BEZOEK AAN BOORD Frans Trap voor de tweede maal bekerwinnaar Stad en Omgeving. Hr. Ms. „TJERK HIDDES" van Muziekconcours op Texel 1 De bodem op 2 Juni naar Indië Een grapje ten atscheid Drainering sportveld Meeuwenstraat Opening Watersportseizoen Zee-illusies op het Amstelmeer Moed en kracht door geloof Vereniging Ambachtsschool LANGS DE VELDEN. Redactieraad Nrd.-Holl, Courant Predikbeurten. Een aula- bij de Algemene Begraafplaats Les in bijenteelt Marktberichten Een nacht, een dag en nog een nacht heeft Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes" op de rede van Nieuwediep gelegen. Statig lag het schip op zijn anker te rijden, twee mijl benoordoosten het Wierhoofd, over dag beschenen door een stralende zon. 's Middags bracht de motor sloep van de „Tjerk Hiddes" ons naar boord, waar een ontzaglijke drukte heerste. Uit een lichter aan stuurboord werden dieptebommen, 12 cm-granaten en munitie op het dek gehesen, dat onder de bedrijven door veel weg had van een openlucht-pakhuis. De eerste officier van Hr. Ms. „Tjerk Hiddes", de luitenant ter zee der le klasse J. N. J. van der Mey, was zo vriendelijk ons te begeleiden op een kruistocht door het gehele schip, waar bij natuurlijk heel wat te vertellen viel. Van „Nonpareil" tot Tjerk Hiddes". Het schip, dat een lengte van 108 meter en een waterverplaatsing van ongeveer 2400 ton heeft en dat thans onder commando staat van luitenant ter zee der le klasse A. W. Kruk, werd in 1939 op de werf van Denny in Dunbar- ton (Schotland) op stapel gezet, als H.M S. „Nonpareil", bestemd voor de Britse marine. Echter reeds vóór de in- dienststelling werd het casco door de Nederlandse regering overgenomen, zodat het schip als Hr. Ms. „Tjerk Hid des" medio 1942 in dienst van de Ko ninklijke Marine kwam. Het was daar voor een krachtige aanwinst, met de bewapening van 6 kanonnen van 12 cm in dubbelopstellingen, de beide 20 mm dubbel-oerlikons, de „pompom" (vier ling-mitrailleur van 40 mm), 1 enkele oerlikon van 20 mm en de twee vjjf- ling torpedokanonnen. Ondanks deze zware bewapening kan de „Tjerk Hid des" een maximum snelheid bereiken van 32 zeemijlen, terwijl ook de actie radius van enkele duizenden zeemijlen zeer behoorlijk is. De eerste taak van de jager was het beschermen van convooien in de Atlan tische en Indische Oceaan, waarna het schip eind 1942 werd gestationneerd in Fremantle (West-Australië). In No vember van hetzelfde jaar hebben de „Tjerk Hiddes" en haar 220 koppen tellende bemanning zich verdiende lau weren verworven door in drie raids binnen veertien dagen, met Port Dar- win als basis, een aantal verzetbieden- de troepen en burgers van Timor te halen. Na deze tochten, waarover na dien uitvoerige reportages werden ge publiceerd, heeft de torpedobootjager weer ettelijke tochten in convooi ge maakt, zonder daarbij ooit genoodzaakt te zijn krachtmetingen met vijande lijke oorlogsschepen te houden. Repareren! Tegen het einde van 1944 keerde de bodem naar Engeland terug, waar zij te Dundee enkele maanden in repara tie heeft gelegen Een paar korte toch ten zijn daarna gevolgd, waarna het nodig bleek het schip nogmaals in het dok op te nemen. Dat kon ditmaal ons land was inmiddels bevrijd ge beuren bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amster dam. Eén der turbines moest worden vervangen, waarmee zeer veel tijd ge moeid was. Deze herstelling was en kele weken geleden gereed. Direct werden enkele korte proeftochten ge maakt, waar alle machines en instal laties aan boord werden getest. Het hele bedrijf in werking. Toen wij de „Tjerk Hiddes" bezoch ten, waren deze proefnemingen nog druk aan de gang. „Ales draait", ver telde luitenant ter zee Van der Mey, en we konden ons zelf daarvan over tuigen op de rondgang door het schip. We stonden op de brug, waar een in drukwekkend aantal instrumenten en schakelaars reeds iets deden aanvoelen van de verantwoordelijke taak die commandant en officieren, maar toch ook het mindere personeel aan boord hebben. Alles moet kloppen, niets mag worden veronachtzaamd en geen man mag zich met een Jantje van Leiden van zijn werk afmaken. Dat geldt al in vredestijd, hoeveel te meer dan in een gevecht, wanneer van schip en beman ning het uiterste wordt gevergd. Er moet dus wel veel worden geoefend cn men moet dus wel volkomen aankun nen, niet alleen op de mensen maar ook op de betrouwbaarheid van de tal loze mechanische hulpmiddelen. Dat al het mogelijke wordt gedaan om dat laatste te bevorderen, bleek ons voldoende uit de keurig onderhouden toestand, waarin alles zich bevond. Dt machinekamer bijvoorbeeld en zelfs ook de stookplaat kon zonder bezwaar in een licht zomerpakje worden be zocht. Het hoofd-machinekamer, de of ficier MSD der le klasse H. J. Bouvy vertelde interessante bijzonderheden over de machinekamer-installatie, waar voor de voortstuwing van het schip 40.000 paardekrachten worden ontwikkeld. Rookloos stomen. „We kunnen rookloos stomen", ver telde hij, „wat zelfs in een moderne oorlog van belang is, want er zijn toch nog altijd oorlogsschepen die geen radar aan boord hebben. Rookvorming is altijd een bewijs, dat de brandstof niet voldoende is verbrand, en dat dus aan de vuren te weinig zuurstof is toe gevoerd. Door grote roosters wordt daarom buitenlucht aangezogen, zodat de druk in het ketelruim iets hoger is dan normaal." De stookplaat is dan ook alleen toegankelijk door een soort sluis, daar anders de lucht niet via de lange weg door vuren en schoorsteen zou verdwijnen. Met behulp van een klein spiegeltje kan men zien of rook uit de schoorsteen komt. Eén der andere officieren leidt ons rond langs de hulpwerktulgen, die alle in werking zijn. De dynamo's, de com pressoren, de olie- en waterpompen, de destillatie machines, de brandblus- installatie, de radio- en radar-appara ten en al de vele andere technische wonderen die op een modern oorlogs schip worden aangetroffen. Naar de Oost. „Op Maandag 2 Juni vertrekken we uit Amsterdam naar Oost-Indië", ver telt de heer Van der Mey, wanneer we na de excursie want zo mogen we het werkelijk wel noemen even uit blazen in de longroom. De laatste we ken zullen nog terdege worden benut. Na het houden van een krachtproef in de wateren bezuiden Wight, waar -'ie „Tjerk Hiddes" mag laten zien hoeveel fut de turbines hebben, zal het schip tn Amsterdam voor de reis naar de tro pen worden klaargemaakt. Over an derhalve maand malen de schroeven door het water dat de kusten van de Archipel bespoelt, en verricht de be manning haar taak onder de tropenzon. Wanneer de motorsloep ons om half zes terugbrengt naar de wal, zien we toch een ijl rookpluimpje uit de schoor steen komen. Een klein afscheidsgrapje van de „Tjerk Hiddes"....? Zelfs Cer berus slaapt wel eens, en de „Tjerk Hiddes" mag zich nu zo'n grapje wel even permitteren, want het is vrede, en de rede van Nieuwediep is veilig. Bouw van twee kleedkamers. Het terrein voor lichamelijke oefe ning, gelegen aan de Meeuwenstraat, is geruime tijd bij de bezetter in ge bruik geweest als oefenterrein voor paardrijden, alsmede voor het weiden van paarden en schapen. Hierdoor werd de grasmat ernstig beschadigd, evenals het op het terrein aanwezige gebouw en omrastering. Ter verbete ring van deze toestand zijn de aller noodzakelijkste voorzieningen het vo rig jaar reeds getroffen. Nader is ge bleken, dat een behoorlijk bruikbaar sportveld niet kan worden verkregen alleen door het vernieuwen van de grasmat. De structuur van de grond is n.1. zodanig, dat het terrein drassig blijft en voor sportdoeleinden onge schikt is. Onder deze omstandigheden kan ook het geven van onderricht in het vak „lichamelijke oefening" op dit terrein geen doorgang vinden. Verbetering in deze toestand kan op tweeërlei wijze tot stand worden ge bracht, n.1. door ophogen of draineren. De kosten dezer voorzieningen wor den geraamd op onderscheidenlijk f 21.000,en f 2.000,De tweede op lossing is derhalve voor de gemeente het voordeligst. Verwacht mag wor den. dat na de ontwatering een deug delijk sportveld zal worden verkregen, dat in de behoefte van de naaste toe komst zal kunnen voorzien. Bovendien doet zich dringend de behoefte gevoelen aan een geschikte kleedgelegenheid. Hierin zou kunnen worden voorzien, door in de open schuilplaats, die op het terrein aan wezig is, twee kleedkamers te doen maken, De kosten hiervan worden ge raamd op f 2500,De Commissie van bijstand voor de Openbare Werken kan zich met een en ander verenigen, B. en W. stellen daarom aan de raad voor, dienoverkomstig te besluiten en een crediet van totaal f 4500,te ver lenen. De traditie getrouw werd op He melvaartsdag door de watersportver eniging „Helder-Willemsoord-Nieuwe- diep" het seizoen geopend met het hijsen van vlag en wimpel op het clubgebouw aan de jachthaven. Evenals verleden jaar begon deze hoogtijdag met niet onverdeeld gun stig weer. Er stond een harde N.W. wind, en het was op het water be paald koud. Dat was een lelijke te genvaller, want het prachtige zo merweer van de vorige dag had allen een ideale zeildag doen verwachten. Tegen negen uur, toen het clublo kaaltje vrijwel geheel bezet was, open de de voorzitter van „HWN", oud- schipper Coen Bot, de dag met een kort woord En natuurlijk met een op timistisch woord. Onder de gegadigden kon hij welkom heten burgemeester G. Ritmeester, de Commandant Mari ne, en zijn Chef Staf, de Directeur der Rijkswerf, de vertegenwoordiger van de Directeur der Zeevaartschool, en de Commissaris van het Loodswezen, ter wijl hij mededeelde dat de Comman dant van het Koninklijk Instituut tot zijn spijt verhinderd was. Het Insti tuut was echter toch vertegenwoor digd, en wel door een aantal adelbors ten van de Adelborsten-Roei en Zeil vereniging die op deze dag acte de présence zouden geven en hun krach ten met de HWN-ers zouden meten. Na dit openingswoord werd door burgemeester Ritmeester de vlag in top gehesen. Weer binnen gekomen wenste de burgemeester de zeilers en motorbootbezitters een genoegelijke dag toe, bij welke wensen kapitein ter zee I. W. Reynierse zich aansloot. Spr wilde bij deze gelegenheid Overste Coolhaas herdenken, die één der op richters van HWN is geweest. Naar het meer. Het tijdstip van vertrekken brak aan. Stuk voor stuk kozen de scheep jes het „ruime sop", om voortgedreven door een gunstige wind snel op te schieten naar het Amstelmeer. Daar aangekomen bleek de wind wel wat al te gunstigDe „Janny" van schip per Bot, aan boord waarvan wij ons bevonden, maakte allergenoeglijkste capriolen op de korte golfjes van het Amstelmeer, dat een vrij verbolgen aangezicht toonde. De „Janny" en de andere motorboten konden daar wel tegen en ook de opvarenden hadden geen last van overkomende zeetjes, maar de zeilende eenheden van de H WN-vloot hadden het harder te ver antwoorden. Menig zeiler keek arg wanend naar het doek dat zijn boot voerde; er is nog steeds textielschaars- te.... En daarom besloot de meerder heid om in een rustig hoekje te wach ten tot de wind iets zou afnemen. Schipper Bot vond dat niet bepaald plezierig. We kwamen om te zeilen, en je moet niet wachten tot het blak weer is. Om de anderen uit hun tent te lok ken organiseerde hij gauw even een match tussen een drietal sloepen van de adelborsten en de zeevaartschool, die heerlijk door het water snoven. Toen lieten de andere zeilers zich ook niet meer onbetuigd, en weldra was het Amstelmeer versierd door ettelij'-e driehoekige lapjes, die bol stonden in de nog vrij straffe wind. „Cracks" in actie. De wedstrijden hadden een geani meerd verloop, ondanks het feit dat het aantal deelnemers iets kleiner was dan vorig jaar. De aanwezig heid van enkele „cracks" zorgde ech ter wel voor de nodige spanning. Het was te verwachten, dat de strijd tussen de vergrote BM-ers het meest sensationeel zou zijn. Verleden jaar had Frans Trap met zijn „Boreas" de beker gewonnen, en ditmaal bleek al direct na de start, dat Jan Noot met zijn „Skua" ook bar veel zin in die beker had! Met een iets betere fok zou hij een heel goede kans ge maakt hebben, want hij bereikte de finish twintig seconden later dan zijn rivaal! Van beiden dus een prachtige prestatie, die voor den heer Trap de beker betekende. De heer Kos had met „Aloyna" ook een goede tijd gemaakt; hij kwam een minuut later aan dan de „Skua", die de drie ronden in goed 67 minuten had afgelegd. De adelborst Landzaet werd vierde en de heer Jacobs vijfde. In de IJselmeerklasse bestreden de „Onrust" van den heer Roovers en de „Prik" van den heer Gravemaker el kaar met bijzondere felheid. Met een half schip voorsprong wist de „On rust" de finish te passeren. De „Lieuw" van den heer den Broeder werd derde. De gemengde grote klasse was ver tegenwoordigd door de „Marja" van den heer Visser, de „Soesah" van den heer Verhage, de „Folkert" van den heer Jaarsma en een Engelse sloep be mand met adelborsten. De heer Visser wist de eerste prijs in de wacht te slepen; de Engelse sloep kwam ander halve minuut later aan, en de „Fol kert" nog twaalf minuten later. De heer Visser bleek gelukkiger te zeilen tijdens de wedstrijd dan daar- want zijn „Marja" kwam tweemaal in con flict met de Amstelmeerbodem! Een heel aardige strijd gaven de ge wone BM-ers te zien. De „Arjen" met haar jeugdige bemanning deed het kranig, maar ook de „Stormvogel" mocht er zijn. Het was jammer dat de „Windjoy" uit moest vallen. De gemengde kleine klasse, waarin de „Jeep", de „Speedking", de „Syl- nöcht" en de „Margriet" zouden uit komen, is niet in het strijdperk ge weest. Niettemin is voor hen het sei zoen toch ook geopend, zodat zij bij iets gunstiger weer zeker hun zeilscha de zullen inhalen. Nog even blauwbekken. Tegen vijf uur ging het weer huis toe. Bij Van Ewijcksluis werd eerst een poosje „geblauwbekt", want de aanwezige gemotoriseerde eenheden die als sleepboten zouden fungeren, moesten eerst even een paar vastgelo pen deelnemers vlotbrengen. In con vooi ging het toen havenwaarts, waar de vloot om ruim half acht arriveerde. Toen volgde nog de prijsuitreiking door den voorzitter, die in zijn slot woord zich in het bijzonder richtte tot de adelborsten, met wie hij prettig hoopte te kunnen samenwerken. Adelborst Huijsman, die voor zijn ploeg de prijzen in ontvangst nam, ver trouwde namens de Adelborsten-roei en Zeilvereniging op de meest vriend schappelijke samenwerking met HWN. Dit was het thema, dat in de propa- ganda-avonden van de Oud-Katholieke Kerk steeds weer naar voren kwam. Wel heel sterk was dit het geval op de laatste avond, waarop de Zeereer- waarde Heer kapelaan D. N. de Rijk uit IJmuiden het onderwerp behan delde „Ik vermag alles". Zijn toe spraak was gebaseerd op het woord van den apostel Paulus: Ik vermag alles door Christus, die mij kra«ht geeft. Bij iedere mens, hetzij hij pessi mistisch of optimistisch tegenover het leven staat, is een verlangen naar rust en vrede. Augustiuns heeft gezegd: „O. God. Gij hebt ons naar U toe ge schapen. En onrustig is ons hart tot het rust vindt in U!" Dit is de rust van het geloof, welke de Kerk den mens biedt in het Evangelie van Christus. De eerwaarde spreker gaf vervolgens een overzicht van de Sa cramenten, welke de Kerk door haar priesters in opdracht van Christus de mens op zijn levensweg medegeeft. Ook nu werd het gesprokene om lijst door toepasselijke gemeentezang. Zowel de Oud-Katholieke kerk. als zij die aan haar uitnodiging gehoor gaven, kunnen op een drietal goedge slaagde avonden terugzien. Onder voorzitterschap van den heer J. B. F. Meyer werd dezer dagen een algemene ledenvergadering gehouden van de vereniging „Ambachtschool voor Den Helder en Omstreken." Na lezing en goedkeuring der notulen volgde de behandeling van de rekening en verantwoording over het dienst jaar 1946. Het totaal der uitgaven voor de dagschool bedroeg f 87.882.82. dat der inkomsten f 12.840,zodat de netto-kosten de somma van f 75.042,82 beliepen. Voor de avondcursus waren deze bedragen resp. f 1393,48, f 300,41 en f 1093,07. De heer A. Witsenburg bracht ver slag uit namens de controle-commissie, die de bescheiden keurig in orde had bevonden. Vervolgens werd de begroting 1948 behandeld. Het totaal der uitgaven voor de dagschool werd geraamd op f 106.447,46, dat der inkomsten op f 11.389,84, waarbij dus de netto-kosten een bedrag van f 95.057,62 zouden vor deren. Voor de avondcursussen wor den deze bedragen begroot op resp. f 5142.83, f 917.72 eu f 4225.11. Uit het jaarverslag 1946 bleek, dat het aantal leerlingen der dagschool op 31 December 1946 299 bedroeg, waar onder 94 uit omliggende gemeenten. Bij de aangifte in September moesten 35 leerlingen wegens plaatsgebrek af gewezen worden. Door de omstandig heden kon alleen de avondcursus voor schilders doorgang vinden. Het aantal leerlingen daarvan bedroeg op 31 De cember 1946 achttien. Besprekingen inzake de bouw der nieuwe school werden door het be stuur gevoerd op het Ministerie van Onderwijs en met burgemeester en wethouders van Den Helder. Inmid dels is de grond bij raadsbesluit toe gewezen. zodat binenkort de plannen verder uitgewerkt zullen worden. Vermeld dient tenslotte nog te wor den. J-t door het Ministerie van On derwijs is vastgesteld, dat een leerling die tot de Ambachtsschool wil wor den toegelaten, ten minste zeven jaar Lager Onderwijs moet hebben gevolgd, waarvan ten minste zes klassen door lopen moeten zijn. Donderdagavond. Vandaag even op visite naar Oude- sluis, waar het onweerstaanbare Pol- derse B.K.C., definitief kampioen gaat worden van de vierde klasse K.N.V.B. De geweldige belangstelling, speciaal van de zijde van Anna-Paulowna, vorm de een leuke en voordelige afwisseling in deze rustige omgeving. Nog even gemoedelijk als vroeger, toen wij zelf ons op de zolder van een landbouw- sehuur moesten verkleden, zat ook thans de scheidsrechter, in de pauze van de match, echt gezellig in de keu ken van het clubhuis-restaurantje. Hier geen grootscheepse terreinaccomodatie, die de verenigingen meermalen het karakter schenken van ondernemin gen. Hier uitsluitend twee naburige clubs, die op een faire, sportieve wijze gestreden hebben'voor de overwinning Natuurlijk werd er in deze ontmoe ting, meer met kracht en energie, dan met overleg gevoetbald, maar er was volop spanning, tot ver in de tweede helft Toen kwam pas de prettige ze kerheid voor het oude Excelsior, dat het kampioenschap een feit was. Ge lijktijdig moest ik op dat moment, de waarheid erkennen van een bewering van een van m'n sportvrinden, name lijk, dat je de mensen kunt leren kennen bij collecte en in het sport leven. Jaren geleden was Henk Jonker uit Anna-Paulowna, lid en actief speler van B.K.C. Vanmiddag zat daar in Oudesluis I angs de lijn, temidden van de talrijke Poldermensen, de advocaat en procu reur Mr. H. Jonker. Toen B.K.C. de derde goal scoorde en daarmede veilig was, zag ik in de van vreugde dansende Mr. Jonker, weer het B.K.C.-lid van vroeger. Het was een alleraardigst moment, lezers. En na afloop natuurlijk in volle glorie, verscheidene auto's ver sierd met vlaggen, terug naar de Mo lenvaart. Vanzelfsprekend schalde de geluids wagen langs al die velden met prach tige tulpen en hyacinthen, voortdu rend, dat er geen club in Holland was, enz., enz. Enfin, U kent dat wel. Een aardige dag voor de Polder, speciaal voor den populairen gemeente secretaris, den heer Keizer, de voor zitter van B.K.C. TOEAN TIK-TIK. Ten kantore van onae directie is gisteren een Raad van Redactie benoemd, die de taak heeft er op toe te sien, dat de aan de redactie gestelde richtlijnen, worden nage komen. Tot voorzitter van deze Raad werd benoemd, de burgemeester van Den Helder, de heer G. Rit meester. Tot leden (alphabetische volg orde), de heren: J. W. Bettinck, oud-belasting- inspecteur. H. t. Hulst, redacteur Paraat Dr. W. Huvgens, burgemeester van Bergen. L. Osinga. secr. landelijke Fruit telersorganisatie. Kolonel H. Riem. N. Tj. Swierstra, leraar R.H.B.S. ZONDAG IS MEI 1S47 DEN HELDER: Ned Herv gem, Nieuwe Kerk (Weststraat), 10,30 uur ds J A Quak Palmstraat 10 uur ds J Borghardt. Gerei kerk, Bethelkerk, 10 uur ds M Hamming, 17 uur ds J Hartkamp; Reho- bothkerk, 10 uur da J Hartkamp, 17 uur ds M Hamming. Gerei kerk (art. 11',, Chr. Militair Tehuia, 10 en 17 uur ds F Tollenaar. Chr. Gerei kerk, lo en 17 ur ds J Rebel. Doopsgezinde gem, geen dienst. Baptisten gem, gebouw „Irene", 10,15 uur zangdienst, 10,30 uur Heiligingsdienst, ds J van Dam, van Utrecht; 10,45 uur Zangdienst, 20 uur Evangelisatie-avond, ds J van Dam. Kerk van Jezus Christus, Zondagsschool 10,30 uur. Avondvergadering 17 uur. Evangelisatie, Vijzelstraat, 10 en 10,30 uur Evangelist Meister, 13 en 14,30 uur Zon dagsschool; Woensdag 31 Mei, 10,30 uur Bijbelkring; Donderdag 22 Mei, 19,30 uur Viouwenkrans; Zaterdag 24 Mei. 10,30 uur Bidstond. Lutherse kerk, Weezenstraat, 10.30 uur Eerw. heer Dun, van Alkmaar Leger des Heils, 10 uur Heiligings samenkomst, 10 uur Openluchtscmen- komst, 20 uur Verlossingssamenkomst; Maandag 10 Mei, 14 uur Vrouwenkrant; Dinsdag 20 Mei, 10,30 uur Soldatensamen komst; Donderdag 22 Mei, 20 uur Helli- gingssamenkomst, onder leiding van maj Hordijk. JULIANADORP: Ned Herv gem, 10 uur ds Salm, Doop. Geref kerk, 14,30 uur ds M Hamming. Star of Hope 10 uur Samenkomst; 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN; Ned Herv gem, 10 uur ■Is G Moen. CALLANTSOOG: Ned Herv gem., geen dienst. ANNA PAULOWNA: Geref kerk (art 31) 11,30 en 17 uur ds J Blokland. Hordijk. Ned. Herv, Evangelisatie HIPPOLYTUSHOEF: Ned Herv Evang 10 uur O Deen DEN OEVER: Ned Herv Evang, 10 uur A van der Horst. Reeds herhaaldelijk heeft zich het gemis doen gevoelen van een aula op de algemene begraafplaats. Bij de voor stellen tot het uitbreiden van de alge mene begraafplaats, welke op 7 Mei 1940 door de raad werden aangeno men, was reeds in de bouw van een aula voorzien. Daar de uitvoering van deze plannen, als gevolg van de tijds omstandigheden, voorlopig is opge schort en ook het beschikbare bouw volume de bouw van een aula voors hands wel niet zal toelaten, is door B. en W. gezocht naar een noodoplossing, welke op bevredigende wijze in de ge bleken behoefte zal kunnen voorzien. Dat is mogelijk gebleken door een betrekkelijk weinig ingrijpende ver bouwing van het bestaande dienstge bouw. Hierdoor kan een ruimte wor den verkregen, welke voor het be oogde doel zeker geschikt kan worden geacht. De kosten van uitvoering, met inbegrip van de kosten van toezicht en de algemene bedrijfskosten zijn ge raamd op f 8.000,—. In dit bedrag is begrepen een bedrag van f 1.000,- voor de stoffering en de verlichtings ornamenten. Vanmiddag om half drie geeft de heer C. J. Schellinger voor de leden der afdeling Den Helder van de Ver eniging tot bevordering der bijenteelt een practische les in de bijenteelt op de bijenstand van den heer Van Scheijen, Kortevliet 40, Koegras. Deze les is voor imkers en andere belangstellen den gratis toegankelijk. Hr. Ms. „VULKAAN" OP DE REDE Gistermorgen om elf uur ls Hr Ms werk- schip „Vulkaan", die op Hemelvaartsdag uit Engeland is vertrokken onder com mando van den luitenant ter zee le kl P. Schotel, met een totale bemanning van 107 koppen aan boord, op de rede van Nieuwediep aangekomen. Waarschijnlijk zal het schip niet vóór Woensdag a.s. in de haven ligplaats krijgen Op Hemelvaartsdag vond te ïw Burg op Texel het jaarlijkse muziek. concours van de Westfriese Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen piaats dat te 12,30 uur geopend werd met een officiële ontvangst ten raadhuize vaa hoofdbestuur, jury, directeuren e„ voorzitters der deelnemende vereni. gingen, door de ere-voorzitter, burge- meester Rehorst, in tegenwoordigheid van ere-comité en bestuur van Texelt Fanfarecorps. Achtereenvolgens werd daarbij het woord gevoerd door burge- meester Rehorst, de heren D. Brug. man, vice-voorzitter van de bond en J Schrama, voorzitter van algemene lei ding. Hierna ving circa 1 uur de con certwedstrijd aan, waaraan deze eer- ste dag door niet minder dan 14 ver- enigingen werd deelgenomen. Over het algemeen werden er middelmatige tot goede prestaties geleverd en viel met vreugde weer vooruitgang bij verleden jaar te constateren, hoewel natuurlijk nog niet alle corpsen de inzinking der oorlogsjaren geheel te boven zijn. Op vallend goed werk hoorden we van Schagens Harmoniekapel" in de 3e afdeling harmonie en vooral in de ere- afd. fanfare van „Excelsior" van An- dijk-West onder de pittige directie van Ru Kaag. Een zeer fraaie, orkestrale fanfareklank produceerde „Kunst na Arbeid" van Zuid-Scharwoude onder P. Pranger. „West-Frisia" van Twisk gaf een aannemelijke vertolking „Qua Karakter" van het i.a.o. zeer zware verplichte werk: Boedijn's „Plechtige Ouverture", doch schoot in het veel eenvoudiger vrije werk „2e Grande Ouverture" van Langlois nogal tekort. De jury De Klerk, Zonderland en Pinkse kende de punten en prijzen zeer juist als volgt toe: Derde afdeling Fanfare: „V.I.O.S.", Texel-Oost, 280 p., 3e prijs. „Door Eigen Kracht", TexelDen Hoorn, 350 p., 1ste prijs. Tweede afdeling fanfare: „Harmonie", Benningbroek, 306 p, 2e prijs. „Excelsior", Texel-Oosterend, 318 p., 2e prijs. Derde afdeling harmonie: „Concordia", Breezand, 330 p„ 2e prijs. „Scha gens Harmoniekapel", Schagen, 362 p„ 1ste prijs. Tweede afdeling harmonie: „Kunstzin", Julianadorp, 328 p„ 2e prijs. Eerste afdeling harmonie: „Crescendo", Medemblik, 306 p., 2e prijs. Ere-afdeling fanfare: „Onder Ons", Dirkshorn, 317 p„ 2e prijs. „Ex celsior", Andijk-West, 365 p., 1ste prijs. „Tavenue", Opperdoes, 334 p., 2e prijs. „West-Frisia", Twisk, 354 p., 1ste prijs. „Kunst na Arbeid", Zuid-Scharwoude, 356 p., lste prijs. „Ons Genoegen", Wij- denes, 331 p., 2e prijs. 's Avonds 9 uur door drukke om standigheden één uur vertraagd ving de ere-wedstrijd aan voor de lste prijs winnaars, waarvan de uitslag pas aan het einde van de 2e concoursdag a.s. Zondag wordt bekend gemaakt. Tij dens deze ere-wedstrijd verving de heer Gerard Boedijn die als com ponist van het verplichte werk voor de are afd. fanfare belangstellend aanwe zig was welwillend den heer Jos. de Klerk, die door de genoemde vertra ging geen zitting meer kon nemen. NOORDERMARKTBOND. 2000 kg. peen II 7,40, III 5,70, IV 5 60' 500 kg. prei 15; 7000 kg. rabarber 4' 27000 kg. witlof I 10—20, II 10—13. WARMENHUIZEN, 13 Mei. Aan voer 5900 kg. rabarber 44,20; 7750 kg witlof 10-19.40; 1000 kg. gele kool 17,50; 750 kg. bieten 5,70—6. TEXELSE VERRAADZAAK VOOR HET TRIBUNAAL Voor het Tribunaal te Alkmaar werd Dinsdag j.1. de zaak behandeld tegen Reijer S. wonende te Texel. Hij werd er o.m. van beschuldigd, te hebben medegewerkt aan het verraad van drie Texelse jongens die tijdens da Russenopstand tegen de Duitsers hiel pen vechten. Deze jongens, Donker, Schelfhout en De Jong werden later door de vijand ter dood gebracht. Het verraad was in passieve zin geschied, want de eigenlijke dader was Renee H. Reijer S. was echter de enige, die met het verraad op de hoog te was en als hij gewild had, had hij de slachtoffers tijdig kunnen waar schuwen. Er waren drie getuigen verschenen; als eerste kwam voor Jan Brouwer, bij wien S. als paardenknecht in dienst was geweest. Deze B. was niet opge roepen om in de verraadzaak te ge tuigen, doch om opheldering te ver schaffen in zake door B. gepleegde diefstallen na de bevrijding. Hij had meermalen gezien dat B. van het vliegveld kwam met een la ding goederen. Tevens was B. eens door S. afge perst nadat hij een varken had ge slacht. B. moest aan S. 1000.- beta len, wilde hij niet worden aangegeven. De tweede getuige, Jan Dingemans, wachtmeester der Rijks-politie, noem de S. een onbetrouwbaar persoon, die zeer ongunstig bekend staat. Mr. Jonker, de verdediger, stelde aan getuige verschillende vragen, o.m. of het hem bekend was, dat het zoon tje van S. tijdens huiszoeking was af geranseld, toen hij de plaats waar de gestolen goederen verstopt waren, niet wilde aanwijzen; tevens vroeg hij D. ook wist, dat S. na zijn arrestatie mishandeld was. Ais laatste getuige trad op Renee Hoogerwerf. Hij begreep niet veel van hetgeen hem gevraagd werd en het Tribunaal begreep zijn antwoorden niet, zodat het verhoor meer amusant dan vruchtbaar was. Hierna voerde mr. Jonker het plei- dooi, waarin hij wees op de passieve rol door S. gespeeld. En wat de die - stallen betreft, meende hü ook le verzachtende omstandigheden moeten aanwijzen. Het Tribunaal a* in deze zaak uitspraak doen op Mei a.s.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2