Er bestaat geen „oud en „nieuw" leger r Draverijen op nieuwe Alkmaarse sintelbaan DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Waarschuwend woord van Gen. Winkelman Hors d'Oeuvre Commissie van onder zoek inzake Palestina Wetsontwerp vermogensheffing aangenomen Auto te water S.S.-er voor tiende maal ontsnapt Druk bezoek ondanks guur weer Churchill bepleit Verenigd Europa „Koning van Kroatië" in Argentinië 'lüeec&eiicht Gruwelijke misdrijven berecht Sultan Hamid II hoofd van W.-Borneo Een onverwachte Revolutie BITRXAU: KoningetrMt W-40 Den Helder Telefoon O4ro 44*041 DlrJ. BUlsma VRIJDAG M MEI 1947. Voortzetting van de 70E JAARGANG No. 9511 HELDERSCHE COURANT TARHV1W Advertentie®: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per mjn. Kleine ad verten ties („Juttertjei") tot 15 woorden 71 cent, ellc woord meer 1 cent Abonnementen: per kwartaa f t.per poet f s.05 H'#f dred*ete*r: M. H. 8. Cyldert, Rayon redacteeren C. A_ Dekken W. Kek. 99 50000 oud-strijders bijeen 50.000 Oud-strijders uit de Mei dagen van 1940 zijn gisteren te RUs- sen bijeen gekomen, alwaar 't woord werd gevoerd door den minister van Oorlog, luitenant-kolonel Fievez, ge neraal Winkelman en luitenant-ge neraal Baron van Voorst tot Voorst. De minister van Oorlog, luitenant kolonel A. H. J. L. Fievez, zeide o.m, dat men niet in de eerste plaats bij eengekomen was om de strijd van Mei 1940 te herdenken, maar om ge tuigenis af te leggen van één der blijvende waarden, die deze strijd heeft geschonken: „de kameraadschap, het saamhorigheidsgevoel, het besef dat wij bij alle verscheidenheid zonen zijn van één vaderland". Wij Neder landers wensen geen de geest doden de gelijkschakeling. Wij wensen ons een eigen overtuiging te vormen. Maar wij moeten steeds voorkomen, dat de middelpuntvliedende krachten 't win nen van de middelpuntzoekende en wij mogen nimmer uit het oog verliezen datgene, wat ons samenbindt en waar van wij ons in de Meidagen van 1940 en daarna in de jaren van bezetting allen zo scherp bewust waren. Laten wij nimmer spreken over „het oude leger", zulks in tegenstel ling met het leger van thans. Ik ken geen „oud" en geen „nieuw" leger, ik ken slechts één Nederlandse strijd macht, n.1. die welke vocht in de Meidagen van 1940; die welke in de vijf daaropvolgende jaren van Enge land uit de strijd voortzette op de wereldzeeën, in de lucht en later op het vaste land, die welke de strijd aanbond met de Japanners, die wel ke thans ons vaderland dient overzee en hier te lande. NEDERLAND IS DANK VERSCHULDIGD. De generaal b. d. H. G. Winkelman zeide o.m., dat in de strijd in Mei 1940 de eer van Nederland is hoog gehou den en ons land na afloop van de oorlog zijn eervolle plaats te midden van de volkeren heeft kunnen herne men. Nederland is u daarvoor in ho ge mate dank verschuldigd en toch is daarvan helaas aanvankelijk niet veel gebleken. Gelukkig is intussen toch PAPIER EN BOOM In mijn kinderjaren zei mijn neef Homarus was ik dol op een bos. Ik bedoel niet een bos radijs of zo, maar het bos dat vroeger bosch heette. Toen mijn moeder ons dienstmeisje de heer lijkheid afschilderde van een va- cantie-verblijf In Driebergen, om dat het meisje liever in de stad bleef en mijn moeder het kind daar buiten toch moeilijk missen kon zij had vijf kinderen; mijn moeder bedoel ik, niet het dienst meisje en toen mijn moeder zei, dat het bos daar zo prach tig was en toen het dienstmeisje daarop antwoordde met een min achtend: „Een bos?? Ajakkes niks dan bome!" Ja, toen stond ik van verbazing stom. Later heb ik begrepen dat dk kind het prototype was van de tallozen die door de bomen niet het bos kun nen zien. Een bos was voor mij het meest romantische dat ik mij voorstellen kon en het veilen van bomen leek mij de ergste mis daad ik wist toen in mijn on schuld niet beter die de mens kon begaan. Sindsdien ben ik schrijver ge worden, letterkundige, auteur. Nu schrijf ik romans en gedichten en ik laat mijn helden en hel dinnen hun rol spelen in de ro mantische bekoring van het een zame woud Ik schrijf boeken en ik schrijf soms voor de krant, en als men niet afdrukt wat ik geschreven heb lijd ik letterlijk gebrek. En men drukt niet af als er geen papier is, en men heeft geen papier omdat men geen hout heeft en de weinige bomen die ons land na de honger- en koude- winter van '45 nog bezit, sparen wil. En nu bezing ik nog wel de schoonheid van het woud, maar ik vind het misdadig dat men er geen papier van maakt, waarop ik het gedingen kan Nu ben ik al afgezakt tot het soort mensen, die door de bomen het bos niet kunnen 2^ien en ik redeneer juist zó als .'het dienstmeisje mijner kinderjaren redeneerde en als ik door eejh bos loop geniet ik niet van dte romantische bekoring van weeleer, maar ik reken dood- nuchter uf' hoeveel rollen papier voor Jie rotatie-pers daar eigen lijk dfoelloos te vegeteren staan Ik sc/naam mij, oom Kreeft, ik schaalm mij. Maar wat zal ik u zeggëtn, het is een strijd om het bestafcn tussen mij en het bos. KREEFT. een betere en meer juiste zienswijze aan de dag getreden. Wanneer men de zegeningen van de vrede geniet, wordt zo licht vergeten, dat wat op het gebied van de lands verdediging werd verwaarloosd, niet in korte tijd kan worden ingehaald, als de nood aan de man komt en dit laatste hangt niet van ons af, dat is in Mei 1940 ook wel gebleken. Men ziet nu al weer symptonen, die op eenzelfde mentaliteit wijzen, als ons na de eerste wereldoorlog zo ont zaglijk veel kwaad heeft berokkend. Er gaan alweer stemmen op, om de bezuiniging zoal niet uitsluitend, dan toch wel in de eerste en voornaamste plaats op de weermacht toe te passen. Maar vergeet niet, dat uw zonen, als die oorlog, die wij niet willen, dan toch komt, weer onder dezelfde ongunstige voorwaarden zullen moe ten strijden, als gtj het helaas hebt moeten doen. Denkt daarom aan uw nageslacht en behoedt dit voor een herhaling van wat ge zelf hebt on dervonden. Generaal Winkelman spoorde de oud-strijders aan actief aan het eren van de gevallen kameraden deel te nemen, opdat spoedig een waardig mo numentaal gedenkteken op de Greb- beberg zal kunnen verrijzen. Na op richting van dit monument zal een eventueel geldelijk overschot ten goe de komen aan de nabestaanden van de gesneuvelden en aan de oorlogsinvali den. DE STRIJD WAS NIET TE VERGEEFS. Luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst ving zijn rede aan met zich af te vragen, of de strijd, welke Nederland in Mei 1940 heeft ge leverd nodeloos is geweest of de bloe dige offers tevergeefs waren, of de Nederlandse weermacht heeft gefaald. Het feit, dat zovelen naar Rijssen De Algemene Vergadering der V.N. heeft gisteravond met veertig stemmen bjj dertien onthoudingen de samenstelling van de commissie van onderzoek inzake Palestina goedgekeurd. ZQ keurde tevens de bevoegdheden, welke aan de com missie worden gegeven, met 45 tegen zeven bjj één onthouding goed. De speciale Algemene Vergadering der V.N. over het Palestijnse pro bleem, die 13 dagen bjjeen is geweest, is formeel gesloten. Aan Winston Churchill, die te Parijs de tweede herdenking van V-dag bij woonde, werd door Ramadier de Franse Militaire Medaille uitgereikt. Na de uitreiking schudt Ramadier Churchill de hand. zijn gekomen, van wie velen nog de sporen van verwondingen of vermin king dragen, toont wel, dat de Neder landse soldaat zich bewust is zeven jaar geleden zijn plicht naar vermo gen te hebben vervuld. Zeker, er is verwarring geweest en er waren er, die terugweken, waar standhouden plicht was, maar daarnaast zijn tallo ze voorbeelden gegeven van meer dan gewone moed en zelfs van helden moed. Gebleken is, dat waar officieren en onder-officieren mannen van sta vast waren, de soldaten hun voorbeeld volgden. FRANSE GALANTERIE TEGEN OVER DRONKEN MEDAILLE- DRAGERS. De Franse militaire medaille, de hoogste onderscheiding in Frank rijk, welke Churchill Zaterdag is uitgereikt, en die door generaal De Gaulle en Stalin is geweigerd, geeft o.a. recht op een pensioen van frs 200 per jaar en een ever. grote toelage voor tabak. Voorts heeft de begiftigde recht op saluut van alle soldaten en on derofficieren, terwijl hij „indien in beschonken toestand op straat aangetroffen, op kosten van den president van de republiek in een taxi naar huis moet worden ge bracht". WILLEM BARENDSZ KOMT WOENSDAG A.S THUIS. Naar wij vernemen wordt de Willem Barendsz in de namiddag van Woens dag 21 Mei a.s. in de haven van Am sterdam verwacht. Woensdag heeft de Tweede Ka- mei- der Staten-Generaal het wets ontwerp tot vermogensheffing in een; zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen de fractie van de Partij van de Vrijheid wilde geacht worden te hebben '-gen gestemd. DRIE PERSONEN VERDRONKEN. Woensdagmorgen heeft nabij Mep- pel een ernstig ongeval plaats gehad, waar'-jj 3 personen om het leven kwamen. Een luxe-auto met 4 inzittenden reed door het springen van een ach terband met grote snelheid in de Drentse hoofdvaart. Toen omwonen den na enige minuten te hulp kwa men, bleken 3 der inzittenden reeds verdronken te zrjn. Het waren de 75- jarige bestuurder G. Zuurman en zijn 55-jarige echtgenote en de 40-jarige J. W. de Boer, allen uit Borgercom- pagnie (gem. Veendam, Gr.), die op weg waren naar Limburg. De vrouw van den heer de Boer wist zich door het portier te redden. Een Helmondse SS-er, die in Sep tember 1944 in het gevangenkamp Vught was opgesloten, is er in de nacht van Dinsdag op Woensdag voor de tiende keer in geslaagd te ont snappen. Gisteren heeft de bekende vereniging Vooruit" met haar rennen en drave rijen het course-seizoen in Alkmaar ge opend en meteen officieel voor de eerste maal de sintelbaan in gebruik genomen. Dit ging natuurlijk op enigszins feestelijke wijze. De sintelbaan was voor de tribune met een oranjelint afgesloten. Nadat de officiële personen in een rijtuig met twee paarden hadden plaats genomen, werd tot voor het lint gereden. De heer A. Blom, voorzitter van Vooruit", opende de wedstrijden, maar gaf daarna eerst het woord aan den heer Bakker, wethouder van de gem. Alkmaar, onder wien het sportpark res sorteert. Deze drukte er eerst zijn spijt over uit, dat de burgemeester, prof. dr. Koelma, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Hij hoopte op 'n spoedig herstel en heette den waarn burgemeester, den heer van Slingerland, welkom. Spr. zette het tot stand komen van de sintelbaan op uitvoerige wijze uiteen en richtte hartelijke woorden van dank tot allen, die hun beste krachten hadden ge geven om deze nieuwe aanwinst voor ons sportpark gereed te maken. Spr noemde eveneens als verbete ring het geheel opnieuw ingerichte en verfraaide restaurant door meubilering, beschildering, enz. Men bleek dat ten zeerste op prijs te stellen en 't was voor de ondernemers een mooi succes. Hij memoreerde ook kort de geschie denis van het sportpark vanaf de ope ning op de Hemelvaartsdag in 1920. Daarna knipte hij het oranjelint door met een schaar, die hem door een aardig klein meisje op een kussen werd aangeboden. Ten slotte sprak de heer Blom nog hartelijke woorden van dank tot alle medewerkers aan de nieuwe baan. Daarna werd het programma van vier draverijen en twee rennen afgewerkt. De Restauratieprijs werd in twee se ries gelopen met Juweeltje en Koerier als winnaars. De grote wisselprijs van de gem. Alkmaar werd uit elf deelnemers ge wonnen door De Gleaner T., gereden door L. J. v. Harlingen. De heer v. Slingerland, loco-burge meester, reikte namens de gemeente met hartelijke woorden de wisseiprijs van de gemeente, 'n fraaie beker, aan den winnaar uit met enige hartelijke woorden. De publieke belangstelling was zeer groot. De heatdraverij volgens puntentelling werd gewonnen door Hannover, ge reden door J. M v. d Berg Hij won beide heats (2 p.) Flying Guy werd tweede met 5 p. De Sintelbaanprijs bracht Jan Kruit hof de zege met Hans Gregor. De beide rennen waren interessant Die over 1800 m. was voor Ormea, ter wijl Sombreffe. na felle strijd met Fu- niculaire, de 2100 m. ren won. De uitslagen der wedstrijden luiden als volgt: 1. RESTAURATIE-PRIJS. Prijzen- draverij voor paarden, welke nog geen 2000 hebben gewonnen. Afstand 1740 m. (9 deelnemers). Ie afdeling: 1 Ju weeltje, ber. E. G. in 't Veen, tijd 2.40, km.t. 1.34.1; 2. Klazina Axkit, ber W. H Geersen; 3. Lord Gregor, ber. J. van Leeuwen Jr. 2e afdeling (10 deeln.): 1. Koerier, ber. J. Kruithof, tijd 2.40.2, km.t. 1.34.2; 2. Kitty Gregor, ber. A. R. Nottelman; 3. Lily the Great, ber. E. Kruithof. 2. GROTE WISSELBEKER-PRIJS GEMEENTE ALKMAAR. Handicap draverij internationaal. Afstand 2000 m basis 1.32 voor amateurrijders, (11 deel nemers). 1. De Gleaner T, ber. L. J. van Harlingen, tijd 3.05.8, km.t. 1.30.2; 2 Allouez, ber. N. Doeven; 3. Abdullah Scott, ber. G. v. d. Wal. 3. DRAFSPORT—PRIJS. Heat-prij- zendraverij voor Nederlandse paarden, welke 10.000 of meer hebben gewon nen. Afstand 1660 m. Ie heat (7 paar den). 1. Hanover, ber. J. M. v. d. Berg. tijd 2.25.4, km.t. 1.27.6; 2. Caesar S., ber. R. v. Wieringen; 3. Flying Guy, ber. W. Rogmans. 2e heat: 1. Hanover, ber. J. M. v. d. Berg, tijd 2.27.2, km.t. 1.28.7. 2. Flying Guy, ber W. Rog mans; 3. Frits van Silladar, ber. J. van Leeuwen. Definitief: 1. Hanover 2 punten; 2. Flying Guy 5 punten; 3. Caesar S, 6 punten. DE MOEL EN HERMES-PRIJS. Ren over 1800 m. voor paarden van 4 jaar en ouder (6 paarden). 1. Ormea, ber. J. C. Pex, tijd 2; 2. Princesse Motley, ber. H. J. v. d. Kaats; 3. Rouvry, ber. W. Kampen. 5. SINTELBAAN-PRLIS. Prijzen- draverij voor Nederlandse paarden, welke 2000, doch nog geen 10000 hebben gewonnen. Afstand 2020 m. <10 deelnemers). 1. Hans Gregor, ber. J. Kruithof, tijd 3.4, km.t. 1.31.1; 2. Farida, ber. C. Bak; 3. Freule Bonnie, ber. M. v. d Berg. 6. SPORTPARK-PRIJS. Ren over 2100 m. voor paarden van 4 jaar en ouder (4 deelnemers) 1. Sombreffe. be rijder J. v. Yperen, tijd 2.31.6; 2. Funi- culaire, ber. G. J. G. C. Dekkers; 3. La Vie Rose, ber. J. Bakshoven. Op een bijeenkomst voor „Ver enigd Europa" in Albert Hall te Londen heeft Engeland» oorlogs premier, Winston Churchill, ver klaard, dat Europa op het ogenblik een broeinest van pestilentie en haat is, maar de volkeren nog de kracht in zieh hebben om de stro men van vrijheid, geluk en wel vaart opnieuw te doen vloeien. Churchill verlangde, dat in Enge land onverwijld een organisatie in het leven wordt geroepen om de zaak van het Verenigd Europa te bevor deren. Churchill zeide, dat het van Frank rijk voorzeker een sublieme daad van vertrouwen zou vergen, tot een ver zoening met Duitsland te komen. Alleen aldus echter zou Frankrijk zijn historische positie in de leiding van Europa kunnen herkrijgen. Frankrijk en Groot-Brittannië moeten tezamen op vriendschappelijke wijze het Duit se ras in de Europese kring terug voeren. Alles, wat ten aanzien van verzoening gezegd was, betrof ook Italië Churchill zeide, dat er geen waarheid school in de beweringen, dat alle gepleit voor het ideaal van een Verenigd Europa slechts een ma- nouvre was in de strijd om de macht en een sinister complot teien Sovjet- Rusland. De hertog van Aosta, neef van den ex-koning van Italië en vroeger her-* tog van Spaleto, die door Mussolini tot koning van Kroatië was gemaakt, is thans in Argentinië, waar hjj een bezoek aan den president, generaal Peron, heeft gebracht. Naar verklaard wordt, heeft de hertog, die in Juni 1946 voor het laatst werd gesignaleerd te Brussel, sinds het begin van 1947 te Rio de Janeiro gewoond. IETS MINDER KOUD. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Meest matige wind tussen West en Zuidwest. Gedeeltelijk bewolkt, overwegend droog, iets hogere temperatuur dan gisteren. Vrouwe Justitia heeft Woensdag recht gesproken in verschillende gruwelijke misdrijven, welke inder tijd een golf van afschuw door ons land deden gaan. Met vijftien bijlslagen haar man gedood. De 39-jarige vrouw A. F. L. uit Amsterdam vermoordde op 19 April j.L haar derden echtgenoot K. S. met vijftien bijlslagen. De man, in de me ning verkerende, dat zijn vrouw hun driejarig zoontje niet goed verzorg de, had gedreigd dit kind in een tehuis onder te brengen. Na een klei ne schermutseling is de vrouw op haar man afgevlogen en heeft hem met de bijl, die zij altijd onder haar hoofdkussen had, bewerkt, met het gevolg dat de man overleed. De Officier van Justitie eiste tegen haar een gevangenisstraf van vijf jaar. Haar ééndaags kind verdronken. Een 33-jarige moeder te Aalsmeer werd berecht wegens kindermoord De vrouw heeft vier kinderen. Haar man heeft dienst genomen bij de SS en is nooit teruggekeerd. De dag, na dat zij haar kind ter wereld bracht, heeft zij het in een waskom verdron ken en het lijkje in het Vondelpark neergelegd: Eis: vier jaar gevange nisstraf. Ergerlijke kindermishandeling. Een 25-jarige man te Amsterdam had zich schuldig gemaakt aan kin dermishandeling. Hjf had een 2-jarig jongetje opgenomen en met het hoofd tegen een ledikant geslagen. Het lichaampje had hij daarbij met beide handen in elkaar gedrukt. Het kind was aan de gevolgen overleden. De eis luidde 6 jaar gevangenisstraf. Sultan Hamid n is met slechts één stem tegen door de West-Borneo- raad gekozen tot „Kepala Daerah" (hoofd van het gebied) West-Borneo. Zijne Hoogheid blijft tevens voor zitter van de West-Borneo-raad. In de oorlog is in Amerika een boek verschenen, dat na de bevrijding ook in ons land groot opzien heeft gebaard. Het boek heet „The mana gerial Revu- lution" en de schrijver is James Burn- ham. The mana gerial revolution wil ongeveer zeggen: de revolutie van de bedrijfsleiders of de organisators. Het boek is daarom zo actueel, omdat het antwoord geeft op vragen waar men niet uitkomt, als men de wereld be kijkt op de tot dusver gangbare ma nier. Burnhayi heeft, evenals Marx hon derd jaar geleden deed, getracht de v/etten op te sporen volgens welke de maatschappij zich ontwikkelt. Het be hoeft niet te verbazen, dat hij tot an dere conclusies komt. In de honderd jaar, die sinds het verschijnen van het Kommunistisch Manifest zijn verlo pen, is de ontwikkeling op verschei dene punten anders geweest dan Marx kon voorzien. In de Marxistische denk wereld zou de kapitalistische maat schappij door haar eigen onontkoom bare groei tenslotte plaats maken voor een socialistische. Het is echter niet te ontkennen, dat er blijkbaar ook nog andere mogelijkheden zijn. In Rusland heerst zeer zeker geen kapitalisme. Maar socialisme heerst er evenmin. De eisen, die Burnham stelt aan een socialistische maatschappij, n.1. dat zij klassenloos, volledig demo cratisch en internationaal moet zijn, worden in Rusland allerminst vervuld. In zijn boekje „Rusland en Wij", waar in J. de Kadt ook de revolutie der managers kortelings behandelt, deelt hij mee, dat in Rusland 11 12 per cent van de bevolking over 50 per cent van het nationale inkomen be schikt. In het meest kapitalistische land van deze tijd, de Verenigde Sta ten, beschikt 10 percent der bevolking over 35 percent van het nationale in komen. In Rusland is het nationalisme sinds het uitdrijven van Trotsky hand over hand toegenomen en van demo cratie is geen sprake. Echter, ook van het nationaal-socia- listische Duitsland kon men zeggen, dat 't niet kapitalistisch was. Ook daar waren de productie-middelen niet meer in vrije eigendom van de kapi talisten. Ds vrijheid van het bedrijfs leven was gevangen in een dicht net van beperkende bepalingen, waarbij het belang van de totalitaire staat steeds weer voorrang had boven dat van hem, die in naam nog bezitter was. Burnham wijst er nu op, dat in Rus land zowel als in Duitsland helder aan de dag is gekomen, wat bezig is ook in andere landen te groeien. Het zijn niet meer de kapitaalbezitters, die profiteren van de winsten. Zij zullen in de toekomst ook niet meer de heersende klasse zijn. Zij zullen plaats maken voor de bedrijfsleiders, de mannen van de economische en de politieke bureaucratie. In een maat schappij, waarin de bureaucraten in de beste zin van het lelijke woord de lakens uitdelen, zal de demo cratie verslappen. In Rusland en Duits land zijn de leden, althans een aantal leden, van de partij die aan het be wind is, mede tot „organisatoren" ge worden. Er is een nieuwe klasse ont staan, die in Rusland vooral duidelijk is, de klasse van de leidende kommu- nisten. Journalisten, die, van de con ferentie te Moskou thuisgekomen, hun indrukken van het Russische leven meedelen, verhalen van kinderen, die op straathoeken staan te bedelen eu suikerklontjes „zwart" verkopen, ter wijl overdadig uitgedoste dames, ver maagschapt aan de bovenlaag, een v/eelderig leven leiden. In Amerika zijn eveneens symptomen van de re volutie der managers waar te nemen en ook in Engeland, Frankrijk en.... Nederland. Het verschijnsel doet zich overal voor, waar het kapitalisme uit gebloeid is. Intussen: een gewaar schuwd man telt voor twee. Evenals Marx alweer heeft Burnham zich aan voorspellingen gewaagd en zes jaar na het verschijnen van zijn boek zijn van deze voorspellingen er al enige door de feiten gelogenstraft. Het democratisch besef vooral in West- Europa is veel sterker gebleken dan Burnham vermoedde. Met het inzicht in de gevaren van een klasse van or ganisators ontstaat de wil om het dreigende gevaar af te wenden. Niet ten onrechte heeft de strijd om de democratie zich in de laatste tijd juist verplaatst naar het economische le ven. De P. v. d. A„ de K.P.V. en de Prot. Chr. partijen met de aan hen verwante vakverenigingen richten al hun aandacht op de economische de mocratie. Al is het dus niet zo, dat wij de woorden van Burnham als de laatste waarheid hebben te aanvaarden, zij zijn ruimschoots waard overwogen te worden en zij kunnen voor ons allen een waarschuwing zijn. H. v. H.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1