De aanvang; van de militaire sportweek GRATIS! Druk bezochte vergadering Bloembollencultuur Siad en Omgeving. r Groot visconcours bij de Kooy DESSAMAN, afhankelijk wezen Laat de vlaggen wapperen 'oto's van Dokter Loesberg Postduivenvereniging „Het Noorden" Jiu Jitsu- en Judo-demonstraties Baptisten-gemeente Helder-nieuws )e Optimisten naar Santpoort De Twevro-revue j Marktoverzicht Schagen. Predikbeurten. witte en gezonde tanden. Breezand. Urk Liefhebben en dienen is nodig Oosterland Vanmiddag om twee uur, wanneer het Stedelijk Muziekkorps onder lei ding van den heer D. H. Steinroth op het Helderveld is aangekomen, zal de lang-verbeide militaire sportweek een aanvang nemen. Een militaire sportweek in Den Helder! Dat betekent voor onze stad veel meer dan alleen maar een week vol belangrijke sportgebeurtenissen. Dat betekent ook, dat er tijdens en na deze week over Den Helder gesproken zal worden. Laten wij allen ervoor zorgen, dat het uitsluitend goede woorden zijn, die over onze Juttersveste zullen worden geuit. Wij kunnen er met elkaar zorg voor dragen, dat niet alleen op en om de Sportlaan gemerkt kan worden dat er een militaire sportweek gehouden wordt Wanneer een ieder die een vlag heeft, deze vrolijk van zijn gevel laat wapperen, dan draagt de stad de gehele week een feestelijk aanzien. Dan be wijst de gehele burgerij, dat zij zich over dit sportieve gebeuren van de eerste rang oprecht verheugt. Het parool is dus: vanmiddag om twee uur alle vlaggen uit! Laat het rood-wit-blauw, symbool van onze eenheid, vrijheid en zelfstandigheid, een week lang de stad beheersen! De eerste dag. Op deze eerste dag vinden er op het Helder-terrein athletiekwedstrijden plaats, waaraan de beste militaire athle- ten uit Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht zullen deelnemen. Wij beweren niets teveel wanneer wij schrijven, dat aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door super-athleten. Het staat natuurlijk vast dat de athle- ten zullen strijden om de punten, maar daarbij is er nog een wedstrijd tussen de Marine en de Landwacht. Ook de Marva's en leden van het V.H.K. zijn hedenmiddag present. Speciale attractie. Als speciale attractie vindt er om 4 uur een loop door Den Helder plaats. De start is vanaf het Helder-veld, waarna de volgende route wordt gelo pen: Sportlaan, Tuinstraat, Brakkeveld- weg, Overweg, Parellelweg, Stations plein, Prins Hendriklaan, Polderweg, Middenweg. Sportlaan, 1 ronde op het terrein en dan de finish. Deze wedstrij den zijn voor een ieder toegankelijk. In de Sportschool op de Rijkswerf vinden schermwedstrijden plaats, waar bij het publiek uiteraard geen toegang heeft. Maandag a.s. begint het voetbaltour- rooi om de zilveren „Burgemeester Rit meester-Beker", welke tweemaal achter elkander of driemaal in het geheel ge wonnen moet worden. Winnaar in 1946 was: Mijnenveegdienst K.M. te IJmui den. Het programma voor Maandag is: 7 uur: Torpedo-atelier Willemsoord2 in Reg. Uitr. I.R. Alkmaar, op het Hel der A-terrein. Willemsoord IKaderschool „Zee burg" Helder B-terrein en Stormschool BloemendaalWillemsoord II op het HRC B-terrein. Wij raden een ieder aan om deze edstrijden te bezoeken. Ook verleden jaar werd er goede sport gegeven en ditmaal zullen de prestaties zeker niet minder zijn. Ongetwijfeld zullen er vele stadgeno ten zijn, die graag in het bezit willen komen van een foto van Dokter Loes berg. De fotograaf Werner Crone, Ko ningstraat 29, werd bereid gevonden fo tografieën op briefkaartformaat tegen kostprijs te vervaardigen. Zij zijn met ingang van vandaag bij hem verkrijg baar tegen betaling van 0.75. Het res terende bedrag zal worden gestort in het Fonds ter oprichting van een ver- zetsmonument, waarvoor zoals men weet Dokter Loesberg zich ten zeerste heeft geïnteresseerd. Het is ook mogelijk, om de fotos' te bestellen bij het secretariaat van de Vereniging van Oud-Illëgale Werkers, Krugerstraat 13. Deze bestellingen die nen schriftelijk te geschieden. De postduivenvereniging „Het Noorden" heeft deelgenomen aan de wedvlucht vanaf Marbehan, afstand 393 kilometer. We~ens de ongunstige weersomstandigheden moest he* los sen van de duiven van Zondag tot Maandag worden uitgesteld. De die ren werden r Maandagmorgen om 8 uur met Noordenwind in vrijheid gesteld. De eerste duif bereikte haar hok om 13-19.51 uur, de laatste om 13.36.28 uur. De prijzen werden be haald door de -j gende deelnemers: A. Kooger 1, 7; Nellesteyn 2, 10; Wit- tenberg 3, 6, 18, 21; Van Pelt 4, 16, 17; C. Bontes 5, 11, 13, 15, 20: Mans handen 8; Buis 9, 12; T. Kos 14. in de Marine-cantine Voor een talrijk publiek werd Don derdagavond in de Marinecantine een zeer interessante demonstratie van Judo en Jiu Jitsu gegeven door de sport school Kuilman en den heer Tadema Uit Alkmaar. Bij deze demonstraties was de commandant van de marine, ka pitein ter zee I. W. Reynierse, aanwezig De avond werd geopend door den O O.-officier, den luit. ter zee der 2e klasse F. Wempe, waarna de heer Kuil man een korte beschouwing gaf over doel en nut der Jiu Jitsu als sport en lichaamsoefening. Na een nummertje balvechten, ten einde in een goede lichamelijke conditie te geraken, demonstreerden vier jon gens het valbreken en enkele bevrij dingsgrepen. Zelfs enkele grondaanval- len werden keurig uitgevoerd. Drie le den van het zwakke geslacht toonden zich daarna zo weerbaar, dat geen der marinemannen inging op de uitnodiging één der dames aan te vallen! Een komische noot vormde het num mer „Preuvel leert Jiu Jitsu", een korte geschiedenis van een klein mannetje dat aardig van zich leert afbijten. Stap voor stap werd ieder onderdeel van de sport toegelicht en op zeer begrijpelijke wijze gedemonstreerd. Een buitengewone verrassing was de aanwezigheid van den heer Johan van den Bruggen, leider van de Jiu Jitsu en Judo-school „Nakada" te Den Haag, en diens assistent, den heer Bontje, le raar aan dezelfde school, waar reeds vele marinemannen dagelijks les ont vangen. De heer Van der Bruggen zette op rustige wijze uiteen, waarom men Judo beoefent, terwijl hij door voor beelden het gesprokene zeer begrijpelijk maakte. Het is zeer verheugend, en het kan ook slechts de Nederlandse sportbeoe fening ten goede komen, dat wij derge lijke krachten onder de Nederlandse le raren aantreffen, die wat getraindheid en snelheid van reageren oatreft zeker niet onderdoen voor de leraren van de Eudokway, die onlangs in de Marine Cantine hebben gedemonstreerd. Tot slot werden door de heren Kuil man 'en Tadema, en ook door de heren Van der Bruggen en Bontje, enige ro.n den Judogevechten gegeven, waarin al het voorgaande prachtig tot uiting kwam. De O. S. O.-officier sprak aan het eind van de avond een woord van dank, waarin hij de marinemannen op wekte om zich aan te melden voor de nieuwe cursussen, die in September zullen beginnen. UIT HET POLITIERAPPORT. Een bewoner van de Leliestraat heeft aangifte gedaan, dat 's nachts van de drooglijn in de tuin enkele stuks ondergoed waren ontvreemd. Een bewoonster van de Brakke veldweg deed aangifte van de ver missing van een handtas. De eerw. heer R. Veenhof, voor ganger-evangelist der Baptisten-ge meente te Hauterwijk (Fr.), hoopt Zondag a.s. in de Baptisten-gemeente te Den Helder de heiligingsdienst om half elf en de evangelisatie-avond om acht uur, te houden in het gebouw Irene, Hoogstraat te Leiden. Stellig zullen velen komen luisteren naar dezen a.s. zendeling. Men kome wat tijdig, daar telkens een kwartier voor de aanvang een zangdienst wordt gehouden. Er wordt gezongen uit de bundel van Joh. de Heer. Voor bijzonderheden verwijzen wjj naar de advertentie. Morgenavond om half zeven speelt het eerste elftal in Velsen de belang rijke promotie-wedstrijd tegen Kin- heim. Het elftal komt als volgt uit: Boogaard, Van Beekhoven en Tee- kelenburg; Vonk. Hoebe en Himpers; Rottier, Kiesewetter, Dor- lijn, de Gast en Krab. Over het vertrek van de extra-trein schijnt nogal verwarring te zijn. Wij delen mede, dat de officiële vertrek tijd is 16.35, dus vijf over half vijf. Van de zijde van de Helderse Cou rant zal getracht worden om nog juist voor het vertrek van de trein de uit slag van I.V.V.—Alkmaarse Boys door te geven. Hedenavond speelt Helder 3 tegen V.V.Z. 2. De Zaandammers staan met Zilvermeeuwen 2 precies gelijk in punten onderaan en zullen dus trach ten uit deze wedstrijd 1 punt te be machtigen. In dat geval zou de on derste plaats ontlopen zijn. Tegen H.R.C. 2, dat wel enige invallers telde afgelopen Zondag, werd in Zaandam 44 gespeeld een resultaat dat Helder 3 in het begin van de competitie ook wist te behalen. Overigens, worden er nog enkele restant-wedstrijden gespeeld. Zo speelt MFC tegen Oudesluis in N.- Niedorp een beslissingswedstrijd om de onderste plaats. De verliezer komt tegen RK AFC in het veld om een plaats in de vierde klasse. Watervogels 2 dat onderaan geëin digd is in de tweede klasse van de NHVB is vrijgesteld van degradatie wedstrijden, doordat Helder 4 al reeds automatisch gedegradeerd is door terugtrekken. O.i. een juiste op lossing, waarmede wij de Vogels fe liciteren. Ook Uitgeest 2 heeft deze rechten gekregen, waarbij Hollandia 3 door terugtrekking het volgend sei zoen bij weder uitkomen een klasse lager speelt. Oudesluis 2 promoveert nu automatisch naar de tweede klas se. Ook hier dus weer een felicitatie. Indertijd hebben wij melding gemaakt van het feit, dat ons Helderse amateur- dansorkest „De Optimisten" het voorne men had, een uitvoering te verzorgen voor de militaire oorlogsslachtoffers in het Rode Kruis-sanatorium te Sant poort. Thans kunnen wij medededen, dat het orkest, in de volle bezetting van veertien personen, Zondag a.s. de pa tiënten met hun muzikale show „Elck t Syne" genoeglijk zullen bezighouden. Dezelfde show, waarvan onlangs op het tienjarig „Optimisten"-jubileum, zovele honderden stadgenoten hebben genoten. Wij zijn ervan overtuigd, dat de „Op timisten" te Santpoort een dankbare schare luisteraars zullen hebben. Voor de revue, die door de toneel groep „Twevro" van de buurtvereni ging Tweede Vroonstraat op Vrijdag 27 Juni a.s. in Casino ten bate van het Monumentfonds zal warden op gevoerd, bestaat een gezonde belang stelling. Dat doet prettig, aan, om dat daaruit blijkt, dat het werk van Twevro voor dit sympathieke doel in brede kring wordt gewaardeerd. Wg berichtten reeds, dat de be middeling van de buurtverenigings- besturen is ingeroepen voor het ver kopen van dé kaarten. De secretaris sen worden thans verzocht, vooral vandaag, of uiterlijk morgen een op gaaf te verstrekken van het aantal kaarten dat voor hun buurtvereni ging nodig is. Zij kunnen dat opgeven bij één van de adressen: Tweede Vroonstraat 13 en 18. Zij, die zich van heden al op dit blad abonneren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers Voor de centrale werden aangevoerd 63 koeien, 3 stieren, 12 pinken, 82 nuch tere kalveren, 2 graskalveren en 8 scha pen. Door de opgelegde '.everingsplicht werden er veel koeien aangevoerd. Er zullen ook wel veehouders vrijwillig een koe leveren, zulks ln verband met de minder gunstige voedselpositie. De han del in gebrulksvee was kalm met zak kende prijzen. Kalfkoeien hoogste note ring f 600,—. De vraag naar weidekoqien is wel wat afgenomen en de prijzen zijn dalende. Nu was de hoogste notering f 410, De bonnenprijs is in verband met de verplichte levering weer stijgende. De handel in pinken had ook geen vlot ver loop. De hoogste prijs hiervan was f 275,Kuikalveren f 30,tot f 40, De prijzen van de paarden blijven ge handhaafd Luxe- en werkpaarden f 900,töt f 1250,Oudere paarden f 300,tot f 600,— De handel was kalm. De handel op de wolvcemarkt was stug Lammeren veel minder in prijs dan de vorige week. Nu tot f 29,—. Vorige week f 34,—. De vorige week schenen elders oo de markt grote verliezen geleden te zijn. De handel in bokken en geiten was goed Slecht was de handel in biggen en de prijzen waren ook f 5,— lager dan de vcrige week. Een bekend gezegde kun nen wij hierop toepassen, n.1.: „Kersen rood, handel dood". Op de kippenmarkt was de handel vrij goed. Jonge hennen werden deze week niet aangevoerd. Jonge haantjes f 0,50. Het was een echte hoolbouwmarkt De komende Zondag1 zal voor de via, die pleegt te bivakkeren in dat ge deelte van het Noordhollanda kanaal, dat gelegen is tussen het Shell-pomp- station en het voormalige vliegkamp Dc Kooy, een bijzonder zware dag worden. Heel wat baarsjes en andere zoetwatervisjes zullen dan aan de haak geslagen worden, en hun vrije bestaan ln het kanaalwater verwis seld zien voor een benauwde opgeslo tenheid in de netjes van op buit beluste visserlieden. De hengelsportvereniging „Den Helder" houdt dan namelijk een groot nationaal visconcours, waar aan door vijftien corpsen zal worden deelgenomen door corpsen uit Alk- lijke hengelaars een grandioze kracht meting op de dobber zullen houden. Zelfs een keurkorps van dames zal aanwezig zijn om te laten zien, welke vaardigheden zij in het verschalken van argeloze visjes hebben verwor ven. Er zal worden gevist in drie klas sen, A, B en C. Voor de winnaars in elke klasse worden schitterende prij zen beschikbaar gesteld. Voor de per soonlijke wedstrijden zijn ook prijzen disponibel, die bestaan uit luxe voor werpen en uit artikelen die speciaal hengelsportliefhebbers interesseren. Aam de wedstrijden zal worden deelgenomn door corpsen uit Alk maar, Velsen, Beverwijk, Schagen, Akersloot, Zaandam, Den Helder en enkele andere plaatsen. De corpswed strijden vangen aan om tien uur, de persoonlijke wedstrijden om twaalf uur. Het zal Zondag langs het genoem de Kanaalgedeelte dus wel een hele drukte. Als nu de vis maar wil bijten! Nieuwediepers, zet je beste beentje voor! 22 JUNI 1947. DEN HELDER: Ned. herv. gem. Nieuwe Kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. J. A. Quak; Palmstraat, 10 uur ds. J. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. J. Eringa van Oegstgeest; Rehobothkerk 10 uur ds. J. Eringa, 17 uur ds. J. Hart kamp. Geref. kerk (art. 31), Nieuwe Kerk, Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Lutherse Kerk, Wezen straat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur leesdienst. Oud-kath. kerk, 10 uur Heilige Dienst, pastoor Verheij. Doopsgezinde gemeente 10.30 uur ds. T. Kraft Rothfusz. Baptisten-ge meente, gebouw Iréne, Hoogstraat, 10.15 uur Zangdienst, 10.30 uur Eerw. heer R. Veenhof, van Haulerwijk (Fr.), 19.45 uur Zangdienst, 20 uur Evangelisatie avond Eerw. heer R. Veenhof; Vrijdag 20 uur Bijbelbespreking en bidstond ten huize fam. Kuilman, Hugo dé Groot straat 23. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Jan- zendwarsstraat 8, 10.30 uur Zondags school, 17 uur Vergadering. Ned. evang. zending, CJMV-gebouw Spoor straat, 10 uur H. C. Lucardie uit Zeist, samenkomst; 20 uur H. C. Lucardie, Evangelisatie-samenkomst; Donderdag 20 uur, gebouw Iréne, Evangelisatie-sa menkomst o.l.v. Joh. Visser uit Amster dam. Evangelisatie Vijzelstraat 10 uur en 19.30 uur evang. H. C. v. d. Flier, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool; Woens dag 19.30 uur Bijbelkring; Donderdag 19.30 uur Vrouwenkrans; Zaterdag 19.30 uur Bidstond. Leger des Heils, 10 uur Heiligingssamenkomst, 19 uur Openluchtsamenkomst, 20 uur Verlos singssamenkomst; Maandag 14 uur Vrou wenkrans; Dinsdag 19.30 uur Soldaten- samenkomst; Donderdag 20 uur Heili gingssamenkomst. o.l.v. majoor Hordijk. JULIANADORP. Ned. herv. gem. 10 uur eerw. heer E. J. Brugman. Geref. kerk 14.30 uur ds. J. Eringa van Oegstgeest. Star of hope, 14 uur Zon dagsschool, 19 uur Samenkomst. HUISDUINEN. Ned. herv. gem. 15 uur eerw. heer E. J. Brugman. CALLANTSOOG. Ned. herv. gem. 19 uur ds. Van der Winden. ANNA PAULOWNA. Geref. kerk (art. 31), Ned. herv. evangelisatiegebouw te Breezand, 8.30 uur en 17 uur ds. J. Blokland. Zelfs van dichtbij zijn ze mowi en gaaf. Ook aan de achter zijdemogen ze bekeken worden, er woekert daar geen gevaar lijk tandsteen Solidox doet het; alleen Solidox bevat sulforicin- oleaat, het unieke middel, dat (andsteen bestrijdt en voorkomt. Alvorens de afdelingsvergadering van Bloembollencultuur in zaal Bosaen te openen herdacht de heer Komen, terwijl de aanwezigen zijn woorden staan de aanhoorden, de vakgenoten die sinds de laatste vergadering overleden wa ren, n.1. de heren Langelaan, Teeuwen en Silver. VISSERIJ. URK, 19 Juni 1947: Door 75 vaartui gen werd heden aangevoerd: 7868 pond paling, van 11-346 pond per vaartuig, prijs 1.75—2.57; 259 pond witvis, 6-10 ct. per pond en 2000 pond nest, prijs t 1-37^ per 100 pond. Men is vóór vrijheid van teeltrecht en tegen ver laagde prijzen Opening, goedkeurig der notulen en verkiezing van afgevaardigden ter algemene vergadering, de heren Kloosterman en Jongejans, namen niet veel tijd in beslag. De behandeling van de beschrijvingsbrief eiste ech ter een paar uur. Er is een commissie ingesteld, die zal nagaan of niet met eenvoudiger middelen kan worden volstaan en die toch uitsluitend ge richt zal zijn op het doel der sane ringsmaatregelen, n.1. a. het binnen zekere perken houden van de teelt der hoofdproducten, b. het voorkomen van dumping op de buitenlandse markt door een controle op de daar te vragen minimum-prijzen en c. een zekere prijsstabilisatie in het binnen land. Men is vóór vrijheid van teeltrecht Aan haar opdracht gevolg gevend, stelde de commissie na haar onder zoek voor: le Opheffing van elke belemmering om teeltrecht van een bedrijfsgenoot over te nemen. Bij de discussie bleken sommigen, w.o. ook de voorzitter (zij meenden tegen het voorstel te zijn) dat alleen kapitaalkrachtigen baat zouden vin den bij dit voorstel, anderen veron derstelden dat de kleine bedrijven nu meer gelegenheid kregen om zich te ontplooien, terwijl ook jonge kwe kers die thans uitgesloten blijven van teeltbewijzen, nu een kans krijgen. Enigen zien verlaging der prijzen voor teeltbewijzen in 't verschiet, an deren juist verhoging. Algemeen was men van oordeel dat er minder ge knoei zou zijn dan nu, nu vaak clan destien geteeld wordt. Met 102 stemmen voor en 22 tegen werd besloten vóór dit voorstel te stemmen op de algemene vergadering En tegen verlaging van prijspeil 2e. Verlaging van het prijspeil in het buitenland om de kans te vergroten op een toename van het uit te voe ren kwantum. Ons doel moet zijn, zei voorz., zo veel mogelijk geld in het buitenland te verdienen en dat hier zo rechtvaar dig mogelijk te verdelen. Sommige landen, b.v. de belangrij ke afnemer, Engeland, verbinden aan een contigentering in geld er ook een in kwantum. Bovendien is het de vraag of ver langde prijzen, grote belangstelling voor het artikel ten gevolge heeft. Voorzitters ervaring was, dat van de laaggeprijsde tulpen er weinig in Amerika werden besteld. Met algemene stemmen verklaarde dc vergadering zich tegen dit voor stel. Vereenvoudiging surplusfonds 3 Voor het behoud van een prijssta bilisatie in het binnenland moet he surplusfonds blijven bestaan, omdat dit de overname van overschotten ze ker maakt. Vereenvoudiging van maatregelen acht de commissie op ciit punt niet mogelijk, maar stelde v/el een drietal maatregelen voor, waardoor de lasten, die een gevolg zijn van het surplusfonds, verlicht zouden worden. Deze voorstellen zijn: a Het surplusfonds neemt in tegen prijzen, die een weinig onder de teelt- kosten liggen. De vergadering zag als gevolg van aanneming: prijsverlaging en stemde algemeen tegen. b. Het Surplusfonds neemt geen tweede kwaliteit meer over en de keu ring voor het Surplus wordt ver scherpt. Met 57 stemmen voor en 75 tegen bleek de vergadering in meerderheid tegen dit voorstel. c. Het wordt weer toegestaan nar cissen per ton te exporteren. (De ver koop per tal, het vorig jaar ingevoerd, heeft de Verkoop tiiet bevorderd). Al len voor. Weer een tentoonstelling. Na aan de commissie, die de gehou den huisbroeltentoonstelling zo goed voorbereidde en verzorgde, dank te hebben gebracht, stelde de voorzitter namens het bestuur voor de volgende keer niet alleen een huisbroei- maar ook een vaktentoonstelling te houden. (Het vorige jaar waren alleen broei- proefbedrijven uitgenodigd deel te nemen). Voor elk onderdeel wordt een commissie voorgedragen en het doel is, elk jaar een gedeelte van de commissie leden te vervangen door anderen, zo dat de jongeren gelegenheid krijgen ervaring op dit gebied op te doen. In de huisbroei-commissie hebben zit ting de heren: A. Molenaar, G. Vink, L. Onderwater, J. Dobbe, Jac Verbrug- gen. "Als vertegenwoordiger van de landarbeidersbonden; P. Molenkamp er, voor het afd. bestuur: P. de Groot en J. Bergman. Commissie Vaktentoonstelling: J. v. d Berg Azn., P. van Kooten, J. Timmer Pz., P. Preyde, W. Prins en voor het bestuur J. J. v. d. Berg. De bepalingen voor deelname wor den nog bekend gemaakt. Overwogen zal worden of hiernaast een midden standstentoonstelling gehouden kan worden. Daar zal dan echter een an dere ruimte voor gevonden moeten worden. Bjj de rondvraag informeerde de heer J. Timmer of de financiële uitslag van de vorige tentoonstelling al bekend was. Alle rekeningen zijn nog niet binnen, maar vast staat, dat door de weersomstandigheden, die extra lasten meebrachten, een klein tekort is ont staan, hoewel het bezoek veel groter was dan bij de begroting geraamd werd Hierna sluiting. BIOSNIEUWS. De Apollo-bioscoop draait deze week ook de film „De slag om Arnhem". Abusievelijk staat in de advertentie van Donderdag dat dit Zaterdag en Woensdag zal zijn. Dit moet wezen Zondag en Woensdag. In een door het Lutherse Genoot schap georganiseerde bijeenkomst in de Lutherse Kerk, die door circa tweehonderd belangstellenden werd bijgewoond, vertelden dr K P C A Gramberg, arts der Doopsgezinde Zen ding, en mevr. ds M Mostert—Schen- delaar, hier ter stede welbekend, het een en ander over Indië, zulks met de bedoeling hun hoorders Iets nader te brengen tot de bevolking van In donesië en hun gedachtengang over het Indonesische vraagstuk te ver diepen. Dr. Gramberg bepaalde zijn zeer aan dachtig gehoor bij het leven ln de Des- sa, dat toch ln zoveel verschilt van het leven ln de grote steden, waar de Euro pese Invloeden zoveel meer merkbaar zijn. De spreker heelt met zijn gezin vele jaren in zo'n dessa geleefd en ge werkt, en hij heeft daar de bevolking leren kennen als geen ander Eenvoudig en boeiend was hetgeen bij thans daar over vertelde. Er sprak overduidelijk het sterke saamhorigheidsgevoel uit dat de dessa-bevolking bezielt, 'n Saamhorig heidsgevoel, dat geboren wordt door de giote afhankelijkheid van elkaar De men sen hebben elkaar bij alles nodig, zij helpen elkaar en zien elkaar naar de ogen. Wee dengene, die handelt ln strijd met de adat en die naast de oude, ver trouwde voetsporen treedt. De wereld der geesten. En dan is er de grote afhankelijkheid van de geestenwereld, dia alles beheerst Alle voorspoed en elle tegenslagen wor den hun naar hun mening gebracht door de geesten, die het doen en laten van de mensen nauwlettend gadeslaan. Het ls moeilijk voor den Europeaan, om deze mentaliteit van ogenschijnlijke rust en vrede te begrijpen. Menigeen heeft zich dan ook afgevraagd: Waarom komen wij de dessa verontrusten met enze zending? De mensen leven er toch blij en geluk- kig? Ze zijn Immers aan hun bestaan gewend? Uit netgeen ds Gramberg vertelde, kwam duidelijk tot uiting, dat de Wes terling, die ln de dessa komt om het Evangelie te brengen, wel met zeer veel tact moet tewerk gzan. Hij heeft tal van weerstanden te overwinnen, en hij zal zelfs soms geen resultaat zien van al zijn arbeid Maar hij moe. dat alles doen ln het besef, dat de Indonesiër, die nog leeft ln de kluis tering van de gebondenheid aan zijn dessa-genoten en aan de geestenwe reld, uit deze klulstering moet worden bevrijd, en dat zijn ziel uit de duis ternis moet gebracht worden tot het licht. Een stukje kerkgeschiedenis. Mevrouw Mostert—Schenüelaar belicht te een klein stukje Kerkgeschiedenis uit de Grote Oost. Zij vertelde hoe na de Japanse inval door de Jappen werd huls gehouden onder de zendelingen en goe roe s. Hoe in luttele manden zoveel werd afgebroken, dat in tientallen van jaren met moeite was opgebouwd. Mevrouw Mostert heeft met haar man, toen deze nog leefde, veel gezien in ver uiteen liggende streken van Indonesië. Zij heeft cp Java de reactie gezien van het Ja vaanse volk, toen de Nederlandse troe pen al te snel tegenover den Japanser. invaller capituleerden Van het manmoe dig offer, dat onze mannen hadden ge biacht in de Javazee, werd aan het Ja vaanse volk door de Jap niets verteld Verdedig Uw land Groot was het medeleven op Java, ook van de nationalisten, toen Nederland op 10 Mei 1940 werd binnengevallen. Neder land ging zich verdedigen en alles werd te wapen geroepen. Het vaderland moest worden verdedigd Ook de nationalisten wilden wel meehelpen, maar hun hulp werd geweigerd. Dat zette kwaad bloed En toen Java verdedigd moest worden, zakte de Nederlandse macht als een kaartenhuis Ineen Dat bevreemdde den Javaan nog meer Moet men zijn vader land dan niet verdedigen? De nationaliteitsgedachte, die reeds ln 1908 werd geboren, kwam in de jaren van de Japanse bezetting sterker en sterker naar voren Wij kunnen zelf de schatten uit onze bodem halen, en wij kunnen die bodem zo nodig zelf verdedigen, zo ging men denken. „De Aziatische volkeren gaan ontwaken", aldus mevr, Mostert Er is een tijd geweest, dat de Neder- anders zeiden: Varen en geldverdlenen Is noodzakelijk, het leven niet!, thans zouden wij deze lijfspreuk aldus moeten wijzigen: Liefhebben en dienen is nodig, het leven doet er minder toe!" De kerk heeft in Indonesië een taak te vervullen. Het ontwaken der Azia tische volken ls niet tegen te houden. We zullen onze houding daarnaar moe ten bepalen Niet tegen de stroom oproeien, maar er gebruik van maken Al zullen Wt) misschien wel iets kun- ren doen aan de richting van de stroomt Beide toespraken werden omlijst en af gewisseld door gemeentezang, zang door het Luthers kerkkoor onder leiding van oen heer J. H. Keyzer en orgelspel door mevrouw A„ Graaf-Kamp BESTUUR JEUGDHERBERG. In de vacature in dit bestuur, ont staan door het overlijden van de heer M Bakker, werd dezer da„en benoemd de heer J. Boon te Oosterland, zodat het bestuur van de J. H. „Nieuwland" nu als volgt is samengesteld: C. J. Bosker, voorzitter, ds. J. v. d. Winden, secret.- penningm. dr. R. J. de Groot, W. Her mans en J. Boon, leden, P. de Vries, adviserend lid. ONDERWIJS. Al sinds 1 Januari is er een vacature aan de O.L.S. te Oosterland en nog steeds heeft er geen benoeming plaats gehad. Gedurende al die tijd (nu dus bijna een half jaar) gaan de kinderen halve dagen naar school. Dat er daar door een achterstand bij 't onderwijs ontstaat, is duidelijk. Desondanks schijnt het gemeentebestuur geen haast te heb ben bij de vervulling van de vacature. Herhaalde oproepingen hebben verschil lende leerkrachten doen solliciteren, maar het schijnt nog niet tot het kabi net van de burgemeester te zijn doorge drongen. dat er overal in den lande ge* brek is aan leerkrachten en dat er dus spoed moet worden betracht bij de be noeming. omdat anders de voor benoe ming in aanmerking komende onder wijzers ondertussen elders een betrek king aanvaarden, hetgeen al meermale® gebeurd is. De ouders vragen zich daarom af: Waarom zo lang gewacht niet het uitschrijven van een raadsver gadering, waarin een onderwijzer hf" noemd kan worden? Waarom moet gemeentelijke molen van Wieringen al tijd zo langzaam malen?

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2