Wandelaars tippelen naar Alkmaar CULTUUR VAN PLANTUIEN De Nederlandse boer en de F.A.O. Jaarvergadering van de L.G.C. Wieringen Urk Belangrijke wedstrijd voor de Wieringers Jubileum.stertocht van de N.H.W.B. Den Oever. Alkmaar. In de kerk overleden. Jan Prr»~V wi^t te Utrecht Zullen Amerikanen niet meer kunnen staken? Brand op het water Voedsel voor Duitsland Geallieerd munitiedepot te Napels de lucht in De jaarlijkse Algemene vergade ring van de Langedjjker Groente- centrale vond Woensdag 14 Mei plaats in de zaal van den heer Blokdijk. Aanwezig waren o.a. de burge meester van Langedjjk, de heer Schelhaas, diens ambtsgenoot Van Dalen van De Rijp en de heer To rna, hoofdaccountant van het Cen traal Bureau. De voorzitter, de heer S. de Boer, gaf een korte terugblik op de oor logsjaren en sprak vervolgens over de laatste twee jaren. Het stond er in het begin van 1946 ▼oor de tuinbouw donker voor. Ver waarloosde akkers, een te kort aan arbeidskrachten en hoge lonen waar wij aan moesten gewennen, een te kort aan paarden, zodat men be vreesd was, dat het land niet op tijd plantklaar zou zijn. Er is echter hard gewerkt om toch producten voort te brengen. Er werd een werkvereniging opgericht om paarden en machines aan te schaffen. Dit is geworden de Coöperatieve Geestmer-Ambacht. Het jaar 1946 was een proefjaar hoe de afzet van onze producten zich zou ontwikkelen en of er export zou ko men, waar de tuinbouw nu eenmaal niet buiten kan. Duitsland, onze grootste afnemer, is niet bi) machte met andere landen zaken te doen. Maar als proefjaar mag het geslaagd heten. Menige veiling maakte het af gelopen jaar een record wat de om zet betreft Regeringsmaatregelen. Door het Centraal Bureau was 'n schema ontworpen om te komen tot een bodem in de markt. De garan tieprijs was 70 tot 50% van de kostprijs. Door de regering werd deze regeling aanvaard, waarvoor wij dankbaar zijn, want mlllioenen kilo's zijn doorgedraaid. Door het contract, dat de regering met het bezettingsleger had, was er bestemming voor de groente. De nieuwe aardappelen waren eerst heel duur. Toen kwam 't rooiverbod, wat teleurstelling gaf. De aardappel kwam onder vaste prijs, die bij een redelijke oogst goed was. Door de re gering was een contract gesloten met 't bezettingsleger van 10.000 wagons kool. Spr. wees op de eigenaardige verhandeling van de winterproducten. Vaste prijzen voor groot- en kleinhandel en de veiling vrij. Deze regeling bleek op de duur niet uitvoerbaar te wezen, daar de handel de vrijheid op de veiling niet kon ver dragen en zij nogal eens te duur in kochten. Hier was nu ook terdege alle koopmanskunst nodig om nog goede zaken te doen. En koopmanskunst was er de laatste jaren niet veel ge weest, zodat die zaak niet kon door gaan. Coöperatie. Enkele tuinders verenigden zich om tezamen de steden en dorpen van groente te voorzien. Die vereni ging is gekomen op coöperatieve grondslag en is reeds gegroeid. Vele leden zjjn aangesloten. En het is niet alleen gewenst maar ook nood zakelijk, dat alle tuinders lid wor den van die coöperatie. Want nu we weten waartoe de handel in staat is, is het noodzakelijk, dat daar een lichaam tegenover staat, dat ingrijpen kan als het nodig is en zich zo ontwikkelt, dat de zaken doorgaan. Laten wfl met vertrouwen de toe komst tegemoet gaan, daar de rege ring en ons hoofdbestuur al het mo gelijke doen om onze producten te plaatsen. En wjj willen hopen, dat met Gods zegen onze arbeid beloond zal worden. Mededelingen. Schrijven van Centraal Bureau, dat het punt 1% gehandhaafd blijft Voorzitter zegt, dat dit zeker no dig is. Er draait alweer groente door. De vergoeding voor spinazie is 4 cent en voor de rabarber 2 cent. De ene soort betaalt nu voor de ander (Ge lach). Dit moet men niet met gelach ontvangen, zegt spr. Voorheen kon dat blijkbaar niet. Het is een stap in de goede richting. U moest het met gejuich ontvangen. Voorgesteld werd den heer W. Vis ser, den secretaris, die wegens ziekte afwezig was, te benoemen tot erelid en een pensioen toe te kennen van ƒ200.per jaar. Dit voorstel werd met applaus aan genomen. De rekening. De heer Roemer (De Rijp) bracht namens de Rapportcommissie verslag uit. Het saldo over 1946 was 20.656.02. De bloembollenveiling gaf een tekort aan van 3.852.94. Hij ad viseerde tot goedkeuring der reke ningen. De begroting voor het jaar 1947 sloot in ontvangst en uitgaaf op 53.100 met een post onvoorzien groot ƒ6400. Voorstellen. Het bestuur stelde voor de statu ten te wijzigen, zoals door mr. Van Reenen, rechtskundig adviseur Cen traal Bureau was voorgesteld. Deze wijzigingen waren noodzakelijk ge worden door de aangegane leden lening. Zonder discussies aangeno men. Voorstel van de Tuinbouw te Sint Pancras: De andijvie aan te voeren in kisten voor de fabrieken inmaken, werd aangenomen. Een nieuwe cultuur. De heer C. W. C. van Beekom be spreekt de behandeling Plantuien- cultuur. De teelt van plantuien beoogt zeer vroege uien. Eerst teelt men de poot- uitjes (nep) en volgend jaar oogst men de ui. Het onderzoek in deze was van veel belang en is daarom sterk ter hand genomen. Ook door prof. Blaauw uit Wageningen werd dit ge was bestudeerd en onderzocht. Thans is men zover gevorderd, dat men ad vies kan geven. De beste ras is de Rijnsburger ui. Deze is het vroegst klaar. Ook de Noord-Hollandse stroo- gele is geschikt, maar komt 10 of 14 dagen later. Men heeft een rassenlijst aangelegd waaruit blijkt, dat buiten landse rassen gevoelig zijn voor val se meeldauw. De bedrijfszekerheid van deze methode uien telen is groter. De zaaitijd is dezelfde als bij de zaai-uien Spr. verwacht en ziet wel veel in deze cultuur. Daarna kreeg men een overzicht van de Uienfederatie. Het voorstel van het bestuur om machtiging te vragen voor het bou wen van een bewaarplaats voor plant uien, werd na bespreking verschoven. Men wil eerst weten hoevelen er toe zullen overgaan en welke ruimte men dan ongeveer nodig heeft. Hierna sprak de heer Torna, hoofd accountant van het Centraal Bureau over de pensioenregeling van de tuinders. Duitse bunker als champignonkwekerij. Op Zeister grondgebied nabij de Driebergse weg verheft zich een bedriegelijk huis, dat in feite een mas sale betonnen vesting blijkt te zijn. Deze herinnering aan de Duitse bezet ting heeft thans een vreedzamer bestemming gekregen. In de onderaardse gewelven worden namelijk champignons gekweekt. Een overzicht van deze bunker. Indien men tot slopen zou overgaan, zouden de kosten f 300.000 gulden bedragen. NOG GEEN NIEUWE HUIZEN OP URK. Naar wij vernemen wordt de gun ning voor het bouwen van de aanbe stede woningen voorlopig aangehouden. Dit is niet in de allereerste plaats om de materialenpositie, doch om finan ciële redenen. Het komt nl. de gemeen te zo na dat deze er door zou noodlij dend zou worden, welke consequenties B. en W. niet aanvaarden. GESLAAGD EN BENOEMD. Een zoon van den sluiswachter Kwast, G. Kwast, slaagde deze week voor het examen bij de politie te Schiedam. In tussen heeft hij al een benoeming ge kregen als agent van politie te Schie dam. NAAR INDIE. Behalve enige jongelui van hier, ging deze week ook naar Indië de oud- leider van het distributiekantoor, de heer D. R. de Boer. Zaterdagmiddag vond in Cinema-Americain te Alkmaar een lezing plaats, waaraan verbonden was een filmvoorstelling, georganiseerd door de afd. Sociale aangelegenheden van het Ministerie van Landbouw, in samenwerking met de Gezondheidsdienst voor Vee in Noord-Holland. Vóór met het vertonen van de films „De grond wordt weer goed", „Fruitfilm" en „De Bonte moet er uit" werd begonnen, leidde de Prov. Voedselcommissaris, de spreker van deze middag, ir. J. W. Zaayer in met enkele korte woorden. De heer Zaayer sprak over „Internationale samenwerking op Landbouw- en Voedselvoorzieningsgebied". E.V.C.-METING. Op 2e Pinksterdag zal te Wieringen in de Wielerbaan een meting worden gehouden door de E.V.C., waar gede monstreerd zal worden tegen de lonen- en prijzenpolitiek. Vele afdelingen uit Friesland en uit Hollands Noorderkwartier zullen hier bjj vertegenwoordigd zijn. Waarschijnlijk daartoe geïnspi reerd door de minder dan matige bezetting van de zaal, merkte de heer Zaayer op, dat óók in de pro vincie meer belangstelling voor het werk van de internationale organi saties gewenst is. Immers, na de laatste oorlog is de toestand zorg wekkend. Er zijn geen arbeidskrachten, er zijn geen machines, b.v. voor trek kracht, waartegenover staat, dat deze gebreken binnen enkele jaren wel weer te herstellen zijn. Hoewel graan, aardappelen en suikerbieten weer vrijwel op peil zijn, zijn er nergens voldoende grondstoffen voor de im porterende landen voorradig. Uit de volgende cijfers blijkt dit overduide lijk. De exporterende landen hebben n overschot van 18 millioen ton, ter wijl door de importerende streken 28 millioen ton wordt gevraagd. Er is dus een tekort van 10 millioen ton graan. Rechtvaardige verdeling. Vroeger kon ieder kopen waar hij wilde, aldus spr., thans echter streeft men naar een rechtvaardige verde ling, een soort internationale distri butie of, zo men wil een internatio naal Bureau Voedselvoorziening. Daartoe werd in 1946 te Washington de International Emergencij Food Council gesticht, waaraan alle expor terende en importerende landen mee werken, behalve Argentinië en Rus land. Het ligt in de bedoeling, dat deze Council haar werkzaamheden zal beëindigen, zodra vraag en aanbod in evenwicht zijn. De heer Zaayer wees er op, dat men tegen elke pitjs een herhaling wenst te voorkomen van de toe stand na de vorige oorlog, toen er een dusdanig overschot op de we reldmarkt was, dat b.v. tarwe ver kocht werd voor 2 3 gulden per 100 kg. en varkens 23 cent per kilo levend vlees opbrachten. Wanneer men nu weet, dat 70% van de tota le bevolking der aarde zjjn bestaan vindt in landbouw en visserjj, is 't duidelijk, dat de bevolking koop krachtig zal moeten zjjn. Ondanks het feit, dat er een grote overproductie is, blijft de voedselvoor ziening zeer ontoereikend. Spr. noem de Oost-Azië als voorbeeld hiervan. Daar is geen sprake van een over schot, integendeel, er heerst een ern stig tekort. „Onderconsumptie". 50% van de bevolking krjjgt te weinig, 80% maar juist voldoende. Er kan dus beter gesproken wor den in plaats van overproductie onderconsumptie. Dit probleem werd onderkend in het principe „Freedom from want" en kreeg vorm op initiatief van president Roosevelt in de F.A.O. (Food- and Agrkwiltural Organisation) die be ter wil zorgen voor de onvoldoend gevoede groepen en een groter wel vaartspeil wil bereiken door Indus trialisatie. Kan dit plan verwezenlijkt worden, zo vroeg de heer Zaayer zich af. Zal Amerika bereid zijn, dit te financie ren? De oplossing moet niet gezocht worden in hulp van een bepaald land, doch in internationale samenwerking. Hoewel in 1946 op de voedselconfe- rentie te Kopenhagen vrijwel alle lan den htm medewerking toezegden, blijft het vaststellen van de prijs één der grootste moeilijkheden, door het verschil in productiekosten. Deskun digen bevelen aan niet de productie te beperken, maar de consumptie op te voeren, waarbij een overeenkomst voor elk product afzonderlijk geslo ten zou moeten worden. Reeds is dit beginsel in de practijk gebracht op de tarwe-conferentie te Londen in MaartApril van dit jaar. Maar hoe wel men vorderingen maakt is de overeenkomst nog niet geslaagd. Er zijn struikelblokken, prijs, duur van de overeenkomst enz. Een uiteindelijk resultaat moet echter bereikt worden, anders dreigt er een catastrophe. Nadat ir. Zaayer had besloten met de opmerking, dat nog té veel in landbouwkringen de overtuiging heerst, dat met het oogsten de taak geëindigd is, waar toch ook aan de economische belangen volle aandacht moet worden besteed, was er nog ge legenheid voor het stellen van vra gen. 3e klasse A. BloemendaalSucces. De enige wedstrijd op het programma in deze afdeling, maar voor de Wieringers een heel belangrijke. Wij hebben net eo'n idee dat de volgelingen van Nieuwbuurt met 1 punt thuis komen en dat zou juist voldoende zijn. Zullen wij het daar maar op houden? 3e klasse B. De uitgestelde wedstrijd KinheimDEM wordt nu gespeeld en wij zullen in dat verband maar af wachten wat het resultaat wordt. V.V.Z. ontvangt Purmersteijn, een lastige wedstrijd nog voor de club van Krui- ver, die bij .een nederlaag van Kinheim rog een beslissingswedstrijd mag spe len tegen d e Velzenaren, aangenomen dan dat zij zelf winnen van Purmer steijn. D.T.S. ontvangt Rapiditas. 3e klasse C. Op het Alcmaria-veld wordt gespeeld I.V.V.Schoten, waar bij de winnaar kampioen is. Dat zal spannen. 3e klasse D. SchagenZaandijk is niet meer belangrijk. 4e klasse A. J.V.C. ontvangt Water vogels. Dat zal nog een spannende strijd worden. De Julianadorpers willen winnen en Watervogels is er de club niet naar om dat zo maar gewonnen te geven. Trou wens, dat is ook niet verantwoord te genover de overige clubs. M.F.C. ontvangt N. Niedorp en ook dit is een belangrijk treffen voor de laatste plaats. Zou het terreinvoordeel de door slag geven? De overige wedstrijden zijn niet meer van belang. Res. 3e klasse A. Helder 3 ontvangt om half drie K.F.C. 4, waartegen het slecht winnen is. H.R.C. 2 gaat naar Z.F.C. 3. Voor H.R.C. rekenen wij op een overwinning. V.V.Z. 2Alkm. Boys 2; K.V.V. 2—O.S.V. 2, W.S.V. 2—Zaan dijk 2 en Zilverm. 2—V.V.Z. 2. Res. derde klasse C. H.R.C. 3 ont vangt eveneens om half drie A.D.W. 2, waarmede nog iets valt af te reke nen. En dat gebeurt natuurlijk in eigen omgeving. PROGRAMMA N.H.V.B. V.Z.V.Z.A.P., GeelzwartZee- ALKMAARSE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 14 Mei 1947. Rabarber 26; Spinazie 816; Postelein 3138; Asperges 34134; Rode kool 18; Gele kool 16; Prei 11 17; Witlof 2—17, alles per 100 kg; Radijs 15 per 100 bos; Sla 4 20 per 100 krop. 1 D. macht. Res. 1 C. Alc. Victrix 3West-Frisia 3; Schagen 2Uitgeest 2. 2 I. S.R.C.Succes 2, Callantsoog Texel 2, KaagvogelsZ.A.P. 2, H.R.C. 5- Watervogels 2 10 uur. 3 G. Texel 3Rangers 1, B.K.C. 3 Z.D.H. 1. 3 H. Kaagvogels 2—B.K.C. 2, D.T.S. 4- Oudesluis 2, Winkel 3Schagen 3, Pet ten 2V.Z.V. 2, FlevoGeelzwart 2. 4 H. Succes 4W'waard 3, Wiron 2 Z.A.P. 3, Kaagvogels 2Callantsoog 2, Watervogels 3Flevo 2, Zaterdag 6 uur. 4 I. Z.A.P. 4Kaagvogels 4, Succes 5- W'waard 4, Z.A.P. 5Wiron 3, Petten 3—Flevo 3, B.K.C. 4—S.R.C. 2. Jun. A. Z.F.C. A—O.S.V. A, K.F.C. A— W.-Frisia A, W.F.C. A—H.R.C. A, Alcm. Victrix AHelder A, Hollandia A Alkm. Boys A. Adsp. K. Helder BWiron A, 1 uur. Adsp. L. Oudesluis AKaagvogels A, Schagen BKaagvogels B, Petten A Winkel A, Flevo AB.K.C. A, Winkel BN. Niedorp A. Adsp. M. Succes BH.R.C. C, H.R.C. DHelder D, 10 uur. De Noordhollandse Wandelbond, onderdeel van de Nederlandse Wan delsportbond, bestaat tien Jaar, een gelegenheid, die de tippelaars na- tuurlijk niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Er is dan ook onlangs in Amsterdam terdege feestgevierd, maar omdat het voor vele leden wandelaars nit de provincie te be zwaarlijk was naar de hoofdstad te reizen, besloot het bestuur het nog eens dunnetjes over te doen. En gisteren, op Hemelvaartsdag werd zodoende een ster-wandeltocht naar Alkmaar georganiseerd, waar aan deelgenomen werd door 1337 wandelaars. RUIM DUIZEND DEELNEMERS. Talloze verenigingen, te veel om hier allemaal op te noemen, namen aan de tocht deel. Informatie bij het bestuur gaf ons het getal van 42, met een gezamenlijk aantal deelne mers van 924. Bovendien liepen me de 241 individuele leden en 172 niet- leden, zodat ales tezamen het boven genoemde getal van 1337 werd be reikt. Voor de Alkmaarse deelnemers was er een tocht uitgestippeld over Heiloo, Egmond a. d. Hoef, Bergen en terug naar Alkmaar, met als start en eind' punt het Gulden Vlies, terwijl de wandelaars uit de provincie konden starten in Beverwijk, Zaandam, Pur- merend, Hoorn en Schagen en hun deelnemerskaarten te Alkmaar moes ten inleveren in Café Centraal aan het Hofplein. Een ware stertocht dus. En daar kwamen ze, de wandelaars en wandelaarsters, opgewekt en mon ter. De verenigingen met de vaak geestige namen, Het Versleten Zooltje, De Laatste Loodjes, ontvingen hun kaarten en al vroeg (men kon tussen half tien en twaalf uur starten) trok ken de tippelaars weg, op hun tocht van dertig kilometer. Lustrum-penning. Rond twee uur zijn wij weer eens gaan kijken in het Gulden Vlies en daar begonnen de eerste groepen al binnen te komen. Naar de tijd werd niet gekeken. Wandelen doe je per slot van rekening voor je genoegen en het moet ontspanning zijn, geen inspanning. Alle individuele lopers, die de tocht volbrachten, kregen een bronzen penning, die boven en onder het Noordhollandse wapen de letters en cijfers N.H.W.B. 1937—1947 draagt. Voor de groepen was er dezelfde penning in een fraaiere uitvoering. In de grote zaal was een verband- plaats ingericht en hoewel wij enkele dames en heren met vertrokken gelaat zagen binnenhinken, is het totaal aantal patiënten toch rond 25 geble- In de Wieringermeer is men begonnen met de bouw van het tweede Sloot- dorp. De foto, gemaakt vanaf de toren der nog gedeeltelijk intact zijnde Gereformeerde Kerk, geeft een overzicht van het leggen der fundamenten van alle woningen der voormalige Kerkstraat. VERGADERING ORANJEVERENING Dinsdagavond vergaderde de Oran jevereniging „Oost-Wieringen", onder voorzitterschap van den heer v. d. Berg, in Hotel Wiron te Den Oever. De opkomst was gering. Na het ope ningswoord gaf de penningmeester een overzicht van de ontvangsten en uitgaven op de Nat. Feestdag. De ba ten bedroegen 46.25, de uitgaven 104.28. Met nog enkele te betalen posten zullen de uitgaven voor die dag tot pl.m. 150.- oplopen, zodat het nadelig saldo ongeveer .100.- be draagt. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Het gehele bestuur was aftredend. Herkozen werden de he ren v. d. Berg, voorzitter en D. Stee man, secretaris. Voorts werden be noemd de heren J. Tijsen, penning meester en G. Visser, C. Laan, Bou- rr.a, De Gooyer, Jofriet, Boon, De Vis ser en De Boer, bestuursleden. De aftredende penningmeesteresse mevr. de Haan-Bakker, werd dank gebracht voor haar beheer. Ook de andere afgetreden bestuursleden wer den in dit dankwoord betrokken. Daar na werd een aanvang gemaakt met de besprekingen over het programma voor Koninginnedag op 31 Aug. a.s. Daar deze datum op Zondag valt, zullen de feestelijkheden op Maandag d.a.v. plaats hebben. In verband met een door de „Flora"-vereniging geor ganiseerde bloemententoonstelling, die op dezelfde dag zal plaats vinden en waar tevens een kermis aan is ver bonden, komt de avond niet in aan merking voor feestelijkheden van het Oranje-Comité. Men zal nu trachcten des morgens kinderfeesten te organi seren, waarvoor nog verschillende prij zen beschikbaar zijn van de afgelaste kinderfeesten op de Nat. Feestdag. Des middags zullen volksspelen, als ringsteken e.d. worden gehopden even tueel gevolgd door een voetbalwed strijd. De voetbalvereniging Z.A.P. uit Anna Paulowna, die op de Nat. Feest dag door Wiron werd verslagen, heeft n.1. revanche gevraagd. Nadat in de rondvraag nog eens de aandacht werd gevestigd op de hoogst noodzakelijke ledenwinning, en was aangedrongen op aller medewerking, bracht voorzitter nog een hartelijk woord van dank aan de verenigingen, die op de Nat. Feestdag hun mede werking hebben verleend. Hierna sluiting. aantal patiënten tooch tot rond 25 h- perkt gebleven, lijdend aan de gewoa. kwalen, doorgelopen voeten en blar- als vuisten.... Ondertussen waren ook de deein». mers van buiten aangekomen en eg- vijfhonderd vermoeide, doch opgewefc te sporters wachtten om vijf uur J het Gulden Vlies op de toneelvoorstel- ling, die zou volgen. Het was de toneelvereniging „Bilder. dijk" uit Purmerend, die voor de wan". delaars het blijspel „Haar andere man» opvoerde. De komische gevolgen van de sterk romantische aanleg van het jonge mevrouwtje Mary Marshall Box), dat aan haar familie allerlei fan- tasiën over haar echtgenoot en dj luxueuze sfeer, waarin zij leeft op. dischte, waardoor zij zich en haar man in allerdolste situaties brengt, werden op zeer verdienstelijke wijze uitga, beeld door alel medespelenden. Voor* het spel van het dienstmeisje Stel)* was goed te noemen, doch alle anderen verdienen zeker een woord van lof voor de wijze, waarop zij de wande, laars een aangenaam slot van de dag hebben weten te brengen. Het was jammer, dat, terwijl het spel reeds volop aan de gang was, nog verschillende groepen de zaal binnen- kwamen, maar ondanks dit was hei gebeuren op de planken nog goed te volgen. Voor een dansje waren de tippelaam nog niet te moe en dus bleef men tot pl.m. 10 uur gezellig bijeen. Gistermiddag is tijdens een dienst ht de St. Laurentiuskerk aan het Ver dronken Oord de 53-jarige mevrouw Stam uit Zijdewind onwel geworden en korte tijd daarna overleden. Mevrauw Stam was op bezoek bij de familie Engels alhier, ter gelegen heid van de eerste H. Communie van twee der kinderen. Voor de dood intrad konden de H, Sacramenten nog worden toegediend. Dr. Sluymer kon slechts de dood con stateren. Bij informatie vernamen wij, dat het slachtoffer een hartpatiënte was. Op de Stadionbaan te Utrecht werden stayerwedstrijden gehouden, waarin Jan Pronk eerste werd bij de eerste rit over 25 km., in de tijd van 23 min. 1 sec. Ook in de 2e rit over 50 km. won Jan Pronk in 44 min. 42.8 sec. Het totaal klassement luidt: 1. Pronk 2 p,f 2. Reuter 5 p.; 3. Remkes 7 p.; 4. De Best 8 p.; 5. Aad van Amsterdam 9 p.j 6. Lambrichts 11 p. V, ashington, 13/5 (Reuter). De Ame rikaanse senaat heeft gister zijn ver strekkend arbeidswetsontwerp, dat be oogt stakingen te beperken en een einde te maken aan het optreden der vakverenigingen op velerlei gebied, aangenomen Deze maatregel wordt thans voorge legd aan een conferentie, welke een compromis tot stand zal trachten te brengen tussen het wetsontwerp van de senaat en het strengere ontwerp* dat reeds door het huis van afgevaar digden is goedgekeurd. Op de rivier de Waal is voor Dreu- mel, nabij Tiel, een motorvlet, geladen met olie en benzine, in brand gevlo gen. De twee inzittenden, de schip pers E. en A Udo uit Dreumel, die met hun bootje regelmatig de schepen van brandstof voorzien, wisten zich zwemmende in veiligheid te brengen, echter niet zonder ernstige brandwon den op te lopen. E. Udo moest in het ziekenhuis te Tiel worden opgeno men. Zijn toestand is zeer ernstig. Met Amerikaanse hoofd van de uui.se voedselvoorziening, kol. Mes- ter, heeft medegedeeld, dat de groot ste verscheping voedsel die tot dus ver naar bezet Duitsland is gezon den, op weg is of reeds in Duitse hs- vens is aangekomen, 430.000 a 450.000 ton graan wordt thans verwacht en de aankomst van gelijke hoeveelheden in Juni en JuU zal realisering van het broodrantsoen weer mogelijk maken. Hester zeide, dat er geen reden voor paniek bestond. „Er is voedsel gebrek en de mensen hebben honger, doch zij komen niet van gebrek oö verklaarde hij. Tengevolge van een brand is Dins dagavond laat een geallieerd muni tiedepot te Napels in de lucht gevlo gen. Volgens de eerste berichten WJ° vele burgers gedood en is ernstig® schade aangericht. MARKTBERICHTEN AVENHORN, 14 Mei. - 5970 kg. wit lof I 20,50—34,50; 9045 kg. witlof D U —25; 1420 kg. witlof III 10—13,50; 800 kg. witlof I afw. 12—17,50; 630 kg. wit" lof II afw. 1020. WOGNUM, 14 Mei. 45000 kg. lof 10—31; spinazie 8—12; radijs 2—lw' rabarber 4—6,50; sla II 20.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 4