Federatie Hollands Noorden van de Bond voor Staatspensionnering Een burgemeesterswoning te Callantsoog Stad. en Omgeving. Verdienstelijke zege van Helder in Alkmaarse Sportpark Dodelijk ongeval op de Werf Het Jodenverraad te Ursem Dirkshorn is kampioen Keiler en Ghestem te Schagen Rottier was te snel voor de Boys SCHAGEN Fraaie ze^e van Schagen Vuilnisophaaldienst ingesteld Doktersdienst Een wel zeer droevig ongeval is Vrijdagmiddag op de werf gebeurd. De 41-jarige koperslager C. Biegstraaten was werkzaam aan het vernieuwen van het lood in de goot van magazijn 4 A. Hij was bezig met het wegnemen van het oude lood en zat daarbij op een muurtje tussen twee daken, drie meter boven de begane grond. Op een gegeven moment zagen col lega's den heer Biegstraaten wankelen en achterover naar beneden vallen. Het slachtoffer kwam zeer ongelukkig op de stenen terecht en verloor weldra bet bewustzijn. Na onderzocht te zijn in de verband kamer werd de heer Biegstraaten naar de St. Lidwina-Stlchting overgebracht, waar hij omstreeks vijf uur, na niet meer bijgekomen te zijn. overleed. Hem konden nog tijdig de H. Sacramenten der Stervenden worden toegediend. D heer Biegstraaten laat een vrouw en vijf jonge kinderen aehter. De teraardebestelling zal morgenoch tend plaats vinden op de R.K. Begraaf plaats „St. Joseph". Vertrek uit de woning van de fam. Biegstraaten, Bassingracht 8, om twaalf uur Vooraf zal om 9 uur in de R.K. kerk aan de Nieuwstraat een plechtige geiongen uitvaartdienst worden ge houden. Ds. L. A. BODAAN VOOR DE RADIO. Over het bezoek van Hr. Ms. „Van Kinsbergen" aan Fal- month. In het programma voor cfe Nederland se Strijdkrachten, dat Woensdag 11 Juni a.s. op golflengte 301 meter zal worden uitgezonden, hoopt onze Helderse vloot- predikant ds. L. A. Bodaan iets te ver tellen over het bezoek dat Hr. Ms. „Van Kinsbergen" van 22 tot 27 Mei j.1. aan Falmouth (Zuidkust van Engeland) heeft gebracht, tijdens de oefenreis met de jongstejaars adelborsten. Tijdens dit bezoek had o.m. een kranslegging plaats op 't graf van den Nederlandese zaakwaarnemers op het Swanpool Graveyard te Falmouth, die gedurende de oorlog veel heeft gedaan in het belang van de adelborstenoplei ding in het nabijgelegen Penzyn. DE OPENBARE LEESZAAL IN MEI. De Openbare Leeszaal werd gedu rende de maand Mei bezocht door 269 mannen en 23 vrouwen, totaal 292 per sonen. Uitgeleend werden 2532 romans. 1319 studiewerken en 2231 jeugdboeken, to taal 6082 boeken. Nieuwe aanwinsten Romans: Gogh-Kaulbach, van. Toon Dintel. Loon, van, Intermezzo. Man, de, De barre winter van negentig. Mau- rier, du, Je bent maar eens jong. Mul ton, Strijders in het oerwoud. Multon. De tijger van Tibet. Nordh, De strijd van het geslacht Pallson. Sadlelr, Fan- ny bij gaslicht. Servaes, Paul alleen. Vries. de. Ratje. Walschap, Volk. Zoo- mers-Vermeer, De grijze hoeve. Studiewerken: Andel-Ripke, van, Le vensverwachting. Braak, ter, De dui velskunstenaar. Heyboer, Zendbuizen. Holkeboer, Zakboekje voor de water sport. Hollander, van. Man en vrouw boven de veertig. Kempen, van. Zeilen voor den beginner. Romein, Erflaters van onze beschaving, 4 dln. Spijker. Engllsh. Swillens, Prentkunst in de Nederlanden tot 1800. Voeten, Door tocht, oorlogsdagboek 19401945. Geschenken: James, The Portsmoutb letters. Munro, A short history of great Britain. Mijksenaar, Om het dagelijks brood. Postma, Hu-bo-be; de strategi sche VerVa in de oorlogsdagen van 1940. Rossetti, An anthologie. Servaes, Oorlogskinderen. Sverre Parelius Riisnaes, minister van Justitie in de Quisling-regering tijdens de Duitse bezetting, moest het gerechtsgebouw binnengedragen worden, toen de behandeling van sijn zaak voor het Hoog Gerechts hof te Oslo begon, daar hij sich als een krankzinnige aanstelde, hoewel de gevangenisdoktoren hem nog kort tevoren voor „normaal" had den verklaard. Riisnaes wordt er van beschuldigd tussen September 1940 en Mei 1945 een aantal wetten te hebben uitgevaardigd, gericht op de onderdrukking van het Noorse volk. Tevens wordt hij beschuldigd de executie van 17 Noorse patriot ten in Februari 1945 te hebben bij gewoond en het werk der vuurpe- letons beëindigde door op de dode lichamen te schieten. EEN GERUCHT. Er liep door 't gehucht een wonder gerucht.... Een zeevaartscholier zou tijdens de hittegolf van de vorige week door de warmte bevangen en over leden zijn. Gelukkig is dit verhaal uit ae lucht gegrepen. Het vindt waar schijnlijk zijn oorsprong in het feit, dat een zeevaartscholier bij het zonnebaden onwel werd. Na een dag rust houden was hij echter weer geheel hersteld. BELANGRIJKE VERBETERING VAN SPORTSCHOOL J. KUILMAN De sportschool is verplaatst naar het gymnastieklokaal van de Muloschool. Molenstr., Den Helder. Dit is vooral een grote verbetering, omdat nu meer dere personen deze prachtige sport van zelfverdediging kunnen gaan beoefe nen, daar de clubs groter gemaakt kun nen worden en reductie in het lesgeld gegeven wordt. Dit geldt vooral voor verenigingen van bedrijfsorganisaties, militairen, padvinders, scholieren, enz Dames, leert U verdedigen tegen ieder ongewenst manspersoon. Heren, leert het Jiu-Jitsu. als bij zondere training voor het lichaam en zelfverdediging. Ouders, laat uw kinderen deze sport leren, wat ten goede komt aan hun gezondheid. Zie de advertentie in dit nummer. Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde gistermorgen de beide verdachten van het Jodenverraad te Ursem de Eindhovense politieagent G. Maskerd en de Eindhovenaar S. Wijers, beiden tot 10 jaar gevangenis straf met aftrek van preventieve hech tenis en ontzetting uit alle rechten voor het leven. OOK OUDESLUIS X EN SRC JUNIOREN BEHALEN DE TITEL. Ook in 2 H is nu de beslissing geval len. Dirkshom is de gelukkige gewor den door een 31 zege op DTS 1, cij fers, die ervan getuigen, dat de Deet- jes het niet cadeau hebben gegeven. Aan de withemden onze hartelijke gelukwensen en succes in de promotie wedstrijden! Hollandia T deed nog haar best te gen Vrone 2 (81) maar het hielp niet meer. In 8 H werd Oudesluis 2 kampioen. Geel Zwart 2 heeft haar huid echter sportief en duur verkocht getuige de cijfers S2. Ook aan de zwarthemden onze felicitaties. Bij de junioren kwam de derde kam pioen naar voren. Het was evenals verleden jaar SRC a, dat met de titel ging strijken. Proficiat, jongens. IN DE VIERDE KLASSE. speelde JVC het klaar om aan de Langedijk haar laatste wedstrijd in 'n overwinning om te zetten, waardoor de Julianadorpers op 14 punten kwamen. LSW verloor met 21 en we blijven het een knappe prestatie van de blauw-zwarten vinden. Ook N.-Niedorp weerde zich kranig en veroverde een kostbaar punt in Wieringerwaard door een 22 gelijk spel. MFC had een thuiswedstrijd tegen Grashoppers. Het gelijke spel (S3) bracht JVC en Nieuwe-Niedorp defi nitief in veiligheid, terwijl MFC's toe stand nu zeer duister wordt. Oudesluis heeft nl. aan een gelijk spel uit haar laatste ontmoeting ge noeg om de rode lantaarn definitief in Medemblik te doen belanden. Texel versloeg Watervogels met 7-0. Een slecht eind van de „Torren". JVC 20 14; N.-Niedorp 20 14; Oude sluis 19 13; MFC 20 13 DE UITSLAGEN LUIDEN: 2 H: DirkshornDTS 3 31 (Dirks horn kampioen)Hollandia T—Vrone 2 8—1. ALWEER REMISE. Aan de Franse en Hollandse drie kleur, die trots naast elkaar van Hotel Igess wapperden, kon men Zaterdag merken, dat er wat bijzonders aan de band was. En toen men de burgemeester der waarts zag tijgen, was het een ieder duidelijk, dat er wat gaande was. Er was wat gaande, want niet min der dan Ghestem, de Franae wereld kampioen dammer en zijn uitdager, onze Hollandse kampioen Keiler zouden één van hun veertien partijen om de titel in Schagen komen spelen. Er was dan ook gerekend op grote belangstelling van heel dammend N.- Ifoliand, maar eerlijk gezegd, is dat ons bitter tegengevallen, want niet meer dan een 70 a 80 man vnlden de grote zaai van Igesz. De opening geschiedde door enkele heren van de Dam bond, waarna bur gemeester Wognum in 't Frans de bui tenlandse gast welkom heette. Daarna werd begonnen met de partij, die het publiek op het grote demon stratiebord kon volgen. Het resultaat heeft U in de kop reeds kunnen lezen: het werd remise, waar door de stand na deze partij op 86 werd gebracht. 2 t Kaagvogels—W.-Waard 2 3—2. 3 H: Kaagvogels 2Schagen 3 40; Geel Zwart 2Oudesluis 2 23 (Oude sluis 2 kampioen); DTS 4Winkel 3 0—5. 4 H; Kaagvogels 3Wiron 2 13. 4 I: Zap 4—SRC 2 1—7; Petten 3— Succes 5 114; Kaagvogels 4Wiron 3 21; Zap 5BKC 4 13; Geel Zwart 3-W.-Waard 4 4—2. Junioren J; SRC a—LSWA a 8—0 (SCR a kampioen). Adspiranten L; Kaagvogels b—Fle- vo a 05; Oudesluis aN.Niedorp a 2—3. Adspiranten U: SRC aVIOS a 11; Hollandia T aSRC a 16. Het is Helder gelukt om de beide punten mee naar onze stad te nemen. Een wedstrijd onder wel heel slechte omstandigheden wat het weer be treft en in dat opzicht mogen wij de gehele Helder-ploeg een compliment brengen. Doordat van Beekhoven op de ziekenlijst stond speelde Himpers rechtsachter en na een weifelend begin herstelde hij sich heel goed. Zonder een speler te kort te willen doen, moeten wij toch even Rottier noemen, die met zijn snelheid twee maal kans zag de Boys-achterhoede te verschalken. In de eerste instantie deed hij wat wij van hem nimmer hadden verwacht. Op links staande plaatste hij de bal naar den vrijstaan den Dorlijn, die geen fout maakte. Ook Dorlijn was nu veel beter dan in zijn thuiswedstrijden. Men kan er over twisten of deze overwinning verdiend is of niet, wij zijn er van overtuigd dat over het al gemeen Heider zich beter wist aan te passen aan de abnormale omstandighe den van de regen en wind en daardoor juist deze 2-1 zege haar toekwam. Wel was 't voor de Boys 'n handicap dat hun uitstekende midvoor Untied, die al en kele malen zijn kunnen had gedemon streerd, kort voor de rust het veld moest ruimen. Wij willen geenszins zeggen dat invaller van der Meulen het slecht deed, integendeel, hij pas seerden den H.-linksachter Teeke- lenburg meerdere malen en dan moet men nog steeds van goeden huize zijn. Maar dat lijn vertrek een verzwak king voor de voorhoede betekende stond ontegenzeggelijk vast. De juiste aanvalsleider ontbrak nu. ook al deed Goudsblom ook nog zo zijn best. Zijn spel is nu eenmaal als midvoor te week Zoals al reeds gezegd, de wedstrijd vond onder weersomstandigheden plaats, die een vergelijking met verle den week 'n verschil brachten van 2 jassen met inbegrip van een water dichte regenjas. Helder speelde voor de rust tegen de sterke wind in en het kon niet uit blijven of de Boys hadden een over wicht en in deze periode viel het op dat de achterhoede van Helder met wegwerken nog al eens onzeker deed. Doelman Boogaard van Helder liet echter zien dat er ook in de marine- stad goede doelverdedigers zijn en een enkele fout daargelaten wist hij op meesterlijke wijze zijn doel schoon te houden. De eerste gevaarlijke aanval was echter voor Helder- Burgers, de oude rot, die linksbuiten was opgesteld, liet enige spelers van de Boys zijn hielen zien en er volgde een hard schot. Mid- half Blok wist de bal te keren en hoe wel zijn hand er bij te pas kwam was het gevaar gekeerd. De aanvallen over links van de Boys hielden veel gevaar in, ook al doordat rechtsachter Himpers van Helder, die van Beekho ven verving, eerst even tijd nodig had om in te spelen. Toch was hii het die een fout van midhalf Hoebe wist te herstellen, door het leder juist voor de voeten van den toestormenden Untied weg te werken. De Boys nemen de leiding. Na 17 minuten spelen kreeg de Leij van de Boys een schietkans. De Leij die Brouwer op goede wijze verving. Hij lostte 'n hard schot en op waarlijk keurige wijze werkte Boogaard de Dal over de lat. Appel nam de corner en met de wind mee was de bal zo verrassend, dat Boogaard het nakijken had voordat hij er op kon reageren, 10. De Helder-achterhoede kreeg het in de volgende tien minuten zwaar te verantwoorden en wij noteerden achter elkaar 4 corners op het doel van Hel der. In deze periode had de kans voor de overwinning gelegen. Trouwens een club met serieuse kansen in de tweede klasse had dit moeten uitbuiten en dat de Boys daar geen kans voor za gen spreekt voor zich zelf. Het was zelfs zo erg dat Appel door een missen van Himpers voor Boogaard kram te staan. Een vliegend schot volgde, maar de bal belandde juist aan de verkeerde kant van de paal en al wat Helder was haalde weer even ruim adem. De druk bleef nog even aanhouden en na 25 minuten spelen loste Untied een kanjer, die Boogaard reeds gepasseerd was, maar de bal kwam tegen de lat en de stand bleef dus 10. Een schuiver van de Lejj kon Boogaard niet helemaal vasthouden, maar de Helder-doelmam herstelde zich heel goed en hoewel hij daarbij gewond raakte, was verder onheil voorkomen. De laatste 10 minuten vóór de rust zag Helder nog kans de balans weer te doen draaien en enige goede aanval len waren er het gevolg van. Rottier, die in de laatste minuten al naar de midvoorplaats was verhuisd, hij was voor de schijn ais rechtsbuiten begon nen, huppelde er een keer door, maar linksachter Krul, de beste van de Alkmaarse backs, wist hem 't leder te ontnemen. Het gevaarlijkste moment voor de veste van Kramer speelde zich in de laatste minuten af. Burgers, die met Bockweg weinig moeite had was dezen back weer eens voorbij en hoog kwam zijn voorzet voor het doel. Kramer re ageerde verkeerd op de bal en sprong er onder door, maar de toesnellende Dorlijn kon er juist niet bij en zo bleef de stand met de rust 10 voor de Boys, een uitslag die de verhouding goed weer gaf. De korte rust van 5 minuten had waarschijnlijk op Helder beter ge werkt dan op de Boys, want terstond waren de witjakken er al van door. Toch was aanvankelijk het overwicht van Helder niet zo sprekend en voor al de jonge van der Meulen. die abso luut in het Boys-elftal thuis hoort, snelde er nogal eens een keer tussen uit. Zijn voorzetten waren over het al gemeen heel goed, maar in het bin- nentrio van de geblokten mankeerde het nu aan een schutter, hoewel er hard genoeg gewerkt werd. Na 15 minuten wist Appel op heel handige wijze een doelpunt te scoren, maar zeer terecht had scheidsrechter Hessink voor buitenspel gefloten. Toch zou Appel nog eenmaal terugkomen en gevaarlijk. Zijn voorzet was piek fijn en de kopbal van Indri niet min der, maar Boogaard graaide de bal over de lat De corner bracht niet het gewenste resultaat. Helder maakt gelijk. Een aanval van Helder, die ogen schijnlijk niet zoveel te betekenen had dreef naar links af. Plotseling doolt Rottier op en terwijl Kramer op de bal toeliep, gaf Rottier het leder naar rechts waar Dorlijn de bal in het ver laten doel liep. Helder rook de overwinning en voor al Burgers op Unks deed er nog een schepje op. Een schuiver van hem had Kramer echter heel goed. Eenmaal dachten wij dat de Boys toch nog de leiding zouden nemen. 'Êen bal van links liet Boogaard glippen en de bal ging in de richting van het verlaten doel. Teekelenburg was er echter iets eerder bij dan van der Meulen en het gevaar was weer voorbij. Helder neemt de leiding. Het was alweer Rottier, die met zijn grote snelheid plotseling rechtsachter Bockweg verrastte en vóór dat deze weg kon werken de bal in de touwen schoot 12. De Boys gooide nu alles op de aan val, wat natuurlijk ook de enige me thode was, maar aan de andere kant een gevaar in zich hield. Burgers kreeg nog eenmaal een goede kans, maar met schuivers weet Kramer wel raad. De laatste minuten waren wat rommelig, maar toen de goed leidende scheids rechter het einde floot, konden wij toch beamen dat het een sportieve strijd was geweest, waarbij de pun ten waren gekomen bij het elftal, dat deze ook het meest verdiende. Ook na deze wedstrijd valt er van het verdere verloop in deze spannende competitie nog weinig te zeggen, al valt het niet weg te cijferen dat Hel der er momenteel heel goed voor staat. „OF VOOR HEN WIER LEVENSZON ONDERGAAT" De federatie Hollands Noorden van de Bond van Staatspensionnering ver gaderde Zondagmiddag in de boven zaal van de Posthoorn van den heer J. Peetoom aan de Markt te Schagen, on der voorzitterschap van den heer P. Zeeman van Kolhorn. De voorzitter kon een achttal af delingsvertegenwoordigers welkom he ten. Spr. bracht onder de aandacht van de afgevaardigden, dat deze zomer zeer veel werk verricht zal moeten wor den. De noodwet Drees is weliswaar aangenomen, maar deze zal slechts drie jaar gelden en daarna zal de de finitieve wet worden vastgesteld. Het is juist hiervoor dat veel propaganda noodzakelijk is. Reeds komen er stem men die willen overhellen naar een soort van betaald pensioen zoals dat door de Raad van Arbeid wordt uit gevoerd. Hier zijn wij, aldus spr., sterk tegen gekant. Wij vechten voor een premievrij staatspensioen. Wat we nu gekregen hebben, moeten we trachten te behouden. We moeten vechten voor hen, wier levenszon ondergaat. De secretaris, de heer H. Wouden berg, kreeg vervolgens gelegenheid om verslag uit te brengen over het tijd perk van 1942 tot 1946. Uit het keurig jaarverslag vermelden we, dat de be zetter in 1942 bevel gaf om de federa tie te ontbinden en de boeken, be scheiden en gelden op te zenden. Hier aan werd geen gevolg gegeven. De boeken bleven bij den secretaris, ter wijl de gelden werden achtergehou den. Tijdens de afgelopen jaren zijn de heren Romar en Appel, voorvech ters van de federatie, overleden. Na de bevrijding werd direct met ver schillende afdelingsbesturen contact ge zocht met het gevolg dat nu weer tien afdelingen bestaan. Nog tien zijn sla pende maar moeten wakker gemaakt worden. De rekening en verantwoor ding liep op rolletjes. De heren C. de Leeuw, St. Maartensbrug, en de heer A. Kok van Barsingerhorn hadden de rekening nagezien en in de beste or de bevonden. De rekening sloot met een ontvangst van f 107,50 en een uit gave van f 24,69. Alzo een batig saldo ad. f 82,81. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat be heer. BESPREKING PROPAGANDA. Volgens den voorzitter een zeer be langrijk punt. Het bestuur stelde voor om, nu de noodwet-Drees is aangeno men en op 1 October a.s. in werking zal treden, niet bij de pakken te gaan neerzitten maar onverdroten door te gaan. Hiertoe wekte spreker op en stel de voor om met een geluidswagen naar die plaatsen te gaan waar nog geen afdeling kon worden opgericht. De vergadering vond dit een uitstekend plan. De vereiste vergunningen van de diverse burgemeesters zullen worden aangevraagd. Naar aanleiding van de ze propaganda-actie zullen de afdelin gen een garantie stellen van vijf cxnt per lid. De afdeling Barsingerhorn verzocht toezending naar de diverse afdelings- besturen van de Ned. Staatscourant, waarin de noodwet-Drees werd afge kondigd. Zal geschieden. De heer Del ver van de afd. Barsingerhorn heeft vernomen, dat de afdeling Alkmaar, die 600 leden telde, nog steeds slapen de is. Zal bekeken worden. Voorts wekte dezelfde spreker op om, gelijk dit in Enkhuizen is geschied, de ko mende grote bondsvergadering geza menlijk te bezoeken. Dit punt vond algemene instemming. De heer Krijgsman van de afd. Heer- hugowaard informeerde hoe het stond met het kassaldo van den heer Romar. De voorzitter kon mededelen dat dit de volle aandacht van 't bestuur had, maar dat nog geen resultaat bereikt was omdat de boeken, brieven en be scheiden allen zoekgeraakt bleken te zijn. Men zal nog eens gaan praten met den heer Romar Jr„ De heer Weijers, afd. Breezand, me moreerde, dat men zeker bij de R.K, geestelijkheid moet proberen om sa menwerking te verkrijgen. Spr.. zelf katholiek zijnde, deelde mede, dat de medewerking in Breezand uitstekend is. De heer de Harder, Anna Paulowna, stelde vast dat de afdracht door de af delingen aan het federatie-bestuur nog steeds vooroorlogs is. Spreker wenste dit te verhogen. Aangezien reeds be sloten was tot het geven van een ga rantie van vijf cent per lid voor de komende propaganda-actie, werd dit punt verschoven naar de volgende fe deratievergadering en hebben de afge vaardigden' gelegenheid om dit punt eerst in eigen kring te bespreken. Na dat de afdeling Heerhugowaard nog inlichtingen had gevraagd en verkre gen over de leeftijden van pensioen toekenning volgde sluiting door den voorzitter met als slot de leuze; „Op voor hen wier levenszon ondergaat". Schagen heeft D.C.G. in eigen home met 01 verslagen; zie daar het ver heugende bericht, dat vanuit het D.W.S.-stadion in Amsterdam gemeld kon worden. De geel-zwarten hebben stuk voor stuk hard gewerkt en daar is de zege san te danken, want alleen door het enthousiasme, waarmee Schagen D.C.G. bestreed, kon deze zeer behoorlijke ploeg bedwongen worden. Schagen heeft nu de leiding en Zon dag a.s. om 2.30 uur moeten ze ander maal naar de hoofdstad voor de „uit"- wedstrijd tegen J.O.S. De raad der gemeente Callantsoog was Donderdagavond ten raadhuize onder voorzitterschap van burgemees ter W. J. Correlje in vergadering bij een. Na opening en goedkeuring van de notulen werd door de voorzitter mededeling gedaan dat door Ged. Sta ten werd goedgekeurd: de gemeentebegroting, dienst 1947; de verordening tot wijziging van de verordening op de keuringsdienst van vee en vlees; de besluiten tot onderhandse verhu ring van de gemeente-woningen aan A. M. J. Mol en L. J. van Wachendorff van Rijn; het besluit tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer schoolgeld voor 1946/47; het besluit tot onderhandse aanbeste ding van de aanleg van een nieuw wegvak te Groote Keten aan de N.V. Daalders Aannemersbedrijf; de verordening op de heffing van een straatbelasting. Voorts dat de subsidie van de pol der 't Hoekje in de onderhoudskosten van de Nieuwe weg voor het jaar '47 werd verhoogd tot f 25. De aanbesteding van de bouw van de eerste wederopbouw woningen had tot gevolg dat de fa. Gebr .Kuiper uit Heiloo de laagste inschrijver was. Goedkeuring tot gunning werd ge vraagd en we hadden aldus de voorz. verwacht dat dit nog wel een drietal maanden zou duren. Bij verrassing werd ik zo juist opgebeld dat we bin nen enige dagen een telegram kunnen verwachten met de goedkeuring. Eni ge verslagen van keuringsdienst, mid denstandsorganisaties en schoolartsen- dienst zullen bü de raadsleden circu leren. Op verzoek van de commissie tot bouwtoezicht werd de bouwverorde ning op ondergeschikte punten gewij. zigd met het oog op het uitbreidings plan. Het voorstel van B. en W. om ten behoeve van de wegverbetering te Grote Keeten een geldlening aan te gaan groot f 2700.— werd zonder hoof delijke stemming aanvaard. De bur gemeester werd aangewezen om de gemeente bij stemmingen en vergade ringen van de polder Callantsoog te vertegenwoordigen. In verband met de benoeming tot gemeente werkman van den heer L. J. Wachendorff van Rijn werd deze op diens verzoek ontslag verleend als schoonmaker van het ge meentehuis, schoolschoonmaker, sto ker der centrale verwarming en dood graver. De gemeénterekening van het dienstjaar 1944 kon de goedkeuring van Ged. Staten niet wegdragen. Eni ge administratiewijzigingen moesten worden aangebracht. De rekening van gemeente en burgerlijk-armbestuur van het dienstjaar 1945 werd aange boden. In verband hiermede werden in de commissie belast met het nazien benoemd de heer P. de Haan, mej. de Vries en de heer P. van Diepen .De Noord en Zuid-Hollandse Redding Mij verzocht om een subsidie. B. en W. stelden de raad voor een subsidie te verlenen van f 25.— waarmede de raad zich kon verenigen. Het bleek voorts dat men er zeer veel voor voelde om in Callantsoog weer een reddingsstation te vestigen. De voor zitter zal eens informeren. Het Centraal Ziekenhuis te Alk maar heeft 'n belangrijk tekort. Naar aanleiding hiervan verzocht het 'n bij drage voor de jaren 1947 en 1948 van f 300.— 's jaars. Gezien het grote nut van deze instelling en een kleine toe lichting van de voorzitter besloot de raad eenparig de gevraagde bijdrage te verlenen. V u ilnisophaaldienst. B. en W. stelden de raad voor om met ingang van 16 Juni a.s. over te gaan tot het instellen van een vuilnis ophaaldienst. De wenselijkheid daar van was reeds in een vorige vergade ring besproken en eerst zou worden geïnformeerd bij de randgemeenten of het mogelijk was daarbij aan te slui ten. Van de gemeente Den Helder was bericht binnen gekomen dat de kosten per week f 52.zouden bedragen bü geen grotere hoeveelheid dan 6 M3 daarbij moest voor elke daarboven opgehaalde M3 vuilnis circa f 8 meer worden betaald. De gemeente Zupe kon direct op de gestelde aan vraag geen antwoord geven omdat ze autoPh!drie PM 8611 nieuwe vuilnis auto hadden en niet wisten wat d* #*- ploitatiekosten hiervan zouden zijn. Na mondelinge ruggespraak bleek echter dat de bijdrage per jaar ongeveer 1000 zou moeten bedragen. Naar aan leiding daarvan hadden B. en W. ge meend in Callantsoog zelf een vuilnis ophaaldienst te moeten instellen. Ter toetsing van de te maken kosten was reeds een inschrijving gehouden, waar bij bleek dat de heer P. Roos uit Gro te Keeten de vuilnis op wilde halen voor f 817 per jaar. De heer J. Kuit uit Callantsoog schreef in voor f 1400. De raad zag het grote nut daarvan in en besloot, niettegenstaande een inge komen schrijven van 24 personen uit Groote Keeten, het voorstel te aan vaarden. De verordenigen werden daar op eveneens vastgesteld en voor het eerste jaar werd het werk gegund aan de heer P. Roos. De vuilnis zal worden gedeponeerd in een wiel achter of na bij het perceel van de heer v. d. Plas. Bouw burgemeesterswoning. Bericht was binnengekomen van Ged. Staten dat er geen bezwaar be staat dat de gemeente een woning bouwt, die echter niet groter mag zijn dan 500 M3. Machtiging daarvoor was tevens aanwezig. B. en W. stellen de raad voor over te gaan tot het bouwen van een burgemeesterswoning en te vens verhoging van de bouwvergoe- ding aan te vragen. De heer De Haan juicht het ten zeerste toe als er een burgemeesters wonig gaat verrijzen. Eenparig besluit men daarop om de plannen zo spoedig mogelijk bij we deropbouw aanhangig te maken. De burgemeester had voor deze woning een aardig plekje aan de Zomerwo- mngweg uitgezocht. Enige raadsleden hadden echter een nog mooier plaats je en wel juist naast de trap naar het strand. Volgens de voorzitter zou dit moeilijk gaan omdat daar ter plaatse eCi« Pe,nsion werd geprojecteerd. Nadat ingevolge de wet rechtsher stel overheidspersoneel 1946 de heren G. D. Rehorst en G. C. Witteveen et gevraagde rechtsherstel was ver leend en de le suppl. gemeentebegro ting 1947 werd vastgesteld volgde slui ting. Van Zaterdag 7 Juni 16 uur tot Maandag 9 Juni 8 uur zijn bij geen &e' hoor bij den eigen arts, alleen voor spoedgevallen, aanwezig de artsen Vee nis, Beeker, Hoogkamer, Schut, Ko ning. Schreuder, Brand, Boerma, Bloem der. Midwoud. De dierenartsen Reitsma te Sloot- dorp en Hakkesteegt te Schagen zün aanwezig.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2