HENK MEBIUS Een glorieus oorlogsfeest Langs de velden Stad en Omgeving. RECLAME-BUREAU Het circus komt Mooi succes voor „De Ootimisten" Grote jeugdsamenkomst Er lagen nog 15 landmijnen! „Tjerk Hiddesz' naar „de Oost' vertrokken Brits vlootbezoek aan Nederland Jeugdtournooi ,,'t Gooi Bureerliike Stand enige atelier ter plaatse met een Schilders vakdiploma. VAN LIMB. STIRUMSTRAAT 10. Blaffende honden bijten niet. Zeg het met bloempotten Verkeerde namen Dodelijk ongeval bij Koedijk Philips te Soerabaja B.K.C. behaalt 51 overwinning op Ahrends Jaarvergadering V.A.R.A. Herinneringen aan de roemrijke verovering van Madagascar Zondagavond Mikkenie-Strassburger bezoekt Den Helder Het bekende grote Nederlandse cir cus Mikkenie-Strassburger zal dit sei- «oen op zijn tournée door ons land ook een bejoek brengen aan Den Helder, en bier van 12 tot 15 Juni een serie voor stellingen geven. Het circus zal zijn ten ten opslaan nabij de H. A. Lorenzstraat. Voor het laatst bezocht dit beroemde circus onze stad in 1928. Nadien heeft het door omstandigheden Den Helder rooit in zijn tournée kunnen opnemen. Menigeen zal zich echter dat bezoek in 1928 in de dagen van de „Olympiade" nog kunnen herinneren, toen Strass- fcurger opgesteld was bij de watertoren. Het circus bezit thans nagenoeg hon derd paarden, waarmede Karei Strass burger de eigenaar is van de grootste stal die thans op circusgebied in ons we relddeel wordt aangetroffen. Er zijn twaalf beroemde Friese hengsten bij, die internationaal bekend zijn, zes Yeeuwse hengsten en Gelderlanders, en vele buitenlandse paardenrassen. Maar behalve het prachtige paardenbezit vin den we nog de voor-oorlogse menagerie, met tijgers, olifanten, beren, kamelen, dromedarissen en apen. Alleen deze col lectie dieren maakt het reeds de moeite waard, het circus te bezoeken. Het programma, dat Strassburger zal brengen, is vakkundig samengesteld. We vinden er behalve goede Nederland se acrobatie, een Frans vliegende-trape zenummer, Vlaamse clowns en vele an dere nummers van internationaal ni veau. Vlot circusmuziek. een goede re gie en een prima belichting zorg«*n er voor. dat de voorstelling een tyoische circussfeer heeft Den Helder en omgeving staat dus een evenement op ontspanningsgebied te wachten. Het circus blijft maar vier da gen en gaat dan weer verder naar het Zuiden van de provincie. Zonder twijfel 2al de belangstelling voor Mikkenie- Srtassburger heel groot zijn, vooral ook omdat Den Helder sedert zoveel jaren geen groot wereldcircus op bezoek heeft gehad. Optreden voor de radio. Zoals men zich wellicht zal herinne ren, heeft de VARA vorig jaar Septem ber oproepingen gedaan, waarbij ama teurs op elk terrein uitgenodigd wer den om in speciale uitzendingen voor de radio te verschijnen. Ook ons Helderse amateur-dansorkest „De Optimisten" schreef daarop in. met als gevolg dat het op Zondag 18 Mei j.L voor een auditie moest komen in het „Gulden Vlies" te Alkmaar. En...., het oordeel van de commissie was gunstig, want gisteren ontvingen „De Optimisten" uit Hilversum de uit nodiging om in een uitzending onder de titel „Amateurs zetten hun beste been tje voor" in één van de studio's mede te werken. Hierbij zal publiek aanwe zig zijn. De juiste datum is nog niet bekend, maar wij willen toch vast even dit succesje vermelden. Wij komen op dit optreden nader terug. „Youth for Christ", Woens dagavond In de Bethelkerk. Het mag een gelukkige omstandig heid worden genoemd, dat het Ameri kaanse team van de „Youth for Christ" op zün tournée door ons land een avond gevonden heeft om naar Den Helder te komen. In Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Groningen, kortom over al waar zü kwamen, spraken en zongen zij voor stampvolle zalen. De grootste samenkomst werd on langs in de Verenigde Staten gehouden, waar zeventig duizend jongens en meisjes bijeen waren. De „Youth for Christ" spreekt naar het hart van onze na-oorlogse jeugd met .zijn nood, zijn twijfel, zijn desillusie, zijn bitterheid. Het heeft maar één doel: de jeugd te grepen in haar zedelijke en geestelijke nood, de jeugd te leiden in een andere wereld, en haar te brengen de bood schap van God. De enscenering geschiedt op Ame rikaanse wijze met marimba en liede ren. Sydney Wilson treedt op als ver taler. Wie Woensdagavond bijtijds de bijeenkomst begint om acht uur in de Bethelkerk, Julianapark, komt, krijgt een zitplaats. De rest zal met een staanplaats genoegen moeten nemen! Het ongeval dat kort geleden op de Lange Vliet plaats vond, toen een vrachtauto op een landmijn reed, was voor de politionele autoriteiten aan leiding om zich in verbinding te stel len met de M.O.D. te Leiden en een grondig onderzoek ter plaatse te vra gen. De mannen van de M.O.D. vonden in de bermen van de weg langs de Lange Vliet ter hoogte van het voor malige tankkanaal niet minder dan vijftien landmijnen, die alle nog in uit stekende staat verkeerden. Het is een wonder te noemen, dat er niet meer ongelukken zijn gebeurd. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Zo zullen bijvoorbeeld ook de bermen van de Ryksweg worden nagekeken. HELMBRAND Zaterdag moesten politie en brand weer uitrukken om een helmbrand te blussen in de Donkere Duinen achter fort Kijkduin. Waarschijnlijk waren wandelaars onvoorzichtig geweest met vuur. een onvoorzichtigheid, die het verbranden van vijfhonderd vierkante meter duinbeplanting tengevolge had. Gistermiddag vertrok uit de Amster damse haven Hr.M.'s torpedoboot jager „Tjerk Hiddesz" onder commando van de kapt-luit ter zee J. Hendriks. Het schip zal in Indonesië patrouilledien sten verrichten. Bij de afvaart waren aanwezig schout bij nacht J. J. L. Willinge, com mandant zeemacht Nederland, en. na mens prins Bernhard in diens functie van inspecteur-generaal der marine, de kapt.-luit ter zee T. baron van Till. De Tjerk Hiddesz is een zusterschip van de „Jan van Galen" en werd in 1942 in Engeland gebouwd. Het oor logsschip had een zeer actief aandeel in dé evacuatie der Nederlandse gue- rillastrijders op Timor in 1943. De torpedobootjager is ruim een half jaar in revisie geweest bij Werkspoor te Amsterdam. Eenheden van de Britse vloot zullen de eerstkomende weken bezoeken brengen aan Belgische en Nederlandse havens. De kruiser „Sirius" zal op 5 Juni Antwerpen en op 11 Juni Amsterdam bezoeken. De torpedojagers „Dunkirk" en de „Myngs" zullen zich op II Juni naar Rotterdam begeven. „Helderi'-junloren spelen mee Aan het Gooise jeugdtournool, waarvoor 16 verenigingen waren uit genodigd, nam ook het juniorenelftal van „Helder" deel. Ondanks de ge weldige hitte hebben de jongens zich kranig gehouden. Alvorens de wedstrüden een aan vang namen, heette de voorzitter der jeugdcommissie van ,,'t Gooi", de heer Haverkamp, alle deelnemers hartelijk welkom en hij sprak de wens uit, dat door dit grote landeiyke tournooi de vriendschapsbanden tussen de jeugd weer verstevigd zouden worden. Ver volgens had de vlaggenparade plaats. Onder het spelen van het Wilhelmus werden door de aanvoerders der di- werse clubs hun clubvlag aan de mast der" was tegen 't Gooi, welk elftal in gehesen. De eerste wedstrijd van „Hel de competitie kampioen van haar af- Nadat 't Gooi de leiding had geno deling was geworden, men, wist Helder in de 2e helft de stand weer gelijk te maken (11), waarmede ook het einde kwam. De „Helder"-junioren speelden een goede wedstrijd en met frisse moed werd meteen de strijd aangebonden tegen Achilles. De wedstrijd bracht vodr de Helder- spelers een verdiende 31 overwin ning. Deze wedstrijd was ook van goed gehalte en onze junioren hebben goed gevoetbald, ondanks de geweldige hit te. De 3e wedstrijd bracht Helder tegen Enschede. Hoewel Helder direct na de aftrap de leiding nam, wist Enschede door een fout in de achterhoede gelijk te maken en spoedig daarop de leiding te nemen. Toen bleek het dat zü over meer uithoudingsvermogen beschikte dan Helder en zü voerde de stand op tot 41 en bereikte toen de demi-fi nale, welke a.s. Zondag gehouden wordt. Al hebben de „Helder"-junio ren deze finale dan niet bereikt, zü hebben getoond waardig te zijn aan zo'n tournooi deel te nemen. Jongens van „Helder", jullie hebt de eer van je vereniging daar in Hilversum hoog gehouden en wij spreken de wens uit, dat ook volgend jaar Helder weer tot de deelnemers moge behoren. UIT HET POLITIERAPPORT Bü de politie werd aangifte gedaan van het stukrijden van de glazen man tel der lantaarn, staande bij de steiger van de Texelse boot. Een onderzoek wordt ingesteld. Een bewoonster van de Hertzog straat féeft aangifte gedaan, dat 's nachts van haar erf twee badhanddoe ken en een badpak van de drooglijn waren ontvreemd. Enkele personen werden bekeurd, omdat zü kinderen boven de tienjarige leeftijd op de bagagedrager van hun rijwiel vervoerden. Een hotelhouder heeft aangifte ge daan, dat in zün zaak een prismakijker was verdwenen. Bevallen: B. M. v. d. AkkerLa- tenstein, d. M. PlankenKraan, d. E. Grootvan Beek, d, H. Otter vanger—Boxs, z. H. G. Slikker—Wal- ters, d. H. M. Bakkervan Andel, d. E. E. G. de VliegerJagtenberg, d M. A. M. AndriessenDas, d. G. M. VeldmanWigbout, d. J. StammesKiers, z. A. de Beursde Haas, d. E.PlanjeVerkade, d. G. LebbeGerritse, z. A. Dijkshoorn de Boer, z. A. StaalDoolaard, z. J. van EijkKroon, d. W. BotStam, d. J. WelleOosterloo, d. M. C. Dekkervan Straalen, z. B. W. SwartTompot, z. A. C. Wentel Faas, d. R. J. HeijblokTimmerman, d. F. CarleburBeen, z. W A. D. BoonBeemsterboer, z. M. Stam var Straaten, z. Ondertrouwd: C. C. F. Kouwen- hoven en J. L. Schooneman. J. Has- seijbach en H. Bakker. J. Pronk en R. Groosman. E. Kuiper en J. Veen- stra. Getrouwd: J. C. Dirksen en M. Koeten. C. v. d. Herik en M. Smith. J. W. de Waard en M. S. Sons. J. G van Os en A. C. Verbeeck. C. Boer en A. Bakker. H. G, Schuüten A Kos. Overleden: A. J. Visser, v., 44 jaar. D. van den Berg. m„ 67 jaar. A. F. Versluis, v., 4 maanden. A. Lub, v., 87 jaar. Na afloop van de voetbalwedstrüd V.U.C.Unitas, welke door V.U.C. met 1t werd gewonnen, waardoor deze club het kampioenschap in haar afde ling behaalde, werden Jan Holleman en Bob Stam op de schouders der enthousiaste V.U.C.-aanhangers naar de kleedkamer gedragen. Wetenschappelijk is vastgesteld, dat blaffende honden niet büten. althans niet op het moment dat ze blaffen. In de Goudsbloemstraat leeft een blaffend ondier, dat op geluidloze momenten beslist gevaarlük is voor mens en beest. De politie heeft er zorg voor gedragen, dat het gedierte voortaan gemuilkorfd langs 's Heren wegen g gaat. Een andere Goudsbloemstraatse kef fer is in het geheel niet gevaarlijk. Het beest heeft echter de lieflijke ge woonte om juist dan een vervaarlijk gekef aan te heffen, wanneer deszelfs omwonenden eindelük en te langen leste in slaap zün gevallen. De warm te zorgt wel dat zelfs de slaap des rechtvaardigen geen grote diepte heeft, zodat weldra de gehele buurt met wüdopen ogen en oren in de tropen nacht mag liggen luisteren naar het honds concert, waarbij zich allengs- kens hanengekraai en kippengetok voegen. Wellicht draagt het lieve dier geen hondepenning, zodat het zich speciaal 's nachts een beetje bedreigd, verlaten en ongerust voelt. Nog een andere lieve hond, die mis schien niet blaft, maar wel büt, is woonachtig in Huisduinen. Het dier heeft zich wel zeer verdienstelijk ge maakt door drie kippen dood te bij ten. Wanneer het zo doorgaat, raken de Helderse honden hun goede naam kwijt. Ze moeten het zelf maar weten. Een huis in de Tweede Vroonstraat werd kort geleden betrokken door een moeder met haar twee kinderen, jon getjes van drie en vijf jaar oud. 's Avonds bleek moeder wel eens de deur uit te gaan en dan de kinderen onverzorgd achter te laten. De kinde ren maakten van de gelegenheid ge bruik om de bloemetjes buiten te zet ten. Bij gebrek aan bloemetjes bleken ze genoegen te nemen met bloempot ten, die ze uit het zolderraam op de straat keilden, zodoende de kostbare levens van argeloze voorbijgangers be lagend. De voorraad bloempotten schijnt thans uitgeput te zijn en ook zal moeder op haar kinderen passen, zodat men 's avonds weer zonder le vensgevaar door de Tweede Vroon straat kan wandelen. Doordat het verslag van R. J. Clee uit Akersloot voor het Bijz. Gerechts hof J.L Zaterdag door een misver stand ongecorrigeerd in de courant is verschenen, zijn enkele hierin voor komende persoonsnamen deerlijk ver minkt. Er was in dit verslag sprake van dr. Boulogne, wat natuurlijk dr. Belonje moet zijn; in plaats van dr. Groeneveld leze men dr. Hoeneveld en ten slotte is de naam van prof. Klaas Bettink uiteraard Baas Bek king. Voor de naam De Klopper leze men De Glopper. Elven vóór middernacht heeft zich gisteravond ter hoogte, van de vlot brug te Koedijk op de grote verkeers weg langs het kanaal een zeer ernstig ongeval voorgedaan. Op dat moment kwamen uit de richting Den Helder een motor en een motor met zijspan. De motor was de fect en was daarom op sleeptouw ge nomen. Op 't punt waar de rails van de tram naar Bergen de weg kruisen werd de berijder van de motor door een niet precies bekende omstandig heid van het zadel geslingerd. Hij kwam daarbij met grote vaart met 't hoofd tegen een verkeerspaaltje te recht en bloedde hevig. EStkele minu ten na het ongeval was dokter J. H. den Hartogh uit Koedijk ter plaatse van het ongeval gearriveerd. Hij con stateerde, dat de dood vrijwel direct moet zijn ingetreden tengevolge van een schedelbasisfractuur. Het slachtoffer is de heer W. Zand bergen uit Amsterdam. Te Soerabaja is een radiofabriek voor het produceren van kleine radio's gereed gekomen. Het fiat van de auto riteiten voor de basis, waarop het toe stel kan worden verkocht, is juist ont vangen en thans wordt dan ook met grote spoed aan de uitzending der be nodigde materialen, gereedschappen en grondstoffen gewerkt, terwijl in Soera baja vele voorbereidingen worden ge troffen om binnen de kortst mogelijke tüd te kunnen starten. Het merendeel der aanwezigen op supporters, die waren meegetrokken, het Ahrends terrein bestond uit B.K.C.- om hun favorieten in hun strijd aan te vuren. Zelfs de oud-voorzitter van B.K.C., de heer C. Kaan, was met 2 bossen theerozen naar het Ahrends- veld getogen, om daar de beide brui degoms van de ploeg, namelük H. Paardekooper en M. v. Teulingen Jzn, te complimenteren met hun voorgeno men huweiyk (met de stille wens van uw verslaggever, dat daaruit nog vele B.K.C.-ers geboren mogen worden). De voorzitter van Ahrends opende de bloementoevloed, onder aanbieding van een mooie bouquet aan Paardekooper, als gelukwens met het door B.K.C. be haalde kampioenschap. B.K.C. wint de toss en Ahrends geeft de eerste aftrap, welke 'uitloopt op een ongevaarlijke aanval, die door de B-backs grondig wordt weggewerkt. Na enige minuten verkenning, wordt het B.K.C.-overwicht merkbaar, een overwicht dat zich uit in een doelpunt als Jb. van Wees na een prima voorzet Buning, die komt toestormen. de ge legenheid geeft, B.K.C. de leiding te geven. Het spel wordt voornamelijk op de A-helft gespeeld en als eep van de A-backs niet in staat is een toege speelde bal voldoende weg te werken, neemt Jb. van Wees handig de ge legenheid waar om voor de tweede maal te scoren en de voorsprong van B.K.C. iets veiliger te stellen. Als na pl.m. een half uur spelpn een van de A-backs, die soms grove fouten siaak- te, de bal met de hand uit het doel slaat is het voor A. Tiel een kleinig heid om thans voor de derde maal een gat in het A-doel te maken en zijn club thans een morele steun van een 30 voorsprong te geven, hetgeen met de heersende hitte uitstekend van pas kwam. Jn. van Wees, die bekend is om zijn handigheidjes, demonstreerde zelfs in Amsterdam zijn kundigheden, door ge heel alleen een paar A-spelers te om zeilen en in zijn eentje het 4e doel punt te scoren. Nog was de doelpuntenregen niet gestuit, toen Buning voor de tweede maal de hem op een schaaltje gegeven kans benutte en het 5e doelpunt langs de thans enigszins ontmoedigde A- keeper heen joeg. Na een op en neergaand spel, waar in Ahrends een paar ongevaarlijke aanvallen op het B-doel ondernam, komt de rust, die 22 kletsnatte spelers in de kleedkamers gelegenheid gaf, een beetje op verhaal te komen. Na de rust zien wij niet het spel van voorheen. Ahrends vertoont echter meer productief spel dan voor de rust en weet zelfs een tegenpunt te scoren, hetgeen hun wel toekwam. Het was duidelijk, dat B.K.C. het thans niet meer zo ernstig opnam als voor de rust, logischerwijze behoefde men zich niet meer zo te laten gaan. Toch wer den er nog aanvallen op het A-doel ondernomen, enige malen sneed B.K.C.'s voorhoede als koek door de A-verdediging heen, zonder echter tot tastbare resultaten te kunnen komen. Als dan eindelijk scheidsrechter Spanjert, die zeer correct leidde, voor de laatste maal fluit, is het een moe doch overgelukkig B.K.C., dat zege vierde. Het tweede completeerde zün com petitie met een 52 overwinning op Winkel 3 en bracht het aantal scores in deze competitie in totaal op 104, een zeer respectabel aantal. Hieruit blijkt wel enigszins, dat het tweede in haar afdeling niet op haar plaats is. Door enige ziektegevallen werden een paar wedstrijden verloren, welke wedstrij den in de returnmatches alle echter met daverende cijfers gewonnen wer den. Vrijdag en Zaterdag vergaderde te Hilversum de Verenigingsraad van de VARA. Behandeld en goedgekeurd werden, o.a.: het jaarverslag, het om- roeprapport en het omroepschema. Als nieuwe hoofdbestuursleden werden gekozen de heren N. Tj. Swierstra te Hoorn en H. M. v. d. Velde te Den Haag. Het hoofdbestuur is thans als volgt samengesteld: K. de Jonge (Am sterdam) voorzitter, J. Broeksz (Hil versum) secretaris, J. W. Lebon (Hil versum) secretaris-penningmeester, G. Bernard (Rotterdam), S. Dost (Deven ter), C. v. d. Lende (Amsterdam), H. Kroonkamp (Leeuwarden), N. Tj. Swierstra (Hoorn), H. M. v. d. Veld (Den Haag), C. Woudenberg (Amster dam). De heren v. d. Lende en Woudenberg vertegenwoordigen in het bestuur resp. het N.V.V. en de P. v. d. A. door JORO. woeste vaart renden de Engelsen land waarts, de geladen pistolen voor zich uit houdend, wat een belangstellend matroos aan boord van de „Van Ga len" de opmerking ontlokte, „dat zij vermoedelijk plaatsen gingen bespre ken in de bioscoop en nu eens de eer sten wilden zijn." Plotseling zagen de van aandoening trillende toeschouwers een man, waar schijnlijk één der leden van de com missie van ontvangst, die zich versla pen had, in een duizelingwekkende vaart de landingspier opfietsen. Dicht bü de Engelsen gekomen stapte hij van zijn stalen ros, maakte een diepe buiging en smeekte daarna de hoofd man der vechtjassen onder geen voor wendsel te schieten, daar de burge meester niet van dergelüke grapjes hield en de geneesheer ter plaatse al maanden lang geen aspirine meer be zat. Als op commando namen na deze ontroerende toespraak de met open monden gereedstaande Tulearianen hun hoofddekesl af en maakten geza menlijk weer een diepe buiging. De Nederlandse krijgslieden op het oude tankschip voelden, nu er toch ni- 'e vechten viel, hun vermetel- grabbel gegooid, zodat zij van k rdigheid en door de roestige toend van het dek, er doorheen trapten. Dit bleek nog het gevaarlijk ste moment in hun krijgsverrichtingen, daar de bodem reeds lang onder de oude tanker was weggeroest en de opgewonden Hollanders bijna in de modder er onder gevallen zouden zijn. Om ongeveer 8 uur keerden zij weer naar hun schip terug, de oude koperen naamplaat triomfantelijk met zich me devoerend als bewijs van hun over winning. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat diezelfde avond Britten, Neder landers en Franse soldaten gezamen lijk vereend zaten onder het genot van een Frans biertje in een cantine van het Vreemdelingen-legioen. Hieruit zal den lezer duidelijk zijn, dat zelfs een oorlog zijn gemoedelijke en ver- makelyke momenten hebben kan. Een bekende zegswijze luidt: „Er is niets nieuws onder de zon". Maar dat wü Nederlanders na 347 jaar voor de tweede maal een landing op Madagas kar zouden doen, is wel zeer typerend. In 1595 was het Cornelis Houtman die op zijn eerste reis naar Indië met zijn vier scheepjes, de „Hollandia", de „Maurits", de „Amstelredam" en het „Duüfken", een landing forceerde. In 1942 waren het de „Birmingham", de „Foxhound" en de „Inconstant", zijn de drie Engelse kruisers van het grootste type, en de Nederlandse tor pedojager „Van Galen", gevolgd door twee grote koopvaardijschepen. De landing geschiedde, niet omdat de Ge- alliëerden er zo op gebrand waren het eiland Madagascar in hun bezit te heb ben, maar omdat men de regering te Vichy ervan verdacht, dat zij, gelijk de regering van Indo-China, gemene zaak met de Japanners maken zou. Geschiedde dit, dan zou het 590.000 km2 grote eiland ten Zuid-Oosten van Afrika, als een uitvalshaven van on derzeeboten, zeer veel schade kunnen berokkenen aan de convooien bestemd voor het Midden-Oosten. Men besloot dit gevaar uit de weg te ruimen en Britten en Zuid-Afrikanen forceerden (faarom de 5e Mei 1942 een landing. Daar men echter de bevolking en de met tegenzin voor de Vichy-regering vechtende Franse soldaten zoveel mo gelijk wilde sparen, bleef de onderne ming slepende. Het Britse opperbevel had tenslotte echter besloten het eiland met gecombineerde land-, zee- en luchtstrijdkrachten aan te vallen en zó een einde aan het verzet te maken, en de Nederlandse oorlogsschepen, de lichte kruiser „Jacob van Heemskerck' en de torpedojagers „Van Galen" en „Tjerk Hiddesz", ingedeeld bij de z.g. Far-East Fleet, onder commando van den Engelsen Admiraal Sommerville, kregen in dit verband elk een taak toegewezen. Zo kreeg de Nederlandse torpedojager „Van Galen", onder be vel van den lt. ter zee le klasse Burg- hart, de opdracht om met de bovenge noemde Engelse strijdkrachten de ha ven van Tulear binnen te varen en eventueel in de haven liggende sche pen te overmeesteren. Men vermoedde natuurlijk dat bij een overgave der stad de bemanningen der in de haven liggende vijandelijke schepen zouden trachten deze te doen zinken. Dus kon men ons 's morgens bij het krieken van de dag zien opstomen naar de landingspier, die ver in zee uitsteekt. Onder de grootste stilte werd de met zeventien soldaten be mande motorsloep te water gelaten en vol goede moed en krijgsbeleid werd koers gezet naar een voor anker lig gende tanker in de haven. Nog zien we ze gaan, de stoutmoedigen waarin de ware strijdlust ontwaakt was door vrijheidszin en.... door de kop zwarte koffie. Hoe blonken hun helmen in de ochtendtropenzon. Gedachtig aan hetgeen oom Houtman en zijn mannen was overkomen, een kleine 350 jaar te voren, die, onder ons gezegd en gezwegen, door de Ma- dagaskaren met stenen werden beko geld en die men later de kleren van het lijf had gerukt, hadden de solda ten zich voorzien van zesschieters en hadden zij helmen opgezet. Dat w^s niet suf bekeken. Het zich van niets kwaads bewuste Tulear was intussen ontwaakt en toen men daar ontdekte dat er iets onheilspellends dreigde had men vlug het eerste beste beddelaken gegrepen en in de hoogste mast gehesen. Oom Houtman heeft ze het gooien met ste nen toch klaarblijkelijk afgeleerd. De kruisers en torpedojagers had den dreigend hun vuurmonden op de ontwakende stad gericht en een vlieg tuig beladen met bommen cirkelde er boven. Eeriyk gezegd voelden we ons als een Hun, die gewapend met een automatisch pistool, een wieg, waarin een slapende baby, aanvalt. Onze mo torsloep was intussen langszij de olie tanker gekomen en had deze geënterd, wat de Hollanders nog steeds vrij goed afgaat, als een overblijfsel uit de goede oude tijd, en het schip was na weinig strijd in de handen der Hollan ders ,daar er zich niemand aan boord bevond. Het bleek een nog in Neder land gebouwd schip te zijn, zodat wij, als trophee, de naamplaat der bouw meesters afsloopten en meenamen. Even nadien zag men hevig gesti- culeerende negers wijzen naar de plaats waar deze plaat gezeten had en die maar niet konden begrijpen waarom men met zo'n troepenmac' f, een oude koperen plaat was komen veroveren. Inmiddels was ook van één der En gelse schepen een motorsloep bemand met krijgslieden te water gelaten, af gestoken, en aan de pier geland. In Zoals U weet, bepalen de consuls van de Nederlandse Voetbalbond Zon dagsmorgens vroeg, of de terreinsom- standigheden het spelen van wedstrij- den mogelijk maken. Het is niet ge bruikelijk, daarbij de weersomstandig heden in aanmerking te nemen. Van daag, bij deze grote hitte en de abso lute wens van de Ilpendammers, alle uitwedstrijden om half drie te spelen, rijst de vraag, of sport onder deze omstandigheden wel verantwoord is. Gelukkig verloopt alles regelmatig en kunnen we rustig kennis maken met één der medegegadigden van de ver eniging „Helder". Natuurlijk waren de belangrijkste eigenschappen van I.V.V. wel bekend, vooral haar geestdrift en enthousiasme zouden tot de meest ge vaarlijke wapens behoren. Dat zij bo vendien over een goede techniek en een uitstekende spelopvatting beschikken, bemerken we al spoedig. Het wordt ons volkomen begrijpelijk, dat dit elf tal zich als het beste van haar afdeling heeft geklasseerd. Deze ploeg is gewend moeilijke wedstrijden te spelen, bo vendien speelt zij, ondanks het feit dat het hier een enerverende promotie wedstrijd betreft, een bepaald systeem. Helaas kunnen we dit van onze plaat selijke vereniging, vóór rust, niet zeg gen. Het spel van Helder is minder intelligent en speciaal in het doelgebied van de tegenstander ontstaan weinig knap gespeelde ernstige situaties. Mede door de uitstekende defensies aan beide zijden, zal dit een wedstrijd worden met weinig goals. Bovendien wordt scheidsrechter Warmenhoven bijgestaan door twee uitstekende grensrechters, waarop hij volkomen kan vertrouwen. Jammer dat niet alle belangrijke wed strijden op deze wijze feitelijk door drie arbiters worden geleid. Na een afmattende eerste helft geeft Warmenhoven de jongens zeer terecht eer lange pauze en beginnen we met de stand 0—0 en twee vermoeide ploe gen opnieuw. Hoewel Helder door de fout van de doelverdediger een goal krijgt en I.V.V. er een op uitstekende wijze maakt, zou elke andere uitslag met een overwinning aan een der rij den onjuist geweest zijn. Uit dit gelijk® spel valt zeer veel te concluderen. Voor I.V.V. is het in zekere zin be moedigend. Onze oudste vereniging zal er uit moeten leren, dat geestdrift en wilskracht in deze promotie pogin gen. onmisbare factoren zijn. De af wezigheid van deze eigenschappen op meerdere momenten van de strijd van hedenmiddag, mag echter zeer terecht geheel aan de hitte worden toegeschre ven. Toean Tik-Tik-

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2