EEN NIEUW BEROEP OP DE REPUBLIEK Regering zet haar standpunt uiteen Dr.v. Mook overhandigt Sjahrir aide-memoire Vrijdag a.s. Conferentie te Parijs Amerikaanse Senaat overstemt Truman's veto Italiaanse president wil aftreden Knoeierijen in Zuivelfabrieken DE NOORDHOLLA NDSCHE COURANT Vooriaettm# oan de DAGBLAD VOOR DEN HELDERKOEGRASTEXELWIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Zomerpeychologie van De Bilt Ergerlijke gravenschennis Doodstraf geëist tegen V.-vrouw De oorlogsschade in Luxemburg Comité Rijkseenheid richt zich tot minister Weer een ei 'iüeecéecicht Overval in boekwinkel Frans bezuinigingsplan aanvaard V^N NABIJ EN VERRE Woekerend kwaad Gemeente-ambtenaren ver langen salarisverbetering BUBMA.U: Koningstraat 79-90 Deo Hekier Telefoon 3945 Giro 440941 Dit.: J. Btflaroe dinsdag t4 jwi mn 70e JAARGANG No. 9541 HELDERSCHE COURANT TABJEVBM: Advertentie*: 14 cent per millimeter Familieberichten 17 cent per m m Kleine »«1 vertentiee Juttertjee") 4et 15 woorden 75 cent. elk weerd meer cent Abonnementen per kwerte». per poet t J OB M. H. E. UyMert. B*r C. A DeUeee en W Kek. Dr. van Mook heeft gisteren een aide-memoir overhandigd aan de re publikeinse delegatie waaraan wij het volgende ontlenen: „De Nederlandse regering wenst aan de regering van de republiek te be vestigen. dat zij de bedenkingen, ver vat in de nota van de Commissie-Ge neraal van 21 Juni, deelt. Zij wenst nogmaals te doen uitko men, dat zij bij voortduring bezield is met de hoop, dat zij er in zal slagen met de republiek evenals met Oost- Indonesië en West-Borneo reeds het geval was, een schikking uit te wer ken op de grondslag der overeenkomst van Linggadjati, juist daarom is zij zo teleurgesteld door de nota van de republikeinse delegatie van 7 Juni. Zij wil te dezer plaatse, opdat blijk baar bij de regering der republiek nog bestaande misverstanden worden opgeheven, doen uitkomen dat deze voorstellen volkomen recht doen we dervaren aan de grondgedachten van de overeenkomst van Linggadjati. Als enige van de belangrijkste grondge dachten noemt zij: a. Het Indonesisch nationalisme moet in zijn verschillende schake ringen volle vrijheid tot ontplooi ing krijgen en zich in een eigen In donesisch federatief staatsverband ontwikkelen. b. Nederland en Indonesië moeten in beider belang en in het belang van de Internationale samenleving, duurzaam een gemeenschappelijk staatsverband behouden. Om te komen tot de toekomstige staatkundige verhoudingen is nit te gaan van de geldende wettelijke en bestaande feitelijke verhoudingen. d. Zowel Oost-Indonesië en Bor- neo als de republiek moeten in hun eigen waarde worden erkend opdat zij in het nieuwe staatsbestel op de Voet ener waarachtige federatie de plaats knnnen verwerven, die hun toekomt en die zjj verlangen. e. De fundamentele rechten en vrijheden moeten ten behoeve van alle volkeren. volksgroepen en staatsburgers worden gewaarborgd. f- Do voorbereiding der nieuwe rechtsorde in geheel Indonesië moet op voldoende machtsmiddelen steu- Bet gaat vlug! De langste dag ligt weer achter ons, de vurig verlangde zomerperiode is aangebroken en of schoon w« reeds een weekje Rivièra- illusies mochten genieten hebben we altijd geleerd, dat de nu snel nade rende Julimaand „de warmste" des jaars mag heten, zoals Augustus nu eenmaal de natste pleegt te zijn. Natuurlijk met grote belangstel ling hebben wij allen kennis genomen van wat de vermaarde weer-centrale te De Bilt ons meende te moeten melden over de plannen, welke de weer-goden te onzen opzichte zouden hebben gesmeed betreffende Juli. Maar eerlijk gezegd: daar snappen we niet erg veel van en de lezing van het bericht doet ons denken aan het bekende olijke boerke, dat op de vraag naar inlichtingen omtrent de te verwachten weersgesteldheid placht te orakelen: 't kan regenen en 't kan niet regenen „Zomerpsychologen" zijn het daar te De Bilt stellig niet, want wat geeft het eigenlijk om te vertellen, dat Juli0.7 graden Celsius beneden normaal zal worden Daar krijgen we toch heus geen kippenvel van. Doch we zouden zeggen, dat het beter is over deze dingen maar kalm te zwijgen als de prognose toch tot de conclusie moet komen, dat er nog niets te zeggen valt over de vraag, of hooimaand het maximum van 13 of het minimum van 2 zomerse dagen zal halen, dagen, waarin de tempera tuur boven de 25 graden pleegt te zgn. Indien de vermaarde 13 hittegolfjes eens wel komen aanhuppelen, waar moeten we dan met het aangegeven gemiddelde van 17.7 heen (als nor maal 18.4 is) Krijgen we dan voor het restje winterjassenweertje Het lijkt ons op die manier beter de zomerse weervoorspellingen maar te doen vaststellen door een centrale van V.V.V.'s, die zal er in elk geval wel voor zorgen, dat ons geen scho ne illusies worden ontnomen, want er worden in deze dagen al zóveel illu sies ontnomen, dat we er vlak vóór zjjn om ten aanzien van onze vacantie te blgven leven in rozig optimisme. nen. Hun omvang zal dus kunnen worden aangepast aan de mate waarin waarborgen voor orde en rust werkelijk aanwezig zijn. g. Onverwijld dient in het belang van Indonesië en Nederland en van de wereld-economie, de rehabilitatie der economie van geheel Indonesië ter hand worden genomen op basis van bedrijfs- en rechtszekerheid. Waar ook de regering der republiek deze beginselen aanvaardt, kan zij, die beginselen in deze geest verstaande., ook met een gerust gemoed treden in de voorstellen, die in de nota van de Commissie-Generaal van 27 Mei zijn gedaan. De Nederlandse regering doet daartoe een herhaald en dringend be roep op de regering der republiek, re kening houdend met de mogelijkheid dat deze niet volledig heeft beseft, dat deze aangelegenheid in het oog der Nederlandse regering van de hoogste betekenis is. Onmiddellijk na zodanige aanvaar ding ware de Federale Raad als door de Commissie-Generaal voorgesteld, samen te roepen om aan de voorberei ding en wat verder geschieden moet leiding te geven." In aansluiting op het in deze aide- memoir medegedeelde, heeft de Landvoogd den heer Sjahrir het stand punt der Nederlandse regering nader uiteen gezet. In de fruitdorpen b(j Hoorn, Blokker, Zwang en De Bangert is de kruis- bessenpluk begonnen. De vruchten z(jn hoofdzakelijk bestemd voor de jamfabrteken. DE C. G. ONTVANGT BRIEF VAN DE INDONESISCHE DE LEGATIE Gistermorgen heeft de C. G. een brief ontvangen van Sjahrir als voorz. van de Indonesische delegatie, waar in op verschillende punten een nade re toelichting werd gegeven, zoals de C. G. had verzocht. Ten aanzien van vele dezer punten zou de Repu blikeinse delegatie zich accoord ver klaren met de voorstellen in de Ne derlandse nota behoudens de toe stemming van de Republikeinse Re gering. Het officiële Sowjet-Russische pers bureau Tass, meldt, dat de Sow jet-Russische regering de voorstel len van de Franse en Britse rege ringen aanvaardt en erin heeft toe gestemd deel te nemen aan een con ferentie van de drie ministers van buitenlandse zaken. Ofschoon de Sovjet-Russische re gering momenteel nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de aard en de voorwaarden voor een eventuele economische steun aan Europese landen door de V.S., en betreffende de maatregelen, die door de Britse en Franse regerin gen tijdens de afgelopen besprekin gen te Parijs werden besproken, aanvaardt de Sovjet-Russische re gering toch het voorstel van de Franse en Britse regeringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie minis ters van buitenlandse zaken. De Sovjet-Russische regering is van mening, dat een dergelijke confe rentie op 27 Juni te Parijs zou kunnen plaats vinden". Tass deelt nog mede, dat een nota als bovenstaande ook aan de Britse regering is gezonden. Op het geallieerde soldatenkerkhof achter het Venlose ziekenhuis, waarvan de graven door burgers met veel toe wijding worden verzorgd, schijnen de laatste tijd personen te komen die de graven niet weten te eerbiedigen. Van het graf van een Engels vlieger ver dween een foto, die daar op verzoek van de verwanten was geplaatst, van andere graven worden vazen vermist, en niet zelden zijn aldaar gebrachte bloemen enkele uren later al weer ver dwenen. Het staat vast, dat voor een deel ook kinderen hierin de hand heb ben. Zowel Engeland als Frankrijk hebben zich accoord verklaard met het Russi sche voorstel Vrijdag a.s. te Parijs de conferentie der drie minister van Bui tenlandse Zaken over het plan-Mars hall te doen plaats vinden. Het Amer. Ministerie van Buitenl. Zaken heeft de Sovjet-Russische toe stemming bemoedigend genoemd, daar het van opbouwend initiatief getuigt. Ook Bidault en Bevin hebben hun yreugde geuit. De bekende filmster Paulette God- dard vertoeft momenteel in ons laad Wederom is tegen een vrouw de doodstraf geëist. Ditmaal was het de 55-jarige Adriana Valkenburg uit Am sterdam, beter bekend als „Jeatme". die als V-vrouw in dienst was bij het bureau Joodse Zaken te Amsterdam en voor het Amsterdamse Bijzonder Hof terecht stond. Jeanne heeft zich als V-vrouw „uit stekend" van haar taak gekweten, want zoals de beruchte SD-er Schaak verklaarde zijn door haar toedoen ten minste veertig joden in handen der Duitsers gevallen. Schaap vertelde ook, dat ze de jo den, die ze aan de S.D. verried „reeds uitgekleed had" voor ze hen afleverde. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Ge- linck trok in zijn requisitoir een ver gelijking tussen Ans van Dijk en deze Jeanne. „Ongetwijfeld heeft Ans van Dijk" aldus mr. Gelinck „een grotere ac tiviteit ontplooid dan deze vrouw. Daar tegenover staat echter, dat Ans van Dijk jodin was en dus onder voortdurende dreiging leefde. Bij deze vrouw is hiervan echter geen sprake. Zij was er op uit de joden te plunde ren en het is zeer waarschijnlijk, dat boven de veertig, welke Schaap voor de geest staan, nog vele anderen het slachtoffer van haar praktijken zijn geworden". Mr. Gelinck eiste de doodstraf. Tijdens het offensief van Von Rund- stedt zijn er in het Noorden en Oosten van Luxemburg 18.000 woningen be schadigd, waarvan meer dan 4000 bijna geheel. Nadat in het begin reden tot te vredenheid bestond over de wederop bouw, is er thans een stilstand waar te nemen; hetgeen een gevolg is van finan ciële moeilijkheden. Tijdens een pers conferentie verklaarde de heer Svhaff- ner, minister van wederopbouw, dat er voor 1947 een bedrag van 750 millioen francs nodig zijn voor de wederopbouw, terwijl slechts 25 millioen francs per maand ter beschikking zijn. Naar de heer Schaffner verklaarde, heeft hij thans alle hoop gesteld op de credieten waarover wordt onderhandeld met de ..Bank of Reconstruction and Develop- ment". RINKEL KLOPT MANSELL De Wimbledonkampioenschappen zijn gisteren aangevangen met de wedstrij den eerste rende herenenkelspel. Rinkel v/on van de Brit Mansell met 63, 86. 62. Asbot/i (Hongarije) sloeg van Swol met 79, 64, 6—3, 5—7, 61. De Amerikaanse senaat heeft gis teren het veto van president Tru- man overstemd en daarmee de ar beidswet, welke de activiteit der vakverenigingen beperkt en de „closed shop" verbiedt, aangeno men. 68 stemmen werden uitgebracht voor de nietig verklaring van het veto en 25 tegen. Het Huis van afgevaardigden heeft het veto vorige week reeds overstemd, zodat het wetsontwerp thans wet is geworden. Het resultaat is een belangrijke overwinning voor het door de republikeinen beheerste congres. Leiders der vakverenigingen noe men de wet „de slaven wet". Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid heeft een resolutie ge richt tot den minister-president. In deze resolutie wordt betoogd, dat de gevoerde politiek ten opzichte van Indië steeds verder is afgegleden en dat men thans voor een afgrond is komen te staan. 2.000.000 perso nen op Java en Madoera, aldus de resolutie, zijn in het laatste half jaar aan honger bezweken. Het comité veroordeelt het inroepen van buitenlandse goede diensten of be middeling en verlangt tenslotte wijzi ging van beleid, benoeming van man nen op de verantwoordelijke posten „die allereerst het waarachtig welzijn van de volken in Indië nastreven zon der aan de eer van het koninkrijk en van de Nederlandse vlag te kort te doen". De resolutie concludeert haar doel ten slotte in het volgende desideratum: in der aan de eer van het Koninkrijk en Nederlanden. In hechte rijksverbonden heid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk rijksge zag, dat zelf-regering ook van de gebie- j den over zee op zodanige wijze waar borgt, dat aan de aldaar levende wer kelijke nationale verlangens naar poli tieke zelfstandigheid ten volle recht we dervaart en de onderdanen des rijks al daar in veiligheid en rechtszekerheid kunnen leven. Op 26 Juni zal een bon voor 1 ei worden aangewezen voor de leef tijdsgroepen a, b en c (pers. van 5 jaar en ouder. Te Rome verwacht men, dat de ont slag-aanvrage van de Italiaanse presi dent de Nicola niet door het parlement zal worden aanvaard. Het is mogelijk, dat de Nicola alleen enkele weken rust zal nemen. Zowel rechtse als linkse kringen geloven, dat de president op zijn besluit zal terugkomen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: WARMER. Naar Zuid-West of Zuid draaien de wind. Tijdelijk afnemende be wolking. Droog weer. Zondagavond hebben twee gewa pende Joden en een meisje in een overvolle boekwinkel te Jeruzalem getracht een Britse officier van poli tie te ontvoeren. De andere klanten in de boekwinkel werden bedreigd met een revolver, terwijl een der Jo den met de officier worstelde en trachtte hem met choroform buiten bewustzijn te brengen. De officier ontving met de kolf van een revol ver een slag op het hoofd en werd in het gezicht geschopt. Een andere officier van politie, die van het gevecht getuige was, riep 'n politie-auto aan en na een schot ce hebben gevuurd slaagden de verzets lieden er in te ontkomen. Bij drie zuivelfabrieken zijn door de C.C.D. onregelmatigheden ontdekt. De filiaalhoudster van een fabriek in het Noorden des lands ruilde voor den di recteur regelmatig boter, kaas en bon nen tegen tabaksbonnen. Tengevolge hiervan had het filiaal een tekort van 9000 rantsoenen boter, 850 rantsoenen margarine en 2730 rant soenen kaas, terwijl in één jaar tijd cir ca. 13000 liter melk zonder bon werd af geleverd. Een zuivelfabriek in het Westen van het land bleek 16000 liter melk zonder bon te hebben afgeleverd aan een bak kerij, terwijl een fabriek in het Zuiden een tekort had van 3000 boterrantsoe- nen. Processen-verbaal werden opge maakt. De financiële commissie van de Fran se Nationale Vergadering heeft gister avond het bezuinigingsplan van de re gering aangenomen. Zaterdag was dit plan door dezelfde commissie verwor pen. Volgens officieuze cijfers was de verhouding der stemmen als volgt: 22 voor, 18 tegen, 4 onthouding. De cineasten van Hollywood konden een scène voor een hunner detective films nemen toen Benjamin Siegel, bij genaamd „Buggsy" een bekend gangster uit New-York en Hollywood onder het mitrailleurvuur van onbekenden mid den op straat het leven liet. Naar gemeld wordt, is te Mannheim op de Neckar een sleepboot op een motorpont gevaren. Van de opvarenden der pont konden slechts 6 worden gered. De 30 anderen zijn verdronken. De vorst van Monaco, Prins Louis 2 her denkt 28 Juni de dag waarop hij voor 25 jaar zijn vader Albert 1 opvolgde. Ter gelegenheid van dit feit worden grote feestelijkheden gehouden. Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, bestaan er momenteel in tegenspraak met andersluidende ge ruchten geen plannen om de benzi neprijs te verhogen. Argentinië heeft drie schepen met goederen be schikbaar gesteld voor de noodgebieden in Europa; e endeel hiervan zal aan Nederland ten goede komen. Hans Albers is uit Beieren in Berlijn aange komen om in de film „Und neben uns der Himmel" te spelen. De rolprent behandelt het probleem „Vader en Zoon" met Berlijn als achtergrond. Naar 't Britse blad „The Times" meldt, is in Italië een fascistische organisatie met 300.000 leden ontdekt, die zich o.m. ten doel had gesteld om aan de macht te komen. Zweden heeft de goud bevoorrading van zijn juweliers tot een derde van 't normale kwantum terug gebracht. daar het alleen tegen goud de voor de import van buitenlandse goederen benodigde dollars kan krijgen. Frankrijk heeft verzocht om uit levering van Elizabeth Lazarus, die on langs in Mons is gearresteerd wegens het in bezit hebben van bombrieven. Men kan door middel van oorlogs geweld een land verwoesten gen de wel vaart van een volk, ja. van een wereld deel vernietigen, maar met zo gemak kelijk een wereldbeschouwing, een godsdienstige overtuiging ot een politie ke ideologie, wanneer deze eenmaal ste vig geworteld zijn. Het leven van de geest is altijd bestand geweest tegen materieel geweld. Het katholieke Span je is er indertijd, ondanks een meedo genloze oorlogvoering die tachtig jaar heeft geduurd, niet in geslaagd het pro testantisme der Nederlanders uit te roeien. Evenmin is het, om ons tot de eigen tijd te bepalen, de Komintern ge lukt over het Russische communisme te zegevieren en ondanks de overwin ningen welke de geallieerde legers in Centraal Europa hebben behaald woe kert het fascisme en het nationaal so cialisme voort. Door oorlog en geweld, door dwang van dictatuur en tyrannie, wordt meestal het tegendeel bereikt van hetgeen wordt beoogd. Het bloed der martelaren is het zaad van de Kerk en deze waarheid gaat ook op wanneer men inplaats van martelaren van slachtoffers spreekt en het woord Kerk door de algemene term politieke over tuiging vervangt. Alleen door de opvoe dende kracht van de rede of door een sterk geloof is de overwinning op een overtuiging mogelijk. Maar de strijd der ideeën vergt meer tijd dan die met wapengeweld. Aan Russische zijde wordt het wille keurig en dictatoriaal optreden van ze kere Sovjet-organen in oostelijk Euro pa dan ook gemotiveerd met het hard nekkig voortbestaan van de fascistische mentaliteit, die zich niet met geweld door de communistische levensopvat ting verdringen laat. En in westelijk Duitsland woekert het nationaal socia lisme in het verborgen voort en blijft men zeer sceptisch gestemd ten opzich te van de „zegeningen" der democratie. Een verschijnsel, dat dan weer straffere maatregelen van de bezettings-autori- teiten uitlokken moet. Het probleem Duitsland is dan ook een uiterst ingewikkeld probleem en 't razi-dom onzer oostelijke buren hand haaft zich. Het is, na de nederlaag van 1918 en na de lijdensperiode welke daarop gevolgd is, uit een gevoel van verbitterde wrok, van algemene onte vredenheid en zucht naar vergelding ontstaan. En een dergelijke periode is, na dé nederlaag van 1945, opnieuw aan gebroken, Alleen is het lijden thans he viger dan toen en is de geestelijke en maatschappelijke ontwrichting ernsti ger. Het Duitse volk kan zijn heil niet zoeken bij de democratie noch bij het communistisch ideaal, want het neeft aan beide zijden vijandschap ervaren. Het is verklaarbaar dat het, uit inner lijk verzet, de vlucht weer neemt in de levensbeschouwing waaruit het, zij het slechts voor korten tijd. bemoediging en kracht heeft geput. Door schade en schande wordt men, helaas, niet altijd wijs. De Internationale Commissie voor het bestuderen der Europese problemen heeft dan ook moeten vaststellen hetgeen trouwens iedere westerling die Duitsland na de oorlog heeft bereisd ondervonden heeft dat het nationaal- socialisme nog welig tiert en dat vele Duitsers, die tijdens Hitiers bewind een belangrijke rol hebben gespeeld, en die ongetwijfeld tot het gilde der oorlogs misdadigers moeten worden gerekend, gezaghebbende posities bekleden. Na men en functies worden in het rapport der Commissie genoemd. En dat de in vloed van het communisme in oostc Duitsland niet gunstiger is geweest dan die van de westerse democratie is al gemeen bekend. Het Duitse volk leeft in een toestand van innerlijk verzet uit bittere nood. En dit innerlijk verzet blijft een voortdurend en onheilspel lend gevaar, ook voor de uitvoering van 't prachtig plan dat minister Mars hall te Cambridge wereldkundig heeft gemaakt. U. Zaterdag werd door de Nederlandse Bond van Gemeente-ambtenaren een buitengewone algemene ledenvergade ring gehouden te Utrecht ter bespre king van het vraagstuk der salarië ring van het gemeente-personeel. Uit de redevoeringen van de ver schillende sprekers kwam de onhoud bare toestand, waarin de meeste amb tenaarsgezinnen verkeren duidelijk naar voren. Besloten werd de met algemene stemmen aangenomen motie van de afdeling „Utrecht" ter kennis te bren gen van de regering. In deze motie protesteert de bond er tegen, dat de regering heeft nage laten in de directe noden van het ge meente-personeel te voorzien en ove rigens een opportunistische salaris- politiek voert, welke uiterst onge wenste aspecten zou kunnen gaan,ver tonen. Tenslotte verlangt de bond van de regering, dat in afwachting van de totstandkoming van de definitieve door de commissie-Ubink voorbereide salarisregeling, onverwijld maatrege len worden getroffen ter leniging van de ergste nood door verstrekking van een uitkering in eens. zoals aan de onderwijzers.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1