Z. K. H. Prins Bernhard bezocht Den Helder Drie frontdivisies contra Palestina's ondergrondse knokploegen Siad. en Omgeving Tafeltennistournooi om het kampioenschap van Alkmaar Geslaagde wedstrijden Inspectiebezoek aan het marine- etablissement A. en 0. verovert Friesland Burgerlijke Stand De Blauwe Week Kinderen spelen met lucifers Uitslag openbare verkoping Vernieuwing ovens gat- fabriek Pastoor H. J. M. M. Alink overleden Gevonden en verloren voorwerpen Brandweerwedstrijden Kring Den Helder Muziekconcours op Texel Burgerlijke stand. Wieringen zingt in de Betuwe Een charmant toilet voor zomerse dagen Kan het Britsche leger het Joodsche terrorisme onderdrukken Hoorn adopteert staf tweede divisie Draverijen op Mereveld Ontheffing verbod tot ver voer van lammeren Overheidspersoneel ongerust Z.K.H. prins Bernhard heeft gis teren in zijn functie van Inspecteur- generaal der Koninklijke Marine 'n niet-officiëel bezoek gebracht aan de maritieme diensten en Instellingen te Den Helder. Z.K.H. arriveerde om 10.15 uur p»r hofauto voor het commandementsge- bouw aan de Buitenhaven, waar hij werd ontvangen door den marinecom mandant Kap. ter Zee L W. Reynierse en zijn chef staf Kapitein-luit. ter Zee D. J. A. Westerveld. De Prins in wiens gezelschap diens chef staf kap. luit ter zee G. N. H. Baron van Till bevond, inspecteerde direct na zijn aankomst de erewacht van mariniers, die voor het gebouw stond opgesteld. Aan boord van Hr. Ms. Meduse wapperde de koninklijke standaard. Na de koffie, die in het commande- mentsgebouw gebruikt werd, bracht de Prins een kort bezoek aan het Kon. Instituut van de Marine, waar hij werd verwelkomd door den com mandant kap. luit ter zee F. T. Burg hard. Vervolgens werd de Prins rond geleid over het terrein van de voor malige marinekazerne, waarna de sportschool, het zwembad, de sloepen- loods en de geschutmakerij werden bezocht. Omstreeks half een werd aan Z.K. H. een lunch aangeboden in de offi- ciers-cantine aan de Hoofdgracht Als gast was daarbij burgemeester G. Rit meester aanwezig. Na de lunch werd het bezoek aan de Rijkswerf voortgezet met een Voorzien van alles wat op een snoep- bon verkrijgbaar is en in een echte vreugde-stemming beklom het perso neel van de fa. Gebr. Meyer de grote noodbus van de fa. v. Koningsbruggen voor een tocht door Friesland, uitge leide gedaan door de heren Meyer en Geus. Nog even zwaaien en roepen en daar ging 't voorwaarts, gevolgd door den heer Westerhuis met gezin, die graag de tocht met zijn personeel mee maakte. „Een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst", staat op 't monument op de afsluitdijk, alwaar de benen werden gerekt. En vooruit gaat 't weer, tot 't Friese landschap zich voor ons oog ontrolt. Groene weiden, bezaaid met gele bloe men, waar de statige boerderijen onder een hoog puntdak verloren gaan. Workum! Hier stoppen wij en gaan de kunstaardewerkfabriek „Aurora" bezichtigen. 't Is een eenvoudig oud gebouw, waar in enkele ogenblikken, op een draaiende schijf met vlugge, slanke vingers testen pulletjes en keurige kanetjes uit de klei te voorschijn wor den gegoocheld. Weer een draaiende schijf en een penseel en wondermooie motieven versieren de pullen en bor den. Zo volgen wij van begin tot 't ein de de ontwikkeling van 't Friese aar dewerk. Friesland roept en daar saan wij naar Hindelopen, waar wij in de Htddi- Nijland-stichting enige eeuw»n terug gevoerd worden. Dan naar 't Gaasterland. Hier domi neren de bossen. Over 't zacht golvend terrein gaat het langs romantische ,aan- tjes tot Rijs en in 't bos van Rijs lopen wij onder een pittig lied in marstempo onder de schaduwrijke bomen en ge nieten van de schone natuur. Via Balk, Sloten, Joure naar 't Haag- Je van Friesland, Heerenveen en dan naar 't Oranjewoud, waar men eens echt smakelijk kan lachen, in doolhof, speeltuin en lachspiegels. Dan gaat de mare, de voorzitter is zoek. Deze loopt plichtgetrouw, eerst in zijn ééntje en later met nog twee drenkelingen, pad in, pad uit, tot de reddingsbrigade, met den heer Wester huis aan 't hoofd hen vindt in 't Dool hof. Dan onder een vrolijk lied via Joure. Sneek en Bolsward huistoe. Als wij dan overvoldaan om pl.m. 9 uur in Den Helder komen, weten wij waarom de Friezen trots op Friesland zijn. (van 12 t.e.m. 17 Mei 1947). Bevallen: F. de JongDros, d. T. Idsingavan Solkema, d. A. de Wijn—Vader, z. G. Bakker—Groe nendijk, d. J. Feenstra—Visser, z. C K. Oltmans—Papazion, z. M. BoonBouwman, d. A. de Gruijter Gerssen, z. E. SmitsDanes, d. A A. LeberBruin, d. W. J. M. Wilms—ten Tije. z. A. Brouwer- Geervliet, z. H. A. v. Hartin gsveldt- Muller, d. A. E. Aberson—Buijs, z. R. van de Poll—Gerritsen, d. H. BrienesseEenkhoorn, d. J. H. de Brabanderde Werker, d. G. En klaarZiermans, z. P. A. v. Oude naardenv. d. Linde, d. T. H. Nij- pelsvan Dijck, z. Ondertrouwd: J. C. Dirksen en M Koeten. H. W. A. van Andel en A. v. d. Bos. C. Wit en N. Bakker Gehuwd: T. C. A. Terra en W. M Meskers. J. Darphorn en W. M. Hen drik s J. Kikkert en A. Boerdiik. G. Pluister en M. Tijsen. W. P. Schrijver en A. Wal. A. Ran en K. C. J. Schutte. D. v. El en G Hoep. A. Agema en S. J. Bak. L. A. Pol- fliet en T. Jansma. Overleden: P. J. Bron wasser, m. 46 jr. J. Hendriks, m. 16 jr. K. de Jong, m. 72 jr. rondgang o.a. naar het torpedoatelier en de stoomwerkplaats. Ook de mari negarage werd geïnspecteerd waarna met een sloep van den commandant marine werd overgevaren naar de Py- rotechnische Werkplaatsen en het mij- nenmagazijn. Met dezelfde sloep werd even naar Hr. Ms. Vulkaan gevaren, die op de rede voor anker ligt. Per auto ging het vervolgens naar Huis duinen, waar Z.K.H. de marine artil lerie magazijnen werd rondgeleid door kap. luit. ter zee J. G. A. Veerman, hoofd der marine artillerie inrichtingen. Langs de route HuisduinerwegJa- vastraatBoerhavestraatBurgemeester Houwingsingel reed het gezelschap tenslotte naar de Marinekazerne aan de Bassingracht, waar de Prins werd verwelkomd door den commandant der kazerne luit. ter zee der eerste klasse E. C. Wessels. In de kazerne werd de thee gebruikt. Omstreeks 5.10 uur verliet Z.K.H. per auto de stelling, waarmede een einde kwam aan dit niet-officiële bezoek, waarbij Prins Bernhard zieh, blijk gevend van een levendige be langstelling voor alle maritieme diensten, instellingen en werkplaat sen, van de situatie in Den Helder terdege op de hoogte heeft gesteld. Deze benaming werd door de drank bestrijdersorganisaties gegeven aan de dagen liggende tussen Hemelvaartsdag en Pinksteren. In deze week trekken diverse or ganisaties gezamenlijk op, om het pu bliek onder het oog te brengen hoe noodzakelijk het is stelling te nemen tegen het drankkwaad. Het schijnt dat zeer velen niet beseffen dat dezelfde drank, welke zij als vriend binnenha len, een erge vijand is of kan worden. De drankbestrijders trachten nu door het aanbieden van brochures of couranten, waarin zeer duidelijk op dit gevaar wordt gewezen, een beter in zicht bij de burgerij ingang te doen vinden en zo mogelijk hun ledental te vergroten. Ook te Den Helder, waar diverse drankbestrijders-organisaties verbon den zijn in een Centraal Comité, zal huis aan huis een zeer goede courant worden aangeboden. De colporteurs vertrouwen, dat ook hier deze lectuur een goed onthaal deelachtig zal zijn Zaterdag werd de brandweer gealar meerd omdat brand was ontstaan in een houten schuurtje achter de Vijzel straat. Twee zevenjarige jongetjes had den daar met lucifers gespeeld, waar door een hoop stro in brand was ge raakt. De brandweer behoefde niet op te treden, daar het vuur inmiddels door omwonenden met een paar em mers water was geblust. De kinderen werden door de politie meegenomen naar het bureau, waar ze ernstig zijn onderhouden. De uitslag van de openbare verko ping door Notaris A. M. Engelmann van een aantal te Den Helder gelegen percelen, is als volgt: Huis en erf Hoogstraat 101, groot 88 ca, hoogste bieder J. Greven 900. Huis en erf Schagenstraat 44, groot 86 ca., hoogste bieder D. J. J. Nijpels f 1200, koper C. G. F. M. Winter f 1202. Huis en erf Schagenstraat 32, groot 75 ca., hoogste bieder A. J. Klein 1900. Twee huizen en erven aan de le Vroonstraat, tezamen groot 192 ca. koper C. J. Roeper te Texel f 2478. Huis en erf 2e Vroonstraat 45, groot 98 ca., niet verkocht. Huis en erf 2e Vroonstraat 41, groot 42 ca., hoogste bieder D. J. J. Nijpels f 500. Woon- en winkelhuis met erf Zuidstraat 3, groot 52 ca., hoogste bieder J. Geurts f 4850, koper N. A. Alderliefste f 4880. Het voortdurend recht van erfpacht op 'n perceel grond met het daarop staande huis Van der Duijn van Maesdamstr. 31, groot 112 ca., koper A. Govers f 2930. Huis en erf Parallelweg 31, groot 73 ca., koper J. W. Tijssen f 2471. Huis en erf De Ruyterstraat 1, groot 96 ca., uit de hand verkocht. Huis en erf Stationsstraat 20, groot 86 ca., hoogste bieder K. Duinker f 2240, ko per M. C. van der Plas f 2440. Hui en erf met pakhuis Janzenstraat 8 en 10, tezamen groot 131 ca., hoogste bie der D. J. J. Nijpels f 3500. UITSLAG AANBESTEDING De uitslag van de op Vrijdag IS Mei 1947 gehouden openbare aanbesteding voor het maken van een beton-fundering ten dienste van een plaatwerkerij op de Rijkswerf te Willemsoord (Den Helder) was als volgt: A J Waterlander Oudehaske, f 15 875,—; J de Vriea Zn., Den Helder, f 16.490,—; R Nop- pert, Den Helder, 117.128,—; C van Eb- sen, Den Helder, f 18.560,Fa. Modder en Cuperus, Den Helder, f 18.750,—; Fa. H en B Beljon, Lemmer, f 19.500,A van der Wouw, Den Helder, 19.780,A W J van Kerkwijk, Amsterdam, f 19.900, Gebr. Smit, Den Helder, f 20.240,—; R Wiersma 6c Co., Sloterdijk, 20.900,—; A le Clercq, Castricum, f 21.000,—; C Goes, Den Helder, f21.400,—; G M Bosland A Co., Amsterdam, f 22.300,—; J Roomeijer Jr., Den Helder, f 23 700,—; P C Tuin, 't Zand, f 24.499,Fa. Starrenburg 6c Roer- dijk, Den Helder, f 25 000,—; K Duinker. Den Helder, 27.000,J P van Os, Den Helder, 1 27.988,—. De directeur der water- en ilchtbe- drijven heeft aan B. en W. een over zicht verstrekt, waaruit blijkt, welke voorzieningen ten aanzien van de ovens der gasfabriek door hem nood zakelijk worden geacht, ten einde weer te komen tot een aan redelijke eisen voldoende gaslevering. De kosten van deze voorzieningen, bestaande in het geheel of gedeeltelijk vernieuwen van drie ovens, worden in totaal geraamd op 127.750. B. en W. verzoeken aan de Raad goedkeuring van de voorgestelde ver nieuwing en een crediet van f 127.750 beschikbaar te stellen. Hedenavond zal dit voorstel in de raadsvergadering worden behandeld. In de tuin van zijn pastorie aan de Chasseestraat te Amsterdam is plot seling aan hartverlamming, nog voor zien van het H. Oliesel, overleden pastoor Hermanus Johannes Martinus Maria Alink. De overleden herder was geboren op 10 Januari 1886. Op 15 Augustus 1910 werd hij priester gewijd. Toen in 1914 de mobilisatie uitbrak werd de toen in Den Helder werkzaam zijnde kapelaan Alink belast met de geestelijke zorg van de daar gelegerde militairen. Onder zijn leiding werd ook in October 1916 de R. K. vereniging van marinepersoneel opgericht. Aan stonds nadat in Juni 1921 het instituut van vlootgeestelijken werd ingesteld, volgde de benoeming van kapelaan Alink tot vlootaalmoezenier. In deze ftonctie heeft hij vele reizen met Ne derlandse oorlogsschepen gemaakt en heeft hij zich grote verdiensten ver worven. De erkenning daarvan bleek onder meer uit de hem geschonken onderscheiding van Officier in de Or de van Oranje Nassau. Gevonden: 2 ceintuurs, 1 broche, 1 sleutel, 1 spiegeltje, 1 vulpotlood, 1 haarkam, 1 sierspeld, 1 lefdoekje, alle gevonden op de Grafische tentoonstel ling bij Drukkerij de Boer; 1 wollen vest, 2 vulpenhouders, 1 bruin jasje, 1 rozenkrans, 2 kleine hondjes, 1 étui m. inhoud, 1 doos met inhoud, 1 zelf- strikker, 2 portemonnaies, 1 bankbil jet, 1 damesmantel. Verloren: 1 persoonsbewijs, 1 di ploma, 1 notitieboekje, 1 doublé arm band, 1 tuinstoel, 2 portemonnaies met inhoud, 1 bril in étui, 1 distributiestam kaart met inlegvel, 1 inlegvel, 1 dou blé armbandhorloge, 1 alpinomuts, 1 bril in bruin montuur, 1 gekleurd arm bandje. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Zaterdagmiddag 14 Juni a.s. zullen zestiae brandweerploegen uit de Kring Den Helder, omvattende de gehele kop van Noord-Holland, deelnemen aan de kringwedstrijden te Schagen. Uit Den Helder zullen drie ploegen uitkomen, en wel een ploeg van de beroepsbrand weer, een ploeg van de politie en een ploeg van Openbare Werken. De win naar van deze kringwedstrijden komt later uit in de afdelingswedstrijd te Zaandam. De winnaars van de afde lingswedstrijden ontmoeten elkaar dan in Hilversum, waar het landelijke kam pioenschap zal worden bevochten. DE WONINGBOUW AAN ASTER- EN FLORASTRAAT. In ons bericht van gisteren ver meldden wij dat de desbetreffende be stekken reeds thans verkrijgbaar zou den zijn. Dit is nog niet nu, maar wel vanaf Vrijdag 23 Mei het geval. Het adres is gemeente-ontvanger, Keizer straat 1 (giro 36310). Prijs 4 p. stuk. Zondag jj. vond bij goed weer en onder grote belangstelling te Den Burg op Texel in het Oude Park met de -fraaie nieuwe muzieknis, geschonken door gemeentebestuur en burgerij van Texel aan „Texel's Fanfarecorps" waarbij de Westfriese hoofdstad zon der muziektent met haar 3 harmonie orkesten en opgewekte muziekbeoefe ning momenteel helaas dus wel min of meer zielig op achter is de tweede en laatste concoursdag van de West- friese Bond plaats. In het algemeen stonden de muzikale prestaties der corpsen nog op iets hoger peil dan de eerste concoursdag. In de 2e afd. fan fare sloeg „Texel's Fanfare" een goed figuur, evenzeer „De Vriendschap" van Schoorl in de 1ste afd. fanfare. In de ere-afd. harmonie liet „Winkel's Har monie" een beschaafde, goed afgewo gen klank horen met af en toe kleine onzuiverheden in het hout, hoofdzake lijk door een detonerende hobo. De corpsen van Zwaag en Wieringen ble ken vrijwel gelijkwaardige rivalen te zijn in de ere-afd. fanfare. De uitslag was a.v.: Tweede afd. fanfare: Comb. „Hoog- karspel-Venhuizen" le prijs 344 pun ten; „Excelsior" Warder 2e prijs 295 p,; „Crescendo" Oude Niedorp 2e prijs 321 punten; „Texel's Fanfarecorps" le pr. 364 punten. Eerste afd. fanfare: „De Vriendschap" Schoorl le prijs 363 p.; „Willen is kun nen" Lutjebroek le prijs 358 punten. Ere-afd. harmonie: „Winkels Har monie" Winkel le prijs 363 punten. Ere-afd. fanfare: „Oefening Kweekt Kennis" Oostwoud 2e prijs 333 punten; „De Herleving" Zwaag le pr. 360 pun ten; „Harmonie" Wieringen le prijs 360 punten. Wisselprijs 1947: gewonnen door „Ex celsior" Andijk-West. le Extraprijs: toegewezen aan „Tex. Fanfare", terwijl om de 2e extraprijs Schoorl en Winkel door gelijk punten tal zullen loten. Van de „Ere-wedstrijd" over beide dagen, waar tijdens in de jury weder om Jos. de Klerk werd vervangen door Gerard Boedijn, is de uitslag a.v.: Sectie fanfare: le prijs „Kunst na Arbeid" Zuidscharwoude met 197 pt.; 2e prijs „De Herleving" Zwaag met 183 p.; 3e prijs „Excelsior" Andijk-W. met 179 p. Sectie harmonie: le prijs „Winkel's Harmonie" Winkel met 174 punten; verder: „Comb. Hoogkarspel-Venhui- zen 156 p.; „Texel's Fanfare" 153 p; „Harmonie" Wieringen 150 p.; „Willen is Kunnen" Lutjebroek 150 p.; „West Frisia" Twisk 149 p.; „D.E.K." Den Hoorn-Texel 145 p.; „De Vriendschap" Schoorl 138 p. Geboren; Klaas, zoon van Ullke Bousma en B Zalinge. Hermanus R S voon van H C Bakker en H S Zeinstra Elisabeth G, dochter van F J Glells er, J Jansen. Harm W, zoon van F G va: Hlntum en B Smit. Ondertrouwd: Dirk A Flier en Johanna Collou. Dirk C Visser en Hen- drica de Bloots. Getrouwd: Antoon A Smidt en Nellie Ellen. Hendrik van den Brink en A. van Leeuwen. GEVONDEN VOORWERPEN Eén rol heininggaas. Op Hemelvaartsdag namen de Wie- ringer zangkoren „Excelsior" te Den Oever en Zang en Vriendschap te Hip- polytushoef, deel aan een groot Natio naal Zangconcours te Zetten in Gelder land. Uit alle delen van het land stroomden de zangers en zangeressen op dese dag naar Zetten, om hun stem men in de bloeiende Betuwe te laten horen. In totaal namen 60 koren aan dit concours deel. Dat er aan de deel nemers hoge eisen werden gesteld blijkt wel uit het feit dat van de 31 koren die op Hemelvaartsdag hun stem mochten laten horen, er slechts zeven voor een eerste prijs in aanmerking kwamen. Dertien koren kregen een tweede prijs, zeven een derde, terwijl drie koren geen prijs behaalden. Voor een eerste prijs moesten 300, voor een tweede 260 en voor een der e 220 punten worden behaald. We kun nen trots zijn op onze zangers en zan geressen, die Wieringen op uitsteken de wijze vertegenwoordigen. Het da meskoor van Excelsior behaalde in de eerste afdeling met 308 punten een eerste prijs met een compliment van de Jury voor den muzikalen dirigent, den heer J. van Glabbeek. Het gem. koor van deze vereniging kreeg in de eerste afd. met 276 punten een tweede prijs, terwijl ook het gemengd koor van „Zang en Vriendschap" dat voor het eerst na 6 jaar weer aan een con cours deelnam, in deze afd. een tweede prijs behaalde met 288 punten. PO STDUIVENVERENIGING „NIEUWEDIEP". De postduivenver. „Nieuwediep' hield na een week rust Zaterdag j.1. weer een wedstrijd met oude duiven vanaf Roosendaal, afstand 158 km. Ook deze vlucht had een zeer onre gelmatig verloop. De duiven waren gelost met Z.O.-wind. De prijzen vie len te beurt aan de volgende leden: L. Snijder 1, M. Klaassen 2, A. Koorn 3 en 4; P. v. d. Pruik 5. Voor de nieuwe leden zullen over 14 dagen enkele africhtingsvluchten worden gehouden voor oude duiven, vanaf Schagen, Alkmaar, Zaandam, Zwijndrecht, Roosendaal, Vlissingen, enz. Na een periode van vier jaar onder breking zijn door de Tafeltennisver. „Luto" weer de jaarlijkse kampioens wedstrijden van Alkmaar georgani seerd. Gisteren werden deze wedstrij den gehouden in de grote zaal van het Gulden Vlie*, die hiervoor zeer ge schikt bleek. Er waren ruim 70 deel nemers uit Hoorn, Den Helder en Alk maar. De wedstrijden hadden een zeer vlot verloop. Daarvoor zorgde de wed strijdleider, de heer Lamar, die zeer goed werk deed en flinke hulp had. Vooral in de demi-finales en de eind strijden werd uitstekend spel te zien gegeven, wat de toeschouwers zeker voldaan zal hebben. Kampioene van Alkmaar werd mej. Wormsbecher, die in de eindstrijd mej. Compas versloeg. Het damesd-dubbel was voor deze beide dames als koppel. Jan Brandse van Luto won het eerste klas kampioenschap van Alkmaar door in de finale Viseer uit Hoorn te ver slaan. Hij kreeg de zilveren beker als wisselprijs. P. Bruin van Luto werd in herenenkelspel 2e klas eerste en J. Water in heren-enenkelspel. 3e klas P. Bleeker van Luto won het kamp. voor militairen. Ook in de dubbelspe len, zowel voor heren en dames als gemengd werd goed gespeeld. Door vlot tempo waren de wedstrijden mooi op tijd geëindigd. Door den heer Willenborg uit Hoorn, consul voor N.-Holand, werden na af loop met hartelijke woorden de prij zen uitgereikt, nadat hij eerst den heer Lamar hulde had gebracht voor zijn leiding en de bezoeker had bedankt voor hun belangstelling. Hij hoopte dat Luto nog vele malen deze kam pioenschappen zou mogen organiseren, De prijzen bestonden uit beker en me dailles. Ook de heer Lamar sprak nog welgemeende woorden van dank, ook tot de scheidsrechters. De uislagen la ten wij hieroder volgen: L Herenenkelspel le klas. Kamp. v. Alkmaar. X. J. Brandse, Heiloo; 2. Ph. Visser, Hoorn. Herenenkelspel 2e klas P. Bruin (Luto); 2. J. Wester (Horna) Herenenkelspel IIL J. Water; 2. A Smorenberg, Luto. Militairen. 1. P Bleeker, Luto; 2. J. Water. II. Damesenkelspel. 1. Mej. J. Worms becher, kamp. v. Alkmaar; 2. mej. T. Compas. III Damesdnbbel. 1. Dames Worms becher—Compas; 2. mevr. Lamar—M. Wijsma I.V Herendubbel. le klas. 1. Wever Visser; 2. BrandseLeering. 2e klas. Schneiders—Heymans (Disnie)2. Schouten—Zentveld. 3e klas. 1. P. de Jong—G. Jansen; 2. v. 't Hof—Smoren- berg. V. Gemengd dubbelspel. 1. Mevr Lamar—J. Brandse; 2. mej. Worms becher—Dupenveen. (Van een UP.-correspondent). Kan het Briteohe leger de Joodeche ondergrondsehe bewe ging verglaan. Indien de hukHge situatie mocht leiden tot een openlijke krachtmeting? De mee ning In lufllkln en politieke kringen la verdeeld over deie vraag. De antwoorden varleeren van het geloof, dat de Britten dit inderdaad rnHen kannen tot de overtuiging, dat >ti er nooit in sullen slagen de ondergronnche aohe ait te roeien. Onsichtbore vijand. Er zijn verschillende Britsche of ficieren, die geloover^ dat er geen mogelijkheid bestaat om het Jood sche terrorisme in het Heilige Land op te ruimen, tenzij men de geheele Joodsche bevolking als vijanden ging beschouwen en in feite den oorlog verklaarde aan de Joden in Palestina, een maatregel, die zij van de Britsche regeering niet verwachten. Sommi gen gaan zelf* zoover te verklaren, dat zelfs dan geen enkele strijdmacht hot terrorisme zou kunnen uitroeien. Deze menschen zijn van meening, dat het geheele Joodsche volk aan de zijde der terroristen staat, al hebben dan enkele leidende politieke figuren openlijk hun afkeuring van de onder- grondsche methodes te kennen gege ven. De Engelschen, die deze mee ning zijn toegedaan, vestigen er de aandacht op, det het leger zich ge steld ziet tegenover een onzichtbaren vijand, die toeslaat en weer ver dwijnt De vele razzia's der Engel- schen hebben weinig of geen resul taat gehad, hoofdzakelijk tengevolge van de passieve tegenstand der Jo den, van alle Joden, zooals deze He den gelooven. Terrorisme kan uitgeroeid. Er zijn echter ook optimistischer stemmen, die meenen, dat het terro risme wel degelijk uitgeroeid kan worden, onder bepaalde voorwaarden. Men zou de meerderheid der in Palestina wonende Joden een defini tieve garantie voor de toekomst moe ten geven, waarin zij vertrouwen kunnen stellen. In d»t geval zouden de Joden zelf met het terrorisme af rekenen, of althans de Engelschen :n hun strijd ertegen steunen. Tenslotte zfln er den diegenen (En gelschen, zoowel als Arabieren), die ervan overtuigd zijn, dat de Britten, met of zonder Joodsche hulp, het terrorisme kunnen breken. Tot hen oehoort ook de bekende Groot-Moef- 1 van Jeruzalem, die in Egypte ver blijft. Deze Arabische leider heeft er zich zelfe over beklaagd, dat de Engel- sohen nooit die harde maatregelen te- ï«n de Joden hebben toegepast, die zfl wel tegen de Arabieren hebben gebruikt, tijdens de Arabische revolte in Palestina. Hij herinnerde eraan, dat heele Arabische dorpen met den ?rc»d werden gelijk gemaakt, als er zkh in de buurt incidenten met de Britsche troepen hadden voorgedaan Tal van Arabieren werden ter dood veroordeeld wegens verboden wapen bezit. Daarentegen is nog geen enkele Jood terechtgesteld, zoo betoogde de Moefti. De Engelschen hebben nog meer reden om dese strenge maat regelen op de Joodsche terroristen toe te passen, aldus meenen de Arabie ren. Het Joodsche terrorisme Immers zoo wordt betoogd, is veel extremer dan het Arabische verzet van des tijds, en heeft den Engelschen vee1 meer schade berokkend. Krachtiger maatregelen. Er zjjn ook Engelschen die meenen dat krachtiger maatregelen tegen de Joodsche terroristen bevredigender re sultaten zouden opleveren. Razzia's Joodsohe ned^rgeMjngen en arrestaties van verdachte perso nen hebben al successen opgeleverd aldus meenen deze Britten, en eet voortgezette en toenemende druk of de Joden zou vroeger of later het doel: uitroeiing van het terrorisme moeten bereiken. De Engelschen hebben op bet oogenbllk drie frontdevlsles In Palestina, namelijk de Eerste en Derde Infanterie Divisie en de Zesde Luchtlandingsdivisie. Bo vendien staan er duizenden hulp troepen, bestaande uit genie, af- deellngen van het Transjordaan- sche, Arabische Legioen en grens bewakers, alsmede de goed ge oefende Pales tjjnsche politie. Op Woensdag 21 Mei a.s. zal de ge meente Hoorn de Staf van de Tweede Divisie, die nu pog in Amersfoort ze telt en binnenkort naar Indië zal ver trekken, adopteren. Evenals dit reeds in Wateringen en Enschedé het geval is, zullen nu ook de inwoners van Hoorn zich persoonlijk door „adopta- tie" het lot van de mannen in Indië aantrekken. De burgemeester van Hoorn zal Woensdagmiddag om 2 uur den com mandant van de Tweede Divisie, ge neraal Baay, en het personeel van de Staf ontvangen, waarna gedefileerd zal worden. De resultaten van de op de renbaan Mereveld bij Utrecht gehouden dra verijen luiden als volgt: Allegheny-prijs: Engelse heat, afstand 1660 m: 1. Louis Axkit, rijder W. H. Jeersen, km-tijd 1 min. 33,7 sec.; 2. Leo Axkit; 3- Juweeltje. Brother Hano- ver-prijs, afstand 1660 m: 1. Excellentie Brewer 7 punten; 2. Le Cantigou 8 punten; 3. Flying Guy, 9 punten. De- termination-prljs, afstand 2040 m: 1. Hans Gregor (J. Kruithof) 1 min. 31,2 sec.; 2. Jason; 3. Josephine V. Judge Scott-prijs, afstand 1660 m.: 1. Junosch- ka 2 punten; 2. Integrippy Scott 5 pun ten en 3. Jim Wilkes 6 punten. De voorzitter van het bedrijfschap voor vee en vlees heeft met ingang van 19 Mei 1947 ontheffing verleend van de „Verordening verbod veever- voer 1946" voor zover het lammeren betreft, welke zijn geboren in het voor jaar van 1947. Met ingang van die da tum is voor het vervoeren van lamme ren naar het Zuidelijk gebied geen in- vcermachtiging meer vereist. De verbondsbepalingen van de „Ver ordening verbod veevervoer 1946" blij ven nog onveranderd van kracht met betrekking tot het vervoeren over de grote rivieren van schapen, geboren in 1946 en eerder, alsmede van alle soor ten runderen en paarden, en van var kens met een levend gewicht van 25 kg en zwaarder. De samenwerkende centrales van overheidspersoneel hebben verzocht, op korte termijn een vergadering van de salariscommissie ad hoe bijeen te roepen, ter bespreking van de situatie, ontstaan door het uitblijven van de definitieve salarisregeling voor overheidspersoneel. Onder grote groepen van dit perso neel neemt de onrust in ernstige mate toe. in verband met het feit, dat reeds in October 1946 overeenstemming werd bereikt over de salarissen, doch de of ficiële vaststelling uitblijft.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2