kleine vrouw „Canac/a, my land, my country!" 5 hoogspanning DAMRUBRIEK IK W/,.y DE PAMPLS-PIRAAT door J. D. VAN EXTER Mackenzie King Milliardenschenking van Amerika? veroorzaakte grote oorlog „De Negerhut" werd een fantastisch Onsterfelijk boek succes Voor het Europese herstel Duizend Hollanders over de Oceaan Nog een slaapwandelaarsier Joseph, joups la boum! 9 WÊ W; Geen premies. Feuilleton maanden Een eerste stap. recordhouder Twintig jaar premier van Canada Wij luisieren morgen naar Franse smokkelaars in staking. J (Slot) In Januari 1851 nam zij deel aan j,et Avondmaal in de kerk te grunswick. waar haar man tot pro fessor was benoemd. Eensklaps, als of het toneel voor haar ogen werd afgebeeld, zag zij de scène van Oom Tom's sterven. Onmiddellijk na haar thuiskomst greep zij pen en papier en schreef op, wat als een machtig visioen tot haar was ge komen. In April had zg het eerste hoofd stuk van haar boek gereed en zij zond dit naar de redactie van de „National Era" te Washington. Het verhaal, dat zij op 5 Juni 1851 in dit blad begon, werd in April 1852 voltooid. De intense belangstelling, die het wekte, de vragen, die tot de auteur werden gericht, om meer feiten en details, de ontelbare aan moedigingen om voort te gaan met haar zo prachtig aangevangen werk en bovenal de groeiende overtui ging. dat zij een hoge en heilige roeping te vervullen had, deden haar arbeid uitgroeien tot een over weldigende aanklacht. Voor .de publicatie in de ..Era" ont ving de schrijfster een honorarium van 300 dollar. Het verhaal had ondertus sen de attentie getrokken van John Jewett. een Bostons uitgever, die on middellijk een bod deed om het in boekvorm te doen verschijnen. Hij bood mevr. Stowe de helft van de winst, indien zij ook de helft van de onkosten wilde dragen. Deze offerte werd door prof. Stowe geweigerd, die zei, dat hij te arm was om enige risico fe kunnen lopen; en tenslotte werd overeengekomen, dat de auteur 10 zou ontvangen van elk verkocht exem plaar. Er was geen reclame gemaakt voor het boek; de critiek zweeg het dood, maar op de dag van verschijning was alles in rep en roer op de uitgeverij. Op die 20ste Maart 1852 was de eer ste druk van 6000 exemplaren reeds aanstonds uitverkocht. Binnen een week drukten drie grote persen 24 uur per dag aan Harriet's boek; er waren 100 binders mee bezig; drie papierfabrieken werkten alleen maar voor Jewett. Het honorarium, dat Harriet kreeg voor de verkoop in de eerste drie maanden was 10.300 dol lar. Een jaar na de verschijning wa ren er 305.000 exemplaren verkocht en het boek werd nog even hard gevraagd als in de eerste tijd. DE WERELD VEROVERD. De Negerhut werd spoedig in een tiental landen zonder dat er toe stemming voor was gegeven nage drukt; het werd in evenveel talen ver taald. De onderdrukte volkeren in Europa beschouwden het ook als het hunne; zij zagen er een schildering in van hun eigen nood. Op 15 April werd het zwijgen der critiek verbroken. Op die dag wijdde het op een na belangrijkste blad van Isew York, „Independent", een bespre king van anderhalve kolom aan de Negerhut. De lezers werden opgewekt het boek over de gehele wereld te ver spreiden. De rest van de pers sloot zich hierbij aan. Longfellow oordeelde: „De Negerhut is een van de grote triom- phen in de annalen der literatuurge schiedenis; veel groter nog is de triomph van zijn morele uitwerking."' Wittier schreef: „Tienduizendmaal be dankt voor uw onsterfelijk boek." Tot ieders verrassing kwam de eer ste aanval tegen het boek uit het Noor den. Harriet had begrepen, dat zij de zonde der slavernij niet alleen op re kening der Zuidelijke staten kon schrij ven, want de katoenplantages leefden door de slaven en hierin zat zeer veel geld uit het Noorden. IN HET ZUIDEN VERBODEN. Tot op dat ogenblik was de Neger hut alleen maar 'n polemisch boek ge weest. dat zowel in het Noorden als in het Zuiden vrij circuleerde en over al aanhangers kreeg. Maar ineens werd het boek in de Zuidelijke staten verboden. Het werd gevaarlijk een exemplaar te bezitten. Moeders in die staten begonnen hun kinderen te vertellen, dat Harriet een boze heks was. De schrijfster kreeg anonieme dreigbrieven, waarin zij werd uitgemaakt voor de aanstichtster van een slavenopstand. Beide partijen begrepen thans, dat De Negerhut niet zo maar een boek was, maar de lont, die een van de pijlers der republiek in de lucht kon laten vliegen. De propaganda van Har riet had de haat tussen de partijen aan gewakkerd. de uitbarsting kon niet achterwege blijven. Veertig jaar later schreef Kirk Monroe over de plaats van De Ne gerhut in- de geschiedenis het vol gende: „De afschaffing der slavernij kon niet door een mens worden be werkstelligd en dat werd zij ook niet. Zij was het- gevolg van de sa menwerking van allerlei factoren de grootste en verststrekkende in vloed had echter De Negerhut van Oom Tom, het boek dat op drie na de grootste oplage ter wereld be reikte. Toen Harriet Beecher Stowe op 1 Ju li 1896 stierf, rouwden duizenden ne gers. En ook dit jaar maken zij hun traditionele pelgrimstocht naar het graf van hun beminde voorvechtster. Naar vernomen wordt, overwegen regeringskringen op het ogenblik de Amerikaanse deelneming aan het Europese herstel over de ge hele linie waarbij Europa eco nomisch als een geheel wordt be schouwd en wel tot een bedrag van 15 tot 25 milliard dollar. Naar wordt verklaard, zal het program ma geheel het karakter dragen van schenkingen en niet van leningen. Men wil dit doen, daar de onder vinding met de lend lease-overeen komsten tijdens de oorlog heeft ge leerd, dat de mogelijkheid bestaat, dat een gevoel van verbittering zal ontstaan, wanneer de V.S. hulp verlenen en terugbetaling verlan gen. Hoge ambteiaren verklaarden, dat men het programma ziet als eén over brugging tussen het na-oorlogse reliëf werk en de credietverlening door de wereldbank. Men wijst er in dit ver band op, dat de wereldbank in tegen stelling met de vroegere verwachtin gen op zijn best een bijkomstige rol zal kunnen spelen in de periode on middellijk na de oorlog. De schenkingen, die op het ogen blik worden overwogen, zullen hoofd zakelijk werkkapitaal betreffen, nood zakelijk voor de aanschaffing van nieu we uitrustingen, materialen en andere goederen van essentieel belang voor het herstel der Europese economische productie. Het ontbreken daarvan ziet men als het voornaamst economische probleem, niet alleen voor Europa, maar voor de gehele wereld. Naar Ver nomen wordt, verkeren de plannen in zulk een staat van voorbereiding, dat het ministerie van buitenlandse zaken op het ogenblik overweegt, een specia le afdeling in te stellen voor de uit voering van dit programma, met be trekking tot de grondstoffen enz. De mogelijkheid bestaat, dat een derge lijke afdeling niet slechts voor Europa, doch voor de gehele wereld zal func tionneren. In zeer goed ingelichte krin gen acht men het vrijwel onvermij delijk, dat een speciale zitting van het congres bijeengeroepen zal moeten worden ter behandeling van dit pro gramma. In het Engelse plaatsje Middlesex zagen enige arbeiders, die vroeg in de morgen naar hun werk gingen, een vrouw lopen die niets anders dan een nachtjapon aan had. Ze dachten eerst dat de juffrouw wat luchtig gekleed was wegens de warmte, maar de poli tie ontdekte dat ze met een slaapwan delaarster te doen had. Ze had zo bij- na 2 kilometer gelopen zonder dat ze wakker was geworden. Foto van de huwelijksplechtigheid van Josephine Baker en den bekenden dirigent Jo Bouillon. Oplossing probleem 36. Stand. Zw. 12 sch. op: 7, 9, 10, 12, 13, 18, 21, 23, 24, 25, .26, 35. Wit 13 sch. op: 16, 22, 27, 32, 33, 34, 36, 38, 41, 42, 43, 44, 45. Oplossing 1. 4440 (35x44), 2. 3631 (26x46 sl. 6 sch.), 3. 16—11 (21x43). 4. 11x2 (18x27). 5. 2x5 sl. 8 sch. en nu is het werkwaardige dat zwart verloren taat. De enige zet is 4628 omdat op 25—30 volgt 5x37, zw. 46x40 en wit 45x 25! Na 4628 is de volgende stand ont staan: Zw. 23 25 en dam op 28. Wit 34, 45 en dan op 5. Wit is nu aan zet en speelt 34—29 (zw. 23x34) en 5x32!! Nu s een klassiek eindspel ontstaan waar-» van men de winst moet weten. Ver schillende goede spelers kenden de winst niet. Zwart is gedw. tot 3439, wit 32—27!! zw. 35—30 wit 27—32, zwart 3035 wit 3227, zw. 3944 en wit 2722!! wint. Men spele dit vooral na! De match om het wereldkampioen schap tussen Ghestem en Keiler wordt weer een remise geschiedenis. Na de eerste 4 partijen, die remise werden, won Ghestem de 5e partij, waarna de volgende 5 opnieuw remise werden. Na de 10e partij was de stand 11—9 voor Ghestem. Él.iüf WNk... Wm. WM. Ter oplossing voor deze week: Probleem 37 van J. Dlenske, Haarlem. (Zie diagram) Zw. 11 sch. op: 7, 8, 9, 10, 12, 18, 22, 24, 26, 29, 36. Wit 11 sch. op: 21, 27, 32, 35, 37, 38. 40, 44, 47, 49, 50. Wit speelt en wint! www. (Van onze Haagse redacteur) „Canada, my land, my country!" Aldus lazen wij reeds kort na de vorige oorlog op een lokkende re clameplaat en al twintig jaren ge leden trokken Nederlandse boeren derwaarts en zij bleken prima mensen en prima vaklui, zodat Ca nada na Engelse emigranten het liefst Nederlanders als nieuwe landgenoten begroette. Na de nu voorbije oorlog hunkerde Canada weer naar goede landbouwkrach- ten en was het verwonderlijk, dat het alras dacht aan de Nederlan ders? Aldus opende het royaal zijn poorten en in samenwerking met de Stichting Landverhuizing Ne- derland zal nu het eerste grote contingent per „Waterman" op 17 dezer naar Canada vertrekken. Met deze circa duizend mensen zal als begeleider meegaan ir. B. Bolder, een landbouwkundig ingenieur, ver bonden aan de Stichting Landverhui zing Nederland. Deze was zo vriende lijk ons. temidden van de hem bestor mende drukte, even te woord te staan. „Ja", zei hij, „dit is de eerste grote groep na de bevrijding! Er zijn intus sen misschien wel een paar honderd emigranten vertrokken; iedere boot der Holland-Amerikalijn geeft name lijk recht op passage van vijftig land verhuizers. Thans hebben wij mensen uit schier alle windstreken, doch op merkelijk veel uit Maassluis, Andijk en de provincie Friesland." „Hoe is het nu eigenlijk", vroegen wij. „is de emigratie naar Canada vrij?" „Nog wel. De emigratie is erg laat op gang gekomen, allereerst omdat de scheepsproblemen fantastisch moeilijk zijn. Natuurlijk wachten na het ver trek van de „Waterman" op 17 dezer nog weer honderden op een nieuwe gelegenheid. Vanzelfsprekend krijgt maar niet iedereen de kans; in de eer ste plaats bekwame Nederlandse land bouwers (en hun gezinnen), die familie in Canada bezitten. Maar de Stichting Landverhuizing Nederland zoekt ook plaatsingen en als de familie of de werkgevers in Canada een aanvrage indienen, kan na onderzoek een vi sum worden verstrekt." „Geeft de Canadese regering ook nog geldelijke tegemoetkomingen?" infor meerden wij verder. „Nimmer! Als een land vreemdelin gen gaat lokken met een soort premies is het vaak mis, want niemand speelt op dit gebied voor Sinterklaas! De emi grant betaalt de overtocht (thans slechts f 360, omdat de accomodatie heel erg eenvoudig is) en mag ten hoogste f 500 meenemen. Bijna al zijn bezit zal hij dus achter moeten laten, 't zou anders te veel deviezen kosten. Wel mag men een halve kub. meter aan huisraad vrij vervoeren, zoals huisversiering, beddegoed, pannen, eet gerei, en vooral kleding! Het is jam mer, dat sommigen hun hebben en houwen al verkopen, voordat zij we ten dat zij weg kunnen, want als zij b.v. worden afgekeurd, zijn zij ontzet tend gedupeerd. Daartegen mag wel eens extra worden gewaarschuwd!" „Werden er nogal veel afgekeurd?" Xr. Bolder bleek over het resultaat der keuringen buitengewoon enthou siast. „Het zijn ditmaal kolossaal ge zonde mensen!" riep hij uit, „Canada Copyright R.D.F door Tjecrd Adema „Inderdaad," zei Hans, een beetje geforceerd glimlachend. Zij bleven even in geanimeerd ge sprek en de muziek liet zich opnieuw horen. Jonkheer Stinia geleidde Irma naar de dansvloer en Hans boog voor de jonge vrouw van een industrieel, die een uitstekende partner bleek en onder 't dansen lachend zijn welge meende complimentjes afweerde. Tegen elf uur kwam de heer Van Neyenstein, met mevrouw Hoogvorst aan de arm, naar Hans en Irma, die juist van plan waren, door een der openstaande deuren een kleine excur sie in de tuin te ondernemen. Irma keek naar haar moeder. Wat was die nog jong en elegant en hoe magnifiek kwam haar figuur uit in de nieuwe avondjapon, welke zij expres- selijk voor deze soiree had laten ma ken. „Moeder," zei ze en streelde even onopvallend de blanke arm, die op het zwart van de rakmouw naar haar toegewend was. Moeder en dochter keken elkaar aan en in beider glinsterende ogen lagen vraag en antwoord besloten. „Ben je gelukkig? Zo gelukkig als ik ooit dacht te zullen worden." Glimlachend keek de heer Van Ney enstein naar het verloofde paar. „Kinderen," zei hij, „ik wil niet on beleefd zjjn tegenover jullie introdu- cé's. maar 't wil mij voorkomen, dat jullie vriend Dirk langzamerhand naar zijn slaapkamer moet gedirigeerd wor den. Ik werd zo juist aangesproken door kolonel Woelders. die een praat je met hem gemaakt had. Hij vroeg of die oude heer met die renstallen werkelijk geparenteerd was aan gene raal Karei van der Heyden, die com mandant van het Invalidenhuis „Bron beek" geweest is. Ik geloof, dat het wel aanbeveling verdient als jullie hem ik bedoel natuurlek jullie vriend met een zoet lijntje naar zijn bed loodst." „Over een kwartier ligt hij onder de wol," beloofde Hans lachend. „Kom Irma, we gaan hem naar zijn slaap kamer brengen." Ze liepen als twee gelukkige kinde ren, hand aan hand, en de ouderen keken hen glimlachend na en bedach ten. dat deze verbintenis hen allen tot zegen zou blijken. Ouwe Dirk zat in de kleine salon nog altijd op de canapé en had, op het moment, dat Hans en Irma bin nenkwamen, maar één toehoorder, den jongen meneer Van der List, die met belangstelling naar zijn explicaties luisterde. „Ik kan uwe opvattingen volkomen delen," zei hij beleefd, „maar u zult mij moeten toegeven, dat het toch hoog tijd werd, dat er een halt werd toegeroepen aan alle holle rhetoriek, aan alle valse beeldspraak waaraan zo vele acteurs zich in het laatst van de negentiende eeuw hebben bezon digd. U kunt zich toch volkomen de gevoelens van de Mannen van Tach tig indenken, nietwaar?" „Natuurlijk," zei Dirk. „Als u na gaat, dat ik bijna negen-en-zeventig ben. dan begrijpt u wel, dat ik pre cies weet wat 't te betekene heb." „Ach," zei de heer Van der List, „u badineert." „Wat doe ik?" vroeg Dirk verbaasd. „U maakt er maar een grapje van." zei de heer Van der List. „Mogen wij de heren even storen?" vroeg Hans, die het tijd vond om, tussenbeiden te komen. „De kwestie is namelijk, dat wij onzen bejaarden vriend hier voor een tocht naar zijn slaapkamer kvmen afhalen, 't Is een drukke dag voor hem geweest en om deze tijd..." „Natuurlijk, natuurlijk." zei de heer Van der List opstaande. Hij boog voor Irma, gaf beide heren een hand en liet het drietal alleen. „Hoe gaat 't, professor?" vroeg Hans glimlachend. „Hé, Driekus" riep Dirk tegen een bediende, die met een blad vol glazen voorbijging. „Geef mij nog zo'n gla sie van dat suikerwater." Hans wenkte den man dat hij maar moest doorlopen. „Hoor eens, Dirk", zei Hans, je hebt minstens drie glazen gedronken en die Franse brandewijn is helemaal geen suikerwater. Vannacht zou jed'r last van krijgen. Geef ons nou allebei een arm, dan zullen we je naar je slaapkamer brengen." Dirk liet zich ophijsen en wandelde langzaam tussen hun steunende armen. „D'r was hier straks zo'n kerel,' zei hij, „dat was een gepensionneerde korporaal." „Kolonel," verbeterde Hans. „Kan ook wel wese," zei Dirk. „ie heb z'n naam ook nog genoemd, maar die ben ik vergete. Die docht, dat ik een zoon was van een Indische Radja of zo iets en ik heb maar gezegd van yes, want je mot je hier een beetje van de deftige kant late bekijke. Die man zei. dat ie een stal had. Nou, ik heb, zoals je weet. ook 'n stal gehad, dus we raakten aan 't kletse. Weet je wat ze hier zegge tegen een paard?" (Slot volgt) zal nog nooit zulk gezond volk heb ben gezienGeen één percent der bijna duizend gekeurden mannen, vrouwen en kinderen werd niet goed bevonden, is dat niet een prach tig iets? Natuurlijk zijn de mensen mede op vakbekwaamheid en morali teit getest, dus -Nederland behoeft niet te vrezen, dat zijn goede naam in Ca nada afbreuk zal worden gedaan, in tegendeel." „Maar", vroegen wij tenslotte, „is op deze wijze op de duur niet dè oplos sing te verkrijgen voor het nijpende landbouwprobleem ten onzent?" „Zo moet u het ook weer niet dade lijk zien. Wat nu gaat gebeuren is een eerste stap, een zeer gedeeltelijke op lossing. Sinds Januari kregen wij 20.000 brieven te beantwoorden en de meesten deinzen ervoor terug om hun bezit achter te laten en ginds te moe ten beginnen als landarbeider (al heb ben zij al wel dadelijk een woning en zijn de verdiensten stellig niet slecht ongehuwden 40 dollar per maand en gehuwden 60 a 80 dollar, plus kost en inwoning, terwijl de kans op het bereiken van zekere zelfstandigheid groot is. Maar Canada zal ongetwij feld niet maar doorgaan met het on gelimiteerd toelaten, dus moeten wij onze hoop op een oplossing van het landbouwvraagstuk zeker ook elders vestigen. Mackenzie King is twintig jaar pre mier van Canada. Dit is voor het ge menebest een record. King hoopt ech ter het record van sir Robert Walpole, de in de achttiende eeuw levende Engelse premier, die twintig jaar, tien maanden en negen dagen aan het be wind was, te breken. De viering van deze dag valt samen met het begin van het driedaagse bezoek van presiden* Truman. HILVERSUM n (415 m.) geeft Nieuws om 7, 8, 13, 19, 20 en 22,30 uur. KRO: 7,15 Ochtendgymnastiek. 8,15 Pluk de dag 10,15 uit het boek der boeken 10,40 An American in Paris. 11,00 De Zonnebloem 11,35 Als de ziele luistert 13,13 Welk boek? 13,50 Van man tot man 15,40 Bont allerlei 16,30 Na schooltijd 16,45 Omroeporkest 17,45 Wat het buitenland leest 18,00 Amuse mentsorkest 19,15 Woninginrichting in deze tijd 19,30 Planoduo 20,05 De ge wone man 20,20 Kurhaus-concert 21,30 Belgisch vocaal-concert 22,45 Ka tholiek nieuws 22,55 Vaders dagooek 23,00 Soirée Dansante 23,30 Midzomer klanken. HILVERSUM I (301 m.) geelt Nieuws om 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur. VARA: 7,1» Ochtendgymnastiek —8,18 Operaprogram ma 8,50 Voor de huisvrouw 9,00 Gra- raofoonmuziek VPRO: 10,00 Morgenwij ding VARA: 10,20 Regenboog 11,15 Voor de vrouw 11,45 Familieberichten AVRO: 12,00 Pierre Palla 12,30 Sport agenda 12,35 Skymasters 13,15 Reno- va-Septet. 13,45 The Mills Brothers. 14,00 Kookkunst 14,20 Kamerorkest VARA: Vaudeville-orkest. 16,30 Tus sen 12 en 16 17,00 Orgelconcert 17,20 Muzikaal babbeltje 18,15 VARA felici teert 18,30 Programma Ned. Strijd krachten 19,15 Tommy Dorsey en zijn orkest VPRO: 19,30 „De mens !n 1947 20,05 Duetten-voordacht 20,30 De ver houding van Christendom en cultuur VARA: 21,00 Men vraagt21,30 Bui tenlands weekoverzicht 22,15 Swing and Sweet Uit Hollywood VPRO: 10,40 Avond wij ding VARA: 23,15 Verslag we reldkampioenschap dammen 23.20 Sym- phonisch concert. In het plaatsje Urrugne in het Baskenland heeft de dorpsom roeper het volgende bericht ter kennis der inwoners gebracht: „De bevolking wordt ervan in kennis gesteld dat gezien de hui dige omstandigheden de smokke laars vandaag en morgen in sta king zullen gaan" Deze staking heeft uitsluitend betrekking op die personen, die clandestien de grens overschrijden voor het aankopen van wijn, chocolade en andere zaken voor huishoudelijk gebruik. De smokkelaars van groter allure, die zich bezig houden met de export en import van auto's, ban den of vee hebben een dergelijke mededeling niet gedaan.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3