Hr.Ms. „Johan Maurits" thuis v.goodwill-trip Stad en Omgeving, Pastoor V/S' 7 i Ann- Neerland's driekleur in vreemde havens Jongen over boord gesleurd De strijd om het Schaakkampioenschap Geus-Wijker remise? Wieringen Den Oever. Texel. Julianadorf Ingezonden n Priesterloos, Urk. Wanneer de doorsnee-Nederlander in de krant een berichtje leest, waarin verteld wordt dat een oorlogsschip een reis gaat maken voor vlagvertoon, dan haalt hij meesmailend de schouders op en denkt hij: „Niet gek. so'n vacantierelsje. terwijl je salaris doorgaat!" En hij veronderstelt dan waar schijnlijk dat de bemanning van zo'n oorlogsbodem inderdaad een makke lijke t|jd tegemoet gaat. waarin zonnebaden op het dek, en passagieren In interessante vreemde havens tot de meest vermoeiende bezigheden behoren. W|j, in Nieuwediep, die in de marine-1 enthousiaste supporters, die soms poli- sieer zijn grootgebracht en die reeds ttebesehermlng niet kunnen ontberen.... oorlogsschepen opsnoven de rook der toen we nog amper boven de kinder vagen konden uitkijken, wij weten wel beter. Wy weten wel, dat zo n reis voor vlagvertoon, zo'n „goodwill-trip", heel wat meer is dan een pleziertochtje. Het betekent het bezoeken van belangrijke havens In andere landen, waarby na tuurlijk het rood-wit-blauw het nodige respect moet afdwingen. Comité's van ontvangst hebben reeds voor de binnenkomst van het schip een keurig programma opgesteld, voor be zoeken en tegenbezoeken. Aan de hand van dat programma worden officieren en bemanning al de dagen dat het be zoek duurt, bezig gehouden. Avonden moeten worden bijgewoond, waarop het contact met in de plaats wonende Ne derlanders kan worden gelegd of ver stevigd. Op deze wyze wordt de naam van ons land gebracht in alle belang- ryke havens ter wereld. Eerst een Jaar in de West. Hr. Ms. „Johan Maurits van Nas sau" is zojuist van haar eerste na oorlogse „goodwill-trip" teruggekeerd. Op 15 Febr. 1946 vertrok de bodem vanuit Amsterdam naar Curagao, waar de „Johan Maurits" meer dan een jaar dienst heeft gedaan. Op 25 Maart van dit jaar begon de reis voor vlagvertoon, allereerst naar Cartagena, in Columbia Maandag 31 Maart vond de officiële ontvangst plaats in deze historische stad, waar Simon Bolivar het sein gaf voor de opstand, het sein voor de vrymaking van het Noordelyk deel van Zuid-Amerika. De bemanning van de „Maurits" heeft op het „Plein der Martelaren' gestaan en daar een blik geslagen in de geschiede nis der Nieuwe Wereld, een geschiede nis die met bloed en tranen geschreven is Verder ging de tocht, naar Ciudad Trujillo, de hoofdstad van San Domin go, waar men op 4 April aankwam. Merkwaardig was het daar, dat op de officiële receptie aan de wal ook Ne derlanders uit San Domingo aanwezig waren, die elkander nog nooit hadden ontmoet. De komst van de „Johan Mau rits" was aanleiding tot een eerste ken nismaking, en tot de stichting van een Nederlandse kolonie. Ook in San Do mingo werden de mannen van de „Mau rits" geplaatst voor het boek der histo rie, want landde daar niet Columbus, toen hU op zoek was naar de Indien? In deze plaats herinnert behalve de spraak dan ook veel aan de Spaanse glorie dagen, toen de zon in de door Spanje beheerste gebieden nooit onderging. Het ParUs van Zuid-Amerika. Op 7 April 1947 ging de reis weer verder, via Trinidad, waar olie geladen werd, naar Paramaribo, waar het schip op 12 April aankwam. Drie dagen later werd het anker gelicht voor de grote oversteek naar Rio de Janeiro, het Pa rijs van Zuid-Amerika. De 25ste April passeerde de „Mau rits" het beroemde Suikerbrood en het gigantische Christusbeeld in Rio's ha venmond. De ontvangst in Rio de Ja neiro was buitengewoon. De Nederland se kolonie had gezorgd voor keurige programmaboekjes in het Nederlands en het Portugees, waarin de vijf dagen die het bezoek zou duren van uur tot uur productief bleken te zijn gemaakt. De verjaardag van H.K.H. Prinses Ju- liana werd in Rio door de Nederlandse kolonie en de bemanning van de „Johan Maurits" op luisterrijke wijze gevierd; de bodem was gepavoiseerd en 's avonds geïllumineerd. Van Rio de Janeiro naar Buenos Aires, de Argentijnse hoofdstad, met haar op Europa georiënteerde cultuur en beschaving. Sinds het bezoek van Hr Ms. „K XVIII", twaalf jaar geleden, had geen Nederlands oorlogsschip zich meer in deze haven vertoond. Oude banden met het moederland werden weer door de grote Nederlandse kolonie, met aan het hoofd de Nederlandse gezant Baron van Pallandt, verstevigd. Op 9 April ging het naar Montevideo, waar de be manning kennis kon maken met de wy ze waarop in Uruguay het voetbalspel wordt beoefend, razend snel en met een verbluffende techniek. En met hyper- De vaderlandse kust. Via Bahia, waar de „Johan Maurits" van 19 Mei tot 22 Mei vertoefde, werd naar Dakar gevaren, aan de Westkust van Afrika. Zeven dagen duurde de oversteek. Het schip bleef in Dakar één dag om olie te laden, en toen ging het op het moederland aan. De zevende Ju ni, 's avonds om 8.20 uur. kwam de Ne derlandse kust in zicht. Wat is het een kippeneindje, van het lichtschip Goeree naar de Hoek van Holland! Wat is Ne derland toch klein, 's Avonds om 8 uur op de 9e Juni meerde de „Johan Mau rits" aan de De Ruyterkade te Amster dam. Een lange reis was ten einde. Een Nederlandse oorlogsbodem, sierlijk van bouw en met een correcte bemanning, had in vele havens Neerlands vlag ver toond. En thans ligt het schip op de Rijks werf te Den Helder, waar het enkele kleine reparaties zal ondergaan. Over I De tweede ronde bracht in de Hoofd- enkele weken wacht de „Johan Mau- klasse de oude rivalen Geus en Wijker rits" en haar bemanning een nieuwe j tegenover elkaar. In een Siciliaanse taak: de visserij-inspectie op de Noord- 'party, waarin beiden reeds spoedig de zee. theoretische paden ontweken, slaagde wit erin zyn tegenstander een geïso leerde pion te bezorgen. Deze offerde echter de zwakke pion om geen ge drukt spel te krijgen. Er ontstond een dame-eindspel waarin Geus nog steeds een pluspion had. In een stelling, die zeer waarschijnlijk remise is, werd de partij afgebroken. In de party GroeneveltBund kon wit na de eerste openingsgevechten een stuk winnen, mede door een fou tieve combinatie van zwart. De rest was daarna niet moeilijk meer. De party v. d. KuylMarsman ein digde op onverwachte wijze in een ne derlaag voor wit, omdat deze de tijd overschreed. De stelling was op dat moment zodanig, dat remise door eeu wig schaak te forceren viel. VerschuurHerderschee was een Franse party, waarin zwart verzuimde te profiteren van een minder juiste openingsbehandeling van wit, met het gevolg dat hij zeer gedrukt spel kreeg. Om zich te bevryden offerde zwart een stuk voor twee pionnen. De party werd afgebroken in een stelling, waarin zwart nog enige remisekansen heeft. De volledige uitslagen luiden: Hoofdklasse: d. KuylMarsman 01; Groene- In den Burg op Texel worden thans wekeiyks lammerenmarkten gehou den. De Texelse schapen hebben een wereldbekendheid en er worden dan ook vry veel internationale transacties afgesloten. Een koopman in de dop, neemt tydens de afwezigheid van syn vader de zaak waar. Onder stoten De U.K. 172 had een vlieg tuigwrak In haar net. het aanhoudend geven van op de lurhtflult draaide gis terenmiddag de botter U.K. 172, af komstig uit IJmuiden, de Nieuwe- dleper haven binnen. Het bleek dat één der opvarenden, de 14-jarige Jelle Visser, ernstig ge wond was en in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De U.K. 172, van de gebr. Visser, was Maandag uit de haven van IJmuiden naar de Noordzee vertrokken. Gisteren morgen tegen 10 uur bemerkte men tydens het binnenhalen van het trawl- net, dat zich een zwaar voorwerp in het net bevond. De gebr. Visser beslo ten het binnen boord te halen, niet alleen om het net niet te verspelen, maar om een volgende maal niet weer op hetzelfde obstakel te stuiten. De vlerk van het net was reeds bin nen boord gehaald toen de zware last boven water kwam. Juist kon men con stateren dat het een groot deel van een vliegtuigwrak was, toen plotseling het hijswerk brak, dat uit een zware nieu we staalkabel bestond. Met grote snelheid vloog het net weer over boord. De vlerk sleepte den 14-jarigen Jelle mee de zee in. Wonder boven wonder bleef de jongen niet ha ken, maar kwam onmiddellijk weer boven water, terwijl hij riep: „Ik ben mijn been kwijt". Zijn broers, die hun tegenwoordig heid van geest geen ogenblik verloren, haalden hem binnen boord. Zyn been was even boven de enkel gebroken en vrijwel geamputeerd. Provisorisch werd het afgebonden, waarna met spoed de dichtsbijzijnde haven werd opgezocht. De U.K. bevond zich op omstreeks 20 mijl ten W. van Petten. De beman ning besloot naar IJmuiden terug te keren, maar toen de vloed opkwam, oordeelde zy het raadzamer naar Den Helder te varen. Na een tocht van 6 uur kwam de botter in de haven' aan. Een ambulancewagen was zeer spoe dig ter plaatse, waarmede de jongen naar het GemeentelUke Ziekenhuis werd overgebracht. Er bestaat goede hoop, dat hij zyn been zal mogen behouden. Gisteren avond om elf uur was zyn toestand gunstig. HERINNERING UIT DE OORLOGSJAREN. Omstreeks ten tyde van de honger winter 1944 fietste één onzer ingezete nen langs de betonweg komende van Den Oever. Een kennis reed met hem mede. Plotseling zag men een man aan de wegkant liggen en toen men nader bij kwam bleek deze dodelijk vermoeid te zyn. Daar zijn krachten uitgeput waren, werd besloten hem zo goed >f kwaad dit ging mee naar Hippo te ne men. Onze ingezetene nam hem mee naar zijn huis, zorgde voor eten en een warm bed en de volgende morgen ver trok de vreemdeling weer. Doch niet alvorens hy gevraagd had de groeten aan Opper Nipperus te doen. Hij over handigde zijn kaartje en zeide, dat wanneer de gastheer hem soms nodig mocht hebben, hy dan zijn adres wist. Toen de gastheer op het kaartje keek, las hij: „Feitsma, politiepresident van Amsterdam". Tien dagen na dit voor- val werd de beruchte Feitsma op straat gefusilleerd door leden van de onder grondse beweging. De Opper moet ech ter nög de groeten hebben O.K.K. WINT EERSTE PRIJS TE HOORN. Een mooie prestatie wist de Mando lineclub O.K.K. Zondag in 't in Hoorn gehouden concours te boeken. O.K.K. wist beslag te leggen op een le prijs met 160'/i punten in de afd. Uitmuntendheid. Het aantal punten was 163. Voorwaar een mooi succes voor deze vereniging, welke voor het eerst na de oorlog aan een concours deel nam. v. veltBund 10; VerschuurHerder schee en GeusWijker afgebroken. Stand: 1, 2 en 3 K. Geus, J. Groene velt en J. Marsman 1 1 afgebr. partij; 4 H. A. Herderschee lh 4- 1 af gebr. partij; 5 J. v. d. Kuyl 6 J. Wij ker 0+2 hangp.; 7. L. Bund en 8. H. Verschuur 0+1 hangpartij. le klasse: Van DijkGeurts 10, KelderDok ter 10, Dirksv. Amersfoort 10, Adriaansev. Zoonen uitgesteld. Stand: 1 en 2 R. Dirks en P. N. Kel der; 2; 3, 4 en 5 P. W. v. Dijk, St. v. Amersfoort en D. Dokter 1; 6, 7 en 8: Th. Adriaanse, J. Geurts en G. v. Zoo nen 0. 2e klasse: De LangeLooy 10, JellemaGeus l/t, Geestmanv. Amersfoort afge broken, BrandhoffSteindel afgebr. Stand: 1. D. de Lange 2; 2. en 3. J. v. Amersfoort en J. Looy 1; 4. en 5. W. J. Geus en P. Jellema 6, 7 en 8 G. J. Brandhoff, K. Geestman en J. F. Steindel 0 1 hangpartij. 3e klasse: RuitenSchippers 10, Siebrands Paans 10, MolenaarKolster 01, Kubbede Vries 01. Stand: 1, 2 en 3: R. Ruiten, A. Sie brands en P. de Vries 2; 4 en 5: J. Kol- ster en J. B. Molenaar I; 6, 7 en 8: J. I Kubbe, J. Paans en J. Schippers 0. MANDOLINECLUB NAAR CONCOURS. Zondagmiddag behaalde de mando lineclub „Oost Wieringen" op het con cours te Hoorn in de eerste afd. een eerste prijs met 145'/i punt. Minimaal moesten voor een eerste prijs 135 pun ten worden behaald, zodat het kritieke punt door „Oost Wieringen" „met vlag en wimpel" werd gepasseerd. De prijs werd toegekend voor de uit voering van het verplichte nummer, het menuet uit de 11e svmphonie van Haydn. Als vrij nummer speelde de mandolineclub de Ouverture Myrthalia van Mario Maciocchi. Aan het concours werd o.a. deelgeno men door een vereniging uit Hoorn, waarvan de leden, gestoken in uni form en voorafgegaan door een twee tal mijnwerkers gewapend met myn- lamp en houweel, een mars door Hoorn maakten. VISSERIJ. In de voorgaande week werden op de Oeverse afslag onderstaande hoe veelheden aangevoerd: bot 4828 kg, aal 11585 kg, snoekbaars 278 kg, witvis 137 kg. schol 14125 kg. schar 1726 kg, tong 7693 kg, tarbot 1931 kg. ponen 1754 kg. hosmakreel 815 kg. wijting 1372 kg, kabeljauw 398 kg, garnalen 1686 kg en puf 11610 kg. LAMMERENMARKT. Al waren Maandag de lammeren- prijzen niet hoger dan vorige week, toch had de markt een vlot verloop. De veehouders beginnen zich deze lage lammerenprys enigszins aan te passen. In totaal werden aangevoerd: 1700 lammeren f 19f 28; 7 graskalveren f 225—f 275; 2 koeien f 400—f 500; 22 biggen f 30f 60. Voor de levering: 6 koeien, 1 graskalf en 14 nuchtere kal veren. J V C-NIEUWS Een buitengewone algemene vergade ring van JVC werd gehouden. De op komst was ditmaal zeer slecht hetwelk te betreuren is, maar het succes zal er wel geen goed aangedaan hebben, wat de voorzitter bij de opening van de bij- oenkomst memoreerde. Veel belangrijks is er niet behandeld. Het is de bedoeling van het beatuur om met het kampioenselftal (het tweede) de wedstrijd AjaxBlauwwit te bezoeken, waar het gaat om het kampioenschap van Nederland. Deze wedstrijd wordt ge speeld op Zaterdagavond 21 Juni a.a. Tot heden toe zijn de plaatskaarten nog niet gekomen De leden van het tweede elf tal houden deze avond nog vrij. Er wordt aan gewerkt. Voetbalnieuws is er niet Een verheugend feit voor JVC ls, dat C Hoogschagen ook weer actief gaat trai nen, na zijn ongeval hem één jaar ge leden overkomen. En wanneer zien wij Jan Borst weer, die een knietje heeft opgelopen verleden jaar tegen Helder 3? Er is één devies en dat is: trainen en nog eens trainen. Toont u JVC-er en lees ,,De Nop". (Buiten verantwoordelijkheid der j DE SCHAAKKAMPIOENSCHAPPEN, Geachte Redactie, Met belangstelling namen wij kennis van het door U opgenomen verelag over de eerste wedstrijden, gespeeld om ^et schaakkampioenschap Den Helder, zinsnede: „Kén ding is jammer, dat het uit- sluitend leden van de beide vereni „gingen zijn (Morphy en Schaakmat) „die elkaar de loef trachten af „steken. Wellicht was het mogelijk „geweest om de wedstrijden met wat „meer reclame aan te kondigen 10. „dat ook niet-leden waaronder toch „ook sterke schakers kunnen *jn „van deze kamp op de hoogte zouden „zijn geweest houdt een stil verwijt in aan het adres van de organisatoren, waardoor een min der juiste Indruk bij de, zoals ons blijkt vele belangstellenden wordt gewekt. In de eerste plaats wordt de onjuiste conclusie getrokken dat het hier gaat om een kamp tussen Morphy en Schaakmat. Zcals ln het openingswoord namens on dergetekenden gezamenlijk werd belicht, gaat het bij deze wedstrijden ln geen geval om een krachtmeting tussen de plaatselijke schaakverenigingen, doch »i- léén om de individuele prestaties van de Helderse schakers ln de verschillende klassen. Immers, de krachtsverhouding tussen de plaatselijke verenigingen is uit de bondswedstrijden en massakampen af doende bekend. In de tweede plaats zij opgemerkt, dat geheel reglementair aan deze kampioens wedstrijden slechts schakers kunnen dee<- nemen, die lid zijn van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. In de derde plaats heeft de ingestelde wedstrijdcommissie te waken, dat de deel nemers volgens hun krachten de ver schillende klassen worden Ingedeeld, waartoe deze Commissie bevoegd ls ken nis te nemen van de prestaties der spe lers ln hun resp. verenigingen gedurends het verstreken speelseizoen geleverd. Zo al voor niet-leden schakers een be vredigende oplossing had kunnen worde* gevonden, ter vervulling van de regle mentaire voorschriften rierboven genoemd zou de klasse-indeling uit de aard der zaak de wedstrijdcommissie voor grote moeilijkheden hebben geplaatst, waarbij zij zich uiteindelijk waarschijnlijk aan niet-ongerechtvaardigde crltiek zou heb ben blootgesteld. Mochten er ln Den Helder sterke niet- leden-schakers zijn, dan mogen wij hen op hun aangename plicht ^zen, ten spoedigste lid te worden van één der plaatselijke verenigingen hunner keuze. Zij zijn bij voorbaat van harte welkom en wij zullen trots op hen zijn, als zij het volgende jaar de kampioenen van deze wedstrijden naar de kroon zullen weten te steken. U dankend voor de plaatsruimte, J. Beek, voorzitter Morphy. J. Wijker, voorzitter Schaakmat ONDERSCHRIFT REDACTIE. Met genoegen hebben wij van de Inhoud van het bovenstaande kert|^s genomen. Daaruit bleek ons voldoende dat de beide besturen geen enkel verwijt treft. Wij sluiten ons derhalve geheel aan bij het geen in de laatste alinea's aan de nlet- aangesloten schakers wordt geadviseerd. Redactie Heldersche Courant VISSERIJ. URK, 16 Juni 1947. Heden werd aan gevoerd: 89 pond tong 91 cent; 12022 pond schol 1135 cent; 174 pond tarbot 29'/«85 cent; 16 pond kabeljauw 22 cent; 308 pond schar 1017'/, cent en 208 pond ponen 10 cent. Alles per pond. Hr. Ms. fregat „Johan Maurita" is van Amsterdam naar Den Helder ver trokken. Hoewel het niet de gewoonte is, dat een oorlogsbodem passagiers medeneemt, werd ditmaal een uitzondering gemaakt voor een tiental leer lingen van een Amsterdamse school, welke de „Maurits" geadopteerd heeft. Tevens maakten tien Marva's voor het eerst deze reis mede. Dat de school jongens dit reisje buitengewoon apprecieerden, behoeft geen betoog. Ds. G. Spiiker heengegaan Zoals wy in een vorige oplaag reeds gemeld hebben, heeft ds. G. Spyker, ger. pred. te Urk, de geref. kerk ver laten. Zaterdagavond 9 uur werd hier van door ds. G. Spyker mededeling ge daan aan de Kerkeraad, Zondagmor gen nam ds. G. Spijker en gezin al deel aan de godsdienstoefening in de geref. kerk art. 31 te Urk. Zondagavond be diende hy onder geweldige belangstel ling (zeer veel nieuwsgierigheid) het woord uit Hebreeën 6 vers 11 en 12, over: De traagheid en de hoop. De be langstelling was zo groot dat er by de vrijgemaakten 3 maal dienst werd ge houden. Tweemaal door ds. Selles van Steenwyk en 1 maal door ds. G. Spy ker. Voor de godsdienstoefening by de bezwaarden las ds. Spijker eerst een schuldbekentenis en verklaring voor waarom hij deze gewichtige stap had gedaan. Ds. Spijker had 3 jaar lang ge probeerd de eenheid in de geref kerk te Urk te bewaren doch had het hope loze van het geval ingezien. Alhoewel men op Urk wist dat ds. G. Soi.iker voor 100 pet bezwaard was. Is dit heen gaan nu voor velen een onbegrijpelijke historie geworden. De vorige week verklaarde ds. Spijker nog op de ge meentevergadering dat scheuren zonde was. terwijl hij een week later de scheur getrokken had. en optrad als predikant der vrUgemaakten. Intus sen verwacht men op Urk dat zeer weinigen ds. Spijker zullen volgen, ge zien een Urker sterk aan de geref. kerk verbonden is, en dit overgaat van ge- s'acht op geslacht. Het heengaan van ds. Spijker verwekte op Urk over het geheel grote beroering. ZIJN INTOCHT. Het is Zaterdagmiddag, vijf uur Aan het meestal rustige West-Einde heerst nu grote drukte. Vele parochie- anen willen aanwezig zijn als hun Pastoor van de overkant van het ka naal zal komen en ingehaald zal wor den om te midden van hen zijn zilve ren Priesterfeest te vieren. Ook vele anderen willen zijn intocht niet missen. Vlaggen, met geel-witte wimpel, paarden en ruiters met dek kleden, kleding en sjerpen in dezelfde kleuren, comité's, familieleden en vrienden van den jubilaris, gekomen in auto's die een lange file vormen, padvindsters, gidsen en welpen, vaan dels en vlaggen van diverse vereni gingen, 't muziekcorps Concordia uit Breezand, dat alles biedt een fleurige aanblik, ook al laat het zonnetje ver stek gaan. Als men gereed is voor de ontvangst vaart de pont, waarop zich padvinders met bloemstukken hebben geposteerd, naar de overkant, waar Pastoor Vis in middels per auto is aangekomen en wanneer de Polderse kant weer is be reikt, wordt de jubilaris toegespro ken door den voorzitter van het ere- comité, den heer A. van den Berg Gz. Na hem namens alle parochianen wel kom te hebben geheten en hun vreug de vertolkt te hebben dat hun herder weer in hun midden is, zegt spr. den jubilaris een feestelijke intocht te mo gen aanbieden, waarby hij geleid zal worden naar de plek, waar wii Hem kunnen danken aan wie wij alles te danken hebben. Een welkomslied wordt gezongen, de muziek speelt en dan stapt de ju bilaris, om de intocht aan te vangen, in de open auto van den heer Kos. Ook bijna alle andere autos. die in de lange tocht meerijden zijn eigen dom van en worden bestuurd door niet-katholieken, een feit waar we gaarne even op wijzen als een uiting van de „gulle verdraagzame geest" waarvan ons Polderlied spreekt. Overal langs de weg is veel belang stelling, by de Driebruggen wordt ev*n gestopt om aan de kinderen der R. K school gelegenheid te geven hun Pas toor toe te zingen en vooral by de kerk wachten weer zeer velen den jubilaris op en juichen hem toe. Bruid jes en Misdienaars leiden hem de prach tig met bloemen versierde kerk bin nen. waarin de parochianen hem vol gen voor het plechtig lof. DE RECEPTIE Had Zondagmorgen de kerkelijke viering van het jubileum plaats met een Solemnele Hoogmis, opgedragen door Pastoor Vis zelf. een feestpredika tie van den Moderator van het R. K Lyceum te 's-Gravenhage. Th van Vugt, en de uitvoering van een 4- stemmige Mis en een Priestercantate door het zangkoor onder leiding var. den heer C. W. Kuvs. des middag W9S er receptie ia zaal Kossen, waar den I jubilaris reeds bloemen en bloemstuk ken wachtten van burgemeester Mijn- lieff, de doktoren Olree en Veenis, de R. K. Coöp. Boerenleenbank en van particulieren. De receptie werd geopend door den heer C. A. F. Folge, den voorzitter van het uitvoerend comité, die Pastoor Vis namens de gehele parochie feliciteerde en huldigde. Toen U kwam, zei spre ker o.m„ ging het niet goed in de pa rochie. Maar de pastoor, bemind bij zijn parochianen, heeft met ijver en doorzettingsvermogen het kath. ver- eningsleven nieuw leven ingeblazen en voortgestuwd. Als uitstekende zielver zorger en talentvol redenaar hebt ge zei spr., door voorbeeld en woord ons ge leerd, wat in Anna-Paulowna nodig is om ons geloof hoog en ons hart rein te houden. Als eerste in de rij der sprekers voerde de heer Jansen voor de Kath. Arbeidersbeweging het woord om Pas toor Vis als geestelijk adviseur te fe liciteren en te danken voor wat hij in het belang van de beweging deed. De heer P. Preijde, sprak voor het district Schagen van de Ned. Kath. Jeugd Bond en prees „den liberalen werkgever", die de jeugd prikkelde tot zelfwerkzaamheid. De heer Goes, met den heer De Kort hiervoor uit Alkmaar gekomen, sprak voor de R. K. Middenstandsbond. Twee dames en twee heren verte genwoordigden de Kath. Actie. De heer W. Leek noemde den jubilaris: een vurig strijder voor Christuskoning en mevrouw Komen declameerde. Mr. H. Jonker Hz. schreef zyn va- cantieplannen naar het feest geregeld te hebben, maar daar hij gemeend had, dat de receptie Zaterdag zou zijn, was hij nu toch afwezig en feliciteerde schriftelijk. Burgemeester Mijnlieff begon met op te merken, dat hij het bezoeken van recepties tot zyn taak kan rekenen, maar deze ook met genoegen kan by- wonen. Dat het voltallige college van B. en W.. waarin geen katholieke zit ting heeft, aanwezig was en ook bur- gemeester's echtgenote er prijs op stel de ter receptie te gaan, mocht, zei spr als bewijs gelden, dat dit receptie-be zoek met genoegen werd gebracht. Ook bij niet-katholieken hebt gij sympathie gewekt, zei spr. Bij ons per soonlijk contact was er altijd een el kaar volledig begrijpen. Moge die prettige verhouding blyven tot zegen van Uw parochie en van de gehele ge hele gemeente. Spreker herinnerde tenslotte nog aan zijn voorganger J. C. de Leeuw die. niet-katholiek, veel tot de Stich ting van kerk en parochie bijdroeg een voorbeeld van verdraagzaamheid die heilzaam werkte. De heer Schlaman dankte namens het personeel der r. k. school voor de leiding en het vertrouwen voor de waardering van werk en persoon, die men van Pastoor Vis ontving. Burgemeester Sutman Meyer van Heerhugowaard huldigde namens het hoofdbestuur en de afdelingsbestu ren in N.-H. van het Wit-Gele Kruis, waarvan Rector Vis een van de stu wende leiders was. De heer Van Slingerland van Alk maar sloot de ry. sprekend voor het hoofdbestuur van het werkliedenver bond (KAB). Besluiten we met te vermelden dat veelal cadeaux de felicitaties verge zelden. dat de familie Overtoom uit Alkmaar voor mooie muziek zorgde en het Congregatie koor. onder leiding van den heer C. W. Kuys. een zeer mooie uitvoering van de Feestcantate van Cath. van Rennes gaf, waarin de dames A. Pastoor en A. Kuys zongen. „LEONTIENTJE. Konden op de receptie ter gelegen heid van het 25-jarig Priesterfeest van Pastoor Vis niet alle parochianen te gelijk aanwezig zijn. bij de opvoering van het toneelstuk Leontientje, een an der onderdeel van de feestviering, zo mocht men rekenen, zouden de mees ten wél bijeen zijn. Daarom werd deze Zondagavond-opvoering aangegre pen om den jubilaris het cadeau van de parochie een Perzisch kleed, aan te bieden. De voorzitter van het uitvoe rend comité, de heer C. A. F. Folge, hield daarbij weer een toespraak, waarin hij Pastoor Vis huldigde en dankte voor alles wat Z. Eerw. voor zyn parochianen was en deed. Toen men, lang voor het feest, den pastoor had gevraagd of hy voorkeur had voor een of ander toneelstuk had hij terstond geantwoord: Leontientje, omdat jaren geleden het stuk en het boek waarnaar het gemaakt is een diepe indruk op hem heeft gemaakt en hy droomde, nog eens zo'n „Pastoor in de bloeiende wijngaard" te worden. De toneelclub „Ons Toneel" had aan die wenk gehoor gegeven en.... met deze opvoering bood de club den ju bilaris zeker niet het kleinste ge schenk aan. Het was in alle opzichten een uit muntend verzorgde opvoering. Regie (G. Does) en de gehele aankleding, dé cors (Groothuizen) en grime (L. van Volen) waren uitstekend, maar boven al het spel was bijzonder goed. Geen der acht meespelenden bleef beneden de maat. enigen gaven veel meer dan men van goede dilettanten mag ver" wachten. Leontientje (M. Kuys). Ise" door (PStikkelman) en de Pastoor (Jo Kroon) ontroerden vaak door hun spel; Sofie. de meid (ïsla van Oosten) was zeer goed, ook in haar Vlaams, en de rollen, vervuld door J. Leegwa ter. Jac. van Kooten. W. Leek en All Prins, ze waren alle in goede handen. Aan het einde van de avond, dankts Pastoor Vis, die zich deze dag voeld» „midden in de glimlach van God", 8'" len die het feest hadden voorbereiden er aan hadden meegewerkt. Van de® voorzitter van het ere-eomité tot het kostertje, „dat denkt voor pastoor", zonder daarbij iemand. 00* de niet-katholieken niet, te vergeten.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2