Gedenk, die deze woorden leest Bevrijdingsdag in de regen Siad en Omgeving. Zaterdag 3 Mei 1947, dag van bezinning deWATER- mi Helder behaalde kampioenschap Een welverdiend kampioensfeest Alcmaria verslaat H.R.C. Gedenkteken op Wiering en onthuld Qfl me mei etd. nen, stil gestaan. Wat zijn twee minuten op de twee jaren, die we alweer geleefd hebben na het uur der bevrijding? Herdenkingsure in de Nieuwe kerk. De herdenkingsplechtigheden van deze Zaterdag werden op waardige wijze oe- sloten in de Nieuwe Kerk, waar ds. Tollenaar voor duizend hoorders een gloedvolle herdenkingsrede uitsprak. Het waren harde woorden, die de grijze predikant uit de volheid zijns harten de kerk in slingerde Verzet. illegaliteit.... duizenden malen ver guisd en neergehaald. Prachtig teken de ds. Tollenaar de geest van het Ne derlandse verzet, met als contrast de houding van zovelen die de weg van de minste weerstand kozen. Het is maar goed. dat de spreker geen ge talsverhoudingen heeft kunnen ge ven De kern van verzetsmannen en -vrouwen, die van geen wijken wist en onder druk niet leven kon, heeft gemaakt dat ons land zijn bevrijding niet als een geschenk behoefde te ac cepteren. Onze bondgenoten hebben met respect en bewondering gespro ken over hetgeen onze illegale strij ders hebben gepresteerd. Nu hebben wij vandaag bij monu menten gestaan, en we hebben en kele minuten stilte in acht genomen, ter herdenking van de gevallenen, ook van de gevallenen uit het ver zet. Het leven gaat weer verder, maar wij zijn door de kransen en stilte van onze ereschuld niet af, zolang nog de nagelaten betrek- Zaterdagavond tien uur. „O God, de droom die hier be gon Gij hebt de macht die waar te makenDeze woorden uit „Celdroom" van Van Randwijk klin ken nog in ons na, nu we een half uur geleden de Nieuwe Kerk héb ben verlaten. De dag der herden king is ten einde, een dag van vele indrukken. We zien daar nu op terug, op de tientallen kransen die werden gelegd, op de halfstok ge hesen vlaggen, op de rouwende mannen en vrouwen bij de monu menten. Flarden van zinnen, op verschillende plaatsen gesproken, horen we in de geest opnieuw. Zo ook die simpele woorden, ge schreven door een gevangene, een gegrepen verzetsman, die bad om de bevrijding, die droomde van een wereld van vrijheid en gerechtig heid. Hoevelen hebben die droom gedroomd? Hoevelen hebben hun beste krachten, en desnoods hun leven gegeven, om die droom waar te maken? De bevrij ding is gekomen, maar hoeveel van de schone celdroom is waarheid ge worden? Wat hebben wij, levenden, in de afgelopen twee jaar gedaan om die wereld van gerechtigheid, waarheid en vrijheid op te bouwen? Wij zijn te kort geschoten, zelfs in dankbaarheid. En daarom is het goed geweest, op een dag als deze trieste Zaterdag de geval lenen te herdenken, en ons met hun ideaal te confronteren. Maar ook om ons te bezinnen op onze taak. Wij leven weer in vrijheid, en van ons wordt thans niet eens gevraagd zo nodig lichamelijke smarten te doorstaan. Wij behoeven thans niet te handelen met als dreigende achtergrond een vuur peloton. Wij moeten alleen maar ons zelf geven, onze beste krachten, onze liefde, onze trouw. Wij zijn dat aan de gevallenen en aan ons zelf verplicht. „Voor hen, die vielen". Vanmorgen hebben we gestaan bij het monument „Voor hen die vie len", dat ditmaal gold als monu ment voor allen die hun leven ga ven in de jongste wereldoorlog. Voor de strijders van alle verenig de volkeren, te land, ter zee en In de lucht. En ook voor alle strijders in het binnenlands verzet. Het is een indrukwekkende plechtigheid geworden, waar de Commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, heeft ge tuigd van de dankbaarheid die ons jegens de gevallenen moet bezielen. „Zij, die vielen, gaven ons het voorbeeld. Vooral degenen, die in stilte groot zijn geweest!" De rede van den schout bij nacht werd aangehoord door alle officieren in het Commandement, een groot aantal adel borsten, onderofficieren, manschappen er. Marva's, leerlingen van de Zeevaart school, enkele officiële deputaties, na bestaanden van de gevallen en belang stellenden uit de burgerij. Aan de voet van het monument werden daarop kransen gelegd door den luitenant ter zee der le klasse H. A. W. Goossens als vertegenwoordiger van H. M. Ko ningin Wilhelmina, door schout bij nacht Willinge namens de Koninklijke Marine, door burgemeester Ritmeester namens gemeentebestuur en bevolking van Den Helder, door de neren De Vries en Van den Heuvel namens de koopvaardij, door de heren Leesberg en Jonker namens de VOIW, door de heren Van Dok en Janus Kuiper na mens MVZ, door den heer Van Weele namens de Zeevaartschool, en verder nog kransen van de directie der Rijks werf en namens de nabestaanden. Bij de plechtigheid waren voorts aanwezig kolonel Tielens, chef van de Generale Staf. luitenant-kolonel Maas, bevel hebber van de le militaire afdeling, off.-vlieger le klasse Beugeling als vertegenwoordiger van de directie der luchtstrijdkrachten, de Commandant Marine, de directeur der Rijkswerf en 4IUe commandanten van Hr. Ms. sche len. dienst^ en instellingen te Den Helder. Een collecte en een Stille Tocht. Gedurende de middaguren werden geen officiële plechtigheden gehouden, maar wel bleef de stad staan in het teken der herdenking door de aanwe zigheid van vele collectanten en col- lectrices voor het Monumentfonds, waarbij de muziekkorpsen aller aan dacht trokken. Het resultaat van deze Speldjesdag was, dat het fonds met f 1761.61 kon worden versterkt. Een be wijs dat de burgerij weer met milde hand heeft gegeven. Om zes uur precies wapperden alle vlaggen van openbare gebouwen en particuliere woningen halfstok, waarna om kwart over zeven bij het monument op het havenplein de Stille Tocht begon. Daar werden kransen gelegd, zo ook bij de andere monumenten die op deze Stille Tocht werden gepasseerd, bij het monument in de Eerste Vroonstraat en tenslotte bij het tijdelijk ver- zetsmonument in het Julianapark. De stoet, die aanvankelijk uit en kele honderden mannen en vrouwen bestond, had zich allengs tot een duizendkoppige menigte uitgebreid, die na de kranslegging in het Ju lianapark om klokke acht uur een ademloze stilte in acht nam. Om 8,02 loeiden weer de sirenes van werf en gasfabriek, waarop „Win- nubst" 't Wilhelmus speelde. Twee minuten had het leven in stad en ifyH, op straat en op de spoorba- WIE.? m OE DEMON? molenwijk! MMM MAA* MO KUN JE MIET WIJSMAKENDAT N MENS OOK AL IS-IE VERKLEED ZOLANG ONDER. WATER <an sluveh en dat er kogels OP ZUN HOOFD afketsen NOU .WE ZULLEN T SAUW 6EN0E6 kingen der gevallenen vergeten le ven, in moeite-volle omstandigheden. Zolang nog het platvoerse egoïsme hoogtij viert. De rede van ds. Tollenaar werd omlijst door koorzang van de Ver enigde Helderse Zangers onder leiding van den heer Geert de Boer. waarna Annie Sifijewel enkele prachtig geko zen fragmenten verzetspoëzie decla meerde. Diepe indruk op alle aanwe zigen maakte H. H. van Randwijk's „Celdroom", die wij in de aanhef ci teerden. In het uur der beproeving droomde de dichter zijn droom, hoe het zou zijn als de knechting haar einde zou hebben gevonden: „Ge plaagd, gemarteld, dodelijk bezeerd, staan wij bevrijd en van onszelf ge nezen. Gerechtigheid is weergekeerd! O God, de droom die hier begon. Gij hebt de kracht die waar te maken!" Het Volkslied werd gezongen. en de kerk stroomde leeg. Het was bui ten koud en guur, en dan worden woorden zo licht vergeten. Wanneer deze krant verschijnt, zijn er alweer een Zondag en een feestdag op de derde Mei gevolgd. Dat is niet erg We mogen blij en dankbaar zijn, als dat maar oprecht gemeend is. En niet in de feestroes dat andere ver geten wordt. Helder heeft de belangrijke wedstrijd tegen De Meer met 21 gewonnen en heeft inmiddels de kampioensvlag reeds gehesen. Een keurige wit-zwarte vlag verscheen er op de hoge paal voor de tribune en wij hopen dat de actieve vrouwenclub direct ook de vlag mag maken voor de tweede klasse. Al had Helder niet gewonnen het kampioenschap had evengoed een feit geweest want KW verloor met 30 in Halfweg. De Germaan kwam met een goede 32 overwinning thuis uit Krommenie op GVO. Su::es verloor met 10, uit een penalty, van SLTO. Gelukkig was het ditmaal geen ruwe wedstrijd, hoewel Smitte en Hartman wel van de partij waren. Goed zo, he ren, de nederlaag telt nu niet dubbel. Kinheim heeft tegen DTS geen halve maatregelen genomen en hield de pun ten thuis. Het werd een 52 overwin ning. HRC stopporde verkeerd tegen Alc- maria en Van Wieringen maakte daar dankbaar gebruik van. Het werd een 62 nederlaag. Schagen verloor met 32 van OVVO en aangezien Hollan- dia met 11 een winstpunt tegen Zaandijk wist te behalen, wordt liet voor Schagen niet beter. Een wonder kan haar nog redden. BKC speelde ge lijk tegen Schoorl, maar ook de con currenten verspeelden punten, nl. LSVV verloor van Watervogels met 10 (heel goed pieten) en Texel ver loor een punt tegen MFC. Onderaan gaat het dus spannen, want ook JVC behaalde weer een punt. In de res. klasse won Helder 2 met 43 van HFC 2, wat dus een goede prestatie is en Helder 3 zegevierde over de Boys 2 met 32. Ook HRC 2 deed het weer goed door met 42 van WSV 2 te winnen. Voor de overige uitslagen leze men de uitslagenlijst. Afd. Noord-Holland: 1D: ZAP—RKAFC 0—1; Petten—Zee macht 41; Winkel—VZV 15; Koe dijkG. Zwart 03. Res. IC: Alkm. Boys 3—West-Frisia 3 3—3; Schagen 2—DTS 2 2—1. 21- W.Waard 2—Call. 1—0; Tex. Boys —Succes 2 13; Texel 2Waterv. 2 8—1; ZAP 2—HRC 5 2—2. 3G: Succes 3Rangers 12; ZDH 3 Rangers 31. 3H: Oudesluis 2Petten 2 40; DTS 4—G. Zwart 2 0—4; BKC 2—Flevo 3—2; Winkel 3Kaagvogels 2 12; VZV 2 Schagen 3 22. 41: Petten 3ZAP 4 09: Wiron 3 W.Waard 4 06; G. Zwart 3Succes 5 03; Kaagv. 4-Flevo 3 00; SRC 2 BKC 4 7—0. Jun. a: HRC a—WFC a 1—4; West- Frisia aHelder a 10. Adsp. K: JVC aTexel a 019; Suc ces aHRC b 20; Helder bWater vogels a 01. H: Schagen aHel der a 50; Alcm Victrix aAlk. Bovs a 20. L: Schagen bKaagvogels a 04: N. Niedorp aWinkel a niet be kend; Kaagv. aBKC a 06: Flevo a Winkel b 81. M: Schagen c Helder d 1—3: HRC c—Helder c 0—0; Succes bHRC d 10. 2H: Vios 2Hugo Boys 1 34; DTS 3—N. Niedorp 1 13: Winkel 2Vrone 2 24; Hollandia 1Dirkshorn 24. HELDER WINT OOK VAN DE MEER. Het is Helder gelukt om ook van De Meer te winnen, waardoor net kampioenschap een feit is geworcen. De wedstrijd is er één geworden van spanning en goed spel. De spanning, doordat het lange tijd 11 bleef, ter wijl het goede spel een lust was voor de ogen. Kreeg Helder dus de pun ten, wjj moeten het eerljjk zeggen: De Meer leverde het spel. Hun com binatie was af, zowel over links ais over rechts zag men het moderne flitsen en vrflwel alle spelers demon streerden een meesterlijke baltecn- niek, waaraan onze kampioenen niet konden tippen. Vóór het doel waren de gasten ech ter te weinig doortastend en daarbij kwam, dat de achterhoede van Kel der in goede vorm was. In de eerste helft waren het vooral ,de gasten, aie het beste van het spel hadden. Steeds weer wisten zij hun aanvallen op te bouwen en er deed zich menig ang stig moment voor het doel van Kel der voor. Boogaard weerde zich echter uit stekend, maar laten wij in dit geval niet Hoebe vergeten, die deze midoag o.i. de grootste aandelen voor zich kan opeisen van de overwinning, hij snelde overal te hulp en piaatste ane ballen weer keurig naar het midden veld. Hij was het ook die zijn taak niet verwaarloosde en met veel elan zijn werk deed, al was het prachtige spel van de tegenstanders ook hem wel eens te Inachtig. Het waren de gasten, die de leiding namen. De linksbuiten, die noga, eens vrij liep, bracht een bal neei handig op en zijn voorzet was zo rag fijn, dat de rechtsbuiten de Dai slechts voor het inlopen had (0—lj. De vreugde was echter van korte duur, want toen Horik juist bezvg was te demonstreren, dat ook hij kon voetballen, maakte een der gasten hands en de penalty werd door Gast benut (11). Dachten wij, dat Hel der nu wel wakker zou worden, de zenuwen hadden waarschijnlijk nog de overhand, althans men kon het spel niet verplaatsen en zodoenue bleef het feitelijk tot aan de rust ee i domineren van De Meer, wat vooral een aantrekkelijkheid in zich had door handig voetbal. In de tweede helft was het aanvan kelijk nog de Meer, dat de lakens uit deelde, zonder echter tot doelpunten te komen. Eerst na 20 minuten speien kwam Helder los. Luide aangemoe digd door het publiek, deden de jon gens er nog een schepje op en het ging inderdaad ook werkelijk veei beter. Dat was Helder op haar best. Juist 30 sec. vóór het eind kvjam een corner van Leur goed voor doel. Kie- sewetter, die nog even voor üornjn was ingevallen, schoot de bal weer voor doel en Gast kreeg het leer ouderwets op zijn slof, dat de doel man geen schijn van kans had. con- v.v. Eindelijk, na een periode van centratie en training, heeft de Helder met het behalen van het kam pioenschap zich eens even de slem* van de voetballerij kunnen afschudden om echt feest te vieren. Dat begon di rect na de wedstrijd, waarbij in For- mosa voor 60 personen een uitgebreid diner was klaargestoomd. Op een der gelijk diner gaat het altijd gezellig toe en het is dan ook begrijpelijk dat de stemming er al behoorlijk inzat, toen de aanwezigen om 8 uur naar de Ros kam togen, om aldaar het feest voort te zetten. In Formosa had voorzitter Goed- knecht vanzelf al een woord van dank gesproken tot de jongens en ook de mentale tr~iner, de heer Bregman. deed er nog een schepje op, al was dat schepje vanzelf wel weer met een be doeling. Aangenaam verrast waren de spe lers dat zij juist vóór het beëindigen van het diner allen de kampioensfoto in ontvangst mochten nemen. Door de medewerking van den fotograaf van drukkerij de Boer, den heer Abbenes, waren wij daartoe in staat geweest. Verschillende sprekers A'aren in de Roskam, welke zaal er echt gezellig uitzag en 560 mensen wist te bergen, die op deze kampioensfuif de club nog even wilden feliciteren. Als eerste sprak de heer A, G. v. d. Linde, die dit deed in de functie van consul van de K.N.V.B. en bestuurslid van de onderafdeling. Hij deed het op de hem bekende wijze en sprak de wens uit, dat Helder kans zou zien straks over de brug, waarop men nu belandt was, heen te komen. De heer Rijpma, commissaris van po litie in onze gemeente, was de tweede spreker. Het is wel verheugend dat wij in hem een sportman hebben getroffen van de eerste rang. Niet alleen dat hij zelf nog verschil lende sporten beoefent, maar ook zijn belangstelling voor de sport is buiten gewoon. Dat hij ook zijn woordje kan doen, bleek wel op deze avond. Spr. was er van overtuigd, dat onze stad recht heeft op een tweede klasser en dat Helder daar nu maar voor moet zorgen. De heer de Snayer sprak namens de scheidsrechters en namens K.V.V. Vooral dit laatste deed sympathiek aan. als men weet dat de Kromme- n'ërs tot het laatst toe de naaste concurrent waren van Helder Hier kwam dus het ideaal in de sport naar voren, n.1. de sport verbroedert. Triest en somber waren de da gen, waarop Nederland zjjn be vrijding herdacht. De nare regen en de kille wind pasten meer b\j de herdenkingsplechtigheden van Zaterdag dan bjj de feestelijke viering, die voor gisteren op het programma stond. Daarvan is dan ook niet veel doorgegaan. Dat is vooral jammer, wat de Olympische middag betreft, die zo goed was voorbereid, en die ongetwijfeld een groot succes zou zijn geworden, wanneer het weer had willen meewerken. Zodra de dag begon, hingen echter dichte wolken boven de stad en het was daarom niet te verwonderen, dat de belangstelling bij de Vlaggenpara- de aan de Buitenhaven, waaraan net Stedelijk Muziekkorps bij ontstente nis nog steeds van een stafmuziek zijn te waarderen medewerking ver leende, niet bijster groot was. Indrukwekkende plechtigheid bij de begraafplaatsen. Evenwel mochten regen en wind voor zeer velen geen beletsel zijn, om de tocht naar de begraafplaats te maken. Zij, die thans gingen, letten niet op het weer. Zij gingen met in hun hart de sterke begeerte om in plechtig samenzijn de velen te her denken, die als slachtoffers van het oorlogsgeweld op de drie kerkhoven begraven liggen. In het ronde perk, midden op het voorplein van de Algemene Begraaf plaats, stonden de vlaggemasten, waaraan de vlaggen van Engeland, de Verenigde Staten en Rusland van top wapperden. De Nederlandse drie kleur, aan de voorste mast, wapperae halfstok. Ter weerszijden van ae vlaggemasten stonden Zeevaartscho lieren stram in de houding. Om het perk heen stonden de zan gers opgesteld. Alle leden van de Helderse mannenkoren openden on der leiding van den heer Leewens de glech^ghejfl dogx bet ziage» van ,Beati Mortui", waarvan de klanken over alle graven gericht waren. „Ecce quomodo moritur" zongen daarop nog de mannen, waarna alle plaatseltjKe gemengde koren zich bij de zangers schaarden. Uit meer dan zevenhonderd ke len klonken toen twee aloude Nederlandse liederen door de wijde ruimte. „Wilt heden nu tre den" en „O Heer die daer". Toen het laatste accoord was wegge storven, traden de Commandani Marine en de burgemeester naar voren, die beiden een prachtige krans legden voor de mast mei de Nederlandse vlag. Een depu tatie van de Oranjegarde voegde een bloemstuk daarbij. Terwijl de tonen van ons volkslied breed en indrukwekkend over de hoofden der duizenden golfden, ging langzaam de Nederlandse vlag naar boven, symbool van de overwinning na jaren van leed. De plechtigheid was ten einde. De duizenden verlie ten weer de dodenakkers, terug naar de stad, die zich gereed maakte om feest te vieren. De Olympische middag uit gesteld. De feestvreugde kon zich echter niet uiten, zoals de organisatoren hadden bedoeld. Het grootste spor tieve festijn aan de Sportlaan, dat het hoogtepunt van de feestviering zou zyn geworden, moest tot nader te bepalen datum worden uitgesteld. Toen dat eenmaal vaststond, leek het of Pluvius zijn zin hadHet was nu niet meer nodig om het regen water met bakken vol uit de hemel te laten vallen, en daarom werd het weer allengs beter.Om vier uur begon de zon zelfs door te breken. Toen werd de drukte in de stad, die toch reeds tamelijk groot was, nog gezelliger. Vooral ln de Koning' straat, waar aan de gevel van Druk kerij de Boer weer de grote luidspre- kers BüÖiO MéLropole bj&gigfk Lustig werd er gehost en gedanst, hoewel de belangstelling minder giuu« was dan op de geboortedag van Prin ses Marijke. Verderop fn de stad, waar verschillende buurtverenigingen kinderspelen hadden georganiseerd, die echter ook „in het water vielen", was het veel stiller. Op onze kruis tocht door de stad ontmoetten we een optocht, voorafgegaan door het vaan del van de buurtvereniging „Vis- buurt" en even verder een flinKe stoet padvinders, die op deze wijze van de viering trachtten te maken wat ervan te maken was. De avond maakte nog veel, we zou den bijna zeggen alles, goed, want niet alleen kon het Sted. Muziek korps onder flinke belangstelling zijn uitgestelde tentconcert geven, er wa ren door verschillende buurtvereni gingen openluchtfestijnen georgani seerd, er werd in de Koningstraat weer druk gedanst, ook de fakkel optocht kon doorgaan. Vier vurige stoeten trokken kriskras door de stad naar het Stationsplein, op hun weg achter zich latend tal van smeulende fakkels. Lekkende vuurtongen riepen bittere herinneringen wakker aan barre nachten, weinige jaren geleden. Maar nu was het feest. Nu was het een vuur der vreugde, dat ook in ae harten brandde. In de grote ijzeren ketel, midden op het Stationsplein, vonden alle fakkels hun einde. Hoog laaiden ae vlammen op, terwijl de muziekkorp sen beurtelings vrolijke wijsjes speel den, aangehoord door enige duizen den mannen, vrouwen en kinderen. Om 10.15 uur kwamen op het plein het officiële einde van de feestelijk heden. De voorzitter van de Helderse Gemeenschap, wethouder Van der Vaart, sprak de menigte toe. Het was ondanks alles een geslaagde feestvie ring geweest, die haar hoogtepunt hier rond het vreugdevuur vond. Dit massaal vertoon, onder leiding van de vier muziekkorpsen, heeft bewe zen, wat in goede samenwerking Be reikt kan worden, een samenwerking, die niet alleen nu, op dit feest, nodig is geweest, maar die onmisbaar zal bliiken voor ds wederopbouw van ons geflatteerde cijfers. Dat voetbal wisselvallig i» wisrten wij, maar dat een elftal een nederlaag op een ro sprekende wijze aan zich zelf te wij ten heeft als HRC Zondag in Alkmaar na het fraaie spel van vorige Zondag, v as een droevige verrassing voor ons. Deze cijfers zouden kunnen spreken van een spel een kampioen waardig, doch Alcmaria maakte op ons bij lange na niet de indruk van een half jaar geleden in Den Helder, waar een prachtig spel ge- toon werd. Nn heeft men slechts de kan sen benut door onvoldoende spel in de H.-achterhoede en Alcmaria moet anders uitpakken bij de as. promotie-wedstrij den. Men pleegt immers bij dergelijke ge legenheden niet zoveel kansen aan een midvoor te schenken. Wat was bij Racing dan de oorzaak van het falen? o.i beging men de grote fout het dekken van de tegenspelers onvoldoende uit de voeren Een stopper moét nu eenmaal politie agent spelen van de midvoor en als dit onvoldoende gebeurt, sluit het geheel niet meer. De backs trachten het gat te vul len, waardoor de buitenspelers der tegen partij vrij komen en het gehele systeem valt in he duigen, met het gevolg dat er legio kansen komen en hiervan heeft Alc maria ten volle geprofiteerd. Per slot is oik dit een verdienste. Aanvallend speelde H. beter, hoewel het plaatsen bij diverse spelers slecht verzorgd was. Slechts De Vries kon ons geheel bekoren, hij opende meermalen heel goed op de vleugels doch hij ondervond weinig steun van zijn medespelers, die er lang niet altijd „tus- f,6" *"en7 En bedenke men, dat het HRC niet bepaald meezat bij een 2—1 stand. Rijkers passeerde alles, ook den keeper en de bal ketste tegen de paal en ging naast, terwijl Alcmaria bij gelijke situatie tegen de paal doelpuntte. In plaats van was het nu 31 en dit was te veel voor het moreel van de ploeg. De wedstrijd ving aan met enige A.-aanvallen, maar sloeg deze af en nam het initiatief over, tot na een kwartier Rijkers een bal handig vrij maakte, keurig aan De Vries gaf, die onhoudbaar doelpuntte, 01, doch vanaf de aftrap ging de bal naar de andere kant en na een botsing tussen keeper Boon en Van Wieringen kwam laatstgenoemde in het bezit van de bal er. doelpuntte 1—1, welke sand nog vóór de rust door te laat reageren ln de H - achterhoede in 21 veranderde, met wel ke stand de rust inigng. Na de hervatting hetzelfde spelbeeld met A voor doel gevaarlijker Zij voer den de stand op toL 4-1, aleer Nieuwstad met een rollertje er 4-2 van maakte een blunder van Brouwer. In de resterende tijd maakte A uit een penalty hands van Roomeyer en een fraai doelpunt van de A.-midvoor de eindstand Van beide instanties bood de spreker bloemen aan. Opvallend was het hoeveel applaus de heer de Boer van H.R.C. kreeg, toen hij zijn opwekkend woordje sprak aan het adres van de kampioenen. Wij cunnen in dit verband dan ook wel memoreren dat de verstandhouding tussen de twee plaatselijke derde klas- sers beter is dan ooit te voren. Wij zijn er van overtuigd dat bij het me rendeel van de verschillende vooraan staande personen de hoop leeft om ge zamenlijk te trachten de 2de klasse te herwinnen. Helder heeft nu de kans, wanneer dit lukt menen wij dat H.R.C, niet lang zal achterblijven. Een prachtige bloemenhulde was het resultaat van de vriendschap tussen de twee clubs. De heer van Pelt bood namens de jeugd van Helder de ver. de kam pioensvlag aan. Spr. voegde hier aan toe dat het hem een bijzonder genoe gen zou zijn straks namens de jeugd ook de vlag van de tweede klasse te rnogen leveren. Niemand had daar vanzelf bezwaar tegen. Mevr. Dorlijn sprak voor de vrou wenclub. Taktisch bekeken van Helder jm zo'n club te hebben. Vrouwen in en voetbalver, kan nimmer kwaad. Zij staan dan nog meer met hun man in het verenigingsleven. Van Water- /ogels was natuurlijk de heer van Toorn aanwezig. Hij zegt nimmer veel, jaar zegt het goed. Evenals de dames 'die voor iedere speler een bouquet i'oemen hadden) had ook van Doorn bloemen voor de kampioenen. De heer Bregman nam nog even het woord en spoorde de jongens aan ook in de komende wedstrijden hun uiterste best te doen. Volgens hem waren de bruggen in Nederland alle hersteld en sfond Helder dus niets in de weg ook het tweede klasserschap te behalen. Trainer de Boer bedankte de jon gens voor het resultaat en wekte op tot intensieve training. Tot slot sprak Arie Krab. de voerder van het kampioenselftal. Hij bedankte de heer Krijnen en de familie Bregman voor het openstellen van hun huis, bij de mentale training en de heer Zikken- heiner voor de stoot tot activi teit tijdens de vorstperiode. Tot doelman Boogaard richt te hij zich nog even apart voor het steeds op zijn post staan, hoewel hij steeds uit Har derwijk moest komen, om een wedstrijd te spelen. De Helderse Courant werd dank gebracht voor de aardige attentie van de foto's. Voorzitter Bregman bedankte alle sprekers voor hun goede woorden en hoopte dat zijn vereniging er in mocht slagen de titel te behalen. Daarna werd tot een echt gezellig bal overgegaan, onder leiding van den heer Borgerding. Tot diep in de nacht bleef de Heider- familie aanwezig en wij zijn er van overtuigd dat een ieder voldaan huis waarts ging. Dat ook dit feest voor de nodige afleiding heeft gezorgd staat voor 'ons vast en dat hadden de kam pioenen verdiend. aan- Op een hoog punt van Wieringen, aan het begin van de korte Afsluit dijk, van welk punt men het geHele voormalige eiland kan overzien, werd Zaterdag een gedenkteken ont huld voor de 27 Wieringer slacht offers van verzet en oorlog. Een lange rij deputaties van talrijke plaatselijke verenigingen marcheerde met vaandels naar het monument, rondom hetwelk zich nabestaanden, autoriteiten en belangstellenden hadden verzameld. Namens het comité voor de oprichting van het gedenkteken droeg ds. M. Schenkeveld, Ger. pred. te Hippolytushoef, het monument aan de burgerij over. Hij zeide, dat op de plaats waar het is opgericht, misschien vele der slachtoffers een laatste blik wierpen op hun woonplaats en geboor tegrond. De burgemeester van de gemeente Wieringen, de heer L. C. Kolff, ver richtte vervolgens de onthulling en sprak een herdenkingsrede uit. Hij legde namens de gemeente een krans. Velen legden bloemen aan de voet van de obelisk. De voorzitter van de Oran jevereniging, de heer N. H. Klomp, sprak uit naam van nabestaanden woorden van dank tot de burgerij. Spr. meende in de geest te handelen van hen, voor wie het monument is opgs- richt, door een gedeelte van de bloe- menschat te leggen bij de graven der twaalf gealliëerde strijders, die op de gemeente-begraafplaats te Hippolystus- hoef een rustplaats kregen. Ds. J. van der Winden bad 't „On ze Vader". Een défilé besloot de pleeb-

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2