Republikeinse nota teleurstellend Republiek wil Indonesië overheersen Verplichte levering van vee Staking in Franse electriciteitsbedrijven FATA MORGANA 'Ukeréedcfit DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De inhoud van de nota r Hors d'Oeuvre V.j Politiek der „verschroeide aarde?" Bon voor een ei Referendum in Spanje Russische kamermeisjes achten zich beledigd boven Vlissin^en? Dodelijke aanrijding te Bergen Moslim-liga aanvaardt Brits plan BEROERING IN AFRIKA BUREAU; Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2845 Giro 449041 Dlr.: J. Bijlsma DINSDAG 10 JUNI 1947. Voortzetting van de 70E JAAHGANG No. 9530 HELDERSCHE COURANT TARIEVEH: Advertentie»: 14 cent per millimeter. Familieberichten 17 cent per m.m. Kleine ad vertenties (..Juttertjee") tot is woorden 75 cent elk woord meer cent Abonnementen: per kwertea f I.—. per poet 1 t.W H' ofdredaetear: M. H. 8. Uyldert, Rsyon red keten ren C. A. Dekken eo W. Kok. De republikeinse tegennota is Zondagavond om zeven uur Batavia-tqd door den Secretaris-Generaal van de Indonesische delegatie, Dr. Ali Boediardjo, aan Mr. Dr. P. Sanders, de Secretaris-Generaal der Commissie-Generaal, aan geboden. Deze heeft de tegennota aan Dr. van Mook overhandigd. In regeringskringen te 's-Gravenhage wordt de nota der republiek thans bestudeerd met al de ernst die de toestand vereist. Intussen kan reeds thans worden medegedeeld dat de eerste indruk daar bepaald teleurstellend is. De nota van de republiek zou een knap stuk werk kunnen worden genoemd, wanneer het een civiel proces gold. Maar hier geldt het de uitwerking ver der te brengen, op een voet van constructief staatsmanschap, van het ac- coord van Linggadjati. Dat stelt geheel andere eisen dan een redlijk klin kend antwoord, zoals thans door de republiek is gegeven, welk antwoord zich echter in wezen verwijdert van letter en geest van Linggadjati. Blijk baar wil de republiek een overheersende plaats in Indonesië innemen, ten koste van de andere delen, die zichzelf willen zijn als gelijkgerechtigde partners in de te stichten Indonesische federatie. De nota bevat een miskenning van de regeling, die in het accoord van Linggadjati is neergelegd met betrekking tot de periode, die moet voorafgaan aan de inwerkingtreding der federatie. In haar nota van 27 Mei heeft de Nederl. regering aangedrongen op grote spoed, mede omdat zq het haar in ternationale plicht acht de economie van Indonesië weer op een ordelijke basis ten behoeve van de wereld op gang te brengen. De republikeinse nota wekt de indruk, dat de republiek de uitvoering van Linggadjati wil vertra gen, inmiddels de schuld aan de Nederlanders gevend. blokkade, over voortdurende over schrijdingen der demarcatielijnen, rust verstoring door separatistische bewe gingen in de bezette gebieden en is van oordeel, dat hierdoor twijfel en onze kerheid omtrent de bedoelingen van de Nederl. regering worden vergroot en dat de psychologische toestand een op lossing moeilijker maakt. Gewezen wordt op de waarnemingen fan bezoekers van het republikeinse gebied, die daar welvaart en vredig heid hebben aangetroffen. De Indonesische delegatie heeft de door den luitenant-G.G. op 27 Mei 1947 ondertekende nota van de Commissie Generaal ontvangen en met waarde ring kennis genomen van het feit, dat de Nederl. regering de overeenkomst van Linggadjati beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrek king tot Indonesia, welke grondslag zij aan dat beleid een ruime en voort varende uitvoering wenst te geven. Ook de regering van de republiek ba seert haar politiek op de overeenkomst van Linggadjati en verwacht, dat de Nedèrl. regering de maatregelen in strijd met inhoud en geest van die overeenkomst ongedaan zal maken. De Indonesische delegatie geeft ver volgens haar spijt te kennen over het voortduren van vijandelijkheden en TWEEëRLEI RECHT Niet zo heel ver van Australië strekt zich het eiland Nieuw- Guinea uit, een lustoord, waar van de westelijke helft 'tot ons overzees gebied behoort en welks oostelijke helft, het land der Pa poea's, onder gezag staat van de Britten, voorzover deze nog bij machte zijn gezag uit te oefenen He» eiland, en meer in het bij zonder Papoea, zal voor de be woners van noordelijk Austral'ë zo ongeveer zijn wat Marken voor de Amsterdammer is 'n beziens waardigheid en folkloristisch van ongemeen belang, De Amster dammer neemt er een dagje voor als hij het ajland bezoeken wil; de Australiër eveneens. Alleen moet de laatste dan gebruik ma ken van een snel vliegtuig en niet van een motorbootje. Er is echter nog In ander op zicht eenig verschil. Iedereen, mager of dik kan zonder gevaar naar Marken gaan en daar ge moedelijk rondwandelen. Zijn leven wordt niet bedreigd, hoog stens zijn portemonnaie, tenmia- ste wanneer hij zijn kooplust niet bedwingen kan. De Australiër doet evenwel voorzichtig, vooral wanneer hij vet is, als hij bij zijn schaapskooi thuis blijft, want de bevolking van Papoea is minder belust op schapen- dan op men sen-vlees. ij is nog enigszins met kanibalisme behept en ziet er geen been in een been af te kluiven als het een mensen-been is. Bovendien heeft zij liefheb berij in het zo snel mogelijk snellen van koppen en ook dat is niet prettig voor wie het treft De Australiër, en zeker als hij boter op zijn hoofd heeft, blijft daarom veiligheidshalve thuis. Het gerechtshof van Papoea behandelt den koppensneller ech ter met grote toegevendheid. Het heeft onlangs een aantal eiland bewoners, die koppen hadden ge sneld en daarna de verslagenen hadden verorberd, een strenge berisping toegediend en vervol gens naar huis gestuurd. Het vatte dat moordpartijtje klaar blijkelijk niet dramatisch op In derdaad men kan zulk een kop pensneller bezwaarlijk bij de kop vatten als deze sportieve bezig heid door de bevolking als vol komen normaal wordt bescnouwd Zoals bijvoorbeeld het voetbal spel bij ons, waarbij een speler of een scheidsrechter ook wel eens het hoofd verliest. Het von nis zou allicht zwaarder uitval len als de gesnelde koppen zwart werden verkocht, maar dat doei een Papoea niet. Daarom komt wie op Marken zwart koopt of verkoopt gesteld dat het ge schiedt er minder genadig af en wordt daar aan een paling kop meer beteekenis gehecht dar in Papoea aan een mensen-kop, tenminste als het een zwarte is. •sLands wijs, 's lands eer. KREEFT. s NEDERLAND BREKE ZIJN. ZOU IN GE- De delegatie meent daarentegen, dat veeleer in het door de Nederlanders bezette gebied een tekort heerst aan waarborgen voor de ontplooiing van democratische beginselen o.a. door de exorbitante rechten van den landvoogd fa geen gebied is de vrijheid zo groot als in de republiek. De nota wijt het niet vlotten van de besprekingen aan 't feit, dat onder de Nederlanders zo ve le van elkaar afwijkende meningen be staan, en dat daar niet steeds voldoen de wordt begrepen, dat een nieuwe or de geboren staat te worden. EEN INTERIM-REGERING. De Indonesische delegatie is bereid het Nederlandse voorstel tot vor ming van een interim-regering te aanvaarden. Doel en bevoegdheden van deze regering worden daarin uit voerig aangegeven. ZELF-VERDEDIGING. De Indonesische delegatie onder schrijft het Nederlandse voorstel be treffende de militaire aangelegenheden in grote trekken. Zij verlangt: a. het demilitairiseren van de de- marcatiegebieden en overdragen van de bewaking van de zönes aan de po litie der beide partijen met speciale regeling voor de gebieden Sidoardjo, Krian en Modjokerto; b. beide legereenheden zullen de de- marcatiegebieden verlaten en zich te rugtrekken naar de respectievelijke garnizoensplaatsen; c. geleidelijke vervanging van be zetting van het Nederlandse leger door het republikeinse leger; d. onmiddellijke vermindering van de respectievelijke troepensterkten overeenkomstig art. 16 van Linggad jati. Als basis van samenwerking ziet de Indonesische delegatie o.a., dat de ver dediging van de Verenigde Staten van Indonesia een zaak moet zijn van de staat zelf. De heer Boelhouwer heeft namens „Nationaal Reveil" Zondagavond voor de AVRO-zender een be roep gedaan op de bevolking om zich thans achter een krachtig optreden van de regering te stel len. Spr. wees in zijn radiorede op de zeer ernstige ontwikkeling in de overzeese gebiedsdelen. Op het territoir der republiek zouden volgens spreker fabrieken worden vernield, wegen opgeblazen en voedselvoorraden dreigen te wor den vernietigd. „Nationaal Reveil" zond voorts een desbetreffend telegram aan den minister-president. Gedurende de overgangstijd dient de vermindering van troepensterkten te geschieden in volle oprechtheid en wederzijds vertrouwen. De handha ving van rust en vrede in het gebied van de Republiek is de taak der re publikeinse politie en niet die van het Nederlandse leger. EEN ECONOMISCHE REGELING Betreffende de economische regeling is de regering der republiek van me ning, dat de eigendom van vreemde lingen zal worden teruggegeven met uitzondering van die eigendommen, waarvan de republiek nationalisering nodig acht met vergoeding voor gele den schade. De delegatie aanvaardt de economi sche voorstellen van de Nederlandse delegatie onder voorbehoud van enke le detailpunten. (Zie vervolg pagina 4). De aardbeienpluk te Beverwijk is thans in volle gang. Groot en klein helpt mede bij het verzamelen der sappige vruchten. Ais de prijs nu maar meevalt. Vermindering van vlees in restaurants Daar de aanvoer van slachtvee thans een dieptepunt heeft bereikt en de voorraad vlees in de koelhui zen is verbruikt, zijn voor enige tijd bijzondere maatregelen nodig om het tijdelijk met 100 gr. tot 300 gr. in de veertien dagen verlaagde vleesrant soen te kunnen verschaffen. In opdracht van den minister van 1 Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning zullen de provinciale voedselcom- missarissen namens het bedrijfschap voor vee en vlees, dat daartoe krach tens bestaande verordening de be voegdheid bezit, ingaande 16 Juni 1947 de veehouders wekelijks belasten met een verplichte levering van vee. De minister van Landbouw, Visserij en Vv edselvoorziening, die deze maat regel slechts node neemt, aldus deelt het ministerie ons mede, verwacht de medewerking van de veehouders om 't mogelijk te maken de bevolking het zo bescheiden vleesrantsoen te kunnen blijven verstrekken. In voorbereiding is verder, afge zien van de reeds aangekondigde invoering van twee vleesloze dagen, een regeling tot sterke vermindering van het vleesverbruik in hotels, res taurants en dergelijke inrichtingen. Lajos Dinnyes, de nieuwe Hongaarse minister-president, die beschouwd wordt ais de man, die Hongarije een stap verder brengt in de richting van onderwerping aan de Sovjet-Unie. I Donderdag a.s. zal in de bonnenlijst voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei aangewezen worden. In verband met de bevoorrading van de detaillis ten zal hier en daar de aflevering van dit ei niet onmiddellijk, doch slechts gedurende de termijn van geldigheid van de bon kunnen plaats hebben. De bond van arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven heeft mede gedeeld, dat 50 electriciteitsbedrijven in Frankrijk sinds gisteravond jiüet meêr werken. REGERING WAARSCHUWT KWADE ELEMENTEN. V In een communiqué van het Franse ministerie van vervoer is een waar schuwing gericht tot degenen, die het verkeer van door de regering op de weg gebrachte bussen en vrachtauto's zouden willen stagneren, zoals door de stakers te Cherbourg geprobeerd is. De regering zou maatregelen nemen voor patrouillering van de wegen, waarlangs die bussen rijden. De meeste van die voertuigen transporteren passagiers De spoorwegstaking in Parijs. Reizigers wachtend voor het Gare de 1 Est wachtend op het einde der staking, om ten spoedigste naar hun plaats van bestemming te vertrekken. van of voor schepen uit of naar Ame rika. Volgens het communiqué worden de voedselvoorraden nog steeds per spoor vervoerd. Op zekere punten heeft een aantal spoorwegarbeiders ge poogd de voedseltreinen tegen te hou den. „Wanneer iets dergelijks inderdaad zou geschieden, of ledige wagons niet zouden terugkeren, zullen stappen gedaan worden om 't transport van vitaal belang te verzekeren," aldus 't communiqué. 10.000 AMERIKAANSE MIJN WERKERS IN STAKING. Ongeveer tienduizend arbeiders in Zuid-West Pennsylvanië zijn gisteren in staking gegaan uit protest tegen het ontwerp arbeidswet. In veertien mijnen, voor het meren deel door grote staalfabrieken geëx ploiteerd, lag het werk stil. Generaal Franco's opvolgingswet, welke Spanje tot nominaal koninkrijk maakt, zal op Zondag 6 Juli a.s. aan een volksreferendum worden onder worpen. Dit zal de eerste maal zijn dat Franco, sedert hij in October 1936 te Burgos aan de macht kwam, het Spaanse volk raadpleegt. Volgens de tekst van de wet blijft Franco staats hoofd, doch na zijn dood of bq zijn onbekwaamheid zal een regentschaps- raad een lid van de Spaanse konink lijke familie als zijn opvolger aanwij zen. Alle personen bqven de 21 jaar zullen verplicht zijn hun stem uit te brengen, behalve zij, die geen volle politieke rechten bezitten, onder wel ke laatsten vallen de links-georiën- teerden, die sedert de burgeroorlog tot gevangenisstraf veroordeeld zijn. Het uitbrengen der stemmen zal in het openbaar geschieden. Anna, Elena, Agafia en Jefdokia, kamermeisjes in het Moskwa-hotel te Moskou, zijn erg boos op Trevor Smith, verslaggever van de Melbourne He rald, die tijdens de conferentie te Moskou in kamer 1023 van genoemd hotel heeft gelogeerd. De verslaggever heeft in zijn krant geschreven, dat zij op haar knieën waren gevallen en tranen hadden ge plengd toen hij het viertal de suiker offreerde, welke hij van zijn thee had overgehouden. Zij vinden dit laster en een grove belediging voor het va derland, een aantasting van haar be roepseer en vrouwelijk zelfrespect. Zij hebben nu een verontwaardigde brief geschreven aan den hoofdredac teur van de Melbourne Herald, waar in de meisjes ten sterkste tegenspre ken, dat zij op haar knieën zijn ge vallen. Als vrouwen van de Sovjet- Unie, die dertig jaar geleden gelijke rechten als de mannen hebben gekre gen en die een volledig aandeel heb ben in het nationale leven, doen zij zulke dingen niet. Zij gevoelen er bo vendien niets voor, om aan de man nén onderworpen Te zijn. Naar Wij eerst heden vernemen heeft men boven Vlissingen op 1 Juni j.L vanuit de richting Breskens lucht spiegelingen gezien. De eerste ont dekking, die men deed was, dat boer derijen, die in Zeeuws-Vlaanderen ge legen zijn, weerspiegeld werden door het water van de Schelde. Vervolgens zag men bomen opdoemen aan de ho rizon, die geen takken, doch alleen maar kruinen hadden en later zag men eerst heuvels, die aan witte krijt rotsen deden denken en vervolgens een stad met hoge witte gebouwen, ir. welke stad met kijkers zelfs stra ten te onderscheiden waren. Na onge veer een half uur vervaagde deze luchtspiegeling en bemerkte men bo ven de Schelde een luchttrilling, die zo sterk was. dat de vormen der voor bij varende schepen volkomen verte kend waren. Men zag b.v. een schip voorbijvaren, dat de indruk maakte alsof het bestond uit twee op elkaar Hogende schepen, terwijl van andere schepen de vorm weer zeer sterk ge rekt was. Dit verschijnsel vervaagde na ongeveer een kwartier. Toen de 25-jarige N. M. Tromp Maandagmorgen met een flinke vaart door de Dorpsstraat te Bergen fietste en ter hoogte van het perceel van T. Bakker door een daar staand voertuig midden op de weg kwam, naderde uit de richting Alkmaar een vrachtauto. Een botsing was onvermijdelijk met het noodlottig gevolg, dat T. ernstige hoofdwonden opliep. Dr. van Gelder verleende de eerste geneeskundige hulp. Nadat pastoor Th. van Beers het slachtoffer ter plaatse van de H. Sa cramenten had voorzien, zorgde de Rode Kruiswagen voor overbrenging naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar, waar de jonge man spoedig overleed. Naar wij vernemen treft de bestuur der van de vrachtauto geen schuld. De raad van de Moslim-Liga heeft gisteren te New Delhi een resolutie aangenomen, waarin het Britse plan „als een compromis" wordt aanvaard en Djinnah, president van de raad, wordt gemachtigd de onderhandelin gen voort te zetten. ANTON COOLEN HEKELT TRIBUNAALRECHTSPRAAK. De bekende schrijver Anton Coolen heeft zijn ontslag ingediend als lid van het Tribunaal te Den Bosch. Coolen is het niet eens met het ver schil in de beoordeling De zetel van een Frans minister president dient zelden het gemak. Ra- madier heeft er ondervinding van. Ter wijl hij te kampen heeft met een toe nemend gevaar voor inflatie, zetten de communisten hem de voet dwars en moet hij het hoofd bieden aan sabo- tage-stakingen die ontwrichtend voor het bedrijfsleven zijn. De spoorweg staking is er een onheilspellend voor beeld van en brengt een zware slag toe aan het economisch verkeer. Inmiddels houdt de politieke actie van de con servatieve generaal De Gaulle aan de moeilijkheden waarin Ramadier verkeert zijn natuurlijk koren op de politieke molen van De Gaulle die nu meer dan ooit op volle toeren draaien kan en na het bloedig krijgsbedrijf in Vietnam en de opstand op Madagas- car beginnen nu ook de Noord-Afri kaanse Arabieren, gesteund door de te Cairo gevestigde Arabische Liga, on rust te stoken. Een Franse ministers zetel is inderdaad geen sluimerstoel. De Franse politiek is zelden van dramatische en romantische elementen vrij. De vlucht van de oude rebellen leider Abd el Krim geeft daarvan weer op treffende wijze blijk. Het is een symptomatische gebeurtenis, waarvan de betekenis ver uit gaat boven het strikt nationaal belang der Franse re publiek. Het is er een van internatio nale betekenis. Gelijk men weet werd deze aanvoer der der opstandige Rifkabylen in 1926 verslagen, gevangen genomen en op het eiland Reunion geïnterneerd. Enige tijd geleden werd zijn verzoek om zich ir Frankrijk te mogen vestigen groot moedig ingewilligd en hem werd als verblijfplaats een villa aangewezen te Villeneuve bij Nice. In vertrouwen op het erewoord van den Emir liet men hem met zijn talrijk gezin de reis ma ken als gewoon passagier. Tot Port Said werd bereikt ging alles goed; maar daar ging Abd el Krim met ziin gevolg aan land om zich, op uitnodi ging van koning Faroek van Egypte, naar Caïro te begeven waar hij sinds dien in volle vrijheid vertoeft en on omwonden heeft meegedeeld dat hij nog altijd de ambitie heeft Marokko te bevrijden van Europese heerschappij. Zijn fcomst te Caïro is voor de daar ge vestigde Arabische Liga en voor de onafhankelijkheidsbeweging ongetwij feld van grote betekenis, want het aan zien van de weerspannige Emir is er, sinds hij martelaar voor de zaak der vrüheid werd, niet op achteruit gegaan. Ook voor Spanje moet de ontsnap ping van de rebel vrij verontrustend ziin en op de verhouding tussen Frank rijk en Egypte, die toch al niet roos kleurig is, kan het gebeurde een uiterst nadelige invloed oefenen. Men is zich daarvan te Parijs maar al te wol bewust. Parijs maakt zich, zoals zich begrij pen laat, ernstige zorgen over de ge volgen die het gebeurde hebben kan voor de nationalistische beweging der Arabieren langs de gehele zuidkust van de Middellandse Zee, een onge rustheid welke ongetwijfeld door Ma drid wordt gedeeld. De Sultan van Frans Marokko heeft nog onlangs :n het openbaar voor de onafhankelijk heid van zijn volk gepleit; in Tunesië gaat de Bev allerminst, wat invloed op de nationalistische beweging betreft, vrij uit en Frankrijk heeft zich reeds, naar aanleidiof van verontrustends be richten uit Al"iers. gen oor t gezien de legermacht in Noord-Afr'ka verster ken. De Arabische Liga te Caïro is zeer actief. Het gezag van Frankrijk komt door deze separatistische actie in het N?b!;e Oosten ernstig in het gedrang. Noord- Afrika is niet slechts in politiek ril? ar ook in economisch opzicht voor de Franse Republiek van essentieel be lang; en niet alleen Frpn'-n'iks bren gen zijn met de rust in Noord-A frika gemoeid. Het probleem van de veilige vaart door de Middellandse Zee dringt zich aan de aanlach» ot>, en daarbij hebben, behalve Frankriik en Snanie, ook Fngeland en Amerika belang, ter- 'wijl Rusland, gelijk men weet, even eens zijn invloedssfeer in die richting uit te breiden tracht. Men denke slechts aan hetgeen in Griekenland ge beurt en aan de pressie waaraan Turkije blootgesteld is. De Afrikaanse vrijheidsbeweging volgt op die van Azië en vloeit eruit voort. En de wes terse mogendheden, door twee wereld oorlogen iiiteermt. zien hun gezp» slin ken met de dag. U. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, gel dig van Maandagavond tot Dins dagavond: AFNEMENDE WIND. Voor het Noorden van het land: afnemende wind hoofdzakelijk tus sen N.W en N. Van zee binnen- drijvende wolkenbanken met aan vankelijk hier en daar in de kuststreken van Friesland en Gro ningen nog een enkel buitje. Vrij koel. Voor het overige gedeelte van het lanfl: afnemende wind overwegend uit westelijke richtingen. Droog weer met perioden van zonne schijn. Overdag hogere tempera turen dan vandaag.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1