakketten is niet mogelyk, terwijl pakketten met aan bederf onderhevige Inhoud uit sluitend op risico veui den Elfzender worden verzonden. Schadevergoeding van door vertra ging verminderde waarde veui de in houd wordt niet verleend. Nu de bin nenlandse pakketpost wordt hervEit zfln de N.S. en P.T.T. overeengeko men, dat, wat pakketten niet zwaar der dEin 5 kg. betreft, deze voortaan door de post zullen worden behEuideld, met uitzondering van zendingen, die zich moeilyk lenen voor vervoer door de post (b.v. open zendingen met fruit, vis en dergeiyke). Deze af spraak houdt verder in, dat postpak ketten tot 5 kg. ook op de vracht- goederenkEintoren van de Nederland se Spoorwegen en de factoryen veui Van Gend Loos met een postpak ketformulier kunnen worden aangebo den. De P.T.T.-kEintoren verstrekXen alle nadere inlichtingen. ^WEET U NOG H.M. de Koningin heeft gratie ver leend aan H. Luijendijk, tot de dood straf veroordeeld by sententie van het byzonder gerechtshof te 's-Gravenhage en aan W. J. Bekkers, tot de doodstraf veroordeeld by sententie van het by zonder gerechtshof te Arnhem. Ten aanzien van beiden is de dood straf gewyzigd in een levenslange ge vangenisstraf. Tegenover de ruim 18.000 vracht auto's, waarover het beroepsvervoer in 1939 beschikte (het totaal aantal vracht auto's in Nederland bedroeg toen onge veer 50.000) stonden op 1 Januari 1947, zo deelt de vakgroep Goederenvervoer langs de weg mede, 17.189 vrachtauto's van het beroepsvervoer. Het totale laad vermogen van het vrachtautopark van het beroepsvervoer is iets gestegen. Het van Gent komende Engelse is. Merganser, groot 2024 brt. (redery British and Continental Steamship Company Liverpool) is op de Schelde tussen Doel en Lieskenshoek in aan varing geweest met het Amerikaanse s.s. Norwalk Victory, groot 7606 brt, komende van Antwerpen (redery Luc- kenbach Steamship company). De Merganser is gezonken. Nadere gege vens ontbreken nog. 500e Staatsloterij, 5e klasse. Nos. 4711, 11838 en 17534 1000. Nos. 3807, 7316, 13948 en 14414 400. Nos. 6640 13898 en 16966 200. Nos. 6617, 7311, 7531, 8462, 11490, 12672 en 15827 100. CANADEES VLIEGTUIG VERMIST. Een vliegtuig van de Trans-Canadian Airlines met 12 passagiers en een drie koppen tellende bemanning aan boord, wordt boven het eiland Vancouver ver mist. Drie minuten vóór de landings- tjjd bestond nog contact

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1