B, Lond ens mee wink st vermaarde elier Van Boek tot Doek Nederlandss vrouwen vragen hun mannen terug DE HOND JhizzCecu&ciefi u n P m i :Y;t U L P r „J Lj r Cordon Selfridge f Een kanon van een kerel Franse spoorwegstaking breidt zich uit door MAURITS UYLDERT Deel II van de ENSIE Coed°ren naar Indonesië Wij luisteren pnorgen naar. „Troepen in Indonesië gevaar voor de vrede" MANNEN NODIG VOOR WEDEROPBOUW JACKY COOGAN IS „GROOT' GEWORDEN als huisvriend Perszuiverin^debat in de Tweede Kamer m Een simpel berichtje in de 'bla den heeft dezer dagen melding ge maakt van het overlijden van den Engelsen warenhuiskoning Gordon Selfridge. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat deze groot-winkelier een kanon van een kerel is ge weest en ofschoon hij oud en der dagen zat betrekkelijk arm is ge storven. was hij in zijn glorietijd één der prominentste figuren in het Britse Rijk. Voor Nederlandse begrippen een on mogelijke eerzuchtige „Streber", maar toch een man met een uitstekende wa penrusting en bezield met prachtige eigenschappen als moed. wilskracht en 'n ongelooflijke hoeveelheid fantasie. Onze welbekende Albert Heijn uit Zaandam is enigszins met hem te •ver gelijken, ook klein begonnen, maar welk een verschil van temperament '▼alt er onmiddellijk ta bespeuren tus sen hem en Selfridge. Als loopjongen gestart. Geboren in een Amerikaans stad je gaat Selfridge slechts enkele jaren school om te starten als loopjongen k raison van 1 dollar per week, wordt redacteur en uitgever van een jon genskrant en is op 21-jarige leeftijd employé van een bijzondere „Bijen korf te Chicago. In recordtijd is hij directeur en heeft het bevel over een leger van 10.000 mensen. In 1903 zegt hij zijn oude warenhuisfirma vaarwel en met de nodige millioenen dollars in zijn zak gaat hij Engeland veroveren. Hij ziet zijn kans en zonder blik ken of blozen koopt hij in Londen een verzameling oude, uitgewoonde en afgedankte huurkazernes zoals een ander een postzegelverzameling bestelt. De krotten laat hij slopenen met de nodige tam-tam verrijzen daar op zekere dag in Oxfortstreet enorme warenhuizen, die de Londe- naars met magnetische kracht naar binnen slepen zonder dwang om zelfs maar een boordenknoopje te moeten kopen. De opening is een overweldi gend succes en met behulp van al weer de reclame-trom gaan de om zetten fabelachtig omhoog. Het ene paleis naast het andere verrijst, de naam Selfridge is op ieders lippen, rijkdom op rijkdom wordt opgesta peld, links en rechts zaken, huizen, landerijen enz. bijeengekocht totdat de eerzucht van den warenhuiskoning geen grenzen meer kende. Bergafwaarts. In de periode 1920—1930 gaat het snel bergafwaarts. Millioenen guldens worden verloren, reorganisaties zijn aan de orde van de dag, maar ook in zijn tegenspoed blijft Selfridge groot. Het schip blijft drijven en heeft niets van zijn schoonheid en aantrekkelijk- heid voor het publiek verloren. Alles blijft hij leveren. Uit alle delen van de wereld blijven de mensen stromen om te kopen. Want het klinkt gek maar bij hem is alles te koop. Een planter die dit niet wilde geloven, be stelde eens een tamme olifant. Een maand later werd het dier prompt af geleverd en de man had zijn wedden schap verloren Op zijn 91e jaar nam Selfridge in de Londense voorstad Putney afscheid van deze wereld. Eens millionnair ge weest zijnde, beschikte hij nu slechts over een matig salaris van 3000 dollar, dat hem door zijn concern als advi seur verleend werd. Eens een gevierd man, de meest vermaarde Londense winkelier, een ideaal verkoper, een all round zakenman, organisator, een kei in zijn vak, een mens met een prach tige hoeveelheid talenten maar met een De spoorwegarbeiders aan het „Gare de 1' Est", één Tan de grote Parijse eindstations, zijn heden in staking gegaan. Hierdoor is alle treinverkeer uit Parijs naar het Oosten stop gezet. Deze actie volgt op het verwerpen door de vertegenwoordigers der 550.000 spoorwegarbeiders van het regeringsaanbod. Ook de spoorwegarbeiders aan het station Paris-Bastille zijn in staking gegaan, waardoor geen treinen voor de voorsteden meer kunnen rijden. Het bestuur van het Nationale Ver bond van Franse spoorwegarbeiders heeft een verklaring uitgegeven, waar in wordt gezegd, dat de voorstellen van het ministerie van Openbare Wer ken duidelijk onvoldoende zijn en niet beantwoorden aan de gematigdste eisen van het Verbond". alles overwinnende eerzucht, die hem tot een val werd. „Snelle afloop der watereh" kon ook boven zijngrafsteen staan. N.P.C. Het tweede deel van de E. N. S. I. E. (eerste Nederlandse systematisch inge richte encyclopaedie) heeft het licht gezien en wie het vluchtig doorbladert, zoals men dat met een plaatwerk doet, kan er om te beginnen vele uren van genieten, want het bevat tal van re producties van kunstwerken en ande re illustraties, die de bewondering van de aandachtige beschouwer moeten wekken. Dr. R. Hirsch, die de keuze heeft gedaan, verdient daarvoor zeker een woord van lof. Om dit tweede deel te beoordelen zou men het in zijn geheel moeten hebben gelezen, maar men mag dit van niemand vergen, want daartoe is het niet saamgesteld. Een encyclo paedie moet worden geraad pleegd en wordt slechts ten dele gelezen, wanneer de bezitter over een of ander onderwerp iets te raadplegen heeft. Het onderwerp, dat wij ten be hoeve van deze aankondiging, zoudpn willen raadplegen, komt er echter niet in voor. Tenminste, wij hebben het woord „encyclopaedie" niet in het re gister aangetroffen. Maar niemand zal dit ook hebben verwacht. Wij wagen ons daarom geenszins aan een beoor deling en willen met een omschrijving, als aankondiging, volstaan. Deel H is geredigeerd door prof. dr. Anton Reuchling S. J. en jhr. dr. J. S. Wttsen Elias en omvat: taal. letterkun de, beeldende kunst, muziek, dans, to neel en film. Wie zich orjënteren wil over de taal in het algemeen of over de Nederlandse taal, wie zich op/ de hoogte wil stellen van de theorie en de geschiedenis der schone letteren in wélk taalgebied ter wereld ook, vindt hier leerzame stof te over. Aan de Hoewel de Australische havenar beiders de boycot van Nederlandse schepen nog niet hebben opgeheven, is thans besloten mede te werken aan de verscheping van bepaalde goederen naar Indonesië. Hilversum I geeft nieuws om 8 u., 1 u., 6 u., 8 u. en 11 uur. VARA: B.B.C. Schots Orkest. 8.30 Voor het platteland. 8.45 Zondagsmorgen-me- lodiën. 9.12 Postduivenberlcht. 9 30 Men vraagt en.. VPRO: 10 u. Zondagshalfuur. 10.30 IKOR-kerk- dienst. 11.45 Tot het hart van het vplk. AVRO: 12.30 De Zondagclub. 12.40 Dubbel mannenkwartet. 13.15 Las Gars de Paris. 13.50 Spoor wegen spreken. 14.05 Boekenhalf uur. 18.30 Aansl. Kurhaus. 16.30 Wat vrouwen op het hart hebben. 16.40 Sportflitsen. VPRO: 17 u. Bij belverzen. 17.10 Ds. Spelberg. VARA: 17.30 Oome Keesje. 18.15 Sport. 19 u. Radiolympus. 19.30 Stradiva-sextet. AVRO: 20.15 Pierre Palis. 20.50 Hoorspel „De twee Egyptische dieven". 21.20 Het Om roeporkest. 22.30 Muziek-mozaiek. 23.15 The Skymasters. Hilversum n geeft nieuws om 8 uur, 1 u„ 7.30 u. en 10.30 uur. NCRV: 8.15 Van man tot man. 8.30 IKOR- kerkdienst. KRO: 10 u. Hoogmis. 11.30 George van Renesse, piano. 12.03 Marek Weber-tango-orkest. 12 15 In 't boeckhuys. Welk boek? Een goed boek. 13.45 Apologie 14.30 „Jeanne d'Arc au bucher". 16 u. Patricia Rosseborough. 16.30 Zie- kenlof. 17 u. Kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. NCRV „Kent gij Uw bijbel?" KRO: Flitsen uit de wedstrijd MW—NEC. 20.07 De ge wone man. 2015 De Zilvervloot. 21.15 Boeken uit Uw jeugd. 22.55 Vaders dagboek. MAANDAG 9 JUNI 1947. Hilversum I geeft nieuws om 7 u., 8 u., 1 u., 6 u., 8 u. en 11 u. AVRO: 7.15 Ochtendgvmn. 8.15 Opera-frag menten. 8.45 Sibelius-concert. 9.15 Morgenwijding. 9.45 Arbeids vitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. llu. „Op de uitkijk". 11.45 Fam.berichten. 12 u. Het Lyra trio. 12.35 Gram.platen. 13.50 Pierre Palla. 14.20 „Geestelijk nie zen". 15 u. Bonbonnière. 16 30 Gre pen uit de opera. 17.45 Het rijk overzee. 18.15 Fragm. uit „Manon" van Jules Massenet. 18.30 Progr. Ned. Strjjdkr. 20.05 Radioscoop. 22.30 De wereld spreekt tot U. 23.15 Dutch Swing College. Hilversum H geeft nieuws om 7 uur, 8 u., 1 u., 7 tl, 8 u en 10.30 uur. 7.15 Ochtendgymnastiek. NCRV: 8.15 Ge wijde muziek. 9.15 Ziekenbezoek. 10.30 Morgendienst. 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.35 Metro- pole-orkest. 12.30 Herman Nieland, orgel. 14 u. Voor jonge moeders. 14.20 AU round-sextet. 16 u., Bijbel lezing. -17 u. Jan v. Weelden, orgel. 17.50 Zaterdagmiddagvoetbal Hol landBelgië. NCRV: Onder de lees- lamp. 20.15 Het residentie-orkest. 21.30 Vlaanderen zingt 23.15 Liver- pool Philharmonisch orkest. letteren van IJsland is evenzeer aan dacht geschonken als aan de sanskrit- literatuur. Van de Assyrisch-Babyloni- sche woordkunstwerken tot de romans en dichtwerken welke heden ten dage opgeld doen. kan men het gebied der letterkunde overzien. Een even breed gebied wordt bestre ken door de medewerkers voor beel dende kunst en muziek. De lijn loopt van de praehistorische kunst over die der klassieke oudheid en der middel eeuwen naar de nieuwe tijd en het ligt voor de hand dat de behandeling van de letterkunde en kunst van de nieuwe tijd het meest stof opleveren kan tot critiek. Immers, bij de schrijvers dezer op stellen heeft de wetenschappelijke objectiviteit plaats moeten maken voor subjectieve waardering en dien overeenkomstige beoordeling. Wij zul len ons echter, bij een werk als dit, onthouden van eveneens subjectieve critiek. Alleen moet de opmerking ons van het hart, dat de rubrieken „dans, toneel en film" wel uitermate stief moederlijk zijn bedeeld. Hier is een betreurenswaardige lacune en daarin had, dunkt ons, stellig kunnen worden voorzien. In het raadhuis van Middlesex te Westminster, waar gedurende de oorlog door de geallieerde regeringen rechtszittingen inzake militaire en maritieme overtredingen werden gehouden, werden ter herinnering aan dit unieke feit én de wereldgeschiedenis enige panelen onthuld met de wapens der vijf geallieerde landen en de handtekeningen der staatshoofden, o.w. de Koning van Engeland, Koningin Wilhelmlna, wijlen Koning George van Grieken land en Koning Haakon van Noorwegen, alsmede van de vertegenwoordi gers dier landen. Een afbeelding van het paneel met de wapens van Neder land, Polen, Noorwegen, België en Griekenland. Het hoofdbestuur der vereniging Ne derlandse Vrouwenbeweging heeft op 3 Juni 1947 aan den minister-presi dent, dr. L. J. M. Beel, den minister van Overzeese Gebiedsdelen, mr. J. A. Jonkman, en den minister van Oor log, luit.-kol. A. H. J. Lr Fievez, het volgende telegram gezonden: „Ruim 700 vrouwen, leden der ver eniging Nederl. Vrouwenbeweging, en velen met haar zien met zeer grote bezorgdheid de spanningen toenemen tussen Nederland en Indonesië. Zij zijn van oordeel,-'dat het voort durend verschepen van troepen en Jackie Coogan, die reeds op vierjarige leeftijd door de fi'm „The Kid", waarin hj] samen met Charlie Cbaplin speelde, beroemd werd, maakt momenteel een tournee door Engeland. Natuurlijk bezoekt hij daarbU ook de filmateliers en de fotograaf verraste bem, terwijl hij zijn Engelse col lega's een nieuw dobbelspel leert. De blonde schoonheid in het midden is zijn vrouwtje. H. Bespraken we in ons eerste artikel de hond in het algemeen, waarin de psychologische factor de hoofdzaak was, thans willen we ons hoofdzakelijk bezig houden met de intrede van onze nieuwe huisgenoot. Hebben we eenmaal besloten een hond te kopen, dan komt direct de vraag naar voren, welk soort hond er ge kocht moet worden, iets wat in het huisgezin wel eens verschil van me ning geeft. De een wil een klein soort, de an der een groot, de een'een herder, de ander een teckel, terwijl vader een bouvier wil hebben, doch moeder lie ver een dobbermann, met het oog op de verharing. Doch, geachte lezer, niet u alleen heeft daarin te beslissen, doch ook de hond, die nog gekocht moet worden, hoe eigenaardig dit ook voor u moge klinken. Beschikt u over veel tijd, dan is er geen enkel bezwaar, dat u een jacht hond of een hazewind koopt, mits u 'p tuin heeft en dit soort honden, die veel bewegingsvrijheid nodig hebben, voldoende beweging kunt geven, door ze mede te nemen naar bos of heide velden, waar ze zich uit kunnen leven. Beschikt u niet over veel tijd voor uw hond en wil u toch een flinke hond hebben, neem er dan een, die minder bewegingsvrijheid nodig heeft. Doch vergeet niet, dat elke hond, onverschillig welk ras, eens uit wil dollen. Dit geldt niet alleen voor grote, doch ook voor kleine rassen, en nim mer houden we een hond aan de ketting. Nemen we aan, dat u een hond koopt van ongeveer twee maanden; dit is ook het meest aan te bevelen, daar wij deze diertjes, die nog niet door ondeskundig gedoe van de men sen bedorven zijn, het beste naar onze hand kunnen zetten. Wanneer zo'n kleine rakker zijn .intrede in huis doet, aangegaapt door alle huisgenoten, kunt u er van ver zekerd zijn, dat hij in het begin altijd wat onwennig doet, wat aan de huis genoten in de regel de.opmerking ont lokt. dat hij schuw is. Niets is minder waar. immers, eerst moet de kleine baas al die nieuwe indrukken verwerken: men zou kun nen zeggen, de veranderde bestaans voorwaarden doen zich gelden. Doch heel spoedig is hij of zij daar overheen, als hij eerst maar eens alles besnuffeld heeft (een hond contro leert alles met de neus) en zich met de aanwezigen vertrouwd heeft ge maakt Hoe vaak gebeurt het niet, dat bij zijn intrede in de nieuwe omgeving de kleine baas meteen bedorven wordt door verkeerd optreden der mensen. Wanneer hij, bij het vervoer daarvoor piet in de gelegenheid gesteld (door onwetendheid van den nieuwen eige naar) een plasje doet, en door een van de aanwezigen op onoordeelkundige wijze een schop of een veel te harde klap krijgt, in zijn nekvel genomen en naar buiten wordt gezet, of met zijn snuitje er in wordt gewreven (het domste dat u ooit kunt doen) bedenk dan, dat zijn vertrouwen in huisgenoten een gevoelige knak krijgt. Door zo op te treden, bereikt u, dat de hond schuw, en bij herhaling, vals wordt hetgeen toch niet uw bedoe ling is. Mochten deze fouten niet door U gemaakt worden, doch de kleine man een goede oordeelkundige opvoeding genieten dan zal hij heel spoedig ge hoorzaam en zindelijk zijn. Wij geven onze nieuwe huisgenoot direct een véste plaats in huis. Vooor •een kleine hond is een ruime mand goed. doch voor een groot soort liever een kleedje, waarop wij hem leren liggen. Hoe de naam van de hond ook moge luiden, men vergete nimmer de naam van de hond te noemen, voor het te geven commando. Heet de hond Duc. dan is het: Duc op je plaats, of: Duc. in je mand. Hebt u hem op zijn kleedie of in de mand geleed, dan is het ..braaf' en u lief koost de hond. zo is hij braaf, steeds maar spreken tegen de hond en bij het woord b-aaf altijd een liefkozing. Doet hij iets verkeerd, dan is het altijd „foei", mag niet en u zult zien hoe spoedig hij deze woorden weet te onderscheiden. 1 oorlogsmaterieel naar Indonesië het wantrouwen aldaar en de ongerust heid in Nederland sterk doet toene men en beschouwen dit als een ern stige bedreiging van de vrede. Zij menen, dat in ons zozeer ver armde land de grote uitgaven, hieraan verbonden, de wederopbouw sterk be lemmeren en onverantwoordelijk moe ten worden geacht. Zij wensen niet, dat haar mannen, zonen en verloofden, die in de bezet tingstijd aan zulke grote gevaren heb- bij blootgestaan en dikwijls ternau wernood aan de dood zijn ontsnapt, wellicht in een oorlog zullen worden meegesleept, die slechts ellende en vernietiging over de twee volken zal brengen. Zij dringen daarom aan op de uiterste inspanning van de desbetref fende instanties om te'komen tot te rugtrekking der troepen uit Indonesië. Zij wijzen er op, dat deze' mannen in Nederland nodig zijn om de pro ductie op te voeren, de woningen te herbouwen, de grond te beplanten en de kinderen les te geven in de scholen. Zij menen, dat dit tevens voor het Indonesische volk mogelijkheid zal openen om ook daar het werk van de opbouw volledig ter hand te ne men." (Vervolg pagina 1). Een nieuw artik^ Vervolgens kwam een amendement. Burger in behandeling om een nieuw artikel in te voegen, waardoor b(j bladen, die in ernstige mate de nat- soc. beginselen gepropageerd hadden, de commissie de bevoegdheid zog krijgen te adviseren hetzij tot vorde- ring van alle eigendommen, hetzij van bedrijfsonderdelen en gebouwen, die voor de bedrijfsuitvoering hebben gediend. Hierover ontspon zich een uitgebreid debat van voor- en tegenstanders, dat in de gistermiddag gehouden vergade ring werd voortgezet. Gistermiddag heeft de minister mede- gedeeld, dat hij het advies heeft ge vraagd van zijn ambtgenoot van Jus- titie, die van oordeel was, dat het amendement niet de zuivering beoogt, maar het gebrek, dat anderen aan in- stallaties hebben. Er wordt daarbij niet gevraagd of de drukkerijen met of tegen haar wil besmet zijn. Er wordt ook niet gezegd te wiens behoeve de in bezitneming zal geschieden en of deze in hét algemeen belang is. De minister deelde mede, dat hij opdracht heeft gegeven tot voorbe reiding van een wettelijke regeling van de in het amendement behandel de stof en verzocht, in afwachting daarvan, het amendement terug te nemen, daar hij schorsing der beraad slagingen zou moeten verzoeken, als het werd aangenomen. Hij zeide thans niet in staat te zijn met zijn ambtsgenoten nader te over leggen. De heer Joekes (P. v. d. A.) achtte het mogelijk aan de grondwettelijke bezwaren te voldoen en vroeg de be raadslaging een half uur te schorsen, waarover vele voor- en tegenstanders hun meningen deden blijken. De voorzitter stelde daarna voor de beraadslagingen over het amendement tot Dinsdagmiddag een uur te schorsen waartoe werd besloten. De heer Kortenhorst diende een amendement in om de bevoegdheid een oepaald artikel te laten opnemen niet aan de Persraad maar aan den minister de Persraad gehoord toe te ken nen. Het amendement werd vervolgens verworpen met 40 tegen 34 stemmen. Nadat een amendement-Kortenhorst op artikel 20 dat dezelfde materie regelt verworpen was, trok deze zijn overige amendement in, waarna de ver dere artikelen z.h.st. werden aange nomen. Dinsdag zal dus nog over het belang rijke voorstel-Burger tot invoering van een nieuw artikel over het inbeslag- nemen van eigendommen worden be slist. De stemming over het wetsontwerp is aangehouden. PUZZLE 36. WELKE BEROEPEN? De 8 bedoelde beroepen waren: 1. Verpleegster; 2. Molenaar; 3. Apothe ker; 4. Dierenarts; 5. Journalist; 6. Banketbakker; 7. Opticiën; 8. Dames kapper. Ook nu weer kwamen vele goede oplossingen binnen. Na loting onder de goede oplossers is de wekelijkse prijs van f 5 ditmaal ten deel gevallen aan den heer W. Deppe, stoker II, Mari ne-kazerne, O.Z.D., Den Helder. Gefe liciteerd. De prijs zal worden toege zonden. En nu volgt onze nieuwe opgave (met eenzelfde prijs). PUZZLE 37. EEN KRUISWOORDPUZZLE Voor ditmaal een niet te zware puzz- le in het bekende genre. Men vindt hieronder het diagram met de om schrijvingen. 1 2 3 MÉ 4 5 7 s 10 ~fk 11 12 13 14 f. 15 16 -f '8 19 20 21 22 j-'X 23 24 SS 'V j f -f: v - 27 26 yéjgCV .f' 29 30 '1 31 32 33 AA ■'v 35 36 "•0; 37 36 39 40 •- J7 42 4J 44 ■M - \'-C- 45 46 47 ff 46 49 50 52 VvV 53 t 54 55 57 Horizontaal; 1. gereedschap van een timmerman; 4. hulde; 6. zwarte vloei stof; 9. bijw v.tijd; 11. er was., (sprookjesbegin); 13. hoort bij be sneeuwde wegen; 15. zijn vrouwen niet altijd; 17 ter ere (afk.); 18. duidt de plaats aan; 20. bepaalde familieleden- 22. zangstem; 23. hert; 25. minder aan genaam verblijf; 26. in hoge mate- 27 geeft de rangorde aan; 29 familielid-' 31. vogel; 32. meestal twee; 33. kinder speelgoed (omgekeerd); 35. deel van een huis; 37. soms een gevaarlijk voor werp; 39 bevatte veel dieren; 41 42' lan® ^uk hout; 43: gebabbel, 45. waar een autorijder een hekel aan heeft; 47. jongensnaam (aL korting) 48. maakt men van de les uren; 51. zie 13 hor.; 52. is wel eens bak- 56 ?;d53' ïtad: 55' houten oak, 56. leder; 57. vrucht. Verticaal: 1. afgezet gedeelte voor wedstrijden; 2. jongensnaam (afk.); 3. komt bij metalen voor; 4. akelig; 5. opstootje; 6. wat men de contributie doet; 7. Nederlandse Spoorwegen; 8- lichaamsdeel; 10. klein boomtakje; 12- lidwoord; 14. niet gewoon; 18- w"<? 1n - - 1 1/1 AoPl nawoord; 14. niet gewoon; 16. wu« zwijn; 17. hoogte in laag land; 19- der wiskunde; 21. leider van personeel; 23. oorzaak; 24. 'stekende insecten (eerste letter ontbreekt); 26. bier; 27. zie 4 vert.; 28. omgek, van 42 hor.; 3" hebben de vissers sedert 1 Juni nodig» 34. karakter; 36. teleurstellend wat in houd betreft; 38. vuurspuwende berg» 40. niet overvloedig; 42. plaats in N-" Holland; 43. doopgetuige; 44 vat, kleverige stof; 46. peulvrucht; 49. i° zang; 50. deel van een boom; 52. bo term; 54. neen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 6