r Opbrengst van landbouw- en veeteeltproducten „Situatie in de wereld staat op losse schroeven, tenzij Vredesverdrag met Italië in gevaar 30.000 Joden naar Suriname DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Harrebomee gefusilleerd. Hors d'Oeuvre J Kesselring ter dood veroordeeld. Van nabij en verre Meer boter voor kinderen van 514 jaar. 5 millioen do'(ar voor Ibn Saoed Twee kinderen door landmijn gedood. Vijf personen door projectiel' gewond Komt er een tweede „Willem Barendsz?' ïüeecéeckfit Zij liepen op goud. Wijziging marktdagen. De verwachtingen voor 1947 Resultaat van Moskou Prijzen Staatsloterij BVMAO Heldor Mtloog Mr.t J. MPsme WOENSDAG 7 MEI 1947. Voortzetting oan de 79* JAARGANG No. 9564. HELDERSCHE COURANT TABSVKM: Advertentie»: M e«o« per millimeter. Familieberichten lt cent per m m Kleine >0 vertentlee („Juttertjes") tot li «oorden li cent. elk woord meet I eent Abonnementen per kwertee I I.per poet f a.N B'tliredMtnr: M. H. 1. üyldert. iMtertdititire» C. A Dekken en W. Kek. Marchall voor de Senaatscommissie WASHINGTON, (Reuter) De Amerikaanse minister van buiten landse xaken, George Marshall, heeft de waarschuwing uitgesproken, dat „de situatie in de wereld geheel op losse schroeven zou komen te staan, indien de Verenigde Staten het vredesverdrag voor Italië niet zouden bekrachtigen. We zouden dan weer zijn begonnen met onze hou ding van 1920" (nl. de verwerping van de Volkenbond). Marshall legde "zijn verklaring af voor de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen der V. S. Deze commissie stelt een enquête in over de verdragen met Bulgarije, Hongarije, Italië en Roemenië, welke verdragen vervolgens in de Senaat in discussie komen om dan evenuteel geratificeerd aantal bereikt wordt. Het is de Senaatscommissie geble ken, dat tegen het verdrag met Italië een zodanige oppositie bestaat, dat het niet zeker is, of het vereiste stemmen- aantal beerikt wordt. Marshall verklaarde intussen, dat uitblijven van de ratificatie de ernsti- ste gevolgen kon hebben. „De wereld zou alle vertrouwen in onze leiding verliezen". Marshall ontkende, dat het voor de Verenigde Staten mogelijk zou zijn nieuwe voorwaarden met betrekking tot Italië te dicteren. Marshall heeft de commissie éen brief van president Truman voorgele zen, waarin deze zegt, dat onmiddel lijke bekrachtiging der verdragen „van vitaal belang is voor onze buitenlandse politiek". Toen de voorzitter der commissie, senator Vandenberg, Marshall vroeg, of uitstel der ratificatie tot na de tot standkoming van algehele overeenstem ming ook inzake Duitsland en Oos tenrijk de kansen om met betrek king tot Duitsland en Oostenrijk accoord te bereiken, al dan niet zou vergroten, gaf de minister ten ant woord. dat naar zijn mening uitstel, respectievelijk verwerping buitenge woon „gevaarlijk" zou zijn voor de kansen op succes inzake Duitsland en Oostenrijk. „De situatie zou zo hache lijk worden, dat ik niet zou welen, hoe wij met de onderhandelingen verder zouden moeten gaan". „De zaken op hun beloop te laten zou het gevaar- H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het gratieverzoek van A. Harrebomee, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is Zaterdagochtend voltrokken. Harrebomee woonde te Velsen. was lid van de NSB en te Amsterdam als inspecteur van politie gedetacheerd bij de „Sicherheitspolizei", in welke func tie hij nauw samenwerkte met de S. D. Hij nam zelf aan arrestaties deel en maakte zich ook schuldig aan mishan deling. Voorts leidde hij in verscheide ne plaatsen in Noord-Holland huiszoe kingen. Tallozen vielen als zijn slacht offer. DE DIPLOMAAT-GENERAAL WAARSCHUWT lijkste ding ter wereld zijn". Toen men Marshalls opinie over de kwestie Triëst vroeg, antwoordde hij, dat, in dien het verdrag voor Italië niet spoe dig geratificeerd zou worden, men ook in deze materie van kwaad tot erger zou komen". Vervolgens nam Byrnes het woord, die dezelfde mening was toegedaan. DURE DORST Uit Amerikaanse statistieken blijkt, dat in de nieuwe wereld de drankzucht woekert met een weelderigheid, waarvan men zich hier, in ons matig land, moeilijk een denkbeeld vormen kan. Als de heren van de Amerikaanse rekenkamer der Statistiek zien niet hebben m i s-rekend, heeft Oom Sam in de loop van het vorig jaar een bedrag, dat over eenkomt met 23 milliard gulden, aan alcoholisch vocht geslikt. Nu herinneren wij ons, uit de gelukkige tijd, toen wij nog boeken over de strijd met de roodhuiden onder ons hoofdkus sen verborgen en een gat in de nacht lagen te lezen tot ons ho ren en zien verging, dat de be woner van het nieuwe wereld deel, hetzij hij tot de stam der grootmoedige Commanchen, dan wel tot het hatelijk volk der verraderlijke Apachen behoorde, tuk op vuurwater was. Hij zwolg erin, dat zijn huid nog roder zag dan rood en de vederen van de krijgsdos, die het hoofd des op- perhoofds pleegden te kronen, begonnen te waggelen. Voor een liter vuurwater stond hij vrouw en kinderen met graagte af, en zelfs zijn scalpeer-mes. Maar dit behoort tot een welhaast voor historische tijd. De Amerikaan is niet meer rood, innerlijk noch uiterlijk. Hij is, als men hem beoordelen mag naar zijn diplo matieke vertegenwoordiging, zo fel anti-rood als een stier Zijn scalpeermes heeft hij afgelegd en zolang men hem niet te erg tart rookt hij de vredespijp. Doch op zijn vuurwater is en blijft hij gebrand. De statistiek wijst het uit. Drie-en-twintig milliard. Als het Amerikaanse bleekgezicht eens een jaartje zijn dorst leste met water? Hij zou binnen twaalf maanden onze gehele staatsschuld kunnen delgen met het bespaar de geld. Maar ik ken hem. Hij doet het niet. KREEFT. Het Brits Militair Gerechtshof te Venetië heeft, na een proces van bijna drie maanden, veldmaarschalk Albert Kesselring. Hitler's opperbevelhebber in Italië, schuldig verklaard op twee punten: 1. betrokken te zijn bij de moord, bij wijze van represaille, op 336 Italianen in de Ardeatine-grotten bij Rome op 23 Maart 1944; 2. bevel ge geven te hebben tot het nemen van represailles door het vermoorden van Italiaanse burgers tussen Juni en Aug. 1944. In verband hiermede is hij tot de dood door de kogel veroordeeld. Kesselring stond rechtop en toonde geen emotie bij het aanhoren van zijn doodvonnis. Het vonnis moet nog door de hogere militaire autoriteiten be krachtigd worden. De verdediger, dr. Laternser, betuig de zijn dank voor de wijze waarop het proces was gevoerd. Hij deelde mede. dat Kesselring geen pleidooi voor ver zachting van het vonnis wenste. Bij schermutselingen met Sengalese troepen aan de Oostkust van Maua- gascar zgn meer dan 80 opstandelin gen gedood, terwgl 50 anderen om kwamen bij een aanval op een spoui- wegstation. Tengevolge van een brand op het vliegveld van Moron bij Buenos Aires, ontstaan door kort sluiting, zijn 44 vliegtuigen vernield. De heer H. Leenstra uit Voor schoten bezit een bouvier, die, naast haar eigen jongen, ook een moeder loos lam zoogt. Na weken lang speuren is de Enschedese politie er in geslaagd een complot van 14 in brekers te arresteren, die gedurende een jaar 30 inbraken hebben ge pleegd. De Amerikaanse mari ne vraagt 55 millioen dollar voor het ombouwen van 15 schepen tot typen, die speciaal geschikt zgn voor de oorlogvoering in het gebied üer Noordpool en onder water. Op de Nieuwe Waterweg heeft men op nieuw 27 baren goud opgebaggerd, waardoor nu vrijwel alle 111 goudsta ven naar boven zijn gebracht. Elf Hongaarse schepen, die te Llnz voor suiker lagen als borg voor een Britse eis van 400.000 pd.st. op een Hongaarse maatschappij, zgn „ont snapt" en naar de Sowjet-Russische zóne gevaren. De „Twenthe" het K.L.M.-toestel, waarmede de heer Van Leer zijn wereldvlucht maakt, vertrok Maandagmorgen vroeg uit jo- hannesburg met bestemming Leo- poldsville. Het vliegtuig wordt a.s. Vrijdag op Schiphol verwacht. Veertig Deense architecten bezoeken op het ogenblik ons land. In Amster dam zagen zij veel interessants, doch over het algemeen vonden zij de beurs van Berlage niet mooi. Van welingelichte zijde is medegedeeld, dat de Franse minister-president, Ra- madier, een compromis voorbereidt ten aanzien van de loonkwestie, geba seerd op invoering van een premie stelsel en verhoging van de kinder- tpefiag, In de afgelopen wintermaanden is een enkele maal voor personen boven 4 jaar het botergedeelte van het vet- rantsoen vervangen moeten worden door margarine en/of vet. Aan de C-groep (kinderen van 5—14 jaar) zal min of meer ter compensatie voorlopig meer boter worden gegeven en wel elke veertien dagen in totaal 250 inplaats van 125 gram. Voor deze groep bestaat het rantsoen de volgen de week dus uit 250 gram boter en 250 gram margarine en/of vet. Voor de oudere leeftijdsgroepen zal voorshands geen wijziging in de be staande verhouding tussen boter en margarine worden aangebracht. Op een buitengewone conferentie van de Freeland League is 't plan tot de vestiging van 30.000 Europese Jo- dèn in Suriname goedgekeurd. De con ferentie hechtte haar goedkeuring aan een gèmeenschappelijke verklaring volgens welke „het belang van het land niet gedoogt immigratie op grote schaal langer uit te stellen, reden waarom de commissie voorstelt on middellijk een begin te maken met de immigratie van 30.000 Joden, door de Freeland League aan te wijzen. Voor dit doel zal de regering van Suriname het op prijs stellen een commissie van experts uit de Freeland League te ontvangen, welke de gebieden zal aan wijzen waar Joodse kolonisten zich zullen kunnen vestigen". In het me morandum wordt voorts verklaard: „Het is niet de bedoeling, dat deze Joodse vestiging een afzonderlijke po litieke gemeenschap zal vormen; wet ten en bestuur van Suriname zullen daar van het begin af aan gelden. In tussen moet een vrije ontwikkeling van de Joodse cultuur, met inbegrip van religie, taal en literatuur, worden gegarandeerd. De viering van de Sab- bath en andere feestdagen moet in vrijheid kunnen geschieden. Koning Ibn Saoed en zijn erfgena men zullen 5 milliard dollar ontvangen aan royalties van Amerikaanse olie maatschappijen, volgens senator Owen Brewster, de voorzitter van de War Investigating Committee. Volgens do cumenten, in het bezit van de com missie, zijn 20 milliard barrels petro leum aanwezig, en de koning zal on- gegeveer 23 dollarcents per barrel ont vangen volgens contracten, die lopen tot 1999. Maandagavond zijn onder de gemeen te Asten (N.-Brabant) drie kinderen uit Nederweert, respectievelijk 7, 12 en 13 jaar oud, door een ontploffende landmijn getroffen. De jongste twee kinderen werden op slag gedood. De oudste werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis in Weert ver- voerd. Volgens verklaringen van deze laatste hadden de kinderen de land mijn in de Peel gevonden. Maandagavond te 17.30 uur heeft een ernstig ongeval plaats gehad te Bantega (gem. Lemsterland)Een 5-tal personen probeerde een projectiel, vermoedelijk een vliegtuiggranaat te oemonteren. Het projectiel dat in de N. O.-polder gevonden was en mee naar huis werd genomen, explodeer de. Vijf personen werden hierdoor ge wond en moesten naar het ziekenhuis te Sneek worden overgebracht. Twee hunner waren zwaar, de anderen licht gewond. Ogenblikkelijk levensgevaar is niet aanwezig. Met betrekking tot de geruchten om trent plannen der directie van de Ned. walvismaatschappij om naast de „Wil lem Barendsz". die, zoals bekend. de twintigste van deze maand uit het Zuidpoolgebied in Amsterdam wordt te rugverwacht, een tweede walvisvaarder in dienst te stellen, vernemen wij. dat deze plannen inderdaad bestaan, doch zich op het ogenblik nog niet voor na dere mededelingen lenen. Wel staat vast dat in het a.s. najaar wederom uitslui tend de „Willem Barendsz" naar de vangstgebieden zal vertrekken. In het seizoen 1948-49, hoopt men met de plan nen zover gevorderd te zijn, dat wel licht een tweede drijvende fabriek aan de traanproductie in de Zuidpool zal kunnen deelnemen. LEDENAANTAL VAN DE GAULLE'S NIEUWE PARTIJ. De R. P. F. Rassemblement du Feuple Frangais), de nieuwe partij van generaal de Gaulle. heeft thans 811.000 leden, aldus Jacques Soustelle, de se cretaris generaal van de organisatie. Er zijn afdelingen in 65 departemen ten gesticht. PLAATSELIJK OCHTENDMIST. Weersverwachting, medegedeeld door het K. N. M. L te de Bilt. geldig tot Woensdagavond: In de ochtend plaatselijk nevel of mist. overigens vrij helder weer. Later op de dag voorna melijk in het zuidelijk gedeelte verspreide buien. Wind overwe gend tussen zuid en oost. zwak in de nacht, matig overdag. Weinig verandering van tempe ratuur. Te Scheveningen is men druk be zig met het in gereedheid brengén van de vissersvloot, welke dezer dagen voor de haringvangst zal uitvaren. Een nieuwe maatregel is, dat de vissers een onbeperkt aantal netten mogen meenemen, hetgeen de vangst ten goede komt. De schepen worden opgetuigd. Bij visitatie van acht Brits-Indiërs op de „Oranje" onderweg naar Colom bo, werden gouden en andere voor werpen ter waarde van 200.000 gulden ontdekt. Zij hadden gouden ringen om hun tenen, gouden steunzolen in hun schoenen en gouden armbanden en andere kostbaarheden in jassen en broeken genaaid. Ook de gespen van riemen bleken van goud te zijn. De wekelijkse slachtveemarkt te Schagen wordt in verband met Hemel vaartsdag inplaats van op Donderdag 15 Mei gehouden op Woensdag 14 Mei a.s. De wekelijkse slachtveemarkten te Alkmaar en Amsterdam benevens de overname van nuchtere kalveren te Haarlem door de fa. E. J. Booy en te Uithoorn door de N. V. Uithoornse Ba- confabrieken worden in verband met Tweede Pinksterdag inplaats van op Maandag 26 Mei gehouden op Dinsdag 27 Mei a.s. Veevoedertekort werkt belemmerend De voornaamste factor, welke de ontwikkeling van onze buitenlandse handel in agrarische veredelingspro ducten belemmert is het tekort aan veevoeder. Voedergranen en veekoe ken dienen voor het grootste gedeel te te worden ingevoerd, terwijl de mogelijkheid daartoe voorlopig zeer beperkt zal blijven, aldus lezen we in het verslag van de Commissie voor Overleg met de regering inza ke handelspolitieke aangelegenhe den. Het tekort komt tot uiting in de ge ringe productie van melk- en zuivel producten, vlees vooral varkens vlees, bacon en spek en eieren. In 1939 bestond onze rundveestapel uit 1.549.000 melk- en kalfkoeien, ter wijl in 1947 ruim 1.289.000 melk- en kalfkoeien aan de productie zullen deelnemen. OP HET CANADESE MILITAIRE KERKHOF TE GROESBEEK HAD IN TEGENWOORDIG HEID VAN H. M. DE KONINGIN, Z. K. H. PRINS BERNHARD EN HET GEHELE CORPS DIPLOMATIQUE EEN PLECHTIGE HERDENKING PLAATS. DE VORSTIN EN DE ^RINS LEGDEN AAN DE VOET VAN HET MONUMENT EEN KRANS. Bedroeg de gemiddelde melkproduc tie per koe vóór de oorlog 3494 kg melk per jaar, thans beloopt deze of ficieel slechts 2878 kg. De totale jaarproductie was in 1939 dan ook aanmerkelijk hoger dan die voor 1947 wordt geschat 5.411.000 ton tegen 3.709.000 ton. Wanneer in de ver schillende binnenlandse behoeften is voorzien zal van deze laatste hoeveel heid ongeveer 263.000 ton melk be schikbaar zijn voor export. Vleesproductie nog niet op peil. Ook de vleesproductie blijft nog ver beneden het vooroorlogse peil. Na af trek van de voor huisslachting be stemde biggen, blijven er in 1947 voor de distributie 700.000 beschikbaar die 38.500 ton vlees zullen opleveren. Uit rundvee- en schapenslachtingen komt 81.500 ton ter beschikking, tezamen dus 120.000 ton. Aangezien echter de be hoefte bij een rantsoen van 250 gram vlees perweek 145.000 ton zal bedra gen, zal er 25.000 ton moeten worden ingevoerd. 1 milliard eieren in 1947. De eierproductie wordt voor 1947 ge raamd op een milliard stuks, tegen 'n vooroorlogse productie van 2350 mil lioen stuks. De minimale export van de oogst 1947 van pootaardappelen wordt ge schat op 150.000 ton tegen een waar de van 37millioen gulden. In de eerste twee maanden van 1947 is voor 2650 ton kaas aan uitvoerver gunningen afgegeven, waarvan 850 ton voor België. 1050 ton voor Frankrijk en 750 ton voor diverse landen. Voor 1947 is een uitvoer geraamd van minimaal 8000 ton tegen een waar de van 17 millioen. Tenslotte volgen hier enige cijfers over de vermoedelijke export in 1947. Voor akkerbouwproducten wordt ge rekend op een uitvoer van minimaal 185 millioen gulden, voor tuinbouw producten op 168 millioen gulden, voor zuivelproducten op 38 millioen gulden, voor eieren op 150 millioen stukster waarde van 22 millioen gulden en voor vis op 'n waarde van 55 millioen gulden. De totale waarde van de uit voer uit de agrarische sector van de bovengenoemde producten, vermeer derd met enige andere minder belang rijke zaken, zal derhalve vermoedeliik minimaal circa 500 millioen gulden be- iopes. Wie verwacht heeft, dat Marshall en Bevin, bij de terugkeer in eigen land, sensationele onthullingen zou den doen over de oorzaken, welke tot de mislukking der conferentie te Moskou hebben geleid, komt bedrogen uit. De ministers hebben hun teleur stelling niet onder stoelen en banken geschoven, doch zij hebben hun opti misme ten aanzien van een toekom stig bevredigend resultaat geenszins ingeboet, „Wg hebben in ons onge duld misschien op méér gehoopt dan redelijkerwijs mocht worden ver wacht," heeft Marshall, voor hg uit Moskou vertrok, gezegd en hg heeft het vertrouwen uitgesproken, dat er niettemin binnen afzienbare tijd eens gezindheid zou worden verkregen over de voornaamste punten van ge schil. Dat zou dan in November moe ten zijn, als de besprekingen te Lon den worden hervat. En Bevin sprak, alvorens uit Moskou te vertrekken, in gelijke geest. Men heeft eikaars meningen thans kunnen peilen, zeide hg; men heeft zich met openhartig heid uitgesproken. Naar zijn overtui ging zal de kloof, die tussen de wes telijke mogendheden en Rusland be staat, ten slotte te overbruggen zijn. Men moet, bij het overdenken van deze uitlatingen, echter niet uit het oog verliezen, dat beide ministers be zwaarlijk het tegendeel hadden kun nen beweren. Hadden lij dit gedaan, dan zou hervatting der besprekingen zonder zin en dus ondoenlijk zijn ge weest. Zij waren wel verplicht de deur voor nader overleg open te hou den. Dat de Grote Vier er, na vijf weken rustig beraad, niet in zijn ge slaagd ook maar op één enkel punt van vitaal belang tot overeenstem ming te komen, is ongetwijfeld eei! symptoom dat te denken geeft. Ook in Duitsland zal de teleurstelling groot zijn geweest, want daar wacht het volk in spanning en grote onze kerheid op de beslissing over zijn wel en wee. En lang wacnten kan het niet. De onrust en de verwarring ne men daar hand over hand toe en de ongewisheid omtrent de definitieve grensregeling, omtrent de toekom stig staatsvorm, omtrent de ver plichtingen en lasten, die het op zich zal moeten nemen, verlamt de ener gie en geeft aan reactionaire elemen ten gelegenheid tot grotere politieke activiteit. Bovendien verzwaart dit uitstel ener beslissing de lasten der mogendheden, die Duitsland hebben bezet. De ministers mogen het dan al doen voorkomen alsof zij niet ont moedigd zgn, het Amerika&lhfé ■•n Engelse volk verheelt zijn teleurstel ling niet. Terecht heeft Marshall er in zgn radiorede, uitgesproken na zgn terug keer in Amerika, op gewezen, dat 't economische leven zijn eisen stelt en dat Engeland en Amerika niet in den treure honderden millloenen dollars kunnen blijven besteden aan het levensonderhoud van het volk, dat door hen verslagen is. Het ligt voor de hand, dat de mis lukking der conferentie door Ameri ka aan Rusland geweten wordt. De Sowjet-Unie wenst voor Duitsland een krachtig centraal bestuur; de Anglo-Amerikanen komen daartegen in verzet, uit vrees voor een herstel van Duitslands militaire macht. De Russen wensen herstelbetalingen uit Duitslands lopende productie; Ame rika en Engeland zien daarin een ern stige belemmering voor de ontwikke ling van Duitslands economie. Rus land eist, dat de door Oder en Neisse gevormde grens tussen Polen en Duitsland een definitieve zal zgn; de Anglo-Amerikanen achten dit fnui kend voor Duitslands economisch herstel. Dit zijn enkele der voornaam ste punten waarop de onderhandelin gen spaak gelopen zijn. Desondanks heeft Stalin aan Mars hall de geruststellende verzekering gegeven, dat over al deze vraagstuk ken op een volgende conferentie te praten valt en dat daaromtrent over eenstemming kan worden bereikt. Maar, vraagt men zich onwillekeurig af, waarom heeft Stalin dan te Mos kou geen enkele concessie gedaan? Of wil Rusland ten aanzien van Duits land slechts toegeven als het elders, op de Balkan en in het Verre Oosten, van de westelijke mogendheden de tegemoetkoming verkrijgt, die het begeert Men kan inderdaad van Rusland moeilijk concessies verwach ten als het overal elders, waar het zgn invloedssfeer uitbreiden wil, ge dwarsboomd wordt. Dat Rusland ech ter, door zgn vasthoudendheid, in de kaart speelt van het Amerikaanse isolationisme ligt voor de hand. Marshall heeft zich echter ook daar tegen gewapend. Amerika trekt de handen niet, zoals na de eerste we reldoorlog geschiedde, van Europa af. U. 500ste Staatsloterij, 5e klasse: f 400 9746. 11854. 13125, 16436, 18938. 20815. f 200 1107. 5284. 17103, 19749. 20713. f 100 4485, 6097, 6759, 13278, 15788, 16666, 16663, 17816,

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1