Wieringermeerboer betaalde te hoge lonen Ministers Zaterdag naar Indonesië Het Belgisch elftal Vrijwillige holbewoners in Limburg! SMOKKELEN per locomotiet Défilé voor Prinses Juliana Tornado treft het dorpje Worth Nieuwe economische politiek Nieuwe Bonnen Eerlijk Nederland Weet&ericht DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINCEN EN ANNA PAULOWNA Duizend gulden boete als voorbeeld voor anderen Handel met Frankrijk Geen gratie 13 doden, 100 gewonden V oor Anglo-Amerikaanse zone De laatste gang van koning Christiaan Cacao voor iedereen Nederland vraagt lening van 535 millioen dollar Melchert Schuurman 20 Juni voor het Hof. Van nabij en verre Record voetbalpool-prijs BUREAU: Koningstraat Vt-M Dan Hel dar Telefoon HU Giro 44*041 Dtr J. BH lama DOVDEKDAG 1 MEI 1947. Voortzetting wan de TOe JAARGANG No. 9560. HELDERSCHE COURANT TABUVHl! Advertenties: 14 cent per millimeter. Famllleberlabten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjea") tot 1* «oorden 71 cent, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwarts» t per poet f l.N Ba of dredaeteorM. H. E. Cyldert, tor C. A. Dekken eo W Kak. Van groot nationaal belang ls een bevredigende oplossing van het loonvraagstuk van de landarbeiders Door het grote tekort, dat aan land arbeiders in de landbouwbedrijven bestaat, hebben deze lonen, vooral ln zaai- en oogsttijden, grote vlucht genomen en veelal tot excessen ge leid. Teneinde deze te beperken, is door de landbouworganisaties en werknemersorganisaties, o.a. in de Wierlngermeer, een contract geslo ten, waarby, gelet op de kwaliteit van den betreffenden arbeider, het loon ls vastgesteld. Woensdag vond voor den economi- schen rechter te Alkmaar voor de eerste maal in Noord-Holland de be rechting van een overtreding van dit contractloon plaats. De gedagvaarde was de Wierlngermeerboer Ane J. te Slootdorp, die aan twee van zijn vas te arbeiders een weekloon had be taald van 46.50, hetwelk volgens ae vastgestelde contractlonen slechts 48.50 had mogen zijn. Verdachte ging by het betalen van dit loon uit van het standpunt, dat de betreffende arbeiders onder de ge schoolde arbeiders gerekend dienden te worden. Hy beweerde er niet van op de hoogte te zfln geweest, dat on der „geschoolde" arbeiders slechts zy worden gerekend, die een diploma ren vakbekwaamheid kunnen over leggen. De heer H. R. Smit, die, als des kundige op dit gebied, als getuige was verschenen, voerde daarentegen aan, dat verdachte zeer wel hiervan op de hoogte had kunnen zyn, daar fctjzelf met hem over dit onderwerp had getelefoneerd. Hij zette uiteen, hoe aanvankeiyk de lonen in de Wie rlngermeer by onderlinge afspraan Waren geregeld en daarby voor dese arbeiders waren bepaald op 48.- Later ls toen door 3 werknemersorga nisaties en 3 landbouworganisaties 'n contract opgesteld, waarby het loon van geoefende arbeiders kwam te staan op ƒ43.50 en het College van ïtyksbemiddelaars heeft hieraan zyn goedkeuring gehecht. Van deze tabel heeft ook de heer 3. een exemplaar ontvangen. Pres.j „ls de handeling van verd. als een uitzondering te beschouwen? Get.1 „Neen, overal in het land Worden deze overtredingen begaan!" Nogmaals wees verdachte er op, dat hy wel met deze contractlonen op de hoogte was geweest, doch had gemeend, dat zyn arbeiders onder de geschoolden dienden te worden ge classificeerd. Pree.! „U ziet, dat u zich beter van deze zaken op de hoogte dient te stel len!" De Officier van Justitie, mr. Vei- Bnga, wees er ln zyn requisitoir op, dat het zaak ls, streng de hand te houden aan de loonvoorschrUten die bestaan. De lonen, die ztfn vastge steld, zyn gebaseerd op de huidige pryzen, en wanneer dus de lonen on rechtmatig hoger zouden worden, ne men ook de pryzen een hoger vlucni en so zou men dan terechtkomen in een kringloop, die ultelndeiyk een in flatie sou veroorzaken. Daarom achtte de officier het nood zakelijk, dezen beschuldigde niet al leen te bestraffen om de overtreding, die hy beging, maar ook om tua waarschuwing te dienen voor ande ren. Mr. Vellinga meende, dat ook de bonafide-arbeiders zelf graag zouaen zien, dat deze zwarte lonen de we reld uitgeholpen worden, omdat zy menen, dat, wanneer zy zich thans niet hiertegen te weer stellen, ook geen recht van spreken zullen neD- ben wanneer een stryd gevoerd sou moeten worden tegen te lage lonen. „Omdat deze berechting een preven tieve werking moet hebben," eindigde mr. Vellinga zyn requisitoir, „eis ik een geldboete van 750.subs. 3 maanden hechtenis, een voorwaarae- lyke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftyd van 1 jaar en pu blicatie van het vonnis op kosten van verdachte." De heer J. merkte nog aan, dat hy geheel te goeder trouw had gehan deld, doch gezien de feiten kon de president dit niet aanvaarden, en hy veroordeelde J. tot 1000.boete, te vervangen by nietbetallng door 3 maanden hechtenis, een voorwaarde- ïyke gevangenisstraf van 1 maand met een proeftyd van 1 jaar èn pu blicatie van het vonnis. Het vertrek van de ministers dr. L. J. M. Beel en mr. J. A. Jonkman is thans definitief vastgesteld op Zater dag 3 Mei. In hetzelfde vliegtuig reizen mede als financiëel-economische adviseurs de heren dr. H. M. Hirschfeld en mr. H. Albarda, terwijl de rest van het gezel schap wordt gevormd door mr. Th. H. Bot van het departement van overzeese gebiedsdelen en de dames Vlemmings en Smulders, resp. van het kabinet van den minister-president en secre taresse van den heer Albarda. Overste j'u. mr. P. Th. Six van het kabinet van den minister-president c-n dr. H. J. Friedericy, hoofd afd. voorbe reiding staatsrechtelijke hérvormingen van het departement van overzeese ge biedsdelen, reizen het gezelschap voor uit en vertrekken reeds Vrijdag a.s. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland, kantoor Alkmaar, maakt bekend, dat voor be langstellenden uit het bedrijfsleven ge legenheid bestaat om op 8 en 9 Mei a s te Den Haag een onderhoud te hebben met den secretaris van de Ned. Kamer van Koophandel te Parijs. Bijzonder heden worden desgevraagd gaarne verstrekt door voornoemd kantoor Alkmaar, Oudegracht 182 (tel. 3141). De minister van justitie maakt be kend, dat door H. M. de Koningin af wijzend is beschikt op het gratiever zoek van G. H. Sanner, tot de dood straf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden. G. H. Sanner, beton- en grondwer ker, was tijdens de bezetting leider van de berucht geworden „bloedploeg", die Drente en speciaal Norg en omge ving heeft geterroriseerd. Hij was door het Bijzonder Gerechtshof op 5 Sep tember van het vorig Jaar, conform de eis tot de doodstraf veroordeeld. Het Belgisch elftal, dat Zondag aa. te Antwerpen tegen Nederland in het veld treedt, is als volgt samengesteld: Doel: Daenen (TUleur); achter: Aernoudts (Berchem) en Pannaye (Tilleur)midden: Puttaert (Union St. Gilloise), Vercammen (Lyra) en Debuck (Eendracht); voor: Lembe- rechts (Melchelen), Coppens (Meche- len), Decleyn (Mechelen), Anoul (Luik) en Thirifait (Charleroi). Reserves: Meert Anderlecht)van Boven (Beerschot), Henriet (Charle roi) en van Vaerenberg (Namen). In de plaats van Vermeulen is dus hans de, eveneens als stopper optre dende spil Vercammen opgesteld, ter wijl Chaves, die de laatste tijd uit vorm is, is vervangen dooi Anoul. Scheidsrechter zal zijn de Engelsman Wiltshire, dezelfde die jL Zaterdag de Cup-finale leidde. Naar wij vernemen, is de spil van E-D.O., Schijvenaar, door de keuze commissie van de K.N.V.B. uitgeno digd, om als reserve op te treden voor de wedstrijd BelgiëNederland, die Zondag as. in Antwerpen zal worden gespeeld. Verder zal. naar alle waar schijnlijkheid, v. d. Linden, die dezer dagen als ziek werd gemeld, zijn plaats als ach'erspeler in de Nederlandse ploeg wel kunnen Innemen. Op het station te Roermond contro leerden controleurs van de C.C.D. een verlofgangerstreln, komende uit België en gaande naar Duitsland. Daar zij vermoedden, dat de machinist en zijn leerling zich schuldig maakten aan frauduleus vervoer en smokkelen van levensmiddelen, werd met mede werking van het stationspersoneel de locomotief van de trein afgehaakt en daarna grondig onderzocht. Op de ma chine trof men 20 pakjes Belgische ta bak aan, tussen de steenkolen geladen Op de tender ontdekte men drie zak ken koffiebonen. Onder de locomotief werden uit het truckstél eveneens drie sakken koffie te voorschijn gehaald. Zowel de machinist als de leerling legden een volledige bekentenis af en verklaarden, dat zij voornemens waren de koffie in Duitsland tegen diverse artikelen te ruilen. Zij hadden dit reeds eerder gedaan en daarvoor enkele ra dio's en een fiets verkregen. Bij huis zoeking werden bij den machinist eni ge radio's, een fiets en een paar fiets banden in beslag genomen. Bij den leerling kon een radiotoestel achter haald worden, Als bewijs hoe hoog de woningnood ln Limburg ls gestegen, publiceren verschillende dagbladen de laatste tfjd foto's van een gat in de grond, waarboven een dak gespannen ls met behulp van een oud kleed en plaggen, in welke woning de familie M. KoenenBosch haar intrek heeft moeten nemen. Na onderzoek is gebleken, dat deze woning, welke te vinden is te Sittard Duizenden bewoners van Baarn, Soestdijk en omgeving hebben gister middag om half één opnieuw van de mo gelijkheid gebruik gemaakt om defile rend langs het prinselijk gezin hun liefde jegens de 38 jaar geworden prin ses Juliana te betuigen. Toen dit défilé ongeveer een uur voorbij getrokken was, waren de treden van het bordes reeds niet meer te zien van de enorme aantallen bouquetten en losse bloemen welke daar als evenzovele gelukwen sen door de voorbijtrekkenden waren gedeponeerd. Voor een der vensters volgden de prinses en de prins-gemaal de juichend voorbijtrekkende stoet, waarin ook enige muziekcorpsen uit de omgeving meetrokken. Voor een an- dei raam staande op de vensterbank, genoten de drie oudste prinsesjes van het voorbij trekkende, juichende men- senbeweeg. Even later voegde zich H. M. de Ko ningin, die juist in het paleis was ge arriveerd, zich bij haar kleinkinderen. De burgemeesters van Baarn en Soest, alsook een aantal leden van de prins lijke huizen sloegen mede het défilé gade, dat ongeveer anderhalf uur duurde. Nadat de prinses en de prins per soonlijk in de hall van het paleis Soestdijk de bestuurders van de Baara- se en Soester verenigingen voor hun huldeblijken hadden bedankt, ver scheen geheel onverwacht om vijf mi nuten over half drie prinses Juliana voor een der vensters met op haar arm haar jongste telg prinses Marijke. De uitgelaten vreugde van de laatste groep defilanten was onbeschrijfelijk. Er werd gewuifd en gesprongen om prinses Marijke toch maar zo goed mogelijk te kunnen zien. Dit was het grootse be sluit van het défilé voor de verjarende prinses. achter het ziekenhuis, bewoond wordt door de 35-jarige M. Koenen, die ge huwd is met de 68-jarige mej. Bosch. Dit echtpaar, aldus deelt men ons van de zijde van het ministerie van wederopbouw- mede, had zich aanvan kelijk geïnstalleerd in de woning van de ouders Koenen, die hun zoon en schoondochter niet langer huisvesting wilden verlenen. Nadat zij uit de wo ning van de ouders waren gezet, von den zij een onderdak in een boeren schuur. De eigenaar van de schuur heeft hun tenslotte ook het verblijf daarin ontzegd. De echtelieden groeven daarna een gat in de grond, op de hierboven ge melde plaats en installeerden zich daar. Het gemeentebestuur van Sit tard he 't hun in de gemeente huis vesting aangeboden in twee kamers, hetgeen geweigerd werd. De holbewoners, die zelf een ze kere reclame maken met de noodtoe stand, waarin zij vrijwillig verkeren, trekken i eraard veel kijklustigen, die begaan met hun lot, in een vóór de woning geplaatste bus giften de poneren. De gemeente Sittard schijnt aan de on gewenste toestand geen einde te kun nen maken, omdat het hol op particu lier terrein is gelegen. Naar het Rode Kruis te St. Louis gisteravond beeft medegedeeld, heeft een tornado gistermiddag het dorpje Worth in Missonri getroffen. Twintig personen werden gedood en honderd anderen gewond. De telefoniste van het naburige Gentry meldde, dat een tornado Worth weggevaagd had. De telefoniste te Worth was gedood op haar post. Men beschikte niet on- mlddeliyk over een schatting over het aantal gewonden, doch naar ver luidt xijn alle gebouwen in het stadje vernield, waaronder ook het schoolgebouw. Latere inlichtingen melden, dat de kinderen, die zich in het schoolge bouw bevonden, gewaarschuwd waren dat de orkaan op komst was, en dat zij daarop in veiligheid waren gebracht Worth heeft een inwoneraantal van 200. Ooggetuige. De directeur van de telefoonmaat schappij van de nabijgelegen plaats Grant City was op weg naar Worth, toen hy de storm over Worth zag gaan. De slachtoffers zijn naar Grant City overgebracht, terwijl de overlevenden poogden verwonde personen uit de puinhopen te graven. De telefoondirec teur zeide, dat de storm het spoor wegstation, het dorpshotel en alle za- kengebouwer in Worth weggevaagd had. Al de woonhuizen werden even eens geteisterd, behalve enkele aan de rand van het dorp. Dertien doden. Het aantal doden is nu vastgesteld op 13. Door inwoners en brandweer lieden uit nabygelegen plaatsen wordt nog naar slachtoffers gezocht. Men vermoedt echter, dat alle verongeluk ten gevonden zijn. Het aantal gewon den is nog niet bekend, doch zal vol gens schattingen misschien 100 bedra gen. Te Londen, Washington en Berlyn worden op het ogenblik geiyktydig besprekingen gevoerd voor het °D" stellen van een nieuwe gezameniyke Brits-Amerikaanse economische po litiek voor de gefusleerde Britse en Amerikaanse bezettingszones van Duitsland. Van bevoegde zijde verluidde, dat deze besprekingen het gevolg zijn van het falen der conferentie van Moskou inzake het opstellen van een formule voor economische eenheid van Duits land. y Het stoffeiyk overschot van koning Christiaan van Denemarken, die 21 April overleed, is gisteren te Kopen hagen ter aarde besteld. Binnen- en buitenlandse functionaris sen woonden de plechtigheid by. Hon derd man van de Britse marine liepen als Ujfwacht in het gevolg mee, daar ae koning ook admiraal van de Britse marine was. voor het tydvak van 4 t/m 17 Mei 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten Ka, Kb, Kc 705 (serie B): B—07 Algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram choco lade of suikerwerk. B08 Algemeen 50 gram cacao. Bonkaarten Kd, Ke 705 (serie B): B—14, B—15 Algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk. B16 Algemeen 50 gram cacao. Bonkaarten MA, MD 705 (byz. arbeid, a.s. moeders) (serie B): B21 Suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram chocolade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 71—1 tabak 3 rantsoenen tabaksartike len. 712, 713 tabak 2 rantsoenen tabaks artikelen. 711 versnaperingen 200 gram choco lade of suikerwerk of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 713 versnaperingen 100 gram choco lade of suikerwerk of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 2 Mei worden gebruikt. De wereldbank heeft medegedeeld, dat de Nederlandse regering een for mele aanvraag voor een lening van 535 millioen dollar heeft Ingediend. De Nederlandse regering heeft deze lening aangevraagd, aldus de officiële mededeling der bank, teneinde een ge deelte van de belangrykste plannen in het kader van het programma tot her stel, wederopbouw en industrialisering te kunnen financieren. De aardbeienpluk in de kassen is begonnen. Wie aardbeien plukt.... De verleiding, om eens van de heeriyke sappige vruchten te proe ven, is te groot. v. Mourik P. De beruchte Alkmaarse N.S.B.- zangleider Melchert Schuurman zal op Vrydagmorgen 20 Juni voor het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam terecht staan. De Tsjecho-Slowaakse regering heeft een wetsontwerp aangenomen, volgens hetwelk de inkomstenbelasting wordt verlaagd, in sommige gevallen met meer dan 50 Het ontwerp moet nog aan het parlement worden voor' gelegd. By de fam. B. te Nyver dal geraakte een petroleumvergasser in brand. Van vier kinderen, die in de nabijheid speelden, vatten de kleertjes vlam, tengevolge waarvan een 3-jarig meisje is overleden. Te Rotter dam is de 60-jarige havenarbeider M.S, Vermeulen van een stelling gestort, waarby hy onmiddeliyk is gedood. Alle Indonesiërs zullen Australië moeten verlaten; hun verblyfsvergun- ningen worden niet verlengd. 37.000 arbeiders van de New York Telephone Company hebben een rege' ling aanvaard, waardoor de staking, welke 24 dagen heeft geduurd, thans is geëindigd. De Vlaamse schryver Fernand Toussaint van Boelaere, pre' sident van de Vlaamse Pen-club, is Woensdagmorgen te Brussel overleden. Nu het vredesverdrag tussen Groot-Brittannië en Finland de goed' keuring van den Engelsen koning ont vangen heeft, staat Finland thans weer op voet van vrede met de gealliëerden Op 5 Mei a.s. wordt de eerste geregelde dienst voor passagierssche pen tussen de Sowjet-Unie en de Ver. Staten ingewijd. Het 2-jarig doch tertje van de fam. Snoek te Laren is in een wasketel, gevuld met water, gevallen en verdronken. In Rome is een aantal mensen gearresteerd, dat by het verlaten van de kerk fascisti sche liederen zong. Zy herdachten Mus- solini's sterfdag. TL De kwaal, die smokkelzucht heet, zit ons Nederlanders in het bloed. Wy laten het graag over aan onze knap pe psychologen om daarvoor een ver klaring te vinden. Straffere overheids bemoeiing met het economisch leven, zoals deze na de oorlog aan de dag treedt, kam tot versterking van <Jeee zucht hebben bijgedragen, zy heeft die zeker niet verwekt. Die smokkelzucht toch heeft zich altyd, zy het in kleine en vrywel on- schadeiyke proporties, ook toen er van geleide economie nog geen spre ke was, geopenbaard. De Nederlandse tourist heeft er steeds een sport van gemaakt douane-beambten, de eigene niet minder dan de uitheemse, te ver schalken. En daarby stond het mate rieel voordeel dat men verkrygen kon, zelden ln redeHjke verhouding tot de hinder van de psychische spanning, welke aan het „misdrijf" voorafging, noch tot het financieel risico, dat men liep. Van dit dilettantisme in het smokkelen tot het smokkelen als be roep is de sprong niet groot. Misschien heeft de Nederlander, wat dit probleem belangt, een erfenis té verwerken uit de z.g. Franse tflö, toen overtreding van, inbreuk op het continentale stelsel, door Napoleon gedecreteerd, een verzetshandellng tegen den onderdrukker was en dus als een nationale deugd kon worden beschouwd. Doch wat ook de oor sprong van deze nationale Ondeugd mag zyn, ln leder geval dient dit kwaad thans krachtdadig te worden tegengegaan. Want wat voorheen als een lichte overtreding kon worden beschouwd, welke niet zwaar behoef de te worden geteld, is thans ontaard ln een misdaad jegens de gemeen schap en een die niet slechts het her stel van onze welvaart, maar vooral onze ogenblikkelyke voedselvoorzie ning bedreigt. De cyfers, door onze ministers, by de beantwoording van mr. Joekea wereldkundig gemaakt, zyn inderdaad ontstellend. Terwyl het volk zucht on der een voor velen ondragelyke wo ningnood werd gedurende het vorig Jaar een voorraad van 4000 kub. me ter hout niet aangemeld; een hoeveel heid, groot genoeg om vyfhonderd hulzen te bouwen of twaaldulzend ameublementen te vervaardigen. Ter- wyi ons volk in de afgelopen winter ondragelijke koude heeft moeten doorstaan, zyn ruim vierhonderddui zend eenheden turf buiten de distri butie geraakt, om van steenkool, ty- dens de transporten steelsgewyze weggewerkt, maar niet te spreken, Terwyi ons vleesrantsoen aanmerke- ïyk ingekrompen werd, wandelden vier-en-zestigduizend koeien en twee- en-tachtigduizend varkens over onze grens of naar het donkere ryk waar over de zwarte handelaar nog altyd heerst Grote hoeveelheden textiel worden aan de distributie onttrokken en hon derden millioenen worden aan deviezen verduisterd, terwyl deze toch voor onze voedselvoorziening onontbeerlijk zyn. Ziedaar enige cyfers waarvan de onthulling ongetwijfeld menig eerlyk landgenoot aulken zijn er tooh ook zal hebben geschokt en men mag er mr. Joekes erkentelyk voor zyn, dat hy deze onthulling heeft uitge lokt Deze onthulling echter gaat met *n andere gepaard, waaromtrent nog niet nadrukkelijk gesproken werd. Wat ons tevens werd onthuld ls, dat ons overheids-apparaat ondanks de kostbare uitbreiding van het ambte narencorps, j&mmeriyk in gebreke ls gebleven om aan dit kwaad, aan eer lyk Nederland door oneerlykheid be rokkend, paal en perk te stellen. Men kan zich moeiiyk onttrekken aan de indruk, dat onze regering, wat het toepassen van strafmaatregelen èn het nemen van maatregelen ter voor koming van het kwaad betreft, niet krachtig genoeg optreedt. Dat zulke maatregelen thans bereidwillig ln uit zicht worden gesteld versterkt slechts de overtuiging, dat zy moge- lrjk zyn en dat men er dus rykeiyk laat mee komt. Dat voorkomen be ter is dan genezen ls een leer waar van men zich ln Den Haag klaarbiy- kelyk onvoldoende rekenschap geeft, TL De 59-jarige schot Willlam Melvllle te Aberdeen heeft een prijs gewon' nen met zijn oplossing van een foot- ball-pool, die tot dusverre nog nooit is uitbetaald. Hy won nJ. een bedrag van 64.450 pond. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt, geldig tot Donderdagavond; KOUD WEER. Van noord-west naar noord of noord-oost ruimende wind, aan vankelijk nog krachtig, later af nemend. Geleidelijk afnemende buien-activiteit. Koud voor de tyd van het jaar.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1