5 hoogspanning U.N.O. vergadert in een fabriek «uUWTGR - fVE Jan Joris joeg op smokkelaars CHEFAR0X Nog geen nieuwe kampioenen te wachten Babylonische spraakverwarring Onze Puzzlehoek Ware en valss eenheid Du izcnd sollicitanten per week Nederlandse gouddieven Wij luisteren morgen naar Even kijken Voetbal Nestors der mensheid Feuilleton maanden (Van een U.P.-correspondent) Het hoofdkwartier van de UNO ruikt naar nieuwe verf, weergalmt van vele talen als eens de Toren van Babel en ziet er dikwijls uit als een filmstudio, compleet met camera's en felle lampen. Maar zijn 3000 employe'i noemen het gewoon „de fabriek". Dat komt, omdat in de oorlog het gebouw in Lake Success het fabrieksgebouw van de Sperry Gyroscope Co. was. Nu echter zijn de grote fabrieks hallen veranderd in eindeloze gangen en talloze kleine kantoor tjes. En de wanden zijn fris ge verfd: crème of grijs. Een van de belangrijkste vertrek ken is wel de vergaderzaal van de veiligheidsraad. De leden daarvan komen twee of driemaal per week bij een. Iedereen kan gratis 'n toegangs kaart tot de publieke tribune krijgen door een paar dagen van tevoren tele fonisch te „bespreken". Er zijn 514 plaatsen, die op de dag van de verga dering worden aangewezen door „ou vreuses" uit Parijs of Tsjoenking, uit Londen of Brooklyn. De stoelen zijn bekleed met tomaat-rode stof en som mige staan maar een paar meter van de eikenhouten conferentietafel, waar de elf leden van de raad zitten. De heren komen altijd te laat binnen, ge woonlijk een kwartier of twintig mi nuten. Zij zien er doorgaans niet bijs ter vriendelijk uit als zij binnenko men, gevolgd door een schare van as sistenten. De Russische afgevaardig de Andrei Gromyko is het „enfant cheri" van het Veiligheidspubliek. Hij schreeuwt, hij schudt met zijn hoofden wijst met een citroenkleurig potlood in de richting van zijn Engelse en Amerikaanse collega's. Dan gaat hij zitten en luistert met een uitgestreken gezicht naar hun antwoord. Maar al tijd heeft hij de aandacht van de luis teraars. In de opening van de hoefijzervor mige tafel zitten de tolken. Als een afgevaardigde in het Frans spreekt, vertalen zij in het Engels, en omge keerd. Wordt een andere taal gebruikt, dan moet die in Frans en Engels bei de vertaald worden. De heren en da mes, die dit werk doen, zijn in hoofd zaak Fransen. Zij maken slechts enke le aantekeningen en beschikken over wonderbaarlijke geheugens, waaruit zij in staat zijn een rede, zin voor zin te vertalen. Vaak maken zij daarbij de passende gebaren. Zij zien altijd kans de bittere, sarcastische of boze toon van den spreker weer te geven. Soms verzwakken zij enkele uitdrukkingen in het belang van de goede zaak. Als een afgevaardigde een collega heeft verweten een „leugen" verteld te heb ben, maken de tolken daarvan 'n „on gelukkige onjuistheid". Van tijd tot tijd flitsen aan de hoe ken van de tafel schijnwerpers aan. Mén kan dan het zoemen van de filmcamera's horen. De gedelegeerden nemen dit gedoe erg rustig op. Zij missen geen woord, als midden in hun rede de felle lichten aangaan, of als zij gedoofd worden, hetgeen bete kent dat de filmmensen geen interes se hebben voor wat gezegd wordt. Ongeveer de helft van de UNO-em- ploye's bestaat uit Amerikanen, maar velen hunner worden geleidelijk ont slagen om plaats te maken voor niet- Amerikanen. Na de Ver. Staten heeft Frankrijk het grootste percentage em- ploye's, namelijk 11 procent. Er zijn slechts weinig Russen en helemaal geen mensen uit Wit-Rusland. Ethio pië, Honduras, Guatemala. Libanon, Saoedi-Arabië, Siam en Turkije. Of schoon iedere week duizend sollicita ties binnenkomen, zou een sollicitant uit een der „ontbrekende" landen vrijwel onmiddellijk aangenomen worden. Het salaris bij de UNO varieert van 1380 dollar tot 40.000 dollar voor de secretaris-generaal. Het ligt hoger dan het Amerikaanse ambtenarensalaris enhet is vrij van belasting. Het in Batavia verschijnende Chi nese blad „Keng Po" meldt, dat door de civiele politie in Batavia twee Ne derlanders S. en H. in hechtenis zijn genomen, in verband met een dief- HILVERSUM I, 301 m. geelt Nieuws om 8, X, S, S en 11 uur. VARA: 8,18 Opera- orkest. 8,30 Zomerbloemen. 8,45 Zon dag morgenmelodieën. 9,30 Men vraagt •n wij draalen. 10,80 Geestelijk leven. 10.45 In de tuin der poëzie. AVRO: 11,08 Engelse liedjes. 11,40 Zang. 1,15 De Romancers. 1,05 Boeken-half. uur. 1,10 Das Lied von der Erde. 4 so Wat vrouwen op het hart hebben. VARA: 5,00 GG-Cabaret. 5,30 Avontu ren van Ome Keesje. T,00 IKOR: Kerk dienst. AVRO: 8,15 Waltztlme. 8,45 Paul Vlaanderen contra den Markies. 9,15 Zwitserse koorzang. 9,30 Hersen gymnastiek. 10,15 Kamerorkest. 11,15 Ala de ion la ln 't West HILVERSUM n. 4,15 m. geeft Nieuws om I, 9,30, 1, 7,30 en 10,10 uur. NCRV: 8,15 Van man tot man. 8,30 IKOR: Kerk dienst. KRO: 10,00 Hoogmis. 10,30 Plano-kwartet. 11,15 „In t Boeckhuys 11,30 Lunchconcert. 1,05 De Gooise Kring. 1,45 Kampvuren langs de even aar. 1,50 De bekering van Lle Hong Sin. 4,15 Missielof. NCRV: 5,00 Kerk- dienst. 8,30 Oratoriumvereniging. 6,45 Arnhemse Orkest-Vereniging. KRO 8,15 De Zilvervloot. 9,10 Gedichten. 9.15 De Zwarte Tulp. 10,00 Virtuozen cp xylophoon, vibrafoon en marimba. 10,50 Pianomuziek. 10,55 Vaders Dag boek. MAANDAG 19 MEI HILVERSUM I, 301 m. geeft Nieuws om T, 8, 1, 8, 8 en 11 uur. AVRO: 7,30 Melodieën-Romantiek. 8,45 Gramofoon platen. 9,15 Arbelds-vltaminen. VP RO: 10,00 Morgenwijding. AVRO: 10,35 Klimop. 11,00 Op de Uitkijk. 11,15 Klassiek programma. 13,30 In 't Spion netje. 13,35 Plerre Palla. 3,15 Plano- spel. 3,00 Bonbonnlère. 4,30 Grepen uit de Opera. 5,30 Zangklasse. 8,15 Mu< sette-Orkest. 7,05 De papavers. 8,05 Radioscoop. 8,40 Een dokter voor dokters 9,35 Hoorspel. 10,15 Strijktrio's. 10,45 Causerie. 11,15 Dutch Swing Col lege. 11,45 Yehudi Menuhin. HILVERSUM n, 4,15 m. geeft Nieuws om 7 8, 1 7, 3 en 11 uur. —NCRV: 7,45 Een woord voor de dag. 8,15 Gewijde mu ziek 8,30 Morgenconcert. 9,15 Voor jonge zieken. 10,30 Morgendienst. 11,15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11,35 Disco-klanken. 13,00 Mariniers kapel 1,15 Orgelconcert. 3,20 Friese liederen. 2,45 Middagconcert. 3,15 „De Moeder der Doven". 4,00 Bijbel lezing. 4,45 Oude huismuziek. 5,30 Hoor Je het verschilt 5.45 Orgelspel 8.30 Celesta-ensemble 7,30 Onder de leesiamp. 8,05 De Stemvork. 8,15 o.atorium „Belsazar". 10,45 Avondover denking. 11,15 Avondconcert, EN GAN ONTDEKT RJKKI PLOTSELING HAAR. DOOD GEWAANDE ZUSTER..... IK HAD NIET GEOACWT, DAT IK JULLIE OOIT NOG LEVE NO TERUG De vader van Jan Joris was douane ambtenaar aan de BelgischNeder landse grens. Een fijne baan dat het was, vonden Jan Joris en z'n vrienden. Tof gewoon! Bijne elke avond ging Jan Joris' pa naar de grens om, in een droog greppeltje of achter bomen en struikgewas verscholen, op smokke laars te loeren, die met allerhande schaarse artikelen clandestien over de „streep" probeerden te komen. Was het wonder dat Jan Joris, met Koos en Wieger z'n vrienden ook wel eens de bossen inging om naar smok kelaars uit te kijken? Zo ook vandaag. Direct na het eten waren ze van huis gegaan en lagen ze in een slootje achter een paar dikke bomen „in hindernis" te wachten. Het was er vreemd stil deze keer vonden ze. Of., zouden ze zich dat soms verbeelden? aan kwamen, wisten ze nog niet goed. maar dat hoopten ze zou de tyd wel leren. Het duurde niet lang, toen bleek dat ze goed gehoord hadden. Links van hen werd gefluisterd. Be vend van opwinding keken ze elkaar aan. En bijna op datzelfde moment zagen de jongens hoe er in de verte twee mannen met een grote zak op hun rug aankwamen. Het kon niet andersdat moesten smokkelaars zijn! Maar dat kon geweldig worden! Wie weet, hadden zij met hun drietjes nu niet een echte smokkelaarsbende ont dekt! Snel kwamen de beide mannen na derbij. Terwijl ze omzichtig naar links en rechts keken, zei er één: ,,'k Geloof dat we boffen maat. Geen kommies stal van twee kistjes goud, met een gewicht van 12 kilogram en een waar-1 Hu. was toch wel echt griezelig, de van 180 duizend gulden. De kistjes hoor! Als., er nu es werkelijk smok - waren uit Palembang naar het de-keiaars kwamen, en., als die ïn-eens partement van financiën te Batavia "ingen schieten zoals Jan s vader gezonden, alwaar «ij bij aankomst op laatst nog vertelde? Niet dat ze bang het vliegveld Kemajoran zijn ont. waren, maar toch.. Opeens., hoorden vreemd. Het goud is thans vrijwel ze daar niets? geheel achterhaald, behalve twee ki logram, waarvoor het gevonden be drag, ruim vijftienduizend gulden, in beslag is genomen 't Was net of er gefluisterd werd vlak bij hen. Als muisjes zo stil ble ven ze liggen. Wat ze moesten doen als er nu wérkelijk eens smokkelaars District I. RFC treedt wederom te gen een medegegadigde voor de laat ste plaats aan, de groen-witten gaan n.1. op bezoek bij ADO in Den Haag. Dat wordt een lastig probleem. Sparta HDVS is een derby en dus voor ons moeilijk om een conclusie te trekken. Ajax ontvangt EDO en zal ondanks heftige tegenstand gaan zegevieren. DWSVSV is niet meer belangrijk en ook 't Gooi—Feijenoord zal niet meer van invloed zijn. District n. Verschillende belangrijke wedstrijden staan hier te wachten. Allereerst StormvogelsDe Volewijc- kers. De IJmuidenaren zijn op eigen veld gevaarlijke tegenstanders, dat on dervond Hahrlem reeds en is dus ook voor de Mosveld-bewoners van toepas sing. DHC achten wij niet sterk ge noeg voor B.-Wit, hoewel het eigen veld steeds verrassingen niet uitsluit. DOSNeptunus is vrij onbelangrijk. Haarlem geven wij tegen DFC een se rieuze kans op de punten, maar voor Excelsior zien wij niet veel winst tegen HBS. District III. NEC krijgt weer ge legenheid de leiding te nemen, want Go-Ahead heeft een vrije Zondag en van Heracles kan in Nijmegen wel gewonnen worden. VitesseTubantia is belangrijk voor de laatste plaats, waarbij de Arnhemmers wel een goede kans maken. Ensch. BoysQuick en Be-QuickAGOW bieden de thuis clubs gelegenheid wat winst te ver zamelen. WageningenEnschede is een open strijd. District IV. HelmondNAC is niet meer van invloed. District V. Velocitas zal haar pogin gen de laatste plaats te ontlopen gaan voortzetten, waarbij GVAV wel eens slachtoffer kan worden. Frisia is door de eindspurt van Velocitas ook nog niet veilig en tegen Heerenveen is waarschijnlijk geen succes voor hen weggelegd. EmmenAchilles is ook al belangrijk voor de laatste plaats, waarbij de Drentenaren wel de beste papieren hebben. HSCBe Quick is voor de bezoekers. District 6. JulianaSportclub Emma is niet meer van belang. 2e klasse A. Alleen een overwinning kan de Boys nog redden en tegen HVC is daar wel een kans op. Het is de laatste wedstrijd van de Alkmaar- ders en deze kans moet worden ge grepen Veel hangt er dan nog van af wat de Kennemers en Spartaan tegen elkaar doen in Beverwijk. Onderaan is de stand n.1.: De Spartaan De Kennemers Alkm. Boys 18 18 19 11 11 13 ZFC—West-Frisia is nog van belang voor de Zaandammers, die bij een overwinning nog steeds een kleine kans hebben, al is die ook heel klein. De Zaandammers zullen waarschijnlijk wel aan het langste eind trekken. Zee- burgia krijgt gelegenheid zich op ge lijke hoogte te stellen met AFC, dat n.1. vr(j i». Een uitwedstrijd tegen WFC is echter niet gemakkelijk. RCH Hilversum ls onbelangrijk. In de 2e klasse B zijn de wedstrij den ook niet meer van belang, zodat wij in dat verband naar het program ma verwijzen. te bekennen." Doch op dat ogenblik gebeurde het! Vóór de ander een ant woord kon geven, sprongen er naast Koos, Wieger en Jan Joris twee man nen uit de dichte struiken an een zwa re stem zei: „Nee Jaap, ouwe jongen, je boft niet. Want hier zijn we.." Het lelijke woord, dat Jaap de rassmok kelaar terug bromde, ging verloren in het plotselinge gejuich, dat opsteeg uit het greppeltje, terwijl de jongens vrolijk op Jan Joris' vader want hij was het afsprongen. Toen even later de smokkelaars afgeleverd waren op het douanekantoortje de jongens hadden de buit mogen dragen zei Wieger uitgelaten tegen den vader van zijn vriendje: „Ja mijnheer, 't is dat we u naast ons hoorden fluisteren, maar anders hadden w ij met die smokkelaars afgerekend. Dat gelooft u zeker wel? Terwijl deze z'n collega's een olijk knipoogje gaf antwoordde hij: „Natuurlijk Wieger. En als w jj geweten hadden dat jullie daar op smokkeljacht waren, hadden wij fijn een vrije dag genomen. Dat geloof J ij zeker wel." En met het gelach dat op die woorden tussen de kommiezen opsteeg, stemden de jongens hartelijk in. i In het NWuw Mexicaan* bar«- plaatsje Ruidoao is san lIT-jarige Indiaan ontdekt, die reeds rijn derde natuurlijke gebit heeft en nog met behulp van aen wandel stok kan rondseharrslan. Hij wordt ala de oudste Amerikaan beschouwd, doeh de Sovjet-Unie eist de eer voor rich op de oudste inwoner te bezitten in de 141-jarige Wallisy Sergewitij, die in de Kir- gieienvlakte woont. Vorig jaar September ia een Turk van 157 jaar gestorven en het klimaat schijnt in die streken ge zond te zijn de Sovjet-expert in levensduur, prof. Bogomolets, be weert, dat in zijn kolonie voor ouden van dagen aan de kust van de Zwarte Zee 36 mannen en vrouwen leven, die de 113 Jaar reeds hebben overschreden. KOSTBARE GEUREN Naar men weel is rozenolie een der belangrijkste grondstoffen in de parfumindustrie. Misschien minder bekend it het feit, dat voor één druppeltje zuivere rozen- olie 15 k 18.000 bloemblaadjes van de root nodig zijn. Zo wordt het begrijpelijk, dat aotnmige par fums so kostbaar zijn. Tevens, dat men zoveel zorg besteedt aan de verpakking, die het geringste verlies van de kostbare geur moet verhinderen. Ook bij een meet huishoudelijk product als koffie it de geur mede het belangrijkste. Daarom construeerde de Gruyter, die steeds de modernste vindin gen in zijn winkelt toepaai, spe ciale aroma-beschermende koffie silo's, waarin niets van de waarde volle geur verloren gaat Daarom blijft voor één kop geu rige koffie har adres de Gruyter, de koffie- en thee-zaak. Een overzicht ln de Apollohal te Amsterdam tijdens de rede van Com- missioner John Allan op de feestelijke herdenkingsbijeenkomst ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland, welke ook door H. K. H. Prinses Juliana en den burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. d'Ally, op de eerste rij, werd bijgewoond. Puzzle 33. De getallen op de juiste plaats. Het ingevulde vierkant zag er met de bedoelde getallen als volgt uit: 1669—1078—1493 1244—1410—1576 1327—1742—1161 De som der getallen op elk der be doelde rijen is 4230. Er zijn ook enige andere rangschikkingen mogelijk. Tal van goede oplossingen kwamen van deze niet 10 moeilijke puzzle bin nen. Na loting onder de goede oplossers is de prijs i 5 deze keer ten deel den heer J. van Amesfoort, van Speyk- straat 1 B, Den Helder. Gefeliciteerd. Deze prijs zal worden toegezonden. En nu onze nieuwe opgave. Puzzle 34. Hoe maakt gij er een zin van? De woorden van een zin uit een roman zijn alle aan elkaar geschreven. Daarna ia het geheel op willekeurige wijze in 41 stukken gemeden, die wij hieronder in alphabetische volgorde geven. andva atwe bek ehop des devo eban edron etn elde ena end endo eten enzi Kaf ge gen heen bet htte iem iase it lite me na niet nigt non nvan opg oral orde spr stem tio tra trac wegt zie. Welke zin kunt gij hiervan maken? Hij begint met: Iem. Oplossingen tot en met Woensdag 21 Mei (uiterlijk), aan de Redactie van Uw Courant (per briefkaart). De te verloten prija is weer 5. (Nadruk verboden) Het streven naar eenheid is een na tuurlijk oorlogsverschijnsel. Reeds de Romeinse geschiedschrijver Titus U- viua heeft in de verre oudheid da op. merking gemaakt, dat de vrees voor gevaar van buitenaf de sterkste waar borg voor eensgezindheid is. Mam zo dra dit gevaar is geweken, doet de neiging tot verdeeldheid zich weer gelden. Velen betreuren dit als een terugval. Zij vergeten, dat de oorlog een abnormale toestand is, een maat- schappelijke ziekte, en dat men uit vloeisels van de oorlog dus ook met omzichtigheid moet beoordelen. Wat tijdens ziekte normaal is, kan bfj ge zondheid abnormaal wezen. Inderdaad bestaat er een eenheid, welke allerminst als zedelijke en maatschappelijke winst mag worden beschouwd. Dit is de eenheid die op valse schijn berust en niets anders be tekent dan een gemakzuchtig ver- loochenen van de principiële verartiil- len. Men treft deze valse eenheid ao- wel in de persoonlijke omgang als ln het gemeenschapsleven aan. Een mensenkenner kijkt bedenke lijk, wanneer iemand hem vertelt, dat hij met zijn vrouw nog nooit 'n woor denwisseling heeft gehad. Dit onthult immers een gebrek aan innerlijk con tact, een angstig ontwijken van de ge- inoedsproblemen, welke in elke be trekking tussen persoonlijkheden rieh voordoen, een angst voor de crisis, «Be bij een normale verstandhouding af en toe onvermijdelijk is en die, geMtyk een onweer, de lucht sulvert. Wanneer in een gezelsohap allen het eens zijn, mag men vermoeden, dat na het afscheid de verschillende be zoekers onbevredigd naar huis gaan, omdat zij hun bezwaren niet hebben gelucht. En in de wetenschap, ki de kunst, in de politiek ook, ïou men nooit verder komen, wanneer niet tel kens uit de botsing der meningen de waarheid te voorschijn sprong. De tijden, waarin heftige discussies, felle polemieken en principiële partijstrijd de geesten bewegen, zijn steeds het vruchtbaarst geweest voor de ontwik keling der maatschappij. Daarentegen houdt een angstig ont zien van de tegenstellingen, dat tot 'n slap compromis en een schijnvrede leidt, deze ontwikkeling tegen. Ben water, waarover nooit een stevige bries waait en dat nooit door een krachtige golfslag bewogen wordt, verstilt tot een onwelriekende jxiel. Kan er dan ondanks de onderlinge verschillen in 't gezin en in de maat schappij geen eenheid bestaan Stel lig bestaat deze en men kan haar op merken in huizen, waar ouders en kin deren vrijelijk voor hun mening uit komen en af en toe een crisis trotse ren. Men kan haar aantreffen in ge zelschappen, waarin men elkander eens flink de waarheid durft zeggen en daarna elkander „sans rancune" de hand schudt. In verenigingen, waar richtingen en opvattingen tegen el kaar aanbotsen, maar waarin het ge meenschappelijk doel de diverse methoden rechtvaardigt; in een staat, waarin een loyale oppositie met haar inzicht de meerderheid corrigeert. De ware eenheid is op waarheid, openhartigheid en verdraagzaamheid gegrondvest en houdt in haar sterke band, die tegen een stootje kan, de tegenstrijdigste elementen harmonisch omvat. H. G. CANNEG4STBR. (Ingezonden mededeling) beschermt uw maag, vormt géén nieuw maagzuur 64) door Tjeerd Adema Hij had een landhuisje in het Gooi gekocht, dat hij naar de smaak van zijn kunstzinnige vrouw met kostbare meubels en tapijten wilde inrichten, bij welke meubilering een keurige passende verlichting werd ge zocht. Er moest een keus worden gedaan uit lampen van diverse kleuren en sterkten, er moest hier en daar een moderne vinding worden toegepast en men verlangde waarschijnlijk meer dan geboden kon worden er moest in het salon indirecte verlich ting zijn, zodat men de bron niet zag en het vertrek toch als het ware door zonlicht overgoten zo worden. De opdrachtgever liet het ontwer pen en het aanbrengen daarvan geheel aan de technische dienst van het wa renhuis over en Hans zette zich, na de plattegronden nauwkeurig beke ken te hebben, aan het werk om te trachten met het beschikbare materi aal een bruikbaar project te leveren. Hij was nog maar nauwelijks tot een opzet gekomen, toen juffrouw Nervana werd aangediend, die er zich als kostschoolmeisje al op beroemd bad, dat er Italiaans bloed in haar ade ren vloeide, en dat bloed op rijpere leeftijd demonstreerde door een tem perament, dat haar zuidelijke afkomst maar al te duidelijk in het licht stelde Zij stampvoette van ongeduld om dat haar verzocht werd, een ogenblik te willen wachten en toen zij op het bureau werd toegelaten, gaf zij een geestdriftige beschrijving van het sprookjespaleisje, dat zij zich als toe komstige woning gedroomd had. Zij verbaasde zich er een ogenblik over, dat de ingenieur, die haar een vorig maal te woord gestaan had, niet meer aanwezig was, maar scheen zijn verwisseling voor den beleefden en interessanten jongen man geen on overkomelijke hinderpaal te vinden. Zij sprak over kunst en Hans voelde zich alsof hij door een onzichtbare hand was gegrepen en uit het krin getje der zwoegers waar men vaak geen tijd en lust heeft zich voor iets anders dan de dingen van alle dag te interesseren plotseling was opge heven en neergezet in de regionen waar er belangstelling is voor de cul tuur, welke het leven glans en beko ring kan geven. Meer dan ooit verlangde hij intus sen naar het einde van zijn dienst baarheid in het warenhuis, niet zo zeer voor zichzelf als wel terwillevan haar, die door stand en opvoeding evenmin in de tredmolen behoorde te lopen. Hij gaf zich ten volle aan zijn werk en, ofschoon het in den beginne wat vreemd en onwennig was, stelde hij zich spoedig op de hoogte van de ge bruikelijke methoden. Enkele weken na zijn aanstelling werd hij bij de directie ontboden, waar hij opdracht kreeg te controle- ïen wat diverse firma's op het gebied van electrische artikelen zouden aan bieden. Er werden hem enige aanbe velingswaardige adressen genoemd en verder werd het aan zijn deskundig oordeel overgelaten, de apparaten te betrekken, welke van goede kwaliteit waren en door de clientèle verlangd konden worden. Hij ontving drie reizigers, die in de wachtkamer geantichambreerd had den en deed een zorgvuldige keuze uit de hem aangeboden collecties strijkijzers, stofzuigers, broodroosters, theelichtjes en andere huishoudelijke artikelen en was juist van plan, te eindigen, toen de chef hem een kaar tje bracht van den heer Lewijt van de Elite-Stofzuigerfabrlek te Amster dam, die naar hij op het kaartje had geschreven een bijzonder inte ressante aanbieding kon doen in Im- perial-stofzuigers no. 5 B met stof- zak voor kleine kamers en type no. 6 A op wieletjes, met een extra ver zwaarde motor voor grotere vertrek ken. Plotseling zag Hans zich weer zo als hij een klein half jaar geleden langs velden en wegen gezwoegd had met „De Kangoeroe", de koffer met de mysterieuse buik, die elke dag zwaarder scheen te worden en met fcet vooruitzicht, aan een onhebbelijken procuratiehouder op een kantoortje ergens op een tweede verdieping, te moeten uitleggen waarom hij weer niets had kunnen verkopen, om daar na uitgekafferd en op straat gesmeten te worden. greep de huistelefoon eti ver zocht den heer in de wachtkamer rich een ogenblik met hem in verbinding te stellen. Hij informeerde naar kwalitait ee merken alsof hij van plan was, es® belangrijke bestelling te doen en de heer Lewijt putte zich uit in beleefd heden, verzekerde, dat de Elite-Stof- zuigerfabriek de beste ter wereld wa» en verzocht, zo mogelijk, met de appa raten zelf te mogen demonsteren. Toen kreeg het duiveltje, dat in het hart van Hans van Linschoten woon de, het dwaze idee, hem in te fluiste ren, dat hij eens naar zichzelf moeri informeren. Na enkele ogenblikken verzocht Hans den procuratiehouder opnieu* aan het toestel, zeide dezen, dat MJ met den chef der afdeling verlich ting sprak en deelde mede, die mo*" gen de sollicitatie te hebben ontvan gen van een jongeman, zekeren Van Linschoten, die bij de Elite-Stofzui- gerfabriek als colporteur gewerkt ha» en deze onderneming als referentie had opgegeven. „Meneer... eh... waar heb ik nu gauw uw kaartje... eh Lewijt, geloo* ik", zei Hans, „zou u mij misschien enkele informaties over dit jongm*nf kunnen geven?" (Wordt vervol" 1 5

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6