hoogspanning Aan de oevers van de Ganges Van 1100 tot 1400 K.M. per uur r~ Koffie-praat 5 Ze kruipen tegen Uw henen op Wij spelen Bridge Mysterieuze bommen op Amerika Overdadige rijkdom en bittere armoede Een kleed van 36millioen Basis in Japan ontdekt Prijzen Staatsloterij Mogelijkheden voor de luchtvaart zijn onbegrensd 9700 kg. spinazie vernietigd Wij luisteren morgen naar. Feuilleton maanden door Tjeerd Adema n. hi die stelen heersen ook weer de schrijnendste tegenstellingen, van overdadige rijkdom bij den vorst en bMtere armoede bij zijn Toch worden die vor- vaak als goden vereerd. Een ktfkje in de schatkamers van dese todtoehe vorsten zon den Weeter- waan brengen, dat hij de wondenpelonken van Alls- i vertoefde. Zij beiitten rijk- dle Croesus niet tot zijn beschikking had. een luister, die Egypte en Babyion niet kenden, een weelde, waarvan men zelfs in het decadente Rome niet droomde. Een deser vorsten liet eens, toen hE voor de vierde maal in het huwelijk trad, een feeëriek wit marmeren paleis bouwen, omdat Mf zulk een huis waardig achtte oaa er zijn bruid in te ontvangen. De maharadja van Dholpoer, een staat met een bevolking van een kwart millioen, gaat alleen op reis met een lijfwacht van zwaarbewapende man nen, talrijke olifanten, welker zadels van goud en zilver zijn. Muziekcorp sen trekken mee in de stoet, ruiterij, Infanterie in schilderachtige uniformen en als het volk dit ziet, vergeet het voor een wijle eigen armoede. Deze Maharadja bezit een van de schoon ste parelsnoeren ter wereld, dat eens door een armen reiziger aan zijn fa milie werd geschonken. Deze reiziger had om gastvrijheid verzocht en bij zijn vertrek overhandigde hij zijn gast heer een oude doek als aandenken. Bij het openen van de doek bleek deze de kostbare parels te bevatten: de reiziger bleek een koning te zijn. die van zijn aardse bezittingen afstand had gedaan om het pelgrimsleven te gaan leiden. FANTASTISCHE WEELDE. Van edelstenen zijn trouwens de meeste Indische vorsten rijk voor zien. De Maharadja van Patials heeft een parelsnoer dat 12 mil lioen gulden waard moet zijn en een diamant, die een van de grootste ter wereld is. Zijn palei zen zijn minatuursteden, zijn lijf wachten legertjes en zijn honden genieten een weelde, die menig mens hun benijdt. Kasjmir, een andere ataat, wordt wel de schatkamer der wereld ge noemd i Het is een heerlijk gelegen land, als een smaragden-vallei temid den van de sneeuwbedekte toppen van de Himalaya. De heerser van dit land wordt de rijkste man ter wereld ge noemd. Als hy zïjn paleis verlaat, te midden van een prachtige stoet, vallen de mensen ter aarde en verbergen hun gelaat, want de vorst is in hun ogen een godheid. Maar buiten zijn land is hij een gewoon mens, want deze vorst ging voor de oorlog vaak naar Europa. Soms hebben deze vorsten hun oplei ding in Engeland genoten. De vorsj van Kasjmir vertoefde een poos aan het Engelse hof en daar heeft hij zich eens op een receptie bij den koning vertoond in een gouden kleed, schitte rend van diamanten, dat een waarde had van 36 millioen gulden. Een romantische figuur ie de Gae- kwar van Baroda, wiens titel betekent In onze vorige rubriek gaven wij het volgende spel ter overdenking: S. h - 6 - 3 H. b - 10 - 7 R. v - 8 - 7 - 5 - 4 KI. h - v 8 b - 9 - 2 S. 4 H. v - 2 H. a-h-8-6-3-3 R b - 9 6 3 R. h - 10 KI. 10 - 7 - 6 - 3 KI., b - 8 - 5 - 2 S. a-v-10-8-75 H. 9 - 4 R. a - 4 KI. a - 9 - 4 Oost opende met 1 harten, Z. dou bleerde, W. pas, N. 2 ruiten, pas, Z. 2 sch., pas, N. 4 sch., pas, pas, pas. West kwam uit met harten vrouwen vervolgde met de 2. Oost nam de slag met harten heer en speelde harten aas ca. Zuid, die deze slag kan troeven, moet dit niet doen, maar in eigen fcand ruiten 4 wegdoen. De slag blijft dan aan Oost, maar deze kan nu niet opnieuw harten spelen, omdat dan zo wel Zuid als Noord renonce harten hebben en Noord dus bij introeven door West met de heer zou overtroe ven. In een geval als dit. waarbij Zuid bij introeven voorbereid moet zijn op overtroeven door West. kan men veel beter een slag die men toch zou moe ten verliezen, opruimen, in dit geval tuiten 4. Oost zal vermoedelijk in de 4e slag klaver naspelen om te trach ten ruiten heer of een andere ruiten- s'ag te maken. In N. wordt met KI. heer genomen, sch. heer nagespeeld en omdat dan beic.e tegenstanders bekennen, moet in 6e derde troefronde sch. boer vallen en de rest van de slagen is dan voor N-Z. Men ga vooral na dat N.-Z. hun 4 verliezen als Zuid de derde slag introeft. Hij kan dan nl. het verlies van een ruitenslag niet ontgaan. Vol gende maal een nieuw spell „hoeder van de heilige koeien". Van hem wordt verteld, dat hij schaapher der is geweest. Toen er een opvolger werd gezocht voor de troon van Ba roda meldde hij zich met twee her dersjongens ten paleize. Men vroeg hem wat hij kwam doen en het ant woord luidde: „Ik kom hier om tot maharadja te worden verheven". In elk geval is hy het geworden: hij bleek een van cfk meest verlichte vor sten te zijn, die veel heeft gedaan voor de ontwikkeling van land en volk. Hij heeft onderwijs en bilio- theekwezen bevorderd en de vorsten weten te verenigen in een organisatie: de vorstenkamer. Hij is de bezitter van een beroemd tapijt, geheel met paarlen bestikt en heeft voorts een groot aantal kanonnen van goud en zilver. MODERN GERIEF. Een ander verlicht vorst is de heer ser van Bikanir, die zijn land, eens een woestenij, heeft herschapen in vruchtbare bouwgrond. Evenals vele van zijn collega's is hij een hartstoch telijk jager. Tijgerjacht is zijn uitge lezen liefhebberij, maar hij heeft ook veel voor het onderwijs van zijn on derdanen verricht en tal van scholen laten bouwen. Onder de vorsten be vinden zich verder cricketten, polo spelers. dichters en schrijvers. Van lieverlede verdwijnt er veel van het oude despotische karakter de zer vorstendommen. De stroom der be schaving is niet te keren. Er zijn spoorwegen gekomen, fabrieken, auto- wegen, electriciteit en tal van andere geriefelijkheden. Vaak vormt het leven in zulk een vorstendom ook een schrille tegenstelling tot het leven er buiten, waar bittere armoede heerst en en nijpend gebrek, vooral veroorzaakt door de eeuwige politieke en godsdien stige verdeeldheden tuseen Hindoes en Mohammedanen. In deze vorstendom men regeert soms een Hindoevorst over een meerderheid van Mohamme danen en omgekeerd een Mohamme daan over een Hindoebevolking: De leiders van het volk van Brits-Indië verlangen zelfbestuur, maar zy zijn tot dusver niet in staat gebleken de eigen verdeeld heid op te heffen. En dus zal er nog wel wat water door de Gan ges en de Indus moeten stromen, eer het grote Indische rijk een bloeiend, zelfstandig gebied is, waar 400 millioen mensen in vrede een welvarend bestaan leiden. De Canadese concertzangeres, Mary Bothwell, die per vliegtuig in ons land is aangekomen tot het geven van een concert in het Kurhaus te Scheve- ningen met het Residentie orkest, werd door den Canadesen ambassadeur, Pierre Dupuy, ontvangen. Het onderhoud ging over Canadese muziek en de culturele belangen tussen Canada en Nederland. In de loop van het jaar 1944 vie len in enkele streken aan de west kust van Amerika geheimzinnige Dommen, geiuKMg zonder veel schade aan te richten, doordat geen dichtbevolkte plaatsen ge troffen werden. Aangezien de bommen alleen ter westzijde van de U.S vielen, was het al heel duidelijk, dat zij uit Japan af komstig moesten zijn en omdat er geen overvliegende vliegmachines wa ren geconstateerd, bovendien de bom men zeer verspreid vielen, ongericht dus, was het voor de militaire auto riteiten spoedig duidelijk, dat de bom men per ballon moesten zijn overge bracht Dit kan dan ook, aangezien in de hogere luchtlagen constante lucht stromingen waren van West naar Oost. De startplaats dezer ballons werd korte tijd geleden inderdaad gevon den op een schiereiland 123 mijl ten Noorden van Tokio. Het gehele opiaatterrein, dat enige honderden hectaren beslaat, is geheel gebetonneerd, zo ook alle werkplaat sen en de woongelegenheden voor de duizenden werklieden en kampbewa kers. De oorspronkelijke bewoners, vis sers en landbouwers, werden elders heen overgebracht, speciale wegen en spoorlijnen verbonden dit emplace ment met Tokio voor het vervoer van mensen en materialen. De landzijde was volkomen afgesloten door inge graven wachtposten: de totale kosten worden geschat op 200.000.000 Na de start gingen de ballonnen recht de lucht in totdat zij op een bepaalde hoogte in de oostelijk ge richte luchtstroom kwamen en zo Amerika moesten bereiken. Duizen den moeten er zijn opgelaten, slechts heel enkele kwamen in Amerika te recht, zonder veel schade aan te rich ten. Van Amerikaanse zijde werd nooit enig bericht hierover wereld kundig gemaakt, zodat de Japanners volkomen onkundig bleven van het resultaat hunner proefnemingen, om welke reden zij verdere pogingen om vernielingen te veroorzaken, staakten. 16.650 met f 2.000,—. f 1.000,—: 3.292, 9.344, 10.638, 15.194, 20.257. f 400,—: 4.672, 12.092, f 200,—: 11.173, 13.028, f 100,—: 17.997, 1.970, 16.093, 20.645, 8.690, 9.944, 20.675. 15.952, 13.029, 12.535, 17.577. 13.499. 6.571, 1.027, 10,920, (Van onzen luchtvaartcorrespondent). Zowel in Engeland als in de Ver. Staten worden thans verschillende proeven gehouden met raketten en vliegtuigen, die tot doel hebben grotere snelheden dan het geluid te ontwikelen. Douglas heeft in Amerika van de militaire autori teiten opdracht gekregen voor een prototype, dat hij „skystreak" heeft genoemd. Ook de Northrop, de Lockheed en de Willy» Overland hebben projecten in diverse vor men gereed, om te worden beproefd. De Engelsen zowel als de Ameri kanen werken hier in nauwe samen werking met diverse Duitse technici, die aan de totstandkoming van V 1 en V 2 hebben gewerkt. De Engelse experimenten worden ge durende een half jaar gehouden in de buurt van de Scilly-eilanden, waar een gebied voor dit doel is gereserveerd. De Engelsen zijn er zich ten volle van bewust, dat deze experimenten een sprong in het duister zijn. De practijk heeft nl. uitgewezen, dat windtunnel- proeven niet nauwkeurig uitwijzen, hoe het vliegtuig zich gedraagt tussen 1100 en 1400 km per uur. Men heeft het dan ook raadzaam geacht, de eerste proeven te doen plaats vinden door automatische projectielen, die vanuit een centrale commandopost worden gecontröleerd via een aantal radarzen ders en bestuurd door middel van een automatische piloot. De Amerikanen daarentegen hebben voldoende vrij willigers voor dit hoogst gevaarlijke werk, die bereid zijn, de wetenschap desnoods met het leven te dienen. De Engelsen beschikken eveneens over voldoende vrijwillige testpiloten, maar zij bewaren dit keurcorps liever, totdat men enigszins meer van deze aangele genheid is te weten gekomen. ER VINDT IETS VREEMDS PLAATS.... Het enige, dat met ïekerheid is vast gesteld, ia dat tussen genoemde snel heden Iets vreemds plaats vindt Het vliegtuig, of het projectiel, moet n.1. door de geluidsmuur heen en hiervoor is de juiste aërodynamische verhou ding nog niet gevonden. Eén van En- gelands meest bekende testpiloten, Geoffrey de Havilland, zoon van dien constructeur viel enige tijd geleden als eerste slachtoffer, toen hij met een nieuw type straalvliegtuig veronge lukte. De leider van het Britse weten schappelijke team heeft met nadruk verklaard dat hy het niet verantwoord achtte, om in dit stadium menselijke piloten te gebruiken. IETS OVER DE PROEVEN. Het is wellicht aardig, om hier in het kort te vertellen, op welke wijze de proeven boven de Scilly eilanden plaats vinden. De projectielen worden onder die sluipende, gniepige rheumatische pijnen. Het zjjn de onzuiverheden in het bloed, die u belagen. Wapen u daartegen. Volgt de weldadige Kru- schenkuur. Met Kruschen Salts de heilzame Engelse samenstelling van de zes mineralen zouten die uw gestel nodig heeft in dit klimaat. In dit jaar getijde des te méér. Vraag Kruschen Salts by Uw Apotheker of Drogist. (Ingezonden mededeling) een Mosquito vliegtuig geladen. Zij zien eruit als een geweerkogel en hebben kleine, naar achter gebogen houten vleugels, met metalen randen. De inge bouwde raketinstallatie ontwikkelt on geveer 1800 pk bij een snelheid van ruim 1400 km per uur. In deze cylin- der zijn een aantal instrumenten inge bouwd en diverse kleine radarinstalla- t' es, waardoor de gedragingen van in strumenten en projectielen vanuit de centrale contrólepost kunnen worden gevolgd. De Mosquito laat haar projec tiel op ongeveer 10.000 meter hoogte los. Daarna zet de aandrijving zich ge leidelijk in beweging, op dezelfde wijze als waarop de V I zich voortbewoog. Onmiddellijk nadat het projectiel van de Mosquito los is, duikt de automati sche piloot stijl naar beneden, totdat het 300 meter beneden de Mosquito is. Daarna begint de raketinstallatie te werken. Binnen zeventig seconden tijd is de'maximumsnelheid van 1400 km per uur bereikt, binnen achttien secon den doorboort het projectiel de ge luidsmuur. Daarna is de brandstof ver bruikt, de snelheid vermindert en het projectiel duikt in zee en gaat verlo ren. Door middel van een Gloster M«- teor tracht men het projectiel zo lang mogelijk bij te houden, teneinde de gedragingen op de film vast te leggen. Gedurende de zeventig seconden, waaruit het leven van deze uiterst kostbare projectielen bestaat noteren de mannen der wetenschap de gedra gingen van instrumenten en projectiel zelf. Zo wordt de basis gelegd van een ge heel nieuw soort luchtvaart, waarvan de practische mogelijkheden onbe grensd zouden zijn. In het Indisch Instituut te Am sterdam werd het Nationaal Con gres voor de Geestelijke Volksge zondheid door H. K. H. Prinses Juliana officieel geopend. Bi) haar aankomst aan het Instituut wer den de Prinses door het dochter tje van dr. Querido bloemen aangeboden. In de afgelopen week werd reeds op de Venlose veiling 9700 kg spinazie doorgedraaid, die de minimumprijs van 8 cent per kg niet kon halen en vernietigd moest worden. Deze week wordt te Venlo alleen per dag een »pi- nazie-aanvoer van 120.000—180.000 kg verwacht. Zelfs de afname door fabrieken kan niet voor komen, dat grote hoeveelheden groente zullen doordraaien. Het wegvallen van exportmogelijk heden wreekt zich hier. De Ven lose veilingvereniging was voor 90 pet. op export aangewezen. Een van de zotste dingen in onze zotte wereld is de jarenlange vernie tiging van koffie geweest. Men her innert zich nog wel de praatjes in de kranten van Braziliaanse locomotie ven, die met koffie werden gestookt en van de schepen vol koffie, die de zee opvoeren om.... daar hun lading overboord te werpen. In die jaren bedroeg de wereldproductie 35,1 mil lioen balen koffie per jaar en het ver bruik slechts 24.4 millioen balen. Thans zijn de rollen omgekeerd. Als gevolg van de jarenlange overpro ductie is de koffieverbouw ingekrom pen, zodat deze thans niet meer dan 24 millioen balen produceert. Daar mee is men dus eindelijk gekomen op het peil, waar men tien jaar geleden had moeten zijn, doch intussen is het verbruik gestegen en de behoefte be draagt thans 29 millioen balen per jaar. De Ver. Staten, die op het ogen blik 70 pet. van de wereldproductie afnemen, dronken in 1946 40 pet. meer koffie dan in 1939, terwijl in Groot- Brittannië, Argentinië en Cuba de vraag met 60 pet. is gestegen. Zelfs Brazilië gebruikt een kwart meer dan voor de oorlog. Vandaar dat koffie thans zeer schaars is en dus duur en dat onze huisvrouwen moeten trach ten met een rantsoentje toe te komen, dat meer aan oorlog dan aan vrede doet denken. HILVERSUM I zeeft Nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. AVRO: 8,18 „Ochtend- rhythme. 9,16 Morgenwijding. 9,45 Arbeidsvitaminen. 18,38 Van vrouw tot vrouw. 10,8e Kleutertje luister. 12,00 Vaudeville-orkest. 1,15 Renova-Zeptet 2,80 De vrouw binnen en buiten haar huls. 8,00 Voor ziekan en geaonden. 4,80 u kunt het geloven of niet. 5,oo Keleidoscoop. 5,20 Welk dier? 5,30 „The Skymasters". 6,15 Sportpraatje. 8,30 Ned. Strljkrachten. 7,18 Hadiostrip 7,45 Departementen spreken. 8,05 Met de microfoon bij...,,, 8,15 Om- roep-Kamerorkest. 9,20 Hoorspel. 18,48 Middenstandsproblemen. 11,18 Frans Opera-concert. HILVERSUM n geeft Nieuws om 7, 8, t, 7 en 10,30 uur. KRO: 7,45 Ballet Russe 8,15 Pluk de dag. 9.00 Opera-concerc- platen. NRCV: 10,00 Leger des Heils. 18,15 Morgendlanat. 18,45 Orgelspel. KRO: 11,00 De Zonnebloem. 11,45 Gramo- foon. 12,30 Lunchconcert. 13,56 Zon newijzer. 1,38 Lunchconcert. NCRV: 2,00 Schooljeugd herdenkt Hooft 2,40 Causerie voor de vrouw. 3,00 Uitvoering Trio. 4,00 Bijbellezing. 4,45 Mozart- aonate. 3,08 Musette-orkeet. 5,50 Rijk over Zee. 8,80 All Round-Sextet. 8,45 Folklore. 7,18 Indlë. 7,30 Orkest Herman Fllnck 9,95 Ontspanning na Inspanning. 18,80 Actueel geluid. 10,15 Sonate van Haydn. 10,45 Avondover denking. 11,00 Niouwe Ned. muziek. 11,85 Op vleuglen van de nacht. De lust bekroop hem, dien ouden ijsbeer eens in een hoekje te dryven, maar hij bedacht, dat zijn aanstaande schoonmoeder daarvan in de eerstvol gende dagen waarschijnlijk de min der aangename gevolgen zou onder vinden. Dus offerde hij zich op, maak te opzettelijk enkele blunders, waar door zijn partner in een veel betere positie kwam en gaf, na drie-entwin- tig-zetten, de partij gewonnen. De referendaris verkondigde, glun derend, dat het een heel aardig par tijtje was geweest gelet op 't feit, dat zijn tegenstander blijkbaar nog een beginneling was en gaf Hans een studieboek mee, waarbij hij hem aanbeval, vooral de Siciliaanse partij eens te bestuderen omdat hij Hans daarbij in den beginne een paar lelijke vergissingen had gemaakt „Ik kan u aanraden er mee door te gaan", zei de referendaris bij het af scheid. „U zult er werkelijk enige kijk op krijgen en het zou mij niets ver wonderen, als u binnen afzienbare tijd een behoorlijke partij speelt". Hans bedankte beleefd voor het compliment en voor het boek, dat hij beloofde grondig te zullen te bestu deren en vernam de volgende dag-van mevrouw Hoogvorst, dat haar kamer heer dat wil zeggen haar meneer op kamers had medegedeeld, dat bet jonge mens waarmee haar dochter verloofd was die meneer... eh.„ hoe heet hij ook weer? een behoorlijk verstand had en het best nog eens tot zelfstandig winkelier zou kunnen brengen. Het deed hem denken aan een an der compliment, dat hij, toen hy en kele weken op het kantoor werkte, van zijn oud-chef, den kok Samson had ontvangen. Hij Samson was, naar hij schreef gewend, zijn ondergeschikten, bij het verlaten van hun dienstbe trekking, een getuigschrift te geven, omdat hun dit later een steun bij eventuele sollicitaties zou kunnen zijn en op een folio-vel had hij met grote letters, vol zwierige krullen, het vol gende testimonium afgegeven. AANBEVELING VOOR PLAATSING Den ondergetekende Geeft aan den Heer Hannes van Linschoten een bewijs, daar waar hij die no dig heeft ter overlegging te tonen. Genoemde jonge man is gedu rende zes weken in zijn keuken werkzaam geweest, heeft flinke vorderingen gemaakt en heeft een flinke opvatting op culinair ge bied. Het is daarom, dat ik hem dit getuigschrift heb geschonken, om, waar zulks verlangd, in zijn belang dit over te leggen. Dit ken voor hem één aanbeveling zijn. Zijn yver en wellevendheid te genover zijn meerderen Apriceer ik en ik zal daarom waar men mij in de gelegenheid stelt mee werken Tot zijn bevordering In de Maatschappij. Met hoogachting, J. SAMSON, Chef-kok in „De gouden Tros". Werkzaam geweest in verschei dene landen. P.S. Gedurende zes weken onder mijn toezicht gewerkt. Het was een schitterend getuig schrift en Hans was er erg blij mee ceweest. Hy had er over gedacht, het naar het kantoor van de heren Van der Dusse en Garsthouwer te sturen, maar besloot later, het als curiositeit te be waren en Irma, wie hij het getoond had,' verzekerde, dat zij het later in een lijstje zou zetten en dat het een mooi plaatsje in de huiskamer zou krijgen, zodat de eventuele kinderen zich later altijd aan het voorbeeld van hun plichtsgetrouwen vader kon den spiegelen. Evenwel zover althans wat die kinderen betreft was het nog niet. Het was zelfs de grote vraag wan neer het huwelijk kon worden geslo ten. Bij een huwelijk behoort een huis (je) met een inventaris en daarna minstens één van de echtgenoten, die over vol doende geld kan beschikken om den bakker, den kruidenier, den slager en nog andere huisplagen te betalen en Hans bad definitief verklaard, dat bij nooit een vrouw zou trouwen, die zich niet van alle zakelijke beslommerin gen had vrijgemaakt om zich volko men aan haar huishouden te kunnen geven. Dus zo moest althans juffrouw Ivma Hoogvorst het bekijken zou den zy niet eerder kunnen trouwen dan nadat zij gezamenlijk genoeg ver diend hadden om een bescheiden huis je te meubileren en daarna van de in komsten van den heer des huizes moeten leven, of althans trachten te leven. Dat zou niet meevallen en de luchtkastelen, welke zü bi) haar plot selinge verloving gebouwd had, wa ren bij het zich realiseren van de wer kelijke toestand, dan ook geleidelijk ingekropen tot luchtvilla's. Zij waren meer en meer naar de aarde afgezakt en hadden zich daar ten slotte gema terialiseerd in een huisje in Tuindorp met vóór- en achtertuintje en met kippen en nog later tot een optrekje ergens drie hoog in een van de buitenwijken met een fiets, die langs een katrolletje wordt opgetrok ken, omdat er voor fiets en kinder wagen tegelijk op het smalle over- loopje geen plaats is. Voor al die overpeinzingen was er overdag geen tijd, want het warenhuis gaf de verkoopster» geen salaris voor overdenking van haar toekomst pro blemen, maar uitsluitend om op de clientèle de indruk van zo grote vak kennis, geduld en behulpzaamheid te maken, dat de klanten in alle opzich ten tevreden zouden blijken en de dividenden van de heren aandeelhou ders daardoor van jaar tot jaar zou den stijgen. (wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3