goede wil Hkec&eckht Minister-President twijfelt a der Republiek r J V oorlopige federale regering in Indonesië? )/AN NABIJ EN yERRE VERDEELDHEID IN VOOR-INDIE Nederland verlangt nakoming der voorwaarden FEESTELIJKE REIS woensdag w mei im. DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT 70e jaabgang no. 9520. DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA In de Malino-staten op de goede weg Wie wordt Gouverneur-Generaal Complot tegen Prinses Elisabeth? Kleinere eieren m distributie Dr. Beel CONFLICT in Rotter damse haven 2000 losse havenarbeiders in staking Beulen worden opgehangen 25 jaar Vleeskeuringsdienst ..Inhaleren' V.. Het ideaal aantal J kinderen Hors d'Oeuvre Voortzetting oan de HELDERSCHE COURANT Hoofdredacteur: M. H. B. Uyldert, Rayon redacteuren C. A Dekken eo W. Kok, TABSVXN: Advertenties: M ceot per millimeter. Famtlieberlebton IT eest por m m. Xletoe ad- verten tloe (..JuttertjoT') tot IJS woorden H oost, elk woord meer I cent Abonnementen: per kwartoe. f I.per poet f I 86 Vecder zeide minister Beel o.m.: het voornaamste doel van het door men ambtgenoot van Overzeese Ge biedsdelen en door mij aan Indonesië gebrachte bezoek was ons nader ter plaatse te oriënteren omtrent verschil lende dringende vraagstukken Neder land en Indonesië betreffende, in het bijzondèr omtrent de uitvoering van de basisovereenkomst van Linggadjati. Aan dat doel heeft onze reis in belang rijke mate voldaan. Voorts droegen onze bezoeken aan West-Borneo en Oost-Indonesië, waar bij wij in Pontianak ook vertegen woordigers van Oost-Borneo, Banka, Billiton en Riouw hebben gesproken, ean onze oriëntering bij. Ook waren in dit opzicht onze ontmoetingen met de republikeinse delegatie en in het bij zonder met den minister-president van de republiek, den heer Sjahrir, van waarde. Verder ontvingen wij inlich tingen van vele ingezetenen van on derscheidene landaarden -en werkkring. Gedurende ons bezoek aan Soerabaja vetffcregen wij een indruk van de ar- ÈeSd van zee- en landmacht. IN DE MAMNO-STATEN. WiJ rij" er van overtuigd, dat men in de Malino-staten op de goe de weg is. Hoe gecompliceerd ook de verhoudingen daar mogen zijn en met welke moeilijkheden men daar te kampen moge hebben, toch iu in die staten de samenwerking een feit geworden, en wordt daar op oonstructieve wijze gedacht en gewerkt. Op de schouders van het Nederlands- Indische ambtenarenapparaat en de strijdkrachten rust een zeer zware taak, terwijl op het aanpassingsvermo gen van de Nederlandse en Chinese samenleving in het algemeen een zwa re wissel wordt getrokken. ZES MINISTERS TER BEGROETING. Minister-president Beel en minister Jonkman werden op het platform van Schiphol begroet door een zestal minis ters, t.w. Mr. C. G. W. H. baron van De rep. „Berita Indonesia" schrijft in een hoofdartikel, dat er maar heel weinig kans bestaat, dat de heer Mey- nen, van de A.R.-partij, een voor de Indiërs acceptabele figuur als gou verneur-generaal zal zijn, daar prof. Homme van de K.P.V., die progressie ver is, door de Indiërs botweg wordt geweigerd. Het blad herinnert er voorts aan, dat de figuur van prof. Schermerhorn voor de Indiërs aanvaardbaar is, om dat hij als de personificatie van de progressieve stroming in Nederland wordt gezien, die een vreedzame op lossing van de Indonesische kwestie wenst. Het blad geeft dan de sugges tie, om de commissie-generaal maar te ontbinden en prof. Schermerhorn tot gouverneur-generaal te benoemen, bij wie de leiding zal berusten bij de voortzetting van de besprekingen. Het artikel besluit „de Nederlanders hoeven heus niet ver te zoeken. De benoeming van prof. Schermerhorn tot gouverneur-generaal zal van In donesische zijde gunstig worden ont- voitK* Boetzelaar van Oosterhout, minister van buitenlandse zaken, Dr. Jos. Gie- len, minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, lt.-kol. A. H. J. L. Fievez, minister van oorlog, de heer Neher, minister van openbare werken en wederopbouw, de heer W. Drees, minister van sociale zaken en Prof. Mr. P. Lieftinck, minister van financiën. Voorts was o.m. aanwezig lt.-generaal H. J. Kruis, chef van de generale staf. Kort na aankomst legde minister Beel tegenover de talrijke aanwezige jour nalisten zijn hierboven vermelde ver klaring af. SJAHRIR: WRIJVING OF VREDE! De Indonesische premier Sjahrir voorspelde gisteren tegenover Uni ted Press, dat de volgende twee weken „duidelijk zullen maken of de toekomst wrijving dan wel vre de voor Indonesië in petto houdt". Sjahrir zeide dat hij deze voor spelling baseerde op het vertrek van Beel en Jonkman naar Hol- Volgens den correspondent van de „Milano-Sera" te Genua zou een .lei der van de „Irgoen Zwai Leoemi" verklaard hebben, dat er een complot tegen Prinses Elisabeth van Engeland was gesmeed. De man zou gezegd hebben: „Een machtige organisatie zal een aanval doen op het centrum van Londen, op Buckingham Palace zelf, en pogen Prinses Elisabeth om 't leven te brengen. Kroonprinses Elizabeth van Enge land onderhoudt zich minzaam met een der jeugdige patientjes van het Koningin Elizabeth kin derziekenhuis in het East End te Londen, tijdens een bezoek, dat zij er dezer dagen bracht. Enige tijd zijn de kleinere eieren niet in distributie gebracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitslui tend eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans zal men ook weer met eieren van de lagere klassen ge noegen moeten nemen, aldus meldt de afdeling voorlichting van 't Minis terie van Landbouw, Visserij en Voe&elvoQFzieQing. „AAN DEZE TWIJFEL DIENT EEN EINDE TE KOMEN land voor het voeren van bespre kingen. „Wij zijn hoopvol over hetgeen de ministers in Holland zullen ver tellen. Zjj hebben hier zelf de moeilijkheden gezien. Wij hopen, dat zij practische voorstellen voor de schikking van het Indonesische probleem zullen opstellen." Over de aanleiding tot het con flict in de Rotterdamse haven, waarbij thans ruim 2000 losse ha venarbeiders betrokken heten te zijn, deelt het bestuur van de Scheepvaartvereniging-Zuid mede, dat op tweede Pinksterdag onge veer 300 arbeiders moesten wer ken, zulks volkomen in overeen stemming met de door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeu- de loon- en arbeidsvoorwaarden. De arbeiders zijn voor dit werk op gekomen, doch zo gaat de uiteen zetting van de S.V.Z. verder door het E.V.C.-bestuur hiervan tegengehou den. De arbeiders, die op tweede Pink sterdag dit werk geweigerd hebben, zijn gisteren niet in de gelegenheid gesteld aan het werk te gaan. Hierop heeft de E.V.C. een staking geprocla meerd met als eis, dat deze mannen ongestraft zullen blijven. De E.V.C. heeft gistermiddag in de grote zaal van „Odeon" vergaderd en het standpunt verdedigd. Er werd be sloten nog niet aan het werk te gaan, maar schriftelijk een onderhoud bij de S.V.Z. aan te vragen. Uit betrouwbare bron verneemt Reu ter, dat Nederlandse autoriteiten aan vertegenwoordigers van de republiek Indonesia een voorstel hebben over handigd, dat kan leiden tot de instel ling van een voorlopige federale rege ring voor geheel Indonesië. Men verwacht, dat de beslissing in zake aanvaarden of verwerpen van het voorstel aanstaande Zondag vait, wan neer het Indonesische kabinet vergadert Sommigen nemen aan, dat de betrok ken voorlopige regering bevoegdheid zou krijgen om handelend op te treden in kwesties met het buitenland van financiële en economische aard. Voorts neemt men aan, dat de voor lopige regering vertegenwoordigers zou bevatten van de staten Oost-Indonesië en Borneo en van de Indonesische ra- publiek. In de Kort Heiligerskazerne te Ber gen op Zoom is nekkramp geconsta teerd, zodat de militairen met verlof daar Dinsdag niet behoefden terug te keren. Maandagmiddag is op de Merwede onder Sliedrecht een kano omgeslagen; één der inzittenden wist zich te redden, doch de 17-jarige Rijn- hardt uit Dordrecht is verdronken. Bijna anderhalve maand vroeger dan verleden jaar is, sinds 1 Januari, het 2000ste schip in de Rotterdamse haven binnengelopen. De K.L.M.-vlieger Iwan Smirnoff, die, zoals gemeld, he den 25 jaar in K.L.M.-dienst is, heeft er de voorkeur aan gegeven, deze dag zon der uiterlijk feestvertoon te gedenken, wegens ziekte van zijn echtgenote. Maandag is onder de havenarbeiders te Rotterdam op een tweetal schepen een staking uitgebroken, welke zich gister morgen heeft uitgebreid tot een groot deel van het aantal losse arbeiders. Kleine oorzaken, hebben vaak grote ge volgen. De 20-jarige monteur J. W. Kalse viel in de keuken met zijn ach terhoofd op de aanrecht en overleed kort daarop. Een bericht, dat den Ned. voetbalenthousiasten tot troost zal zijn. Te Lissabon verloor Portugal voor 60.000 toeschouwers van een Engels elf tal met 100. Volgens een Rus sisch bericht zouden de V.S. hun troe pen uit Frankrijk terugtrekken in ruil voor het recht van doortocht voor Ame rikaanse troepen door Frankrijk naar de Amerikaanse zone van Duitsland. De Turkse regering heeft een Amerikaanse mij. gemachtigd onder toe zicht van Turkse autoriteiten nasporin gen te verrichten naar eventuele olie vindplaatsen. De volken van Indië zijn ontwaakt en trachten thans zelfstandig en, xo veel als mogelijk is ontheven van Europees gezag, orde te stellen op hun zaak. Zij worden daarbij echte» be lemmerd door onderlinge verdeeldheid welke zowel een politiek als 'n gods dienstig karakter draagt. Wij weten uit eigen ervaring wat dit te beteke nen heeft. Ondanks het accoord ven Linggadjati. dat in een Unie van zelf standig bestuurde staten voorziet, rijn er moeilijkheden over de machtsposi tie der Republiek Indonesië, over het gebied dat haar regering beetrist en over de positie van minderheden bin nen dit gebied. De actie der Soenda- nezen heeft dit nog onlangs duidelijk in het licht gesteld. In Achter Indië heeft Frankrijk zich genoopt gezien tot een gewapende actie in het gebied van Vietnam. En in Voor-Indië staan Mo hammedanen en Hindoes vijandig te genover eikaar. De regering te Lon den doet, sinds rij het besiuK heeft genomen om zich in Juni van het vol gend jaar, zo niet eerder, uit Brits Indië terug te trekken, al het moge lijke om de moeilijkheden tussen bei de partijen tot een vreedzame oplos sing te brengen. Een burgeroorlog in Indië zou zeker voor de gehele we reld bedenkelijke gevolgen hebben; voor Engejand, ook al trekt het de handen van Indië af, in de eerste plaats. Geen Britse negermg kan het tegenover het eigen volk en tegenover de wereld verantwoorden als rij het sinds eeuwen door Engeland beheerste en bestuurde land in een chaos achter laat. Het is een gelukkig verschijnsel dat ook de Indische Congres-partij zich bewust is van haar verantwoordelijk heid en voor de gevolgen van een ge wapend conflict huiverig blijkt te zijn. Sinds enige tijd legt zij tegenover de Moslims grotere verzoeningsgezindheid aan de dag. Er is voorlopig overeen stemming bereikt over de vorming van de afzonderlijke Mohammedaanse staat Pakistan, die onder zelfstandig bewind van de Moslim Liga komen zal. De Britse onderkoning, burggraaf Mount- batten, is dezer dagen met een ont werp voor dit plen te Londen aan gekomen en het schijnt levensvatbaar te zijn. Hetgeen voor de Britse rege ring zeker een grote geruststelling is. Er blijven evenwel nog tal van pro blemen. Ten eerste zal het niet een voudig zijn de grenzen van deze nieuwe staat nauwkeurig vast te stellen, en zo, dat deze beide partijen ten volle kun nen bevredigen. Ten tweede ts er het altijd gevaarlijke probleem der mih- derheden. Daarover weet men in Euro pa mee te praten. Daar heeft gekwetst nationaliteitsgevoel der minderheden de jongste oorlogen uitgelokt. Minderhe den, of dit nu Duitsers fn Tsjechisch Sudetenland en Polen, Zuidslaven in Oostenrijks Bosnië dan wel Hindoes in een Mohammedaans Pakistan zijn, voe len zich spoedig door de meerderheid onderdrukt en vormen dan een bron van nationalistische opstandigheid en van verzet. Er wordt dan ook reeds overleg ge pleegd over een mogelijke onderver deling van dit kortelings ontworpen Pakistan, maar eenvoudig blijkt de op lossing van dit probleem niet, daar Pakistan bij een dergelijke onderver deling niet slechts een rijk industrie gebied maar ook de belangrijke ha venstad Calcutta zou moeten prijsge ven, een concessie waartoe de Mos lims, zoals zich begrijpen laat, moeilijk te bewegen zijn. Intussen, de leiders der Indische par tijen zullen moeten kiezen of delen, en zij hebben niet veel keus. Zij zullen spoedig een besluit moeten nemen, ook ten einde paal en peFk te stellen aan de bloedige onlusten welke in vele gebieden uitgebroken zijn en de sfeer uitermate vertroebelen. Oosterse vol ken laten zich veelal minder door rede dan door hartstochten leiden en harts tocht is niet het middel om gemakke lijk tot overleg en overeenstemming Ie komen. U. OPNIEUW STIJGING VAN TEMPERATUUR. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Opnieuw sterke stijging van temperatuur, echter geleidelijk weer wat toenemende bewolking met later vorming van versprei de buien met kans op onweer. Meest matige wind hoofdzake lijk tussen oost en zuid. NIEUWE VOORZITTER OOSTINDO- NESISCHE PARLEMENT Gisteren heeft het Oostindcnesiscbe Parlement een motie van afkeuring voor het beleid van den voorzitter. Mr Tadjoeddin Noor, aangenomen en als voorzitter Moh Kaharoedin, sultan van Soembawa, gekozen. BUBXAU: Koningstraat 7S-M Den Beider Telefoon 3X45 Giro 44X041 DIT.: 1. Btjlsma Bü de aankomst in Nederland van de ministers Beel en Jonkman heeft de minister-president een verklaring afgelegd, waarin hij o.m. zeide: „Wij betreuren het, dat wjj t. a. v. de houding van de republiek met be trekking tot de uitvoering van Linggadjati een onbevredigende stand van saken hebben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons bezoek aan Makassar en in antwoord op de eritiek, door president Soekawati uitgebracht op woorden „en daden der republiek, heb ik rnjj dan ook genoopt gevoeld ernstige twijfel uit te spre ken over de bereidheid tot samenwerking van de republiek met de andere gedeelten van Indonesië en Nederland. Aan deze twijfel moet ten spoedig ste een einde komen. Te dien einde is dezer dagen door de commissie- generaal aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd, welke niet alleen economisch en financieel, maar o.m. ook staatkundig van karakter is. Hierin is nl. verdere vorm gegeven aan de federatieve opzet, in het accoord van Linggadjati belichaamd. In deze nota wordt de nakoming van de hierin in overeenstemming met het accoord van Linggadjati gestelde voorwaarden over de gehele linie voorgesteld en verlangd. Over de inhoud van deze nota zullen zo spoedig mogelijk mededelingen worden gedaan. Wie in de huidige omstandigheden de geschiktste personen rijn om in de hoogste functies aan de oplossing van deze vraagstukken mede te werken, heeft destijds gelijk vóór de aanvang van deze reis zeeds bekend werd gemaakt een punt van bespreking uitgemaakt. Hierover hebben wij in dit stadium zonder voorafgaand overleg met onze ambtsgenoten niets mede te delen. Gisteren is men in de gevangenis te Landsberg begonnen met de tenuitvoer legging van de doodvonnissen tegen 49 beambten en bewakers van het concen tratiekamp Mauthausen. Later werd bekend gemaakt, dat 22 veroordeelden werden geëxecuteerd. Heden zou een begin worden ge maakt met het ophangen van de 27 overigen, onder wie zich de belangrijk ste figuren bevinden. Op 1 Juni a.s. bestaat de vlees- keuringswet 25 jaar. In verband hier mede zal de heer E. J. A. Quaedvlieg op 3 Juni a.s. om 19.45 over Hilv. I een herdenkingsrede houden. - Het gebeurde in Barneveld. Een vrouw had spelenderwijs de halve sigarettenkaart van haar man tus sen de tanden genomen en keek hem uitdagend aan. De echtge noot, die zijn kostbaar bezit weer gaarne in zijn bezit wilde hebben, trachtte dit machtig te worden. Een onschuldig stoeipartijtje volg de. De vrouw verweerde zich dap per.... lachte.... zwaaide met haar armen.... totdat plots alles verstomde. Men zag een benauwd vrouwengezicht, geslik, gevolgd door wat gehoest, maar dan eerst wat zenuwachtig, een onbedaarlijk gelach. Wat was het geval? In het heetst vap het gevecht had zij de kaart doorgeslikt. Of de man lachte, vertelt de geschiedenis niet. Het Franse instituut voor opinie onderzoek heeft de resultaten bekend gemaakt van een onderzoek, dat tege lijkertijd in de V.S., Canada, Enge land, Frankrijk en Nederland werd gehouden. De vraag luidde: wat is volgens uw mening het ideale aantal kinderen voor een gezin? Wat Nederland betreft werd als volgt geantwoord: 1 kind 2 procent, 2 kinderen 21 procent, 3 28 procent, 4 23 procent, 5 10 procent, 6 11 pro cent. 2 Procent had geen mening. 3 pro cent wilde in het geheel geen kinde ren. In de V.S. wilde het grootste aantal personen vier kinderen, in Engeland twee, in Canada vier en in Frankrijk drie kinderen. De voetbalwedstrijd FrankrijkNederland. De Franse doelverdediger Da Rui, die een onoverkomelijk struikelblok voor de Nederlandse aanvallers bleek, in duel met Drager. „Ik kan het niet helpen dat ik er zo over denk", zei mijn vriend Forens, „maar ik vind reizen op feestdagen, en vooral op de voorafgaande Zaterdag, een genot. Zo langzamerhand ken ik op mijn traject alle gezichten, èn het karakter der conversatie. Een en ander is, eerlijk gezegd, vrij saai. De da mes en heren, nauwelijks uitgeslapen op de heenreis en op de terugreis ver moeid van de dagtaak, geeuwen en roken; de dames lezen een roman uit de leesbibliotheek, de heren een krant. „Maar vlak voor en op de feestdagen is de bevolking der treincomparti menten rijk geschakeerd en uitheems. Het begint al op de perrons, die vol ler zijn dan ooit. Hele gezinnen met zuigelingen óp, parapluies ónder en de meest zonderlinge bagage aan de arm, verdringen zich," haasten zich, vaak volkomen nodeloos, want meestal is er plaats en tijd genoeg. Dan ne men zij plaats in de coupé's en dat gaat niet zo zonder debat. Er ontspint zich een levendige gedachtewisseling over het voordeel van vooruit- of ach teruit-rijden en of Jantje dan wel Miesje bij het raampje zitten mag. Als de gezinnen dan eindelijk gezeten zijn, de ouders rood van agitatie en nog hij gend van de haast, worden broodjes of versnaperingen, sigaren en sigaretten verdeeld, en men krijgt, als belangeloos reisgezel te horen hoeveel moeite het heeft gekost de trein te halen en vader of oudste zoon krijgt opdracht om bij dit of dat tussenstation uit het raampje te hangen ten einde daar wachtende familieleden op te vangen en binnen te loodsen in hetzelfde, overigens reeds volledig bezette compartiment. Volledig bezet, maar ieder een is inschikkelijk en schikt in omdat hij er schik in heeft. „Er hangt in de volle coupé's een stemming van opwinding, van feestroes en van moederlijke zorgelijkheid welke zich niet slechts beperkt tot de roerige kinderen maar zich ook over de ouderen uitstrekt. Vader wordt beknord omdat hij as morst op zijn beste pak en Jantje omdat hij „die meneer" dat ben ik per ongeluk tegen de schenen heeft geschopt. Als de conducteur komt controleren rijn de kaartjes altijd ergens anders dan waar zij zenuwachtig worden gezocht en de goede man wordt uit gehoord over allerlei aansluitingen en uren van aankomst, waaromtrent hij natuurlijk even weinig weet als zijn passagiers. „Ik zal het voor u nazien," zegt hij geruststellend, maar hij vergeet het onmiddellijk en zijn passagiers vergeten het ook. „Zeker, zulk gezelschap is vermoeiend en druk; maar het lééft; het leeft in de verwachting van het naderende feest en het beseft niet eens dat die verwachting al in vervulling is gegaan en dat het feest reeds op volle toeren draait. En als ik, bij aankomst uit de beklemming van het overvolle compartiment ben geraakt, heb ook ik tenminste iets beleefd en ik voel mij innerlijk verkwikt door dit medeleven met een gemeenschap die mij hartelijk opgenomen heeft. Feest- en vacantiedagen, de momenten, door gebracht op overvolle perrons en in stikvolle spoorweg-coupé's, maken mij tot mens onder de mensen en verstikken in mij den individualist. En dat is eigenlijk een heerlijk gevoel. Want ik ben een feestganger geworden ook al wacht mij verder geen feest; ik ben iets meer dan een nuchter-zakelijke forens." KREEFT

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1