Schaakkampioenschap Den Helder ZIJPE NA 350 JAAR ss?ssirKBaken'ucht^ Stad en Omgeving. mrrr yAN NABIJ gaafste leuv/s „De Dochter van Madame Angot"' EN yERRE Komische operette uitstekend opgevoerd door „Harmonie' Tweede ronde damkampioenschap. De eerste wedstrijden gespeeld Postduivenvereniging „Victoria". Het circus slaat zijn tenten op Wieringen Anna-Paulowna. Hippolytushoef. Locale premiekeuringen Grote tentoonstelling Urk. Breezand. Voor een met genodigden, leden en donateurs tot de laatste plaats bezet Casino heeft de zang-, reciteer- en or kestvereniging ..Harmonie" zich Dins dagavond van haar beste zijde doen kennen door de opvoering van de ope- rette-comique „De dochter van Mada me Angot", op muziek van Charles Le- cocq. Deze operette speelt in het Parijs uit de dagen van het Directoire, wel ke regering blijkens de inhoud van het stuk niet veel beter was dan de vroegere monarchie, en ddan ook in 'n spotlied geducht wordt gehekeld. De hoofdpersoon is Clairette Angot. een wees, opgevoed door de mannen en vrouwen van de Vismarkt, en door haar pleegouders voorbestemd om te huwen met den kapper Pomponnet. Uit haar pogingen om dit huwelijk te ont gaan, komen allerlei komische ver wikkelingen voort, die tenslotte en zelfs met Clairette's instemming toch leiden tot een verbintenis met Pomponnet. Het zou ons te ver voeren, de han deling geheel na te gaan. maar wij willen gaarne enige verdienstelijk ac terende zangers en spelmomenten be lichten. Met opzet schreven wij acte rende zangers en niet zingende ac teurs, want het zwakke punt van de gehele uitvoering was 't acteren. On- zes inziens was aan dit onderdeel on voldoende aandacht besteed, of was de dubbele concentratie van de spe lers op zang en voordracht velen te machtig? Het pleit voor de capacitei ten van den muzikalen leider, als voorheen weer de heer Jac. Bos. dat hij dit duel won; hij had dan ook na afloop van elk bedrijf een warm ap- plans in ontvangst te nemen. De gast-sopraan. mej. A. Tullenaar, als Clairette, speelde van de vertolk sters der vrouwenrollen het best. De heren W. Steffens als Pomponnet en C. van Straaten als de bewindsman Larivaudière acteerden en zongen uit stekend hun partijen, met als hoogte punt hun duetten in de derde acte Ook mevr. H. Lokkers-Kuipers als de beroemde actrice Madame Lange, die haar soli heel goed zong, en Ange Pi- tout, de jonge liedjeszanger-minnaar, in wien wij tot onze verbazing den grijzen voorzitter herkenden, deelden in de welverdiende hulde aan het slot. Den regisseur, den heer Jb. Bruin, op wiens conto wij een groot deel van de aanzienlijk vooruitgang sedert vorig jaar mogen schrijven, zouden wij wil len wijzen op sommige jonge acteurs onder zijn koorleden, onder wie wij er verscheidene zagen die de gehele avond prachtig in hun rol bleven. Laat men daarbij het belang van een cor recte uitspraak niet vergeten! Bij het aardige, door Dansschool Siebeling in gestudeerde, ballet op het Calypso bal misten wij weer het vrolijk-luch tige, waarschijnlijk weer tengevolge van de ernstige concentratie waarme de het werd uitgevoerd. Het begeleidende orkestje, dat he laas geen deel der vereniging uitmaakt zodat de repetities tot een minimum beperkt moesten blijven, heeft niette min de lastige muziek, waarin boven dien vrij veel gecoupeerd moest wor- De tweede ronde in de strijd op de honderd velden werd Maandagavond gespeeld, met de volgende uitslagen in de eerste klasse: M. Kwast«J. W. Beezemer 1-1; A. A. Bremer—J. van der Molen 1-1; P. Kwast—A. J. José 1-1; C. J. J. LeibbrandC. Moiema 2-0; P. van der Veen was vrij. De uit gestelde partij uit de eerste ronde tus sen J, van der Molen en W. Wieren eindigde in remise. Door deze uitsla gen gaat Leibbrand thans aan de kop met twee gewonnen partijen, gevolgd door José, die het tegen P. Kwast niet verder wist te brengen dan remise. Ook Bremer moest zich met remise tevreden stellen. Er gaan geruchten, dat P. van Veen, die ditmaal vrij was, zich zal terugtrekken, zulks door een misverstand tussen hem en de wed' strijdleiding, waardoor zijn partij uit de eerste ronde verloren zou gaan. Het is voor een regelmatig verloop van deze wedstrijden te -hopen, dat men een oplossing zal vinden. Het zou jammer zijn, wanneer deze sterke speler zich inderdaad terugtrok. In de tweede afdeling hqeft men blijkbaar een afkeer van remise. Evenals in de eerste ronde werden ook nu weer alle partijen beslist. B. van Ooyen behaalde zijn tweede over winning ditmaal ten koste van P.Geus. Ook A. Ouwens wist zijn partij tegen A. van der Sloot te winnen, zodat hjj en Van Ooyen thans met twee gewon nen partijen de eerste plaats bezetten. J. Jagel won van P. J. Arends, waardoor deze na twee ach tereenvolgende nederlagen thans de laatste plaats bezet. Simonse was in deze ronde vrij. De uitslagen waren in deze afdeling als volgt: J. Broer- senA. Bekebrede 0-2; H. Rietveld C D. Bremer 0-2; F. Post—J. Bijl 1-1. Voorlopig gaat de strijd hier dus tus sen Bremer en Bekebrede, waarbij eerstgenoemde een punt meer heeft Het zal ook -hier dus gaan spannen. Volledigheidshalve vermelden wij nog, dat deze wedstrijden iedere Maandagavond gespeeld worden in het clubgebouw van de Helderse Damclub aan de Hoogstraat. den, verdienstelijk vertolkt. Aan de costumes en *t kapwerk waren, even als aan de gehe^ entourage, veel kos ten en zorg besteed. Over het geheel genomen was deze voorstelling zeer de moeite van het bijwonen waard, en wij zijn er dan ook zeker van dat de voor zitter, de heer Visser, in zijn dank en slotwoord geen vergeefs beroep op de bijstand van leden en begunstigers zal hebben gedaan. De snelheid waar mede de onvermijdelijke steunbonnen- affaire kon worden afgewikkeld, was hiervoor reeds een duidelijk bewijs. Reeds spoedig kon dan ook na het val len van het doek een aanvang worden gemaakt met het bal. waarbij de Tan go Serenaders voor goede dansmuziek zorgden. De Engelse kruiser „Sirius", die een vriendschapsbezoek aan Nederland brengt, is in de Amsterdamse haven aangekomen. De oorlogsbodem heeft ligplaats genomen aan het „Steenen Hoofd". Helderse schakers meten elkanders krachten. Wie zal de sterkste zijn? De schaakverenigingen „Morphy" en „Schaakmat" hebben wedstrijden ge organiseerd. waarvan de deelnemers elkander fel bekampen. Eén ding is jammer. Dat het uitsluitend leden van de beide verenigingen zijn, die elkaar de loef trachten af te steken. Wellicht was het mogelijk geweest om de wed strijden met wat meer reclaiqe aan te kondigen, zodat ook niet-leden waaronder toch ook sterke schakers kunnen zijn van deze kamp op de hoogte zouden zijn geweest. De eerste wedstrijdavond, die ge houden werd in het clublokaal van Morphy", werd door den Morphy- voorzitter, den heer Beek, geopend. Hij vertelde dat als wisselprijs voor de hoofdklasse een zilveren koning was uitgeloofd, dezelfde die in 1939 werd gewonnen door den héér K. Geus, die hem in 1943 heeft moeten afstaan aan den heer J. G. Nijssen. Het is thans weer voor het eerst, dat een dergelijk tournooi wordt gehouden. Doordat de De postduivenvereniging „Victoria" hield jongstleden Zondag haar tweede buitenlandse wedvlucht, en wel vanaf Quévrain in België, afstand 293 kilome ter. De vogels werden om kwart over 8 met Zuidwesten wind in vrijheid ge steld. De eerstaankomende duif arri veerde om 11.31.39 uur, met een snel heid van 1487,5 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: G. J. de Wit 1, 4, 11, 19; H. W. Kok 2, 8, 10, 15; W. van Leeuwen 3, 7, 12, 14, 17, 23, 24; A. Hubregtsen 5, 20; G. Leen 6; C Bruin 9; Duinker 15; D. Bruin 16; W. A. Jacobs 18, L. Bak 22. De uitslagen van de Helderse Con cours-Commissie zijn als volgt: G. J. de Wit 1, 6, 16, 44; H. W. Kok 2,13,15,21; Gebr. Buis 3, 5, 30, 66; W.van Leeuwen 4, 12, 20, 24, 33, 50, 67, 69; A. Felkers— Steijn 7, 8, 36, 81; A. Hubregtsen 9, 45; M. van Pelt 10, 28, 41, 54; G. Leen 11; C Bruin 14; J. Bruin 17; C. de Wit 18, 56, 62; J. Riemers 19, 22, 40. 46, 53, 60, 70. 73; P. Bontes 23, 26, 47, 68, 71; G. de WitBuijs 27. 43, 75, 79, 80; Duinker 29; J. Bosch 31, 58; D. Bruin 32; C. Bontes 34, 39, 74; R. Mulder 35, 42, 61, 78; G. J Wittenberg 37; W. Jacobs 38; P. Bais 40; J. Manshanden 49; B. Kersbergen 51; K. Martijn 52, 55, 57; L. Bak 59; A. Koqger 63; B. de Boer 64; D. Klijzing 65; Gebr. Kooger 76; Hufkens 77. Wegens de spoorwegstaking in Frank rijk zal deze week ingekorfd worden voor Marbakan. Door de radio zal wor den bekend gemaakt op welke tijd. Vermoedelijk zal Vrijdag a.s. tussen 13 en 16 uur worden ingekorfd. Te Enschede is de eerste steen ge legd voor de bouw van de fabriek voor de N.V. Nederl. Amerikaanse autobandenfabriek „Vredestein". Men hoopt nog in dit najaar met de vervaardiging van autobanden te kunnen beginnen. Een overzicht tijdens de rede van den directeur, Ir. E. L. C. Schiff Jr. groepen tot 8 spelers zijn uitgebreid, kunnen thans de jongere spelers hun krachten met de oudere „cracks" me ten. Alvorens de eerste zetten werden ge daan. werd een ogenblik stilte in acht genomen, ter herdenking van den heer P. Smit, lid van Morphy, die plotseling is overleden. De eerste ronde had het volgende resultaat; Hoofdklasse; K. GeusA. H. Verschuur 10; J. Wijker-L. Bund af gebroken; J. Marsman-J. Groenevelt afgebrpken; H. A. Herderschpe-J. van der Kuyl uitgesteld. Eerste klasse: D. DokterP. W. van Dijk 1—0; J. Geurts-R. Dirks 0—1; Th. Adriaanse-P. N. Kelder 01; G. van Zoonen-St. van Amersfoort 01. Twee.de klasse: W. J. Geus-D. de Lange 0—1; J. Looy-K. Geestman 1—0; J. F. Steindel-J. van Amersfoort 0—1; G. Brandhof-N.Stemmer uitge steld. Derde klasse: J. Schippers-J. B. Molenaar 0—1; J. Paans-R. Ruiten 0—1; J. Kubben-A. Siebrands 0—1; P. de Vries-J. Kolster 10. Maandagavond a.s. zal de tweede ronde worden gespeeld in het clublo kaal van „Schaakmat", Chr. Militair Tehuis Kanaalweg. In deze ronde wor den in de hoofdklasse de volgende partijen gespeeld; K. Geus-J. Wijker; A. H. Verschuqr-H. A. Herderschee; J. G. Groenevelt-L. Bund; J. van der Kuyl-J. Marsman. Een lange goederentrein, van vijf en veertig wagens, reed gistermor gen tegen half twaalf het Helderse spooremplacement op. Tientallen platte wagens, elk torsend twee blauw-crême gekleurde wagens, werden voor de veelading geran geerd, waar onmiddellijk kleine sterke tractors in de weer kwamen. Het circus Mikkenie-Strassburger was gearriveerd, en de mensen er van zouden eens laten zien in hoe korte tijd ze hun reizend theater konden opbouwen. Staaltjes van or ganisatie en efficiency, van snelheid en handigheid, werden daar achter de bosjes van de Polderweg gede monstreerd, terwijl van verre de jeugd belangstellend en nieuwsgie rig toekeek. Wanneer zouden de olifanten en de beren komen? Laat moeder thuis met het eten maar wachten. Een brullende leeuw en een proestende lama doen je honger wel vergeten.... De beesten kwamen echter niet gauw voor de dag en de jongens en meisjes moesten zich voorlopig tevreden stellen met het ge hinnik van de tachtig paarden in de gesloten veewagens. Inmiddels werd op het terrein aan de Lorenzstraat met het opbouwen begonnen. Om half twee rezen de vier zeventien meter hoge masten overeind, en toen werden in een wijde cirkel de ijzeren paaltjes in de grond geslagen. Even verder op het terrein verrezen kleinere tenten, die de levende have zouden moeten her bergen. Eindelijk, om ongeveer twee uur, marcheerden statig vier reusachtige dik huiden naar het circusterrein, met hun kleine rossige oogjes laatdunkend neer blikkend op al die nieuwsgierige men sen. De kamelen en dromedarissen, met de baby in hun midden, volgden en ook de twee lama's, die zich hier ver van bun Zuid-Amerikaanse stamland wel thuis schenen te gevoelen. Vlot ging alles in zijn werk. Ieder wist wat hem te doen stond. Maar dat is nodjg ook, om een dergelijk enorm tentencomplex in zo korte tijd te kun nen opbouwen. En dat terwijl het af laden niet eens op maximum-snelheid ging. De trein was in 's-Hertogenbosch zodanig beladen, dat de wagens bij aan komst in Den Helder allemaal eerst achteruit van de goederenwagens moes ten worden gereden, en dan gedraaid. Een circus in de stad! Een groot wereldcircus. Dat is in een tijd niet ge beurd! De kinderen hebben zoiets zelfs nooit meegemaakt. Ze waren dan ook niet bij het opbouwende circus van daan te slaan, en het pleitte voor de Helderse jeugd, dat ze niet eens erg in de weg liep! Tempo, tempo, dat is het devies van óe circusmensen. Vanavond daveren de fanfares voor de eerste voorstelling. Het zal druk zijn. LAM VERSCHEURD. Dinsdagmorgen kwam de landbouwer C. Halfweg te Westerland tot de onaan gename ontdekking, dat in zijn land honden speelden met een lam en het beestje reeds overal hadden gebeten. Gelukkig was de landbouwer nog net op tijd en een assisterende politieman schoot één der honden dood. Tegen de eigenaars van de honden werd procesverbaal opgemaakt en ver goeding voor het lam, dat dood was ge gaan, geëist. NIEUWE NOTARIS. Naar wij vernemen zal de heer Tj. R. Groendijk, 'candidaat-notaris te Die- merbrug, met ingang van 16 Juni a.s. belast worden met de waarneming van het notariaat te Wieringen in de plaats van H. v. d. SpeekGbreen. Ook in de se rubriek was geen extra- rubriek 4 t/m 7-jarige merrien met veulen van Gelders type behaalde Hergine. eig. P. Uitentins kerk een le premie met reisgeld ij. TilIJllin wan t Abbe- Een kerk een ie - 3e premie behaalde Hildilia van de fa. K rrIXTiofin Öpn plus Se premie M. Bakker en Zonen te Wieringen reisgeld centrale keuring. Van de Groninger types in dezelide rubriek behaalde Fepona. eig. D Jac. Mulder een eerste premie en Emanta, eig. J. Bakker een 2e premie. In de rubriek 4 t/m 7-jarige merriën Gron. type werd Hamta, H Luinenberg. Wieringermeer, eerste. Helanna. eig. fa. M. Bakker en -onen en de merrie van H. J. Veekamp vingen een derde premie. Geconcludeerd kan worden, dat fokkerij van de hengst Figaro doende zware paarden geeft, areed diep, hetwelk de fokkerij op Wieringen kan verbeteren. Het is jammer, dat het juiste vrouwe lijke fokmateriaal ontbreekt, daar dit noodzakelijk is om een goede fokkerij te verkrijgen. (Ongecorrigeerd) grote eig. ont- de vol- en DUIVENSPORT. Bij de wedvlucht van „Altijd Ver der", gehouden vanaf Quievrain, af- stad 286 km, werden de vogels om 8 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif werd om 11 u. 30 min. 19 sec. gecon stateerd en vloog met een snelheid van 1367 m per minuut. De laatste prijswinnende duif kwam om 11 u. 40 m. 3 sec. aan en had een snelheid van 1290 meter. Prijzen en punten behaalden: A. Liefhebber J, .2, 7, 8, 9, met 39 punten; W. Blaauboer 3 en 6, met 33 punten; Steenvoorden 5. met 16 punten. H. van Dalen 4, met 17 punten; J. Uitgaande van de Ver. tot Bevor dering van de Landbouwtuigpaard- fokkerij in Nederland vonden Dins dagmorgen op het terrein van den heer Mulder aan de Slingerweg de jaarlijkse premiekeuringen plaats voor Merrie-veulens en merries van 1 t/m 7 jaar voor hulp- en stamboek. Voor het stamboek werden 15 paar- d enaangebaden, waarvan er 7 in het stamboek konden worden ingeschreven. Enkele goede veuls waren ter keu ring, welke voldoende zwaar waren gebouwd. Het veulen van den heer D. Veerdig ontving een le premie; Lena, eigendom van V. Koorn, den Oever, een 2e pre mie; Lena, eig. Jn. Snooy Wz. een 2e premie; Lieja, eig. Jn. Bakker Jz., Den Oever, en het veulen van G. Moermans, Wieringen, ontvingen een 3e premie. De éénjarige merriën werden zeer matig bevonden. Tweede werd in deze rubriek Krolibo van Wed. H. Bakker. Karoliena, eig. M. Luinburg uit Wie ringermeer ontving een 3e premie. Uit een 9-tal 2-jarige merriën ont- .ving Jelda van d enheer Jb. Dekker Pz. een eerste premie met reisgeld voor centrale keuring te Schagen; Jemantia, eig. J. Bakker, 2e premie; 2-jarige mer rie M. Heyblok 2e premie; Jocolga, eig. Jn. de Jong, 3e premie; Jeltje, eig. C. Metselaar, 3e premie. Deze rubriek gaf geheel verschillen de typen te zien. De driejarigen. Ivonne van D. Jac. Mulder werd in deze rubriek als eerste. Isalma, eig. D. Jac. Mulder, tweede en Mieka, eig. W. Snooy 3e premie; met Groninger type behaalde C. Ruyter een 2e premie. n De directeuren van een twintigtal Libanese bladen hebben besloten de zittingen van het parlement en de van het parlement uitgaande officiële stuk ken te negeren, omdat de laatste ver kiezingen niet eerlijk gehouden zouden zijn. Te Bretteville in Norman dië heeft de Zweedse minister van sociale zaken, Moelier, een geschenk van vierhonderd pasklare huizen aan Frankrijk overgedragen. Vier duizend hoofdarbeiders hebben op het voornaamste plein van Hannover gedemonstreerd voor gelijke rantsoe nen met handarbeiders. De Ge- ref. kerk te Berlikum (Fr.) beleefde het zeldzame feit, dat vijf volwasse nen werden gedoopt. Onder hen wa ren drie broers, resp. 79, 75 en 72 jaar oud. Sir Malcolm Campbell zal binnenkort trachten zijn eigen wereld record snelboten van 228.1 km te brengen op 200 km per uur. De goudmijnen van Witwatersrand heb ben over de maand April een netto winst gemaakt van 1.731.308 pond sterling. Inderdaad een goudmijntje. Winston Churchill heeft gister ochtend een breukoperatie ondergaan; zijn toestand is redelijk wel. Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis treft voorbereidingen voor de viering van het 60-jarig bestaan in de loop van deze maand. De 5450 ton metende Britse lichte kruiser „Sirius" met een bemanning van 485 koppen is gisterochtend te Amsterdam aange komen en blijft daar tot 16 Juni a.s. Naar wij vernemen zal in Juli een begin gemaakt worden met de verspreiding van het tweede deel van de interlocale telefoongids. In totaal moeten 185.000 exemplaren worden gedrukt. Gelijk bekend, is het dit jaar 350 jaar' geleden, dat de Zijpe werd bedijkt, in verband waarmede te Schagerbrug een grote tentoonstelling zal worden ge houden op het gebied van de land bouw, veeteelt, tuinbouw, nijverheid enz. Deze plannen hebben thans een vaste vorm aangenomen. Door het tentoonstellingscomité „Zijpe na 350 jaar" is bereids een folder huis aan huis bezorgd, waarin een 7-tal te keningen uit de polder voorkomen, benevens een opwekkend woord aan allen, om aan het welslagen van de ten toonstelling mede te werken. De data, waarop de tentoonstelling zal worden gehouden, zijn thans definitief vastge steld en bepaald op 13, 14, 15 en 16 September a.s. Op de laatstelijk gehou den vergadering is een hoofdbestuur gekozen, waarin personen uit verschil lende richtingen en uit alle dorpen der gemeente zitting hebben, terwijl uit dit hoofdbestuur een werkcommissie werd gevormd. De samenstelling van het hoofdbestuur is (in alphabetische volg orde) als volgt: L. Anneveldt te Schagerbrug; T. van der Baan te St. Maartensvlotbrug, J. A. de Boer te Schagerbrug (lid van het Werkcomité)J. Brouwer te St. Maar tensbrug; Joh. C. Bruin t (Heemraad van Zijpe en Hazepolder) te Burger- brug; P. Francis, Heemraad, te Burger- brug; H. de Graaf Hz. te Schagerbrug (lid werkcomité); B. Haan te Schager brug (secretaris Werkcomité); N. T. Hopman te Schagerbrug (voorzitter van de Holl. Mij. van Landbouw, afd. Zijpe); W. Jimmink Hz. te 't Zand (Heemraad); D Jongejans te St. Maartensbrug (Dir. van de Coöp. Zuivelfabriek De Eens gezindheid); A. Kager te 't Zand; J. Xoomen te Oudesluis (Hoofdingeland van de Zijpe en Hazepolder); O. Koop man te Schagerbrug (2e secretaris werkcomité); P. Kooij te Schagerbrug (opzichter van de Zijpe en Hazepolder) Jb. Koster Cz. te Schagerbrug; C. de Leeuw te 't Zand (gemeente-architect); J. P. de Leeuw te St. Maartensvlotbrug; J. Leeuwen te St. Maartensbrug; W. J. van Loenen te Schagerbrug; J. w. Meijer te Schagerbrug (voorzitter werk comité); M. J. Oosterkamp te 't Zand (dir. van de Coöp. zuivelfabriek Nieuw Leven); E. Rentenaar te Schagerbrug (penningmeester van het werkcomité); G. Schuijt Kz. te St. Maartensbrug (hoofdingeland); G. Visser te Burger brug; P. Vries te Schagerbrug; C. Vriesman te Petten (voorzitter van V.V.V.)K. Winkel te Schagerbrug (lid werkcomité) en C. N. de Wit te Stolpen (lid werkcomité). Een ieder zal begrijpen, dat voor i houden van een tentoonstelling, zoals mep deze denkt te houden, geld, zelfs veei geld nodig is, waarom aan de in gezetenen van de Zijpe dan ook een lijst zal worden aangeboden, waarop zij voor een financiële bijdrage kun nen tekenen. Moge het door de bijdra gen van de ingezetenen van de Zijpe mogelijk zijn een tentoonstelling houden die klinkt als een klok waarop men steeds met grote voldoe ning zal terugzien. Ten slotte kan nog worden medege deeld dat de medewerking welke is gevraagd van verenigingen, zakenmen sen enz. van alle kanten is toegezegd. UITSTEL EERSTE OEFENING. De minister van Oorlog heeft weder om aan een drietal dienstplichtigen uit deze gemeente uitstel van eerste oefe ning verleend tot een tijdstip dat zal vallen na 1 November 1947, t.w. aan C. G. Kant. lichting 1946, te Burger- brug, aan W. Hopman, lichting 1947 te ZWALUWEN WINNEN VAN DE RODE DUIVELS. De voetbalwedstrijd de Zwaluwen- Rode Duivels, die gisteravond in het Feyenoord-Stadion te Rotterdam werd gespeeld, eindigde in een 41 over winning voor de Zwaluwen. Met rust hadden de Nederlanders een 30 voor sprong. VOETBALUITSLAGEN I Voor de competitie KNVB le klasse District 2, werden gisteravond gespeeld: DFCStormvogels 00; DHCXerxes 0—5. GOUDEN JUBILEUM Een zeldzaam jubileum vierde gis teren de heer Hendrik Oost, toen hij 50 jaar als scheepstimmerman in dienst was op de scheepswerf „Metz". Het heeft dezen bekwamen vakman niet aan belangstelling ontbroken. BURGERLIJKE STAND Geboren: Klaas W., z. v. K. Ras en E. de Vries; Albert, z. v. H. Rom- kes en J. Verhoef; Grietje, d. v. A. Koffeman en J. van Dokkum. Gehuwd: Hendrik Keuter en Mar- retje Loosman. WEEKOVERZICHT VISSERIJ. Vorige week kon de visserij, wegens het ruwe weder, ten hoogste maar 2— 3 etmalen worden uitgeoefend. Bij ma tige palingvangsten op het IJsselmeer liepen de prijzen der kuilpaling ge middeld 10 ct. én der lijnpaling gemid deld 15—30 ct. per pond terug. De mo torvaartuigen hadden per etmaal ge middelde vangsten van 250350 pond. De zeilvaartuigen 20—30 pond. Wegens windstilte hebben vele motorloze zeil vaartuigen niet kunnen vissen. Ver diensten motorvaartuigen f 500f 850, zeilvaartuigen f 60—f 95 per vaartuig, tuig. Enkele gelukkigen besomden tot Onze grote Noordzeevloot had week- resultaten van f 800f 1300 per vaar- f 2100. In de week van 27 Juni werd aan de visafslag' aangevoerd: 31473 pond paling; 23 pond snoekbaars; 32 pond rode baars; 9840 pond nest; 20 pond bot; 2068 pond tong; 55Ö5 pond schol; 735 pond tarbot; 613 pond schar; 29 pond kabeljauw; 988 pond ponen; 324 pond wijting. Er werd aan de af slag voor f 52000 verhandeld. VISSERIJ. Door 35 vaartuigen werd heden aangevoerd: 1642 pond kuilpaling van 70—169 pond per vaartuig; prijs f 1,80 f 2,50 per pond. Wegens ruw weder was er geen aanvoer van lijnaal. OUDERAVOND. Bij afwezigheid van den voorzitter, dokter Veenis, werd de druk bezochte ouderavond van School II geopend door den secretaris van de ouder-com- missie, den heer Van Ingen, die in het bijzonder de uitgenbdigde afgetreden oudercommissieleden en den heer D. de Jong welkom heette. Laatstenoem- de hield, nadat de notulen waren goedgekeurd en de heer Van Dijk enige mededelingen had gedaan, een inleiding over vacantie-rujl. Van de mededelingen noemen we! De onderwijzers zijn doorgelicht; de schoolarts zal het ook de leerlingen doen. De boeken, door de kinderen uit eigen bibliotheekjes afgestaan, zullen naar Cadzand (Zeeland) gezonden worden. Voor kinderen, wier ouders het niet zouden kunnen bekostigen, bestaat gelegenheid kosteloos nijver heidsonderwijs te ontvangen, zonodig met leerboeken gratis en vergoeding van vervoerskosten. Voor de leerlin gen der hogere klassen waren met St. Nicolaas nog geen geschikte cadeau tjes te krijgen. Het geld, dat daaraan besteed zou worden, is nu gebruikt om een projectie-apparaat te kopen, een prachtig hulpmiddel bij het on derwijs in aardrijkskunde, geschiede nis en natuurkunde (kost f 243). Van 10 lijsten zijn er nu 7 terug, doch daarop is reeds zoveel getekend, dat daarvan de reiskosten der beide on derwijzeressen reeds voor meer dan een jaar betaald kunnen worden. De heer De Jorig zette het doel van de Ned. Vacantie-ruil Centrale uiteen en hoe een en ander gaat als daar ge bruik van gemaakt wordt. Er zit on getwijfeld veel moois in het streven, de kinderen, door onderlinge ruil, op goedkope wijze een of twee vacantie- weken in een andere streek te laten doorbrengen. Als bezwaar werd ech ter vooral gevoeld dat men bij ont vangst der kinderen uit een andere plaats,, hier met vervoerproblemen zou zitten. Om uitstapjes tv maken, kan men hier niet buiten een fiets werd gezegd. Het ontstaan van vriend schapsbanden, briefwisseling en veler lei andere zaken kwamen bij de dis cussie ter sprake. Een besluit werd nog niet genomen; het is ook meer een zaak van de ouders persoonlijk, want de uitwisseling heeft niet in schoolverband plaats. Nadat aan den heer De Jong dank was gebracht, volgde een pauze, die op de gebruikelijke wijze besteed werd. In het tweede deel van de avond maakten de ouders kennis met het nieuwe projectie-apparaat en reageer den op de vertoning van enkele film stroken (stilstaande beelden) minstens even enthousiast als hun spruiten, die immers veel wereldwijzer zijn dan de vaders an moeders op hun leeftijd ■waren! Het was al laat, half twaalf, toen deze geanimeerde ouderbij eenkomst gesloten werd. AANSTELLING. De heer N. van Loon is met ingang van 15 Juni aangesteld als tijdelijk bulpcommies te Echt (Limburg).

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2