Drama op de reede van Vlissingen Twaalf jaar geëist tegen Gejus van der Meulen Moskou en Marshali's plan Fusie tussen K.L.M. en K.N.I.L.M. Engels vliegtuig bij Gemert neergestort. Korienaer" Woensdag in Den Helder Tornado eist 50 doden Hr.Ms. „O 23' duikt op de Maas tussen parlevinkers en beurtvaarders DE NOORDHOLLANDSCHE COURANT DAGBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 1ZJ Engeise sleepboot kapseisde Waarschijnlijk zeven doden Paulette Goddard in ons land Amerikaanse plannen voor Duitsland Hongaarse president niet afgetreden Ontploffing op Amerikaanse tanker Met Prins Bernhard aan boord \/AN fsjABLJ EN yERRE Belgisch-Luxemburgs- Nederlands handel saccoord verlengd Monty bezocht Palestina Sjahrir vertrekt hedeD Oud-doelverdediger voor 't Hof Laatste dag jubileum Onderzeedienst Duizenden Rotterdammers op de been Weet&ecicht BUMAU: Koningstraat 7§-#0 Den Helder Telefoon 2845 GKro 449041 D4r.: J. Btjlsma MAANDAG 23 JUNI 1947 Voortzetting oan de 70e JAARGANG X?. 3:H) HELDERSCHE COURANT TARIXVEN: Advertentie*: 14 cent per millimeter. Familieberichten It cent per m m. Kleine ad verten tie* (..Juttertjee") tot 11 woorden Tl cent. eUt woord meer l cent Abonr em enter. per fcwertea I per poet M. H. K. UyMert. C. A Dekker* eo W. Kok. De Engelse sleepboot Fair Play 2 is op de rede van Vlissingen slepende het s.s. Kuurtanes, gekap seisd en gezonken. Het door de Fair Play 2 gesleepte as. „Kuurtanes" was een Fits schip, afkomstig uit Cardiff, op weg naar Antwerpen voor repa ratie. In Vlissingen zou de sleep boot Goliath komen assisteren. Jnist toen deze boot was uitgeva ren, zag men dat de Fair Play 2 kapseisde, vermoedelijk nam het schip de tros in en heeft het zich met de sterke stroom aan de eigen kabel ondersteboven getrokken. De Bruinvis van het Nederlandse loodswezen, die op weg van Vlissingen naar Breskens was, was ter plaatse van het ongeval en wist twee opva renden te redden. De Goliath en de uit Vlissingen gezonden Belgische loodsboot redden ieder één opvarende. De bemanning bestond uit tien kop pen an had een Belgische loods aan boord, vermoedelijk Camil Lafere. De Bruinvis en de Belgische loodsboot brachten de drie geredden, de matroos Dennis Beasent, de stoker David Ir- win en een Maltezer scheepsjongen, aan wal bij de steiger van het loods wezen en de Goliath bracht de geredde stuurman, John Ellam. in de Vlissin- se buitenhaven aan wal. De geredden zijn overgebracht naar het St. Joseph- ziekenhuis te Vlissingen en bevinden zich in goede welstand. Op de Vlis- singse boulevard aanschouwden hon derden voorbijgangers het voltrekken van het drama, dat gebeurde in de lijn van de vuurtoren naar de boei voor Breskens. Naar ANfiTA uit zeer betrouwbare bron verneemt, is de fusie tussen KLM en KNILM thans een feit geworden. Het officiële communiqué zal heden door dr Plesman te Batavia worden uit gegeven. Détails zijn nog niet bekend, doch het is te verwachten, dat de KLM de gehele supervisie zal hebben. Voor lopig behoudt de directeur van de KNILM, de heer W C J Versteegh, de leiding van de zaken in Indië. Geleidelijk zal de huidige situatie, waarin zowel de KNILM als het Departement van Verkeer en Wa terstaat en het 19e Squadron deel heb ben aan de vliegerij in Indië, worden geliquideerd. Gistermiddag om 4 uur is de thans 36-jarige Amerikaanse filmactrice Paulette Goddard in ons land gearri veerd voor een driedaags bezoek. Miss Goddard, die ruim 12 jaar ge leden door Hal Roach de gelegenheid kreeg haar eerste schreden op 't film pad te maken, maakte in één slag 'n wereldnaam, toen Charlie Chaplin, met wie zij later in het huwelijk trad, haar tot zijn tegenspeelster maakte in zijn beroemde film „Modern Times". In een latere film, „The great Dicta tor", gaf hij haar de rol van het sym pathieke ghetto-meisje. Intussen is zij van Chaplin gescheiden en is thans de vrouw van Burgess Meredith, o.m. be kend uit „Of mice and men" (Muizen en Mannen.) De militaire vice-gouverneur van de Amerikaanse zone, generaal Keating. heeft verklaard, dat de Amerikaanse militaire bezettingsautoriteiten in de naaste toekomst de volgende drie plan nen willen verwezenlijken: 1. Economische fusie van alle be zettingszones; 2. vorming van een centrale Duitse regering; 3. hervorming van het geldwezen. Z. K. H. Prins Bernhard in het uniform van luitenant-generaal. De Prins hoopt op 29 Juni a.s. zijn 36ste verjaardag te vieren. Zaterdagmorgen is bij Elzendorp on der de gemeente Gemert een vlieg tuig van de R.A.F. neergestort en to taal uit elkaar geslagen. Het toestel werd bemand door den „stafsergeant" Peter Hickson, die, on herkenbaar verminkt, aan de hand van zijn papieren geïdentificeerd kon wor den. Het toestel maakte deel uit van een formatie van 6 vliegtuigen, welke Zaterdagmorgen met Engeland als be stemming van een vliegveld in Duits land was opgestegen. Na het noodlottige ongeval zijn de andere vijf toestellen behouden op het vliegveld Welschap bij Eindhoven ge land. Het verongelukte vliegtuig was een Tempest-toestel. Zoltan Tildy, president van Hon garije, heeft aan een correspondent van Reuter verklaard, dat de gedachte aan aftreden nooit bij hem of bij iemand uit zijn omgeving is opgekomen. Hij begreep te enenmale niet, hoe de ge ruchten over zijn aftreden in de wereld gekomen waren. Tildy zeide, dat hij geen oordeel wilde vellen over de ex-minister-president Nagy en hem geen verrader wilde noemen. De president gaf uiting aan zijn vol komen vertrouwen in de toekomst van Hongarije als onafhankelijke staat en aan de hoop, dat de grote mogend heden het binnenkort eens zullen worden over de toekomst van de kleine staten in Zuid-Oost-Europa. Tijdens het vullen van de benzine- reservoirs van het Amerikaanse tank schip „Markay" in de nabijheid van Long Beach is brand ontstaan, gevolgd door een explosie, waarbij 20 personen zijn gedood. De vlammen sloegen op de kust over De brandweerlieden voerden een ver woede strijd om uitbreiding van de brand tot andere tankschepen met benzine en olie te voorkomen. II H. Ms. torpedobootjager „Korte- naer" op thuisvaart uit de Oost, wordt a.s. Woensdag 25 Juni te 12.30 uur in Den Helder verwacht. De commandant der zeemacht in Ne derland, schout-blj-nacht J. J. L, Willinge, zal Dinsdagmiddag op de rede van Vlissingen embarkeren, waarna het schip opstoomt naar Hoek van Holland, waar de vol gende morgen Z. K. H. prins Bern hard aan boord komt, om het laatste gedeelte van de thuisvaart tot aan Den Helder mede te maken. De schoenwinkels zullen in de week van 11 tot en met 16 Augustus a.s. ge sloten zijn wegens vacantie. Daal de regering even veel vet minder aan koopt, dan de Willem Barendsz mee nam ui* de Pooizee, zal het zeep- of boter- rantsoen niet worden verhoogd. De scheepsherstellers van Antwerpen, die in staking waren gegaan, zullen vandaag het werk weer hervatten Volgens het Belgische blad „Le Peuple" zou Leon Degrelle zich onder bescherming van Je Regeringspartij in Madrid hebben geves tigd. De Ver. Staten gaan met In gang van 1 Juli a.s. hun eigen bezet- tingskosten in Oostenrijk betalen. In Le HSvre (Fr) is een pakhuis met 25.00i) balen kantoen uitgebrand. De schade wordt op 100 millioen francs geschat. 1 Een nieuwe Duitse politie, industriële politie genaamd, is in de Amerikaanse zöne van Duitsland opgericht In een memorandum aan de Veiligheidsraad beschuldigd de regering van Joego-Slavië Griekenland er van grensconflicten uit te lokken. Zaterdag j.1. werd op het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag het handelsverdrag tussen België en Luxemburg enerzijds en Nederland anderzijds verlengd. Het handelsver keer tussen de genoemde landen wordt hierdoor aanzienlijk verruimd, Nederland zal goederen invoeren, die voor de opbouw van ons land onmis baar zijn, n.1. staal, cement, bouwma terialen en vensterglas. Voorts chemi sche producten, textiel, papier, rub ber- en leerproducten. Ons land zal o.a. pootaardappelen land- en tuinbouwzaden, fok- en mestvee, kaas, cokes, electrotechni- sche apparaten en textielproducten leveren. De ondertekening van het verdrag zal binnenkort plaats vinden. Het antwoord van de Sowjet-Russi- sche minister van buitenlandse zaken, Molotof, op de uitnodiging om mee te doen aan de besprekingen over Marshali's plan voor Europa wordt uiterlijk heden verwacht, aldus wordt te Moskou vernomen. Volgens een functionaris van het Franse ministerie van buitenlandse za ken wordt het antwoord van Molotof in de loop van de week verwacht. Welingelichte kringen te Lake Suc- cess zijn van mening, dat het plan van Marshall, indien het door middel van de V. N. wordt uitgevoerd, waarschijn lijk wel de uiteindelijke steun van de Sowjet-Unie zal ontvangen. Hongarije heeft nog geen officieel standpunt ingenomen. Na 24 uur lang uit veiligheidsover weging te hebben gezwegen, heeft het Britse militaire hoofdkwartier te Jeru zalem toegegeven, dat veldmaarschalk Montgomery Zaterdagavond in Pa lestina was aangekomen en Zondag ochtend vroeg per vliegtuig weer is vertrokken. De vergadering van de Republi keinse autoriteiten uit Djokja met de te Batavia aanwezige ministers is ac coord gegaan met de hoofdlijnen van Sjahrirs politieke verklaring, op 19 Juni voor de radio uitgesproken Over het opstellen van een antwoord op de jongste brief van de Commis sie-Generaal zal het werk-comité van het K.N.I.P. en het voltallig kabinet moeten beslissen, waarvoor Sjahrir en de te Batavia aanwezige ministers en delegatieleden heden naar Djokja zullen reizen. De vergadering, welke gisteren ten huize van Sjahrir bijeen is geweest, was van mening, dat voor het aan brengen van wijzigingen in de voor stellen van de republkeinse nota we derom het kabinet en het werkcomi té toestemming moeten verlenen. Sjarifoeddin merkte op, dat de be sluiten, die tijdens de vergadering bij Sjahrir zijn genomen, bindend zullen zijn, doch hij deelde niet mee, welke besluiten dit waren. Mr. Moh. Roem zeide. dat de poli tike sfeer te Djokja rustig mag heten De meerderheid van de Republi keinse politieke wereld is van me ning, dat het Republikeinse ant woord op de jongste brief van de C.G. in bevredigende mate de van Nederlandse zijde verlangde ophel deringen en nadere precisering zal bevatten. T-en Westen van het plaatsje Loomie in Nebraska (V.S.) heeft een tornado gewoed, die, naar men verwacht, 50 personen het leven zal hebben gekost. De naburige plaats Cambridge werd door een vloed van bijna l>/« meter hoog overstroomd, waarbij minstens vier personen zijn verdronken. In het zakenkwartier van de stad staan hon derden huizen onder water. MARINIERS-VERKEERSPOLITIE. Wij vernemen, dat sinds enige tijd is ingesteld een mariniers-verkeerspolitie, die toezicht moet houden op het juiste gebruik van auto's der Koninklijke Marine. Gejus van der Meulen, eens de populaire doelverdediger van het Nederlands elftal hoorde Zaterdag morgen te Amsterdam in een zitting van 12 minuten 12 jaar gevangenis straf tegen zich eisen. De president van het Bijzonder Gerechtshof bepaalde de uitspraak op 5 Juli a.s. In September 1940 sloot de thans 44- jarige kinderarts dr, v. d. Meulen te Haarlem zich aan bij de N.S.B., in '41 keurde hij voor de Haarlemse ar beidsbeurs vrijwillige arbeidskrach ten voor Duitsland. In September '42 gaf van der Meulen zich op voor het Vrijwilligerslegioen Nederland, terwijl hij reserveofficier van gezondheid was geweest en dus de eed van trouw aan de Koningin had afgelegd. „Heeft u niet overwogen, dat u trouw aan de Koningin had gezwo ren?" vraagt de president. „Het is misschien te kinderlijk om het te zeggen" antwoordt van der Meulen aarzelend „maar ik heb 't niet overwogen." Na drie maanden dienst in een ka zerne te Dresden ging de oud-doel verdediger naar Kroatië en vandaar naar Rusland. Tot het einde van de oorlog is hij de Duitsers trouw geble ven. In 1941 en '42 solliciteerde hij naar het ambt van hoogleraar aan de Am sterdamse Universiteit en slechts aan de afwijzende houding van de cura toren, die zijn prestaties op het ge bied van de kindergeneeskunde niet hoog aansloegen, is 't te danken, dat deze benoeming niet tot stand kwam. De Procureur-Fiscaal, mr. Janssen, zeide, dat deze academisch gevormde verdachte, die vele jaren in ons land een zeer populaire figuur is geweest, wel in het bijzonder de Nederlandse jeugd en vooral de wankelmoedigen een slecht voorbeeld is geweest. De verdediger, mr. van der Wal, be streed de opvatting van de procu reur-Fiscaal, dat dr. Gejus van der Meulen ten tijde van zijn dienstne ming bij het vrijwilligerslegioen nog een beroemd en populair man zou zijn geweest. „In de sport verrijzen en dalen sterren", aldus mr. van der Wal „vandaag is het Kraak en giste ren was het van der Meulen." De eertijds als doelverdediger van het Nederlands elftal zo populaire Gejus van der Meulen stond Zater dag voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam terecht, beschul digd van hulpverlening aan de vijand. De raadsman baalt verder nog 'n schrijven aan van de bekende scha ker, dr. Euwe, die als zijn mc 'ig te kennen geeft, dat zijn vriend Ge jus van der Meulen bij zijn intrede in de S.S. geen slechte bedoelingen hebben voorgestaan. Hij zou vriend en vijand op medisch gebied hebben willen bijstaan. Als de president, mr. De Gaay Fort man, aan het eind van deze zitting verdachte het laatste woord vcieent, zegt van der Meulen: „ik geloof, dat u een betere kijk op de zaak zou kun nen krijgen als we de gelegenheid ge had zouden hebben de zaak rustig te bespreken doch in zo'n korte tijd is dat onmogelijk." President: „u hebt hiertoe alle tijd". Van der Meulen: „neen dat gaat hier niet." De Westlandse tuinders houden wel van de zon, doch voor hun kasgroenten kan een teveel aan zon funest zijn. Daarom bespuiten zij de ramen der kas sen met een kalklaag, om een te intensieve bestraling te weren. (Van onzen specialen verslaggever). Bepaalde men zich op de eerste dag van het jubileum van de Onderzee dienst tot enkele intieme bijeenkomsten en een niet-officiëel bezoek van Prins Bernhard in zijn functie van Inspecteur-Gen. van de strijdkrachten, bereikte het jubileum zijn hoogtepunt op de tweede dag met de tegenwoordigheid van H.M. de Koningin, de derde dag werd het volk zelf bij het jubileum betrokken. Zaterdagmiddag werden n.1. ten aanschouwe van een duizendkoppige menigte op de Parkkade en „de Bult" door Hr. Ms. „O- 23" op de Nieuwe Maas een aantal duikdemonstraties gegeven. Als gast van de Marine Voorlich tingsdienst smaakte uw verslaggever het genoegen deze gebeurtenissen aan boord van de onderzeeër zelf te mo gen meemaken. Daartoe begaven we ons 's middags om één uur in de onderzeebootbasis aan de Waalhaven aan boord van de „O 23". Direct werden de trossen los gegooid en voer de duikboot de Waal haven uit en de rivier op. Het weer verleende weinig medewerking. De ge hele morgen al hing over de havens een trieste nevel, zelfs begon nu uit de dichte grijze lucht een gestagen regen te vallen. Jammer, want de aanblik van de havens met de grote zeeschepen aan de boeien en de Ka den vanaf de rivier heeft vooral voor de landrot zijn speciale bekoring. Het verzoek van de commandant de luit. ter zee der 2e klasse R. van Wely, ons naar beneden te begeven, kwam dan ook niet geheel onwelkom voor ons. We kropen door het ronde gat in de bodem van de brug en lie ten ons langs het steile ijzeren lad dertje via de toren in de Centrale van het schip zakken. De naam van dit compartement is heel juist, want deze kleine ruimte is inderdaad het hart van de boot. Het hoofd van de machinekamer heeft hier zijn plaats. Langs de wanden zien we de ronde dieptemeters, de duikroeren en de handles, die dienen om het water in de tanks te laten stromen en om te „blazen". Vanaf de brug klinkt het commando: „Klaar maken voor onder water". Deze order wordt in het ge hele schip herhaalt. Elk lid van de bemanning bevindt zich nu op de juis te plaats in de boot. Het hoofd van de machinekamer, een officier M.S.D. der 2e klasse, controleert in het ge hele schip of de kleppen, die gesloten dienen te zijn (de rode) werkelijk dicht zijn en de blauwgeschilderde kleppen open staan. Intussen heeft de O 23" de plaats voor de te houden demonstraties op de Maas bereikt. De periscoop zakt in de centrale. De commandant en de officier van de wacht bevinden zich nog slechts op de brug. In de centrale gaat het sein: Klaar voor onder water". Van de brug komt bevel: „Roken stoppen" en de nog gloeiende Camels worden gedoofd. WIJ DUIKEN. In de Centrale is nu geen plaats meer voor ons. Door het nauwe één- mansgat In het schot, dat de com- partementen waterdicht kan afslui ten, wringen we ons heen, komen langs de radiohut en die van de com mandant. We nemen opnieuw een gat en installeren ons nu in het officiers- verblijf, waar zit- en ligplaats is voor acht man. Hier wachten we met een zekere spanning de eerste duik af. De Diesels worden getsopt en de electromotoren voor onder water ingeschakeld. Driemaal dreunt de claxon door het schip. We gaan duiken. De brug Is nu verlaten en afg—»'oten. De commandant heeft zijn plaats in de toren onder de brug bjj de periscoop ingenomen. De telegrafen rinkelen, een hard suizend geluid klinkt door 't schip. Het wordt veroorzaakt door de uit de volstromende tanks ontsnappen de lucht. De boot helt licht achter over. Nu moet het schip voor de verbaasde ogen van het pubHek op de wal onder de golven verdwij nen De palingen en de scholletjes op de Maasbodem zullen wel danig zijn geschrokken van dit reusachtige bru taal hun rjjk binnendringende mon ster. Wij zelf bemerken van dit alles weinig. De motoren zijn gestopt. Het schip ligt bewegingloos. Wel is het nu merkwaardig stil en de lichte overdruk van de lucht in de boot is even merkbaar. Intussen maken wij even een praat je met een lid van het personeel en horen enkele interessante dingen over de boot. ENKELE CIJFERS. De „O 23" was, toen de Duitsers ons land binnenvielen, nog niet geheel afgebouwd en kon nog net door twee sleepboten naar Engeland worden ge bracht. Daar werd de bouw voltooid en gedurende de oorlog heeft het schip uitnemende diensten verricht. Diverse vijandelijke schepen werden in de grond geboord. Het schip kan een bemanning van 62 koppen voeren en veertien torpedo's meenemen. In totaal kan men 72 uur aan één stuk onder water blijven. Het is uitgerust met radar en kan zo ook onder wa ter zijnde naderende vliegtuigen ont dekken. Dit is van zeer veel belang, want het vliegtuig is vooral in de hel dere tropische zeeën voor een duik boot een uiterst gevaarlijke vijand. Intussen is het schip weer aan de oppervlakte verschenen. De Rotter dammers krijgen echter weinig gele genheid om van de fraaie lijnen van de O-boot te genieten. De boot zakt opnieuw weg. Dit duiken kan zo no dig binnen één minuut plaats vinden. We krijgen nu gelegenheid om in de toren te klimmen en door de pe riscoop te kijken. Het weer is opge knapt. De zon gooit zilveren plekken op de kuivende golven van de Maas. De periscoop draait en we zien kleine motorbootjes varen. „In toom gehouden" door talrijke dikke agenten en bereden politie, slaat een grote menigte het duiken gade. (Zie vervolg op pagina 2) VRIJ KOEL. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Voor het Noorden van het land matige, nu en dan vrij krachtige wind uit Noordelijke richtingen. Meest zwakke bewolking met plaatselijk enige regen. Vrü koel. Voor het overige gedeelte van het land zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Wisselende bewolking met aanvankelijk hier en daar nog een regenbuitje. Later afnemende bewolking. Weinig ver andering in temperatuur.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1